Rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim – jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca, nawet jeżeli jest przeprowadzana w języku ojczystym. Jeżeli więc przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej w innym języku, możesz czuć niepokój związany z niepewnością czy rekruter dobrze cię zrozumiał i czy twoja odpowiedź miała sens.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Na szczęście pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej są dość standardowe. Rekruterzy nie mają czasu na wymyślanie indywidualnych pytań dla każdego kandydata, zresztą nie ma ku temu potrzeby. Pracodawca może zapytać cię o informacje z CV i listu motywacyjnego, a także o twoje doświadczenie. Poza tym istnieje też zestaw pytań, które zazwyczaj pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej. Oto one!

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Könnten Sie uns etwas über sich selbst erzählen? — Czy może Pan(i) coś o sobie powiedzieć?

To pytanie pojawia się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej w Polsce. Rozmowa o pracę po niemiecku nie różni się aż tak bardzo, więc możesz spodziewać się tego pytania.

Nie jest ono najważniejszym pytaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale służy rozładowaniu napięcia i sprawdzeniu, czy kandydat zna swoje mocne strony i nadaje się do pracy.

Nie opowiadaj tu historii swojego życia osobistego. Skup się na tym, co jest związane z twoją profesją. Możesz podzielić się tym, jakie masz wykształcenie, kto cię zatrudniał, jakie są twoje umiejętności.

📌Podczas rozmowy kwalifikacyjnej za granicą, czy to w Niemczech, czy w innym kraju, zaznacz, że pochodzisz z Polski. Opowiedz, jak i/lub dlaczego nauczyłeś się języka niemieckiego.

Możesz także wspomnieć o swoich zainteresowaniach, o ile mają związek z posadą, o którą się starasz lub są świadectwem na to, że posiadasz umiejętności wymagane na danym stanowisku.

Spójrz na poniższy przykład:

Ich bin Computergrafikerin mit über fünf Jahren Erfahrung in Werbeagenturen. Ich komme ursprünglich aus Polen und habe dort angefangen, Deutsch zu lernen. Ich habe meine Sprachkenntnisse hier in Deutschland erworben, wo ich seit über einem Jahr lebe. Ich interessiere mich für die Auswirkungen der sozialen Medien auf die Menschen. In meiner Freizeit lese ich Bücher über Soziologie, weil sie mir helfen, besser zu verstehen, wie Social Media Marketing funktioniert.


Was wissen Sie über unser Unternehmen? — Co Pan(i) wie o naszej firmie?

To pytanie bardzo często pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak wielu kandydatów traci swoją szansę nie znając na nie odpowiedzi. Przyszły pracodawca chce wiedzieć, czy kandydat rzeczywiście chcę pracować właśnie w jego placówce. Jeżeli masowo wysyłasz CV i szukasz byle czego, może okazać się, że nie będziesz w stanie znaleźć żadnej pracy.

Przed rozpoczęciem rozmowy zrób research i dowiedz się nieco więcej o firmie. Nie musi to być wiedza sekretna – wystarczy przejrzeć stronę internetową firmy lub jej LinkedIn. Koniecznie dowiedz się o usługach czy produktach, jakie oferuje. Warto sprawdzić też, jakimi osiągnięciami szczyci się pracodawca oraz jakie są wartości firmy.

📌Jeżeli podzielasz wartości firmy, koniecznie podkreśl to podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Oto przykład:

Sandeman ist ein Weinproduzent mit einer langen Geschichte und Tradition. Das Unternehmen beschäftigt derzeit mehr als X Mitarbeiter in fünf verschiedenen Ländern. Mir gefällt die Kombination aus Tradition und modernem Design in der neuen ABC-Kampagne sehr gut. Auf der Website Ihres Unternehmens steht, dass Sie Menschen in finanziellen Schwierigkeiten unterstützen. Dies ist ein Wert, der mir sehr am Herzen liegt, da ich mich seit vielen Jahren ehrenamtlich für Menschen engagiere, die von sozialer Ausgrenzung bedroht sind.


rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim

Warum haben Sie sich bei uns beworben? – Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?

Przygotuj się dobrze na to pytanie – odpowiedź musi być wyważona. Nie mów, że nie masz pracy od dłuższego czasu i szukasz zatrudnienia, bo kończą ci się pieniądze. Zamiast tego przejrzyj dokładnie ofertę pracy i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, użyj informacji w niej zawartych do przekonania pracodawcy. Skup się przede wszystkim na informacjach, które sugerują, że twoje zatrudnienie przyczyni się do rozwoju firmy.

Spójrz na poniższy przykład:

Ich bin derzeit auf der Suche nach neuen Herausforderungen und möchte Erfahrungen in der Marketingbranche sammeln. Da das Unternehmen ABC Marktführer ist, ist es meiner Meinung nach die perfekte Wahl für mich. Ich verfolge Ihre Werbekampagnen seit Jahren und möchte mit Experten zusammenarbeiten. Ich glaube, dass mein innovativer Ansatz zum Thema XYZ zum Wachstum Ihres Unternehmens beitragen kann.

⚠️Choć chęć zarabiania dobrych pieniędzy nie jest niczym złym, raczej nie wspominaj o tym na rozmowie kwalifikacyjnej, w liście motywacyjnym czy w swoim CV. Istnieje wiele innych celów zawodowych, które zaimponują pracodawcy bardziej niż to, że chcesz dostawać wysoką pensję.

Wo sehen Sie sich in 5 Jahren? – Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Ponieważ wdrażanie nowych pracowników do firmy pochłania czas i pieniądze, rekruterzy chcą być pewni, że oferowane stanowisko pokrywa się z twoimi celami zawodowymi.

Zadając to pytanie, pracodawca sprawdza też, co chcesz osiągnąć. Na podstawie twojej odpowiedzi będzie wiedział, czy jesteś osobą ambitną.

📌 Pamiętaj, aby nie przesadzać z ambicjami. Pomyśl o realnych celach. Jeżeli dopiero zaczynasz jako chirurg stażysta, za pięć lat raczej nie zostaniesz dyrektorem oddziału.

Spójrz na przykład poniżej:

Ich möchte auch in fünf Jahren noch in Deutschland leben. Ich glaube, dass ich bis dahin meine Sprachkenntnisse und meine Kompetenz im angebotenen Beruf so weit entwickelt haben werde, dass ich eine Führungsposition einnehmen kann.

Was sind Ihre Stärken? — Jakie są Pana(i) mocne strony?

Istnieje duża szansa, że to pytanie padnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku. Na podstawie odpowiedzi, pracodawca lepiej zrozumie, czy jesteś pewną siebie osobą i czy posiadasz odpowiednie kompetencje twarde i miękkie.

Nie wymieniaj tu jednak wszystkich swoich umiejętności, lecz wybierz jedną lub dwie, które są najbardziej adekwatne dla stanowiska, na którym chcesz pracować. Koniecznie opowiedz o konkretnej sytuacji, w której mogłeś wykorzystać te swoje umiejętności.

Zobacz, jak może to wyglądać w praktyce:

Mein größtes Kapital ist meine Kreativität. Ein früherer Arbeitgeber schätzte meinen Beitrag bei Brainstorming-Sitzungen, als wir neue Werbekampagnen entwickelten. Kreativität ermöglicht es mir, immer wieder neue Projekte zu schaffen, wie mein umfangreiches Portfolio beweist.

Was sind Ihre Schwächen? — Jakie są Pana(i) słabe strony?

Jest duża szansa, że to pytanie pojawi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku. Nie odpowiadaj, że nie masz żadnych słabych stron. Pracodawca odbierze to jako znak arogancji i zepsujesz dotychczasowe dobre wrażenie, które udało ci się zrobić.

Jak więc wykorzystać to pytanie na swoją korzyść? Opisz tą negatywną cechę, nad którą pracujesz lub którą udało ci się wyeliminować.

Ich bin ein schüchterner Mensch, was es mir manchmal schwer macht, direkt mit Kunden zu kommunizieren. Ich habe jedoch einen speziellen Kurs besucht, der mir geholfen hat, ein offenerer und kommunikativerer Mensch zu werden.

📌 Pracodawcy nie chodzi o to, abyś był idealny, ale byś znał swoje wady i pracował nad nimi. Pracownik, który stawia na rozwój będzie wspaniałym atutem dla firmy.


rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim

Warum sollten wir Sie einstellen? — Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?

To pytanie jest nieco powiązane z twoimi mocnymi stronami. Pracodawca chce wiedzieć, czy masz świadomość swoich umiejętności i atutów. Aby zrobić dobre wrażenie, odpowiadając na to pytanie, powinieneś być pewny siebie.

Postaraj się pokazać, w jaki sposób wyróżniasz się na tle innych kandydatów – skup się na swoich wyjątkowych cechach, na przykład bardzo bogatym doświadczeniu, konkretnych umiejętnościach czy ukończonych specjalistycznych kursach.

Jeżeli masz już doświadczenie na podobnym stanowisku, postaraj się potwierdzić swoją wartość, opisując osiągnięcia zawodowe. Użyj danych liczbowych, aby pracodawca zobaczył, jakie korzyści może przynieść firmie twoje zatrudnienie.

To pytanie daje ci szansę na szersze omówienie informacji zawartych w twoim CV, np. umiejętności lub opisanego w życiorysie zawodowym doświadczenia.

Der Beruf des Krankenpflegers kann sehr stressig sein. Ich weiß das aus Erfahrung. Ich bin jedoch davon überzeugt, dass ich dank meiner Fähigkeiten zur Stressbewältigung perfekt in dieser Position funktionieren werde. Als Krankenschwester sollte ich nicht nur behandeln, sondern auch das Leiden der Patienten lindern und ihnen zuhören können. Von Patienten des Krankenhauses, in dem ich zuvor gearbeitet habe, ausgefüllte Fragebögen belegen, dass ich für die angebotene Stelle geeignet wäre.

Was motiviert Sie zur Arbeit? — Co motywuje Pana/Panią do pracy?

Pytając o motywacje, pracodawca sprawdza, czy wpisujesz się w kulturę organizacyjną firmy oraz jakie masz podejście do pracy. Pomyśl, jakie wartości są najistotniejsze dla ciebie i w jaki sposób pomagają ci spełniać się w pracy.

Was mich am meisten zur Arbeit motiviert, ist die kreative Freiheit. Wir alle, die wir in der Kreativbranche arbeiten, stoßen auf kreative Blockaden. Ich fühle mich motiviert, wenn ich in einem Umfeld arbeite, in dem es kreative Freiheit und die Möglichkeit zum Ideenaustausch gibt, weil ich weiß, dass ich meine künstlerischen Ziele erreichen werde.

Warum haben Sie Ihren letzten Job verlassen? — Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?

Niezależnie od tego, jaki rzeczywiście był powód swojego odejścia z pracy, pokaż, że był to przemyślany krok w twojej karierze. Pod żadnym pozorem nie mów źle o poprzednim pracodawcy – robiąc to, pokazujesz, że nie jesteś lojalny. Nie zdradzaj też sekretów poprzedniej firmy.

Opowiedz, w jaki sposób zmiana, którą podjąłeś może pomóc ci w rozwoju kariery zawodowej. Jeżeli powodem była przeprowadzka do Niemiec, możesz o tym wspomnieć.

In meinem früheren Beruf hatte ich mir viele Marketingkenntnisse angeeignet. Ich hatte jedoch das Gefühl, dass es dort keinen Raum mehr für Entwicklung gab. Ich glaube, dass ich über die erforderlichen Qualifikationen verfüge, um für ein größeres Unternehmen zu arbeiten, das mir Aufstiegsmöglichkeiten bietet. Ich habe mich also für Ihr Unternehmen entschieden, weil ich mich in der Branche weiterentwickeln möchte.

Was sind Ihre finanziellen Erwartungen? — Ile chce Pan(i) zarabiać?

Z badań wynika, że Polacy nie potrafią rozmawiać o pieniądzach. To dość drażliwy temat, jednak przykładowe pytania, które pojawiają się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej po niemiecku, to właśnie te dotyczące pensji.

Na szczęście, w przeciwieństwie do Polski, zagraniczni pracodawcy niemal zawsze podają widełki płacowe w ofercie pracy. Nie musisz więc ślepo zgadywać i wymyślać kwoty. Przed rozmową kwalifikacyjną pomyśl, jakie masz kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności i jak wpisujesz się w wymagania na dane stanowisko. Wybierz kwotę, która będzie adekwatna do twoich kwalifikacji.

📌 Mówiąc o stawce, zawsze warto wspomnieć, że jest się otwartym na negocjacje. Dzięki temu pracodawca może zdecydować, czy zatrudnienie cię za niższą kwotę bardziej odpowiada temu, co oferujesz. Co więcej, negocjacje mogą pójść w inną stronę – pracodawca może zaoferować ci nieco większa pensję.

Oto przykład:

In Anbetracht des Umfangs meiner Aufgaben und meiner Fähigkeiten möchte ich 3500 € verdienen, aber ich bin offen für Verhandlungen.


rozmowa kwalifikacyjna w jezyku niemieckim

Jeszcze lepiej przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Wiesz już, jakie przykładowe pytania mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku. Zamieszczamy tu jeszcze dodatkowe porady na temat tego, jak przygotować się do rozmowy o pracę.

Dobrze się przygotuj

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną to połowa sukcesu. Twoje CV było dobrze napisane i wyróżniasz się na tle konkurencji na tyle, żeby pracodawca chciał poznać cię osobiście. Nie zmarnuj swojej szansy, przychodząc na rozmowę bez uprzedniego przygotowania.

Przeanalizuj wymienione w tym artykule kwestie i przećwicz odpowiedzi przed lustrem. Jeżeli zbyt długo będziesz zwlekał z odpowiedzią, możesz zrobić złe pierwsze wrażenie. Postaraj się odpowiadać starannie i płynnie. Wcześniejsze przećwiczenie rozmowy ze znajomymi z pewnością pomoże ci w tym zadaniu.

Unikaj mówienia po polsku

Może się zdarzyć, że rozmowa tak cię zestresuje, że nie będziesz pamiętał jakiegoś słowa po niemiecku. Nie przerzucaj się jednak na polski – to będzie wyglądało dziwnie, a pracodawca i tak cię nie zrozumie.

Zamiast tego poproś o moment na zastanowienie lub powtórzenie pytania. Jeżeli nie potrafisz odnaleźć zwrotu, którego ci brakuje, spróbuj opisać to, co chcesz lub powiedzieć to w inny sposób.

Zabierz ze sobą CV i list motywacyjny

Zanim wybierzesz się na rozmowę, przeczytaj swój list motywacyjny i CV. Znajdziesz tam niemal wszystkie odpowiedzi na typowe pytania, które padną na spotkaniu. Dodatkowo utrwalisz sobie niemieckie słówka i zwroty w tym języku.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku pracodawcy często pytają o dane umieszczone w CV. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy kandydat jest prawdomówny.

Przygotuj pytania do pracodawcy/rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna nie musi wyglądać jak przesłuchanie. Bardzo często rekruterzy chcą wiedzieć, czy kandydat ma jakieś pytania. Niestety, wiele osób odpowiada, że nie mają żadnych wątpliwości ani pytań – to błąd.

Jeżeli zadasz pytanie pracodawcy, pokażesz, że interesujesz się pracą i firmą. Oto przykładowe pytania, które możesz zadać jako kandydat:

  • Jakie są cele firmy i strategia rozwoju? — Was sind die Ziele und die Entwicklungsstrategie des Unternehmens?
  • Jakie są cele firmy i strategia rozwoju? — Was sind die Ziele und die Entwicklungsstrategie des Unternehmens?
  • Ile osób pracuje w danym zespole? — Wie viele Leute arbeiten in einem bestimmten Team?

Pamiętaj, aby nie zadawać personalnych pytań, które mogą być odebrane jako niegrzeczne i nieprofesjonalne.

Podsumowanie – rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku

Wiesz już, jakich zagadnień możesz spodziewać się podczas rozmowy o pracę w Niemczech. Mamy nadzieję, że ten przewodnik rozjaśnił twoje wątpliwości i będzie wsparciem podczas przygotowywania się do rozmowy.

Jeżeli dopiero aplikujesz o pracę w Niemczech, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na temat pisania CV po niemiecku. Skorzystaj z naszych szablonów, aby łatwo stworzyć skuteczną aplikację.

Zajrzyj też na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły, które pomogą ci stworzyć idealne CV i list motywacyjny, a także lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV