Aby pracować jako asystent dydaktyczny, musisz być osobą empatyczną, która lubi pomagać ludziom. To bardzo ważna praca, pozwalająca wielu studentom i doktorantom kontunuować naukę w łatwiejszy sposób.
Piotr Murkiewicz Asystent dydaktyczny piotr.murkiewicz@gmail.com 222 123 11
Jestem studentem trzeciego roku psychologii i posiadam wiedzę na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jako brat osoby z niedosłuchem, biegle władam językiem migowym. Chcę pomóc studentom i doktorantom z problemami ze słuchem. Wierzę, że dyscyplina naukowa, którą się zajmuję oraz moje umiejętności pozwolą mi być doskonałą pomocą dla studentów.
Doświadczenie
Opiekun osób z niepełnosprawnością – wolontariat Centrum Pomocy wrzesień 2022-styczeń 2023
Pomagałem w przygotowaniach wydarzeń artystycznych, w celu aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Wspierałem trzy osoby w przygotowaniu do ogólnopolskiego konkursu teatralnego.
Współpracowałem z pracownikami ośrodka, aby zapewnić jak najlepszą opiekę osobom niepełnosprawnym i wesprzeć działania personelu.
Wykształcenie
Psychologia – licencjat Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Poznań 2020-obecnie
Choć wiele osób zostaje asystentami dydaktycznymi na podstawie umowy między asystentem a studentem potrzebującym pomocy, niektóre uczelnie mogą wymagać od ciebie złożenia CV na stanowisko asystenta dydaktycznego.
Nie musisz się jednak martwić, pomożemy ci zachwycić uczelnię w procesie rekrutacji. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak dobrze napisać swoje podanie.
📌Nie tego szukałeś? Przeczytaj nasz poradnik na temat tego, jak stworzyć życiorys naukowy na uczelnię i wygrać konkurs na stanowisko naukowe.
Kim jest asystent dydaktyczny i jak się rozlicza?
Zadaniem asystenta dydaktycznego jest wspieranie studentów lub doktorantów z niepełnosprawnością w procesie uczenia się. Asystent dydaktyczny pomaga również załatwiać sprawy organizacyjne, a także wspiera studenta w kontaktach z nauczycielami akademickimi.
Dzięki pracy asystentów dydaktycznych, osoby z niepełnosprawnością mogą brać jak najbardziej aktywny udział w życiu uczelni i zwiększać efektywność swojej działalności naukowej, a także kontynuować badania naukowe pomimo niepełnosprawności.
Podstawowym miejscem pracy asystenta dydaktycznego jest uczelnia i miejsca z nią związane, na przykład biblioteka czy dziekanat. Czasami potrzebne może być także odprowadzanie studenta z lub na uczelnię.
Asystent dydaktyczny rozliczany jest zazwyczaj na podstawie ewidencji godzin pracy. Ewidencja ta musi być podpisana zarówno przez asystenta, jak i nauczyciela akademickiego, w którego zajęciach dwie strony brały udział.
Asystent dydaktyczny - CV i jego części
Wymagania pracodawcy co do tego, co powinno się znaleźć w CV mogą być różne. Istnieje jednak kilka sekcji, które można uznać za obowiązkowe. Potencjalny zatrudniający na pewno zwróci uwagę na:
nagłówek z danymi osobowymi,
sekcję z doświadczeniem,
sekcję z wykształceniem,
sekcję z umiejętnościami.
Oprócz tych sekcji, możesz dodać też dodatkowe części prezentujące informacje, które wyróżniają cię na tle innych. Co więcej, możesz też stworzyć podsumowanie naukowe, czyli część, która zachęci pracodawcę do przeczytania reszty twojego CV.
Wykształcenie w CV - zainteresowania naukowe kandydata
W większości przypadków to właśnie studenci otrzymują zatrudnienie jako asystenci dydaktyczni. Twój wykaz dorobku naukowego niekoniecznie jednak będzie miał wpływ na to, czy zostaniesz zaakceptowany do tej pozycji.
Mimo to, w szkolnictwie wyższym edukacja odgrywa kluczową rolę. Właśnie dlatego w swoim CV powinieneś koniecznie wspomnieć o swoim wykształceniu. W tej sekcji koniecznie wpisz:
Nazwę kierunku studiów i ewentualny tytuł naukowy,
Nazwę uczelni,
Okres trwania nauki.
Aktywny udział w życiu uczelni - pochwal się swoją proaktywną postawą
Oto przykład, którym możesz się zainspirować:
Psychologia - tytuł zawodowy magistra
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2020-2023
Brałem aktywny udział w pracach organizacyjnych katedry, w tym w organizacji koła naukowego oraz konferencji.
Otrzymywałem stypendium dla najlepszych studentów.
Choć tak dokładne opisanie osiągnięć na uczelni nie jest konieczne w innych CV, to w przypadku osób ubiegających się o to stanowisko warto o nich wspomnieć. Możesz też wymienić swoje zainteresowania naukowe. Jeżeli będą się one pokrywać z tymi, które ma osoba z niepełnosprawnością, być może uczelnia jeszcze chętniej przydzieli cię jako asystenta właśnie do tej osoby.
Umiejętności w procesie rekrutacji - czy są ważne?
Umiejętności są jedną z najważniejszych sekcji w każdym CV, także twoim. To, jakie masz umiejętności, pokazuje pracodawcy, czy będziesz umiał wykonywać powierzone obowiązki. W przypadku osób, które chcą pracować jako opiekunowie dydaktyczni, najważniejsze będą umiejętności miękkie. Są to te kompetencje, których nie da się łatwo zmierzyć i często wynikają one z cech charakteru danej osoby.
Podaj też swoje umiejętności twarde, które mogą przydać się na tym stanowisku. Przykładowe kompetencje twarde i miękkie to:
znajomość języka migowego,
prawo jazdy kat. B,
sprawna obsługa komputera i urządzeń biurowych, w tym drukarek,
łatwość w komunikowaniu się,
pozytywne nastawienie,
wysoka kultura osobista,
empatia.
Doświadczenie zawodowe
Jako student możesz jeszcze nie mieć żadnego doświadczenia naukowego. Sięgnij wówczas po funkcjonalny układ CV, w którym najważniejsze są twoje umiejętności. Zanim jednak zdecydujesz się pominąć tę sekcję, zastanów się, czy na przykład nie zrealizowałeś praktyk studenckich lub wolontariatu.
Jeżeli praca, którą wykonywałeś nie jest związana z opieką nad niepełnosprawnymi, i tak o niej wspomnij. Postaraj się jednak skupić przede wszystkim na umiejętnościach, które mógłbyś wykorzystać w oferowanej pracy.
Tworząc tę sekcję, postaraj się wymienić:
nazwę stanowiska i rodzaj zatrudnienia (na przykład wolontariat, etat, etc.);
nazwę placówki, która cię zatrudniała;
czas trwania zatrudnienia.
Oprócz tych podstawowych informacji, wspomnij też o swoich głównych obowiązkach, a także o osiągnięciach, jeżeli je miałeś. W ten sposób lepiej wyjaśnisz, jakie są twoje kwalifikacje.
Wykorzystywałem moje umiejętności komunikacyjne, aby nawiązać przyjazną relację z klientami sklepu.
Odpowiadałem za otwieranie i zamykanie sklepu, a także za rozliczanie pieniędzy.
Choć to stanowisko nie jest bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które ubiega się kandydat, pracodawca może wywnioskować z opisu, że aplikujący jest osobą komunikatywną, przyjazną, a także odpowiedzialną. Są to cechy, które z pewnością przydadzą się podczas pomocy studentom z niepełnosprawnościami.
Podsumowanie zawodowe
Możesz pomyśleć o tej części, jak o trailerze do filmu – ma ona krótko pokazać, czego pracodawca może spodziewać się po twoim CV. Takie podsumowanie powininno być jednak interesujące i zawierać szczegółowe informacje, które wyróżniają cię na tle innych.
Wpisz tu swoje najlepsze umiejętności, wspomnij o nagrodach, stypendiach czy proaktywnej postawie na uczelni. Dowiedz się, jak napisać ciekawe podsumowoanie zawodowe, czytając nasz poradnik.
📌Ta część tworzona jest w oparciu o to, co zawiera twoje CV. Choć musi znaleźć się na górze życiorysu zawodowego, możesz stworzyć ją na samym końcu. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi istotnymi nformacjami.
Dodatkowe sekcje
Jeżeli chcesz jeszcze bardziej wyróżnić swoje CV, możesz dodać do niego dodatkowe sekcje. Są to części w CV, w których pokazujesz swoje wyjątkowe cechy i kwalifikacje. Możesz je dodać w naszym kreatorze CV za pomocą kilku kliknięć. Cały szablon dostosuje się automatycznie tak, by wszystkie sekcje współgrały ze sobą.
Znajomość języków obcych
Jeżeli znasz jeden lub więcej języków obcych, możesz wspomnieć o tym w sekcji z doświadczeniem. Dzięki temu uczelnia będzie wiedzieć, że może cię zatrudnić dla osób, które władają innym językiem. Może to być szczególnie ważna cecha w przypadku studentów z wymian studenckich, na przykład programu Erasmus +.
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak stworzyć skuteczną sekcję z językami obcymi.
Ukończone kursy
Kursy i szkolenia mogą rozwinąć twoją wiedzę i umiejętności. Wspominając o nich w CV, pokazujesz też rekruterom, że lubisz się rozwijać i stawiasz na naukę. Pochwal się ukończonymi szkoleniami w osobnej sekcji, w szczególności, jeżeli były one związane z pomocą niepełnosprawnym lub rozwijały potrzebne umiejętności miękkie.
List motywacyjny dla asystenta dydaktycznego
Praca asystenta dydaktycznego to dobry sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Jest to jednak bardzo odpowiedzialna praca. Uczelnia na pewno będzie chciała mieć pewność, że decydujesz się na nią nie tylko ze względu na pobudki finansowe.
Aby wzmocnić swoją kandydaturę, możesz napisać list motywacyjny, w którym opowiesz, dlaczego chcesz objąć dane stanowisko. Wspomnij o swoich celach i wyróżnij umiejętności, które sprawiają, że nadajesz się do tej roli.
Podsumowanie artykułu
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak napisać dobre podanie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat pisania podania albo chcesz przejrzeć CV dla innych zawodów, koniecznie zajrzyj na naszego bloga.
Pamiętaj, że dobrze napisane i atrakcyjne wizualnie CV to klucz do sukcesu. Właśnie dlatego skorzystaj z naszych porad i sięgnij po nasze szablony CV.
Jak mogę aplikować na stanowisko asystenta dydaktycznego?
W zależności od uczelni dokumenty należy złożyć w innych miejscach. Może być to na przykład biuro do spraw osób z niepełnosprawnościami, dziekanat albo dział HR. Być może będziesz musiał wypełnić dodatkowy kwestionariusz osobowy i podać dodatkowe informacje. Najlepiej zrobisz kontaktując się z uczelnią, w której chcesz pracować na tym stanowisku.
Czy muszę umieszczać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w moim CV?
Dane muszą być przetwarzane zgodnie z przepisami prawa. Aby było to możliwe, musisz dodać klauzulę do swojego CV. Bez niej nie będziesz miał możliwości brać udziału w rekrutacji.
Zamieszczając klauzulę w CV masz pewność, że twoje dane nie będą przetwarzane bez twojej zgody, a także nie będą poddawane profilowaniu. Jeżeli administrator danych osobowych złamie którąś z tych zasad, możliwe będzie wniesienie skargi.
Umieść klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w stopce dokumentu. W ten sposób nie będziesz tracić zbyt dużo miejsca. Zadbaj o to, by była ona zapisana w aktualnej formule, a także znajdowała się na wszystkich stronach CV.
Już dziś aplikuj na stanowisko asystenta dydaktycznego z naszą pomocą!