Pytanie o mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć

Pytanie o to, jakie są słabe i mocne strony pracownika, pojawia się bardzo często na rozmowie kwalifikacyjnej. Musisz więc wiedzieć, jak sobie z nim poradzić, ponieważ należy ono do dość problematycznych.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

W tym przewodniku wyjaśniamy, jak przygotować odpowiedzi tak, aby pracodawca docenił naszą szczerość, ale też nie przestraszył się odpowiedzi. Zaczynajmy.

Kiedy pracodawca prosi o przedstawienie swoich mocnych stron

mocne i słabe strony

Być może zastanawiasz się, dlaczego pracodawca pyta o mocne strony pracownika. Przecież może się o nich, choćby częściowo, dowiedzieć z twojego CV.

💡Pamiętaj, że rozmowy kwalifikacyjne są przeprowadzane przez ekspertów w branży. Pytania, które zadaje doświadczony rekruter, nigdy nie są przypadkowe, nawet jeżeli z punktu widzenia kandydata wydają się dziwne.

Za pomocą tego pytania, pracodawca sprawdza, czy znasz swoją wartość i czy jesteś pewien swoich kwalifikacji. Jeżeli przygotujesz odpowiedź o swoich mocnych stronach w odpowiedni sposób, możesz potwierdzić, że informacje o twoich atutach zawarte w CV są prawdziwe.

Nie popełniaj jednak błędu powtarzania wszystkich umiejętności wymienionych w CV. To z pewnością nie przekona potencjalnego pracodawcy do zatrudnienia twojej osoby. Wyliczanie umiejętności nie potwierdza tego, że faktycznie je posiadasz. Pamiętaj też, że pracodawca już przeczytał twoje podanie i z pewnością chce się dowiedzieć o tobie nieco więcej.

Jak mówić o swoich mocnych stronach?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musisz pokazać, że jesteś najlepszym kandydatem. Jednak nie możesz mówić o sobie wyłącznie w superlatywach, gdy pracodawca poprosi cię, abyś opowiedział o swoich wadach. Pracodawca podejmuje bardzo poważną decyzję zatrudniając daną osobę, musisz więc być nie tylko dobrym, ale też wiarygodnym kandydatem.

Koniecznie opisz swoje mocne strony w taki sposób, aby pracodawca zapamiętał je na dłużej. Jak to zrobić? Zamiast wymieniać wszystkie swoje umiejętności, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej wybierz dwie, maks trzy kompetencje, które są najważniejsze. Powinny one odpowiadać umiejętnościom umieszczonym w ofercie pracy.

Nie bądź też monotonny. Zadbaj o to, by każda umiejętność należała do innej kategorii. Wybierz z kategorii: doświadczenie, wiedza, mocne strony charakteru. Spójrz na przykłady poniżej.

 • Doświadczenie: umiejętność zarządzania zespołem, umiejętność pracy zespołowej, obsługa konkretnych programów, sporządzanie doskonałych projektów, etc.
 • Wiedza: znajomość języka obcego, znajomość przepisów, wiedza na temat branży.
 • Mocne strony charakteru: umiejętność pracy w trudnych warunkach, otwartość na nowe wyzwania, komunikatywność.

Kiedy już wybierzesz trzy umiejętności, które są dla ciebie najważniejsze, pomyśl o sytuacji, w której miałeś szansę wykorzystać swoje mocne strony. Następnie opiszesz ją pracodawcy, aby ułatwić zapamiętanie informacji o sobie.

Czy słyszałeś o modelu STAR?

Model STAR to idealny sposób na przedstawienie swoich umiejętności w ciekawy i efektywny sposób. Każda litera oznacza inną akcję. Spójrz poniżej:

S (specific situation) – skup się na opisie konkretnej sytuacji, jaką musiałeś rozwiązać na danym stanowisku
T (task) – opisz, jakie miałeś zadanie do wykonania
A (action) – powiedz, jakie działania podjąłeś, aby osiągnąć cel
R (result) – opisz rezultaty twoich działań, skup się przede wszystkim na podkreśleniu, jakie korzyści przyniosły firmie twoje działania.

📌Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytanie o twoje mocne strony, możesz także wspomnieć o swoich największych osiągnięciach w firmie. Tu także możesz użyć modelu STAR, aby opowiedzieć, jak osiągnąłeś dany cel.

mocne i slabe strony

Przykładowe mocne strony pracownika

Zanim zabierzesz się do przygotowywania odpowiedzi na pytanie o twoje mocne i słabe strony, koniecznie przeczytaj ofertę pracy. Wypisz te oczekiwania, które spełniasz i na ich podstawie przygotuj przekonującą wypowiedź.

Przykładowa odpowiedź na pytanie o twoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej

Wymagania pracodawcy:

 • Umiejętność pracy zespołowej
 • Znajomość języka programowania C++ na poziomie zaawansowanym
 • Chęć rozwijania umiejętności

Przykładowa odpowiedź:

Jestem osobą, która lubi pracować w grupie. Myślę, że umiejętność pracy zespołowej to jedna z moich mocnych stron. W poprzedniej pracy, dzięki tej umiejętności udało mi zorganizować zespół programistów. Dzięki temu mogliśmy ukończyć dodatkowy projekt przed czasem, co przyniosło firmie dodatkowe zarobki. Jestem także ekspertem, jeżeli chodzi o język C++, ponieważ od ponad pięciu lat używam go na co dzień w mojej pracy. Co więcej, program stworzony przeze mnie przy użyciu tego języka otrzymał nagrodę w konkursie XYZ. Lubię nowe wyzwania i rozwijanie swoich pasji, dlatego regularnie biorę udział w kursach doszkalających.

📌Dostosowanie odpowiedzi do danego stanowiska i konkretnej oferty pracy to klucz do sukcesu.

Lista przykładowych mocnych stron

 • Zdolności negocjacyjne
 • Zdolność analitycznego myślenia
 • Szybkie podejmowanie decyzji
 • Umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach
 • Biegła komunikacja w języku angielskim
 • Wysoka kultura osobista
 • Przywództwo
 • Umiejętność perswazji

Przedstawienie swoich słabych stron

Pytanie o słabe strony pracownika nadal cieszy się dużą popularnością, choć może być zadane w innej formie. Podobnie jak przy opisie swoich mocnych stron, także w przypadku słabych stron musisz dobrze przemyśleć odpowiedź.

Dlaczego rekruterzy pytają o słabe strony pracownika?

Pracownik, który zna swoje mocne i słabe strony, jest pożądany przez pracodawców, ponieważ może on pracować bardziej efektywnie. Znając swoje mocne strony, kandydat będzie maksymalizował korzyści z nich płynące. Z kolei znajomość swoich słabych stron pomoże mu w minimalizowaniu ich negatywnego wpływu na wykonywane zadania.

Opowiadając o swoich słabych stronach pokazujesz też pracodawcy, czy poradzisz sobie w oferowanym środowisku pracy oraz jak będzie wyglądała twoja praca ze współpracownikami.

Każda osoba ma swoje mocne i słabe strony. Jeżeli powiesz, że nie masz żadnych wad, pracodawca w to nie uwierzy. Nie warto też wspominać o słabych stronach, które mogą być uznane za zaletę, takich jak perfekcjonizm, nadmierna skrupulatność czy pracoholizm. Pracodawca chce wiedzieć, czy jesteś świadomy swoich wad i jak sobie z nimi radzisz. Ubarwianie rzeczywistości nie zaprowadzi cię daleko podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Odpowiadając na temat swoich słabych stron możesz wykorzystać dwie taktyki:


mocne i slabe strony

 • Opisać słabą stronę, nad którą pracujesz,
 • Wymienić cechę, która nie ma aż tak dużego znaczenia w twojej pracy.

Opisz słabą stronę, nad którą pracujesz

Mówiąc o swoich słabych stronach, podkreślaj, w jaki sposób starasz się je wyeliminować lub zdradź, jak sprawiłeś, że nie przeszkadzają ci one w pełnionej pracy. Najpierw przedstaw swoją słabą stronę, następnie powiedz, co zmotywowało cię, aby nad nią pracować. Podkreśl też, jak zwalczasz tę cechę.

Pokazując, że pracujesz nad sobą, zrobisz wrażenie na pracodawcy.

Spójrz na przykład:

Mam problem z byciem punktualnym. Zauważyłem, że ma to wpływ nie tylko na efekty mojej pracy, ale także na pracę całego zespołu, który kilka razy musiał zostać po godzinach. To stało się moją motywacją do tego, by być zawsze na czas. Właśnie dlatego ustawiam trzy budziki, a następnie alarmy przypominające mi o tym, która jest godzina. Ta technika sprawdziła się w poprzedniej pracy i zredukowałem moje spóźnienia niemal do minimum.

💡Opis twoich mocnych stron powinien być zawsze dłuższy niż twoich wad.

Wymień słabą stronę, która nie ma dużego znaczenia w twojej pracy

Dość łatwo rozpoznać, co jest mocną, a co słabą stroną. Nie każdy z nas ma podobne predyspozycje. Na szczęście też, nie w każdej pracy potrzebne są te same mocne strony. Przykładowo, skrupulatność i dokładność może być zaletą w pracy laboranta, ale w przypadku kierownika może utrudniać podejmowanie dobrych decyzji pod presją czasu.

Przygotowując odpowiedź na to pytanie, pomyśl o cechach, które nie mają znaczenia w twoim zawodzie. Spójrz na przykłady:

 • Niechęć do wystąpień publicznych w pracy laboranta,
 • Brak biegłości w pakiecie Office w pracy fizycznej,
 • Niechęć do pracy zespołowej w pracy pisarza.

Tu także możesz powiedzieć, w jaki sposób starasz się pracować nad wadami i się rozwijać. To doskonała cecha, która zostanie doceniona w każdym zawodzie.

Przykładowe słabe strony pracownika

 • Spóźnianie się
 • Niechęć do pracy zespołowej
 • Niechęć do wystąpień publicznych
 • Brak znajomości programów komputerowych
 • Brak znajomości języka angielskiego
 • Brak opanowania w sytuacjach stresowych
 • Brak empatii

mocne i slabe strony

Czego nie mówić, kiedy rekruter pyta o twoje mocne i słabe strony?

W procesie rekrutacyjnym nie powinieneś kłamać. Dotyczy to zarówno treści twojego CV oraz listu motywacyjnego, jak i odpowiadania na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli pracodawca przyłapie cię na kłamstwie, stracisz szansę na zatrudnienie.

Po prostu dobrze przygotuj się na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się zaskoczyć. Postaraj się opisywać swoje mocne i słabe strony w szczery sposób. Nie umniejszaj jednak swoich zalet, ani nie podkreślaj zbytnio wad. Nie przesadź też w druga stronę – osoby mówiące o sobie w samych superlatywach mogą być uznane za narcyzów, którzy nie będą w stanie pracować w grupie. Jeżeli zbytnio skupisz się na swoich wadach, możesz zostać uznany za osobę, która ma słabe poczucie własnej wartości.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną z naszymi poradami

Napisałeś świetne CV, a teraz musisz przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam mnóstwo porad, dzięki którym na pewno przejdziesz do dalszych etapów rekrutacji. Przeczytaj nasz poradnik, na temat tego, jak opowiedzieć o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Już dziś przygotuj odpowiedź na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zachwyć swojego pracodawcę!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV