Klasyczny wzór CV – kiedy po niego sięgnąć

Najważniejsze to dopasować CV do oferty pracy. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że nie wysyłasz życiorysów masowo i spełniasz jego wymagania.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Format klasyczny – CV wzór

Jan Konieczny
jan.konieczny@gmail.com
123 987 988
Warszawa

Podsumowanie

Jestem prawnikiem z ponad ośmioletnim doświadczeniem. Z wyróżnieniem ukończyłem studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i specjalizuję się w procesach rozwodowych. Wygrałem 99% prowadzonych przez mnie spraw. W Państwa firmie chcę rozwijać swoje umiejętności i wiedzę z zakresu prawa rozwodowego.

Wykształcenie

Prawo
Studia Magisterskie
Uniwersytet Jagielloński
Kraków
2005-2007

 • Ukończyłem studia z wyróżnieniem i średnią 4,8.
 • Moja praca magisterska otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepsze prace dyplomowe.

Doświadczenie zawodowe

Adwokat
Kancelaria prawna ABC

2018-2020

 • Analizowałem sprawy z uwzględnieniem sytuacji i potrzeb klienta.
 • Przeprowadziłem ponad 2000 spraw rozwodowych, z czego 99% zakończyło sie wygraną moich klientów.

Umiejętności:

 • Prawo cywilne
 • Prawo rozwodowe
 • Analiza zmian przepisów prawnych
 • Prowadzenie procesów prawnych
 • Umiejętność negocjacji
 • Przykładanie wagi do szczegółów
 • Analityczny umysł
 • Praca w stresie i pod presją

Wzór CV klasyczny to rodzaj życiorysu, który skupia uwagę czytającego przede wszystkim na Twoim wykształceniu i doświadczeniu.

Kiedy więc możesz zdecydować się na ten rodzaj CV?

Wzór CV klasycznego z opisem wykształcenia na górze strony może być dobrym rozwiązaniem dla osób, których edukacja jest związana z ofertą i zainteresuje pracodawcę.

Czym jest format CV?

Profesjonalne CV powinno wyróżniać cię na tle innych kandydatów. Aby tak się stało, wszystkie pojawiające się w nim sekcje muszą być uporządkowane w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że celem CV jest uwypuklenie twoich zalet i “ukrycie” ewentualnych wad czy braków. To właśnie format CV determinuje w jakiej kolejności pojawiają się poszczególne sekcje w dokumencie.

Rodzaje formatów CV

Zanim przejdziemy do omówienia tego, czym jest jest klasyczne CV, przyjrzyjmy się innym formatom. Istnieją trzy inne popularne typy CV:

 • CV funkcjonalne
 • CV chronologiczne
 • CV mieszane/łączone

CV funkcjonalne

W tym układzie najważniejsze są umiejętności kandydata. Doświadczenie zawodowe schodzi na dalszy plan. Właśnie dlatego szablon CV z takim układem może być dobrym wyborem dla osób bez żadnego doświadczenia lub zmieniających branżę. Sprawdzi się także w przypadku osób, które nie mają ciągłej historii zatrudnienia.

📌Użycie szablonu CV z takim układem może wzbudzać podejrzenia pracodawcy. Upewnij się więc, że napisałeś go w odpowiedni sposób, a także bądź przygotowany na dogłębne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wykorzystaj układ funkcjonalny tak, aby działał on na twoją korzyść. Dowiedz się, jak to zrobić z tego artykułu.


klasyczne szablony cv

CV chronologiczne

W CV chronologicznym najważniejsze jest doświadczenie zawodowe. Umiejętności są drugą najważniejszą informacją, z kolei wykształcenie pojawia się na samym końcu. Taki format jest bardzo popularny, zarówno wśród kandydatów, jak i rekruterów.

Dowiedz się więcej na temat układu chronologicznego z tego artykułu.

📌Eksperci radzą, by pisząc swoje CV, używać odwróconego porządku chronologicznego, czyli jako pierwsze wymieniać swoje najnowsze doświadczenia i wykształcenie, a następnie kolejno podać poprzednie stanowiska, aż do ostatniej adekwatnej pracy. Taki zabieg sprawi, że pracodawca od razu zobaczy najważniejsze informacje o tobie.

CV mieszane

Ten układ nazywany jest też łączonym i jak sama nazwa wskazuje, zawiera cechy dwóch powyższych formatów. Różnicą jest to, że doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności, które są najbardziej adekwatne do stanowiska, o które się starasz, powinny znaleźć się na samej górze twojego CV.

Sięgnij po nasz artykuł, aby lepiej zrozumieć, czy wybranie tego szablonu CV będzie dla ciebie korzystne.

📌Niezależnie od tego, na jaki format CV się zdecydujesz, nasz kreator CV daje ci możliwość zmiany kolejności sekcji. Pamiętaj jednak, że nasze wzory CV zostały stworzone przez ekspertów, dlatego warto skorzystać z kolejności, jaką sugeruje kreator CV.

📌Korzystając z kreatora CV, stworzysz idealne podanie w szybki sposób.

Czym jest klasyczny wzór CV?

Niektóre osoby mylą klasyczny wzór CV z układem chronologicznym, czyli takim, w którym to doświadczenie gra główną rolę. Ten drugi format jest w rzeczy samej najbardziej popularnym i powszechnie używanym formatem, ale to nie to samo co klasyczne CV.

Klasyczny szablon CV to taki dokument, w którym najważniejszą rolę odgrywa wykształcenie kandydata. Niegdyś ten wzór był najpopularniejszy i właśnie dlatego nosi miano klasycznego. Obecnie jednak wielu pracodawców uważa go za nieco przestarzały.

Sprawdź poniżej, w jakich sytuacjach klasyczne CV będzie najlepsze.

Kiedy wybrać klasyczny wzór CV?

Format klasyczny sprawdzi się w przypadku, gdy w pracy, o którą się starasz ważne jest to, jakie masz wykształcenie. Szkoła, którą ukończyłeś może mieć na przykład znaczenie w zawodach związanych z finansami, prawem czy informatyką, choć nie tylko.

Ze względu na to, że w klasycznym CV edukacja pojawia się na samej górze strony, pracodawca od razu zauważy tę sekcję.

Klasyczny wzór CV będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mają dużego doświadczenia na rynku pracy. Wybierając taki układ, podkreślasz bowiem, że twoje wykształcenie spełnia oczekiwania rekruterów.

Pamiętaj, że jeżeli nie masz dużego doświadczenia, warto skupić się na szczegółowym opisie wykształcenia. Dzięki temu “braki” w historii zatrudnienia będą mniej widoczne, a ty wypełnisz swoje CV wartościową treścią.

⚠️Używaj formatu klasycznego tylko wtedy, gdy wykształcenie jest naprawdę ważne. W innym razie pracodawca uzna twój dokument za przestarzały, a ty możesz stracić szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak opisać wykształcenie w tym formacie?

W klasycznym CV to wykształcenie jest najważniejszą częścią. Musisz więc poświęcić jej nieco więcej uwagi niż przy innych układach. W tej części klasycznego szablonu CV powinieneś umieścić następujące informacje:

 • Uzyskany tytuł naukowy,
 • Nazwę uczelni i wydział,
 • Kierunek i specjalizację,
 • Czas trwania studiów.

To podstawowe minimum, które powinno znaleźć się w tej sekcji. Aby zaimponować pracodawcy i zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji, koniecznie wspomnij też o swoich osiągnięciach. W klasycznym CV możesz się także pochwalić dobrą oceną za studia, wysoką średnią, a nawet tematem swojej pracy dyplomowej, o ile jest związana ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Spójrz na poniższe przykłady:

POPRAWNIE

Studia magisterskie

Turystyka i rekreacja

Szkoła Główna Handlowa

Warszawa

2013-2015

 • Uzyskałem tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym.
 • Moja praca magisterska “Ekologiczne podróżowanie” otrzymała nagrodę rektora uczelni w konkursie na najlepsze prace dyplomowe.

NIEPOPRAWNIE

02.12.2013 - 12.09.2015

Szkoła Główna Handlowa

Turystyka i rekreacja – magisterskie


Jeżeli chcesz dodatkowo przyciągnąć uwagę rekrutera i pokazać swoje osiągnięcia, użyj pogrubień, dzięki którym sprawisz, że twoje CV będzie jeszcze bardziej przejrzyste.


napisz klasyczne cv

Doświadczenie zawodowe – klasyczne curriculum vitae

Choć doświadczenie zawodowe w tym formacie nie jest najważniejsze, stanowi ono istotną część CV. Koniecznie opisz w niej swoje stanowiska, uwzględniając:

 • Nazwę stanowiska,
 • Miejsce pracy,
 • Czas trwania zatrudnienia.

Aby wyróżnić się na tle konkurencji i pokazać, że jesteś idealnym kandydatem, koniecznie opisz też swoje obowiązki i osiągnięcia. Jako pierwsze wymień te, które najlepiej korespondują z wymaganiami z oferty pracy.

📌Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji twoich dokumentów. Właśnie dlatego tak łatwo jest dostosować dokument do konkretnej oferty pracy zanim wyślesz go do kolejnego pracodawcy.

Opisując swoje osiągnięcia, koniecznie użyj danych liczbowych. To dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie, jakie korzyści twoje zatrudnienie może przynieść firmie.

Pamiętaj też, aby unikać ogólnych sformułowań, które mogą pojawić się niemal w każdym CV. Przykładowo, zamiast pisać “Pracowałem z wieloma osobami” napisz “Zarządzałem dwudziestoosobowym zespołem”.

Klasyczne CV – doświadczenie zawodowe (przykład)

Grafik komputerowy

Firma XYZ

02.2020-02.2022

 • Dzięki moim projektom graficznym zwiększyłem rozpoznawalność marki o 25%.
 • Nadzorowałem pracę pięciu stażystów.

Jakie jeszcze sekcje powinno zawierać profesjonalne CV?

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to idealny sposób na zwrócenie uwagi rekruterów. Jest to krótki, ale wypełniony informacjami opis twojej kariery. W skrócie: musisz opisać swoje doświadczenie, najważniejsze osiągnięcia czy też najcenniejsze umiejętności. Jeżeli jesteś początkującym w branży, skup się przede wszystkim na kompetencjach i celach zawodowych.

📌Ponieważ na polskim rynku pracy praktyka dodawania podsumowania zawodowego jest nadal mało znana, tworząc tę sekcję możesz wyróżnić się nawet na tle tych kandydatów, którzy mają lepsze wykształcenie lub więcej doświadczenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pisania podsumowania zawodowego, a także celów zawodowych? Zajrzyj do tego artykułu.

Sekcja z umiejętnościami

Niezależnie od tego, czy wybierzesz CV kreatywne, klasyczne, nowoczesne czy jakiekolwiek inne – w twoim życiorysie zawodowym zawsze musi znaleźć się miejsce na sekcję z umiejętnościami.

W celu prowadzenia rekrutacji coraz więcej firm sięga po systemy śledzenia kandydatów, czyli specjalne programy wstępnie odrzucające CV, które nie zawierają wymaganych słów kluczowych. Te słowa kluczowe to najczęściej umiejętności wymagane od kandydatów, pojawiające się w ofercie pracy.

Koniecznie więc zapoznaj się z wymaganiami na dane stanowisko. Zadbaj o to, by słowa kluczowe znalazły się zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym. Co więcej, powinny być one zapisane w takim samym brzmieniu, jak w ofercie pracy, abyś miał pewność, że twoje CV w formacie PDF zostanie odpowiednio odczytane.

Dodatkowe sekcje

Dodatkowe sekcje to doskonały sposób na to, by zaprezentować się pracodawcy od dobrej strony. Stwórz sekcje, w których zaprezentujesz swoje:

 • Umiejętności komputerowe,
 • Znajomość języków obcych,
 • Kursy i szkolenia,
 • Zainteresowania.

cv z doświadczeniem dla klasyka

W zależności od oferty pracy i miejsca w twoim CV, możesz wybrać jedną lub więcej dodatkowych sekcji. Pamiętaj jednak, że dobre CV to takie, w którym wszystkie informacje mają związek z posadą, o którą się ubiegasz.

Podobnie, jak nowoczesne CV, klasyczne CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4, chyba że masz ogromne doświadczenie, wówczas możesz “rozpisać się” na dwie strony.

Czy klasyczny CV wzór powinien zawierać zdjęcie?

Dodanie zdjęcia do CV to dość kontrowersyjny temat. Wielu pracodawców odchodzi od praktyki przyjmowania CV ze zdjęciem, jednak mimo to na polskim rynku pracy nadal można znaleźć oferty, w których pracodawca prosi o dołączenie fotografii.

To, czy warto dodać zdjęcie do CV zależy od naprawdę wielu czynników, na przykład:

 • Czy w danym państwie dokumenty aplikacyjne ze zdjęciem są akceptowane?
 • Czy w danym zawodzie wygląd ma znaczenie?
 • Czy pracodawca prosi o zdjęcie?

Jeżeli nie masz pewności czy twoje CV powinno mieć zdjęcie, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika, w którym opisaliśmy dokładnie kiedy warto dodać fotografię, a kiedy lepiej tego unikać.

📌Nasze szablony CV dają ci możliwość szybkiego wgrania zdjęcia do dokumentu i jego podstawowej edycji.

⚠️Jeżeli zdecydujesz się dodać zdjęcie do CV, pamiętaj o tym, by przedstawiało ciebie jako profesjonalistę. Unikaj selfie, zdjęć z wakacji czy imprezy. Możesz wykonać zdjęcie u fotografa lub samemu. Pamiętaj o neutralnym tle i odpowiednim ubraniu, a także schludnym uczesaniu.

Nowoczesne CV jako dobra alternatywa do klasycznego formatu

Jak już wspomnieliśmy, klasyczne CV uznawane jest często za przestarzałe i sprawdzi się tylko w niektórych sytuacjach. Dobrą alternatywą do tego wyboru będzie nowoczesne CV.

Na samej jego górze powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe. Nowoczesne CV będzie pasować do wymagań obecnego rynku pracy. Na pierwszej stronie musisz wyróżnić swoje kluczowe umiejętności, a także znajomość języków obcych.

Nowoczesne CV skupia się także na doświadczeniu kandydata, z kolei jego wykształcenie nie gra aż tak istotnej roli.

Dodatkowe porady na temat pisania curriculum vitae

Klauzula o ochronie danych osobowych

Możesz być idealnym kandydatem do wymarzonej pracy, ale jeżeli nie umieścisz klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych w swoim CV, stracisz szansę na zatrudnienie. W Polsce według prawa, pracodawca nie może wziąć kandydata pod uwagę w procesie rekrutacji, jeśli jego życiorys zawodowy nie zawiera klauzuli CV.

Upewnij się, że używasz aktualnej wersji klauzuli i dowiedz się nieco więcej na temat jej użycia podczas aplikowania o pracę za granicą, czytając ten artykuł.

Dodawanie listu motywacyjnego

List motywacyjny to coś, co zdecydowanie zwróci uwagę rekrutera. Jeżeli pracodawca prosi o niego wprost w ofercie pracy, wysłanie tego dokumentu aplikacyjnego powinieneś uznać za obowiązkowe. Jego brak będzie się równał z dyskwalifikacją.

Eksperci radzą jednak, by wysyłać list motywacyjny, nawet wtedy, gdy nie ma o nim informacji w ogłoszeniu o pracę. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy ci na danym stanowisku, a także zademonstrujesz, że jesteś proaktywnym kandydatem.

List motywacyjny to doskonałe miejsce na rozwinięcie informacji, na które nie wystarczyło przestrzeni w CV, a także na pokazanie swojej unikatowej osobowości. Powinieneś go wysłać niezależnie od poziomu doświadczenia zawodowego, ale warto zaznaczyć, że ten dokument będzie szczególnie ważny, jeżeli ubiegasz się o swoje pierwsze stanowisko pracy.

Sprawdź błędy

Profesjonalne CV to takie, które zawiera najważniejsze informacje, przedstawione w ciekawy sposób. Musi ono być także nieskazitelne. Oprócz estetycznego wyglądu, nie powinno zawierać absolutnie żadnych błędów.

Zanim wyślesz swoje curriculum vitae do pracodawcy, koniecznie sprawdź, czy nie wkradły się w niego literówki, błędy ortograficzne lub nieczytelne zwroty. Jeżeli nie jesteś ekspertem od języka, poproś o pomoc znajomych, którzy na świeżo spojrzą na twoje klasyczne CV.

⚠️W przypadku wielu kandydatów, pracodawca może odrzucić twoje curriculum vitae, jeśli znajdzie w nim błędy.

Wybierz gotowy szablon CV

Niezależnie od tego, jaki format będzie miało twoje profesjonalne CV, jego napisanie może stanowić nie lada wyzwanie, w szczególności, gdy zaczynasz od zera. Właśnie dlatego warto sięgnąć po gotowy szablon CV, który pozwoli ci napisać idealne podanie w krótkim czasie. Sięgnij po gotowy wzór CV, aby mieć pewność, że twoje dokumenty aplikacyjne będą wyglądały estetycznie, a także będą zawierały wszystkie informacje, jakie są wymagane od kandydatów.


Klasyczny CV Wzór

Zweryfikuj dane w nagłówku

Nagłówek to bardzo prosta do napisania sekcja, jest ona jednak bardzo ważna. Upewnij się, że podany przez ciebie numer telefonu jest aktualny i poprawnie zapisany. Zweryfikuj też, czy w adres e-mail nie wkradła się literówka. Takie małe błędy sprawią, że pracodawca nie będzie w stanie się z tobą skontaktować, a ty stracisz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dostosuj klasyczne CV do oferty pracy

Niezależnie od wybranego przez siebie formatu CV i branży, w której pracujesz, twoje podanie musi być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Jeżeli wyślesz ogólny życiorys zawodowy, szanse, że przejdzie on przez programy skanujące jest niewielkie. Nawet jeżeli to się stanie, brak personalizacji zostanie zauważony przez rekrutera, co spowoduje, że twoje dokumenty trafią prosto do kosza.

Nasz kreator CV daje ci możliwość bezproblemowej edycji dokumentów. Wystarczy kilka kliknięć, żeby twój list motywacyjny i CV były dostosowane do oferty. Poświęć odrobinę czasu na personalizację dokumentów, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.

Zadbaj o przejrzystość dokumentu

Pracodawcy otrzymują naprawdę wiele aplikacji. Właśnie dlatego musisz zadbać o to, by twój dokument przyciągał uwagę, ale także był bardzo łatwy do odczytania.

Przejrzystość to podstawa. Unikaj bloków tekstów. Zamiast ścieśniać tekst i zmniejszać czionkę tak, aby wszystko znalazło się na jednej stronie, wyselekcjonuj tylko najbardziej adekwatne informacje o swojej karierze. Pozostaw też marginesy, aby dokument wyglądał estetycznie. Możesz także pogrubić najważniejsze słowa, aby pracodawca od razu je zauważył.


Przykłady klasycznych życiorysów

Podsumowanie artykułu – Klasyczne wzory CV

Wiesz już, czym jest klasyczne CV i jak je napisać. Na koniec artykułu prezentujemy najważniejsze informacje:

 • Używając szablonu CV masz pewność, że nie przeoczysz żadnej istotnej informacji.
 • W klasycznym CV to wykształcenie odgrywa najważniejszą rolę.
 • Ten układ CV często uznawany jest za przestarzały, ale może się sprawdzić, jeżeli aplikujesz na stanowisko, gdzie wykształcenie odgrywa kluczową rolę.
 • Zadbaj o to, by twój dokument był przejrzysty, nie miał błędów, a wszystkie dane były aktualne.
 • Dostosuj swoje CV do oferty pracy.
 • W CV umieść dodatkowe sekcje oraz podsumowanie zawodowe, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.
 • Nie zapomnij o dodaniu klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

Zajrzyj na naszego bloga, aby przeczytać inne artykuły zawierające cenne porady ekspertów. Wybierz szablon CV i stwórz idealne podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy wybór formatu CV może wpłynąć na moje szanse na zatrudnienie?

Tak. To, jaki format CV wybierzesz, determinuje, jakie informacje zostaną podkreślone w twoim CV. Oznacza to, że powinieneś wybrać układ uwzględniając swoje kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, a także to, jak przebiegała twoja historia zatrudnienia.

Czy w CV klasycznym umiejętności odgrywają ważną rolę?

W tym układzie CV najważniejsze jest wykształcenie kandydata. Drugą najważniejszą informacją są jego umiejętności. Prezentując swoje kompetencje w odpowiedni sposób nie tylko pokazujesz pracodawcy, co potrafisz, ale także masz pewność, że twoje CV przejdzie przez systemy śledzenia kandydatów.

Wybierz szablon CV i napisz idealny klasyczny życiorys zawodowy. Zdobądź wymarzoną pracę już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV