Doskonałe CV: zainteresowania zawodowe – kompletny przewodnik

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Sekcja z zainteresowaniami bardzo często pojawia się w CV kandydatów. Warto jednak pamiętać, że choć nie jest najistotniejszą częścią CV, to aby pomóc w zdobyciu pracy i nie zaszkodzić kandydatowi, musi ona być stworzona w odpowiedni sposób.

Jeżeli chcesz ulepszyć swoje CV lub masz sekcje z umiejętnościami, w której zawarłeś standardową listę “książki, jedzenie, podróże” koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki naszym poradom dowiesz się, czego lepiej nie wpisywać do tej sekcji oraz jakie hobby zaimponują pracodawcy. Opisaliśmy też dokładnie, jak i gdzie umieścić część przedstawiającą twoje hobby.

Pamiętaj, że korzystając z naszych wzorów CV bez problemu stworzysz unikatowe podanie o pracę, w którym zawrzesz ciekawe zainteresowania. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do wymarzonej pracy jest kilka kliknięć dalej.

Czym różnią się umiejętności od zainteresowań?

Zainteresowania to nie to samo, co umiejętności. Umiejętności, nazywane też kompetencjami, to to, co potrafisz oraz jak reagujesz w konkretnych sytuacjach. Zainteresowania z kolei są dodatkowymi informacjami, dzięki którym pracodawca może cię lepiej poznać i znaleźć temat do dodatkowej rozmowy.

Niektóre zainteresowania (np. gry zespołowe) mogą wskazywać, czy sprawdzisz się w zespole. Oczywiście spełniając niektóre hobby możesz także zdobyć nowe umiejętności.

Zainteresowania w CV – najczęściej popełniane błędy

W podaniach o pracę bardzo często ma znaczenie nie tylko to, co w nich się znajduje, ale także to, czego w nich nie ma. Zanim przejdziemy do omówienia sekcji z zainteresowaniami w CV i to, co i jak w nią wpisać, przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom!

Przykłady zainteresowań, o których wiesz niewiele

Pamiętaj, że zainteresowania to temat często poruszany na rozmowie kwalifikacyjnej. Musisz mieć więc pewność, że jeżeli potencjalny szef zapyta cię o nie, będziesz mógł się wykazać. Przykładowo, nie wpisuj do CV, że interesujesz się historią, jeżeli jedyne co o niej wiesz to fabuła “Wojny i Pokoju”.

⚠️Kandydat, który nie wie nic o podanych przez siebie zainteresowaniach zrobi bardzo złe wrażenie. Nie musisz wpisywać wymyślnych zainteresowań, czy bardzo oryginalnych hobby. Lepiej wymień te, o których naprawdę wiesz dużo.

Wpisując do swojego CV zainteresowania, o których masz coś do powiedzenia, nie tylko zwracasz uwagę pracodawcy, ale także dajesz sobie szansę na przedstawienie się w dobrym świetle.

Zbyt obszerny opis hobby w CV

W CV hobby to tylko dodatek. Pamiętaj więc, aby ograniczyć opis swoich zainteresowań. Zbyt długa lista, czy też podawanie zbyt wielu szczegółów sprawi, że pracodawca pomyśli, że wypełniasz braki w CV. Ogranicz się do jednej-dwóch linijek opisu.


cv zainteresowania

Podawanie zainteresowań związanych z kontrowersyjnymi tematami

W podaniu o pracę nie należy umieszczać informacji dotyczących religii czy polityki. Postaraj się także unikać podawania takich zainteresowań, które pracodawcy mogą się negatywnie kojarzyć, na przykład gry hazardowe, polowania. Takie informacje mogą sprawić, że pracodawca się do ciebie zniechęci.

Czy w ogóle warto wpisywać zainteresowania do CV?

Z pewnością zastanawiasz się, czy warto użyć cenne miejsce w CV na przedstawienie swoich zainteresowań.

📌Pamiętać, że aby zdobyć pracę, musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Dodatkowym sposobem jest dodanie dodatkowych sekcji. Jedną z nich jest “Hobby w CV”.

Jeżeli twoje zainteresowania są związane z wykonywanym zawodem, zdecydowanie warto jest umieścić swoje pasje w CV. Pracodawca, który zauważy, że twoje hobby jest związane z oferowanym stanowiskiem, z pewnością przychylniej spojrzy na twoją kandydaturę. Przykładowo, jeżeli ubiegasz się o pracę twórcy treści, zainteresowanie programami do SEO zachwyci pracodawcę. Osoby, które aplikują o pracę barmana i interesują się ekologią z pewnością zwiększą swoje szanse na zdobycie pracy.

Hobby, które jest związane z posadą sprawia, że jesteś postrzegany jako wiarygodny kandydat, który interesuje się tym co robi.

Zainteresowania w CV to idealna sekcja dodatkowa dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją karierę. Idealnie sprawdzi się w przypadku kandydatów, którzy:

 • Szukają pierwszej pracy
 • Chcą zdobyć staż lub praktyki zawodowe
 • Zmieniają branżę
📌 Pamiętaj, że najlepsze jest CV, które mieści się na jednej stronie. Jeżeli dodanie sekcji z zainteresowaniami sprawi, że twój dokument “rozjedzie się” na dwie strony, lepiej jest ją pominąć. Dotyczy to w szczególności tych kandydatów, którzy mogą pochwalić się dodatkowymi kursami, umiejętnościami, czy bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym.

Dlaczego warto umieścić zainteresowania w CV?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy warto zawrzeć sekcje zainteresowania w CV, oto kilka powodów:

 • Przedstawiając zainteresowania w CV, nadajesz dokumentowi aplikacyjnemu personalny charakter. Dzięki nim pracodawca może lepiej zrozumieć, jakim człowiekiem jesteś poza pracą.
 • Choć hobby i umiejętności to nie to samo, to jednak prezentując swoje zainteresowania czasami potwierdzasz swoje umiejętności. Co więcej, osoby, które się czymś pasjonują mogą być postrzegane jako kandydaci, którzy lubią się rozwijać.
 • Oryginalne i dobrze przedstawione hobby może pomóc ci się wyróżnić na tle innych kandydatów, a nawet pokonać tych, którzy mają większe doświadczenie lub lepsze wykształcenie.
 • Pracodawcy często sięgają do informacji z tej sekcji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób kandydat może poczuć się nieco bardziej rozluźniony. A więc, podając zainteresowania w CV, dajesz sobie szansę na przyjemny temat podczas rozmowy o pracę.
📌 Ponieważ temat zainteresowań może pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, wymień te hobby, o którym będziesz mógł komfortowo porozmawiać.


cv zainteresowania

Kiedy nie należy dodawać zainteresowań do CV?

Choć zainteresowania to bardzo wdzięczna sekcja i doskonały sposób na nawiązanie relacji z pracodawcą, to istnieją sytuacje, w których lepiej jest pominąć tę sekcję w podaniu o pracę.

Lista zainteresowań nie powinna pojawić się w twoim CV, jeżeli:

 • Masz bogate doświadczenie zawodowe, a w twoim dokumencie brakuje miejsca na jeszcze jedną sekcję.
 • Twoje zainteresowania są zupełnie nie związane ze stanowiskiem czy branżą, w której chcesz zdobyć pracę.
 • Interesujesz się czymś pobieżnie, na przykład lubisz słuchać muzykę, ale nie potrafisz powiedzieć o niej wiele więcej, jak tylko podać przykłady ulubionych zespołów.

Użyj przykładowe zainteresowania do potwierdzenia swoich umiejętności i historii zawodowej

Aby wykorzystać sekcję zainteresowania w CV w jak najlepszy sposób, użyj swojego hobby do przedstawienia siebie jako dobry kandydat. Zastanów się, jakie cechy są poszukiwane u pracownika na danym stanowisku (możesz wspomóc się opisem wymagań w ofercie pracy), a następnie pomyśl, czy któreś z twoich zainteresowań mogą poświadczyć dane umiejętności miękkie lub twarde.

📌 Na podstawie zainteresowań podanych w CV rekruterzy potrafią wywnioskować, jakie kompetencje miękkie posiada kandydat.

Przykładowo, jeżeli ubiegasz się o pracę na stanowisku kierowniczym i chcesz być postrzegany jako lider, dobrym zainteresowaniem będzie uprawianie sportów zespołowych. Takie hobby pokaże, że lubisz działać w zespole, a także jesteś gotowy na wyzwania.

Osoby z branży kreatywnej mogą z kolei zainteresować pracodawcę hobby związanymi z kreatywnym myśleniem. Może to być na przykład pisanie wierszy, malowanie obrazów, czy nawet tworzenie grafik komputerowych.

🎁Pomyśl, jak chcesz by twój pracodawca cię postrzegał i zweryfikuj, czy przykłady zainteresowań, które pojawiły się w twoim CV potwierdzają ten wizerunek.


cv zainteresowania

Gdzie w CV umieścić sekcje z zainteresowaniami?

W większości szablonów CV sekcja ta znajduje się na samym dole dokumentu. To część, która jest o wiele mniej ważna niż umiejętności, doświadczenie czy wykształcenie, nie musi więc być szczególnie wyeksponowana.

Ciekawe zainteresowania mogą zwrócić uwagę rekrutera i wyróżnić cię na tle innych, warto więc stworzyć dla nich osobną sekcję w CV.

Jakie zainteresowania wpisać w CV?

Zainteresowania są naprawdę różne. Ciekawe hobby dla jednej osoby, może być totalnie nudne dla innej. Przygotowaliśmy listę zainteresowań, które możesz użyć w swoim CV, pamiętaj jednak, że nie jest to kompletna lista. Warto więc, żebyś zastanowił się nad swoim hobby, które wyróżnia cię na tle innym. Jeżeli pasuje do stanowiska, o które się starasz, wspomnij o nim, nawet jeżeli nie wymieniliśmy go w tym artykule.

Sport

Wiele osób interesuje się zdrowym stylem życia i sportem. Pamiętaj, że w twoim CV zainteresowania muszą być jak najbardziej szczegółowe. W przypadku sportu doprecyzowanie twojego hobby jest bardzo ważne.

W oczach rekruterów uprawianie sportów indywidualnych często oznacza brak chęci do pracy zespołowej, ale także wysoki indywidualizm i determinacje. Takie zainteresowanie pomoże osobom ubiegających się o pracę, w którym ważna jest umiejętność samodzielnego wykonywania powierzonych obowiązków.

Z kolei sporty zespołowe, na przykład koszykówka pokazują, że jesteś gotowy do współzawodnictwa, a także lubisz pracować w grupie.

Jeżeli uprawiasz sporty ekstremalne, pokazujesz pracodawcy, że jesteś skłonny do ryzyka, ale także jesteś zdeterminowany, umiesz przezwyciężać strach i własne słabości.

Każdy z wymienionych przykładów sprawdzi się w niektórych zawodach, a w innych profesjach tylko zaszkodzić kandydatowi. Pamiętaj więc o tym, jak ważne jest, by twoje hobby było dobrane do stanowiska, o które się ubiegasz.

Rysunek lub malowanie

Jeżeli lubisz rysowanie lub malowanie, pewnie jesteś osobą kreatywną. Pracodawcy lubią nieszablonowe pomysły i mogą docenić takie zainteresowania.

Techniki relaksacyjne

Niezależnie od tego, czy medytujesz codziennie, czy też wypełniasz kolorowanki. Zainteresowanie, które pozwala ci się wyciszyć i zredukować stres jest wskazówką dla pracodawcy, że prawdopodobnie cechuje cię odporność na presję i że poradzisz sobie w podbramkowych sytuacjach. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że nadmiar stresu sprawia, że pracownicy są mniej efektywni. Warto więc pokazać, że umiesz sobie z nim dodatkowo radzić.

Łamigłówki i krzyżówki

Być może myślisz, że rozwiązywanie krzyżówek to nudne hobby. Nic bardziej mylnego! Rozwiązywanie zadań logicznych wzmacnia pamięć i koncentrację, a także stymuluje logiczne myślenie. Dla pracodawcy takie zainteresowanie to sygnał, że posiadasz takie umiejętności i je rozwijasz.

Genealogia

To z pewnością ciekawe hobby, które będzie przepustką na rozmowę kwalifikacyjną. Tworzenie drzew genealogicznych wymaga determinacji oraz umiejętności wyszukiwania informacji. Takie zdolności przydadzą się w pracy naukowców, archiwistów, a także wszystkich innych osób, którzy muszą cierpliwie wyszukiwać informacje.

Ekologiczne życie

Osoby, które troszczą się o środowisko są zazwyczaj wrażliwe na krzywdę, aktywne i gotowe do działania wbrew przeciwieństw. Dbanie o naturę świadczy także o tym, że potrafisz wybiegać w przyszłość i przewidywać skutki teraźniejszych działań. Empatia i umiejętność wyciągania wniosków to w wielu zawodach bardzo pożądane kompetencje miękkie.

Inne

Jak już wspomnieliśmy, liczba zainteresowań jest naprawdę długa. W swoim CV możesz także wspomnieć o:

 • Literaturze (femistyczna, faktu, kryminał, reportaże etc.)
 • Kuchni (wegańska, keto, włoska, francuska)
 • Fotografii (produktowa, artystyczna, cyfrowa, analogowa)
 • Podróże (w kraju, za granicą, slow travel, wycieczki piesze)
📌 Pamiętaj, że podawane przez ciebie zainteresowania powinny być jak najbardziej konkretne. Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem, z pewnością będziesz wiedział, co szczególnie cię interesuje. Przykładowo, zamiast pisać, że interesują cię filmy, napisz jaki rodzaj kina przemawia do ciebie najbardziej. Być może lubisz jakiś konkretny gatunek, lub kochasz konkretną epokę szklanego ekranu, czy też fascynuje cię filmowa kultura jakiegoś kraju.


cv zainteresowania

Dodatkowe porady

Zweryfikuj, z kim będziesz rozmawiać

Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie sprawdź osobę, która będzie przeprowadzać rekrutacje. Użyj sieci takich jak LinkedIn czy Goldenline, a także wygoogluj nazwisko. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jakie są zainteresowania danej osoby.

Ludzie są bardziej przychylni osobom, które są do nich podobne. Jeżeli podasz pasję, którą ma także twój rekruter, być może zwiększysz swoje szanse. Pamiętaj jednak, żeby podawać tylko prawdziwe informacje.

💡Coraz częściej pracodawcy sprawdzają profile kandydatów na LinkedIn. Upewnij się, że wszystkie zawarte tam informacje są zgodne z twoim CV.

Sprawdź kulturę firmy

Kultura firmy, w której ubiegasz się o pracę może być doskonałym punktem wyjście. Sprawdź, jakie wartości ceni twój potencjalny pracodawca i pomyśl, czy jakieś z twoich zainteresowań je reprezentuje. Przykładowo, jeżeli twój potencjalny pracodawca twierdzi, że jest zainteresowany zmianami klimatycznymi i ekologią, możesz podać, że interesujesz się zrównoważoną modą, czy też weganizmem.

⚠️Nigdy nie kłam w CV. Dotyczy to wszystkich sekcji, nawet tej prezentującej twoje hobby. Pracodawca może zapytać cię o zainteresowania, które podałeś w swoim CV. Jeżeli nie będziesz umiał odpowiedzieć na pytania dotyczące rzekomo twojej pasji, pracodawca straci do ciebie zaufanie, a ty możesz stracić swoje szanse na zdobycie pracy.

Zainteresowania w CV – przykłady

Zainteresowania w CV może przedstawić za pomocą listy lub opisu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów w obu stylach.

Zainteresowania w formie listy

Przykłady hobby w CV osoby ubiegającej się o pracę w restauracji francuskiej (CV kucharza).

 • Historia Francji
 • Francuskie desery
 • Pieczenie ciast
 • Psychologia biznesu

Hobby w CV osoby starającej się o pracę w branży marketingu internetowego.

 • Prowadzenie bloga
 • UX
 • Narzędzia SEO

cv zainteresowania

Zainteresowania w formie opisowej

Hobby w CV nauczyciela

Od dziecka interesowałam się rozwiązywaniem sudoku i łamigłówek liczbowych, dlatego wierzę, że jako nauczycielka matematyki przekażę moją pasję uczniom.

Zainteresowania w CV pomocy biurowej

Uwielbiam czytać książki przygodowe i pisać opowiadania. Lekkie pióro, a także znajomość polskiej gramatyki przyda się w mojej pracy biurowej.

Zainteresowania przydatne w pracy kosmetyczki

Interesuję się charakteryzacją sceniczną. Prowadzę bloga na temat makijażu permanentnego (1000 obserwujących).

Hobby w CV trenera personalnego

Od piątego roku życia uprawiam gimnastykę artystyczną. Interesuje się dietetyką, w szczególności dietą keto. Wierzę, że moje pasje sprawią, że osiąganie celów sportowych moich klientów będzie łatwiejsze.

Zainteresowania w CV – podsumowanie

Wiesz już, jak opisać hobby w swoim CV. Oto kilka zdań na podsumowanie artykułu:

 • Aby opisać zainteresowania, zastanów się, jak są one związane z pracą, o którą się starasz.
 • Sekcja z hobby może pomóc w szczególności kandydatom z małym doświadczeniem zawodowym.
 • To, co robisz w wolnym czasie może być ważne dla potencjalnego pracodawcy, ponieważ pokazuje twoje cechy osobowości oraz zdobyte umiejętności miękkie.
 • Umieść sekcje z doświadczeniem na dole CV.

Aby przedstawić swoje zainteresowania w ciekawy i estetyczny sposób, koniecznie skorzystaj z naszego kreatora CV. Dzięki niemu stworzysz piękne podanie i zdobędziesz pracę marzeń. Nie czekaj! Zacznij działać już dziś.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dużo miejsca powinna zajmować sekcja z zainteresowaniami?

Sekcja z zainteresowaniami to dodatek do CV. Nie powinna być dłuższa niż 2-3 zdania, lub 3-4 przykłady, jeżeli używasz listy.

Czy warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach w liście motywacyjnym?

Dzięki zainteresowaniom w CV możesz przyciągnąć uwagę rekrutera. Czasami warto wpisać zainteresowania w list motywacyjny, jeżeli nie miałeś na nie zdjęcia w curriculum vitae, a mają one związek z posadą, o którą się ubiegasz.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV