Jak poprawnie napisać CV – kompletny przewodnik

Poszukiwanie pracy stanowi wyzwanie dla wielu osób. Zanim dostaniesz się do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musisz przygotować odpowiednie dokumenty, które pomogą ci przekonać pracodawcę, że to właśnie ty zasługujesz na szansę. Najważniejszym z tych dokumentów jest CV.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Jednak jak napisać CV, które wyróżni cię na tle innych i zwiększy szanse na zatrudnienie? Przygotowaliśmy dla ciebie kompletny przewodnik, w którym zdradzamy, jak stworzyć idealne CV, jak używać naszego kreatora CV oraz jak sprawić, by twój dokument się wyróżniał. W tym artykule znajdziesz także wzory CV, które będą dla ciebie źródłem inspiracji.

Profesjonalne CV – wzór CV dla sprzedawcy

Adam Lis

Sprzedawca

Warszawa

123 545 432

adam.lis@gmail.com


Profesjonalne podsumowanie


Od ponad pięciu lat pracuję jako sprzedawca w salonie meblowym. Moja pasja do designu i umiejętności z zakresu obsługi klienta sprawiły, że w ciągu roku sprzedaż wzrosła o 23%. Pięciokrotnie otrzymałem też nagrodę dekoratora roku. W Państwa firmie chcę rozwijać karierę sprzedawcy na stanowisku kierownika salonu meblowego.


Doświadczenie


Sprzedawca

Sklep Meblowy XYZ

Poznań

2018-2023


 • Analizowałem potrzeby klientów i doradzałem im w wyborze najlepszego produktu.
 • Dzięki doskonałej obsłudze klienta, zwiększyłem przychód sklepu o 23% w skali roku.
 • Szkoliłem młodszych sprzedawców do wykonywania zadań w sklepie.

Wykształcenie


Profil handlowy

Szkoła Zawodowa w Lublinie

2012-2015


Umiejętności


 • Obsługa kasy fiskalnej
 • Dekoracja wnętrz
 • Umiejętność dobierania kolorów
 • Zmysł estetyczny
 • Obsługa klientów
 • Cierpliwość
 • Komunikatywność

Co to jest CV?

CV to podstawowy dokument rekrutacyjny. To w nim kandydat umieszcza informacje na temat swoich kompetencji, wykształcenia oraz historii zatrudnienia. Na podstawie tego dokumentu rekruterzy decydują, czy dana osoba spełnia oczekiwane warunki i czy warto ją zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

📌 Dane zawarte w CV mogą mieć wpływ nie tylko na szanse na zatrudnienie, ale także na stawkę, jaką zaproponuje kandydatowi pracodawca.Jak poprawnie napisać CV

Jak napisać CV: układ życiorysu zawodowego

To, jaka treść znajdzie się w twoim CV jest niezwykle ważne. Musisz jednak zwrócić też uwagę, gdzie umieszczasz poszczególne informacje i w jaki sposób je eksponujesz. Przy dużej konkurencji nawet najmniejszy detal ma znaczenie.

Oto kilka porad, o których musisz pamiętać pisząc CV:

 • Twoje curriculum vitae powinno być dostosowane do pracy, o którą się starasz. Aktualizuj je więc za każdym razem, zanim wyślesz je do pracodawcy. Personalizacja dokumentu może znacząco wpłynąć na to, jak będzie postrzegał cię potencjalny szef.
 • Celem życiorysu zawodowego jest pokazanie, że jesteś idealnym kandydatem. Postaraj się uwypuklić swoje największe zalety i nieco “ukryć” wady. Możesz to zrobić, wybierając odpowiedni format CV.
 • Kreator CV sprawi, że nie zapomnisz o żadnej ważnej sekcji, a twoje CV będzie profesjonalne i estetyczne.

⚠️ Na każde podanie pracodawcy poświęcają średnio 6-10 sekund. Dobre CV to takie, które przyciągnie ich wzrok na znacznie dłużej.


Co umieścić w CV?

Zanim zabierzesz się za pisanie CV, musisz wiedzieć, co w nim umieścić. Istnieją cztery sekcje, które powszechnie uznaje się za obowiązkowe i niezbędne w CV. Pierwszą z nich jest nagłówek, w którym musisz podać swoje dane osobowe i kontaktowe. Następnie, w kolejności zależnej od wybranego formatu CV, powinny się pojawić sekcje z historią zatrudnienia, wykształceniem, a także umiejętnościami miękkimi i twardymi.

Jeżeli w twojej branży lub profesji panuje duża konkurencja, nie wystarczy napisać prostego CV ze wspomnianymi powyżej obowiązkowymi sekcjami. Aby zaimponować potencjalnemu pracodawcy, stwórz dodatkowe sekcje, dzięki którym zaprezentujesz swoje unikatowe kwalifikacje. Mogą to być na przykład:

 • Znajomość języków obcych,
 • Obsługa komputera,
 • Zainteresowania,
 • Ukończone kursy i szkolenia.

Podsumowanie zawodowe, w którym opiszesz w skrócie swoje najważniejsze umiejętności, dokonania i cele zawodowe, z pewnością zachwyci potencjalnego pracodawcę.


Jak poprawnie napisać CV

W jakiej kolejności umieścić poszczególne sekcje?

To, w jakiej kolejności pojawiają się sekcje w CV, ma ogromny wpływ na to, czy twoje mocne strony zostaną podkreślone, czy też przyćmione przez twoje “braki”. Format, zwany też układem życiorysu zawodowego, warunkuje to, gdzie znajdują się poszczególne sekcje.

📌 Nasz kreator CV daje ci możliwość wyboru formatu dokumentu, a także umożliwia przesuwanie poszczególnych sekcji w dokumencie za pomocą kilku kliknięć.


 • Format funkcjonalny

Taki układ na pierwszy plan wysuwa umiejętności kandydatów. Doświadczenie zawodowe znajduje się niżej albo nie ma go wcale. Właśnie dlatego taki format sprawdzi się w przypadku początkujących kandydatów i osób zmieniających branżę.

Niestety, taki układ często wzbudza podejrzenia pracodawców, którzy myślą, że pracownik może coś ukrywać. Jeżeli chcesz mieć pewność, że użyłeś tego formatu na swoją korzyść, koniecznie sięgnij do porad w naszym artykule.

 • Format chronologiczny

To najpopularniejszy format CV, który rozpoznają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. W pierwszej kolejności pojawia się tu doświadczenie. Umiejętności są w nim ważne, ale nie znajdują się na pierwszym planie. Ponieważ format chronologiczny podkreśla historię zatrudnienia, sprawdzi się w przypadku osób, które mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym i które nie miały dużych przerw w historii zatrudnienia.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego formatu oraz tego, kiedy warto go użyć? Przeczytaj ten artykuł.

 • Format mieszany

Jak wskazuje nazwa, to format łączący cechy dwóch poprzednich. Na samej górze pojawiają się wszelkie informacje, które są najbardziej adekwatne do pracy, o którą się starasz (wliczając w to doświadczenie, umiejętności, wykształcenie).

Ten format CV polecany jest przede wszystkim osobom z bardzo dużym doświadczeniem, ale także tym, które miały przerwy w zatrudnieniu. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

🎁Wybierz taki wzór CV, którego format będzie odpowiadał twoim kwalifikacjom.


🎁Aby wyróżnić swoje najnowsze osiągnięcia, zastosuj porady ekspertów i użyj odwróconego porządku chronologicznego. Wówczas jako pierwsze przedstawisz ostatnie doświadczenia i swoje sukcesy, a potem kolejno wymienisz poprzednie, aż do pierwszej adekwatnej pracy.Jak poprawnie napisać CV

Jak napisać CV – wstępne wskazówki

Oto kilka wstępnych porad, o których powinieneś pamiętać, tworząc swoje CV👇

Nadaj priorytet informacjom bez pomijania tego, co ważne

Eksperci zalecają, aby CV nie przekraczało jednej strony, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli uważasz, że wszystkie informacje na temat twojego wykształcenia i doświadczenia są niezbędne do zatrudnienia, nie pomijaj ich.

Dostosuj swoje CV do konkretnego stanowiska

Dzięki temu osoba rekrutująca zauważy, że ​​poświęciłeś czas na dostosowanie swojego CV do konkretnej oferty pracy. W ten sposób pokazujesz, że nie używasz tego samego CV dla kilku firm i że zależy ci na właśnie na tym stanowisku.

Użyj czytelnej czcionki

W CV możesz być kreatywny, ale nie przesadzaj z innowacją. Wybierając czcionkę, postaw na czytelną klasykę, na przykład Arial, Cambria, Garamond lub Calibri.

Zadbaj o formatowanie treści

Zachowaj marginesy około 2,5 cm, zostaw odstęp między wierszami 1,5 w każdym akapicie i oznacz każdą sekcję czcionką większą niż treść paragrafów (14 punktów jest rekomendowane).

Dostosuj swoje CV do kraju, w którym chcesz pracować

Możesz tego nie wiedzieć, ale format CV używany w Ameryce Łacińskiej nie jest taki sam, jak na przykład amerykańskie CV, czy też to w krajach europejskich. Zmieniają się pewne aspekty, takie jak dodanie zdjęcia lub jego brak, wymagane informacje, format CV. Pamiętaj więc, że aplikując do pracy za granicą, musisz upewnić się, jak napisać CV zgodnie z panującymi tam zasadami i standardami.

Używaj słów kluczowych

Słowa kluczowe w CV ułatwiają jego rozpoznawanie przez programy śledzenia kandydatów (ATS), a także pomagają podkreślić istotne aspekty twojej kariery (takie jak osiągnięcia lub umiejętności).

Użyj wypunktowania

Unikaj dużych bloków tekstu, które utrudniają czytanie. Zamiast tego użyj wypunktowania lub wyliczenia, aby przyspieszyć czytanie i ułatwić rekruterom zrozumienie tego, co naprawdę potrafisz.

Wybierz odpowiedni szablon

Charakter twojego zawodu powinien wpływać na to, jaki szablon CV wybierzesz. Pomyśl o tym, jakie cechy cenione są w twoim zawodzie. Osoba, która aplikuje do pracy w branży kreatywnej potrzebuje innego CV, niż na przykład księgowy.

Jak napisać CV | Krok po kroku

Idealne CV to takie, które przedstawia informacje o twoim doświadczeniu i wykształceniu w jasny, bezpośredni i przekonujący sposób, bez wypełniaczy lub danych niezwiązanych z zatrudnieniem.

Tylko w ten sposób zademonstrujesz, że jesteś najbardziej odpowiednim kandydatem do obsadzenia wakatu.

Jeżeli postępujesz zgodnie z zasadami, krok po kroku wypełniając swoje CV z naszym kreatorem, napisanie go nie powinno sprawić ci problemu i będzie łatwym zadaniem.

Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się jak napisać CV krok po kroku 👇:

Wybierz szablon

Na samym początku musisz wybrać szablon CV.

Jak wspomnieliśmy, upewnij się, że projekt szablonu uwzględnia rodzaj pracy, o którą się ubiegasz. Każdy zawód wymaga specjalnego projektu.

💡 W naszym kreatorze dostępnych jest kilka bezpłatnych szablonów.


Dodaj swoje dane kontaktowe

Następnym krokiem jest podanie swoich danych kontaktowych, które znajdą się w nagłówku twojego CV.

Jest to jeden z ważniejszych elementów, ponieważ to dzięki tym danym pracodawca będzie mógł się z tobą skontaktować i zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Nawet najmniejszy błąd w tej sekcji może kosztować cię utratę szansy na zatrudnienie. Sprawdź koniecznie, czy nie ma w niej żadnych literówek. Zwróć uwagę na przekręcone cyfry w numerze telefonu. Koniecznie zweryfikuj, czy podany numer telefonu jest aktualny. Dobrze jest też sprawdzić, czy na podanej poczcie e-mail masz wolne miejsce i możesz otrzymać maila od pracodawcy.


Przedstaw swoje doświadczenie zawodowe

W kolejnym kroku, podczas tworzenia CV, musisz zacząć wpisywać informacje o swoim zatrudnieniu. Aby to zrobić, kliknij opcję „dodaj doświadczenie”. Kiedy to zrobisz, odpowiednie pola pojawią się na ekranie. Możesz wykonać ten krok tyle razy, ile chcesz, aby dodać potrzebną ilość doświadczeń zawodowych.

Przedstawiając swoje doświadczenie zawodowe, pamiętaj o poniższych wskazówkach 👇:

 1. Opisz jasno zadania, które wykonujesz (wykonywałeś) w swojej pracy. Dzięki temu pokażesz, co potrafisz w praktyce.
 2. W miarę możliwości używaj liczb, aby podkreślić, jak w mierzalny sposób możesz przyczynić się do rozwoju firmy, jeżeli zostaniesz zatrudniony.
 3. Użyj czynnych czasowników, aby opisać każde zadanie.
 4. Podkreśl swoje szczególne osiągnięcia na danym stanowisku.
 5. Podawaj tylko istotne informacje, aby nie przesycić sekcji zbyt wieloma danymi.

Jak poprawnie napisać CV

Wspomnij o swoim wykształceniu

Istnieje format CV, zwany klasycznym, w którym wykształcenie znajduje się nad sekcją z wykształceniem. Nie jest on powszechny w wielu krajach i zawodach, ale na przykład w Kanadzie jest bardzo popularny, ponieważ firmy przywiązują dużą wagę do edukacji kandydatów.

Niezależnie od wybranego przez siebie formatu, sekcja wykształcenie musi znaleźć się w twoim CV. Wspomnij w niej o ostatnim uzyskanym tytule naukowym, niezależnie od tego, czy jest to matura czy doktorat.

Aby wyświetlić pola zawierające te informacje, kliknij „dodaj wykształcenie”.

Następnie będziesz mógł szczegółowo podać informacje na temat swojego wykształcenia.

Bardziej szczegółowy opis wykształcenia jest opcjonalny, ale zalecany w przypadku osób, które nie mają doświadczenia zawodowego. Dzięki takiemu zabiegowi zyskasz przychylność potencjalnego szefa, a także nieco ukryjesz braki w historii zatrudnienia.

W tej sekcji możesz uwzględnić m.in. swoje osiągnięcia w szkole, takie jak stypendia, nagrody naukowe, wyróżnienia itp. Dobrze jest też podać informacje na temat aktywności społecznych, np. przynależności do kół naukowych, udzielania się w samorządach itd.

Określ swoje umiejętności

W tej sekcji musisz przedstawić swoje umiejętności, zarówno twarde, jak i miękkie. Te pierwsze to umiejętności, których możesz się nauczyć w szkole lub podczas praktycznych zadań. Kompetencje miękkie z kolei najczęściej związane są z osobowością. W zależności od zawodu, jedne będą ważniejsze od innych, ale w każdym CV powinny znaleźć się oba typy kompetencji.

Aby wyświetlić tę sekcję, musisz kliknąć „dodaj umiejętność”.

Możesz teraz dodawać swoje umiejętności pojedynczo, określając poziom biegłości (opcjonalnie).

Musisz tylko podać nazwę umiejętności i poziom doświadczenia. Może to być 👇:

 • Nowicjusz
 • Początkujący
 • Wykwalifikowany
 • Doświadczony
 • Ekspert.

Bądź szczery w tej sekcji. Nigdy nie kłam na temat swoich umiejętności ani nie uwzględniaj tych kompetencji, których faktycznie nie posiadasz, aby poszerzyć swój profil zawodowy. Pamiętaj, że kłamstwo szybko wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj swoje podsumowanie zawodowe

To już jeden z ostatnich kroków tworzenia CV. Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie zawodowe, czy nie powinieneś także dodać sekcję z podsumowaniem zawodowym, aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy.

Podsumowanie zawodowe to krótki opis twojej historii zawodowej, specjalizacji, wybitnych umiejętności oraz głównych osiągnięć, a także celów zawodowych.

To pierwszy akapit, który przeczyta rekruter. Jest to w pewnym sensie podsumowanie twojego CV, które ma przekonać rekrutera, że warto przeczytać resztę twojego CV. Musisz więc być bardzo przekonujący i w interesujący sposób opisać swoje umiejętności.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących pisania tej sekcji 👇:

 • Zacznij od podania swojego zawodu czy nazwy stanowiska (kierownik, publicysta, asystent...).
 • Podaj swoje doświadczenie zawodowe (najlepiej w latach).
 • Wyjaśnij, czy masz specjalizację (na przykład specjalista ds. energii odnawialnej).
 • Wspomnij o swoich głównych umiejętnościach twardych.
 • Podkreśl ważne doświadczenia zawodowe lub wybitne osiągnięcia.
 • Użyj odpowiednich przymiotników, aby opisać swoje cechy.

Co zrobić, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego?

Zamiast skupiać się na doświadczeniu, opisz swoje wykształcenie, posiadane umiejętności, a także cele zawodowe związane z karierą.

Oto kilka porad na temat tego, jak napisać tę sekcję, nie mając doświadczenia 👇:

 • Wymień swoją profesję (jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, możesz o tym wspomnieć).
 • W stosownych przypadkach podkreśl swoją specjalizację zawodową.
 • Podkreśl swoje główne umiejętności techniczne.
 • Krótko wyjaśnij, dlaczego chcesz dołączyć do tej firmy i przedstaw swój cel zawodowy.
 • Opisz swój dorobek naukowy.

📌Choć ta sekcja znajdzie się niemal na samej górze twojego CV, jej pisanie zostaw na sam koniec, aby “na świeżo” przypomnieć sobie najważniejsze aspekty twojej kariery.


Użyj CV Wzór, aby napisać dobre CV

Jeżeli chcesz mieć pewność, że w twoim CV nie zabraknie żadnej istotnej informacji, koniecznie sięgnij po nasz kreator CV. Pozwoli ci on napisać CV w prosty, szybki i bezproblemowy sposób.

Korzystając z CV Wzór masz pewność, że twoje podanie będzie estetyczne. Możesz wybrać czcionkę i szatę graficzną oraz kolorystyczną, która będzie odpowiadała twoim własnym preferencjom.

Nie musisz też tworzyć skomplikowanych projektów graficznych, ani trudzić się z przestawianiem sekcji, jeżeli będziesz potrzebował dodać lub zmienić niektóre informacje. Z naszym kreatorem edycja dokumentów jest banalnie prosta, dzięki czemu możesz personalizować swoje CV przed wysłaniem do kolejnego pracodawcy.

📌CV, które zostało dostosowane do konkretnego pracodawcy, ma znacznie większe szanse na bycie dostrzeżonym wśród innych podań.Jak poprawnie napisać CV

Wybierz czcionkę i paletę kolorów

Pamiętasz, co powiedzieliśmy już o czcionce? Na wszelki wypadek powtórzymy to jeszcze raz.

Postaraj się, aby styl czcionki był łatwy do odczytania. Możesz wybrać klasykę, która nie wychodzi z mody, jak Arial. Jeśli chcesz, możesz użyć jednej czcionki do nagłówków sekcji i innej do treści akapitów.

Oprócz tego mądrze wybierz kolor swojego szablonu.

Możesz wypróbować wszystkie kolory i wybrać ten, który pomoże ci przekazać pożądany obraz ciebie jako kandydata. Na przykład neutralne kolory oddają elegancję; są idealnym wyborem dla osób ubiegających się o stanowiska kierownicze, które zazwyczaj są najbardziej konserwatywne (w zależności od branży). Z kolei pastelowe kolory są idealne na nieformalne lub półformalne stanowiska: przekazują świeżość i innowacje, oddają też ducha kreatywności.

Przedstaw nazwę swojej profesji i dodaj zdjęcie

Jeżeli chcesz, możesz dodać nazwę pełnionego przez siebie stanowiska. W naszym kreatorze masz także opcję dodania zdjęcia do swojego CV.

Dołącz linki do swoich mediów społecznościowych lub strony internetowej

Ta sekcja jest opcjonalna, ale jeśli zdecydujesz się umieścić ją w swoim CV, kliknij „dodaj link”, aby wyświetlić odpowiednie pola w celu dodania informacji.

Nazwa” to miejsce, w którym podajesz nazwę sieci społecznościowej lub, w stosownych przypadkach, nazwę strony, portfolio, etc. Oczywiście w polu „link” musisz podać bezpośredni adres URL.

W CV możesz zamieścić swoje portfolio, profesjonalne media społecznościowe (przede wszystkim LinkedIn) lub swoją stronę internetową. Jest to sposób na poszerzenie informacji na temat swojej pracy zawodowej.

Dodaj inne sekcje

Do tej pory skupiliśmy się przede wszystkim na podstawowych i ważnych sekcjach, które powinny znaleźć się w CV, tj. dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i podsumowanie zawodowe.

Mimo to nie są to jedyne sekcje, o których powinieneś wspomnieć, jeżeli chcesz zaimponować pracodawcy. Możesz również dodać inne sekcje, które uważasz za istotne dla danej pracy lub o które prosi w ofercie pracy pracodawca

Pobierz swoje CV

Klikając „pobierz”, zobaczysz finalny efekt twojego CV. W tym momencie sprawdź wszystkie informacje. Jeśli wszystko się zgadza, gotowe CV zapisz w odpowiednim formacie (Word lub PDF).

Gotowe! Możesz teraz wysłać swoje CV e-mailem bezpośrednio do firmy, wydrukować je w celu dostarczenia w formie papierowej lub wysłać za pośrednictwem strony z ofertami pracy.

Po naciśnięciu przycisku "Pobierz" zostaniesz przekierowany do strony, na której możesz wybrać jedną z naszych trzech subskrypcji. Aby móc pobrać stworzone przez siebie CV, musisz zasubskrybować nasze serwisy.

Wybierając rozliczenie roczne, możesz oszczędzić nawet do 61%.

Pamiętaj, że po 14 dniach, cena subskrypcji się zmienia, a opłata będzie naliczana co cztery tygodnie. Możesz anulować subskrypcję przed zakończeniem okresu próbnego, a także przerwać ją w dowolnym momencie w późniejszym terminie.

Oferujemy także 14-dniową gwarancję zwrotu 100% pieniędzy. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pomocą maila, czatu na naszej stronie internetowej lub telefonicznie.

Dodatkowe porady

Zweryfikuj błędy

Napisane CV powinno być na sam koniec uważnie przeczytane. Tworząc poszczególne sekcje, możesz nie zauważyć braków oraz błędów. Upewnij się więc, że poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na edycję tego dokumentu.

⚠️ W przypadku dużej liczby kandydatów, błąd w CV może być podstawą do odrzucenia dokumentu.


Zweryfikuj, czy w twoim CV nie ma żadnych błędów, w tym ortograficznych, gramatycznych i literówek. Upewnij się też, że wszystkie zdania są czytelne i zrozumiałe. Jeżeli nie jesteś językowym ekspertem, poproś o pomoc znajomego, który spojrzy na twoje podanie “świeżym okiem”.

Sprawdź ogłoszenie o pracę

Ogłoszenie o pracę to prawdziwa skarbnica wiedzy. Czerp z niej tyle, ile się da. Przeczytaj ofertę pracy zanim zabierzesz się do pisania CV, a także na sam koniec, już po stworzeniu życiorysu. Dzięki temu zweryfikujesz, czy twoje podanie odpowiada wymaganiom pracodawcy. W ogłoszeniu możesz także znaleźć źródło inspiracji co do treści, jakie powinieneś umieścić w CV.

Ogłoszenie o pracę to prawdziwa skarbnica wiedzy. Czerp z niej tyle, ile się da. Przeczytaj ofertę pracy zanim zabierzesz się do pisania CV, a także na sam koniec, już po stworzeniu życiorysu. Dzięki temu zweryfikujesz, czy twoje podanie odpowiada wymaganiom pracodawcy. W ogłoszeniu możesz także znaleźć źródło inspiracji co do treści, jakie powinieneś umieścić w CV.


Jak poprawnie napisać CV

Zweryfikuj, czy wszystkie dane są aktualne

Aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, musisz napisać CV, które będzie zawierało aktualne informacje. Nie chodzi tu tylko o dane kontaktowe. Pamiętaj, aby regularnie dodawać informacje do swojego CV, czyli je aktualizować. Dzięki temu masz pewność, że nie pominąłeś żadnej informacji.

Sprawdź, czy dane są aktualne w szczególności, gdy nie robiłeś aktualizacji od jakiegoś czasu. Istnieje ryzyko, że nie dodałeś do swojego dokumentu umiejętności, doświadczenia czy ukończonego kursu, które mogłyby pomóc ci w zdobyciu danego stanowiska.

Zdjęcie w CV – czy jest konieczne?

Temat dodawania zdjęcia do CV wzbudza sporo kontrowersji. Zanim zaczniesz pisać CV, zastanów się, czy dodanie zdjęcia pomoże czy raczej zaszkodzi twojej aplikacji. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi:

 • Czy w twojej pracy to, jak wyglądasz ma znaczenie?
 • Czy pracodawca poprosił o przesłanie CV ze zdjęciem?
 • Czy w kraju, w którym chcesz pracować CV ze zdjęciem jest akceptowalne?

Jeżeli nie masz pewności, czy w twoim przypadku dodanie zdjęcia do CV to dobry pomysł, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu. Znajdziesz tam też porady na temat tego, jak powinno wyglądać profesjonalne zdjęcie i gdzie je umieścić.

🎁Nasze wzory CV pozwalają ci na szybkie wgranie zdjęcia i jego podstawową edycję.


Dodaj aktualną klauzulę CV

Aktualna klauzula o przetwarzaniu danych osobowych (tzw. klauzula CV) jest konieczna w każdym życiorysie zawodowym. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury, a w efekcie cały wysiłek włożony w napisanie CV pójdzie na marne.

W tym artykule możesz znaleźć więcej informacji na temat dodawania klauzuli do CV, a także jej aktualną treść, którą możesz skopiować do CV.

Jak NIE pisać CV?

Wiesz, już jak napisać CV. Na koniec przedstawiamy też najważniejsze informacje na temat tego, czego nie robić podczas tworzenia aplikacji.

Twoje CV nie powinno:

 • Zawierać błędów ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych i literówek.
 • Zawierać nieistotnych informacji.
 • Zawierać tylko ogólnych informacji, które nie wyróżnią cię na tle konkurencji.
 • Zawierać kłamstw i nieprawdziwych informacji.
 • Być bezosobowe, nudne i mieć niewyróżniającego się podsumowania.
 • Pomijać twoich osiągnięć zawodowych lub naukowych.
 • Zawierać nieaktualnych danych kontaktowych.
 • Być niedostosowane do standardów kraju, w którym ubiegasz się o stanowisko.

Jak napisać dobre CV – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością wiesz już, jak napisać CV. Na koniec przypominamy najważniejsze informacje:

 1. Uporządkuj treść CV, sięgając po odpowiedni format życiorysu zawodowego.
 2. Sprawdź, czy podane dane są aktualne.
 3. Zweryfikuj, czy w CV i liście motywacyjnym nie ma błędów.
 4. Potraktuj ofertę pracy jako źródło wiedzy, z którego musisz czerpać.
 5. Aby napisać CV, które zachwyci rekruterów, skorzystaj ze wzorów i szablonów.
 6. Umieść w CV podstawowe sekcje, a także dodatkowe części oraz podsumowanie zawodowe. Dzięki temu wyróżnisz się na tle innych.
 7. Dodaj do dokumentu aktualną klauzulę CV.

Naucz się pisać CV, dzięki któremu pokonasz konkurencję, z poradami zawartymi na naszym blogu. Oprócz szablonów CV i listów motywacyjnych, na naszej stronie znajdziesz też artykuły na temat pisania podań o pracę dla poszczególnych zawodów. Znajdź swój i stwórz z nami idealne podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czego nie należy umieszczać w CV?

Profesjonalne CV nie powinno zawierać informacji o personalnych danych, takich jak twój stan cywilny, miejsce i data urodzenia czy obywatelstwo. Bardzo często podawanie takich informacji uznaje się za błąd w CV. Jeżeli dodasz je do swojego życiorysu zawodowego, możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie.

Jeżeli aplikujesz o pracę za granicą, pamiętaj, że profesjonalne CV w innym kraju może oznaczać coś innego niż w Polsce. Przykładowo, w krajach anglosaskich dodawanie zdjęcia do CV uznawane jest za ogromny błąd i będzie przyczyną automatycznego odrzucenia twojej aplikacji.

List motywacyjny kandydata – czy jest konieczny?

List motywacyjny to dobry sposób na wyróżnienie się na tle innych i zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli w ogłoszeniu o pracę pracodawca prosi wprost o przesłanie CV i listu motywacyjnego, wówczas oba te dokumenty powinieneś traktować jako obowiązkowe. Jeżeli nie ma takiego wymogu, list będzie opcjonalny, jednak większość ekspertów radzi, by i tak go napisać.

Ten dokument stwarza ci dodatkowe miejsce, w którym możesz przedstawić swoje umiejętności i opisać szczegółowo konkretne sytuacje, które potwierdzają twoje kwalifikacje. Możesz w nim także pokazać unikatową osobowość i podzielić się, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej, a nie innej firmie. Koniecznie wspomnij o swoich celach zawodowych i podkreśl, jak praca na danym stanowisku może pozwolić ci je osiągnąć.

List motywacyjny może pomóc każdemu. Będzie on szczególnie przydatny, jeżeli jesteś kandydatem, który dopiero zaczyna w branży, a twoje doświadczenie zawodowe nie jest imponujące.

Nie wiesz jak napisać CV, które zachwyci rekruterów? Zajrzyj na naszego bloga i przetestuj CV Wzór już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV