Kierownik wyższego szczebla – CV i jak je napisać – kompletny przewodnik

Pracujesz w danej firmie lub branży od lat i chcesz przejąć stanowisko kierownicze? To zdecydowanie krok milowy w twojej karierze. Jednak, aby objąć stanowisko managera musisz znać branżę od podszewki, a także mieć doskonałe umiejętności interpersonalne oraz doświadczenie zawodowe.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowe CV managera

Laura Konieczna
Kierowniczka projektu IT
laura.konieczna@gmail.com
333 123 111

Od ponad dziesięciu lat jestem związana z branżą IT, a od trzech lat pracuję jako kierowniczka projektów. Dzięki mojej bogatej wiedzy i doświadczeniu w branży IT z powodzeniem kieruję zespołem stu osób. W ciągu mojej trzyletniej kariery wszystkie projekty zostały zakończone na czas i były przyjęte z uznaniem przez klientów.

Doświadczenie

Kierowniczka projektu IT
Firma XYZ
2020-2023

  • Zarządzałam zespołem 100 osób.
  • Z powodzeniem ukończyłam ponad 30 międzynarodowych projektów IT.
  • Utrzymywanie relacji z klientami było dla mnie priorytetem, dzięki czemu przychody firmy zwiększały się kolejno o 12, 15 i 20% w skali roku.

Wykształcenie

Informatyka – studia inżynierskie
Politechnika Poznańska
Poznań
2012-2015

Zarządzanie zasobami ludzkimi
Szkoła Policealna XYZ
Poznań
2018-2019

Umiejętności

  • Nadzór nad pracą zespołu
  • Znajomość przepisów prawa międzynarodowego
  • Znajomość strategii sprzedażowych
  • Zarządzanie dużym zespołem
  • Umiejętność pozytywnej motywacji
  • Prawo jazdy kat. B
  • Pozytywne nastawienie
  • Odpowiedzialność
  • Wysoka kultura osobista
  • Łatwość w komunikacjiµ
Pamiętaj, że nawet, jeżeli jesteś doskonałym kandydatem na dane stanowisko, nadal musisz zaprezentować to potencjalnemu szefowi. Pomoże ci w tym skuteczne CV kierownika wyższego szczebla. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak stworzyć życiorys zawodowy, który wyróżni cię na tle konkurencji i od razu przyciągnie uwagę pracodawcy. Zaczynajmy!

Fakty na temat pracy na stanowiskach kierowniczych

Aby pracować na stanowisku kierowniczym, musisz bardzo dobrze znać daną branżę, a także wiedzieć, jak zarządzać projektami i ludźmi. Jeżeli szukasz pracy na tym stanowisku, warto wiedzieć, ile możesz zarabiać.

  • Według portalu wynagrodzenia.pl średnia zarobków kierowników wyższego szczebla w 2020 roku wynosiła 7 641 złotych brutto.
  • Stawka oferowana pracownikom była nierozłącznie związana z rozmiarem zespołu, którym zarządzała dana osoba. Wyższe stawki pojawiały się w przypadku menedżerów większych zespołów.
  • Zarobki na stanowisku managera zależą także od województwa, w którym znajduje się firma. Na najwyższe zarobki mogli liczyć kierownicy z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego.
  • Osoby zatrudnione w roli kierownika w firmach z zagranicznym kapitałem mogły liczyć na zarobki większe o ⅓ w porównaniu do osób zatrudnionych w polskich firmach.
  • Pensja zależy także od branży i roli pełnionej przez kandydatów, przykładowo kierownik sprzedaży mógł liczyć średnio na 7 641 złotych miesięcznie, z kolei kierownik działu IT na 12 000.

Co powinno zawierać profesjonalne CV menedżera?


Kierownik wyższego szczebla CV

Jeżeli ubiegasz się o stanowisko kierownika, musisz zaprezentować estetyczne, profesjonalne CV. Powinieneś pamiętać o następujących sekcjach:

  • Nagłówek z twoimi danymi kontaktowymi,
  • Historia zatrudnienia,
  • Wykształcenie,
  • Umiejętności.
Co więcej, aby zwrócić uwagę potencjalnego szefa, powinieneś także dodać podsumowanie zawodowe oraz dodatkowe sekcje. Pamiętaj, aby zachować przejrzystość wszystkich sekcji.

Jaki format CV wybrać?

To, jaki format CV wybierzesz, warunkuje kolejność pojawiania się poszczególnych sekcji życiorysu. Osobom ubiegającym się o stanowisko kierownika raczej odradza się format funkcjonalny, gdzie na pierwszy plan wychodzą umiejętności, a doświadczenie pozostaje na drugim miejscu. Jako kierownik powinieneś skorzystać z układu chronologicznego lub układu mieszanego. Dowiedz się więcej na ten temat z naszych poradników, klikając tutaj i tutaj.

CV managera – przedstaw swoje doświadczenie zawodowe

W swoim CV managera musisz koniecznie opisać doświadczenie zawodowe. Z punktu widzenia pracodawcy, ta część będzie najważniejsza w twoim CV. W końcu, aby objąć stanowisko kierownicze, musisz mieć spore doświadczenie w branży i wiedzieć, jak zarządzać zespołem. Właśnie dlatego należy poświęcić tej sekcji dużo uwagi. Oto, co powinno się znaleźć w opisie historii zatrudnienia:
  • Nazwa pełnionego stanowiska,
  • Nazwa firmy,
  • Czas trwania zatrudnienia.
Takie podstawowe informacje na pewno znajdą się niemal w każdym CV kierownika. Jeżeli jednak chcesz się wyróżnić, koniecznie opisz też swoje najważniejsze osiągnięcia i obowiązki. Postaraj się także podkreślić to, że jesteś ekspertem w danej branży.

Przykładowa sekcja z doświadczeniem w curriculum vitae

Manager sprzedaży
Firma XYZ
Warszawa
2015-2020

  • Brałem udział w podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju firmy i związanych z tym przedsięwzięciach.
  • Analizowałem tendencje sprzedażowe i planowałem działania w skuteczny sposób, zwiększając przychody firmy o 12% w skali roku.
  • Zarządzałem zespołem 50 osób.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, musisz wyróżnić się na tle konkurencji. Opisująć swoje doświadczenie, koniecznie wspomnij o swoich osiągnięciach i obowiązkach używając danych liczbowych. To doskonały sposób na pokazanie pracodawcy, jak w mierzalny sposób możesz przyczynić się do rozwoju firmy. Choć osoby mogące pochwalić się dużym doświadczeniem mogą mieć większe szanse na zatrudnienie, pamiętaj, że nadal masz szansę, nawet jeżeli dopiero zaczynasz. Dobry kierownik to taki, który doskonale zna branżę. Jeżeli to ty, zacznij od aplikowania na stanowisko niższego szczebla, a gdy zdobędziesz doświadczenie kierownicze, rozwijaj dalej swoją ścieżkę zawodową.

Przykładowe CV managera

Jakie umiejętności są potrzebne, aby objąć stanowisko kierownika?

Dobry kierownik posiada zestaw umiejętności twardych i miękkich, które pozwalają na zarządzanie zespołem i projektami. Możesz mieć pewność, że umiejętności to sekcja, którą czytają rekruterzy. To z niej dowiadują się, czy sprawdzisz się na danym stanowisku. Pamiętaj, żeby w tej sekcji skupić się przede wszystkim na umiejętnościach, które są kluczowe do pracy na oferowanym stanowisku. Nigdy też nie kłam w CV. Prawda szybko wyjdzie na jaw, a ty najesz się wstydu i stracisz swoją szansę na zatrudnienie.

📌 Przedstaw kluczowe umiejętności wymienione w ofercie pracy jako pierwsze, aby momentalnie przyciągnąć uwagę rekrutera do twojego CV.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde, nazywane często technicznymi, są mierzalne i można je zdobyć w pracy lub podczas nauki. Są one kluczowe w wykonywaniu danego zawodu. Lista umiejętności twardych powinna zawierać zarówno kompetencje związane z branżą, jak i te potrzebne przy zarządzaniu ludźmi. Dostosuj tę sekcję do konkretnej oferty pracy, aby mieć pewność, że przekonasz pracodawcę, że jesteś najlepszym wyborem. Oto przykładowe kompetencje twarde, które mogą się przydać na stanowisku kierownika wyższego szczebla:

  • Zarządzanie projektem,
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Znajomość technik motywacyjnych,
  • Znajomość technik zarządzania czasem,
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi.

Umiejętności miękkie

Kompetencje miękkie bardzo często są związane z cechami charakteru danej osoby. Można się ich jednak także nauczyć. Pracodawca chce wiedzieć, jak rozwiązujesz problemy i jak współpracujesz z innymi, a także jak radzisz sobie w podbramkowych sytuacjach i jak pokonujesz przeszkody. Koniecznie więc wymień swoje umiejętności miękkie, które pokazują, że świetnie się sprawdzisz w pracy managera wyższego stopnia. Przykładowe umiejętności miękkie, które mogą pomóc ci w zdobyciu zatrudnienia to:

  • Punktualność,
  • Zarządzanie zespołem,
  • Komunikatywność,
  • Umiejętność pracy pod presją,
  • Wysoka kultura osobista,
  • Przykładanie wagi do szczegółów.

Podsumowanie zawodowe, czyli sposób na wyróżnienie CV

Praca rekrutera może być dość monotonna. Przy przeglądaniu dziesiątek CV, znalezienie życiorysu zawodowego, który wyróżnia się spośród większości, może być nie lada wyzwaniem. Z pewnością takie CV zostanie docenione przez pracodawcę – możesz wyróżnić swój dokument podsumowaniem zawodowym. Jest to krótkie, ale ciekawe podsumowanie najważniejszych aspektów twojej kariery. Możesz tu pochwalić się dużym doświadczeniem, unikatowymi umiejętnościami czy ukończeniem prestiżowej szkoły. Wszystko to, co odróżnia cię od innych i jest adekwatne do danej posady na pewno się sprawdzi. Pamiętaj, że celem podsumowania zawodowego jest przekonanie rekruterów, że warto przeczytać resztę twojego CV. Dodawanie tej sekcji jest nadal mało popularne w Polsce, a więc jeżeli pojawi się w twoim CV, masz większą szansę na to, aby dostać pracę, nawet jeżeli konkurenci mają większe doświadczenie. Oto przykład dobrego podsumowania zawodowego:

Od ponad dwóch lat pracuję jako kierownik działu IT. W ciągu mojej kariery z powodzeniem zrealizowałem pięć międzynarodowych projektów, które zwiększyły zyski firmy o 12%. Nadzoruję zespół złożony z 50 osób. Wykorzystując moje umiejętności interpersonalne, udało mi się zintegrować zespół, a zadowolenie jego członków z pracy w firmie wzrosło z 82% do 98% w ciągu roku.

📌 Podsumowanie zawodowe powinno znaleźć się na samej górze twojego CV. Jednak możesz je napisać na samym końcu. Dzięki temu będziesz pamiętać o wszystkich istotnych elementach swojej kariery i łatwiej będzie ci stworzyć przekonujący opis siebie.

Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania tej części życiorysu zawodowego.

Dodatkowe sekcje w CV menedżera – zachwyć pracodawców

CV na stanowisko kierownika wyższego szczebla musi cię wyróżniać. W końcu to bardzo prestiżowa posada. Aby wykazać się na tle innych kandydatów, pochwal się wszystkim tym, co odróżnia cię od konkurencji. Mogą to być umiejętności związane z zarządzaniem, specjalistyczne kompetencje z danej branży czy też zdolności językowe. Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub wielu sekcji szybko i w taki sposób, by twój życiorys zawodowy nadal wyglądał estetycznie. Przykładowe dodatkowe sekcje w CV to:

  • Języki obce
  • Kursy i szkolenia
  • Zainteresowania
  • Znajomość programów komputerowych

Kierownik Wyzszego szczebla CV

Znajomość języków obcych

Jeżeli władasz co najmniej jednym językiem obcym, masz większe szanse na rynku pracy, a także możesz liczyć na wyższe pensje w porównaniu do kandydatów, którzy władają tylko językiem polskim. Na stanowisku kierowniczym język angielski jest często podstawowym wymaganiem, w szczególności, jeżeli pracujesz w dużej, międzynarodowej korporacji lub masz zarządzać międzynarodowym zespołem. Nie pozwól by pracodawca przegapił informacje o twoich umiejętnościach językowych – zawrzyj je w osobnej sekcji. Pamiętaj, aby podać poziom swojej biegłości, a także dołączyć odpowiednie certyfikaty potwierdzające znajomość języka. Nie wiesz, jak opisać umiejętności językowe w CV? Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika.

Ukończone kursy

Aby zostać uznanym za dobrego kierownika, musisz pokazać, że nieustannie się rozwijasz i jesteś gotowy poszerzać swoje horyzonty. Doskonałym sposobem, aby udowodnić pracodawcy, że posiadasz te cechy, jest przedstawienie ukończonych kursów i szkoleń. Mogą to być zarówno kursy związane z daną branżą, jak i z zagadnieniami związanymi z zarządzaniem, czy też szkolenia rozwijające umiejętności miękkie, tak bardzo potrzebne w tym zawodzie.

Dodatkowe porady

Skorzystaj z naszego kreatora CV

Jeżeli chcesz, aby twoje CV wyglądało profesjonalnie, a także mieć pewność, że nie brakuje w nim żadnych ważnych informacji, koniecznie sięgnij po nasze szablony. Dzięki nim w szybki sposób stworzysz podanie, które wyróżni się na tle innych i zapewni ci wymarzoną pracę.

Unikaj błędów

Precyzja w zarządzaniu zespołem i projektem jest bardzo ważna. Pomocne jest przykładanie wagi do szczegółów. Pamiętaj o tym, pisząc swoje CV. Przeczytaj swoje CV zanim wyślesz je do pracodawcy. Zwróć szczególną uwagę na błędy ortograficzne, literówki, gramatykę i czytelność zdań. Zajmie ci to zaledwie kilka chwil, a możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces. Pamiętaj też, aby sprawdzić treść maila, który wysyłasz do swojego pracodawcy.

Napisz list motywacyjny kierownika

List motywacyjny to doskonały sposób na to, aby przekonać pracodawcę do swojej osoby. Pokaż w nim unikatową osobowość i opisz ciekawe projekty. Napisanie listu motywacyjnego daje ci dodatkową przestrzeń na to, by pochwalić się wszystkim tym, na co zabrakło miejsca w CV.

Choć list motywacyjny jest zazwyczaj wyłącznie dodatkiem do CV, może ci on pomóc w przekonaniu pracodawcy, że świetnie sprawdzisz się na oferowanym stanowisku.


Jak napisać CV managera wyższego szczebla – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu tego artykułu nie powinieneś mieć problemów ze stworzeniem doskonałego podania o pracę. Jeżeli potrzebujesz więcej przykładów CV i porad na temat pisania dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam także porady na temat przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Już dziś użyj naszego kreatora, aby napisać doskonałe CV i list motywacyjny kierownika wyższego szczebla, które zachwycą rekrutera.

Napisz list motywacyjny kierownika

Najczęściej zadawane pytania

Czy moje CV musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Tak, aby pracodawca mógł wziąć pod uwagę twoje CV podczas rekrutacji, musisz umieścić taką klauzulę w swoim życiorysie zawodowym. Ważne jest, aby zapisać ją w aktualnej formule i umieścić na wszystkich stronach CV. Możesz dodać ją w stopce dokumentu i nieco zmniejszyć czcionkę. W ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce, a także będziesz miał pewność, że klauzula nie odciąga uwagi od reszty twojego CV.

Nie musisz jej umieszczać w liście motywacyjnym, chyba że pracodawca wyraźnie zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Jak długie powinno być moje CV?

W większości przypadków eksperci radzą, by CV mieściło się na jednej stronie A4. Jeżeli jednak aplikujesz na stanowisko kierownika wyższego szczebla, prawdopodobnie masz bardzo duże doświadczenie. Jeśli tak właśnie jest, możesz przedstawić swoją karierę na dwóch, a nawet trzech stronach A4. Pamiętaj jednak, by ograniczyć się wyłącznie do informacji adekwatnych dla branży i stanowiska. Pracodawca nie będzie zainteresowany informacją o twojej dorywczej pracy w barze z czasów studenckich. Mądrze przefiltruj informacje, które chcesz przekazać i bądź tak zwięzły, jak to tylko możliwe. Sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne CV dla kierownika wyższego szczebla.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV