Jak napisać list motywacyjny po angielsku – kompletny przewodnik

Dowiesz się z niego wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat struktury dokumentu, zwrotów grzecznościowych oraz treści listu motywacyjnego. Znajdziesz tu także praktyczne porady, dzięki którym wyróżnisz się na tle konkurencji.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Być może wiesz już, jak napisać list motywacyjny po polsku. Ten po angielsku różni się od niego jedynie drobnymi szczegółami. Z naszą pomocą unikniesz gaf językowych, a także napiszesz dokument w odpowiedniej formie.

Przykładowy wzór listu motywacyjnego po angielsku

Laura Nowakowska
Hotel receptionist
laura.nowakowska@gmail.com
933 45 55 45

To:

Edward Kowalski
Recruitment Manager
Hotel Plaza
Warsaw

Warsaw, June 15, 2021

Dear Mr. Kowalski,

I am writing in response to the job offer placed on your website.

My name is Laura Nowakowska. For five years I have been working as a receptionist at the prestigious XYZ hotel. I successfully carry out my responsibilities in this position (I enclose a letter of recommendation), always taking care to provide the highest level of customer service and promote the image of this hotel chain.

I believe that my professional career in the reception department and outstanding management skills prepared me for the position of Administrative Assistant at your hotel.

I took the time to read the job offer and I know my skills are right for the position. My main advantages are the preparation and control of administrative documents, control of databases and calendars, receiving calls, managing contacts with customers and suppliers, and optimization of department resources.

I gained these skills during my work, and also strengthened them by completing my training as an administrative assistant at the Higher School of Administration. Thanks to them, I perfectly managed the reception, achieving 35% resource savings.

Thank you for taking the time to read my application documents and I look forward to meeting you during an interview to discuss how I can use my skills as a hotel administrative assistant.

Looking forward to hearing from you.

Kind regards,
Laura Nowakowska

Pamiętaj, że aby ułatwić sobie zadanie pisania listu motywacyjnego, możesz sięgnąć po nasz kreator CV.

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dodatkowy dokument aplikacyjny, który możesz dołączyć do swojego CV. Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że zależy ci na pracy i że nadajesz do objęcia danego stanowiska.

Pamiętaj, że list motywacyjny po angielsku jest dość podobny do polskiej wersji tego dokumentu. Nazywa się on jednak cover letter.

⚠️Angielska nazwa motivational letter, choć brzmi podobnie do polskiej, odnosi się wyłącznie do aplikacji na studia, w której wyrażasz swoje motywacje do podjęcia nauki.

W pracy zawodowej twoje motywacje są istotne, ale zdecydowanie nie najważniejsze. Pracodawcę bardziej interesuje to, jakie korzyści może przynieść firmie twoje zatrudnienie. Zanim zaczniesz pisanie listu motywacyjnego, zastanów się, jakie umiejętności i dokonania zawodowe mogłyby zaimponować rekruterowi.

O czym należy pamiętać, aby napisać dobry list motywacyjny?


list motywacyjny po angielsku

Zwroty grzecznościowe

Papiery aplikacyjne, zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być profesjonalne. To oficjalne dokumenty, na podstawie których pracodawca zadecyduje o twojej przyszłości w danej firmie. Używaj formalnych zwrotów, ale nie przesadzaj z byciem oficjalnym.

List motywacyjny po angielsku nie musi być aż tak formalny, jak po polsku. Najlepiej jest nawiązać przyjacielską więź z rekruterem.

Swój list możesz zacząć od:

 • Hello
 • Dear (imię adresata)

Bardziej oficjalne zwroty, takie jak "Dear Sir/Madam" oraz "To whom it may concern", które być może znasz ze szkoły, na rynku pracy są uznawane za nieco przestarzałe. Koniecznie wymień imię adresata, jeżeli je znasz, aby przywitać się w przyjacielski, ale też spersonalizowany sposób.

📌Skorzystaj z naszego słowniczka, aby poprawnie zwrócić się do adresata!

Słowniczek:

 • Mr.– użyj, jeżeli zwracasz się do mężczyzny
 • Mrs.— użyj, jeżeli adresatka jest zamężna
 • Ms. – do każdej kobiety.

Stan cywilny nie powinien odgrywać żadnej roli w środowisku pracy, dlatego radzimy, by sięgać raczej po neutralną formę: Ms.

Dostosuj swój list motywacyjny do pracy, o którą się starasz

Niezależnie od tego, czy piszesz list motywacyjny po polsku, czy angielsku, twoje dokumenty aplikacyjne powinny być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Jeżeli będziesz “hurtowo” wysyłał niezmienione dokumenty do pracodawcy, na pewno nie zdobędziesz wymarzonej pracy.

⚠️Na wstępie rekruterzy poświęcają około sześciu sekund na każdą kandydaturę.

Jeżeli potencjalny szef zauważy kolejny list motywacyjny brzmiący tak, jak setki innych, na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w swoim liście odnieść się do informacji z ogłoszenia o pracę.

Aby się wyróżnić, wymień na samym początku nazwę stanowiska oraz firmy, w której chcesz pracować.

Postaraj się zacząć swój list motywacyjny po angielsku w ciekawy sposób

Oczywiście możesz standardowo zacząć swój list od frazesu, ale jeśli chcesz zwrócić uwagę pracodawcy, zacznij z przytupem. Podkreśl, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem, wymieniając największe osiągnięcia w pracy w danej branży.

📌 Użyj procentów i danych liczbowych, aby przykuć wzrok rekrutera i pokazać w mierzalny sposób, jakie zyski może przynieść twoja praca.

Oto przykład dobrego wstępu:

Increasing the income of the company ABC by 32% within a year was a great adventure and challenge. Now I am ready for new challenges at your company.

Po takim wstępnie pracodawca z pewnością poczuje, że jesteś kandydatem, którego aplikację warto przeczytać. Kto wie, być może nawet otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

📌 Ciekawym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera jest także wspomnienie w pierwszym zdaniu o fascynacji firmą, jej wynikami, wartościami czy kulturą. Taki zabieg jest szczególnie trafny, jeżeli nie możesz pochwalić się jeszcze dużym stażem pracy.

Spójrz na przykład:

As an enthusiastic ecologist and a person who deeply care about planet, I was thrilled to see an opening for a Marine Protection Biologist in your firm – a world leader in wildlife protection.


list motywacyjny po angielsku

Sięgnij po wypunktowanie

Opisując swoje kwalifikacje, osiągnięcia czy umiejętności, które udowadniają, że jesteś wartościowym kandydatem, postaraj się użyć wypunktowania. Dzięki temu sprawisz, że twój dokument nie będzie przytłaczającem blokiem tekstu, ale ciekawym, także pod względem wizualnym, tekstem.

Jeżeli jesteś kandydatem bez doświadczenia, powinieneś skupić się przede wszystkim na swoich najważniejszych umiejętnościach. Możesz także pochwalić się ukończonymi kursami, odbytymi stażami i zrealizowanymi wolontariatami. Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, gdzie dokładnie opisaliśmy, jak stworzyć CV bez doświadczenia.

Mówiąc o swoich kwalifikacjach, podkreślaj, jakie korzyści przyniesie pracodawcy twoje zatrudnienie.

Bądź zwięzły

Pamiętaj, że rekruterzy otrzymują bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych. Nie mają więc wiele czasu na każdego kandydata. Napisanie długiego listu motywacyjnego może wydawać ci się dobrym pomysłem, ale nie rób tego.

Twój list nie może być zbyt długi. Powinieneś ograniczyć się do maksymalnie jednej strony.

📌 Nie powtarzaj informacji z CV, ale rozwiń je.

Twój list motywacyjny powinien także pokazywać to, jaką jesteś osobą. Postaraj się pokazać, że jesteś zaangażowany i zademonstruj, jakie jest twoje nastawienie do pracy.

Jeżeli twój list motywacyjny będzie miał więcej niż jedną stronę, raczej nie zostanie w ogóle przeczytany. Postaraj się ograniczyć do maksymalnie pięciu akapitów. Większa liczba może być dla rekruterów przytłaczająca.

Zadbaj także o przejrzystość dokumentu, dodając przerwy między akapitami. Marginesy także powinny być widoczne: tekst nie powinien “wypływać” ze strony.

Pamiętaj o Systemach Śledzenia Kandydatów

Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o systemach śledzenia kandydatów, spieszymy z wyjaśnieniem. Są to specjalne programy komputerowe, które skanują podania i odrzucają te, które nie spełniają wymagań danej rekrutacji. W ten sposób liczba podań, która trafia na biurka rekruterów jest ograniczona.

Z pewnością nie chcesz, by twoja kandydatura trafiła do kosza, zanim wyląduje na biurku pracodawcy. Aby tak się nie stało, musisz umieścić słowa kluczowe zarówno w swoim CV, jak i w liście motywacyjnym.

Słowa kluczowe możesz odnaleźć w ofercie pracy – są to najczęściej podstawowe umiejętności wymagane od kandydatów.

📌 Postaraj się wypisać słowa kluczowe w swoich dokumentach dokładnie w takim brzmieniu, w jakim pojawiają się w ofercie pracy.

Ulepsz swoją aplikację, używając tzw. “action verbs” czyli dynamicznych czasowników. Dzięki nim w ciekawy sposób opiszesz swoje obowiązki i osiągnięcia.


list motywacyjny po angielsku

Od czego zacząć swój cover letter?

Twój list motywacyjny po angielsku powinien zaczynać się od danych osobowych i kontaktowych nadawcy, a potem adresata dokumentu.

Adresatem listu motywacyjnego jest osoba odpowiedzialna za proces rekrutacji. Może to być na przykład:

 • Rekruter
 • Kierownik działu, w którym chcesz pracować
 • Szef firmy
 • Kierownik działu HR

Zaraz po tych dwóch sekcjach powinna znaleźć się data i miejscowość. Przykładowo: Warszawa, 20.08.2021.

⚠️Zweryfikuj zapis daty, jaki obowiązuje w danym kraju. Przykładowo data 01.03.2022 w Wielkiej Brytanii zostałaby odczytania jako pierwszy marca, z kolei w Stanach zjednoczonych, jako trzeci stycznia. Jeżeli nie masz pewności, jak zapisać datę, użyj słownego formatu: 1st of March 2022.

Nadawca w angielskim liście motywacyjnym powinien zostać umieszczony na samej górze dokumentu. Najczęściej dane umieszcza się po lewej stronie, choć odwrotna wersja jest także dozwolona. Dane adresata znajdują się po przeciwnej stronie dokumentu.

Data powinna znaleźć się po lewej stronie dokumentu.

📌 Korzystając z naszego kreatora CV, możesz zmienić język dokumentu na angielski. Dzięki temu łatwiej będzie ci napisać poprawny list. Co więcej, elementy układu zostaną dopasowane do standardów danego języka.

Pochwal się największymi osiągnięciami

W swoim liście motywacyjnym koniecznie wspomnij o swoich największych osiągnięciach. W ten sposób przekonasz pracodawcę, że jesteś proaktywnym kandydatem, którego efekty pracy są widoczne.

Opisując swoje obowiązki, sięgnij po tzw. “active verbs”. Zrobią one na pracodawcy większe wrażenie niż pasywne przedstawianie swoich działań.

Oto kilka przykładów:

 • I increased… — Zwiększyłem…
 • I reduced… — Zmniejszyłem...
 • I improved… — Udoskonaliłem…
 • I upgraded… — Unowocześniłem…
 • I implemented… — Wdrożyłem…

Zakończ list motywacyjny po angielsku w odpowiedni sposób

Zanim zdecydujesz się pożegnać z rekruterem i zakończyć list motywacyjny, koniecznie podkreśl swoje zainteresowanie daną posadą. Zasygnalizuj pracodawcy, że czekasz na odpowiedź. W ten sposób zostaniesz w pamięci pracodawcy na dłużej.

Dobrą praktyką jest także wyrażenie nadziei na rozmowę rekrutacyjną.

I am looking forward to your reply. I hope we can meet during the job interview.

Oto kilka zwrotów, po które możesz sięgnąć na zakończenie listu motywacyjnego:

 • With best regards
 • Best regards
 • Sincerely
 • Kind regards

Umieszczając informacje na temat załączonych dokumentów, unikaj słowa enclose. Odnosi się ono raczej do dokumentów, które dołącza się do tradycyjnego listu. W przypadku aplikacji online, odpowiedniejszym słowem będzie attach.

Dodatkowe porady

Sprawdź poprawność językową

Twoje dokumenty aplikacyjne będą stanowić wizytówkę twojej osoby. Oznacza to, że nie powinno być w nich żadnych błędów. Nawet pisząc podanie we własnym języku, możesz popełnić byka, literówkę czy też napisać nieskładne zdanie. Koniecznie więc przeczytaj list motywacyjny przed jego wysłaniem.

Jeżeli nie czujesz się pewnie z angielską gramatyką, poproś o pomoc znajomego, który biegle włada językiem. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z darmowych aplikacji, na przykład Grammarly, które pomogą ci napisać bezbłędny tekst.

Zadbaj o odpowiedni i spójny wzór swojego CV i listu motywacyjnego

List motywacyjny jest dodatkiem do twojego CV. Musisz postarać się, by był spójnym uzupełnieniem twojego życiorysu zawodowego. Tworząc go, wybierz szablon, który sprawi, że oba dokumenty będą do siebie podobne. Estetyczny wygląd to coś, co wyróżni twoją aplikację.

Zaadresuj list do konkretnej osoby

Twój list motywacyjny ma o wiele większe szanse na zwrócenie uwagi, jeżeli zostanie zaadresowany do konkretnej osoby. Zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę podawany jest ogólny adres e-mail. Możesz być pewien, że ta skrzynka pocztowa będzie wypełniona podaniami o pracę. W takiej sytuacji twój list motywacyjny i CV mogą zostać pominięte przez pracodawcę, który nawet nie otworzy twojej wiadomości.

Postaraj się ustalić, do kogo konkretnie powinieneś wysłać dokumenty. Możesz takie informacje zdobyć na przykład:

 • Na stronie internetowej firmy
 • Na profilu LinkedIn
 • Używając wyszukiwarki
 • Dzwoniąc bezpośrednio do firmy i pytając o nazwisko rekrutera.

List motywacyjny po angielsku – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny po angielsku. Spójrz na kilka końcowych informacji:

 • Dostosuj swój list do konkretnej oferty pracy.
 • Używaj zwrotów grzecznościowych, ale nie przesadzaj z kurtuazją.
 • Zadbaj, by w twoim podaniu nie było żadnych błędów językowych.
 • Postaraj się zaadresować swój list do konkretnej osoby.
 • Pochwal się swoimi osiągnięciami, a jeżeli jeszcze ich nie masz, zademonstruj swoje cenne umiejętności.
 • Podawaj tylko informacje, które są aktualne i mają związek z daną pracą.
 • Zwróć uwagę na poprawny zapis dat, z uwzględnieniem kraju, w którym chcesz otrzymać posadę.

Sięgnij po profesjonalny szablon CV i listu motywacyjnego na naszej stronie, a z pewnością napiszesz podanie, które przyćmi dokumenty innych kandydatów. Skorzystaj z porad umieszczonych na naszym blogu, aby proces rekrutacyjny stał się dla ciebie bezproblemowy i był jak bułka z masłem.

Zdobądź swoją wymarzoną pracę już dziś!


list motywacyjny po angielsku

Najczęściej zadawane pytania

Czy napisanie listu motywacyjnego jest zawsze konieczne?

Prawdę mówiąc, napisanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego wprost w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli nie ma takiej informacji, możesz, choć nie musisz dodać list.

Eksperci radzą jednak, by mimo wszystko stworzyć taki dokument. Dzięki niemu możesz pokazać siebie jako idealnego kandydata. Co więcej, list motywacyjny może zwiększyć twoje szanse, jeżeli rywalizujesz o stanowisko z innym kandydatem, który ma podobne kwalifikacje.

Dołączając list motywacyjny do CV, wysyłasz sygnał, że jesteś aktywnym, gotowym do działania pracownikiem, któremu naprawdę zależy na danym stanowisku.

Dlaczego warto sięgnąć po kreator CV tworząc list motywacyjny po angielsku?

Kreator pozwala na zmianę języka dokumentu, dzięki czemu z łatwością napiszesz aplikację w obcym języku. Co więcej, nasze wzory zostały stworzone przez ekspertów, a więc masz pewność, że twoje podanie będzie zawierało wszystko, czego oczekują rekruterzy.

Nie trać czasu na skomplikowane projekty graficzne! Nasz kreator daje ci możliwość szybkiej edycji dokumentów, dzięki czemu możesz spersonalizować swoje podanie zanim wyślesz je do kolejnego pracodawy.

Czy muszę umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w liście motywacyjnym w języku angielskim?

Nie. Klauzula o ochornie danych osobowych powinna znaleźć się w twoim CV, ale w liście motywacyjnym nie jest obowiązkowa. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca poprosił o jej umieszczenie w ogłoszeniu o pracę.

Sprawdź nasze szablony listów motywacyjnych po angielsku i stwórz idealne podanie o pracę już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV