Praca wakacyjna – jaką wybrać i jak ją zdobyć?

Praca wakacyjna to doskonały pomysł na zarobienie dodatkowej gotówki i zdobycie cennego doświadczenia. Na szczęście kodeks pracy pozwala młodzieży, nawet niepełnoletniej, podjąć niektóre aktywności zawodowe, a więc jeszcze będąc uczniem możesz zacząć zdobywać swoje pierwsze doświadczenia zawodowe.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Nie wiesz, jaką pracę wybrać, ani jak zabrać się za jej szukanie? W tym artykule znajdziesz informacje, które pozwolą ci zdobyć twoje pierwsze zlecenie. Zaczynajmy.

Kiedy młodzi Polacy ubiegają się o swoje pierwsze stanowisko?

Według badań TNS Polska, Polacy dość późno zaczynają swoją pierwszą pracę. Średni wiek, w którym młodzi ludzie zdobywają pierwszą ofertę pracy to 22 lata, czyli o 2 lata więcej niż średnia w innych krajach Unii Europejskiej.

Wcześniejsze zdobycie pracy może ci jednak pomóc w rozwoju umiejętności i kompetencji, które przydadzą się, kiedy będziesz starał się o stałe zatrudnienie.

📌Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia i wysokich kwalifikacji, nie czekaj na idealną ofertę z pracą marzeń. To ważne, aby aspirować o pracę na wymarzonym stanowisku, jednak na początku prawdopodobnie będziesz musiał zacząć od czegoś bardziej dorywczego.

Praca wakacyjna – rodzaje

Praca wakacyjna może kojarzyć się z zajęciami sezonowymi, takimi jak zbieranie owoców czy praca w zawodzie kelnerki. Choć takie stanowiska są rzeczywiście często do wzięcia, podczas poszukiwania pracy na wakacje masz spore możliwości. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów prac, które możesz podjąć podczas letniej przerwy od szkoły.

Staż zawodowy

Chcesz zdobywać doświadczenie zawodowe pod okiem doświadczonych inżynierów z branży, którą się fascynujesz? A może masz do zrealizowania obowiązkowe praktyki studenckie czy też chcesz zdobyć nowe umiejętności pracując na przykład podczas organizacji festiwalu filmowego? Najprawdopodobniej najlepszym wyborem dla ciebie będzie staż zawodowy.

Pamiętaj, że wynagrodzenie za praktyki lub staż jest niższe niż za pracę na etacie. Możesz jednak być bardziej elastyczny, jeżeli chodzi o ustalanie grafiku. Wszystko jednak zależy od pracodawcy. Podejmując staż zawodowy, miej na uwadze to, że musi przynieść ci on konkretne korzyści. Jeżeli pracodawca wymaga od ciebie zbyt wiele, a nie oferuje odpowiedniego wynagrodzenia czy możliwości zdobycia konkretnych umiejętności, nie warto tracić na czasu.

Praca dorywcza

Umowa o pracę marzy się niejednemu kandydatowi. Jednak jeżeli stanowisko, na którym musiałbyś pracować przez cały tydzień cię nie interesuje, warto sprawdzić w pierwszej kolejności oferty pracy dorywczej.

Wymiar godzin, w których będziesz musiał pracować, jest bezpośrednio związany z zapotrzebowaniem na twoje usługi. Mogą to być na przykład:

 • Wyprowadzanie psów,
 • Opieka nad dziećmi,
 • Zbieranie owoców,
 • Praca w gastronomii jako kelnerka,
 • Wykładanie towaru w sklepie.

Tego typu oferty są idealne, jeżeli chcesz tylko dorobić do kieszonkowego i mieć dodatkowe wakacyjne zajęcie.


praca wakacyjna

Praca zdalna

Praca zdalna w poprzedniej dekadzie stawała się coraz bardziej popularna, jednak ilość osób, która chce pracować zdalnie po pandemii, przekroczyła wszelkie oczekiwania. Większość Polaków nie chce wracać do biur. Jeżeli ciebie także interesuje praca przez Internet, jak najbardziej możesz postarać się o pracę wakacyjną w tym stylu.

Jeśli mówisz płynnie po angielsku, być może sprawdzisz się na stanowisku wirtualnej asystentki lub tłumacza. Wiele ofert, które można obecnie znaleźć związanych jest z social mediami. Jeżeli więc należysz do generacji Z i biegle operujesz na Instagramie czy Facebooku, możesz to wykorzystać, aby zarobić dobre pieniądze, a także nabyć cenne umiejętności, które będziesz mógł rozwijać w przyszłej pracy.

Wolontariat

Jeżeli twoja praca wakacyjna ma przede wszystkim zapewnić ci wolny czas oraz sprawić, że nabędziesz nowe umiejętności, postaw na wolontariat. Istnieje wiele organizacji, które potrzebują wsparcia. Tego typu praca z pewnością nie będzie stratą czasu – pracodawcy patrzą przychylnym okiem na tych kandydatów, którzy mają w swoim CV choć jeden wolontariat.

Program za granicą

Istnieje sporo ofert pracy wakacyjnej za granicą. Są to najczęściej prace fizyczne, na przykład zbieranie owoców. Ze względu na duże zarobki, chętnych nie brakuje. Choć koszty utrzymania w krajach Europy Zachodniej są wyższe niż w Polsce, wiele osób decyduje się na takie zatrudnienie na jakiś czas. Wśród młodzieży panuje trend na wyjazd na wakacyjne zbiory, podczas których zarabiają pieniądze, dzięki którym mogą spokojnie studiować.

Jeżeli bardziej niż duże zarobki kuszą cię zagraniczne podróże i odkrywanie kultury innego kraju, zajrzyj do programów, które oferują pracę powiązaną z wyjazdem za granicę. Należą do nich na przykład:

 • European Solidarity Corps, gdzie większość kosztów pobytu jest pokrywana przez Unię Europejską,
 • Au Pair, podczas którego mieszkasz z jakąś rodziną i pracujesz jako niania,
 • Programy animatorów w hotelach, na przykład w Grecji,
 • Work and Travel, podczas którego pracujesz i zwiedzasz Stany Zjednoczone.

Jak wybrać idealną pracę na wakacje?

Zastanów się przede wszystkim, jaki jest twój cel. Istnieje kilka powodów, dla których młodzi ludzie chcą znaleźć pracę. Są to na przykład:

 • Chęć zarobienia (dodatkowych) pieniędzy,
 • Zdobycie umiejętności z danej branży,
 • Nawiązanie zawodowych kontaktów,
 • Chęć podróżowania,
 • Rozwój osobisty i zawodowy.

W oparciu o to, jaki jest twój zawodowy cel, przejrzyj oferty pracy i wybierz taką, która pomoże ci w jego osiągnięciu. W przypadku chęci zarobienia konkretnych kwot, prawdopodobnie powinieneś wybrać pracę na pełen etat, a nie płatny staż. Jeżeli chcesz tylko dorobić w pracy, ale nadal cieszyć się wolnością i twoimi wakacjami, prawdopodobnie praca dorywcza sprawdzi się lepiej. Z kolei staż czy praktyki będą najlepszym wyborem, jeżeli chcesz zdobyć cenne znajomości i pierwsze doświadczenie w branży, z którą wiążesz przyszłość.

📌Jeżeli dobrze zastanowisz się nad celem zawodowym, łatwiej będzie ci napisać sekcję w CV, w której go zaprezentujesz. Dowiedz się, jak to zrobić, i jakie można mieć cele zawodowe – przeczytaj nasz artykuł.


praca wakacyjna

Praca wakacyjna – gdzie ją znaleźć?

Oto kilka pomysłów na to, jak znaleźć swoją pierwszą pracę na wakacje:

 • Zajrzyj do Internetu – sprawdź strony z ogłoszeniami o pracę. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej używając słów kluczowych (np. “praca sezonowa” lub “praca na wakacje” i dodaj nazwę miejscowości, w której chcesz pracować). Przejrzyj grupy z lokalnymi ofertami na Facebooku.
 • Zapytaj znajomych – znajomości liczą się na rynku pracy, nawet wtedy, gdy dopiero zaczynasz. Daj znać znajomym i przyjaciołom, że poszukujesz pracy. Jeżeli usłyszą o ofercie, na pewno dadzą ci znać.
 • Sprawdź stronę Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) – to podmiot nadzorowany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który jest dedykowany młodzieży poszukującej pracy i szkoleń zawodowych.
 • Zajrzyj do lokalnego Młodzieżowego Biura Pracy – jego adres znajdziesz w wyszukiwarce. Uzyskasz tam informacje na temat targów pracy, na których masz szansę porozmawiać z pracodawcami.
 • Poszukaj programów pracy wyjazdowej, np. AuPair, Work and Travel, European Solidarity Corpse.
 • Spaceruj – tak! Przejdź się na spacer po swojej miejscowości i uważnie rozejrzyj się, czy na witrynie sklepu, restauracji czy innego lokalu nie ma informacji o tym, że dana firma poszukuje pracowników.

Przykładowe prace wakacyjne

Nadal nie masz pomysłu na to, jakie zajęcie wybrać? Oto kilka pomysłów na prace, które możesz wykonywać:

 • Wykładanie towaru na półkach,
 • Udzielanie korepetycji,
 • Animator w hotelu lub na koloniach,
 • Statysta w filmie,
 • Edycja zdjęć,
 • Zarządzanie mediami społecznościowymi,
 • Zbieranie owoców,
 • Praca na festiwalach filmowych i muzycznych,
 • Praca jako kierowca (np. Uber),
 • Praca ratownika na basenie lub nad morzem,
 • Kelnerka,
 • Praca w kinie,
 • Trener,
 • Kucharz.

praca wakacyjna

Praca wakacyjna – przygotuj odpowiednie CV oraz list motywacyjny

Być może praca wakacyjna to twoje pierwsze zatrudnienie. Pamiętaj, że list motywacyjny i CV to podstawowe dokumenty aplikacyjne, które pomogą ci zdobyć pierwszą pracę – ich napisanie wcale nie musi być trudne.

📌Dzięki naszym szablonom szybko stworzysz życiorys zawodowy i list motywacyjny, które wyróżnią cię na tle konkurencji.

Zobacz wzory CV na naszym blogu i znajdź profesję, o którą się ubiegasz. Koniecznie skorzystaj z porad na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych i nie pomiń naszego przewodnika po tworzeniu CV bez doświadczenia. Dołącz do grona wakacyjnych pracowników już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę pracować, jeżeli nie jestem pełnoletni?

Tak. Osoby, które nie ukończyły 18 lat mogą podjąć niektóre prace. Jeżeli ukończyłeś 15 lat i jesteś absolwentem ośmioletniej szkoły podstawowej, a także zdobyłeś zaświadczenie lekarskie, które potwierdza, że praca nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie, masz szansę nawet na umowę o pracę.

Osoby niepełnoletnie mogą wykonywać wyłącznie prace lekkie, a do tego obowiązki zawodowe nie mogą kolidować z obowiązkami szkolnymi, dlatego praca wakacyjna może być najlepszą opcją. Wyjątkiem są praktyki zawodowe, związane z wykształceniem, które zdobywasz.

Osoby poniżej 15 roku życia mogą pracować wyłącznie w branży reklamowej, artystycznej, kulturalnej oraz sportowej. Niezbędna jest zgoda opiekuna prawnego i pozwolenie inspektora pracy.

Czy potrzebuję CV do każdej pracy?

CV to jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych. Prezentuje on nie tylko twoje umiejętności, ale także osiągnięcia, które wyróżniają cię na tle innych kandydatów. Zawsze warto jest mieć je aktualne, nawet jeśli chcesz pracować tylko podczas wakacji. Niemal każdy pracodawca poprosi cię o życiorys zawodowy. Wyjątek mogą stanowić branże, w których ważniejsze są np. aparycja czy talent aktorski, na przykład w reklamie lub branży kulturalnej.

Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź swoją wakacyjną pracę!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV