Jak napisać CV kucharza? Przewodnik krok po kroku

O pracę kucharza stara się naprawdę wiele osób, w szczególności po pandemii, kiedy wielu restauratorów musiało zamknąć swoje biznesy. Oznacza to, że konkurencja na rynku będzie dość duża.||O pracę kucharza stara się naprawdę wiele osób, w szczególności po pandemii, kiedy wielu restauratorów musiało zamknąć swoje biznesy. Oznacza to, że konkurencja na rynku będzie dość duża.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowe CV kucharza

Karol Nowak
Kucharz
Poznań
987 987 987
karol.nowak@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad pięciu lat pracuję jako kucharz. Specjalizuję się w kuchni włoskiej i kuchni gourmet. Moje popisowe danie ABC otrzymało nagrodę za najlepsze danie w poznańskich restauracjach. W Państwa restauracji chcę rozwijać zdolności związane z kuchnią molekularną.

Doświadczenie

Kucharz
Restauracja Włoska “Toskania”
2018-2020

  • Przygotowywałem autorskie przepisy, inspirując się kuchnią włoską.
  • Moje desery gourmet otrzymały nagrodę XYZ.
  • Zadowolenie klientów z dań serwowanych w naszej restauracji wynosiło 100% (według danych z Yelp i Trip Advisor).


Wykształcenie

Technikum Gastronomiczne w Krakowie
2010-2013

Umiejętności

  • Desery i dania kuchni włoskiej
  • Dekoracja talerzy
  • Obsługiwanie urządzeń kuchennych, w tym pieca do pizzy
  • Tworzenie nowych przepisów
  • Kuchnia gourmet
  • Kreatywność
  • Cierpliwość
  • Praca pod presją czasu

O stanowisko kucharza ubiegają się zarówno osoby, które chcą sobie dorobić, np. studenci, jak i te osoby, które planują karierę zawodową kucharza. Niezależnie od tego, do jakiej grupy należysz, potrzebujesz doskonałego CV kucharza. Dzięki niemu pokonasz swoją konkurencję i zdobędziesz wymarzoną pracę.

Jako kucharz wiesz, że danie będzie dobre, jeśli dodasz do niego odpowiednie składniki w odpowiednim czasie. Pisanie życiorysu wygląda podobnie: musisz w odpowiedni sposób przedstawić poszczególne części dokumentu, aby tworzyły zgraną całość.

Nawet jeżeli nie wiesz, jak napisać CV i list motywacyjny – nie martw się. Ty jesteś ekspertem od gotowania, a my z kolei wiemy wszystko na temat tworzenia dobrego CV kucharza. Skorzystaj z naszych szablonów i wzorów CV, aby ułatwić sobie zadanie tworzenia podania. W tym artykule znajdziesz też przykłady każdej z omawianych sekcji, dzięki którym w łatwy sposób zrozumiesz, jak powinien wyglądać twój życiorys zawodowy.

Fakty na temat pracy kucharzy

Oto kilka informacji na temat rynku pracy dla kucharzy:

  • Kucharze zarabiają średnio 3 970 złotych brutto miesięcznie (za wynagrodzenia.pl).
  • 25% osób zatrudnionych na stanowisku kucharza zarabia ponad 4930 złotych brutto na miesiąc.
  • Tylko 34% osób pracujących jako kucharze to kobiety.
  • Niektóre osoby zatrudnione w branży gastronomicznej na stanowisku kucharza mogą liczyć na dodatkowe benefity w postaci dofinansowania do posiłków, ubezpieczenie na życie oraz zniżki na produkty firmowe.

CV kucharza – jak powinno wyglądać?

Niezależnie od tego, czy szukasz pracy jako początkujący kandydat, czy też doświadczony szef kuchni, spotkasz się z ogromną konkurencją. Musisz więc zrobić wszystko, by zdobyć przychylność pracodawcy i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Aby tak się stało, napisz CV, które zachwyci rekruterów.

Spójrz na poniższe porady, dzięki którym łatwiej będzie ci stworzyć CV dla kucharza:

  • Pamiętaj, że celem CV jest przedstawienie twoich najlepszych stron, a także “ukrycie” ewentualnych braków. Wybierz taki format CV, który ci to umożliwi.
  • Spersonalizuj CV przed jego wysłaniem, aby pracodawca czuł, że zależy ci na oferowanej przez niego pracy.
  • Twoje CV i list motywacyjny powinny zawierać tylko te informacje, które mają znaczenie dla stanowiska, o które się ubiegasz.

⚠️ Rekruterzy poświęcają zaledwie 6 sekund na każdy życiorys zawodowy. Twoim celem jest sprawienie, aby ich wzrok zatrzymał się na twoim podaniu na dłużej.



 cv kucharza

Jaki format jest właściwy dla CV kucharza?

Wszystkie informacje zawarte w twoim życiorysie, powinny być uporządkowane we właściwy sposób. W zależności od tego, jaki format wybierzesz, inne informacje zostaną wyróżnione. W związku z tym, wybierając wzór CV kucharza, pamiętaj, aby odpowiadał twojemu doświadczeniu i podkreślał on twoje zalety.

  • Format funkcjonalny

W układzie funkcjonalnym najważniejsze są umiejętności kandydata. Ponieważ doświadczenie zawodowe nie odgrywa dużej roli w takim formacie, polecany on jest kandydatom z małym doświadczeniem, osobom zmieniającym karierę oraz tym, którzy mają dużo przerw w historii zatrudnienia.

  • Format chronologiczny

Chronologiczne CV cieszy się dużą popularnością. Ten format jest łatwo rozpoznawalny przez kandydatów i rekruterów. Ponieważ jasno opisuje historię zatrudnienia, pracodawcy ufają takiemu układowi bardziej niż np. CV funkcjonalnemu. To najlepszy wybór dla osób ze średnim i dużym doświadczeniem zawodowym, a także dla tych osób, które mają za sobą swoje pierwsze praktyczne doświadczenia, np. staż lub praktyki zawodowe.

🎁Eksperci radzą, by stosować odwrócony porządek chronologiczny, opisując swoje doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Oznacza to, że jako pierwsze powinieneś podać swoje najnowsze osiągnięcia, a potem wymieniać kolejno poprzednie. Dzięki temu twój potencjalny szef w pierwszej kolejności zobaczy te informacje, które są najbardziej adekwatne dla proponowanego stanowiska.


  • Format mieszany

W tym formacie łączą się dwa poprzednie. Taki format sprawdzi się wyłącznie w przypadku osób z ogromnym doświadczeniem. Będzie idealny, jeżeli ubiegasz się o stanowisko szefa kuchni.

Sekcje w CV kucharza

W swoim CV kucharz powinien umieścić nagłówek, czyli część z imieniem i nazwiskiem kandydata, a także jego danymi kontaktowymi. W CV nie może też zabraknąć sekcji z wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami.

⚠️Jeżeli w swoim CV kucharz pominie którąkolwiek z wymienionych powyżej części, pracodawca może od razu odrzucić podanie.

📌Kolejność powyższych sekcji będzie zależała od formatu, jaki wybrałeś.

Prawie wszystkie CV, które otrzyma twój potencjalny szef będą zawierać te podstawowe sekcje. Musisz jednak się czymś wyróżnić, aby pokonać innych kandydatów. Dodaj do swojego CV kucharza podsumowanie zawodowe, opisując w nim swoje najważniejsze osiągnięcia, zakres obowiązków czy najważniejsze umiejętności.

Pamiętaj też, że stworzenie dodatkowych sekcji w życiorysie sprawi, że twoje podanie wyróżni cię na tle konkurencji. Mogą to być na przykład informacje na temat:

  • Znajomości języków obcych,
  • Twoich zainteresowań,
  • Ukończonych szkoleń.

Nawet jeśli brzmi to dla ciebie skomplikowanie, nie martw się. Kontynuuj czytanie tego artykułu, aby odkryć, jak stworzyć każdą z sekcji krok po kroku.


 cv kucharza

Jak przedstawić swoje dane kontaktowe – nagłówek w CV dla kucharza

Nagłówek jest stosunkowo łatwy do stworzenia. Będziesz potrzebował zaledwie kilku minut, by wypisać swoje dane kontaktowe. Pamiętaj jednak, by zrobić to bardzo uważnie i nie popełnić błędu. Nagłówek umieszczony jest na samej górze CV, dlatego też będzie pierwszą sekcją, którą zauważy rekruter. Co więcej, jest ona kluczowa, jeżeli pracodawca zdecyduje się zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Przed wysłaniem swoich dokumentów aplikacyjnych, zweryfikuj, czy dane w nagłówku nie mają żadnych błędów i czy są aktualne. Literówka w mailu czy przekręcona cyfra w numerze telefonu sprawi, że potencjalny szef nie będzie mógł się z tobą skontaktować, a ty w efekcie stracisz szansę na zatrudnienie.

Jako pierwsze wymień swoje imię i nazwisko. Pogrub je lub użyj nieco więcej czcionki, aby je wyróżnić. Dalej możesz wymienić swoje dane kontaktowe w dowolnej kolejności.

Poprawny przykład

CORRECT
Anna Nowak

143 143 143

anna.nowak123@gmail.com

Lublin


Niepoprawny przykład

INCORRECT

Anna Nowak

123133133 domowy 133111333 drugi 112111333

12124neczkasłodka@buziaczki.pl

Ul. Rybacka 1234

12-090 Lublin

Polska


Z pewnością łatwo dostrzec, że pierwszy przykład jest przejrzysty. Rekruter od razu zauważy wszystkie podane w nim informacje. Wyróżniony “tytuł”, czyli imię i nazwisko, przyciągną jego uwagę.

Błędny przykład zawiera za dużo informacji. Jest przytłaczający i rekruter z pewnością nie będzie nim zachwycony. Zamiast podawania kilku chaotycznych numerów, podaj jeden pod którym będziesz dostępny. Pamiętaj też, że dobrze jest oddzielić numer spacjami, aby łatwiej było go odczytać (spójrz na poprawny przykład).

Obecnie większość rekrutacji odbywa się online. Nikt już nie wysyła korespondencji do kandydatów przy użyciu tradycyjnej poczty, nie ma więc potrzeby podawania dokładnego adresu zamieszkania. Wystarczy sama miejscowość. Podaj nazwę kraju zamieszkania wyłącznie w momencie, gdy aplikujesz o pracę za granicą.

Spójrz na adres e-mail w drugim przykładzie. Bardzo trudno jest go odczytać, do tego zawiera nieprofesjonalne zwroty.

📌Eksperci ds. kariery radzą, by stworzyć profesjonalny adres e-mail z połączenia swojego imienia i nazwiska. Jeżeli taki adres jest już zajęty, możesz użyć cyfr, ale pamiętaj, że powinny być one uporządkowane i nie utrudniać odczytania adresu mailowego.


Czy w swoim CV kucharz powinien zawrzeć fotografię?

Dodawanie zdjęcia w CV jest nadal tematem dość kontrowersyjnym. Zachodni pracodawcy odrzucają podania ze zdjęciem, aby uniknąć oskarżeń o dyskryminację. Mimo to, w Polsce można znaleźć wiele ofert pracy, w których pracodawca prosi o zdjęcie.

A więc jaka jest odpowiedź na zadane pytanie? Eksperci radzą, by dołączać fotografię do CV wyłącznie wtedy, gdy pracodawca jej oczekuje. W innym wypadku, lepiej wysłać podanie bez zdjęcia.

Według obowiązującego prawa, pracodawca nie może odrzucić kandydatów wyłącznie za brak zdjęcia w dokumentach aplikacyjnych.

⚠️W momencie, gdy zdecydujesz się na dodanie fotografii do CV, pamiętaj, że stanowi ona niejako twoją wizytówkę. Powinieneś więc wyglądać profesjonalnie. Z pewnością selfie czy zdjęcie z imprezy nie powinny znaleźć się w CV kucharza. Zamiast tego wykonaj portret. Nie zapomnij o schludnym ubiorze i uczesaniu. Jeżeli używasz makijażu, powinien on być stonowany.


 cv kucharza

📌Sięgnij po kreator CV, aby bez problemu wgrać zdjęcie do swojego życiorysu zawodowego. Nie trać czasu na projektowanie graficzne.

Umiejętności w CV kucharza

Niezależnie od tego, czy chcesz pracować jako kucharz dorywczo, czy też wiążesz z branżą kulinarną swoją zawodową przyszłość, potrzebujesz CV, które będzie zawierało sekcję z umiejętnościami. Odgrywa ona bowiem kluczową rolę podczas zatrudniania kandydatów. Dzięki niej zaprezentujesz swoje kompetencje potencjalnemu szefowi, a także sprawisz, że twoje CV może przejść wstępną selekcję.

Obecnie wiele firm otrzymuje dziesiątki, a nawet setki podań. Aby skrócić proces rekrutacyjny, używają oni specjalnych programów komputerowych, zwanych pod nazwą systemy śledzenia kandydatów. Odpowiadają one za wstępną selekcję CV, odrzucając te podania, które nie zawierają słów kluczowych.

Jak więc przygotować tę część w CV, ubiegając się o stanowisko kucharza?

  • Przeczytaj ogłoszenie o pracę. Znajdziesz tam umiejętności wymagane od kandydatów. To właśnie one będą twoimi słowami kluczowymi.
  • W swoim CV zapisz wszystkie swoje kompetencje w takim samym brzmieniu, w jakim zostały zapisane w ogłoszeniu.
  • Zawsze jako pierwsze podawaj te swoje umiejętności, które wymienione są w ofercie pracy. Dzięki temu przyciągniesz uwagę rekrutera.

⚠️Nawet jeżeli czujesz taką pokusę, nigdy nie kłam w swoim CV. Realne umiejętności mogą być szybko zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub pracy. Jeżeli twój szef przyłapie cię na kłamstwie, możesz spotkać się z poważnymi konsekwencjami, a także stracić swoją szansę na zatrudnienie.


Umiejętności twarde

Kompetencje twarde, czy też techniczne, to takie, których trzeba się nauczyć w szkole lub podczas pracy. Bez nich wykonywanie danego zawodu byłoby niemożliwe. Pamiętaj, że wymieniając swoje umiejętności, powinieneś wziąć pod uwagę rodzaj restauracji. Przykładowo, jeżeli chcesz pracować w miejscu, w którym przygotowuje się dania kuchni włoskiej, znajomość kuchni polskiej nie jest aż tak istotna, a więc wymień ją na końcu listy.

Oto kilka przykładowych umiejętności, które mogą się przydać kucharzowi:

  • Zdolności kulinarne
  • Przygotowywanie potraw gourmet
  • Tworzenie nowych przepisów
  • Umiejętność dbania o dobry wizerunek restauracji
  • Znajomość przepisów higieny pracy
  • Dekoracja deserów
  • Umiejętność obsługi narzędzi kuchennych
  • Obsługa pieca do pizzy
  • Przygotowywanie dań kuchni włoskiej
  • Prawo jazdy kat. B.

 cv kucharza

Miękkie umiejętności

  • Umiejętność pracy pod presją czasu
  • Umiejętność pracy zespołowej
  • Kreatywność
  • Precyzja
  • Wysoka kultura osobista

Pracodawca musi wiedzieć, jakie masz cechy charakteru oraz czy nadajesz się do pracy w kuchni. Nawet najlepszy szef, który nie potrafi zarządzać zespołem, nie sprawdzi się na takim stanowisku. Pokaż pracodawcy, że umiesz pracować w zespole, a także wiesz jak zachowywać się w stosunku do klientów, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.

Doświadczenie zawodowe w CV dla kucharza

W swoim CV kucharz powinien poświęcić odpowiednio dużo uwagi sekcji z doświadczeniem. To dzięki niej może otrzymać lepsze warunki zatrudnienia, a także wyższą pensję.

W sekcji z doświadczeniem obowiązkowo powinny znaleźć się następujące informacje:

  • Nazwa pełnionego stanowiska
  • Nazwa restauracji
  • Czas trwania zatrudnienia

To tylko podstawowe informacje, które pojawią się w niemal każdym CV. Aby zwrócić uwagę pracodawcy, opisz także swoje najważniejsze obowiązki i osiągnięcia.

Gotowy wzór CV – doświadczenie kucharza

Kucharz

Restauracja japońska

2015-2020

  • Koordynowałem pracę pomocników kuchennych.
  • Tworzyłem nowatorskie przepisy, które spotkały się z uznaniem gości restauracji.
  • Uczestniczyłem w budowaniu menu na specjalne okazje, takie jak imprezy urodzinowe i firmowe.
  • Szkoliłem kelnerów, informując ich o składnikach i pochodzeniu dań.

Jak napisać tę sekcję w przypadku osób z małym doświadczeniem?

Nawet najbardziej znani szefowie kuchni zaczynali kiedyś od zera. Nie musisz się więc łamać. Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia w zawodzie, możesz napisać doskonałą sekcję w swoim CV.

Zastanów się nad praktykami zawodowymi, zrealizowanymi wolontariatami czy wydarzeniami, podczas których pracowałeś w kuchni. To właśnie je możesz zaprezentować w tej części swojego CV. Jeżeli ukończyłeś szkołę zawodową lub technikum o profilu gastronomicznym, z pewnością musiałeś zrealizować konkretną liczbę zajęć praktycznych. Taka informacja może zostać zawarta w sekcji z doświadczeniem.

Młodszy kucharz

Restauracja “Ludowa”

luty – sierpień 2019

  • Kontrolowałem daty ważności produktów.
  • Pod nadzorem starszego kucharza przygotowywałem posiłki kuchni polskiej.
  • Dekorowałem dania główne i desery.

Jeżeli nie masz jeszcze absolutnie żadnego doświadczenia jako kucharz, być może powinieneś spróbować od pracy jako pomoc kuchenna. Sprawdź nasz artykuł na temat tworzenia życiorysu zawodowego dla tej profesji, klikając tutaj.

📌Choć pierwsza praca czy nawet staż zawodowy raczej nie wiążą się z dużymi zarobkami, z pewnością pomogą ci zdobyć nowe znajomości, które mogą przydać się w przyszłości. Zdobędziesz też potrzebne doświadczenie praktyczne i rozwiniesz swoje umiejętności.


CV wzór – sekcja z wykształceniem

Sekcja z wykształceniem znajdzie się w każdym podaniu o pracę. Choć pracodawcy nie zawsze wymagają od pracowników konkretnego wykształcenia, to edukacja kierunkowa może zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie. W szczególności, jeżeli nie masz doświadczenia praktycznego, postaraj się podkreślić to, czego nauczyłeś się w szkole.

Prezentując swoją ścieżkę edukacyjną, nie zapomnij podać następujących informacji:

  • Twój tytuł zawodowy/naukowy
  • Nazwa szkoły/uczelni
  • Czas trwania nauki.

Oto przykład sekcji z wykształceniem

Technik żywienia – studia magisterskie

Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

2018-2020

  • Ukończyłem studia ze średnią 4,9.
  • Moja praca magisterska wygrała uczelniany konkurs na prace dyplomowe.

W przypadku doświadczonych kucharzy, którzy mogą pochwalić się historią zatrudnienia, nie ma konieczności opisywania swoich osiągnięć naukowych. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy, podanie takich informacji może zwiększyć twoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Pokaż, że jesteś ambitnym kandydatem!

📌Ta sekcja powinna zawierać tylko najwyższy szczebel edukacji. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ukończyłeś studia niezwiązane z branżą oraz technikum gastronomiczne lub szkołę zawodową. Wtedy warto podać obie ukończone szkoły.


 cv kucharza

Podsumowanie zawodowe w CV kucharza

Podsumowanie zawodowe, czy też profil zawodowy, bardzo często pojawia się w CV kandydatów z państw zachodnich. W Polsce jednak dodawanie tej części do CV to praktyka mało znana. Możesz obrócić to na swoją korzyść i pokonać nawet tych kandydatów, którzy mają lepsze doświadczenie czy wykształcenie.

W tej sekcji za pomocą kilku zdań powinieneś opisać swoje największe osiągnięcia i najważniejsze doświadczenia zawodowe. Celem podsumowania zawodowego jest przekonanie rekrutera, że jesteś ciekawym kandydatem. Powinien on chętnie czytać dalej twoje CV.

📌Ta część powinna znaleźć się tuż pod nagłówkiem, ale jej pisanie możesz zostawić na sam koniec. Dzięki temu będziesz na świeżo pamiętał o swoich doświadczeniach zawodowych i osiągnięciach.

Oto przykłady:

POPRAWNIE👇

CORRECT
Od dziesięciu lat pracuję jako kucharz w restauracji z polską kuchnią. Moje autorskie przepisy spotykają się z wielkim uznaniem, co poświadcza 100% zadowolenia klientów (według danych z Yelp). W państwa restauracji chcę rozwinąć moje umiejętności z zakresu tworzenia przepisów gourmet, bazując na tradycyjnych polskich daniach.

NIEPOPRAWNIE👇

INCORRECT
Pracuję jako kucharz. Mam dużo doświadczenia. Chcę tworzyć dania gourmet w Państwa restauracji.

W pierwszym przykładzie, w zaledwie kilku zdaniach, kandydat przekazał informacje na temat swojego doświadczenia, specjalizacji oraz największych osiągnięć. Dodatkowo przedstawił, w jaki sposób chce użyć swoich umiejętności w nowej restauracji.

📌Podanie danych liczbowych, na przykład procent zadowolenia klientów, to dobry pomysł. W ten sposób pracodawca lepiej zrozumie, jakie mierzalne korzyści może przynieść restauracji zatrudnienie właśnie ciebie.

W błędnym przykładnie kandydat nie zawarł żadnych konkretnych informacji. Przedstawiona treść nie wyróżni go na tle innych kandydatów. Rekruter raczej nie przekona się do takiego kandydata.

📌Początkujący kandydaci zamiast podsumowania zawodowego mogą opisać swoje cele związane z karierą. Pamiętaj też, aby w tej sekcji podkreślić swoje najważniejsze kompetencje. Możesz też podać informacje o ukończonej szkole, jeżeli ma ona związek z posadą, o którą się starasz.

Pokaż, że jesteś odpowiednim kandydatem – dodatkowe sekcje w CV

Przy tak konkurencyjnym rynku jak branża gastronomiczna, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną dostaną tylko nieliczne osoby. Musisz więc wyróżnić się na tle innych kandydatów. Aby to zrobić, możesz dodać dodatkowe sekcje w CV. Opisz w nich na przykład swoje umiejętności językowe, komputerowe, zainteresowania, czy ukończone kursy.

Obsługa komputera

Obecnie wielu pracodawców wymaga podstawowej wiedzy z zakresu obsługi komputera. Jeżeli jednak znasz specjalistyczne programy, na przykład do prowadzenia inwentarza, koniecznie pochwal się tym w osobnej sekcji CV. Kucharz małej gastronomii może także zwiększyć swoje szanse prezentując znajomość z zakresu social mediów, którą mógłby użyć do promocji np. na Instagramie lub Facebooku.

Języki obce

Znajomość języków obcych sprawdzi się, jeżeli chcesz pracować w obcojęzycznej restauracji, czy też renomowanej placówce, którą odwiedza wielu zagranicznych gości. Znajomość obcego języka może też być mile widziana przez pracodawców mających restauracje w turystycznych miejscowościach.

Pamiętaj, że biegłość w języku obcym daje możliwość wyższych zarobków i negocjacji lepszych warunków zatrudnienia. Jeżeli posiadasz certyfikaty poświadczające twoje kompetencje językowe, koniecznie wspomnij o nich w swoim CV.

Ulepsz swoje CV

Skorzystaj z kreatora CV

Zanim zabierzesz się do pisania podania, sięgnij po kreator CV. Używając szablonów życiorysów masz pewność, że w twoim podaniu nie zabraknie żadnych ważnych informacji. W pracy kucharza musisz cechować się poczuciem estetyki, ale niekoniecznie będziesz wiedział, jak stworzyć estetyczny życiorys zawodowy. Sięgnij po wzór CV, aby stworzyć dokumenty aplikacyjne, które zachwycą pracodawcę profesjonalnym wyglądem.

Sprawdź błędy

Wielu kandydatów nie czyta swojego CV po jego napisaniu, a to ogromny błąd. Koniecznie zweryfikuj, czy w twoim podaniu nie ma literówek lub błędów ortograficznych. Przy dużej konkurencji nawet brak przecinka może być powodem, dla którego twoja kandydatura zostanie skreślona.

Kreator CV – podsumowanie artykułu

Spójrz na nasze podsumowanie i końcowe rady:

  • Informacje zawarte w CV powinny mieć związek z posadą, o którą się ubiegasz. Nie trać cennego miejsca na podawanie nieistotnych danych.
  • Zadbaj o to, by twoje podsumowanie zawodowe było przekonujące i przyciągało uwagę rekrutera.
  • Sięgnij po kreator CV, aby napisanie podania o pracę było bułką z masłem.
  • Wybierz podobną szatę graficzną i kolorystyczną dla wszystkich dokumentów aplikacyjnych.
  • Przed wysłaniem podania do kolejnej firmy, spersonalizuj dane, uwzględniając przede wszystkim sekcję z umiejętnościami.
  • Koniecznie dodaj w stopce swojego CV aktualną klauzulę RODO. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas rekrutacji.

Znajdź idealny szablon CV, który pomoże ci dostać pracę, o której marzysz. Na naszej stronie znajdziesz wzory CV i listów motywacyjnych. Przejrzyj nasze artykuły, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia skutecznej aplikacji.

Najczęściej zadawane pytania

Czy list motywacyjny kucharza jest niezbędnym elementem podania?

W wielu ofertach pracy pracodawca wprost poprosi o list motywacyjny kucharza. Wówczas nie ma wątpliwości, że kandydat musi dołączyć ten dokument, aby brać udział w rekrutacji.

Jednak według ekspertów, list motywacyjny powinien być częścią podania, nawet jeżeli pracodawca nie wspomniał o nim w ofercie pracy. Pisząc go pokazujesz, że jesteś ambitnym kandydatem, któremu naprawdę zależy na danym stanowisku.

List motywacyjny daje ci dodatkowe miejsce na opisanie swoich osiągnięć i rozwinięcie informacji, które nie zmieściły się w CV. Początkujący kandydaci mogą go wykorzystać, aby przekonać pracodawcę, że sprawdzą się idealnie na proponowanym stanowisku.

Czy dodatkowe szkolenia są ważne w pracy kucharza?

Osoby, które wiążą swoją zawodową przyszłość z branżą gastronomiczną, powinny się nieustannie rozwijać. Szkolenia i kursy, podczas których mają możliwość zdobycia nowych umiejętności, czy też nauczenia się tajników innych kuchni, to doskonały sposób na poszerzenie horyzontów.

Im więcej umiesz, tym więcej pieniędzy może zaproponować ci pracodawca. Co więcej, jeżeli znasz przepisy różnych kuchni, masz większe szanse na znalezienie innej, być może lepszej pracy. Najlepiej, jeżeli wpiszesz swoje ukończone szkolenia w osobnej sekcji w CV, tak aby pracodawca ich nie przeoczył. Jeżeli posiadasz certyfikat potwierdzający ukończenie kursu, koniecznie o tym wspomnij w życiorysie zawodowym.

Zajrzyj na naszą stronę i skorzystaj z naszych wzorów CV dla kucharzy. Stwórz idealne podanie o pracę już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV