Jak napisać CV asystentki stomatologicznej – kompletny przewodnik

Asystentka dentystyczna wykonuje różnorodne zadania, zaczynając od umawiania wizyt, aktualizowania danych pacjentów, wykonywania rentgena, aż po przygotowywanie pacjentów do zabiegów dentystycznych.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV asystentki stomatologicznej

Anna Kowalska
Asystentka stomatologiczna
647-446-406
AnnaKowalska@gmail.com
Klinika Dentystyczna Dental, Poznań

Podsumowanie zawodowe

Jestem certyfikowaną asystentką stomatologiczną z doświadczeniem w procedurach sterylizacji narzędzi, odbieraniu telefonów i udzielaniu informacji pacjentom. Posiadam udokumentowaną umiejętność wspierania personelu dentystycznego i zapewniania klientom doskonałej obsługi. Dzięki moim umiejętnością interpersonalnym, zwiększyłam ocenę obsługi klienta w klinice o 20%.

Doświadczenie zawodowe

Asystentka stomatologiczna
Dentuś Klinika Dentystyczna
Luty 2019-Obecnie

 • Przekazywałam pacjentom instrukcje pooperacyjne, aby ułatwić gojenie ran i chronić uzdrowione zęby.
 • Sterylizowałam instrumenty i sprzęt medyczny po każdej konsultacji w celu ochrony pacjentów przed bakteriami i wirusami.
 • Przeprowadzałam wywiady z pacjentami w celu uzyskania informacji medycznych, historii na temat ich zębów i parametrów życiowych.

Higienistka dentystyczna
Centrum dentystyczne
Czerwiec 2016- Luty 2019

 • Planowałam spotkania z dentystą, który był dostępny danego dnia, używając głównego kalendarza.
 • Robiłam tradycyjne i cyfrowe prześwietlenia stomatologiczne pacjentów w celu identyfikacji próchnicy, ubytków i innych problemów.
 • Dbałam o regularne uzupełnianie zapasów materiałów dentystycznych.

Wykształcenie

Licencjat z nauk przyrodniczych
Politechnika Poznańska
2012-2016

Umiejętności

 • Prowadzenie dokumentacji medycznej
 • Techniki sterylizacji
 • Wsparcie pracowników medycznych
 • Ustalanie grafiku wizyt pacjentów
 • Komunikatywność
 • Kreatywność
 • Krytyczne myślenie

Dodatkowe aktywności

Członkini Polskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego

Praca jako asystentka dentystyczna to doskonałe miejsce, aby rozpocząć karierę w branży opieki zdrowotnej. Jednakże będziesz do tego potrzebować doskonałego CV asystenta lub asystentki medycznej, aby wyróżnić się na tle innych osób poszukujących pracy.

Rozumiemy, że tworzenie życiorysu zawodowego nie zawsze jest łatwym zadanie, ale ze wspaniałym szablonem życiorysu lub narzędziem do tworzenia CV możesz napisać taki życiorys zawodowy, który zdobędzie twoją pracę marzeń. Sprawdź nasze szablony życiorysów.

cv asystentki stomatologicznej

Spójrzmy też na niektóre z porad, które pozwolą ci napisać dobry i wyróżniający się życiorys zawodowy.

CV poniżej zostało napisane z uwzględnieniem najważniejszych części życiorysu zawodowego.

Ciekawe fakty na temat osób wykonujących zawód asystentki stomatologicznej

 • Statystyki pokazują, że asystenci stomatologiczni mogą znaleźć pracę w sektorze prywatnym i publicznym. Głównymi pracodawcami są kliniki, centra zdrowia oraz szpitale.
 • Według portalu pl, średnia pensja asystentki medycznej wynosi 3 580 PLN brutto miesięcznie. Stawka ta może się wahać ze względu na doświadczenie i inne czynniki.
 • Aż 98% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.

Jak stworzyć życiorys zawodowy dla asystentki stomatologicznej?

Dobry życiorys zawodowy musi pokazywać twoje umiejętności i doświadczenie w taki sposób, który będzie pozwalał ci się wyróżniać. W świecie, gdzie rynek pracy jest bardzo konkurencyjny, nie możesz pozwolić sobie na wysłanie ogólnego życiorysu do każdego rekrutera. Ważne jest spersonalizowanie życiorysu, aby pokazywał twoją osobowość i ekspertyzę. Niektóre ze sposobów na spersonalizowanie twojego CV dla asystentki dentystycznej to:

 • Dostosowanie twojego życiorysu do każdej z pracy, o którą się ubiegasz, ponieważ menedżerowie ds. zatrudnienia wymagają innych kwalifikacji w zależności od firmy i stanowiska.
 • Sprawdzenie opisu pracy i dodanie tych umiejętności i słów kluczowych, które powinny być zamieszczone w twoim CV.

Układ CV asystentki stomatologicznej

Idealnym układem dla CV asystentki dentystycznej jest odwrócony porządek chronologiczny. Większość menedżerów ds. zatrudnienia kocha ten format, ponieważ jest łatwy do przeskanowania przez systemy śledzenia kandydatów i pokazuje twoje doświadczenie zawodowe w idealny sposób.

Jak napisać CV – struktura

Istnieją dwa inne formaty CV, które możesz zobaczyć w wielu szablonach życiorysów asystentki stomatologicznej. Jednym z nich jest format funkcjonalny, a drugi to kombinacja dwóch wspomnianych szablonów.

Jeżeli nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia, możesz sięgnąć po format funkcjonalny, który skupia się na twoich umiejętnościach, ale to format z odwróconym porządkiem chronologicznym jest najlepszy, jeżeli chcesz się skupić na swoim doświadczeniu. Układ mieszany łączy w sobie najlepsze cechy dwóch formatów i jest idealny, jeżeli masz już jakieś doświadczenie i chcesz jako pierwsze podkreślić te informacje, które mają największy związek z posadą.

Typowa struktura życiorysu zawodowego asystentki stomatologicznej powinna zawierać następujące sekcje:

 • Nagłówek
 • Podsumowanie zawodowe/cele kariery
 • Doświadczenie zawodowe
 • Sekcja z edukacją
 • Sekcja z umiejętnościami
 • Dodatkowe sekcje (certyfikaty, zainteresowania, wyróżnienia/nagrody, języki)

Zacznij od nagłówka

Ta sekcja powinna zawierać twoje pełne imię i nazwisko, tytuł zawodowy, dane kontaktowe oraz link do twojego profilu na LinkedIn lub portfolio.

Przykład dobrego nagłówka

Adam Nowak

Asystent stomatologiczny

456-321-547

adam.nowak@gmail.com

Warszawa

linkedin.com/in/adam-nowak


Przykład złego nagłówka

Adam Nowak

Asystent stomatologiczny

456-321-547

adamek.buziaczek@gmail.com

1. Słoneczna 15

Mokotów

60-678 Warszawa

Data urodzenia 18/09/1989

linkedin.com/in/adam-nowak


W powyższym nagłówku znajduje się zbyt wiele informacji. Co więcej, adres e-mail jest nieprofesjonalny i raczej nie wzbudzi zaufania pracodawcy.

Twój nagłówek nie powinien zawierać zbyt wielu osobistych informacji. Podaj wyłącznie miejscowość, a nie dokładny adres zamieszkania. Pomiń też nazwę kraju, o ile nie aplikujesz o pracę za granicą.

Czy należy umieścić swoje zdjęcie w życiorysie asystenta stomatologicznego?

Radzimy pominąć zdjęcie w swoim życiorysie zawodowym asystenta stomatologicznego, ponieważ niektórzy rekruterzy odrzucają podania, które mają zdjęcia. Jednakże jeśli potencjalny pracodawca nie ma nic przeciwko CV ze zdjęciem, wręcz prosi o nie w ofercie pracy, zadbaj, aby było to profesjonalne zdjęcie.

cv asystentki stomatologicznej

Ze względu na to, że jest to temat dość kontrowersyjny i wzbudza w kandydatach wiele wątpliwości, napisaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto dodać zdjęcie, a w jakich lepiej je pominąć.

Profesjonalne podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe jest ważne, ponieważ wprowadza do twojego CV i podsumowuje twoje profesjonalne osiągnięcia, doświadczenia i umiejętności. Powinno być dobrze napisane i przekonać menedżera ds. zatrudnienia do przeczytania reszty twojego życiorysu asystentki stomatologicznej.

Poprawny przykład podsumowania zawodowego – wzór CV

Jestem zarejestrowaną asystentką stomatologiczną z ośmioletnim stażem pracy w szybko rozwijającym się gabinecie stomatologicznym. Jestem biegła w wykonywaniu badań stomatologicznych oraz uczeniu pacjentów obsługi aparatów ortodontycznych. Posiadam udokumentowaną zdolność do zapewnienia pacjentom skutecznej edukacji w zakresie higieny jamy ustnej.


Błędny przykład podsumowania

Profesjonalna higienistka stomatologiczna nastawiona na osiąganie jak najlepszych wyników dla klientów. Szukam okazji jako asystentka stomatologiczna.


Sekcja z celami zawodowymi jest idealnym wyborem, jeśli jesteś świeżo upieczonym studentem i nie masz dużego doświadczenia. Pozwala ci na wyrażenie swojej pasji związanej z pracą, opowiedzenie o swoich celach zawodowych i wartościach, które przyniesiesz firmie.

Doświadczenie zawodowe w CV dla asystentki

Sekcja z doświadczeniem zawodowym w twoim życiorysie asystentki stomatologicznej pozwala ci na pokazanie rekruterowi co możesz zaoferować, bazując na twojej historii pracy.

Opisz swoje profesjonalne doświadczenie w CV

W tej sekcji rozpocznij od wymienienia nazwy swoich poprzednich miejsc pracy, tytułów zawodowych i czas, który spędziłeś na każdym stanowisku. Twoja historia pracy powinna być adekwatna do pracy, o którą się ubiegasz, ale jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia, możesz omówić swoje zbywalne umiejętności, które zdobyłeś na poprzednich stanowiskach.

Przykłady sekcji z doświadczeniem zawodowym dla początkującej asystentki stomatologicznej

Klinika dentystyczna KENRI

Stażystka asystentka stomatologiczna

Wrzesień 2018- lipiec 2019

 • Przygotowywałam sprzęt niezbędny do różnych zabiegów, dokonywałam regulacji fotela, sterylizowałam sprzęt zapewniając bezpieczeństwo pacjentom, przygotowywałam pacjentów do leczenia.
 • Zapewniałam czystość i bezpieczeństwo gabinetu dentystycznego, sterylizując wszystkie narzędzia, fotele do badań, tace na narzędzia i wszystkie powierzchnie.
 • Odbierałam i wykonywałam telefony do pacjentów, aby przypomnieć im o zbliżających się zabiegach.
 • Śledziłam roszczenia ubezpieczeniowe w firmach ubezpieczeniowych.

Przykłady sekcji z doświadczeniem zawodowym dla doświadczonej asystentki stomatologicznej

Klinika Beauty

Starsza asystentka stomatologiczna

Styczeń 2018- styczeń 2020

 • Przed zabiegami upewniałam się, że instrumenty dentystyczne są prawidłowo rozłożone, a sprzęt stomatologiczny znajduje się pod ręką.
 • Udzielałam pomocy chirurgowi stomatologowi podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych, w tym operacji małoinwazyjnych i zaawansowanych.
 • Miałam za zadanie poinstruować pacjentów o programach kontroli płytki nazębnej po skorzystaniu z naszych usług dentystycznych i planach leczenia, aby pomóc im w zachowaniu ogólnej higieny jamy ustnej.
 • Zbierałam i prowadziłam ewidencję medycznych danych pacjenta oraz rejestrowałam informacje o leczeniu we właściwej dokumentacji pacjenta.

Wykształcenie w CV asystentki stomatologa

Wspaniały życiorys zawodowy asystenta stomatologicznego powinien zawierać tę sekcję, ponieważ większość stanowisk wymaga odpowiednich kwalifikacji. To tu wymieniasz swoje wykształcenie niezależnie od tego, czy jest to dyplom ukończenia uczelni wyższej, czy też szkoły średniej.

Czy zacząć od sekcji z wykształceniem, czy doświadczeniem zawodowym?

Niektóre szablony CV asystentki stomatologicznej zaczną od sekcji z umiejętnościami, inne z doświadczeniem. To zależy od formatu życiorysu zawodowego, który wybrałeś. Jeżeli wybierzesz format z odwróconym porządkiem chronologicznym, który skupia się na doświadczeniu, rozpoczniesz od doświadczenia, ale jeśli wybierzesz format funkcjonalny, zaczniesz od umiejętności i potem wykształcenia.

cv asystentki stomatologicznej

Staraj się jednak unikać podawania sekcji z wykształceniem jako pierwszej. Układ klasyczny, czyli właśnie taki, w którym jako pierwsza pojawia się edukacja, jest uznawany za nieco przestarzały. Nadaje się raczej dla zawodów, w których wykształcenie gra pierwsze skrzypce, czyli na przykład w przypadku wykładowców lub naukowców.

Jak poprawnie przedstawić swoje wykształcenie w życiorysie asystentki stomatologicznej?

Sekcja dotycząca wykształcenia powinna zaczynać się od najnowszych kwalifikacji. Zaczynasz od podania nazwy i lokalizacji szkoły, uzyskanego stopnia naukowego i długości programu.

Przykłady sekcji z wykształceniem w życiorysie asystentki stomatologicznej – wzór CV

Uniwersytet Medyczny, Poznań

Licencjat z zakresu stomatologii

2013-2016


 • Otrzymywałam stypendium dla najlepszych studentów.
 • Zorganizowałam studencką konferencję naukową.

Medyczne Studium Zawodowe

Profil: higienistka stomatologiczna

2009-2013


Jeżeli jesteś dyplomowaną asystentką stomatologiczną ze średnim lub dużym doświadczeniem, nie opisuj tak szczegółowo swojej edukacji. Lepiej wykorzystać tę przestrzeń na opis swoich obowiązków i osiągnięć w konkretnej pracy. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją karierę, dobrze jest wpisać swoje osiągnięcia w szkole. Dzięki temu pracodawca dowiaduje się, że jesteś osobą gotową do działania i ambitną.

Umiejętności, które powinnaś zawrzeć w życiorysie zawodowym asystentki stomatologicznej

Istnieją specyficzne umiejętności, które będę potrzebne do wykonywania zawodu asystentki stomatologicznej i realizowaniu różnych procedur dentystycznych. Jeżeli nie zawrzesz tych umiejętności w swoim życiorysie zawodowym, nigdy nie dostaniesz pracy, ponieważ system śledzenia kandydatów odrzuci twoją aplikację.

Jeżeli nie wiesz, czym są systemy śledzenia kandydatów, już wyjaśniamy. Są to specjalne programy komputerowe, które skanują CV i list motywacyjny, a następnie odrzucają te podania, które nie zawierają wystarczającej liczby słów kluczowych. Nie musisz się jednak martwić. Przy pisaniu CV po prostu dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Umiejętności wymagane przez pracodawców to słowa kluczowe w systemach śledzenia kandydatów.

📌Oferta pracy to doskonałe miejsce, aby sprawdzić niektóre umiejętności, jakich poszukują rekruterzy. Dodaj je do swojego CV.

Pamiętaj o tym, jak ważna jest personalizacja twojego podania z uwzględnieniem konkretnej oferty pracy. Nasz kreator zapisuje CV, a następnie możesz je edytować tak, aby pasowało do kolejnej oferty.

Jakie są główne umiejętności, które higienistka stomatologiczna musi mieć?

Umiejętności są podzielone na umiejętności twarde i miękkie, wymienione w punktach poniżej.

Umiejętności twarde
 • Opieka nad pacjentem
 • Czyszczenie uzębienia
 • Pomoc przy zabiegach chirurgicznych
 • Znajomość branży stomatologicznej
 • Prowadzenie dokumentacji medycznej
 • Sterylizacja narzędzi
 • Zapewnienie dokładności kart pacjentów
 • Przygotowywanie rachunków
 • Oprogramowanie stomatologiczne Eaglesoft
 • Umiejętność instruowania pacjentów
 • Umiejętność asystowania stomatologowi przy zabiegach stomatologicznych
 • Pobieranie wycisków wstępnych
Umiejętności miękkie
 • Umiejętności interpersonalne
 • Komunikacja
 • Dbałość o szczegóły
 • Praca w zespole
 • Krytyczne myślenie
 • Umiejętności organizacyjne
 • Wielozadaniowość
 • Elastyczność

Jakie umiejętności powinna posiadać początkująca asystentka?

 • Archiwizacja i ewidencja
 • Przetwarzanie płatności
 • Doskonała obsługa klienta
 • Cierpliwa opieka
 • Podstawowe umiejętności komputerowe
 • Odbieranie telefonów
 • Umiejętność słuchania
 • Empatia

Przykładowe umiejętności doświadczonej asystentki

 • Opracowywanie i montaż radiogramów stomatologicznych
 • Przygotowanie sprzętu stomatologicznego
 • Sterylizacja narzędzi
 • Wywiady z pacjentami
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
 • Przestrzeganie zasad
 • Niezawodność
 • Zakładanie koronek

Dodatkowe sekcje dla twojego życiorysu asystentki stomatologicznej

Dodatkowe sekcje w twoim życiorysie asystentki stomatologicznej pomogą ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jeżeli nie jesteś pewien co zawrzeć w tych sekcjach, możesz przejrzeć przykłady życiorysów asystentki stomatologicznej, aby wiedzieć, jak dodać te sekcje do twojego życiorysu.

cv asystentki stomatologicznej

Przyjrzyjmy się niektórym z tych sekcji w szczegółach.

Certyfikaty i kursy

Niektórzy kandydaci dodają swoje certyfikaty w sekcji z wykształceniem, ale to nie jest dobry pomysł, ponieważ rekruterzy mogą ich nie zauważyć. Lepiej jest stworzyć osobną sekcję na twoje certyfikaty, ponieważ pomoże ci to wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć pracę.

Niektóre certyfikaty, które możesz zdobyć to:

 • Certyfikat Asystenta Dentystycznego
 • Certyfikat Asystenta Ortodonty

Jeżeli ukończyłeś kurs, który pozwolił ci zdobyć konkretne umiejętności miękkie, możesz się tym pochwalić w tej sekcji, na przykład: kurs rozwiązywania konfliktów.

Zainteresowania

Zainteresowania w życiorysie asystenta dentystycznego powinny odpowiadać profilowi pracy. Jeśli nie, lepiej pominąć je w swoim CV. Zainteresowania, które wiążą się z zawodem asystentki czy higienistki stomatologicznej lub takie, dzięki którym zdobywasz umiejętności wymagane w zawodzie, na pewno sprawdzą się świetnie.

Znajomość języków obcych

Prawdopodobnie widziałeś szablon CV higienistki stomatologicznej czy asystentki dentystycznej, który zawierał informacje o umiejętnościach językowych razem z innymi umiejętnościami.

Choć umieszczenie tej informacji w sekcji z innymi kompetencjami nie jest błędem, czasem warto wyróżnić takie dane. Dodaj swoje języki w osobnej sekcji i potwierdź je oficjalnymi certyfikatami. Dobrym przykładem są IELTS i TOEFL dla języka angielskiego (od 30 punktów wzwyż) oraz Goethe Zertifikat dla języka niemieckiego (od 60 punktów).

Jeżeli nie masz pewności, jak powinieneś zapisać znajomość języków w swoim CV, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na ten temat.

Napisz list motywacyjny asystentki, który będzie pasował do twojego CV

Listy motywacyjne nie zawsze są wymagane, ale jeśli chcesz, aby twoja aplikacja się wyróżniała, warto dołączyć go do podania. List motywacyjny pozwala opisać osiągnięcia, a także wyrazić swoją pasję do pracy. To dodatkowe miejsce na omówienie tych kwestii, na które zabrakło już miejsca w CV. To właśnie listem motywacyjnym asystentki możesz zwrócić uwagę rekruterów.

📌Pamiętaj, że jeżeli pracodawca prosi o list motywacyjny w ofercie o pracę, należy go obowiązkowo umieścić w swoim podaniu.

List motywacyjny może pomóc nawet doświadczonym kandydatą. Jeżeli jednak nie pracowałeś w zawodzie asystentki stomatologicznej przez długi czas, koniecznie napisz list motywacyjny, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i kandydatek.

Jak napisać CV asystentki stomatologa – podsumowanie artykułu

Oto najważniejsze punkty zawarte w artykule

cv asystentki stomatologicznej

 • Zawsze używaj odpowiedniego formatu CV.
 • Użyj słów kluczowych i celnych czasowników wymaganych w życiorysie asystenta stomatologicznego, aby zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
 • Przeczytaj swój życiorys zawodowy kilka razy, aby upewnić się, że nie ma w nim literówek ani innych błędów.
 • Twój życiorys zawodowy asystenta stomatologicznego powinien mieć wszystkie wymagane sekcje, wliczając w to nagłówek, podsumowanie/cele zawodowe, doświadczenie, edukację i umiejętności.
 • Treść listu motywacyjnego może przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem.
 • Aby napisać dobre CV, skorzystaj z porad ekspertów zawartych w tym artykule.

Korzystając z naszego kreatora CV online, dostajesz dostęp do wzorów CV i listów motywacyjnych, które pomogą ci stworzyć idealne podanie. Pisanie CV i listu motywacyjnego może stanowić wyzwanie, ale z pomocą naszych porad z pewnością napiszesz swoje dokumenty aplikacyjne bez problemu!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są umiejętności asystenta stomatologicznego?

Niektóre umiejętności, których potrzebujesz jako asystent dentystyczny, obejmują komunikację z pacjentem, obsługę klienta, umiejętności interpersonalne, obsługę rentgena oraz sprzętu do sterylizacji i przygotowywanie procedur dentystycznych.

Jakie jest 10 obowiązków asystentki stomatologicznej?

Obowiązki asystentki mogą się różnić w zależności od miejsca pracy. Najlepiej jest sprawdzić, jakie obowiązki są wymienione w konkretnej ofercie pracy. Do przykładowych obowiązków należą na przykład:

 • Zapisywanie informacji o pacjencie
 • Sterylizacja narzędzi dentystycznych
 • Przygotowywanie pacjentów do zabiegów stomatologicznych
 • Przeprowadzanie wywiadów z pacjentami na temat ich historii leczenia zębów
 • Odbieranie połączeń telefonicznych
 • Asystowanie dentyście podczas zabiegów
 • Zapewnienie opieki nad pacjentem
 • Zamawianie materiałów stomatologicznych
 • Umawianie pacjentów na wizyty
 • Przetwarzanie płatności

Czy moje CV higienistki stomatologicznej musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Każde przykładowe CV musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Bez niej, nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem, pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas prowadzenia rekrutacji.

Klauzulę umieść w stopce dokumentu, na wszystkich jego stronach. Użyj mniejszej czcionki, aby zaoszczędzić miejsce i nie odciągać uwagi od treści twojego CV. Nie ma konieczności umieszczania takiej klauzuli w liście motywacyjnym, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.

Sprawdź nasz gotowy wzór CV dla asystentki stomatologicznej i stwórz idealne podanie o pracę.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV