Wzory CV bez zdjęcia – przygotuj idealny życiorys zawodowy bez fotografii!

Temat umieszczania fotografii w CV wzbudza kontrowersje zarówno wśród rekruterów, jak i kandydatów. Bardzo często ludzie zastanawiają się, czy dodanie zdjęcia do podania o pracę jest koniecznie. Sprawa nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Jeśli jesteś kandydatem, który rozważa przesłanie dokumentów aplikacyjnych bez zdjęcia, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zawarliśmy w nim informacje na temat tego, kiedy umieszczenie fotografii w CV nie jest konieczne, a także jak sprawić, by dokument bez zdjęcia był bardziej atrakcyjny.

💡Według panującego prawa, kandydaci nie mają obowiązku dodawania fotografii do życiorysu.

Pamiętaj jednak, że jeśli w ofercie pracy potencjalny szef prosi wprost o podanie ze zdjęciem, twoje CV prawdopodobnie zostanie odrzucone, jeżeli nie będzie w nim fotografii.

Profesjonalne CV bez zdjęcia – informacje

Istnieją różne sytuacje i czynniki, od których zależy, czy wysłanie CV bez zdjęcia jest dobrym pomysłem. W przypadku stanowisk, na których pracownik ma kontakt z klientem, warto wysłać CV ze zdjęciem, ponieważ to, czy wyglądasz profesjonalnie, może mieć znaczenie dla pracodawcy.

W jakich sytuacjach przygotowanie CV bez zdjęcia to dobry pomysł? Spójrz na poniższe przykłady.👇

Wysyłasz podanie do zagranicznego pracodawcy

Choć w Polsce temat dodawania zdjęć do CV jest dość skomplikowany, w niektórych krajach kandydaci nie powinni wysyłać dokumentów aplikacyjnych z fotografią. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii dodawanie zdjęcia do CV to ogromny błąd.

Kandydaci, także w Polsce, mogą zarzucić pracodawcy dyskryminację, np. ze względu na płeć, wiek czy rasę. Wszystkie te informacje zazwyczaj mogą zostać “wyczytane” ze zdjęcia. Aby uniknąć oskarżeń o dyskryminację, firmy od razu odrzucają podania, które mają zdjęcia kandydatów!

📌Zanim zdecydujesz się na wysłanie CV, sprawdź, jak postrzegane są fotografie w życiorysie zawodowym w kraju, w którym chcesz zdobyć pracę.

Pamiętaj, że nie musisz aplikować o pracę za granicą. Wystarczy, że ubiegasz się o stanowisko w międzynarodowej firmie w Polsce. Zweryfikuj, jakie podania interesują twojego pracodawcę i jakie zwyczaje panują w danym państwie.

Nie chcesz dodawać zdjęcia do CV

Być może wyda ci się to dziwne, ale brak zdjęcia usprawiedliwia nawet twoje indywidualne podejście do sprawy. Ponieważ według prawa nie musisz dodawać fotografii do dokumentów aplikacyjnych, możesz po prostu zdecydować, że nie chcesz tego robić.


cv bez zdjęcia

Nie masz profesjonalnie wyglądającej lub aktualnej fotografii

Pamiętaj, że skuteczne CV to takie, w którym wszystkie informacje są aktualne i wyglądają profesjonalnie. Dotyczy to nie tylko twoich danych osobowych czy umiejętności, ale także zdjęcia.

Jeżeli nie posiadasz profesjonalnie wyglądającego zdjęcia (portretu na gładkim tle, w odpowiednim ubraniu), lepiej jest pominąć fotografię w CV. Decydując się na rozmazane, rozpikselowane zdjęcie czy też selfie lub zdjęcie z imprezy, możesz stracić swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Złej jakości fotografia może w oczach pracodawcy oznaczać lekceważące podejście.

📌 Decydując się na zdjęcie w CV, postaw na stonowany portret.

Ubiegasz się o stanowisko, na którym wygląd nie ma dużego znaczenia

Na rynku pracy istnieją stanowiska, na których liczą się tylko doświadczenie zawodowe i umiejętności kandydata. W takiej sytuacji dodawanie zdjęcia do CV jest zbędne. Podczas pisania CV skup się na tym, jak podkreślić swoje kwalifikacje i osiągnięcia, a nie na tworzeniu idealnego zdjęcia.

📌 Jeżeli pracujesz z domu, nie spotykasz się twarzą w twarz z klientami i innymi osobami, warto wysłać CV bez zdjęcia. Dzięki temu uwagę pracodawcy przyciągną twoje kompetencje.

Pracodawca prosi, by wysłać puste CV (bez zdjęcia)

Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy piszą w ofercie o tym, aby nie umieszczać fotografii w CV. Wówczas możesz być pewien, że puste CV sprawdzi się doskonale. Jeżeli mimo wskazówek pracodawcy dodasz fotografię, wzbudzi to podejrzenia, że ukrywasz braki w doświadczeniu, a twoje podanie może nawet zostać od razu odrzucone. Z pewnością nie chcesz, by twoje CV trafiło do kosza zanim pracodawca je przeczyta.

Wysyłasz CV bez zdjęcia – jak sprawić, by twój dokument się wyróżniał?

CV ze zdjęciami szybciej przyciągają uwagę rekrutera. Właśnie dlatego, jeżeli zdecydujesz się na to, by pominąć fotografię w CV, musisz postarać się zainteresować pracodawcę czymś innym!

Spójrz na poniższe przykłady, dzięki którym twój dokument aplikacyjny stanie się bardziej atrakcyjny!

Wybierz estetyczny wzór CV

Kreator CV to świetne narzędzie, które pozwoli ci stworzyć życiorys zawodowy w mgnieniu oka. Co więcej, szablon CV to doskonały sposób na to, aby twoja aplikacja wyglądała profesjonalnie i estetycznie.

Wiele osób pobiera darmowe CV do wypełnienia lub tworzy szablony CV samodzielnie w programie Word. Bardzo często nie tylko nie wyglądają one dobrze, ale są po prostu nudne. Postaw na nowoczesne, minimalistyczne lub kreatywne CV, dzięki któremu nawet podanie bez zdjęcia wyróżni cię na tle innych kandydatów.


Przykładowe CV bez zdjęcia

Stwórz podsumowanie zawodowe

Każde skuteczne CV powinno mieć podsumowanie zawodowe lub sekcję z celami zawodowymi. Umieszczając tę sekcję, z pewnością zwrócisz uwagę rekrutera.

💡W Polsce dodawanie podsumowania zawodowego jest nadal mało popularną praktyką. Wykorzystaj to na swoją korzyść! Jeżeli chcesz wzbogacić CV i wyróżnić się na tle innych kandydatów, nawet tych z większym doświadczeniem, nie zapomnij o tej sekcji!

🎁 Ta część życiorysu w zwięzły, ale atrakcyjny sposób przedstawia twoje najważniejsze osiągnięcia i kwalifikacje. Zostaw jej pisanie na sam koniec, aby na świeżo przypomnieć sobie swoje najlepsze momenty kariery.

Stwórz nagłówek z imieniem i nazwiskiem

Zamiast wpisywać w nagłówku dokumentu CV czy “curriculum vitae”, przedstaw tam swoje imię i nazwisko.

📌W CV masz bardzo ograniczoną przestrzeń. Pracodawca wie, na jaki dokument patrzy, nie musisz więc przedstawiać jego nazwy.

Powiększenie swojego nazwiska i umieszczenie go w nagłówku sprawi, że pracodawca lepiej zapamięta twoje podanie. Możesz także dopisać nazwę pełnionego przez siebie stanowiska lub posady, o którą się ubiegasz.


napisz cv bez zdjęcia

Spraw, by twoje dane kontaktowe były estetyczne

Wiele osób bagatelizuje dane kontaktowe podawane w CV. To błąd. Jest to pierwsza rzecz, którą widzi rekruter patrząc na CV. Spraw więc, by podawane przez ciebie dane wyglądały profesjonalnie, były czytelne i przedstawione w estetyczny sposób.

Pamiętaj, że adres mailowy powinien wyglądać profesjonalnie. Nie może zawierać żadnych niepoważnych zwrotów. Powinien być też czytelny. W tej sekcji wpisz również twój numer kontaktowy, nazwę miejscowości, a także ewentualnie podaj link do LinkedIn.

⚠️Przed wysłaniem podania sprawdź, czy dane wyglądają estetycznie, a także czy są zapisane poprawnie. Jeżeli dane będą błędne lub nieaktualne, pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.

Dodatkowe porady

Wiesz już, jak zająć się formatowaniem dokumentu, aby wyróżnić swoje puste CV bez zdjęcia na tle podań innych kandydatów. Oto kilka dodatkowych porad, które sprawią, że pracodawca przychylniej spojrzy na twoją kandydaturę.

List motywacyjny

Stworzenie listu motywacyjnego to zawsze dobry pomysł, nawet jeżeli pracodawca nie prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Dzięki niemu wyróżniasz swoją aplikację i zyskujesz dodatkową przestrzeń, w której możesz przedstawić ciekawe informacje o sobie.

📌Pamiętaj, że CV i list motywacyjny powinny mieć podobną szatę graficzną i kolorystyczną. W ten sposób dokumenty będą wyglądały estetycznie, a pracodawca szybko skojarzy styl kandydata.

Brak błędów w dokumentach aplikacyjnych

Nic tak nie odstrasza rekruterów jak błędy w CV. Niezależnie od tego, czy wybierzesz wzór CV bez czy ze zdjęciem, literówka czy błąd ortograficzny mogą przekreślić twoje szanse na zatrudnienie. W CV bez zdjęcia takie błędy mogą nawet bardziej rzucać się w oczy. Zadbaj więc o to, aby zarówno twój list motywacyjny, jak i życiorys zawodowy nie miały nawet najmniejszego błędu.

Dodatkowe sekcje przedstawione w ciekawy sposób

Aby twoje CV było jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie, stwórz dodatkowe sekcje w ciekawy sposób. Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania takich części, jak np. sekcja zainteresowania czy też języki obce.

Sprawdź nasze porady na temat tego, jak dodać umiejętności językowe do CV w ciekawy i wizualnie estetyczny sposób.

Profesjonalne CV bez zdjęcia – podsumowanie

Zarówno dodawanie zdjęcia do CV, jak i pominięcie go w dokumentach aplikacyjnych ma swoje słabe i mocne strony. To od ciebie zależy, jaki szablon wybierzesz. Pamiętaj, że najważniejsze są twoje umiejętności i doświadczenie.

Jednak podczas rekrutacji na stanowiska, na których wygląd ma duże znaczenie, być może dodanie zdjęcia będzie dobrym pomysłem. Polecamy zawsze dokładnie czytać ogłoszenia o pracę i weryfikować, jakie są wymagania poszczególnych pracodawców.

W naszym kreatorze możesz wybrać zarówno szablony CV bez, jak i ze zdjęciem. Jednym kliknięciem edytujesz i zmienisz szablon, dzięki czemu z łatwością możesz spersonalizować swoje podania, uwzględniając potrzeby poszczególnych rekrutacji.

Zajrzyj na naszą stronę, aby znaleźć podobne artykuły zawierające praktyczne wskazówki na temat tworzenia CV, rozmów kwalifikacyjnych i innych interesujących tematów.

Przejrzyj nasze gotowe przykłady i wybierz taki, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Znajdź wymarzoną pracę już dziś!


szablony cv bez zdjęcia

Najczęściej zadawane pytania

W jakich sytuacjach lepiej jest dodać zdjęcie do CV?

Niezależnie od tego, do jakiej pracy aplikujesz, możesz zdecydować się nie dodawać zdjęcia do dokumentów. Nie ma formalnego obowiązku dodawania fotografii do CV, a więc nikt nie powinien cię z tego powodu dyskryminować. Istnieją jednak sytuacje, w których dodanie zdjęcia do CV może być dobrym pomysłem:

  • W twoim zawodzie wygląd ma ogromne znaczenie (hostessa, modelka, etc.)
  • Pracodawca prosi o podanie ze zdjęciem w ogłoszeniu o pracę.

Czy warto dodać zdjęcie do CV w innych przypadkach?

Zanim podejmiesz decyzję o niedodawaniu zdjęcia, rozważ wszystkie za i przeciw. Kandydaci, którzy wyślą CV z fotografią mają większe szanse na to, że podczas i po rozmowie kwalifikacyjnej, rekruter lepiej zapamięta i rozpozna kandydata.

Co więcej, jeżeli twoja fotografia została wykonana we właściwy sposób i przedstawia ciebie jako osobę profesjonalną, może zadziałać na twoją korzyść jako “potwierdzenie umiejętności”, którymi chwalisz się w CV.

Pamiętaj jednak, że fotografia może zadziałać na twoją niekorzyść: na przykład jeżeli na zdjęciu wyglądasz bardzo poważnie, a ubiegasz się o pracę, w której istotna jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów, możesz sobie zaszkodzić.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV