Ścieżki kariery dla osób w typie osobowości ENFP: Sprawdź jaka praca pasuje do Ciebie!

Typ osobowości ENFP, znany również jako "Inspirator", jest jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznych typów osobowości wśród szesnastu typów opisanych w teorii Myers-Briggs. Osoby ENFP cechują się niesamowitą energią, kreatywnością i zdolnościami do rozwiązywania problemów.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Lubią eksperymentować, podejmować ryzyko i pracować z innymi ludźmi, co sprawia, że ich ścieżki kariery są często równie fascynujące, jak one same.

 • Osoby ENFP stanowią około 7-8% populacji. To sprawia, że są stosunkowo rzadkim typem osobowości, co dodatkowo podkreśla ich unikalność w miejscach pracy .
 • 73% osób ENFP deklaruje, że ich idealna praca to taka, która pozwala im pomagać innym i wpływać na społeczeństwo. Jest to znacznie wyższy odsetek niż w przypadku innych typów osobowości, takich jak osoby ENTJ (54%) i INFJ (65%) .
 • Ponad 60% osób ENFP zgłasza, że mają trudności z umiejętnościami organizacyjnymi i zarządzaniem czasem. To wskazuje na wyzwania, które muszą pokonać, aby odnieść sukces w pracy zawodowej .

Osoby ENFP są znane z tego, że lubią spędzać czas z innymi ludźmi, co jest kluczowe w wielu zawodach związanych z zasobami ludzkimi, edukacją i sztuką. Ich innowacyjne myślenie i entuzjastyczne podejście do życia sprawiają, że doskonale odnajdują się w rolach takich jak dyrektor artystyczny, dekorator wnętrz czy pracownik socjalny.

ENFP najlepiej pracują w środowiskach, które pozwalają im na swobodę działania i realizację własnych koncepcji, co jest niezwykle ważne w podejmowaniu decyzji zawodowych.

Osoby ENFP: kariery i najlepsze zawody


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Typ osobowości ENFP, znany z entuzjazmu, kreatywności oraz zdolności do rozwiązywania problemów, idealnie sprawdza się w różnych środowiskach zawodowych. Oto lista zawodów, które są szczególnie odpowiednie dla osób ENFP:

Dyrektor Artystyczny - ENFP lubią eksperymentować i wprowadzać innowacyjne pomysły, co sprawia, że doskonale pasują do roli dyrektora artystycznego. Ich zdolności do podejmowania ryzyka i kreatywności są nieocenione w kierowaniu projektem artystycznym.

Przydatne cechy:

 •     Umiejętność inspiracji zespołu do tworzenia nowatorskich projektów.
 •     Zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów w trakcie procesu twórczego.
 •     Entuzjazm i zdolność do budowania pozytywnej atmosfery pracy.

Pracownik Socjalny - Osoby ENFP są znane z empatii i chęci pomagania innym, co czyni je idealnymi kandydatami do pracy jako pracownicy socjalni. Ich umiejętności interpersonalne pozwalają na budowanie zaufania i efektywne wspieranie innych w trudnych sytuacjach życiowych.

Przydatne cechy:

 •     Silna zdolność empatii i rozumienia potrzeb klientów lub podopiecznych.
 •     Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.
 •     Entuzjazm do pracy z różnorodnymi grupami społecznymi i ich potrzebami.

Dekorator Wnętrz - ENFP mają wyjątkowy zmysł estetyczny i umiejętność tworzenia harmonijnych przestrzeni, co czyni ich doskonałymi dekoratorami wnętrz. Ich kreatywność i zdolność do eksperymentowania z nowymi pomysłami są nieocenione przy projektowaniu unikatowych i inspirujących wnętrz.

Przydatne cechy:

 •     Zdolność do szybkiego przystosowywania się do zmieniających się potrzeb klientów.
 •     Umiejętność planowania i organizacji projektów dekoratorskich.
 •     Kreatywność w doborze kolorów, wzorów i elementów dekoracyjnych.

Specjalista ds. Zasobów Ludzkich - W roli specjalisty ds. zasobów ludzkich ENFP mogą wykorzystać swoje umiejętności organizacyjne i zdolność do rozwiązywania problemów interpersonalnych. Lubią pracować z ludźmi i potrafią budować pozytywne relacje, co jest kluczowe w zarządzaniu personelem i rozwoju organizacyjnym.

Przydatne cechy:

 •     Umiejętność negocjacji i rozwiązywania konfliktów w zespole.
 •     Zdolność do szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach rekrutacyjnych i szkoleniowych.
 •     Entuzjazm do tworzenia strategii motywacyjnych i rozwoju zawodowego pracowników.

Nauczyciel - ENFP mają zdolność do inspiracji i motywowania innych, co czyni ich doskonałymi nauczycielami. Umiejętność przekazywania wiedzy w sposób angażujący oraz tworzenia inspirujących lekcji sprawia, że są cenieni w zawodzie nauczyciela.

Przydatne cechy:

 •     Umiejętność komunikacji i zdolność do dostosowywania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów.
 •     Kreatywność w stosowaniu różnorodnych metod nauczania i oceniania.
 •     Empatia i zdolność do budowania pozytywnych relacji z uczniami i ich rodzicami.

Konsultant ds. Marketingu - ENFP mają naturalny talent do generowania nowych pomysłów i eksperymentowania, co jest kluczowe w dynamicznym środowisku marketingu. Ich zdolność do podejmowania decyzji i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów sprawiają, że są wartościowymi członkami zespołu marketingowego.

Przydatne cechy:

 •     Kreatywność w tworzeniu strategii marketingowych i kampanii reklamowych.
 •     Umiejętność analizy rynku i identyfikowania trendów konsumenckich.
 •     Entuzjazm i zdolność do efektywnej współpracy z różnymi działami organizacji.

📌 W tych zawodach osoby ENFP mogą wykorzystać swoje unikalne zdolności i zainteresowania, aby nie tylko odnieść sukces zawodowy, ale także czerpać satysfakcję z pracy, która odpowiada ich pasjom i umiejętnościom.

Sprawdź także inne artykuły napisane przez naszych ekspertów, które mogą Ci pomóc w lepszym odnalezieniu się w miejscu pracy, a także napisać idealne CV i list motywacyjny👇

enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Zawody, w których osoby w typie osobowości ENFP mogą mieć trudności


Osoby o typie osobowości ENFP, mimo swoich licznych zalet, mogą napotykać wyzwania w niektórych zawodach, które wymagają specyficznych umiejętności lub środowiska pracy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zawodów, w których osoby ENFP mogą doświadczać trudności:

Księgowy - Zawody wymagające szczegółowości i rutynowych zadań mogą nie odpowiadać ENFP, którzy lubią eksperymentować i mają trudności z długotrwałą koncentracją na detalach.

Przeszkadzające cechy dla ENFP:

 • Tendencja do pomijania szczegółów i popełniania błędów w analizach finansowych.
 • Niechęć do długotrwałego skupiania się na pojedynczych zadaniach bez możliwości eksperymentowania.

Analityk Finansowy - Praca wymagająca głębokiego skupienia na analizie liczb i danych może być wyzwaniem dla ENFP, którzy lubią pracować z ludźmi i mieć dużą interakcję interpersonalną.

Przeszkadzające cechy dla ENFP:

 • Trudności z długotrwałą koncentracją i precyzyjnym analizowaniem danych.
 • Tendencja do podejmowania ryzyka bez dostatecznego zabezpieczenia danych.

Prawnik - Zawody prawne wymagają szczegółowej analizy faktów i procedur, co może być wyzwanie dla ENFP, którzy preferują pracę z ludźmi i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.

Przeszkadzające cechy dla ENFP:

 • Trudności z koncentracją na szczegółach i dokładnym zapamiętywaniu przepisów prawnych.
 • Tendencja do podejmowania decyzji opartych na emocjach zamiast na logicznych analizach prawnych.

Inżynier Programista - Praca wymagająca precyzyjnego myślenia i koncentracji na szczegółach kodowania może być trudna dla ENFP, którzy preferują bardziej dynamiczne i interaktywne środowisko pracy.

Przeszkadzające cechy dla ENFP:

 • Trudności z długotrwałą koncentracją na jednym zadaniu programistycznym.
 • Tendencja do eksperymentowania z nowymi technologiami bez uprzedniego dokładnego planowania.

Administrator Systemów IT - Praca wymagająca dużego skupienia na zarządzaniu sieciami i systemami komputerowymi może być monotonna dla ENFP, którzy preferują interakcje z ludźmi i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.

Przeszkadzające cechy dla ENFP:

 • Tendencja do podejmowania ryzyka w zarządzaniu krytycznymi systemami IT.
 • Trudności z długotrwałą koncentracją na monitorowaniu i utrzymaniu systemów.

📌 Choć ENFP mają wiele cennych cech, które mogą przyczynić się do sukcesu zawodowego, niektóre zawody mogą nie zapewniać im odpowiedniego środowiska do pełnego wykorzystania ich potencjału. Ważne jest, aby wybrać ścieżkę kariery, która odpowiada ich preferencjom i umiejętnościom interpersonalnym.

⚠️ Wybór zawodu powinien uwzględniać nie tylko umiejętności i predyspozycje, ale także preferencje osobowościowe, aby zapewnić satysfakcję zawodową i efektywność w wykonywaniu obowiązków.

Osoby w typie ENFP stronią od rozwiązywania problemów? Poznaj mocne i słabe strony tego typu osobowości


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Osoby o typie osobowości ENFP (Ekstrawertyczne, Intuicyjne, Odczuwające, Percepcyjne) charakteryzują się bogatym wewnętrznym światem, kreatywnością i entuzjazmem. Choć mogą być skłonne do unikania rutynowego rozwiązywania problemów, mają wiele innych cech, które sprawiają, że są cennymi członkami zespołów zawodowych. Poznajmy mocne i słabe strony tego typu osobowości w kontekście rozwiązywania problemów.

Mocne strony ENFP
 • Kreatywność
  • ENFP są znani z innowacyjnego myślenia i zdolności do generowania nowych pomysłów.

  • Potrafią podejść do problemu z nietypowymi rozwiązaniami, które mogą zaskoczyć i efektywnie rozwiązać problem.

 • Zaangażowanie emocjonalne
  • ENFP angażują się emocjonalnie w rozwiązywanie problemów, co może motywować ich do intensywnej pracy nad znalezieniem satysfakcjonującego rozwiązania.

  • Są wrażliwi na potrzeby innych osób, co może sprzyjać tworzeniu rozwiązań, które uwzględniają aspekty humanitarne i społeczne.

 • Elastyczność
  • Zdolność ENFP do szybkiej adaptacji i otwartości na zmiany sprzyja eksperymentowaniu z różnymi podejściami do rozwiązywania problemów.

  • Potrafią łatwo dostosować się do nowych sytuacji i wymagań, co jest szczególnie cenne w dynamicznym środowisku zawodowym.

Słabe strony ENFP
 • Unikanie rutyny
  • ENFP mogą unikać długotrwałych, rutynowych zadań, co może sprawić trudności w systematycznym podejściu do problemów.

  • Skłonność do poszukiwania nowych i ekscytujących wyzwań może prowadzić do niedokończonych projektów lub nieefektywnego rozwiązywania problemów.

 • Decyzje oparte na emocjach
  • Czasem ENFP mogą podejmować decyzje bardziej na podstawie emocji niż logicznej analizy, co może prowadzić do nietrafionych lub niewystarczająco przemyślanych rozwiązań.

  • W sytuacjach stresowych lub pod presją mogą mieć trudności z zachowaniem obiektywności.

 • Brak koncentracji na szczegółach
  • ENFP preferują skupianie się na większych obrazach i ogólnych koncepcjach, co może skutkować pomijaniem drobnych, ale istotnych szczegółów w rozwiązywaniu problemów.

  • Potrzebują partnera lub zespołu, który uzupełni ich w tej dziedzinie.Podsumowując, mimo że ENFP mogą mieć pewne trudności z tradycyjnym rozwiązywaniem problemów, ich kreatywność, zaangażowanie emocjonalne i elastyczność są nieocenione w wielu dziedzinach zawodowych.

Sukcesy ENFP na Rynku Pracy: Przykłady i Inspiracje


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Osoby o typie osobowości ENFP często odnoszą znaczące sukcesy zawodowe dzięki swojej kreatywności, entuzjazmowi i zdolności do inspiracji innych. Poniżej przedstawiamy przykłady sławnych osób ENFP z Polski i zagranicy, które są inspiracją dla innych swoimi osiągnięciami na rynku pracy:

Przykłady sławnych osób ENFP:

 1. Quentin Tarantino
  • Uzasadnienie: Quentin Tarantino to amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, znany z niekonwencjonalnych, często kontrowersyjnych produkcji filmowych. Jego kreatywne podejście do tworzenia filmów sprawiło, że jest jednym z najbardziej wpływowych reżyserów swojego pokolenia.
  • Inspiracja: Tarantino pokazuje, jak ENFP mogą wykorzystać swoje zdolności narracyjne, innowacyjne podejście i pasję do tworzenia dzieł sztuki filmowej, które wyróżniają się na tle tradycyjnych produkcji.
 2. Alicja Węgorzewska
  • Uzasadnienie: Alicja Węgorzewska to polska reżyserka teatralna i telewizyjna, znana z odważnych interpretacji klasycznych dzieł literackich oraz eksperymentalnych spektakli teatralnych. Jej twórcze podejście do teatru przyczyniło się do rozwoju polskiej sceny artystycznej.
  • Inspiracja: Węgorzewska jest przykładem, jak ENFP mogą wnieść świeże spojrzenie i innowacyjność do tradycyjnych dziedzin sztuki i kultury, otwierając nowe horyzonty dla przyszłych twórców.
 3. Daniel Radcliffe
  • Uzasadnienie: Daniel Radcliffe to brytyjski aktor, który zdobył światową sławę dzięki roli Harry'ego Pottera w serii filmów opartych na książkach J.K. Rowling. Jego wszechstronność aktorska i zdolność do wcielania się w różnorodne postacie sprawiły, że jest rozpoznawalną osobą w branży filmowej.
  • Inspiracja: Radcliffe pokazuje, jak ENFP mogą rozwijać swoje umiejętności aktorskie, angażować się w różnorodne projekty i inspirować widzów na całym świecie dzięki swojej charyzmie i talentowi.
📌 Te przykłady ilustrują, że ENFP mogą odnosić sukcesy w różnych dziedzinach zawodowych dzięki swoim unikalnym cechom osobowościowym i podejściu do życia. Ich kreatywność, entuzjazm i zdolność do nawiązywania głębokich relacji są kluczowe dla osiągnięcia wyjątkowych rezultatów i inspiracji dla innych.

Najczęstsze wyzwania zawodowe osób o typie osobowości ENFP


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Osoby o typie osobowości ENFP mają wiele pozytywnych cech, które przyczyniają się do ich sukcesów zawodowych, jednakże napotykają również pewne wyzwania na ścieżce kariery.

 1. Zdolność do identyfikacji zainteresowań i pasji
  • ENFP często kierują się w swoich wyborach zawodowych osobistymi zainteresowaniami i pasjami.
  • Przy wyborze ścieżki kariery preferują zawody, które pozwalają im wykorzystać swoją kreatywność i pracować z innymi ludźmi.
 2. Analiza możliwości rozwoju
  • Pomimo że ENFP mogą być entuzjastyczni, starają się również analizować długoterminowe możliwości rozwoju w danej dziedzinie.
  • Ważne jest dla nich, aby wybór kariery umożliwiał im osobistą i zawodową ekspansję.
 3. Konsultacje z innymi
  • ENFP lubią dyskutować swoje pomysły z innymi ludźmi, co pomaga im uzyskać różne perspektywy i wsparcie w podejmowaniu decyzji.
  • Konsultacje mogą również pomóc im w rozpoznaniu swoich mocnych stron i słabych stron.
📌 Podejmowanie decyzji zawodowych przez osoby ENFP jest procesem, który uwzględnia zarówno emocje, jak i racjonalne podejście. Stawiają oni na zgodność z własnymi wartościami i umiejętnościami, szukając równowagi między pasją a pragmatyzmem.

Rozpoznawanie Ścieżek Kariery Dla Osób ENFP


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Osoby ENFP są entuzjastyczne, kreatywne i inspirujące, co sprawia, że proces podejmowania decyzji zawodowych może być dla nich wyjątkowo interesujący, ale i złożony. Oto kroki, które mogą pomóc ENFP w skutecznym rozpoznawaniu i wybieraniu odpowiednich ścieżek kariery.

👉 Krok 1: Samoświadomość

Pierwszym krokiem jest zrozumienie swoich mocnych stron, zainteresowań i pasji.

 • Analiza osobowości: Skorzystaj z testów, takich jak MBTI, aby lepiej zrozumieć swoje cechy jako ENFP.
 • Refleksja: Zastanów się, co sprawia Ci radość i satysfakcję w życiu zawodowym.

👉 Krok 2: Eksploracja Ścieżek Kariery

Eksploracja różnych ścieżek pomoże zidentyfikować odpowiednie branże i role.

 • Badanie: Przeanalizuj różne sektory, aby znaleźć te, które pasują do Twoich zainteresowań.
 • Praktyki: Odbywaj staże i praktyki, aby zdobyć praktyczne doświadczenie.

👉 Krok 3: Ocena Wartości i Celów

Zastanów się, jakie wartości i cele są dla Ciebie najważniejsze.

 • Hierarchia wartości: Sporządź listę swoich wartości zawodowych.
 • Definiowanie celów: Określ krótko- i długoterminowe cele zawodowe.

👉 Krok 4: Testowanie i Eksperymentowanie

Testowanie różnych ról i podejść pozwoli na bieżąco korygować wybory.

 • Projekty na próbę: Zaangażuj się w krótkoterminowe projekty, które pozwolą Ci przetestować różne zadania.
 • Samoocena: Regularnie oceniaj swoje doświadczenia.

👉 Krok 5: Podejmowanie Decyzji i Realizacja Planów

Po zebraniu informacji podejmij świadomą decyzję i realizuj swoje plany.

 • Decyzja na podstawie danych: Wykorzystaj zgromadzone informacje do podjęcia decyzji.
 • Plan działania: Opracuj konkretny plan działania, który pomoże Ci osiągnąć cele.

👉 Krok 6: Ciągły Rozwój i Adaptacja

Ciągle się rozwijaj i adaptuj do nowych sytuacji.

 • Kształcenie ustawiczne: Inwestuj w rozwój swoich umiejętności poprzez kursy i szkolenia.

Podążanie za tymi krokami pomoże osobom ENFP znaleźć ścieżkę kariery, która będzie satysfakcjonująca i zgodna z ich unikalnymi predyspozycjami.

Rozwój osobisty dla osób ENFP: Jak stale doskonalić swoje umiejętności i kompetencje


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Rozwój osobisty jest kluczowym aspektem życia zawodowego i osobistego, szczególnie dla osób o typie osobowości ENFP. Ze względu na ich naturalny entuzjazm, kreatywność i chęć odkrywania nowych możliwości, osoby ENFP muszą dążyć do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji. Oto kilka sposobów, jak to osiągnąć.

👉 Stałe Uczenie się i Rozwój - Osoby ENFP lubią eksperymentować i zdobywać nowe doświadczenia. Aby stale rozwijać swoje umiejętności, powinny:

 • Kursy i szkolenia: Regularnie uczestniczyć w kursach, warsztatach i szkoleniach związanych z ich dziedziną zawodową.
 • Literatura fachowa: Czytać książki i artykuły, które poszerzają ich wiedzę i umiejętności.
 • Online learning: Korzystać z platform edukacyjnych, takich jak Coursera, Udemy czy LinkedIn Learning, aby uczyć się nowych rzeczy.

👉 Networking i Współpraca z Innymi - ENFP są towarzyscy i czerpią energię z interakcji z innymi ludźmi. Budowanie sieci kontaktów zawodowych może pomóc im w rozwoju osobistym i zawodowym.

 • Networking: Aktywnie uczestniczyć w branżowych konferencjach, meetupach i wydarzeniach networkingowych.
 • Mentoring: Znaleźć mentora, który pomoże w rozwoju kariery i doradzi w kwestiach zawodowych.
 • Współpraca: Współpracować z innymi profesjonalistami na projektach, co pozwoli na wymianę doświadczeń i naukę nowych umiejętności.

👉 Rozwój Kreatywności i Innowacyjnego Myślenia - ENFP są naturalnie kreatywni i innowacyjni, dlatego powinni rozwijać te cechy, aby lepiej radzić sobie w pracy zawodowej.

 • Twórcze projekty: Zaangażować się w projekty, które wymagają kreatywnego myślenia i innowacyjnych rozwiązań.
 • Brainstorming: Regularnie organizować sesje brainstormingowe, aby generować nowe pomysły i rozwiązania problemów.
 • Sztuka i kultura: Uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, takich jak wystawy sztuki, koncerty czy teatry, aby inspirować się i rozwijać kreatywność.

👉 Rozwój Umiejętności Organizacyjnych - Pomimo ich kreatywności, osoby ENFP mogą mieć trudności z organizacją. Aby skutecznie zarządzać czasem i zadaniami, mogą:

 • Planowanie: Korzystać z narzędzi do zarządzania czasem, takich jak kalendarze, listy zadań czy aplikacje do zarządzania projektami.
 • Priorytetyzacja: Nauczyć się priorytetyzować zadania i skupiać się na najważniejszych obowiązkach.
 • Delegowanie: Delegować zadania, które mogą być wykonane przez innych, aby skupić się na kluczowych obszarach swojej pracy.

👉 Samorefleksja i Feedback - Osoby ENFP powinny regularnie oceniać swoje postępy i dążyć do doskonalenia swoich umiejętności.

 • Samorefleksja: Regularnie analizować swoje osiągnięcia, porażki i obszary do poprawy.
 • Feedback: Aktywnie prosić o feedback od kolegów, przełożonych i mentorów, aby uzyskać cenne wskazówki dotyczące dalszego rozwoju.
 • Adaptacja: Być otwartym na zmiany i gotowym do adaptacji w odpowiedzi na nowe wyzwania i okoliczności.
📌 Rozwój osobisty jest ciągłym procesem, a dla osób ENFP, które lubią eksperymentować i odkrywać nowe możliwości, jest to szczególnie ważne. Dążenie do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji pomoże im osiągnąć sukces i satysfakcję zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Jesteś jeszcze na etapie poszukiwania pracy? 👉 Nasz internetowy kreator CV pomoże Ci napisać fantastyczne CV.

Porównanie osób ENFP z innymi typami osobowości: kluczowe podobieństwa i różnice


enfp kariery enfp najlepsza i najgorsza praca

Osoby ENFP są znane z entuzjazmu, kreatywności i zdolności do nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Porównując je z innymi typami osobowości, można dostrzec zarówno podobieństwa, jak i różnice, które wpływają na ich ścieżki kariery i podejście do życia.

Podobieństwa i różnice z ENFJ

Podobieństwa:

 • Ekstrawersja: Zarówno ENFP, jak i ENFJ lubią pracować z innymi ludźmi i czerpią energię z interakcji społecznych.
 • Empatia: Oba typy są bardzo empatyczne i skoncentrowane na potrzebach innych ludzi, co sprawia, że często wybierają zawody związane z pomaganiem.

Różnice:

 • Kreatywność vs. Struktura: ENFP cenią sobie wolność i elastyczność, co sprzyja innowacyjnemu myśleniu, podczas gdy ENFJ są bardziej zorganizowani i skuteczniej realizują swoje plany dzięki zdolnościom przywódczym.
 • Podejmowanie decyzji: ENFP mogą mieć trudności z podejmowaniem decyzji ze względu na chęć eksploracji wielu możliwości, podczas gdy ENFJ są bardziej zdecydowani i pewni swoich wyborów.

Podobieństwa i różnice z INFJ

Podobieństwa:

 • Intuicyjność: Zarówno ENFP, jak i INFJ polegają na swojej intuicji, aby zrozumieć świat i przewidywać przyszłe wydarzenia.
 • Idealizm: Oba typy są idealistyczne i dążą do poprawy świata, często angażując się w działania społeczne i humanitarne.

Różnice:

 • Ekstrawersja vs. Introwersja: ENFP są bardziej ekstrawertyczne, czerpiąc energię z kontaktów z innymi, podczas gdy INFJ są introwertyczne i potrzebują więcej czasu na samotne refleksje.
 • Adaptacja: ENFP są bardziej skłonne do szybkich zmian i eksperymentowania, podczas gdy INFJ preferują bardziej przemyślane i stabilne podejście do problemów.

Podobieństwa i różnice z INFP

Podobieństwa:

 • Idealizm i wartości: Zarówno ENFP, jak i INFP kierują się silnymi wartościami i są zmotywowani do pracy na rzecz swoich ideałów.
 • Kreatywność: Oba typy są kreatywne i lubią angażować się w twórcze projekty.

Różnice:

 • Ekstrawersja vs. Introwersja: ENFP są bardziej towarzyscy i otwarci, podczas gdy INFP są bardziej introwertyczni i cenią sobie czas spędzany w samotności.
 • Elastyczność vs. Skupienie: ENFP są bardziej elastyczni i otwarci na zmiany, podczas gdy INFP mogą być bardziej zdeterminowani i skoncentrowani na realizacji swoich pasji.

Podobieństwa i różnice z ENTJ

Podobieństwa:

 • Ekstrawersja: ENFP i ENTJ lubią pracować z ludźmi i czerpią energię z interakcji społecznych.
 • Innowacyjność: Oba typy są innowacyjne i lubią eksperymentować z nowymi pomysłami.

Różnice:

 • Podejście do struktury: ENFP preferują elastyczność i wolność, podczas gdy ENTJ są bardziej zorganizowani i cenią sobie hierarchię oraz strukturę w pracy.
 • Podejmowanie decyzji: ENFP mogą mieć trudności z podejmowaniem decyzji ze względu na chęć eksploracji wielu opcji, podczas gdy ENTJ są zdecydowani i pewni swoich wyborów, kierując się logiką i skutecznością.

Podobieństwa i różnice z ESTJ

Podobieństwa:

 • Ekstrawersja: ENFP i ESTJ są ekstrawertyczni i lubią spędzać czas z innymi ludźmi.

Różnice:

 • Pragmatyzm vs. Idealizm: ESTJ są bardziej pragmatyczni i skoncentrowani na realizacji zadań, podczas gdy ENFP są idealistyczni i często kierują się swoimi wartościami.
 • Struktura vs. Elastyczność: ESTJ cenią sobie strukturę i porządek, podczas gdy ENFP preferują elastyczność i swobodę działania.

Porównując osoby ENFP z innymi typami osobowości, widać, że mimo pewnych podobieństw, istnieją istotne różnice w podejściu do pracy, relacji i podejmowania decyzji. Zrozumienie tych różnic może pomóc ENFP lepiej nawigować w swoim życiu zawodowym i osobistym, znajdując ścieżki kariery, które najlepiej pasują do ich unikalnych cech i predyspozycji.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (Q&A)

Jakie są najczęstsze wyzwania zawodowe dla osób o typie osobowości ENFP?

Osoby ENFP często napotykają trudności z rutyną, podejmowaniem decyzji i zarządzaniem czasem, co może wpływać na ich efektywność w pracy.

Jakie zawody są szczególnie odpowiednie dla osób o typie osobowości ENFP?

Zawody takie jak dyrektor artystyczny, pracownik socjalny, doradca zawodowy, specjalista HR i animator kultury są idealne dla ENFP ze względu na ich kreatywność i umiejętności interpersonalne.

Jak sprawdzić, czy jesteś ENFP?

Aby dowiedzieć się, czy jesteś ENFP, wykonaj test osobowości, taki jak 16Personalities, który oceni Twoje preferencje i zachowania w różnych sytuacjach życiowych. Wynik pomoże określić, czy Twoje cechy odpowiadają profilowi ENFP.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV