Najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

List motywacyjny to doskonały sposób na ulepszenie twojej aplikacji i wyróżnienie się na tle konkurencji. Musi on jednak być dobrze napisany, w innym razie zamiast pomóc, może zaszkodzić. W tym artykule przedstawiliśmy najczęstsze błędy w liście motywacyjnym.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę i co zrobić, by nie odstraszyć przyszłego pracodawcy. Zaczynajmy!

Brak personalizacji – nieuwzględnienie konkretnej oferty pracy

Niedostosowanie listu motywacyjnego do konkretnego stanowiska to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Jeżeli wysyłasz listy motywacyjne masowo, pracodawca na pewno to zauważy. Cechą dobrego listu motywacyjnego jest to, że odnosi się on do konkretnej oferty.

Przez personalizację pokazujesz, że zależy ci właśnie na tej konkretnej pracy, z tym konkretnym pracodawcą. Co więcej, odnosząc się do informacji z oferty pracy, masz znacznie większe szanse na napisanie takiego listu motywacyjnego, który będzie nawiązywał do wymagań pracodawcy. W efekcie łatwiej będzie ci przekonać rekrutera, że to właśnie ty nadajesz się do oferowanej roli.


najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

Brak konkretów

Ten błąd jest bezpośrednio związany z poprzednim. Napisanie listu motywacyjnego z konkretnymi informacjami może być trudne, jeżeli nie wiesz, czego oczekuje pracodawca. Celem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy, że masz wszystko to, co jest potrzebne do pracy. Jeżeli będziesz “lał wodę” i podawał tylko ogólne, nic nie wnoszące informacje, z pewnością nie zrobisz dobrego wrażenia.

Jak sprawić, żeby twój list motywacyjny miał więcej konkretów? Spróbuj zastosować się do poniższych porad:

 • Uważnie przeczytaj ofertę pracy.
 • Podkreśl w niej najważniejsze wymagania i potrzebne kwalifikacje. Zastanów się, które z nich posiadasz i na jakim poziomie.
 • Uwypuklij swoje mocne strony.
 • Jeśli masz możliwość, powołaj się na konkretne liczby i statystyki, które potwierdzają informacje zawarte w liście motywacyjnym.

Brak zwrotu do konkretnej osoby

Bezosobowy list motywacyjny to zmora rekrutacji. Większość osób użyje ogólnego zwrotu “Szanowni Państwo”. Nie jest to błąd, ale z pewnością taki początek listu motywacyjnego nie będzie szczególnie ciekawy dla potencjalnych pracodawców.

Postaraj się znaleźć informacje na temat tego, kto przeprowadza rekrutację. Czasami jest ona umieszczana w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jej tam nie ma, być może dasz radę znaleźć nazwisko rekrutera w Internecie. Zajrzyj na stronę internetową firmy, a także profil LinkedIn.

Kandydaci, którzy zwrócą się do rekrutera nazwiskiem, na przykład Szanowna Pani Kowalska, z pewnością przykują uwagę i wyróżnią się na tle innych kandydatów.

Powtarzanie danych z curriculum vitae

Pracodawcy mają mało czasu na rekrutację. Informacje, które pojawiają się w twoich dokumentach nie powinny być powielane – rekruter nie chce dwa razy czytać tego samego.

W liście motywacyjnym nie powtarzaj więc tego, co jest już w twoim życiorysie zawodowym. Możesz jednak rozwinąć informacje, które zawarłeś w CV. Przykładowo, zamiast ponownie wymieniać po przecinku swoje umiejętności, opisz konkretne sytuacje, w których miałeś okazję je wykorzystać w praktyce.

Używanie utartych zwrotów i frazesów

Pisząc list motywacyjny, unikaj utartych zwrotów, które pojawią się w każdej aplikacji. Nie zaczynaj od “w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę”. Zamiast tego pomyśl, czym możesz od razu zainteresować rekrutera. Zacznij od ciekawej informacji o sobie, swoim doświadczeniu, osiągnięciach czy szczególnych umiejętnościach. Im ciekawszy będzie twój list motywacyjny, tym większe są twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.


najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

Wysyłanie listu motywacyjnego z błędami (literówki, błędy ortograficzne, nieczytelne zdania)

Dobry list motywacyjny to taki, który pokazuje, że jesteś profesjonalistą. Nic nie odstraszy potencjalnego pracodawcy tak, jak niechlujnie przygotowany dokument. Błędy językowe, literówki, brak interpunkcji, błędy ortograficzne czy nieczytelne zdania to znak, że kandydat nie przykłada wagi do szczegółów.

Otrzymując list motywacyjny lub curriculum vitae z błędami, pracodawca pomyśli, że nie zależy ci na pracy i że nie włożyłeś wysiłku w napisanie tych dokumentów. Poświęć więc szczególną uwagę ich dopracowaniu. Nie zajmie ci to dużo czasu, a na pewno pomoże sprawić, że twój dokument aplikacyjny zachwyci rekrutera.

📌Zwróć szczególną uwagę na literówki w nazwie firmy lub nazwiskach adresatów. Na pewno nie chcesz, by pracodawca pomyślał, że nie wiesz jak zapisać ważne dla niego nazwy własne bez błędów.

Błędy formalne

Błędy formalne to częsty powód, dla którego kandydaci nie otrzymują zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj, że pisząc list motywacyjny musisz przestrzegać konkretnych zasad decorum. Zapoznaj się z tym, jak powinna wyglądać struktura listu motywacyjnego. Nie zapomnij o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu, a także o używaniu odpowiednich zwrotów grzecznościowych.

Jeżeli ubiegasz się o pracę w innym kraju, dowiedz się, jak napisać list motywacyjny odpowiadający standardom panującym na rynku pracy w danym państwie. Pamiętaj, że to co w Polsce uchodzi za dobrą praktykę, może nie pasować do wymogów zagranicznego pracodawcy, i vice versa.

Kłamanie w liście motywacyjnym

Pominięcie informacji o jakimś wydarzeniu i uwypuklanie najkorzystniejszych dla siebie faktów to jedno. Jednak kłamanie w CV to coś zupełnie innego. Nie koloryzuj, nie chwal się umiejętnościami, których nie masz i nie przypisuj sobie sukcesów innych.

Podczas rekrutacji pracodawcy często weryfikują dane zawarte w CV i liście motywacyjnym. Jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, najesz się wstydu i bezpowrotnie stracisz swoją szansę na pracę w danej firmie. Co więcej, gdy prawda wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, możesz zostać na tej podstawie dyscyplinarnie zwolniony.

Nieprofesjonalny adres e-mail

Zarówno CV, jak i list motywacyjny, muszą zawierać dane kontaktowe kandydata. Zadbaj o to, by nagłówek z danymi wyglądał profesjonalnie. Zwróć szczególną uwagę na adres e-mail. Nie powinien być żartobliwy czy infantylny. “Śmieszny” adres będzie po prostu wyglądał nieprofesjonalnie, a pracodawca pomyśli, że nie jesteś kandydatem godnym zaufania.

Eksperci radzą, by swojego profesjonalnego maila stworzyć z połączenia imienia i nazwiska. Jeżeli taka opcja jest już zajęta, dodaj cyfry lub znaki specjalne. Zadbaj jednak o to, by adres był spójny i łatwy do odczytania.

⚠️Sprawdź, z jakiego adresu e-mail wysyłasz swoje podanie. Najlepiej, żeby był to ten sam, który podałeś w dokumentach aplikacyjnych. Z pewnością jednak nie może wyglądać nieprofesjonalnie.

najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

Brak informacji o kluczowych umiejętnościach, na przykład znajomości języków obcych

W celu prowadzenia rekrutacji pracodawcy sięgają czasami po systemy śledzenia kandydatów, czyli programy do skanowania CV i listów motywacyjnych. Odrzucają one te dokumenty, które nie zawierają słów kluczowych. Słowami kluczowymi są najczęściej umiejętności zawarte w ofercie pracy. Upewnij się więc, że wpisałeś je do swojego listu motywacyjnego.

Co więcej, pracodawcy często tylko pobieżnie przeglądają podania – jeżeli od razu nie zauważą wymaganych umiejętności, mogą odrzucić twoją aplikację.

⚠️Zweryfikuj, jakie umiejętności są konieczne, aby objąć dane stanowisko. Sprawdź, czy wpisałeś je w treść listu motywacyjnego lub do CV.

Zbyt długi list motywacyjny

List motywacyjny to dodatek do CV. Pamiętaj, że pracodawca otrzymuje wiele podań, dlatego bądź zwięzły i konkretny. List motywacyjny powinien mieć maksymalnie jedną stronę A4. Pomiń ogólniki, nie lej wody, nie dodawaj kwiecistych przymiotników, a na pewno taka długość będzie wystarczająca.

Tworzenie dokumentu w edytorze tekstu, a nie profesjonalnym kreatorze CV

Pracodawcy dostają czasami setki listów motywacyjnych. Musisz więc od razu się wyróżnić, aby mieć szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Ważne jest więc nie tylko to, co zawiera twój list motywacyjny, ale też i to, jak wygląda.

Wielu kandydatów sięga po edytor tekstowy, aby stworzyć podanie. Odradzamy takiej praktyki. Choć możesz tam znaleźć szablony CV czy listu motywacyjnego, nie są one zbyt ciekawe. Co więcej, ryzykujesz, że twoje podanie będzie wyglądało tak samo jak podania dwudziestu innych kandydatów.

Zamiast tego skorzystaj z profesjonalnego kreatora CV. Dzięki niemu twoje dokumenty aplikacyjne będą wyglądać profesjonalnie. Ponadto, łatwo dostosujesz styl i szatę kolorystyczną do swoich potrzeb. Za pomocą kilku kliknięć możesz zmieniać kolejność sekcji, dzięki czemu twoje podanie będzie skrojone na miarę. Łatwy sposób edytowania sprawia, że bez problemu spersonalizujesz list motywacyjny, zanim wyślesz go do kolejnego pracodawcy.

List motywacyjny: najczęściej popełniane błędy

Na podsumowanie przypominamy, jakie błędy kandydaci najczęściej popełniają podczas pisania listu motywacyjnego:

 • Ignorowanie oferty pracy i brak personalizacji listu.
 • "Lanie wody" i brak konkretnych informacji.
 • Bezosobowe zaadresowanie listu motywacyjnego.
 • Duplikowanie informacji z CV.
 • Używanie oklepanych zwrotów.
 • Wysyłanie listu motywacyjnego z błędami.
 • Brak zachowania zasad decorum.
 • Kłamanie.
 • Podawanie nieprofesjonalnie wyglądającego adresu e-mail.
 • Brak informacji o umiejętnościach.
 • Zbyt długi list motywacyjny.
 • Tworzenie listu w edytorze tekstowym.

Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły z poradami na temat przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Jeżeli chcesz, żeby twoje dokumenty aplikacyjne zachwyciły rekrutera, koniecznie skorzystaj z naszego kreatora CV.


najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę umieszczać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w liście motywacyjnym?

Nie. Taka klauzula musi obowiązkowo znaleźć się w twoim CV. Umieść ją w stopce dokumentu i zmniejsz nieco czcionkę, aby nie marnować cennego miejsca. Powinna ona zostać umieszczona na wszystkich stronach CV. Użyj aktualnej formuły.

W liście motywacyjnym dodanie klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych jest koniecznie wyłącznie wtedy, gdy pracodawca poprosił o to w ogłoszeniu o pracę.

Czy mogę skopiować gotowy wzór listu motywacyjnego z Internetu?

Nie powinieneś tego robić. Gotowe przykłady listów motywacyjnych powinny być dla ciebie wyłącznie źródłem inspiracji. Kopiowanie treści niewiele ci da, ponieważ list motywacyjny nie będzie dostosowany do konkretnej oferty pracy. Co więcej, w liście powinieneś umieścić dane o swojej historii zawodowej.

Istnieje też ryzyko, że pracodawca odkryje, że po prostu skopiowałeś treść z Internetu. Wówczas nie będziesz miał żadnych szans na objęcie posady.

Przeczytaj nasz poradnik i uniknij tych najczęściej popełnianych błędów w liście motywacyjnym.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV