Data urodzenia w CV – wyjaśnienie

Chyba każdy z nas słyszał “żart”, że najlepszym pracownikiem na polskim rynku pracy jest taki, który zna trzy języki obce, skończył studia, ma dziesięć lat doświadczenia zawodowego i dopiero co skończył 25 lat.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Choć mówi się to często z przymrużeniem oka, to jednak wiek, podobnie jak doświadczenie, odgrywa czasem pewną rolę podczas procesu rekrutacji.

Co więc zrobić w kwestii wpisywania daty urodzenia w CV? Czy jest ona potrzebna? Czy dzięki niej zwiększysz, czy też zmniejszysz swoje szanse na zatrudnienie? Co w tej kwestii mówią przepisy prawne? Odpowiedzi na te pytania, a także specjalne porady ekspertów znajdziesz w tym artykule. Zaczynajmy!

Dodawanie daty urodzenia w CV a przepisy prawne

📌W Polsce data urodzenia w CV to jedynie dodatek do profilu zawodowego. Jej dodanie z punktu widzenia prawnego nie jest obowiązkowe.

Może zdarzyć się sytuacja, w której firma będzie potrzebowała informacji o twojej dacie urodzenia. Wówczas pracodawca poprosi o to w ogłoszeniu o pracę lub dopyta przed lub w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy pracodawca ma prawo pytać o datę urodzenia kandydata w procesie rekrutacji? Tak – wynika to z art. 221 § 1 k.p.

Według tego przepisu, pracodawca może zapytać pracownika o podanie daty urodzenia, a także o następujące dane personalne:

 • Imię,
 • Nazwisko,
 • Dokładny adres zamieszkania,
 • Imiona rodziców,
 • Wykształcenie,
 • Historia zatrudnienia.

Tworząc profesjonalne CV, warto też pamiętać o art. 183a Kodeksu Pracy. Znajdują się tam przepisy dyskryminacyjnie, według których każdy powinien być traktowany równo na rynku pracy – w procesie rekrutacyjnym, podczas zatrudniania i zwalniania, nadawania warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń i kursów.

Wiek kandydata nie powinien przyćmiewać kwalifikacji zawodowych i być czynnikiem wpływającym na to, jaką decyzję podejmie rekruter.

Podsumowując:

Pamiętaj, że nie masz obowiązku podawania daty urodzenia w CV, jednak pracodawca ma prawo zażądać od ciebie takiej informacji. Możesz odmówić jej podania, ale wówczas raczej odpadniesz z rekrutacji.


📌Jeżeli uznasz, że data urodzenia w CV nie jest konieczna, wówczas jej nie wpisuj. Nawet najmniejsza przestrzeń w CV jest bardzo ważna i możesz wykorzystać ją w lepszy sposób, na przykład, aby opisać przebieg dotychczasowego zatrudnienia czy specjalne umiejętności.


data urodzenia w cv

Kiedy wpisanie daty urodzenia w CV zmniejsza, a kiedy zwiększa szansę na zatrudnienie

Pracodawca powinien zatrudnić cię na podstawie wiedzy, umiejętności i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Choć wiek kandydata nie powinien mieć żadnego wpływu na to, czy otrzyma on pracę, to jednak może być elementem warunkującym decyzję pracodawcy.

Czasami pewnym grupom wiekowym może być łatwiej zdobyć daną pracę. Czy oznacza to, że młodsze osoby powinny umieszczać datę urodzenia w CV, a starsze nie? A może na odwrót?

Cóż, to zależy.

Przykładowo, w przypadku rekrutacji na stanowiska fizyczne, pracodawca może chętniej zatrudniać osoby młodsze, ponieważ statystycznie charakteryzują się one większą siłą i wydajnością. Z kolei na stanowiska kierownicze mogą być preferowani starsi kandydaci, którzy w teorii mają więcej doświadczenia.

Pracodawcy cenią młodszych kandydatów za umiejętności technologiczne, ambicje, a nawet to, że często będąc zobowiązani finansowo (np. mając kredyt hipoteczny do spłacenia), są bardziej lojalnymi pracownikami. Minusem jest jednak to, że brakuje im doświadczenia, a ze względu na rosnącą popularność work-life balance, mogą być bardziej roszczeniowi niż starsi kandydaci.

Zastanów się więc, jakie umiejętności są potrzebne na dane stanowisko i czego może oczekiwać rekruter. Pamiętaj, że nie masz obowiązku wpisywania daty urodzenia w CV. Jeżeli pracodawca o nią nie prosi, lepiej nie wpisuj jej do twojego podania. Wówczas będziesz mieć pewność, że twój wiek nie będzie miał wpływu na to co postanowi rekruter.

Data urodzenia w CV po angielsku

Jeżeli umieścisz w swoim CV datę urodzenia, nie stracisz szansy na zatrudnienie. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach możesz mieć wpływ (zarówno pozytywny, jak i negatywny) na decyzję pracodawcy. Jak jednak wygląda sytuacja w krajach anglojęzycznych?

Piszesz podanie do pracy za granicą? Koniecznie sprawdź, jakie informacje mogą być zawarte w dokumentach aplikacyjnych.

📌Pamiętaj, że samo przetłumaczenie curriculum vitae na język obcy nie wystarczy. Dokument musi być dostosowany do standardów panujących w danym kraju.

Ubiegając się o pracę na przykład w Wielkiej Brytanii, musisz wziąć pod uwagę panujące tam prawo. Przykładowo, w Anglii ze względu na prawo przeciw dyskryminacji, nie powinieneś podawać daty urodzenia w swoim CV. Jeżeli to zrobisz, możesz nawet zostać zdyskwalifikowany i zapomnieć o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

Sekcja dane osobowe w angielskim CV nie powinna także zawierać informacji o:

 • Stanie cywilnym kandydata,
 • Posiadaniu lub nie dzieci,
 • Niepełnosprawności,
 • Narodowości,
 • Płci.

Zbędne są wszystkie “dodatkowe” informacje, na przykład miejsce zamieszkania. W anglojęzycznym CV sekcję z danymi osobowymi ogranicz do podania imienia, nazwiska i podstawowych danych kontaktowych.


data urodzenia w cv

⚠️Zwróć szczególną uwagę na zapis dat! Daty w Wielkiej Brytanii są zapisywane inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie to miesiąc, a nie dzień, pojawia się w pierwszej kolejności.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania curriculum vitae po angielsku? Zajrzyj do naszego kompletnego przewodnika.

Data urodzenia w CV po niemiecku

Piszesz CV do pracy w Niemczech? Twoje dane personalne muszą być bardzo dokładne. Podanie imienia i nazwiska oraz podstawowych danych kontaktowych nie wystarczy!

Sekcja dane osobowe w niemieckim CV powinna zawierać też:

 • Datę urodzenia,
 • Stan cywilny,
 • Adres do korespondencji wraz z nazwą kraju,
 • Nazwisko panieńskie (jeżeli dotyczy),
 • Narodowość,
 • Liczbę dzieci (choć nie jest to obowiązkowe, większość kandydatów umieszcza informację na ten temat).

Jeżeli nie wpiszesz do niemieckiego CV daty urodzenia, możesz być postrzegany jako mniej wiarygodny kandydat, który nie zna zasad panujących w kraju.

Stwórz idealne curriculum vitae po niemiecku z naszym dokładnym przewodnikiem.


data urodzenia w cv

Zdjęcie w CV

Zdjęcie w CV to kolejny kontrowersyjny temat. Choć jego dodawanie, podobnie jak data urodzenia w CV, nie jest obowiązkowe, to pracodawca może o nie poprosić. Warto wiedzieć, kiedy lepiej unikać fotografii w życiorysie zawodowym, a kiedy warto ją do niego dodać.

Zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem, aby lepiej zrozumieć, czy w twojej sytuacji dodanie zdjęcia do CV jest dobrym pomysłem.

Stwórz idealny nagłówek – na co zwrócić uwagę?

Z pewnością wiesz, że dane osobowe kandydata, w tym ewentualna data urodzenia, muszą znaleźć się w nagłówku.

Dlaczego tak ważne jest, aby nagłówek wyglądał idealnie? Będzie to pierwsza rzecz, którą zauważy twój pracodawca, musisz więc zrobić dobre wrażenie i zaprezentować się jako profesjonalny kandydat. Co więcej, to od poprawności danych zależy, czy pracodawca się z tobą skontaktuje.

⚠️Popełnienie nawet najmniejszego błędu w nagłówku może oznaczać utratę szansy na zatrudnienie. Jeżeli pracodawca nie będzie w stanie się z tobą skontaktować, nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Sprawdź, czy twój numer telefonu jest aktualny, a także zweryfikuj, czy twoja skrzynka pocztowa ma miejsce na przyjęcie nowego maila. Zadbaj o to, by twój adres mailowy wyglądał profesjonalnie, nie miał “śmiesznych” zwrotów i był czytelny. Najlepiej, jeżeli będzie składał się z twojego imienia i nazwiska.

Podsumowanie

Wiesz już, że data urodzenia w CV nie jest obowiązkowym elementem sekcji z danymi osobowymi. Czasem jej dodanie może jednak zadziałać na twoją korzyść. Rozważ więc wymagania twojego pracodawcy i sprawdź, czy wymaga on podania daty urodzenia. Jeżeli oferta pracy nie zawiera takiej informacji, lepiej pomiń podawanie takich danych.

Chcesz stworzyć idealny życiorys zawodowy, dzięki któremu zdobędziesz nową pracę? Koniecznie sięgnij po nasze szablony CV, dzięki którym stworzysz wszystkie sekcje podania w mgnieniu oka. Pamiętaj, że na naszym blogu znajdziesz wiele ciekawych artykułów, które pomogą ci podczas tworzenia dokumentów aplikacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym kierować się, wpisując dane do nagłówka?

Zwróć uwagę na to, o co prosi pracodawca w ogłoszeniu o pracę. Weź też pod uwagę własne preferencje i pamiętaj, że nie masz obowiązku podawania niektórych informacji, w tym daty urodzenia. Koniecznie sprawdź też, jakie wymagania i zwyczaje panują w kraju, w którym ubiegasz się o pracę.

Czy w moim CV powinienem podać adres strony internetowej?

Jeżeli posiadasz profesjonalne portfolio czy stronę internetową z twoimi projektami, a nawet konto na LinkedIn, możesz podać jej adres w nagłówku. Upewnij się jednak, że dane z twojego CV i strony współgrają ze sobą i nie są wybrakowane lub sprzeczne.

Znalazłeś idealną ofertę pracy? Aplikuj, wykorzystując nasze doskonałe szablony CV.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV