Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.
Doskonalenie kwalifikacji zawodowych stanie się ciekawsze i łatwiejsze, jeżeli obietnicą będą wysokie zarobki. Czy twój wymarzony zawód znajduje się na liście “Najlepiej opłacane zawody”? Sprawdź to w tym artykule!
W tekście znajdziesz informacje na temat 10 najlepiej opłacanych zawodów w Polsce, wraz ze stawkami i informacjami na temat wymaganej edukacji. Jako bonus dodaliśmy listę trzech najlepiej płatnych zawodów online.
1. Kierownik do spraw finansowych
- Średnia pensja w Polsce: 18 000 złotych brutto miesięcznie (za Business Insider)
- Wykształcenie minimalne: studia ekonomiczne, matematyczne, finansowe – najlepiej na poziomie magistra
- Ciekawostka: Osoby, które posiadają wiedzę z zakresu finansów i umiejętności programowania, mogą otrzymać nawet 20% wyższe wynagrodzenie.
Zadaniem analityków finansowych jest kontrolowanie, analizowanie i przewidywanie sytuacji finansowych firmy. Zawód wymaga wysokich kwalifikacji i wiedzy z zakresu analityki danych, księgowości, a także prawa. Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie lepszej pracy, analityk finansowy oprócz specjalistycznych studiów powinien także zdobyć certyfikat potwierdzający kwalifikacje pracownika finansowego. Zdecydowanie warto poświęcić temu czas, ponieważ jedna z najniższych pensji w tym zawodzie to 14 tysięcy złotych. Z kolei najlepiej opłacani pracownicy w tej branży zarabiają nawet 30 tysięcy złotych miesięcznie.
2. Programista
- Średnia pensja w Polsce: Starszy specjalista zarabia 12 000 złotych brutto na miesiąc (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń)
- Wykształcenie minimalne: ważniejsza od wykształcenia jest znajomość języków programowania
- Ciekawostka: Tylko 5% osób w branży to kobiety.
3. Key account manager
- Zarobki w Polsce: średnia miesięczna pensja wynosi 10 220 złotych brutto (za pl). Jest to jedna z najwyższych median płacowych w Polsce.
- Wykształcenie minimalne: Wymagane jest ukończenie studiów na kierunku ekonomicznym lub technicznym, jeśli kandydat stara się o pracę w firmie teleinformatycznej.
- Ciekawostka: Oprócz doskonałych umiejętności negocjacyjnych i wykształcenia, pracownik musi bardzo dobrze znać branżę, w której będzie pracować.
Poza odpowiednim wykształceniem osoba ubiegająca się o to stanowisko musi mieć też doświadczenie w sprzedaży lub marketingu. Bardzo ważna jest odpowiednia prezencja, a także doskonała znajomość języka angielskiego. Kandydat powinien również świetnie sobie radzić ze stresującym charakterem pracy – to od doskonałej prezencji i nerwów ze stali zależy wynik negocjacji z kontrahentami.
4. Specjalista ds. bezpieczeństwa IT
- Średnia pensja w Polsce: starsi specjaliści zarabiają średnio 13 000 złotych brutto miesięcznie (za Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń).
- Wykształcenie minimalne: preferowane wykształcenie wyższe z zakresu informatyki
- Ciekawostka: Zaledwie 9% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
Niemalże każde stanowisko związane z branżą IT jest dobrze opłacane. Specjalista ds. bezpieczeństwa IT jest jednym z nich. Osoba odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo jest potrzebna niemal w każdej branży i większej firmie, chociaż największe zapotrzebowanie istnieje w sektorach: bankowość, finanse, ubezpieczenia. Choć wykształcenie wyższe jest preferowane, taką pracę mogą otrzymać też eksperci programowania i cyberbezpieczeństwa bez ukończonych studiów.
5. Analityk Finansowy
- Średnia pensja w Polsce: młodsi specjaliści zarabiają średnio 7 050 złotych brutto miesięcznie, z kolei u starszych specjalistów średnia jest o ponad 2 tysiące wyższa (według pl).
- Wykształcenie minimalne: wyższe ekonomiczne (np. na kierunku finanse i rachunkowość)
- Ciekawostka: Ponad 60% osób pracujących w branży cieszy się możliwością pracy zdalnej.
Analitycy finansowi są odpowiedzialni za podejmowanie strategicznych decyzji finansowych w przedsiębiorstwie. Można więc powiedzieć, że zarobki odzwierciedlają ogromną odpowiedzialność jaka spoczywa na tych pracownikach. Międzynarodowe certyfikaty zarządzania finansami pozwolą ci na wynegocjowanie jeszcze lepszej stawki i umożliwią pracę w międzynarodowych środowiskach.
6. Project manager
- Średnia pensja w Polsce: starszy specjalista zarabia około 9 000 złotych miesięcznie (za wynagrodzenia.pl).
- Wykształcenie minimalne: Mile widziane studia, np. studia podyplomowe, ale nie jest to warunek konieczny zatrudnienia.
- Ciekawostka: Na tym stanowisku pracuje mniej więcej taka sama liczba kobiet, co mężczyzn.
Project manager dba o realizację powierzonego projektu. Ten zawód daje masę możliwości, ponieważ może być związany z różnymi branżami, od finansowej po kreatywną. Bardziej niż wykształcenie w tym zawodzie cenione są umiejętności z zakresu zarządzania i wiedza na temat danej branży.
7. Inżynier ds. jakości
- Średnia pensja w Polsce: Starsi specjaliści zarabiają średnio 7 700 złotych brutto na miesiąc (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń).
- Wykształcenie minimalne: Wyższe techniczne
- Ciekawostka: 25% najlepiej opłacanych osób zarabia ponad 9 500 złotych brutto miesięcznie.
Inżynierowie jakości to coraz popularniejszy zawód, ze względu na konieczność dokładnego kontrolowania procesów produkcji. Wymagana jest znajomość norm, umiejętność czytania rysunku technicznego i wykonywania badań laboratoryjnych. Wysokość zarobków jest uzależniona od branży, a najlepiej płatne są branża lotnicza i motoryzacyjna. Najwięcej zarabiają inżynierowie ds. jakości w województwie mazowieckim, małopolskim oraz śląskim.
8. Sędzia
- Średnia pensja w Polsce: 14 100 złotych brutto na miesiąc
- Wykształcenie minimalne: studia wyższe prawnicze, ze specjalizacją sędziowską
- Ciekawostka: Aplikacja sędziowska trwa 48 miesięcy
Na sędziach spoczywa duża odpowiedzialność, dlatego mogą oni liczyć na jedne z najwyższych zarobków w branży, a także na całym rynku pracy. Proces uczenia się zawodu jest jednak bardzo żmudny i związany z latami zdobywania odpowiedniego wykształcenia, uprawnień, a także praktyk zawodowych. Wysokość pensji sędziego związana jest przede wszystkim z miejscem wykonywania pracy oraz doświadczeniem.
9. Brand manager
- Średnia pensja w Polsce: Średnie zarobki wynoszą 9 670 złotych brutto miesięcznie (według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń)
- Wykształcenie minimalne: Mile widziane wykształcenie wyższe z zakresu marketingu i reklamy.
- Ciekawostka: Około 68% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
To od managerów marki zależy, jak produkt poradzi sobie na rynku sprzedażowym. To zawód niezwykle ważny, w szczególności w dobie social mediów. Brand manager odpowiada za wprowadzanie produktu na rynek oraz to, jak zostanie on przyjęty. W tym zawodzie bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego, wiedza z zakresu public relations, a także marketingu i reklamy.
10. Doradca klienta strategicznego
- Średnia pensja w Polsce: około 18 tysięcy brutto w sektorze B2B *za magazynprzedsiębiorcy.pl).
- Wykształcenie minimalne: mile widziane wykształcenie wyższe
- Ciekawostka: Około 57% osób pracujących w branży to kobiety.
Ilość obowiązków związanych z tym stanowiskiem jest spora. Osoby pracujące jako doradcy strategiczni mają na sobie dużą odpowiedzialność, bo to od nich zależy, jak potoczy się związek firmy z danym klientem. Zarobki na tym stanowisku są silnie uzależnione od sektora. Najlepiej opłacany jest sektor B2B. Na dobre zarobki mogą liczyć także osoby obsługujące klientów korporacyjnych.
Inne najlepiej płatne zawody
Oto inne dobrze płatne zawody w Polsce:
- Lekarz ze specjalizacją chirurga (ponad 28 tysięcy złotych miesięcznie*)
- Konsultant SAP (19 500 zł)
- Menadżer banku (18 000 zł)
- Prezes (16 900)
*Wszystkie dane liczbowe za ofeminin.pl
Oprócz wyższych stanowisk, które zazwyczaj wymagają ukończenia studiów, warto też pamiętać o zawodach, do których wykonywania nie jest wymagane wykształcenie wyższe. Najlepiej płatne zawody to:
- Kosmetyczka,
- Grafik komputerowy,
- Spawacz
- Stewardessa
3 najlepiej płatne prace zdalne w 2022 r.
Z pewnością nie jest zaskoczeniem, że wśród najbardziej opłacalnych zawodów wykonywanych online znajdują się te z branży IT, na przykład:
- Senior software engineer
- Software engineer
- Account executive (za pl)
Na dobre zarobki mogą liczyć też wirtualne asystentki, których stawki za godzinę roboczą wynoszą między 30 a 80 złotych netto.
Popularnością cieszą się także takie zawody jak copywriter, tłumacz czy grafik komputerowy.
Pamiętaj, że pracując jako freelancer to od ciebie zależy jaką masz stawkę za swoją pracę. Możesz ją więc co jakiś czas zwiększać, uwzględniając swoje kwalifikacje.
Ciekawe fakty
Wiesz już jakie zawody są najlepiej opłacane. Pamiętaj jednak, że oprócz profesji na twoje zarobki mogą wpływać też inne czynniki. Oto kilka interesujących faktów na temat polskiego rynku pracy i zarobków:
- Pandemia COVID-19 dość znacząco zmieniła oblicze rynku pracy, także w Polsce. Niektóre zawody stały się bardziej popularne, inne mniej. Przykładowo, według Business Insider, pensje adwokatów wzrosły o około 15%. Zawody prawnicze są więc dobrym wyborem, chociaż wymagają długiej edukacji i praktyk zawodowych.
- To, jaką pensję otrzymują pracownicy, zależy między innymi od województwa. Najlepiej zarabiają osoby pracujące na Mazowszu (średnia 6 772 złotych brutto), w województwie dolnośląskim i pomorskim (ze średnią powyżej 6 000) oraz Małopolsce (5980 złotych) (dane za Newsweek.pl)
- Najlepiej opłacane sektory w Polsce to IT i bankowość. Zaraz po nich plasuje się sektor energetyczny oraz prawo i podatki. Piąte miejsce zajmuje przemysł farmaceutyczny (źródło danych).
- Według danych zgromadzonych przez portal money.pl, zarówno w sektorach zarabiających najwięcej, jak i najmniej, kobiety otrzymywały niższe pensje niż mężczyźni.
Najlepiej płatne zawody na polskim rynku pracy – jak je zdobyć?
Wysoko płatną pracę może zdobyć każdy, kto ma solidną wiedzę i umiejętności potrzebne na danym stanowisku. Jednak im lepsza jest twoja specjalizacja i im większe doświadczenie, tym lepiej będziesz zarabiał.
Na ekspertów, którzy zarabiają w Polsce najwięcej jest ciągłe zapotrzebowanie ze względu na niedobory kadrowe. Właśnie dlatego możesz liczyć na korzystne warunki zatrudnienia, a nawet negocjować stawki już jako początkujący kandydat.
Nie spoczywaj jednak na laurach: dokształcaj się, a przede wszystkim poszerzaj wiedzę i umiejętności specjalizacyjne.
Jeżeli stoisz przed wyborem studiów i chcesz pracować w jednym z najlepiej płatnych zawodów w Polsce, przeanalizuj, jakie uczelnie oferują najlepsze studia w danej dziedzinie. Podczas studiów postaraj się zdobywać doświadczenie, na przykład na stażach, wolontariatach czy praktykach studenckich.
Z kolei jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, który ubiega się o pierwszą pracę, zacznij od stworzenia idealnego CV, którym wyróżnisz się na tle konkurencji. Nie wiesz jak to zrobić? Zajrzyj do naszego poradnika na temat pisania CV absolwenta.
Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2022 – podsumowanie artykułu
Wiesz już, jakie są najbardziej opłacalne zawody w Polsce. Choć praca na wysokich szczeblach wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia, to wiele z wymienionych profesji może być sprawowana przez młodych, zdolnych kandydatów.
Warto więc pamiętać, że zmieniając branżę, będąc świeżo upieczonym studentem, a nawet kończąc tylko szkołę średnią, masz szansę zarabiać dużo. Pamiętaj, że bardzo ważne jest prawidłowe zaprezentowanie swoich umiejętności w idealnym podaniu o pracę. Koniecznie zajrzyj więc na naszego bloga, gdzie znajdziesz wzory CV i przydatne artykuły na temat aplikowania o pracę. Zdobądź jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Kto zarabia w Polsce najmniej?
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najmniej zarabiają pracownicy sektorów usługi dla ludności oraz osoby pracujące w szkolnictwie.
W których województwach informatycy zarabiają najwięcej?
Informatycy to grupa na rynku pracy, która może liczyć na najlepiej płatną pracę. Zarobki jednak różnią się nieco w zależności od województwa. Najlepiej zarabiają eksperci w województwie Pomorskim, Mazowieckim i Małopolskim, gdzie średnia zarobków wynosi 8 000 złotych lub więcej (źródło). Za nimi znajdują się kolejno województwa Dolnośląskie, Łódzkie i Wielkopolskie ze średnimi zarobkami między 6 a 7 tysięcy złotych.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.