Rozmowa kwalifikacyjna: dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy? Jak odpowiedzieć na to pytanie?

Jeżeli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, gratulujemy! Połowa sukcesu już za tobą. Nie spoczywaj jednak na laurach i dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że przyszłemu pracodawcy zależy na tym, aby jak najlepiej poznać kandydatów i ich kwalifikacje.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Rekruterzy mogą być ciekawi ogólnych informacji, ale też zadać ci trudne pytania, na przykład “dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy”? To bardzo popularne pytanie, do którego musisz być doskonale przygotowany. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego w ogóle pracodawca je zadaje i co należy na nie odpowiedzieć. Znajdziesz w nim też sugestie na temat tego, jakich tematów lepiej jest nie poruszać.

Dlaczego pracodawca pyta o powód odejścia z poprzedniej pracy?


rozmowa kwalifikacyjna dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy

Pracodawcy pytają o przyczynę zmiany pracy nie bez powodu. Chcą oni w ten sposób zweryfikować twoje cele zawodowe, a także to, czy odejście z pracy nie wynika ze słabych wyników na stanowisku, które pełniłeś lub z kiepskich stosunków ze współpracownikami.

Odpowiadając na to pytanie, pozwalasz rekruterowi odkryć, co motywuje cię do zmiany pracy, ale także dajesz poznać się bliżej. Pamiętaj, aby odpowiadając na to pytanie, skupić się na pozytywach. Postaraj się pokazać nie unikasz złej sytuacji, ale chcesz postawić na zawodowy rozwój.

📌Jeżeli temat powodu zmiany pracy nie pada z ust rekrutera, sam go nie poruszaj. Dzięki temu nie będziesz musiał poruszać się po grząskim gruncie i odpowiadać na trudne pytania.

Jak odpowiedzieć na to pytanie?

Powody zmiany pracy mogą być naprawdę różne. Postaraj się odpowiedzieć dyplomatycznie, ale także w miarę zgodnie z prawdą. Oto kilka porad, które pomogą ci odpowiedzieć na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Skup się na tym, dlaczego jesteś zainteresowany oferowanym stanowiskiem

Powodem odejścia niekoniecznie musi być stara praca, ale nowa szansa, która pojawiła się, dając ci przestrzeń do rozwoju. Zanim podejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej, dowiedz się więcej o firmie, w której chcesz otrzymać pracę. Przeczytaj o jej wartościach, polityce zatrudniania, kulturze pracy, etc.

Dobrym pomysłem jest znalezienie takich aspektów, które odróżniają tę firmę od poprzedniej, w której pracowałeś. Może to być na przykład lepszy kapitał, który pomoże ci w realizacji ambitnych projektów, możliwość współpracy z ekspertami w branży czy jasno określona ścieżka awansu.

Powiedz, że chcesz zmienić pracę ze względu na możliwość rozwoju zawodowego

Pamiętaj, aby słabe strony poprzedniego pracodawcy pozostawały poza rozmową. Odnieś się do oferty pracy i powiedz, które z nowych obowiązków pozwolą ci zdobyć nowe umiejętności lub rozwinąć te, które już masz.

Możesz wspomnieć o tym, że oferowane stanowisko bardziej pokrywa się z twoimi zainteresowaniami w branży, a także podzielić się tym, że wszystkie obowiązki w poprzedniej pracy opanowałeś do perfekcji, a więc nie ma tam już dużego miejsca na rozwój.

Nawet doświadczony rekruter może pokiwać głową z uznaniem, kiedy usłyszy, że chcesz zmienić pracę ze względu na chęć bycia w nowym środowisku. W końcu nowe obowiązki i nowe znajomości z pewnością przyczynią się do twojego rozwoju.

📌 Możesz wypowiadać się o nowej pracy w superlatywach, ale niech one będą rzeczywiście związane z tym, co nowy pracodawca może zaoferować. Jeżeli zaczniesz mówić o chęci pracy przy dużych projektach w trzyosobowej firmie, raczej nie zrobisz dobrego wrażenia na pracodawcy.

Postaraj się przedstawić swoją obecną pracę w superlatywach

Nigdy nie wypowiadaj się w negatywny sposób o swoim pracodawcy. Nawet jeżeli był to najgorszy szef na świecie, rekruter nie chce o tym słuchać. Całkiem prawdopodobne, że rzeczywiście twój poprzedni przełożony nie był najlepszy, a być może w ogóle nie sprawdzał się w swojej roli. Zachowaj jednak zimną krew.

⚠️ Jeśli zaczniesz w negatywny sposób opowiadać o poprzednim pracodawcy, wyjdziesz na osobę nielojalną. Tracąc nerwy podczas odpowiadania na to pytanie, możesz też stracić szansę na zatrudnienie.

Nawet jeżeli faktycznym powodem twojego odejścia z pracy był przełożony, przygotuj odpowiedź na pytanie w taki sposób, aby nie poruszać niebezpiecznych tematów. Skup się raczej na przyszłości i na tym, w jaki sposób stanowisko, o które się starasz, przyczyni się do zrealizowania celów zawodowych.

Możesz jednak wypowiadać się o byłym pracodawcy w superlatywach, aby pokazać, że doceniasz wysiłek innych. Jeżeli nie masz nic dobrego do powiedzenia o pracodawcy, lepiej unikaj tego tematu, a jeżeli i tak się pojawi, opisz pracodawcę używając konstruktywnej krytyki i mówiąc, jak poradziłeś sobie z różnymi nieporozumieniami.


rozmowa kwalifikacyjna dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy

Opowiedz o pozytywnych relacjach z przełożonymi, współpracownikami czy klientami

Przyczyny rozstania z poprzednią pracą nie muszą zawsze być związane z tym, że panowały w niej złe relacje. Podejdź do tematu z innej perspektywy i wspomnij o dobrych relacjach z klientami, współpracownikami czy przełożonymi.

Powiedz, co podoba ci się w twoim obecnym zespole, jakie są mocne strony twoich przełożonych, etc. Wydasz się godny zaufania, pokazując, że miałeś dobre relacje. Sugerujesz tym bowiem, że w obecnej pracy również będziesz cenił wartościowe relacje.

Wskaż czynniki zewnętrzne, które miały wpływ na zmianę pracy

Być może spędzasz dużo czasu na dojazdach do pracy albo chcesz przeprowadzić się do innego miasta. Możesz wspomnieć o tym na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, że nie powinien być to twój główny motyw.

Podkreślone zawsze powinny być argumenty dotyczące rozwoju kariery, zdobywania nowego doświadczenia, etc. Jednak pokazanie, że chcesz zadbać o równowagę w swoim życiu, na przykład skracając czas dojazdów do pracy, jest dobrym pomysłem.

Dyskretnie odnieś się do problemów w firmie, jeżeli są znane publicznie

Jeżeli twoje relacje z poprzednim pracodawcą nie układały się, ponieważ nagminnie łamany był kodeks pracy, a ta informacja jest dostępna publicznie, możesz o tym powiedzieć. Bądź jednak ostrożny, opisując swoje doświadczenia – nie wdawaj się w szczegóły.

Być może zostałeś zwolniony ze względu na redukcje personelu w czasach COVID. To częste zjawisko i rekruter z pewnością nie uzna tego za nic złego. Możesz o tym wspomnieć.

⚠️ Jeśli nie masz pewności, czy dana informacja jest jawna, nie mów o niej. Wyjawienie zastrzeżonych informacji nie tylko zrobi złe wrażenie na nowym pracodawcy, ale także może spowodować kłopoty prawne.

Jakich tematów lepiej unikać na rozmowach kwalifikacyjnych?

rozmowa kwalifikacyjna dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy

Odnoszenie się do poglądów politycznych lub religijnych

Niezależnie od tego, jakie pytanie padnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, w odpowiedzi nigdy nie poruszaj kwestii politycznych czy religijnych. Po pierwsze, nigdy nie wiesz, z kim rozmawiasz, a personalne poglądy nie powinny mieć znaczenia w pracy (chyba, że ubiegasz się o stanowisko polityka). Po drugie, dyskrecja i umiejętność wyważenia sytuacji są cenione przez pracodawców. Jeśli poruszysz kontrowersyjny temat, raczej zrobisz złe wrażenie.

Obmawianie poprzedniego pracodawcy

Podkreślamy to jeszcze raz – na rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś unikać jak ognia tematu poprzedniego pracodawcy. Nigdy nie obmawiaj go z rekruterem czy potencjalnym szefem, nawet jeżeli obie firmy są względem siebie konkurencyjne. Opowiadając o szefie w złym świetle, pokazujesz, że brakuje ci lojalności, a także, że jesteś osobą, która nie potrafi kontrolować swoich emocji.

Rozmowa kwalifikacyjna to nie spotkanie towarzyskie, nie daj ponieść się emocjom i nie wchodź w dyskusje na temat tego, jak okropny był twój szef.

Zdradzanie tajemnic firmy

Nawet jeżeli pracodawca prosi cię o zdradzenie tajemnic firmy, na przykład patentów czy receptur, nigdy tego nie rób. Po pierwsze, pracodawca nie powinien o to pytać. Po drugie, opowiadając o sekretach pracodawcy nie tylko pokazujesz, że nie jesteś godny zaufania, ale możesz także mieć problemy prawne.

Jeżeli czujesz, że pracodawca dopytuje się o informacje, które nie są jawne, w opanowany i grzeczny sposób odmów odpowiedzi na zadane pytanie.

Inne trudne pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jaki był twój poprzedni pracodawca?

To pytanie jest nieco powiązane z omawianym przez nas tematem, jest jednak o wiele bardziej specyficzne. W tej sytuacji raczej nie możesz wybrnąć odpowiadając o nowych możliwościach rozwoju czy braku perspektyw u poprzedniego szefa.

Jeżeli tak konkretne pytanie zostanie zadane, a ty odszedłeś z pracy z powodu złego traktowania przez przełożonego, możesz o tym powiedzieć, pamiętaj jednak, aby nie podawać żadnych szczegółów. Rekruter nawet nie powinien o nie dopytywać.

Możesz na przykład powiedzieć:

  • Nie pasował mi sposób zarządzania pracą,
  • Nie pasowała mi komunikacja w zespole.

Postaraj się także znaleźć choć jedną dobrą cechę w twoim szefie i wspomnieć także o niej. To pokaże pracodawcy, że potrafisz wybrnąć z trudnych sytuacji i dostrzec pozytywne strony. Przykładowo, być może twój szef nie potrafił zarządzać zespołem, ale jest doskonałym ekspertem w branży i wiele się od niego nauczyłeś.

Jakie są twoje słabe strony?

Zdecydowanie o wiele łatwiej mówić o swoich dobrych cechach, zwłaszcza na rozmowie kwalifikacyjnej. Pytanie o słabości bardzo często pada na rozmowach o pracę, warto być więc na nie gotowym.

Na podstawie odpowiedzi pracodawca dowie się, czy znasz siebie i czy masz potencjał do rozwoju.

⚠️ Nigdy nie mów, że nie masz żadnych wad. Każdy z nas jest człowiekiem, a taka odpowiedź zostanie uznana przez pracodawcę za znak arogancji.

Najlepszym sposobem na odpowiedź na to pytanie jest podanie swojej słabej strony, nad którą efektywnie pracujesz, a być może nawet już ją przezwyciężyłeś. Przykładowo, możesz powiedzieć, że miałeś problem z pracą w zespole, ale dzięki pomocy współpracowników wiesz już, jak odnaleźć się w takiej sytuacji zawodowej.

Jakim zwierzęciem jesteś?

Choć niektóre pytania mogą wydawać się wręcz głupie, nic co dzieje się na rozmowie kwalifikacyjnej, nie jest przypadkowe. Z punktu widzenia kandydata, takie pytanie nie ma sensu, jednak w oczach rekrutera pozwala zrozumieć, jak radzisz sobie w niespodziewanych i trudnych sytuacjach oraz czy jesteś kreatywną osobą.

Odpowiadając na to pytanie postaraj się wybrać zwierzę, które kojarzone jest z cechami wymaganymi na danym stanowisku.


rozmowa kwalifikacyjna dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Na rozmowie kwalifikacyjnej zazwyczaj padają standardowe pytania, jednak stres i niepewność mogą sprawić, że twoje starania spełzną na niczym. Warto więc poświęcić czas na to, by przygotować się na rozmowę o pracę. Oto nasze porady, jak to zrobić:

Przeczytaj ofertę pracy

Oferta pracy jest skarbnicą wiedzy, zarówno podczas pisania dokumentów aplikacyjnych, jak i przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej. To tam są umieszczone wszystkie informacje na temat wymagań i obowiązków, które przyszły kandydat będzie pełnił.

Przed rozmową kwalifikacyjną odśwież w pamięci informacje zawarte w ofercie, aby podczas rozmowy o pracę łatwo się do nich odnieść.

Dowiedz się więcej o firmie

Pracodawcy cenią tych kandydatów, którzy wiedzą, co robi dana firma. Jeżeli wspomnisz na swojej rozmowie o interesujących faktach związanych z pracodawcą, na pewno zrobisz wrażenie. W ten sposób pokazujesz, że wybór firmy nie jest przypadkowy i że naprawdę zależy ci na danym stanowisku.

Wydrukuj swoje CV i list motywacyjny

Choć większość rekruterów sama wydrukuje twoje dokumenty aplikacyjne lub będzie miała je otwarte na komputerze, warto wziąć je ze sobą. Przydadzą się, jeżeli rekruter nie będzie mógł z jakiegoś powodu znaleźć twojego CV. Co więcej, zanim wejdziesz do biura rekrutera, przeczytaj zarówno życiorys zawodowy, jak i list motywacyjny. Dzięki temu przypomnisz sobie informacje, które w nich zapisałeś.

Pracodawcy często zadają pytania związane z treścią dokumentów aplikacyjnych, aby sprawdzić, czy pracownik jest prawdomówny. Oczywiście pod wpływem stresu możesz zapomnieć o niektórych faktach, na przykład datach zatrudnienia. Warto jest mieć je odświeżone przed rozmową kwalifikacyjną.

Zrelaksuj się

Rozmowa kwalifikacyjna może zdecydować o twojej przyszłości. Nic dziwnego, że dla wielu kandydatów jest to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu zawodowym. Potraktuj ją jednak jak egzamin, do którego jesteś dobrze przygotowany – w końcu wiesz, jak odpowiedzieć nawet na trudne pytania.

Zamiast zamartwiać się rozmową i tym, jak na niej wypadniesz, dzień przed postaraj się zrelaksować – idź na spacer, porozmawiaj z przyjacielem, poćwicz i zastosuj techniki relaksacyjne, na przykład medytację. Jeśli długa, gorąca kąpiel to coś, co ukoi twoje nerwy, jak najbardziej z niej skorzystaj.

Podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak odpowiedzieć na jedne z najtrudniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Wierzymy, że jeżeli przygotujesz się na spotkanie z pracodawcą w odpowiedni sposób, na pewno osiągniesz sukces.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam artykuły z praktycznymi poradami na temat radzenia sobie w procesach rekrutacyjnych, a także przykładowe CV dla niemal każdej profesji.

Dopiero aplikujesz o pracę i szukasz porad na temat tworzenia CV i listu motywacyjnego? Nasze przewodniki krok po kroku wyjaśnią, co powinno się znaleźć w dokumentach aplikacyjnych, a szablony CV pozwolą na szybkie stworzenie efektywnego podania.

Zdobądź pracę marzeń już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV