Zawody przyszłości – w jaką profesję warto inwestować swój czas?

Stoisz przed wyborem studiów lub chcesz zmienić ścieżkę kariery? Zastanawiasz się, jakie zawody dadzą ci szansę na stabilne i/lub dobrze płatne zatrudnienie? Jesteś w dobrym miejscu.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

W tym artykule znajdziesz wyjaśnienie, czym są zawody przyszłości oraz jakie profesje gwarantują największe szanse na sukces zawodowy. Przeczytasz tu także kilka ciekawostek na temat interesujących zawodów wyłaniających się na rynku pracy. Zaczynajmy!

Czym są zawody przyszłości?

Zawód przyszłości nie oznacza bycia kierowcą statku kosmicznego, choć kto wie, być może kiedyś będzie to potrzebna profesja. Zawodami przyszłości nazywa się po prostu te profesje, na które przewidywane jest zapotrzebowanie w bliższej lub dalszej przyszłości. O ile można przewidzieć zapotrzebowanie na rynku pracy na dwa-trzy lata do przodu, o tyle perspektywa, powiedzmy, dziesięcioletnia jest raczej dość nieprzewidywalna.

Tak jak i w poprzednich latach, zawodami przyszłości pozostają tzw. profesje STEM (science, technology, engineering, mathematics), które bazują na naukach ścisłych i naukach o życiu.

1. Specjalista IT

Średnia zarobków: Mediana w branży wynosi między 8 a 10 tysięcy złotych brutto (za benchmark.pl) Ciekawostki: specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem mają szansę na najwyższe zarobki (między 10 a 30 tysięcy złotych). Wymagane wykształcenie: Choć w wielu firmach pracodawcy preferują pracowników z ukończonymi studiami kierunkowymi, istnieje wielu specjalistów-samouków, w szczególności programistów.

Jeżeli chodzi o rynek pracy, z pewnością nie zaskakuje fakt, że praca informatyków jest uznawana za zawód przyszłościowy. Zapotrzebowanie na tych specjalistów istnieje w różnych gałęziach przemysłu, chociaż coraz rzadziej szuka się osób na poziomie junior. Preferowani są obecnie seniorzy, choć początkujący kandydaci nadal nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. W branży IT pracownicy cieszą się nie tylko wysokimi zarobkami, ale także możliwością pracy zdalnej lub w trybie hybrydowym.

2. Biotechnolog

Średnia zarobków: Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia zarobków biotechnologów wynosi 4 750 złotych brutto miesięcznie. 25% zatrudnionych zarabia ponad 6 000 złotych miesięcznie. Ciekawostki: Ze względu na stosunkowo niskie zarobki na stanowisku, wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicą. Wymagane wykształcenie: Niezbędne jest ukończenie studiów na kierunku biotechnologia na uniwersytecie albo uczelni technicznej lub przyrodniczej.

Pracownicy naukowi z branży biotechnologicznej są obecnie bardzo potrzebni. Mogą pracować jako teoretycy lub praktycy, na przykład w zakładach przemysłowych czy firmach medycznych. Nowe technologie, które pojawiają się w branży sprawiają, że nowi kandydaci są mile widziani w przedsiębiorstwach. Niestety, ze względu na niedofinansowanie branży w kraju, brakuje nowoczesnego sprzętu, a pensje są dość niskie. Istnieje jednak szansa na rozwój tej dziedziny i na to, że biotechnologia stanie się zawodem przyszłości nawet w Polsce.

3. Opiekun osób starszych

Średnia zarobków: Opiekunowie osób starszych zarabiają w Polsce zaledwie 3 200 złotych brutto miesięcznie (według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń). Ciekawostki: 90% osób zatrudnionych w branży to kobiety. Wymagane wykształcenie: Mile widziane wykształcenie wyższe medyczne, ale niekonieczne do podjęcia zawodu. Często firmy przeszkalają pracowników do pełnienia roli opiekuna.

Ze względu na to, że polskie społeczeństwo się starzeje, istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników branży medycznej – nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarek czy opiekunów osób starszych. Ci ostatni pomagają starszym osobom w wykonywaniu codziennych czynności. Osoba pracująca na stanowisku musi mieć nie tylko pewną wiedzę medyczną, ale także odpowiedni charakter, cechujący się przede wszystkim empatią i cierpliwością.


zawody przyszłości

📌Ze względu na to, że w Polsce tradycja opiekowania się starszymi członkami rodziny jest dość silna, zapotrzebowanie na specjalistów na rynku pracy nie jest aż tak duże, jak w krajach zachodnich, np. w Niemczech czy Norwegii. Tam zarobki i perspektywy zatrudnienia są znacznie większe. Średnia pensja w Niemczech wynosi dla porównania 1000-1900 euro miesięcznie (za carework.pl).

4. Inżynier elektrotechnologii

Średnia zarobków: Starsi specjaliści zarabiają średnio 8 500 złotych brutto miesięcznie (za wynagrodzenia.pl) Ciekawostki: Zaledwie 1% osób zatrudnionych w branży to kobiety. Wymagane wykształcenie: Inżynier elektrotechnologii musi mieć wykształcenie wyższe. Jeżeli nie chcesz lub nie masz możliwości, aby studiować, możesz spróbować kariery elektryka. Inżynier elektryk musi posiadać znacznie większą wiedzę niż technik elektryk. Zarobki są jednak też stosunkowo większe. Osoby z taką specjalizacją mają wiele perspektyw na rynku pracy. Mogą na przykład pracować w biurze projektowym albo w przedsiębiorstwach czy firmach.

5. Lekarz

Średnia zarobków: według portalu wynagrodzenia.pl średnia miesięczna zarobków lekarzy wynosi 6 550 złotych brutto. Ciekawostki: Zarobki medyków są uzależnione od specjalizacji. Najlepiej zarabiają chirurdzy (mediana 8 430 złotych miesięcznie) i anestezjologowie (mediana 8 820 złotych brutto). Wymagane wykształcenie: Konieczne jest ukończenie studiów medycznych i wybranie specjalizacji.

Choć zarobków osób z branży medycznej w Polsce nie można porównywać do tych w krajach zachodnich, to jednak branża ta oferuje dużo miejsc zatrudnienia ze względu na niedobory kadrowe. Lekarze, w szczególności chirurdzy, zarabiają najwięcej. Ze względu na to, że Polacy coraz częściej przykładają wagę do wyglądu, pracą przyszłości będzie zdecydowanie chirurgia estetyczna.

6. Dietetyk

Średnia zarobków: 3 350 złotych brutto miesięcznie (za wynagrodzenia.pl) Ciekawostki: Aż 95% osób zatrudnionych w branży to kobiety. Wymagane wykształcenie: Ukończenie uczelni wyższej na poziomie magistra lub licencjata.

Coraz więcej osób dba o zdrowie i jest świadoma, że odpowiednio dobrana dieta może zapobiec wielu chorobom. Zawód dietetyka zyskuje na popularności zarówno za granicą, jak i w kraju. Zarobki są uzależnione od miejsca pracy. Najlepiej zarabiają osoby zatrudnione w prywatnych placówkach, na przykład klubach fitness.

7. Logistyk

Średnia zarobków: Starsi specjaliści zarabiają średnio 6 290 złotych miesięcznie (za wynagrodzenia.pl) Ciekawostki: Bardzo często w pracy wymagana jest znajomość co najmniej jednego języka obcego. Znajomość języka znacząco zwiększa pensje logistyków. Wymagane wykształcenie: Ukończenie studiów wyższych z zakresu transportu lub logistyki, co najmniej na poziomie licencjata. Logistyka to branża, która od lat prężnie się rozwija. Ten progres przyspieszyła także pandemia. Niedobory kadrowe oznaczają, że w tej branży łatwiej będzie otrzymać pracę. Najbardziej poszukiwani są kierowcy, a także osoby z wykształceniem logistycznym.

zawody przyszłości

8. Trener personalny

Średnia zarobków: według portalu wynagrodzenia.pl miesięczna pensja brutto trenera personalnego wynosi 4 450 złotych brutto. Ciekawostki: Zarobki są zależne od miejsca zatrudnienia, a także od typu umowy. Wymagane wykształcenie: Mile widziane, choć niekonieczne, jest ukończenie studiów na AWF.

Coraz więcej osób chce mieć wysportowaną sylwetkę. Wiele osób może też pozwolić sobie na korzystanie z usług trenera personalnego. Właśnie dlatego kształcenie się w celu uzyskania tej profesji to bardzo dobry pomysł.

9. Specjalista ds. finansowych

Średnia zarobków: Starsi specjaliści zarabiają średnio 7 800 złotych brutto miesięcznie (za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń). Ciekawostki: Ponad połowa osób zatrudnionych w branży to kobiety. Wymagane wykształcenie: Studia z ekonomii lub finansów.

Zawody przyszłości to z pewnością te z branży finansowej. Niemal każde przedsiębiorstwo potrzebuje specjalisty ds. finansów. Na znaczeniu zyskują także osoby, które zajmują się doradztwem finansowym dla osób indywidualnych (na przykład doradzają na temat inwestowania). Kończąc studia finansowe masz znacznie więcej perspektyw niż praca w banku.

10. Data scientist

Średnia zarobków: Już młodsi specjaliści w branży mogą liczyć na zarobki w wysokości około 5 000 złotych brutto miesięcznie (wynagrodzenia.pl) Ciekawostki: Niemal połowa zatrudnionych cieszy się możliwością pracy zdalnej. Wymagane wykształcenie: Studia związane z analizą danych (specjalizacja informatyczna, matematyka, etc.) Analiza danych stała się kluczowym elementem do rozwoju niemal każdej firmy. Właśnie dlatego specjaliści z takim wykształceniem mają szansę na szybkie zdobycie pracy. Co więcej, zarobki są bardzo atrakcyjne.

Jakie jeszcze profesje są przyszłościowe?

Na polskim rynku pracy “przyszłościowe”, a więc takie, w których istnieje duża szansa na zatrudnienie, są wszystkie zawody, w których obecnie brakuje wykwalifikowanych pracowników. Co ciekawe, w dużej mierze nie są to zawody wymagające wykształcenia wyższego.

Obecnie na liście zawodów przyszłości znajdują się następujące profesje*:

 • cieśla,
 • betoniarz-zbrojarz,
 • monter konstrukcji budowlanych,
 • ekspert stolarki budowlanej,
 • technik elektroenergetyk transportu szynowego (technik transportu kolejowego)
 • mechanik, monter maszyn,
 • operator maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych,
 • operator obrabiarek skrawających,
 • technik montażu.

*Dane za poradnikpracownika.pl

📌Choć pracownicy fizyczni nie zarabiają aż tyle ile na przykład osoby z branży IT, pensje są nadal całkiem wysokie. Co więcej, inwestując swój czas w zdobycie danego zawodu masz niemal stuprocentową pewność, że nie zabraknie dla ciebie pracy.

Zawody przyszłości – z innej planety

Niektóre profesje brzmią jak z innej planety, ale pojawiają się już na rynku, a według przewidywań mogą nawet zapewnić dobrą przyszłość zawodową. Te nowe zawody to na przykład:

Projektant śmieci (Garbage designer)

Ze względu na zwiększoną świadomość ekologiczną i rozwój ruchów zero- czy minimum-waste, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogą rozwiązać problem kryzysu klimatycznego. Projektant śmieci to osoba, która poszukuje nowych zastosowań dla zużytych materiałów. Takie osoby mogą na przykład doradzać firmom jak tworzyć produkty tak, aby mogły być wykorzystane ponownie przez to samo lub inne przedsiębiorstwo.


zawody przyszłości

Nostalgista, czyli twórca nostalgii

Ze względu na starzejące się społeczeństwa istnieje o wiele większe zapotrzebowanie na ludzi, którzy ułatwią życie osobom w jesieni wieku. Nie chodzi tu już wyłącznie o opiekunów osób starszych czy pracowników medycznych. Nostalgista to osoba, która łączy w sobie umiejętności psychologa, projektanta wnętrz, a także opiekuna. Przeprowadza wywiad ze swoimi klientami, a następnie odtwarza we wnętrzu klimat czasów, które kojarzą się dobrze i dają starszej osobie poczucie bezpieczeństwa.

Digital death manager (menedżer śmierci cyfrowej)

Już pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku ludzie używali czatów i prototypów mediów społecznościowych, jednak pełen ich rozwój nastąpił na początku XXI wieku. Obecnie używane są zarówno przez starszych, jak i młodszych użytkowników. Ze względu na ogromną popularność, powoli wyłania się nowy zawód – digital death manager, czyli osoba, która “pozamyka” wszystkie wirtualne sprawy. Co ciekawe, jej usługi dedykowane są nie tylko bliskim zmarłych, ale także tym osobom, które chcą zniknąć z wirtualnej rzeczywistości.

Jak zdobyć zawód przyszłości?

Część tzw. przyszłościowych zawodów wymaga ukończenia studiów wyższych, inne możesz wykonywać po ukończeniu specjalistycznych kursów lub szkoły zawodowej. Warto więc zastanowić się, jakie zawody cię interesują i czy wiążą się one z dobrymi zarobkami. Miej te informacje na uwadze, wybierając swoją ścieżkę edukacyjną. W zawodach przyszłości wymienionych powyżej być może znajdziesz swoją wymarzoną karierę.

Jeżeli myślisz o zmianie branży, możesz wziąć pod uwagę specjalistyczny kurs, który pozwoli ci na szybkie przebranżowienie. Niezależnie od tego, czy fascynujesz się branżą IT, czy też szukasz pracy fizycznej, będziesz musiał stworzyć dokumenty aplikacyjne, które przekonają pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem.

📌 Pamiętaj, że dobrze napisane CV może mieć wpływ nie tylko na twoje zatrudnienie, ale także na stawkę i warunki, jakie zaproponuje ci pracodawca.

Podsumowanie

Wybór edukacji i ścieżki zawodowej z uwzględnieniem przyszłościowych zawodów to doskonały pomysł, w szczególności, jeżeli chcesz dobrze zarabiać. Pamiętaj jednak, że oprócz wysokich zarobków w pracy liczy się także pasja – upewnij się więc, że wybrana przez ciebie dziedzina czy branża faktycznie cię interesuje.

Kto wie, co wydarzy się za 10 czy 15 lat na rynku pracy? Jednak już teraz możesz stworzyć idealne CV absolwenta.

Skorzystaj z naszego kreatora CV i porad zawartych na naszym blogu, aby stworzyć idealne podanie. Skorzystaj z gotowych przykładów wraz z omówieniem dla profesji, która cię interesuje. Zdobądź zawód przyszłości już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zawody mogą wkrótce zniknąć?

Choć na rynku pojawia się coraz więcej nowych zawodów, wiele z nich także zanika. Według portalu AI business w 2030 poniższe zawody mogą całkiem zniknąć:

 • Rzeźnik,
 • Kasjer,
 • Tłumacz,
 • Geodeta,
 • Recepcjonistka,
 • Wydawcy czasopism.

Wszystko to ze względu na osoby zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji.

Czy zawód przyszłościowy zawsze wiąże się z wysokimi zarobkami?

Przyszłościowy zawód to taki, na który będzie istniało zapotrzebowanie. Choć często są to profesje dobrze płatne, nie zawsze tak jest. Jednak ze względu na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów z danej dziedziny, istnieje szansa na to, że warunki zatrudnienia będą coraz lepsze.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV