Jak napisać skuteczne CV profesjonalnego sportowca – przewodnik

Wiele osób zastanawia się, jak napisać CV. Jeżeli jesteś profesjonalnym sportowcem, możesz mieć z tym jeszcze większy problem. Wiele osób marzy o karierze sportowca, ale tylko najlepsi z najlepszych mogą przekuć pasję do sportu w zawód.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Profesjonalne CV dla sportowca

Jan Kasprowicz

Biegacz przełajowy
Lublin
545 434  212
jan.kasprowicz@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od pięciu lat profesjonalnie zajmuję się sportem jako biegacz przełajowy. Brałem udział w igrzyskach olimpijskich, zdobywając z moją drużyną brązowy medal. Przez pięć lat kariery zdobyłem ponad trzydzieści medali na poziomie krajowym lub międzynarodowym. Oprócz trenowania własnych umiejętności, organizuję też biegi dla innych osób, aby dzielić się moją pasją. Na Państwa uczelni chcę rozwijać swoje umiejętności jako trener drużyny uniwersyteckiej.

DOŚWIADCZENIE

Najważniejsze osiągnięcia sportowe

2016 – Brązowy Medal Olimpijski w Biegu Sztafetowym
2017 – Złoty Medal w Ogólnopolskim Drużynowym Biegu Przełajowym
2018 – Brązowy Medal w Europejskim Indywidualnym Biegu Przełajowym

Historia zatrudnienia

Trener osobisty
Siłownia “Pump It”
2019-2020

 • Przygotowywałem indywidualnie opracowane treningi dla każdego klienta.
 • Przygotowywałem młodszych biegaczy do udziału w zawodach sportowych na poziomie krajowym i międzynarodowym.
 • 10 trenowanych przeze mnie osób osiągnęło wysokie wyniki, z czego 8 ukończyło zawody zdobywając medal.


Wykształcenie

Akademia Wychowania Fizycznegow
Poznaniu
Trener personalny – licencjat
2015-2018

Umiejętności

 • Biegi długodystansowe,
 • Sztafeta,
 • Sprint,
 • Dietetyka,
 • Ocena sprawności fizycznej,
 • Sumienność,
 • Determinacja,
 • Umiejętność pracy pod presją,
 • Wytrzymałość fizyczna i psychiczna.

To twoje osiągnięcia mają największe znaczenie, ale jeżeli chcesz otrzymać stypendium, zdobyć miejsce w drużynie, czy postarać się o pracę już po zakończeniu kariery sportowca, musisz napisać perfekcyjne CV profesjonalnego sportowca.

To zadanie może się wydawać skomplikowane, zwłaszcza, że bardzo trudno jest znaleźć przykłady życiorysów zawodowych dla sportowców. Pomożemy ci w tym! Napisaliśmy kompletny przewodnik o tym, jak powinno wyglądać CV dla sportowca. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o tworzeniu życiorysu zawodowego. Jeżeli zdobycie pracy w sporcie jest twoim marzeniem, skorzystaj z naszych szablonów, aby z łatwością przedstawić swoją karierę sportową.

Kilka faktów na temat pracy jako profesjonalny sportowiec

Spójrz na kilka informacji dotyczących pracy profesjonalnych sportowców:

 • Zawód profesjonalnego sportowca to praca, w której istnieje duże ryzyko kontuzji.
 • Profesjonalna sportowa kariera trwa zaledwie kilka lat.
 • Zarobki sportowców są uzależnione od uprawianego sportu.
 • Najpopularniejsi sportowcy zarabiają także na reklamach. Przykładowo, Robert Lewandowski zarabia średnio 83,8 tysięcy euro za jeden post na tik toku.
 • Profesjonalni sportowcy, którzy ukończyli 40 lat i zdobyli co najmniej jeden medal olimpijski mogą liczyć na niewielką emeryturę wypłacaną ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wygląd i układ CV sportowca

Z pewnością wiesz, jak konkurencyjny jest świat sportu. Tylko najciężej pracujący i najlepsi sportowcy będą w stanie stanąć na podium. Niezależnie od tego, czy starasz się dołączyć do drużyny, czy też szukasz pracy jako trener personalny, musisz napisać CV, które przyciągnie uwagę rekrutera i zapewni ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeżeli nie chcesz pominąć żadnego szczegółu, wybierz jeden z naszych szablonów CV sportowca lub CV trenera osobistego. Dokładnie przejrzyj przykłady zawarte w artykule, aby wiedzieć, jak przedstawić swoje osiągnięcia.

Aby napisać CV, które pomoże ci w zdobyciu pracy, pamiętaj aby:

 • Życiorys zawodowy podkreślał twoje zalety i największe osiągnięcia. Wybierz taki format życiorysu, który będzie pasował do twojego CV.
 • Zanim wyślesz swoje CV, zaktualizuj je pod kątem pracy, o którą się starasz.
 • Unikaj ogólników – masz mało miejsca, bądź więc tak precyzyjny, jak to tylko możliwe.
 • Unikaj bloków tekstu – podziel swoje CV na przejrzyste sekcje, które będą atrakcyjne wizualnie i łatwe do odczytania.
⚠️ Pracodawcy poświęcają około 6-10 sekund na przejrzenie każdego życiorysu zawodowego. Spraw, by twoje CV przyciągnęło ich uwagę na nieco dłużej.


napisz cv Sportowca

Format CV dla sportowca

Istnieją trzy formaty CV. Poniżej znajdziesz omówienie każdego z nich.

Format funkcjonalny

Taki format jest dedykowany dla osób początkujących. Podkreślone są w nim przede wszystkim umiejętności kandydata. Jeżeli starasz się dostać do drużyny, z pewnością masz już nieco doświadczenia, więc ten format nie będzie odpowiedni dla ciebie. Inaczej może być w przypadku sportowców kończących swoją profesjonalną karierę i starających się na przykład o stanowisko trenera personalnego. Dla takich osób format funkcjonalny będzie nadawał się najlepiej.

Format chronologiczny

W tym formacie najważniejsze jest doświadczenie zawodowe, a w twoim przypadku doświadczenie sportowe. Taki układ sprawdzi się najlepiej w przypadku profesjonalnych graczy.

Format łączony

Ten format łączy ze sobą cechy dwóch poprzednich. Można go użyć, jeżeli na przykład ubiegasz się o stanowisko kierownicze lub masz ogromne doświadczenie.

🎁Zawsze wybieraj taki format, który koresponduje z twoim doświadczeniem i stanowiskiem, o które się ubiegasz.

🎁W przypadku większości zawodów, pracodawcy radzą, by używać odwróconego porządku chronologicznego, czyli podawać najpierw swoje ostatnie doświadczenia zawodowe. Ma to sens, jeśli przedstawiasz pracę na etacie. Jeżeli jednak wymieniasz swoje osiągnięcia sportowe, musisz to zrobić nieco inaczej. Dokładniejsze omówienie znajdziesz w części, w której opisaliśmy sekcję z doświadczeniem.

Struktura CV trenera osobistego / profesjonalnego sportowca

Pamiętaj, że poprawne CV musi zawierać następujące sekcje:

 • Nagłówek z danymi kontaktowymi oraz twoim imieniem i nazwiskiem,
 • Podsumowanie zawodowe, w którym opisujesz swoje największe osiągnięcia sportowe i cele zawodowe,
 • Doświadczenie, razem z listą zdobytych nagród sportowych,
 • Wykształcenie,
 • Umiejętności.

Jeżeli chcesz dodatkowo zaimponować rekruterom, w szczególności, jeśli kończysz karierę profesjonalnego sportowca i szukasz pracy na innym stanowisku, dodaj dodatkowe sekcje np. opisujące twoje zainteresowania, umiejętności komputerowe, czy znajomość języków obcych.

W kolejnych sekcjach tego artykułu objaśniamy, jak krok po kroku napisać każdą z wymienionych powyżej sekcji.


cv przykład dla sportowca

Nagłówek w CV profesjonalnego sportowca

Napisanie nagłówka zajmie ci najmniej czasu. Musisz zawrzeć w nim swoje imię i nazwisko, a także dane personalne. Jest to więc najprostsza do stworzenia sekcja. Nie bagatelizuj jej jednak - musi być bezbłędna, aby pracodawca mógł się z tobą skontaktować.

⚠️Jeśli nie jesteś tak popularnym sportowcem, jak Usain Bolt, czy Agnieszka Radwańska, pracodawca nie będzie w stanie się z tobą skontaktować, jeżeli podasz błędne dane. Przekręcona cyfra w numerze telefonu czy literówka w mailu może cię kosztować twoją szansę na karierę sportową.

Pamiętaj, aby umieścić nagłówek na samej górze życiorysu. Najczęściej znajduje się on po lewej stronie, choć nie jest to obowiązkowy wymóg. Powinien się zaczynać od twojego imienia i nazwiska, które są niejako tytułem. Pogrub je lub użyj większej czcionki, aby go wyróżnić. Dane kontaktowe mogą pojawić się w dowolnej kolejności.

Poprawny przykład
Laura Biegacz

Profesjonalna Tenisistka

676 565 654

laura.biegacz123@gmail.com

Opole


Niepoprawny przykład

Laura Biegacz

565432123 domowy 3453543545 drugi 787878787

123laura2123biegnie13dotwojego<3@gmail.com

Ul. Bohaterów Westerplatte 12

56-489 Opole

Polska


Z pewnością widzisz ogromną różnicę między tymi dwoma przykładami. Pierwszy jest przejrzysty. Łatwo dostrzec w nim wszystkie dane, a pogrubiony “tytuł” zwraca uwagę rekrutera.

W drugim przykładzie zostało zawartych za dużo informacji. Unikaj podawania dokładnego adresu – wystarczy sama miejscowość. Jeden telefon, pod którym będziesz osiągalny także będzie wystarczający. Zwróć uwagę na zapis numeru w poprawnym przykładzie: oddzielenie trzech kolejnych cyfr sprawia, że staje się on bardziej czytelny.

Adres e-mail jest nie tylko chaotyczny, ale zawiera nieprofesjonalne zwroty. Podanie kraju zamieszkania ma sens tylko wtedy, jeżeli ubiegasz się o przyjęcie do zagranicznej drużyny czy zespołu, lub chcesz współpracować z trenerem mieszkającym poza granicami kraju.

📌Aby twój adres e-mail wyglądał jak najbardziej profesjonalnie, stwórz go z połączenia swojego imienia i nazwiska. Jeżeli jest już zajęty, możesz dodać do niego liczby. Pamiętaj jednak, by zapis wyglądał schludnie i nie był chaotyczny.

Zdjęcie w CV sportowca – czy jest potrzebne?

Jeżeli chodzi o zdjęcie w CV, jest to dość kontrowersyjny temat. Radzimy, by umieszczać je jedynie wtedy, kiedy twój potencjalny pracodawca czy trener o nie prosi.

⚠️Pamiętaj, że zdjęcie będzie twoją wizytówką. Jesteś sportowcem, więc nie musisz być pod krawatem, ale schludny ubiór może przyciągnąć uwagę pracodawcy. W swoim CV użyj profesjonalnie wykonanego portretu a nie selfie czy prywatnych zdjęć.

📌Wybierz CV, które ma opcję wgrania zdjęć, aby nie marnować czasu na projektowanie graficzne.

Doświadczenie zawodowe w CV

Doświadczenie zawodowe to jedna z ważniejszych części niemal każdego życiorysu zawodowego. Nie inaczej jest w przypadku sportowców. Musisz tu przedstawić swoje osiągnięcia sportowe, a także doświadczenie na etacie, jeżeli takie posiadasz. Pamiętaj, że w przypadku profesjonalnych sportowców, dłuższa historia zatrudnienia nie zawsze oznacza, że jesteś lepszym kandydatem. Trenerzy poszukują też młodych, obiecujących sportowców, a więc nawet jeżeli dopiero zaczynasz odnosić sukcesy, masz duże szanse na zdobycie nowej pracy.

Przedstawienie nagród sportowych

W sekcji z doświadczeniem zawodowym w pierwszej kolejności powinny pojawić się twoje nagrody sportowe, na przykład zdobyte medale. W tej części nie używaj odwróconego porządku chronologicznego, lecz uporządkuj swoje nagrody od najbardziej prestiżowej, tak aby pracodawca zobaczył twoje największe osiągnięcie.

Przykład:

2012 – Złoty Medal na Igrzyskach Olimpijskich w rzucie młotem

2016 – Srebrny Medal na Igrzyskach Olimpijskich w rzucie młotem

2014 – Rekord Europy w rzucie młotem

2013 – Brązowy Medal w Ogólnopolskich Zawodach Lekkoatletycznych


Przykład doświadczenia zawodowego w przypadku doświadczonego trenera personalnego

Jeżeli kończysz profesjonalną karierę sportową i szukasz pracy na stanowisku instruktora fitness, trenera personalnego, czy też innej, wypisz tu także swoje doświadczenia związane z tą branżą. Jeżeli jesteś profesjonalnym sportowcem, który także pracuje w podobnym zawodzie, również możesz zawrzeć tutaj te informacje.

Pamiętaj, by podając swoje doświadczenie zawodowe wymienić następujące informacje:


wskazówki dla cv Sportowca

 • Nazwa pełnionego stanowiska
 • Nazwa firmy zatrudniającej
 • Okres pracy na danym stanowisku

Jeżeli chcesz dodatkowo zachwycić pracodawców i pokonać innych kandydatów, wymień swoje największe osiągnięcia i obowiązki.

Oto przykład:

Instruktor fitness

Siłownia XYZ

2019-2020

 • Byłem odpowiedzialny za układanie indywidualnych planów treningowych, dzięki którym 98% moich klientów osiągnęło obrane cele sportowe.
 • Otrzymałem nagrodę pracownika roku.

Sekcja z historią doświadczenia dla osób kończących karierę profesjonalnego sportowca i poszukujących nowego zatrudnienia

Osoby, które ze względu na wiek, brak rozwoju lub kontuzje muszą zakończyć karierę profesjonalnego sportowca, nie muszą całkowicie żegnać się z zatrudnieniem. Wielu z nich ma bowiem umiejętności i wiedzę potrzebną do kontynuowania pracy w branży.

Twoja specjalistyczna wiedza, którą zdobyłeś podczas treningów może przydać się w rozwoju nowej kariery. Pamiętaj, aby zaimponować pracodawcy, opisując w tej sekcji swoje pierwsze doświadczenia po “drugiej stronie medalu”. Możesz opisać tu np. zrealizowany przez siebie wolontariat czy staż.

Wykształcenie w CV

Choć wielu sportowców rezygnuje z wyższego wykształcenia na rzecz treningów, to część z nich nadal kontynuuje naukę. Choć twoje wykształcenie raczej nie będzie miało znaczenia, jeżeli ubiegasz się o pracę jako profesjonalny sportowiec, może pomóc ci pokonać innych kandydatów podczas poszukiwania pracy na stanowisku trenera czy też instruktora.

Jeżeli ukończyłeś studia wyższe na kierunku związanym z wychowaniem fizycznym, dietetyką, sportem czy innym pokrewnym przedmiotem, twoje szanse na zatrudnienie są znacznie wyższe.

Pamiętaj, że ta sekcja powinna znaleźć się w każdym życiorysie zawodowym, niezależnie od tego, o jaką pracę się starasz i czy ukończyłeś studia, czy też nie.

Tworząc tę sekcję powinieneś podać:

 • Uzyskany tytuł naukowy lub poziom edukacji
 • Nazwę ukończonej uczelni lub szkoły
 • Czas trwania nauki
Dietetyka

Uniwersytet Medyczny w Warszawie

2012 – 2015

 • Moja praca magisterska “Użycie napojów izotonicznych podczas treningów sportowców do maratonu” otrzymała nagrodę Ministra Edukacji.
 • Ukończyłam studia ze średnią 4,8.
 • Reprezentowałam uczelnię w ogólnopolskich biegach przełajowych zdobywając złoty medal.

Jeżeli jesteś przed twoją pierwszą rekrutacją jako sportowiec lub ubiegasz się o pierwszą pracę po zakończeniu kariery sportowca i chcesz zainteresować pracodawców, dokładniej opisz swoje osiągnięcia z okresu studiów. Dzięki temu pokażesz, że jesteś ambitnym kandydatem, który jest gotowy do działania.

📌W tej sekcji powinna znaleźć się informacja o twoim najwyższym wykształceniu. Przykładowo, jeżeli ukończyłeś studia, nie musisz zawierać tu informacji o szkole średniej.


cv model Sportowca

Umiejętności w CV

Umiejętności w CV pokazują pracodawcy co potrafisz zrobić. Ta sekcja jest ważna, jeżeli aplikujesz o pracę jako profesjonalny sportowiec, ale odegra też szczególną rolę w przypadku tych profesjonalnych sportowców, którzy szukają pracy na innym stanowisku.

Musisz pamiętać, że aplikując o pracę trenera, instruktora fitness, dietetyka, sędziego itd. proces rekrutacji wygląda inaczej niż podczas wyboru najlepszych zawodników do drużyny. Pracodawcy często używają systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów komputerowych używających algorytmów, aby odrzucić niektóre aplikacje.

Nie ryzykuj, że twoje podanie nawet nie trafi na biurko pracodawcy. Przeczytaj dokładnie ofertę pracy i znajdź w niej informacje na temat wymaganych kompetencji. To właśnie one będą słowami kluczowymi w twoim CV.

Tworząc tę sekcję:

 • Upewnij się, że słowa kluczowe znalazły się zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym.
 • Zweryfikuj słowa jakich użyłeś do opisania umiejętności w CV - niech brzmią tak samo, jak te przedstawione w ofercie.
 • Zapisz swoje dokumenty aplikacyjne w formacie DOC, ponieważ niektóre programy mają problem z odczytaniem plików PDF.
 • Nigdy nie podawaj nieprawdziwych informacji. Kłamstwo może być szybko zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Pamiętaj, aby jako pierwsze zawsze wymienić te kompetencje, które zostały wspomniane w ogłoszeniu o pracę.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde są niezbędne do wykonywania zawodu. Są wyuczone i nabyte podczas nauki i pracy. Powinny być one dostosowane do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Innych umiejętności potrzebuje profesjonalny biegacz, innych piłkarz, a jeszcze innych dietetyk czy trener personalny. Zawsze odnoś się do ogłoszenia o pracę, aby ułatwić sobie pisanie tej części.

Spójrz poniżej na przykłady kompetencji twardych, które mogą się przydać, jeżeli chcesz zostać trenerem personalnym:

 • Przygotowywanie zajęć grupowych
 • Tworzenie indywidualnych planów treningowych
 • Znajomość fizjoterapii
 • Masaż
 • Umiejętności z zakresu dietetyki

Umiejętności miękkie

 • Praca w zespole,
 • Punktualność,
 • Determinacja,
 • Dyscyplina,
 • Wytrzymałość fizyczna i psychiczna

Niezależnie od tego, czy starasz się o pracę na etacie, czy chcesz zostać członkiem drużyny olimpijskiej, możesz być pewien, że rekruter sprawdzi twoje umiejętności miękkie. Część z nich można wypracować. Te umiejętności są bardzo istotne, ponieważ determinują to, czy nadajesz się do bycia członkiem drużyny, liderem, sportowcem-indywidualistą czy motywacyjnym trenerem.

Dodatkowe sekcje w CV

Nic nie zaimponuje rekruterowi bardziej, niż dodatkowe sekcje, w których zademonstrujesz, czym wyróżniasz się na tle innych sportowców lub trenerów.

Profesjonalne CV może zawierać przykładowo następujące sekcje:

 • Umiejętności informatyczne
 • Znajomość języków obcych
 • Ukończone kursy i szkolenia
 • Zainteresowania
🎁 Pamiętaj, że wszystkie informacje pojawiające się w CV muszą mieć związek ze stanowiskiem, które chcesz zdobyć.

Zainteresowania

Wielu kandydatów wpisuje w tę sekcję przypadkowe zainteresowania, które nie mają żadnego związku z pracą. To błąd. Powinny się tu znaleźć te z twoich hobby, które mogą ci pomóc w byciu dobrym sportowcem, trenerem itp. Przykładowo, w tej sekcji CV profesjonalnego sportowca może się znaleźć dietetyka lub podróże. Taka informacja pokazuje pracodawcy, że dbasz o to, co jesz, zwiększając swoje osiągnięcia, a także to, że byłbyś gotowy jechać gdzieś na zawody.

Języki

Języki obce mogą mieć wpływ na zatrudnienie, a także pensję. Odgrywają ważną rolę wśród byłych sportowców, którzy ubiegają się o pracę w dużych miastach czy międzynarodowych firmach. Znajomość języków obcych może być także plusem dla osób profesjonalnie zajmujących się sportem, ze względu na to, że trenerzy reprezentacji często pochodzą z innych krajów.

Jeżeli nie masz pewności, jak opisać znajomość języków w życiorysie zawodowym, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, w którym wyjaśniliśmy wszystko krok po kroku.

Kursy

Dodatkowa sekcja z kursami ma szczególne znaczenie w przypadku byłych sportowców, którzy szukają nowej ścieżki kariery. Pokaż pracodawcy, że nie spoczywasz na laurach i oprócz praktycznej wiedzy zdobytej podczas własnych treningów, skupiasz się także na rozwoju swojej wiedzy w danej dziedzinie. Ukończony kurs trenera personalnego, z zakresu fizjoterapii, dietetyki, czy nawet zarządzania emocjami w sporcie, to coś, co z pewnością zainteresuje pracodawcę.

🎁 Jeżeli posiadasz certyfikaty poświadczające twoje umiejętności językowe lub certyfikaty ukończenia kursów, koniecznie wspomnij o nich w CV, a następnie przynieś je ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną.


Poradnik CV dla Sportowca

Ulepsz swój życiorys zawodowy

Tworząc swoje CV musisz mieć pewność, że wyróżni cię ono na tle podań innych kandydatów. Oto kilka porad, które sprawią, że twój życiorys zawodowy będzie jeszcze lepszy.

Stwórz osobny dokument z listą wygranych i sukcesów sportowych

Twoje CV ma ograniczoną przestrzeń, więc musisz skupić się w nim przede wszystkim na swoich największych osiągnięciach. Sam jednak wiesz, że droga na szczyt jest długa i kręta. Z pewnością brałeś udział w pomniejszych zawodach czy konkursach. Możesz dołączyć do swojego CV dodatkowy dokument, w którym wypiszesz wszystkie swoje sukcesy sportowe. W tym przypadku możesz zrobić to w kolejności chronologicznej, wyróżniając najważniejsze osiągnięcia pogrubieniem.

Sprawdź błędy i zaktualizuj dane

Jako profesjonalny sportowiec wiesz, że diabeł czasem tkwi w szczegółach. Ułamki sekund mogą przesądzić o końcowym wyniku, a precyzja jest kluczem do sukcesu. Odnieś te zasady do swojego CV i pamiętaj, aby zweryfikować, czy nie ma w nim żadnych błędów lub literówek.

Pamiętaj też, aby przed wysłaniem sprawdzić, czy wszystkie podane dane są aktualne.

Użyj kreatora CV

Najlepszym sposobem na to, by twoje CV wyglądało profesjonalnie i estetycznie, jest skorzystanie z kreatora CV. Sięgnij też po wzory i szablony życiorysów zawodowych i listu motywacyjnego, aby mieć pewność, że nie pominąłeś w dokumentach żadnych istotnych informacji.

Podsumowanie artykułu – CV profesjonalnego sportowca

Oto kilka końcowych rad:

 • Wymień swoje osiągnięcia sportowe od najważniejszego – nie używaj odwróconego porządku chronologicznego w tej części.
 • Zweryfikuj czy twoje dane osobowe są dokładne i czy dokumenty nie zawierają błędów.
 • Dostosuj styl swojego CV do pracy i stanowiska, o jakie się ubiegasz.
 • Podsumowanie zawodowe to świetny sposób na przykucie uwagi rekrutera, w szczególności, jeżeli kończysz karierę profesjonalnego sportowca i szukasz nowej pracy.
 • Pamiętaj, aby do swojego podania dodać aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Skorzystaj z naszych szablonów CV i listów motywacyjnych, które pomogą zaprezentować twoją karierę profesjonalnego sportowca w doskonały sposób. Przeczytaj podobne artykuły, w których udzielamy praktycznych porad na temat pisania podania o pracę, a także sprawdź nasz wzór CV dla trenera personalnego.

FAQ

Co zrobić, jeżeli twoja kariera profesjonalnego sportowca się skończyła, a ty szukasz nowej pracy?

Kariery sportowe mają to do siebie, że trwają krótko. Tylko najlepsi z najlepszych pracują jako profesjonalni atleci. Wielu z nich musi zakończyć przygodę ze sportem już po kilku latach, najczęściej po trzydziestce, ze względu na kontuzje czy osiągnięcie maksymalnej formy. Warto więc pamiętać o tym, by zadbać o pracę po tym okresie. Wielu sportowców decyduje się na kontynuowanie kariery w sporcie, ale na zupełnie innych stanowiskach.

Pozycje często wybierane przez byłych profesjonalnych sportowców to:

 • trener personalny,
 • sędzia sportowy,
 • dietetyk,
 • fizjoterapeuta,
 • agent sportowy,
 • dziennikarz sportowy,
 • komentator.

Osoby pracujące na tych stanowiskach są poszukiwane na rynku. Musisz więc zastanowić się, jaki rodzaj kariery pasowałby tobie najbardziej, a następnie rozwinąć swoje umiejętności w tym kierunku (np. kończąc specjalistyczny kurs). Potem wystarczy stworzyć nowe CV, w którym nie pominiesz swoich sportowych osiągnięć z przeszłości.

Czy warto napisać list motywacyjny profesjonalnego sportowca?

List motywacyjny to doskonały dokument, który możesz użyć na swoją korzyść. Nawet jeżeli w ofercie o pracę nie ma o nim mowy, warto go napisać. Przedstaw tam swój indywidualny charakter i rozwiń informacje zawarte w CV. Jesteś profesjonalnym sportowcem, więc pracodawcę z pewnością zainteresuje poznanie cię nieco bardziej.

Ten dokument może być kluczowy w przypadku osób, które są świeżo po zakończeniu kariery profesjonalnego sportowca i chcą spróbować sił na innym stanowisku. Pracodawcy bardzo cenią kandydatów, którzy potrafią się wykazać i zrobić więcej, niż tylko wymagane minimum.

Skorzystaj z naszych szablonów CV dla sportowca już dziś i stwórz idealną aplikację!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV