Profesjonalne CV – czy należy do niego dodawać zdjęcie?

Wielu kandydatom aplikującym o pracę temat zdjęcia spędza sen z powiek. Nic zresztą dziwnego, dodawanie fotografii do dokumentów aplikacyjnych to nadal dość kontrowersyjna kwestia. Nie martw się jednak – w tym artykule wyjaśniliśmy, kiedy należy, a kiedy nie należy dodawać zdjęcia do CV.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Kiedy przygotować CV ze zdjęciem?

Pewnie zastanawiasz się, kiedy najbardziej opłaca się dodać zdjęcie do CV? Oto kilka przykładów, które pomogą ci podjąć decyzję na temat umieszczania fotografii w curriculum vitae:

 • Wykonałeś profesjonalnie wyglądającą fotografię

Jeżeli piszesz CV i masz dobre zdjęcie, które prezentuje cię w profesjonalny sposób, wykorzystaj je, aby zaimponować pracodawcy. Pokaż, że zależy ci na pracy.

 • Zależy ci na tym, aby rekruter cię zapamiętał

CV ze zdjęciem od razu rzuci się w oczy pracodawcy na tle innych dokumentów bez zdjęcia. Co więcej, rekruterzy mogą przypomnieć sobie kandydata z rozmowy kwalifikacyjnej, patrząc na jego zdjęcie. Wówczas, przeglądając podania po rozmowie, rekruter od razu skojarzy ciebie z twoim podaniem. Taki zabieg może zwiększyć twoje szanse na zdobycie zatrudnienia.

 • Ubiegasz się o pracę w branży, w której wygląd ma znaczenie

Wygląd może się liczyć nie tylko w pracy modelki czy hostessy. Nie chodzi tu tylko o urodę, ale o to, jak profesjonalnie się prezentujesz. Zawody takie jak prawnik, przedstawiciel handlowy czy też dyrektor firmy wymagają schludnego i profesjonalnego wyglądu. W końcu to ty będziesz kontaktował się bezpośrednio z klientami.

 • W ogłoszeniu o pracę została umieszczona prośba o podanie ze zdjęciem.

Na polskim rynku pracy bardzo często pojawiają się oferty, w których pracodawca wprost prosi o CV ze zdjęciem. Wówczas nie ma wątpliwości, co do tego, że fotografia powinna zostać umieszczona w dokumentach aplikacyjnych.


jakie zdjęcie do cv

Jakie zdjęcie do CV?

Dodanie byle jakiego zdjęcia do CV bardziej zaszkodzi niż pomoże twoim dokumentom aplikacyjnym. Zdjęcie musi być atrakcyjne wizualnie, ale także wyglądać profesjonalnie i być wykonane w odpowiedni sposób. Spójrz na nasze porady i dowiedz się, jakie zdjęcie umieścić w CV.

Fotografia powinna być wyraźna. Zrób zdjęcie, które nie będzie rozmazane, niedoświetlone lub prześwietlone. Jeżeli twoja twarz będzie niewyraźna lub rozpikselowana, zrobisz złe wrażenie na pracodawcy, a twoja aplikacja stanie się nieestetyczna.

Selfie wykonane telefonem czy zdjęcia z wakacji lub imprezy z pewnością zaszkodzą twojej kandydaturze. Nie ważne, czy zdecydujesz się na biznesową sesję zdjęciową, czy wykonanie zdjęcia samemu, pamiętaj, że fotografia musi prezentować ciebie jako profesjonalistę.

Pamiętaj, że to ty jesteś tematem zdjęcia. Tło powinno być uzupełnieniem, a nie odgrywać ważną rolę. Postaw na gładkie tło. Najlepiej jeżeli będzie ono jasne, na przykład białe. Jeżeli masz taką możliwość, wykonaj fotografię u profesjonalisty; możesz także zrobić zdjęcie w plenerze, z rozmytym, jednokolorowym tłem.

Unikaj zbyt poważnych zdjęć paszportowych. Nie zrobią one dobrego wrażenia na pracodawcy. Zamiast tego wybierz naturalnie wyglądające zdjęcie en face.

Do swojego CV możesz wybrać zdjęcie portretowe, ujmujące twoją twarz i ramiona. Pracodawcy lubią także fotografie prezentujące kandydatów od pasa w górę. Zdjęcie do CV zdecydowanie nie powinno przedstawiać cię “od stóp do głów”. Pamiętaj, że rozmiar zdjęcia w CV jest dość ograniczony. Jeżeli masz mało miejsca w CV, postaraj się, aby twarz wypełniała większość kadru.

📌 Wykonałeś kilka fotografii i masz wątpliwości, które zdjęcie do CV wygląda najlepiej? Skorzystać z programu Photofeeler, w którym różni odbiorcy ocenią, jakie wrażenie sprawiasz na danym zdjęciu. Dzięki temu dowiesz się nie tylko czy wyglądasz profesjonalnie, ale także czy wzbudzasz zaufanie i jesteś postrzegany jako pewny siebie kandydat.

Wykonując zdjęcie, pamiętaj, że twój wzrok powinien być skierowany w stronę aparatu. Wyraz twarzy powinien być dość pogodny. Pamiętaj, by zdjęcie było dostosowane do stanowiska, o które się starasz. Osoby aplikujące do pracy w branży kreatywnej mogą wykonać nieco mniej oficjalne zdjęcie. Kandydaci mogą sobie pozwolić na dodanie nieco koloru i zrobienie zdjęcia na tle innym niż gładkie.

Rozmiar i format zdjęcia

Odpowiednie wykadrowanie zdjęcia jest bardzo ważne. Pamiętaj, że zdjęcie do CV musi być dobrze wkomponowane w układ dokumentu aplikacyjnego. Nie może ono dominować w CV, ponieważ to nie twój wygląd jest najważniejszy.

Choć nie ma odgórnie przyjętego rozmiaru zdjęcia w CV, najczęściej poleca się umieszczać fotografię w wielkości 3,5x4,5 cm.

⚠️Wybierając zbyt duże zdjęcie, przyćmisz resztę informacji w CV. Z kolei zbyt małe zdjęcie będzie niewyraźnie i sprawi, że twoje CV stanie się mniej estetyczne.

Gotowe szablony dają ci możliwość dostosowania rozmiaru zdjęcia. Zdjęcie powinno być na tyle duże, by rekruter mógł cię zobaczyć, ale na tyle małe, by twoja twarz nie zdominowała dokumentu.

Kształt zdjęcia jest dowolny. Szablon CV da ci możliwość wgrania prostokątnego lub kwadratowego zdjęcia. Nasz kreator CV daje także możliwość wgrania zdjęcia wpisanego w koło.

Jakie ubrania wybrać do zdjęcia do CV?

To, jakie ubrania założysz na siebie podczas wykonywania zdjęcia do CV ma spore znaczenie. Pamiętaj, że strój powinien być dostosowany do tego, w jakiej branży chcesz pracować i o jakie stanowisko się ubiegasz.

Osoby, które mają ciągły kontakt z klientem i powinny wzbudzać zaufanie, na przykład dyrektorzy firm czy prawnicy, powinni ubrać do zdjęcia garnitur lub garsonkę. Osoby pracujące bez kontaktu z klientem (informatycy, graficy, analitycy) nie muszą być “pod krawatem” – wystarczy koszula. W przypadku osób ze środowiska kreatywnego, kwestia ubioru jest dość dowolna. Dodatkowo, tacy kandydaci nie muszą mieć poważnego wyrazu twarzy i mogą pozwolić sobie na delikatny uśmiech.

Wybierając strój pamiętaj, że biały i czarny nie zawsze wyglądają dobrze na zdjęciach do pracy. Eksperci zalecają, by używać szarości, grafitu, granatu oraz błękitu, a także by nie łączyć ze sobą więcej niż trzech różnych kolorów. Pozując do tego typu zdjęcia lepiej jest założyć jednolity strój – bez wzorów (kwiatów, kratki itp.). Guziki powinny być zapięte. Nie poleca się strojów z odsłoniętymi ramionami.

📌Także w przypadku koloru i wzorów ubrań, branża kreatywna rządzi się swoimi prawami. Warto sprawdzić, jaki dress code panuje w firmie, w której starasz się o pracę. Pamiętaj, że nawet ta branża ma pewne wymogi, a ty powinieneś wyważyć, co wygląda ciekawie, ale też profesjonalnie.

Zdjęcie biznesowe stanowi wyzwanie niemal dla każdego kandydata, jednak kobiety muszą zwrócić uwagę na nieco więcej szczegółów niż panowie. W przypadku osób z długimi włosami, częstym pytaniem jest to, czy wypada mieć rozpuszczone włosy na zdjęciu. Jeżeli aplikujesz o pracę, w której ważna jest powaga, lepiej postawić na związaną fryzurę. Pamiętaj, że niezależnie od płci i posady, musisz mieć uczesane włosy – rozwichrzona fryzura będzie sygnałem, że jesteś chaotyczną osobą i może zrobić złe wrażenie na rekruterze.

W przypadku mężczyzn ładnie ogolona twarz sprawdzi się lepiej niż długi zarost, w szczególności, jeżeli aplikujesz o pracę, w której będziesz miał kontakt z klientem. Gęsty zarost, przetłuszczone włosy, czy też brak schludnego ubioru nie zrobią dobrego wrażenia.

Osoby, które noszą okulary mogą jak najbardziej zrobić w nich zdjęcie. Jeżeli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, zdecydowanie nie zakładaj okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj też, aby ograniczyć biżuterię – jeżeli chcesz mieć jakąś ozdobę, postaw na minimalistyczne wzory w stonowanych barwach, które będą dobrze współgrać z resztą stroju.


jakie zdjęcie do cv

Czy warto wykonać zdjęcie u profesjonalnego fotografa?

Wykonaj zdjęcie do CV samemu albo zrób je u zawodowego fotografa. Jeżeli jesteś osobą, która nie ma dobrego zmysłu artystycznego lub nie czuje się komfortowo wykonując zdjęcia, a także pozując, warto udać się do profesjonalisty.

Fotografowie posiadają odpowiedni sprzęt i tła, które sprawią, że otrzymasz idealne zdjęcie. Co więcej, profesjonaliści wiedzą, jak rozluźnić osobę po drugiej stronie obiektywu, dzięki czemu twoje zdjęcie będzie naturalne. Korzystając z usług fotografa masz pewność, że otrzymasz gotowe zdjęcie, które od razu możesz wgrać do swojego CV. Ponadto, profesjonalista pomoże ci w wyborze zdjęcia, uwzględniając twoją profesję.

Jak wstawić zdjęcie do CV i gdzie je umieścić?

Z pewnością przyłożyłeś się do przygotowania CV i wszystkich jego części. Dodając zdjęcie do CV pamiętaj, że twoje podanie musi być spójne i czytelne. To, gdzie umieścisz swoje zdjęcie, będzie miało wpływ na wygląd całego dokumentu.

👇Spójrz poniżej na kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę dodając zdjęcie do CV:

 • Nie dodawaj ramek. Kolorowe ramki nie tylko odciągną uwagę pracodawcy, ale też będą wyglądać infantylnie i mało profesjonalnie.
 • Dodaj zdjęcie w widocznym miejscu. Najlepiej, jeżeli zdjęcie do CV zostanie umieszczone zaraz obok danych z nagłówka, na górze życiorysu zawodowego.
 • CV ze zdjęciem najbezpieczniej jest zapisać w formacie PDF, dzięki czemu zdjęcie nie przesunie się, co mogłoby się wydarzyć przy użyciu innego formatu; układ CV nie zostanie wówczas zepsuty.
 • Nie pozwól, by zdjęcie zdominowało dokument, jest ono tylko dodatkiem do CV. Spraw, by nie było zbyt krzykliwe lub za duże.

Najczęściej popełniane błędy

Już wiesz, jakie zdjęcie do CV zrobi wrażenie na rekruterach. Na koniec jednak przypatrzmy się kilku najczęściej popełnianym błędom, które mogą sprawić, że twoje zdjęcie zrujnuje nawet najlepsze podanie o pracę.

 • Słaba jakość fotografii

Jeżeli w swoim CV umieścisz zdjęcie słabej jakości, sprawisz, że pracodawca pomyśli, że jesteś niekompetentny. Za ciemne, zbyt jasne, rozpikselowane lub rozmazane zdjęcie sprawi, że nigdy nie doczekasz się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj, że jeżeli wykonujesz zdjęcie samemu, musi ono być profesjonalne!

⚠️Nigdy nie umieszczaj selfie w CV.

 • Niewłaściwe tło

jakie zdjęcie do cv

Neutralne tło sprawdzi się najlepiej w przypadku zdjęć do CV. Pamiętaj, aby nie było ono za ciemne lub jaskrawe. Zbyt krzykliwe tło może odwrócić uwagę rekrutera. Szablony CV zazwyczaj mają stonowaną szatę graficzną, a zdjęcie powinno do niej pasować. Najlepsze będzie więc zdjęcie na jasnym tle.

 • Zdjęcie z innymi osobami

CV to dokument o tobie. Musisz więc dodać zdjęcie, na którym widoczny jesteś wyłącznie ty. Zdjęcie z wyciętymi znajomymi z pewnością się nie sprawdzi – pracodawca na pewno zauważy taką manipulację.

 • Nieodpowiedni strój

Ubiór stanowi twoją wizytówkę. Pamiętaj, by był dopasowany do pracy, o którą się ubiegasz. Zdjęcia w dresie, z odkrytymi ramionami czy w bikini odpadają. Dodanie zdjęcia w zbyt “luźnym” stroju sprawi, iż pracodawca pomyśli, że nie podchodzisz poważnie do procesu rekrutacyjnego.

📌Nie musisz od razu ubierać garsonki czy garnituru, w szczególności, jeżeli nie pracujesz w środowisku, w którym taki dress code jest wymagany. Najczęściej zdjęcie w CV w stroju smart casual zadowala rekruterów.

Jakie zdjęcie do CV – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu czujesz się pewniej w temacie dodawania zdjęć do CV. Oto kilka podsumowujących informacji:

 • To ty możesz zdecydować, czy chcesz umieścić zdjęcie w CV, czy też nie.
 • Z prawnego punktu widzenia, pracodawca nie może odrzucić kandydatów bez zdjęcia w podaniu.
 • Odpowiednie zdjęcie to takie, które przedstawia cię jako profesjonalistę.
 • Jeżeli w ogłoszeniu pracodawca prosi wprost o zdjęcie, lepiej jest je umieścić w CV.
 • Pamiętaj o odpowiednim ubiorze i uczesaniu.
 • Jeżeli nadal nie jesteś pewien, jak powinno wyglądać zdjęcie w CV, udaj się do profesjonalnego fotografa.
 • Jeżeli nie masz zdjęcia, które spełniłoby podstawowe reguły, lepiej unikaj dodawania go do CV. Niewyraźne lub nieprofesjonalne zdjęcie bardziej zaszkodzi, niż pomoże kandydatom.

Jeżeli chcesz zachęcić rekrutera do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną, wybierz jeden z naszych estetycznych i profesjonalnych szablonów CV. Dzięki naszemu kreatorowi możesz wgrać i edytować swoje zdjęcie za pomocą kilku kliknięć. Zajrzyj na naszą stronę, aby znaleźć więcej przydatnych artykułów na temat szukania pracy i tworzenia dokumentów aplikacyjnych.

Stwórz idealne podanie już dziś i zdobądź pracę marzeń!


jakie zdjęcie do cv

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca może odrzucić moje podanie o pracę ze względu na brak zdjęcia w CV?

Według panującego prawa, rekruter czy potencjalny szef nie mogą odrzucić podania, jeżeli kandydat zdecydował się na CV bez zdjęcia. W teorii wszyscy rekrutujący powinni stosować się do tej zasady, w praktyce jednak mogą zdarzać się nadużycia. Jeśli zdecydujesz się nie umieszczać zdjęcia w dokumencie CV, zrób to, nawet jeżeli masz obawy, że pracodawca łamie prawo. Z pewnością nie chcesz współpracować z kimś, kto od samego początku ignoruje prawa pracownicze.

CV online – dlaczego warto z niego skorzystać?

Tworząc CV przy pomocy kreatora online masz pewność, że nie zabraknie w nim żadnej istotnej części. Za pomocą kilku kliknięć możesz stworzyć estetyczne dokumenty aplikacyjne, które zachwycą rekruterów. Co więcej, bez problemu wgrasz zdjęcie do CV, nadając unikatowy wygląd swojemu podaniu. Za każdym razem, gdy będziesz musiał edytować dokument, możesz to zrobić bez większego problemu.

Sprawdź nasze szablony życiorysów zawodowych i listów motywacyjnych. Stwórz idealne podanie do pracy już dzisiaj!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV