Jak napisać CV pracownika budowlanego – przewodnik krok po kroku

Branża budowlana kwitnie. Brakuje w niej pracowników, w tym pracowników fizycznych. Jeśli chcesz zdobyć pracę w tym sektorze, jest to dobry moment na poszukiwania. Mimo niedoborów kadrowych, będziesz musiał stworzyć takie CV budowlańca, które wyróżni cię na tle konkurencji i przekona pracodawcę, że warto zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

CV pracownika budowlanego

Adrian Nowak
Pracownik fizyczny
Płock
222 111 112
adrian.nowak@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad pięciu lat pełnię stanowisko pracownika budowlanego. Posiadam kwalifikacje prawne do wykonywania zawodu. Specjalizuję się w budowie budowli komercyjnych, w tym dworców kolejowych. Biegle władam językiem niemieckim, dlatego z pewnością sprawdzę się na oferowanym przez Państwa stanowisku.

Doświadczenie

Pracownik fizyczny
Firma budowlana XYZ
Płock
2018-2022

 • Wykonywałem prace montażowe dla ponad 12 klientów komercyjnych.
 • Obsługiwałem narzędzia elektromagnetyczne.
 • Pozyskałem 5 nowych klientów komercyjnych, wykorzystując swoje znajomości w branży.
 • Ponad 98% moich klientów było zadowolonych z wykonywanej pracy (według anonimowych ankiet wypełnianych przez klientów)


Wykształcenie

Technikum Budowlane
Poznań
2015-2018

Umiejętności

 • Obsługa narzędzi budowlanych,
 • Kładzenie płytek,
 • Instalacja drzwi i okien,
 • Czytanie rysunków technicznych,
 • Umiejętność pracy w określonych ramach czasowych,
 • Prawo jazdy kat. B i C,
 • Prace wykończeniowe,
 • Łatwość w komunikacji,
 • Zmysł estetyczny,
 • Punktualność i precyzja.

Znajomość języków obcych

Język niemiecki – C2
Język angielski – B2

Jak napisać CV pracownika budowlanego – przewodnik krok po kroku

Nawet jeżeli pracujesz jako pracownik fizyczny od wielu lat, możesz mieć problemy ze stworzeniem ciekawego i profesjonalnego CV. Nie martw się jednak – niezależnie od poziomu twojego doświadczenia, ten artykuł przeprowadzi cię przez tajniki pisania CV. Znajdziesz tu porady ekspertów na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, a także wzory, które pomogą ci stworzyć profesjonalne CV.

🎁Przykładowy wzór listu motywacyjnego lub CV to jedynie inspiracja. Nigdy nie kopiuj treści dokumentów aplikacyjnych z Internetu. Potrzebujesz CV, które będzie odnosiło się do informacji zawartych w ofercie pracy i które będzie odzwierciedlać twoje kwalifikacje.

Informacje na temat pracy pracownika budowlanego

Za moment przejdziemy do dokładnego omówienia tego, jak powinno wyglądać CV budowlańca. Najpierw przyjrzyjmy się jednak, na jakie warunki zatrudnienia może liczyć pracownik budowlany:

 • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, pracownik budowlany może liczyć na zarobki w wysokości 4 200 złotych brutto.
 • 25% najlepiej zarabiających pracowników fizycznych z branży budowlanej zarabia ponad 5 100 złotych brutto miesięczne.
 • Na zarobki ma wpływ staż pracy, miejsce zatrudnienia, wielkość firmy, a także wykształcenie.
 • Zaledwie 3% osób pracujących w branży to kobiety.

Jak napisać CV do pracy na budowie?

Zanim zabierzesz się za pisanie CV pracownika fizycznego, podajemy kilka ważnych porad:

 • Pamiętaj, że celem CV jest podkreślenie twoich zalet, a nie wad. Wybierz więc taki format życiorysu zawodowego, który uwypukli twoje mocne strony.
 • Twoje CV budowlańca musi być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Pamiętaj, by za każdym razem edytować je, biorąc pod uwagę informacje zawarte w ogłoszeniu. W ten sposób twoje CV będzie spersonalizowane i zrobi wrażenie na potencjalnym szefie.
 • Aby mieć pewność, że nie pominiesz żadnych istotnych kwestii i że twoje CV będzie wyglądać profesjonalnie, skorzystaj z kreatora CV.
⚠️Według danych, pracodawcy poświęcają zaledwie sześć sekund na każde podanie. Jeżeli chcesz, żeby twoje dokumenty aplikacyjne zatrzymały ich uwagę na dłużej, sięgnij po profesjonalny wzór CV.


cv pracownika budowlanego

Jak powinno wyglądać CV (2022 rok)?

Najpopularniejszymi formatami CV są:

 • Chronologiczny,
 • Funkcjonalny,
 • Mieszany.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeżeli pracujesz jako pracownik fizyczny od dłuższego czasu i nie masz luk w swojej historii zatrudnienia, być może popularny format chronologiczny będzie dla ciebie najlepszy. Jeżeli jednak nie masz dużego doświadczenia zawodowego lub twoja historia zatrudnienia nie jest zbyt jasna, prawdopodobnie układ funkcjonalny lub mieszany sprawdzą się lepiej.

Przeczytaj poniższe artykuły na temat każdego formatu i wybierz ten, który najlepiej pasuje do twojej indywidualnej sytuacji zawodowej:

🎁Przedstawiając swoje doświadczenia zawodowe i wykształcenie, możesz użyć odwróconego porządku chronologicznego, czyli jako pierwsze przedstawić swoje najnowsze osiągnięcia, a dopiero potem kolejno wymieniać poprzednie, aż do najwcześniejszego. Dzięki temu masz pewność, że pracodawca jako pierwsze zauważy najnowsze i najbardziej adekwatne osiągnięcia.

Nagłówek w CV pracownika fizycznego

Nagłówek to najkrótsza, ale też bardzo ważna część twojego CV. Nie możesz go bagatelizować. Będzie to pierwsza rzecz, na którą spojrzy rekruter. Postaraj się więc, aby wyglądał on estetycznie i schludnie. Co więcej, to właśnie tu umieszczasz swoje dane kontaktowe, których pracodawca użyje, jeżeli będzie chciał zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Nawet najmniejszy błąd, taki jak literówka czy przekręcona liczba w numerze telefonu może kosztować cię utratę szansy na zdobycie pracy. Zwróć też uwagę na to, czy twój numer telefonu jest aktualny.

W tej sekcji skup się tylko na podstawowych danych osobowych, takich jak:

 • Twoje imię i nazwisko,
 • Numer telefonu,
 • Adres e-mail,
 • Miejscowość.

Możesz także dodać swój tytuł zawodowy, na przykład: pracownik fizyczny.

📌Pamiętaj, że w tej sekcji lepiej jest ograniczyć się do niezbędnych danych. Nie popełniaj błędu podając “wrażliwe” dane osobowe, na przykład swój wiek. Zweryfikuj, czy pracodawca prosi o podanie innych informacji w ofercie pracy, wówczas lepiej jest je umieścić w swoim CV.


cv pracownika budowlanego

Doświadczenie zawodowe w CV pracownika fizycznego

Doświadczenie w przypadku pracowników budowlanych jest bardzo ważne. Na jego podstawie pracodawca określa, czy możesz pracować samodzielnie, czy raczej potrzebujesz nadzoru starszego pracownika. Niezależnie od tego, czy masz ogromne doświadczenie, czy też nie, sposób napisania tej sekcji może znacząco wpłynąć na twoje szanse na zdobycie pracy. Co więcej, jeżeli sekcja będzie dobrze napisana, możesz otrzymać lepsze warunki zatrudnienia.

W tej sekcji powinna się znaleźć informacja o:

 • Nazwie pełnionego stanowiska,
 • Nazwie poprzedniego pracodawcy,
 • Czasie trwania zatrudnienia.

Takie podstawowe informacje znajdą się niemal w każdym podaniu. Jeżeli chcesz, by pracodawca zwrócił większą uwagę na twój życiorys zawodowy, koniecznie pochwal się też swoimi osiągnięciami i krótko opisz najważniejsze obowiązki, w szczególności te, które pokrywają się z tymi wymaganymi w nowej pracy.

CV wzór, pracownik fizyczny – sekcja z doświadczeniem

Pracownik budowlany

Firma budowlana XYZ

2019-2021

 • Zmontowałem ponad 15 kompleksów kuchennych.
 • Odczytywałem rysunki techniczne i na ich podstawie projektowałem wykonanie i kładzenie kafelków.
 • Zarządzałem zespołem 5 stażystów.

📌Dane liczbowe, użyte do opisywania swoich obowiązków i osiągnięć, to doskonały sposób na pokazanie pracodawcy, jakie mierzalne zyski może przynieść firmie twoje zatrudnienie.


cv pracownika budowlanego

Pracownik ogólnobudowlany – CV dla osoby bez doświadczenia zawodowego

Doświadczenie zawodowe znacząco zwiększa twoje szanse na rynku pracy i wyróżnia cię na tle innych kandydatów. Jednak każdy kiedyś od czegoś zaczynał. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko pracownika fizycznego po raz pierwszy, skup się w pierwszej kolejności na swoich umiejętnościach. Wybierz funkcjonalny format życiorysu, który skupia się przede wszystkim na kwalifikacjach kandydatów.

Nie wpisuj w tę sekcję “brak doświadczenia”. Rekruter jest tego świadomy, ale w CV masz podkreślić zalety, a nie wady. Lepiej jest zupełnie pominąć tę sekcję. Zanim to jednak zrobisz, zastanów się, czy faktycznie nie miałeś okazji wykorzystać swoich umiejętności w praktyce.

Pomyśl o swoich praktykach zawodowych zrealizowanych w szkole zawodowej lub o stażu, a nawet wolontariacie. Jeżeli wykonywałeś zawód pracownika fizycznego w innych branżach, także możesz o tym wspomnieć. W przypadku początkujących kandydatów nawet najmniejsze doświadczenie ma znaczenie. Opisując je, skup się przede wszystkim na umiejętnościach, jakie wówczas zdobyłeś.

Oto przykład:

Stażysta pracownik budowlany

Firma “Budeks”

08.2020-12.2020

 • Obserwowałem pracę starszych pracowników i zdobywałem umiejętności, między innymi umiejętność kładzenia płytek, montowania kuchni oraz malowania.
 • Wykonywałem proste prace, na przykład mieszanie betonu, zamiatanie, przygotowywanie gruntu pod beton.

Zajrzyj do naszego kompletnego przewodnika, w którym wyjaśniamy, jak napisać CV bez doświadczenia.

Umiejętności w CV

Każde CV musi zawierać sekcję z umiejętnościami. Jest ona bardzo ważna. To w niej pokazujesz pracodawcy, co potrafisz, wymieniając przykładowe umiejętności budowlane, jakie posiadasz. Co więcej, w celu prowadzenia rekrutacji, coraz więcej pracodawców korzysta z systemów śledzenia kandydatów. To specjalne programy komputerowe, które skanują treść CV i listu motywacyjnego, a potem odrzucają te podania, które nie zawierają słów kluczowych.

Nie musisz się jednak martwić: te słowa kluczowe możesz znaleźć w ofercie pracy. Są to zazwyczaj umiejętności wymagane przez pracodawców.

Oto kilka rad, które pozwolą ci napisać doskonałą sekcję z umiejętnościami:

 • Postaraj się, by umiejętności w twoim CV były zapisane tak, jak w ogłoszeniu o pracę.
 • Zanim wyślesz swoje CV do kolejnego pracodawcy, dokładnie zapoznaj się z nową ofertą pracy i edytuj swój list motywacyjny i CV tak, aby zawierały poprawnie zapisane przykłady umiejętności.
 • Na początku listy z umiejętnościami wymień te, które pojawiają się w ofercie pracy. W ten sposób pracodawca od razu zauważy najważniejsze kompetencje.
⚠️Nigdy nie podawaj nieprawdziwych informacji w CV. Aplikując na stanowisko pracownika fizycznego, możesz czuć pokusę, by opisać doświadczenie czy umiejętności, których tak naprawdę nie masz. Jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, możesz mieć problemy. Pamiętaj też, że wielu pracodawców doszkala pracowników i nie oczekuje, że kandydaci będą mieli wszystkie umiejętności.


cv pracownika budowlanego

Jakie umiejętności miękkie i twarde powinien mieć pracownik budowlany?

Umiejętności miękkie związane są często z cechami osobowości, choć części z nich można się nauczyć. Są najważniejsze podczas pracy z ludźmi, komunikacji, czy wykonywania niektórych obowiązków. W przypadku pracownika fizycznego najistotniejsze będą kompetencje twarde, czyli konkretne umiejętności techniczne, potrzebne do wykonywania danego zawodu. Pamiętaj jednak, że w swoim CV powinieneś wymienić zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde.

Oto przykłady umiejętności twardych i miękkich dla pracownika fizycznego:

 • Prawo jazdy kat. B,
 • Wytrzymałość fizyczna,
 • Kładzenie płytek,
 • Montaż kuchni,
 • Drobne prace elektryczne,
 • Obsługa maszyn i narzędzi budowlanych (wymień konkretne narzędzia i maszyny, aby wyróznić się na tle innych kandydatów.
 • Dobra komunikacja,
 • Umiejętność zarządzania zespołem,
 • Punktualność,
 • Dokładność,
 • Zmysł estetyczny,
 • Przykładanie wagi do szczegółów.

Wykształcenie w CV pracownika fizycznego

W pracy fizycznej najważniejszą rolę odgrywa doświadczenie zawodowe i umiejętności. Możesz mieć pewność, że pracodawca będzie chciał również wiedzieć, jakie masz wykształcenie. Powinno się ono zawsze znaleźć w CV, niezależnie od tego, jaką szkołę ukończyłeś.

Jeżeli jednak skończyłeś szkołę techniczną, na przykład technikum budowlane czy zawodówkę, koniecznie podkreśl to w swoim CV. Pracodawcy lubią kandydatów, którzy zdobyli nieco doświadczenia zawodowego już podczas nauki w szkole.

Spójrz, jak może wyglądać sekcja z wykształceniem w CV:

Technikum Budowlane

Poznań

2015-2020

 • Zdałem maturę z wyróżnieniem.
 • Moja średnia końcowa wynosiła 5,8.
 • Byłem przewodniczącym Koła Pozalekcyjnego.

Osoby, które mają już spore doświadczenie w branży nie muszą opisywać tak szczegółowo swojej edukacji. Lepiej zostawić więcej miejsca na opisanie obowiązków i osiągnięć w pracy. Jeżeli jednak aplikujesz do swojej pierwszej pracy lub nie masz dużego doświadczenia, warto wspomnieć o szkolnych sukcesach, aby pokazać pracodawcy, że jesteś ambitnym, gotowym do działania kandydatem.

📌W tej sekcji podaj tylko najwyższy szczebel edukacji. Jeżeli ukończyłeś szkołę zawodową, nie ma konieczności pisania o gimnazjum. Jednak jeżeli niższy stopień edukacji jest bardziej związany z pracą o którą się ubiegasz, warto wspomnieć o obu szkołach. Przykładowo, ukończyłeś studia z kulturoznawstwa, ale też technikum budowlane. Oczywiście bardziej adekwatna będzie informacja o szkole technicznej.


cv pracownika budowlanego

Napisz podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to doskonały sposób, aby zwrócić uwagę rekrutera. Jego celem jest zachęcenie potencjalnego szefa do przeczytania reszty twojego CV. W podsumowaniu zawodowym krótko opisujesz swoje doświadczenie, osiągnięcia, umiejętności lub cele zawodowe.

Pamiętaj, że w Polsce podsumowanie zawodowe nie jest bardzo popularne. Właśnie dlatego dodając je do swojego CV masz szansę wyróżnić się nawet na tle tych kandydatów, którzy mają większe doświadczenie lub lepsze umiejętności.

Spójrz na przykład:

Od ponad trzech lat pracuję jako pracownik fizyczny na budowie. Swoje umiejętności budowlane, w tym montaż kuchni modułowych, wykorzystałem wielokrotnie podczas realizacji projektów indywidualnych, jak i komercyjnych. 100% zadowolenia moich klientów jest dowodem na doskonałą jakość mojej pracy.

Jako początkujący kandydat skup się na opisaniu swoich umiejętności oraz celów zawodowych. Możesz podkreślić na przykład, jak praca w danej firmie pomoże ci w ich realizacji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania podsumowania zawodowego i celów zawodowych, zajrzyj do naszego poradnika.

📌Ta część znajduje się na samym początku CV. Jej pisanie zostaw jednak na sam koniec. W ten sposób będziesz na bieżąco z najważniejszymi faktami dotyczącymi swojej kariery i z łatwością opiszesz to, co zrobi wrażenie na pracodawcy.

Aplikowanie do pracy fizycznej za granicą

Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę. W szczególności w przypadku branży budowlanej o wiele więcej można zarobić w Niemczech czy w Anglii. Jeżeli zdecydujesz się na to, by aplikować o pracę w innym państwie, pamiętaj o tym, że tworzenie CV zależy od kultury rynku pracy w danym kraju.

Samo przetłumaczenie dokumentów aplikacyjnych nie wystarczy. CV i list motywacyjny muszą być opracowane z uwzględnieniem pewnych zasad. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania CV po angielsku dla budowlańca, lub tworzenia CV w innych językach, zajrzyj do naszych poradników:cv pracownika budowlanego

CV budowlańca – dodatkowe porady

Stwórz list motywacyjny pracownika fizycznego

Napisanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o niego wprost w ogłoszeniu o pracę. Warto jest go jednak dodać w każdym wypadku. Dzięki niemu tworzysz sobie dodatkową przestrzeń, w której możesz rozwinąć te informacje, na które nie wystarczyło już miejsca w twoim CV.

Pamiętaj, aby nie powielać tych samych informacji, które podałeś już w życiorysie zawodowym. W liście motywacyjnym postaraj się pokazać swój unikatowy charakter i osobowość. Kandydaci, którzy wysilą się i napiszą list motywacyjny, mogą być postrzegani jako osoby ambitne, którym bardzo zależy na objęciu danego stanowiska.

List motywacyjny będzie szczególnie pomocny, jeżeli jesteś początkującym kandydatem. Pokazujesz, że choć nie masz praktycznego doświadczenia, to cechuje cię gotowość do działania i proaktywne nastawienie. To cechy, które pracodawcy bardzo cenią w początkujących kandydatach.

Unikaj błędów

Pamiętaj, że CV i list motywacyjny to formalne dokumenty. Ich wygląd jest twoją wizytowką. Zadbaj więc o to, aby w podaniu nie było żadnych błędów. Literówki, brak przecinka czy kropki, mało czytelne zdania i błędy ortograficzne mogą skutecznie odstraszyć pracodawcę.

Jeżeli wyślesz podanie z błędami, pracodawca pomyśli, że jesteś niechlujnym kandydatem, który nie dba o szczegóły, a to cechy niepasujące do profilu zawodowego dobrego budowlańca.

Zadbaj o profesjonalny wygląd dokumentu, sięgając po szablon CV

Napisanie CV może stanowić wyzwanie. Właśnie dlatego warto skorzystać z szablonów przygotowanych przez specjalistów ds. zatrudnienia. Dzięki nim masz pewność, że twoje CV wygląda schludnie i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Co więcej, estetyczne podanie z pewnością od razu wpadnie w oko rekruterowi i wyróżni cię na tle innych kandydatów.

CV pracownika budowlanego – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika, czujesz się pewniej i z łatwością napiszesz profesjonalne CV pracownika budowlanego. Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć lepszą pracę, czy też aplikujesz na dane stanowisko po raz pierwszy, pamiętaj o najważniejszych poradach:

 • Wybierz taki format CV, który będzie odpowiadał twoim kwalifikacjom.
 • Zadbaj o estetyczny wygląd dokumentów aplikacyjnych.
 • CV i list motywacyjny powinny prezentować ciebie jako idealnego kandydata.
 • Stwórz podsumowanie zawodowe, aby wyróżnić się na tle innych aplikujących.
 • Napisz list motywacyjny, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zatrudnienia.
 • Dostosuj swoje CV do oferty pracy. Zwróć szczególną uwagę na sekcję z umiejętnościami.

Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły i porady na temat pisania podań o pracę. Skorzystaj z naszych szablonów, aby napisać skuteczne CV budowlańca. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy klauzula o ochronie danych osobowych musi pojawić się w moim CV?

Tak, aby pracodawca miał możliwość analizy twojego CV podczas rekrutacji, taka klauzula musi być umieszczona w CV. Bez niej twoje podanie od razu trafi do kosza, nawet jeżeli jesteś najlepszym kandydatem. Zadbaj o to, by klauzula o przetwarzaniu danych osobowych znalazła się na każdej stronie twojego CV i była zapisana w poprawnej, aktualnej formie. Umieść ją w stopce dokumentu, aby zaoszczędzić nieco miejsca i pomniejsz czcionkę, aby klauzula nie odciągała uwagi od treści twojego CV.

List motywacyjny nie musi zawierać klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Czy muszę dołączyć jakieś dokumenty do mojego CV?

Podstawowym dokumentem aplikacyjnym jest CV. List motywacyjny może dodatkowo podnieść wartość twojej aplikacji. Koniecznie sprawdź, czy w ofercie pracy pracodawca pyta o dodatkowe dokumenty. Pracując w branży budowlanej, możesz spodziewać się prośby o takie dokumenty jak:

 • Referencje od poprzedniego pracodawcy,
 • Dokument potwierdzający niekaralność.

Napisz idealne CV pracownika budowlanego i zdobądź wymarzoną pracę już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV