Jak napisać CV dla programisty Linuxowego – kompletny poradnik

Choć praca w IT jest stosunkowo łatwa do zdobycia ze względu na braki kadrowe, warto pamiętać, że w dużych przedsiębiorstwach konkurencja może być dość spora. Z pewnością chcesz pracować z ekspertami w branży, w prestiżowej firmie, a także otrzymać jak najlepsze wynagrodzenie.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowe CV programisty Linux

Karol Paciorek
Programista Linux
123 222 333
karol.paciorek@gmail.com

Podsumowanie zawodowe

Od dwóch lat pracuję jako programista. Specjalizuję się w środowisku Linux i tworzeniu aplikacji. Władam trzema językami programowania. Zaprogramowana przeze mnie aplikacja “Sport” jest uwielbiana przez klientów, którzy oceniają ją na 4,8/5 gwiazdek.

Doświadczenie zawodowe

Programista
Firma ABC
Październik 2020 – obecnie

 • Stworzyłem ponad 50 aplikacji i programów komputerowych dla środowiska Linux.
 • Uwzględniając opinie i sugestie użytkowników, ulepszałem istniejące aplikacje, zwiększając ich ratingi do 5 gwiazdek.
 • Rozwijałem aplikacje oparte o technologię Java 8 i 11.
 • Współpracowałem z managerem projektów, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.


Wykształcenie

Informatyka – studia magisterskie, specjalizacja programowanie
Politechnika Poznańska
2015-2018

Umiejętności

 • tworzenie aplikacji w oparciu o technologię Java 8 i 11
 • znajomość frameworka Spring / Spring Boot
 • praca z systemem Linux i Windows
 • znajomość zasad tworzenia REST API
 • język angielski — poziom biegły
 • umiejętność wywiązywania się z obowiązków na czas
 • wysoka kultura osobista
 • umiejętność pracy w zespole
 • umiejętność komunikowania skomplikowanych informacji w prosty sposób
 • kreatywność

Języki programowania

Phyton – ekspert
Java – poziom zaawansowany
C++ – poziom średniozaawansowany

Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie dobrej pracy w branży IT, konieczne będzie napisanie dobrego CV programisty Linux.

Prawdopodobnie o programowaniu wiesz wszystko, ale czy wiesz jak “zaprogramować” CV tak, aby zachwycić pracodawców? Bez obaw, jesteś w odpowiednim miejscu. Bez względu na to, jakie masz doświadczenie, pokażemy ci, jak napisać doskonałe CV, które zachwyci pracowników działu HR i pomoże ci zdobyć pracę w branży IT.

Fakty na temat pracy programistów

 • Stawki w branży IT nieustannie rosną. Przyczynia się do tego ekspansja rynku, rosnące zapotrzebowanie na ekspertów, a także rozwój technologii.
 • Pensje programistów wzrastają każdego roku.
 • Średnia zarobków poczatkujących programistów wynosi 6 509 złotych brutto na miesiąc. Osoby pracujące na średnich stanowiskach mogą liczyć na 11 647 złotych brutto na miesiąc, z kolei seniorzy zarabiają ponad 16 000 złotych. (Dane za Dziennik Gazeta Prawna).

Doświadczenie w CV programisty


doświadczony programista Linux szablon cv

Nieważne, czy jesteś w trakcie studiów, czy też od lat pracujesz w branży, koniecznie stwórz część z doświadczeniem zawodowym w swoim CV. Ta sekcja może nie tylko pomóc ci zdobyć pracę, ale także zwiększyć wysokość wynagrodzenia, jakie zaoferuje ci pracodawca.

Niezależnie od posiadanego doświadczenia i długości historii zatrudnienia, zawrzyj tu informacje o:

 • Nazwie stanowiska,
 • Nazwie firmy, w której pracowałeś,
 • Okresie zatrudnienia.

Dane zaprezentowane powyżej pojawią się niemal w każdym CV. Jeżeli chcesz się wyróżnić, koniecznie wypisz też swoje obowiązki i osiągnięcia na danym stanowisku.

Profesjonalnie przygotowane CV – sekcja z doświadczeniem

Programista
Firma XYZ
2019-2022

 • Wykorzystując moją znajomość języków programowania (wymień języki), stworzyłem aplikację do pomiaru parametrów życiowych przez telefon.
 • Stworzona przeze mnie aplikacja otrzymała nagrodę XYZ.
 • Zaprogramowane przeze mnie programy i aplikacje przyniosły ponad 150 000 złotych zysków dla firmy.

📌 Pracodawcy, szczególnie z branży IT, kochają liczby. Łatwiej będzie ci przekonać pracodawcę, aby Cię zatrudnił, jeśli w swoim CV poprzesz swoje sukcesy danymi liczbowymi.

Osoby bez doświadczenia w branży

Większość programistów, nawet tych, którzy dopiero ukończyli studia, nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Świat programowania potrzebuje nowych pracowników, ze świeżym podejściem, a także znających techniczne nowinki.

Z punktu widzenia pracodawcy, osoby młode, które ukończyły studia lub specjalny kurs, już mają doświadczenie praktyczne. Jako początkujący na rynku pracy opisz w tej sekcji CV swoje staże, praktyki, a także projekty, w których mogłeś wykorzystać swoje umiejętności w praktyce. Jeżeli stworzyłeś aplikację dla lokalnego NGO za darmo, możesz też się tym pochwalić. Doświadczony rekruter doceni twoje starania.

⚠️ Zadaniem CV programisty jest przekonanie rekrutera, że jesteś idealnym kandydatem na oferowane stanowisko. Podkreślaj swoje zalety, a nie wady. Nigdy nie pisz w tej sekcji słowa “brak”. Jeżeli rzeczywiście nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, po prostu pomiń tę sekcję, sięgając po funkcjonalne CV i skupiając się przede wszystkim na swoich umiejętnościach.

Sięgnij po nasz poradnik dla początkujących kandydatów, dzięki któremu lepiej zrozumiesz, jak podkreślić swoje zalety, nawet jeżeli aplikujesz o pierwszą posadę programisty.

Wykształcenie w CV

W procesie rekrutacyjnym bierze się pod uwagę naprawdę wiele czynników. Wykształcenie jest jednym z nich. Choć pracodawcy coraz częściej zatrudniają programistów bez wykształcenia kierunkowego, to jednak nadal większe szanse na zdobycie pracy mają kandydaci z wykształceniem informatycznym.

Niezależnie od tego, czy ukończyłeś specjalny kurs, jesteś informatycznym samoukiem, czy też napisałeś magisterkę na prestiżowej politechnice, musisz dodać tę sekcję do swojego CV.

Podaj w niej najważniejsze informacje o szkole, czyli:

 • Swój tytuł zawodowy/naukowy,
 • Nazwę szkoły,
 • Czas trwania nauki.

Oto przykład:

Informatyka – specjalizacja programowanie
Studia magisterskie
Politechnika Warszawska
2015-2020

 • Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
 • Prowadziłem zajęcia dodatkowe koła naukowego programistów w języku angielskim.
 • Sporządzona przeze mnie i moich trzech kolegów aplikacja do wpisywania ocen, otrzymała wyróżnienie w uczelnianym konkursie.

Jeżeli jesteś programistą z dużym wykształceniem, nie musisz tak szczegółowo opisywać swoich osiągnięć w szkole. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz na rynku pracy, wspomnij o wszystkim, co może pokazać cię w pozytywnym świetle. Pracodawca pomyśli, że skoro byłeś proaktywny w szkole, podobnie zachowasz się na oferowanym stanowisku.

📌W sekcji z wykształceniem podaj tylko swój najwyższy stopień edukacji. Jeżeli skończyłeś studia, nie musisz wspominać o liceum. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy niższy szczebel edukacji jest bardziej związany z pracą na danym stanowisku, np. ukończyłeś studia socjologiczne, ale wcześniej byłeś w technikum informatycznym. Wówczas należy wymienić obie szkoły.

Przykłady CV dla programisty Linuxa

Umiejętności w CV

Na rynku pracy mile widziani są programiści z doświadczeniem. Z drugiej strony, najbardziej cenieni są ci kandydaci, którzy posiadają konkretne umiejętności twarde, które mogą zostać wykorzystane w pracy. Możesz więc być pewien, że pracodawca zajrzy do tej sekcji twojego życiorysu zawodowego.

Warto też wiedzieć, że jeżeli ubiegasz się o pracę w dużej korporacji, ta część CV może mieć kluczowe znaczenie podczas pierwszych etapów rekrutacji. Systemy śledzenia kandydatów to specjalne programy używane podczas rekrutacji, które sprawdzają, czy dane podanie zawiera słowa kluczowe. Jeżeli nie ma ich w CV lub liście motywacyjnym, dokumenty trafią do kosza, zanim w ogóle wylądują na biurku rekrutera.

Na szczęście, słowa kluczowe łatwo znaleźć. Są nimi zazwyczaj umiejętności, które pojawiają się w ofercie pracy. Aby mieć pewność, że twoje CV przejdzie wstępną weryfikację, pamiętaj o poniższych radach:

 • Zapisz umiejętności w takim samym brzmieniu, jak w ogłoszeniu, aby mieć pewność, że program odczyta je prawidłowo.
 • W pierwszej kolejności wymień te swoje umiejętności, które pojawiają się w ofercie jako obowiązkowe.
 • Zapisz swoje podanie w formacie PDF, aby mieć pewność, że otworzy się w takiej samej formie na komputerze pracodawcy.
 • Nie kłam na temat swoich umiejętności.
📌 W naszym kreatorze CV możesz szybko edytować swoje podanie. Oznacza to, że bez problemu spersonalizujesz sekcję z umiejętnościami, uwzględniając informacje zawarte w konkretnej ofercie pracy.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde są mierzalne. Można się ich nauczyć lub zdobyć je podczas wykonywania praktycznych czynności. Bez nich wykonywanie danej profesji nie byłoby możliwe. W przypadku programistów, kompetencje twarde są kluczem do zdobycia pracy.

Pamiętaj, aby skupić się wyłącznie na adekwatnych umiejętnościach i podkreślić szczególnie te, które wymagane są na danym stanowisku. Przykładowo: znajomość języków obcych jest istotną umiejętnością, ale nie we wszystkich pracach będzie najważniejsza.

Przykładowe umiejętności twarde dla programistów Linuxa to:

 • Tworzenie aplikacji w oparciu o technologię Java 8 i 11
 • Znajomość frameworka Spring / Spring Boot
 • Praca z systemem Linux i Windows
 • Znajomość zasad tworzenia REST API

Języki programowania

Choć znajomość języków programowania to podstawowa umiejętność w tym zawodzie, musisz je wypisać w widocznym miejscu. Radzimy, aby zamiast wypisywać je z resztą swoich umiejętności, stworzyć dla nich osobą podsekcję, na przykład zaraz przed lub po innych umiejętnościach. Dzięki temu wyróżnisz tę część swojego CV i będziesz miał pewność, że rekruter zauważy te informacje.

Koniecznie dodaj poziom biegłości, aby rekruter od razu wiedział, w jakim stopniu opanowałeś dany język. Możesz skorzystać z naszego szablonu, gdzie znajdziesz możliwość wizualnego przedstawienia poziomu zaawansowania języka.

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie są często związane z cechami charakteru, choć można się ich także nauczyć. Warto wymienić je w swoim CV. Choć nie są najważniejsze w pracy programisty, pokazują pracodawcy, jak sprawdzisz się w pracy zespołowej lub indywidualnej.

Przykładowe umiejętności miękkie to:

 • Wysoka kultura osobista,
 • Umiejętność komunikacji,
 • Punktualność,
 • Precyzja,
 • Umiejętność pracy pod presją.

Dowiedz się więcej na temat tworzenia sekcji z umiejętnościami w CV, czytając nasz praktyczny poradnik.


napisać cv programisty Linuksa

Jak pisać CV – dodatkowe porady

Dołącz list motywacyjny

Jeśli chcesz, by twoje CV wyróżniło się na tle innych, dodaj do niego list motywacyjny. Czasami pracodawcy proszą o jego dołączenie, wówczas możesz go uznać za dokument obowiązkowy. Jednak w każdym innym wypadku, warto dodać go do swojego życiorysu zawodowego.

W ten sposób nie tylko dostajesz dodatkowe miejsce na opisanie tego, na co zabrakło przestrzeni w CV, ale także pokazujesz, że jesteś ambitną osobą, której naprawdę zależy na danym stanowisku. Dodatnie listu motywacyjnego może w szczególności pomóc kandydatom z małym doświadczeniem zawodowym.

Nigdy nie kłam w CV

Możesz czuć pokusę, aby umieścić w swoim CV nieprawdziwe informacje. Nigdy tego nie rób. Pracodawca szybko odkryje kłamstwo, a ty najesz się wstydu. Dodatkowo stracisz swoje szanse na pracę w prestiżowej firmie. Pamiętaj, że na rynku pracy w IT istnieje dużo stanowisk, na które poszukuje się pracowników. Firmy coraz chętniej przyjmują obiecujących programistów, których potem doszkalają. Nawet jeżeli nie spełniasz wszystkich wymagań na dane stanowisko, nie koloryzuj informacji o sobie.

Napisz ciekawe podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to kilka zwięzłych zdań, za pomocą których kandydat podsumowuje swoją karierę. Warto je umieścić w CV, na samej górze, tuż pod nagłówkiem. W ten sposób wyróżnisz swoje podanie na tle konkurencji.

Zadaniem podsumowania zawodowego jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego CV. Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, skup się na przedstawieniu swoich najważniejszych umiejętności, a także celów zawodowych.

Dowiedz się więcej na temat podsumowania zawodowego, czytając nasz poradnik.

Sięgnij po wzór CV

Szablon CV to doskonały sposób na proste i szybkie stworzenie profesjonalnego CV. Nawet jako mistrz programowania możesz nie mieć czasu lub narzędzi do stworzenia estetycznego podania. Skorzystaj z naszych szablonów, dzięki którym w bardzo szybki sposób stworzysz doskonałe dokumenty aplikacyjne.

CV programisty Linux – podsumowanie artykułuMamy nadzieję, że wiesz już jak stworzyć ciekawe CV programisty. Na koniec przypominamy najważniejsze informacje:

 • Sekcja z doświadczeniem zawodowym może wpłynąć na to, jakie warunki zatrudnienia zaoferuje ci pracodawca.
 • Koniecznie wspomnij o tym, jakie masz wykształcenie.
 • Stwórz sekcję ze swoimi umiejętnościami, biorąc pod uwagę dane zawarte w konkretnej ofercie pracy.
 • Wyróżnij się na tle innych, dodając podsumowanie zawodowe.
 • Stwórz list motywacyjny, aby pokazać, że jesteś ambitnym kandydatem.
 • Nie kłam na temat swoich kwalifikacji.
 • Wspomnij o znajomości języków programowania w osobnej sekcji, aby je wyróżnić.

Potrzebujesz więcej wskazówek na temat tworzenia podania? Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych artykułów z profesjonalnymi poradami. Weź sprawy w swoje ręce i stwórz podanie, które pomoże ci zdobyć wymarzoną pracę już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Czy CV powinno zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Ze względu na przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, taka klauzula musi znaleźć się w twoim CV. Jeżeli ją pominiesz, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury. Treść klauzuli powinna być aktualna i znaleźć się na wszystkich stronach dokumentu. Możesz umieścić ją w stopce, ale pamiętaj o zmniejszeniu czcionki, aby nie odciągać uwagi od treści swojego CV.

W liście motywacyjnym nie musisz umieszczać klauzuli, chyba że pracodawca poprosił o nią w ogłoszeniu o pracę.

Jak napisać podanie o pracę programisty za granicą?

Mimo to, że specjaliści IT to jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce, wielu z nich decyduje się na wyjazd do pracy za granicę, gdzie pensje są o wiele bardziej kuszące. Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd za granicę, pamiętaj, że twoje CV musi być napisane w języku angielskim lub języku danego kraju.

Zagraniczny rynek pracy może się różnić od polskiego, również jeżeli chodzi o zasady pisania podania. Oznacza to, że samo przetłumaczenie dokumentów aplikacyjnych może nie wystarczyć. Zajrzyj do naszych poradników, które pomogą ci napisać CV po angielsku i CV po niemiecku.

Czy muszę dodawać portfolio do mojego CV?

Nic nie pokaże twoich praktycznych umiejętności lepiej niż wykonane przez ciebie projekty. Jeśli stworzyłeś programy lub aplikacje, koniecznie pochwal się nimi w swoim wirtualnym portfolio. Nawet, jeżeli nie jest ono wymagane, z pewnością pozwoli ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV