Najlepiej płatne zawody na świecie

Wysokie zarobki to chyba marzenie każdego. W końcu im większe pensje, tym lepsza może się stać jakość życia. Choć na polskim rynku pracy istnieje kilka profesji, w których można naprawdę sporo zarobić, to jednak pozostaje on zdecydowanie w tyle w porównaniu do innych gospodarczych gigantów.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Najlepsze pensje notuje się w krajach anglosaskich: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Poniżej wymienione zawody są jednak bardzo cenione także w innych państwach.

Najbardziej opłacalne zawody na świecie przynoszą zyski powyżej miliona złotych rocznie. Najwyższe pensje są związane najczęściej z branżą medyczną, informatyczną, a także prawniczą. Sprawdźmy kilka z tych zawodów!

Anestezjolog

Średnie zarobki: Anestezjologowie w USA zarabiają średnio 408 100 dolarów rocznie, czyli niemal 1,9 miliona złotych. Wymagane wykształcenie: Wyższe na kierunku medycznym wraz z ukończoną specjalizacją.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa w niemal wszystkich krajach Zachodu, zawody medyczne są coraz bardziej cenione. Osoby w tej branży mogą liczyć na najwyższe zarobki.

Anestezjolog jest odpowiedzialny za znieczulanie pacjentów i obserwowanie ich stanu po podaniu znieczulenia. Co ciekawe, także w Polsce anestezjologowie są lekarzami, którzy zarabiają najwięcej.

Chirurg

Średnie zarobki: 413 470 dolarów rocznie – około 1,9 miliona złotych. Wymagane wykształcenie: wyższe lekarskie ze specjalizacją chirurgiczną. Ciekawostka: Zarobki są uzależnione między innymi od specjalizacji chirurga.

Na drugim miejscu rankingu najlepiej opłacanych zawodów medycznych (i ogólnie) jest profesja chirurgia. Wysokie wynagrodzenie odzwierciedla tu ogrom odpowiedzialności, wysiłek włożony przez kandydatów w zdobycie edukacji, a także odpowiednie doświadczenie.

Ortodonta

Średnie zarobki: 146 640 dolarów rocznie, czyli około 680 tysięcy złotych. Wymagane wykształcenie: Wyższe lekarskie ze specjalizacją dentysta lub ortodoncja.

Wzrost zapotrzebowania na profesjonalistów medycznych widzi się także w sektorze dentystycznym. Coraz więcej osób dba o swoje zęby. Chirurg dentystyczny czy ortodonta mogą liczyć na spore zarobki, ze względu na to, że coraz więcej osób dba o zdrowie i korzysta z usług upiększających.

Prawnik korporacyjny

Średnie zarobki: Średnia wysokość pensji w tym zawodzie wynosi 106 634 dolarów rocznie (około 500 tysięcy złotych). Wymagane wykształcenie: Droga do zdobycia tego zawodu jest długa. Między innymi należy ukończyć studia prawnicze i zdać odpowiednie egzaminy oraz nabyć pożądane doświadczenie.

Rynek pracy nie zawsze jest sprawiedliwy, ale jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzeń, doceniani są przede wszystkim ci profesjonaliści, których zawody wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Nie dziwi więc, że w tym rankingu pojawia się prawnik korporacyjny. To dzięki niemu firmy mogą działać prawidłowo i zgodnie z prawem. Jego zadaniem jest także negocjowanie warunków między firmą i podmiotami trzecimi.

Pilot

Średnie zarobki: 143 700 dolarów rocznie, około 666 tysięcy złotych. Wymagane wykształcenie: Kandydat musi mieć aktualny certyfikat przewoźnika lotniczego z niezbędnymi uprawnieniami na dany typ samolotu, znać lokalne i federalne prawo dotyczące latania. Co więcej, do podjęcia pracy w zawodzie wymagane jest 5000 godzin doświadczenia w locie.

Transport, w tym powietrzny, prężnie się rozwija. Istnieje więc zapotrzebowanie na takich pracowników jak piloci. Jest to odpowiedzialny, ale też i bardzo dobrze wynagradzany zawód. Pensja zależy od typu i wielkości linii lotniczych. Wysokość zarobków jest też uzależniona od doświadczenia pilota.

Specjalista ds. IT

Średnie zarobki: Dyrektorzy IT mogą liczyć na zarobki w wysokości 186 250 dolarów rocznie. To około 864 tysiące złotych. Wymagane wykształcenie: Mile widziani są kandydaci, którzy ukończyli studia związane z IT, ale szanse na zatrudnienie mają też kandydaci bez formalnego wykształcenia.

Ze względu na rozwój technologii, z pewnością nie dziwi fakt, że najbardziej poszukiwanymi i jednymi z najlepiej opłacanych ekspertów są specjaliści ds. IT. W tej branży nawet początkujący kandydaci mogą liczyć na spore przychody, choć wielkość firmy, doświadczenie i zdobyte wykształcenie mogą wpłynąć na wysokość zarobków.

Warto zauważyć, że to jedyna branża, w której wymagane wykształcenie wyższe nie zawsze jest konieczne. Wielu pracowników, w szczególności programistów jest samoukami.

Menedżer projektów inżynieryjnych (Project Engineering Manager)

Średnie zarobki: 148 063 dolarów rocznie (około 690 tysięcy złotych). Wymagane wykształcenie: co najmniej licencjat na kierunku związanym z branżą.

Taki specjalista zarządza rozwojem, wdrażaniem i oceną złożonych projektów. Jego obowiązkiem jest zapewnienie jak najsprawniejszego działania projektu. Znajomość języków obcych jest bardzo ceniona w tej profesji.


najlepiej płatne zawody na świecie

Profesor uniwersytecki

Średnie roczne zarobki: Zależne od wykładanego przedmiotu. Przykładowo profesorowie ekonomii zarabiają 123 433 dolarów rocznie (około 573 tysięcy złotych). Wymagane wykształcenie: Co najmniej doktorat z wybranego przedmiotu plus odpowiednia liczba godzin nauczania.

Choć w Polsce zawody związane ze szkolnictwem nie są zbytnio cenione, a wręcz należą do najmniej płatnego sektora, w Stanach Zjednoczonych sprawy mają się nieco inaczej. Profesorowie uniwersyteccy należą do grupy najlepiej zarabiających obywateli. Warto jednak pamiętać, że pensje zależą od wykładanego przedmiotu, a najlepiej opłacani są eksperci ds. nauk o zdrowiu i przedmiotów ścisłych.

Kontroler ruchu lotniczego

Średnie zarobki: 129 750 dolarów rocznie (około 602 tysiące złotych). Wymagane wykształcenie: Wymagane jest zdobycie tytułu licencjata w programie Air Traffic Collegiate Training Initiative. Akceptowalne są także 4 lata college'u i 3 lata doświadczenia w podobnym zawodzie.

W dobie wzmożonego ruchu powietrznego, praca kontrolerów jest nie tylko bardzo ważna, ale wręcz niezbędna. Odpowiadają oni za sprawny ruch w powietrzu. W USA tylko osoby z obywatelstwem tego kraju mogą pracować w tym zawodzie.

Senior data analyst

Średnie zarobki: 100 000 dolarów rocznie (około 460 tysięcy złotych). Wymagane wykształcenie: Preferowane wykształcenie wyższe z zakresu IT, matematyki, analizy danych, etc.

Odczytywanie danych i ich interpretowanie jest kluczowe dla rozwoju niemal każdego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego ten zawód jest tak poszukiwany, a także dobrze płatny. Choć młodsi kandydaci mają szansę na zatrudnienie, największe zapotrzebowanie jest na starszych specjalistów (także w kraju).

Jakie zawody bez wykształcenia są najlepiej płatne?

Choć najlepiej płatne zawody to te, do których wymagane jest ukończenie uczelni wyższej, to istnieją też fizyczne profesje, w których pensje nie są najgorsze. Na Zachodzie brakuje specjalistów i rzemieślników. Nie musisz od razu wybierać się na studia, aby mieć dobry fach w ręku. Przykładowo w Szwajcarii, gdzie Polacy wyjeżdżają czasem do pracy, brakuje ekspertów takich jak:

  • Nadzorca budowlany - 8740 franków (około 41 921 złotych),
  • Oficer zawodowy - 8256 franków (około 39 600 złotych),
  • Rzeczoznawca - 7282 franków (około 34 928 złotych),
  • Pracownik kadrowo-płacowy 7538 franków (około 36 156 złotych).

najlepiej płatne zawody na świecie

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są najlepiej płatne zawody na świecie. Jeżeli stoisz przed wyborem kariery lub ścieżki edukacyjnej, być może warto wziąć pod uwagę informacje zawarte w tym artykule. Możesz mieć pewność, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, iż w rozwijających się branżach zabraknie ofert pracy.

Niezależnie od tego, czy chcesz zdobyć najlepiej płatną pracę, czy też pójść za głosem serca i wybrać mniej przyszłościowy kierunek, pamiętaj, że napisanie dobrego CV to klucz do sukcesu.

Najczęściej zadawane pytania

W którym kraju Europejskim zarabia się najlepiej?

Według Business Insider, najlepsze zarobki otrzymują Szwajcarzy (ok. 26 tys. złotych miesięcznie), mieszkańcy Liechtensteinu oraz Duńczycy (po ok. 24 tys. złotych miesięcznie). Na wysokie pensje mogą także liczyć Norwegowie i Niemcy.

Ile zarabia przeciętny Polak?

Średnia zarobków Polaków w roku 2022 wynosi 5 100 złotych brutto miesięcznie. Jak widać, to znacznie niższa stawka niż to, co można zarobić za granicą. Choć faktem jest, że koszty życia są często wyższe niż w Polsce, to jednak jakość życia i wysokość zarobków jest stosunkowo wyższa. Właśnie dlatego wiele osób wyjeżdża do pracy w innych krajach. Warto więc pamiętać, że nauka języka obcego jest dobrą inwestycją, zarówno do pracy w kraju, jak i wtedy, gdy marzysz o zdobyciu jednego z najbardziej opłacalnych zawodów.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV