Jaka czcionka do CV – przewodnik

Pisząc swoje CV, zazwyczaj zastanawiasz się przede wszystkim nad jego treścią oraz nad tym, jakie informacje powinny się w nim pojawić.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Jednak wygląd twojego CV czy listu motywacyjnego jest obecnie niemal tak samo ważne, jak ich treść.

Szata graficzna CV może przyciągnąć uwagę rekrutera lub po prostu odstraszyć. Podobnie z czcionką: choć nie jest to najważniejsza sprawa, zdecydowanie może zwiększyć czytelność CV. Czytanie dłuższego tekstu napisanego na komputerze może być dla rekruterów męczące. Z pewnością jednak chcesz wybrać taki rodzaj i rozmiar czcionki, który sprawi, że pracodawca będzie chciał przeczytać twoje podanie.

W tym artykule opisaliśmy, na co dokładnie zwrócić uwagę, wybierając czcionkę do CV.

Czy czcionka wpływa na pracodawcę?


jaka czcionka do cv

Według statystyk rekruterzy poświęcają zaledwie 6 sekund na przejrzenie każdego CV. Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że to bardzo mało czasu. Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego szefa na nieco dłużej. To właśnie dlatego użycie odpowiedniej czcionki jest tak ważne.

Profesjonalne CV powinno być czytelne, właśnie dlatego wybrana czcionka nie może być zbyt dekoracyjna. Im bardziej skomplikowana czcionka, tym trudniej jest “zeskanować” list motywacyjny i życiorys wzrokiem. Pracodawca nie będzie tracił czasu na rozszyfrowywanie nieczytelnych czcionek, a ty stracisz szansę na zaprezentowanie najważniejszych informacji.

📌Pisząc CV za pomocą naszego kreatora na pewno się wyróżnisz. Posiadamy wiele atrakcyjnych wizualnie wzorów. Choć szata graficzna CV powinna wyróżniać twoje podanie na tle innych, to w przypadku wyboru czcionki warto zastosować zasadę: im prościej, tym lepiej.

Oprócz wpływu na przejrzystość dokumentu, pewne czcionki mogą nawet wpłynąć na odczucia czytającego. Przykładowo, użycie nieszablonowej, ale czytelnej czcionki, może podkreślić twoją kreatywność. Z kolei uniwersalne, proste czcionki świadczą o sumienności i skrupulatności. Jak widzisz, czcionka może być więc potwierdzeniem umiejętności, którymi chwalisz się w CV.

Jakich czcionek unikać?

Zanim przejdziemy do czcionek, po które warto sięgnąć pisząc CV, oto lista czcionek, których lepiej unikać w dokumentach aplikacyjnych.

Times New Roman

Times New Roman to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród kandydatów, jednak nie jest to zbyt oryginalna czcionka. Większość CV, które otrzymają pracodawcy, będą napisane właśnie przy użyciu TNR. Wybierz inną czcionkę, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Postaraj się nie zanudzić pracodawcy najczęściej pojawiającą się i nudną czcionką.

Comic Sans

Jeżeli jesteś millenialsem, na pewno pamiętasz, jak dużą popularnością cieszył się Comic Sans. W Internecie można znaleźć tysiące memów na jej temat. Z pewnością nie jest to więc czcionka profesjonalna. Jak wskazuje nazwa, została ona zaprojektowana do użycia w komiksach. Użycie takiej czcionki może ci zaszkodzić, ponieważ pracodawca nie uwierzy, że jesteś poważnym kandydatem. Co więcej może to być dość nieczytelna czcionka.

CV nie jest komiksem, lecz oficjalnym dokumentem.

Courier

Courier to czcionka idealna, jeżeli chcesz stworzyć artystyczny dokument, ale jest to najgorszy wybór czcionki do CV. Courier naśladuje czcionkę pisaną niegdyś na maszynie do pisania.

Taka czcionka nie przekona nowoczesnego pracodawcy do tego, aby cię zatrudnić.

Inne czcionki

Poza wyżej wspomnianymi czcionkami, tworząc CV unikaj:

  • Trajan
  • Bradley Hand
  • Impact
  • Vivaldi

Nigdy nie wybieraj czcionek, które są stylizowane na pismo odręczne, a także unikaj kursywy.

📌Tak zwane czcionki kaligraficzne będą wyglądać ładnie na zaproszeniu na ślub, ale nie sprawdzą się w przypadku profesjonalnego CV, ponieważ zmniejszają one czytelność dokumentu.

jaka czcionka do cv

Jaką czcionką pisać CV?

Większość czcionek, po które warto sięgnąć, tworząc CV, znajdziesz w edytorach tekstu. Nasz kreator CV także zawiera szereg czcionek, które pozwolą ci napisać profesjonalne podanie. Oto kila z nich:

Calibri

Calibri to od ponad 10 lat domyślna czcionka programu Microsoft Word, która zastąpiła Times New Roman.

Jej zaletą jest prostota oraz profesjonalny wygląd.

Niestety przez to, że Calibri to domyślna czcionka, może z niej skorzystać wielu kandydatów, a to oznacza, że wyróżnienie twojego CV i listu motywacyjnego może być nieco trudniejsze.

Helvetica

Tzw. czcionka szeryfowa to czcionka, która zawiera ozdobniki. Tego typu zapisów powinieneś unikać w swoim CV. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musisz rezygnować z pięknego wyglądu dokumentu.

Helvetica to czcionka bezszeryfowa, która zasługuje na miano najładniejszej czcionki. Klasycznie wyglądająca, prosta czcionka nie zmęczy wzroku rekrutera.

Niestety dużą wadą tej czcionki jest to, że dla większości osób nie jest ona dostępna za darmo.

Arial

Czcionka Arial jest prosta, czytelna i podobna do Helvetica, jednak jest ona zupełnie darmowa. To także domyślna czcionka w Google Docs. Oznacza to, że nawet jeżeli wyślesz swoje podanie jako dokument programu Word, pracodawca odczyta ją w prawidłowy sposób i zapis się nie zmieni.

Jej wadą, tak jak w przypadku Calibri, jest powszechność – wielu kandydatów może z niej skorzystać.

Georgia

Ta czcionka wygląda świetnie wyświetlana online. Dowodem na to jest fakt, że jest to czcionka używana przez New York Times.

Georgia wygląda profesjonalnie i przyciąga spojrzenie.

Dzięki swojej czytelności pozwala pracodawcy szybko przeskanować podanie i wyłapać najważniejsze informacje.

Zwróć uwagę na typ pracy do jakiej aplikujesz

Wiesz już, jaka czcionka w CV pozwoli ci zaprezentować się jako profesjonalny kandydat. Pamiętaj jednak, że czcionka w CV powinna być także dostosowana do branży, w której ubiegasz się o pracę. Jeżeli chcesz dostać pracę w branży kreatywnej, możesz być nieco bardziej pomysłowy. Jednak w większości przypadków, klasyczne czcionki sprawdzą się najlepiej.

Rozmiar czcionki w CV

Wiesz już, jaka czcionka sprawdzi się w CV najlepiej. Jednak oprócz rodzaju czcionki musisz także zdecydować o jej wielkości.

Eksperci zalecają, by treść CV była napisana w rozmiarze 10-12. Możesz czuć pokusę, aby zmniejszyć swoją czcionkę, aby mieć więcej miejsca na opisanie informacji o twojej karierze. Nie rób tego. Zmniejszając czcionkę poniżej 10 punktów sprawisz, że twoje podanie będzie nieczytelne.

Wybierz najważniejsze informacje o sobie, tylko te, które są adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeżeli masz bardzo duże doświadczenie zawodowe, lepiej jest po prostu dodać dodatkową stronę do CV.

Czcionka w CV nie może być też zbyt duża. Jeżeli użyjesz rozmiaru większego niż 12 punktów, twój pracodawca może pomyśleć, że brakuje ci osiągnięć, doświadczenia czy umiejętności. Zajrzyj na naszą stronę z przykładami w CV, aby dowiedzieć się, co możesz wpisać do swojego podania.

Jeżeli nadal masz dość dużo wolnego miejsca na kartce, zamiast zwiększać czcionkę, zwiększ odstęp między wierszami i poszczególnymi sekcjami w swoim CV.


jaka czcionka do cv

Jaką czcionką napisać klauzulę w CV?

Każde CV musi zawierać aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. Jeżeli nie umieścisz jej w swoim podaniu, pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas rekrutacji, nawet jeśli jesteś najlepszym spośród wszystkich kandydatów.

Z pewnością jednak nie chcesz tracić cennego miejsca w swoim życiorysie zawodowym. Właśnie dlatego najlepiej zrobisz, umieszczając klauzulę w stopce dokumentu. Możesz także zmniejszyć czcionkę klauzuli, ponieważ nie musi ona przyciągać uwagi rekrutera. Wprost przeciwnie – zmniejszając czcionkę klauzuli masz pewność, że wzrok pracodawcy nie skupi się właśnie na niej, a na istotnych informacjach dotyczących twojej kariery.

💡 Klauzula o ochronie danych osobowych musi się znaleźć w twoim CV, ale nie masz obowiązku wpisywania jej do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.

Czy można używać kilku różnych czcionek w CV?

Nawet, jeżeli masz problem z wyborem czcionki, zdecyduj się na jedną, której użyjesz w całym dokumencie. Możesz oczywiście zwiększać rozmiar czcionki w nagłówkach czy wyboldować najważniejsze informacje w tekście, aby zwrócić uwagę rekrutera.

Kilka różnych formatów czcionek w CV sprawi, że dokument nie będzie wyglądał spójnie. W efekcie rekruter nie będzie mógł go szybko przeczytać. Co więcej, użycie kliku czcionek może sugerować, że jesteś osobą niezdecydowaną, która nie potrafi podejmować decyzji.

Wystrzegaj się używania wielokolorowych czcionek, a także wklejania clipartów czy obrazków. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ubiegasz się o pracę związaną z mediami społecznościowymi, wówczas użycie emoji może być dobrym pomysłem, ale bądź rozsądny, jeżeli chodzi o ich ilość.

Kolor czcionki nie powinien być krzykliwy, ale nie musisz ograniczać się do czerni. W naszym kreatorze możesz wybrać kilka kolorów czcionek, które będą pasować do wizualnej strony całego dokumentu i współgrać z szatą graficzną.

List motywacyjny – czy wybrać taką samą czcionkę jak w CV?

List motywacyjny jest częścią twojego podania. Wszystkie dokumenty aplikacyjne powinny być spójne i uzupełniać się nawzajem. Dotyczy to także strony wizualnej podania. Właśnie dlatego czcionka, której użyłeś w swoim liście motywacyjnym powinna być taka sama jak w CV.

Z naszym kreatorem możesz stworzyć oba dokumenty aplikacyjne w podobnym stylu.


jaka czcionka do cv


Wyróżnij swoje CV

Dobre CV to takie, które zawiera wszystkie istotne informacje o kandydacie, a także pozwala się wyróżnić na tle innych osób. Korzystając z naszych szablonów CV, możesz w kilku prostych krokach stworzyć podanie, które przyciągnie wzrok rekruterów swoją profesjonalną, czytelną, a także estetyczną stroną wizualną.

Wybierz szablon, kolor oraz czcionkę, która najbardziej odpowiada twoim indywidualnym preferencjom i stwórz unikatowe CV, które wyróżni cię na tle innych kandydatów.

Szukasz porad na temat pisania życiorysu zawodowego, listu motywacyjnego lub przygotowywania się do rozmowy o pracę? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam ciekawe artykuły, opatrzone przykładami i zawierające mnóstwo porad ekspertów. Nie czekaj ani chwili dłużej! Napisz idealne podanie i zdobądź wymarzoną pracę!

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest najpopularniejsza czcionka w CV?

Jedną z najpopularniejszych czcionek jest Times New Roman oraz Arial. To klasyczne, proste czcionki, które wyglądają profesjonalnie oraz są czytelne. Możesz ich użyć w swoim CV. Pamiętaj jednak, że wielu innych kandydatów również może je wykorzystać. Jeżeli chcesz się wyróżnić, sięgnij po inne proste czcionki, o których wspomnieliśmy w tym artykule.

Czy nagłówek w CV może być zapisany inną czcionką?

Aby zadbać o przejrzystość i spójność twojego dokumentu aplikacyjnego, użyj tej samej czcionki w całym podaniu. Nasz kreator daje ci możliwość zmiany rozmiaru czcionki. Możesz więc wyróżnić nagłówek, zwiększając jego rozmiar, a także używając pogrubienia.

Już dziś dowiedz się, jaka czcionka jest najlepsza do twojego CV!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV