CV wzór do wypełnienia bez zdjęcia – kiedy po niego sięgnąć?

Wzór CV bez zdjęcia cieszy się sporą popularnością. Wielu kandydatów zastanawia się, czy brak zdjęcia w CV przekreśli ich szanse na zatrudnienie, czy może pomoże w zdobyciu wymarzonej posady. Sprawa jest dość złożona.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

CV bez zdjęcia ma swoje zalety, ale też i wady. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto wysłać CV bez zdjęcia, kiedy lepiej tego nie robić oraz pomożemy ci sprawić, by twoje podanie bez fotografii przyciągnęło uwagę pracodawcy.

Dlaczego dodawanie zdjęcia do dokumentów aplikacyjnych wzbudza tyle kontrowersji?

Na podstawie zdjęcia pracodawca może wywnioskować informacje o kandydacie, które mogą stać się podstawą dyskryminacji. Są to na przykład rasa czy wiek. Właśnie dlatego w krajach zachodnich coraz częściej odchodzi się od zwyczaju umieszczania zdjęcia w CV. Bardzo często firmy odrzucają te podania, w których kandydat umieścił zdjęcie, nawet bez czytania. W ten sposób chcą uniknąć potencjalnego oskarżenia o dyskryminację.

W Polsce dodawanie zdjęcia do CV jest nadal często praktykowane. Oferty pracy nierzadko zawierają informację, że pracodawca oczekuje podania ze zdjęciem.

💡Według polskiego prawa, kandydaci nie mają obowiązku dodawania fotografii do CV czy listu motywacyjnego. Pracodawca nie może skreślić osoby za brak zdjęcia w CV.

Mimo to, wielu kandydatów obawia się, że wysłanie życiorysu zawodowego bez zdjęcia może im zaszkodzić.

Kiedy warto napisać CV bez zdjęcia?

Skuteczne CV to przede wszystkim takie, w którym pracodawca może łatwo odnaleźć informacje o twoim doświadczeniu i poznać twoje umiejętności. To właśnie kompetencje i kwalifikacje liczą się najbardziej podczas zatrudnienia, a wygląd kandydata nie powinien mieć dużego znaczenia.

Istnieje kilka sytuacji, w których szablon CV bez zdjęcia dobrze się sprawdzi. Oto one:

Nie masz profesjonalnej fotografii

Dokument aplikacyjny musi wyglądać idealnie. Każdy jego detal powinien mówić pracodawcy: “ten kandydat to profesjonalista”. Dotyczy to także zdjęcia! Jeżeli musisz wysłać swoje CV do pracy “na już”, a nie masz zdjęcia, które pasowałoby do okazji, postąpisz lepiej, wybierając pusty szablon CV.

💡Dodawanie zdjęć, które nie są profesjonalne i przedstawiają kandydatów w zły sposób, to jeden z częstszych błędów popełnianych przez kandydatów.


CV Wzór Do Wypełnienia Bez Zdjęcia

Starasz się o pracę za granicą lub w międzynarodowej firmie

Jeżeli wysyłasz swoje curriculum vitae do zagranicznej firmy, koniecznie sprawdź, czy w danym kraju akceptowane są CV ze zdjęciem. Jeżeli nie, koniecznie sięgnij po wzór CV bez zdjęcia.

W przypadku krajów, w których CV ze zdjęciem jest odrzucane (np. w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii), nie wyróżnisz się dodając fotografię, lecz stracisz swoje szanse na pracę.

Nie chcesz dodawać swojego zdjęcia do CV

Ten powód jest także bardzo ważny. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu po prostu nie chcesz, by twoja fotografia znalazła się w CV, nie musisz jej dodawać.

Chcesz zdobyć pracę, w której wygląd nie ma większego znaczenia

Jeżeli stanowisko, o które się ubiegasz nie wymaga kontaktu z klientami, a twój wygląd nie ma żadnego znaczenia, dodanie zdjęcia do CV tylko zabierze cenną przestrzeń. Taka sytuacja dotyczy na przykład osób, które pracują jako:

 • Programiści,
 • Copywriterzy,
 • Pracownicy fizyczni,
 • Osoby obsługujące klientów telefonicznie.

Masz duże doświadczenie zawodowe i chcesz oszczędzić nieco miejsca

Jeżeli twoje doświadczenie jest imponujące i chcesz oszczędzić miejsce, wybierz wzór CV bez zdjęcia. Dzięki temu nie będziesz marnował przestrzeni na dodanie swojego wizerunku – twoja imponująca historia zawodowa będzie mówiła sama za siebie!

Jak sprawić, by puste CV zwróciło uwagę rekruterów?

Głównym z powodów, dla którego kandydaci decydują się na wzory CV ze zdjęciem jest to, że fotografia zwraca uwagę rekruterów. Co jednak zrobić, jeżeli zdecydujesz się na życiorys bez fotografii?

👇Spójrz poniżej, aby odkryć nasze porady dotyczące tego, jak wyróżnić swoje CV:

Wybierz ciekawy szablon CV

Kreator CV pozwoli ci na stworzenie unikatowego, profesjonalnego życiorysu. Ciekawy wzór CV pozwoli ci przyciągnąć uwagę pracodawcy. Rekruterzy zdecydowanie lepiej zapamiętają podanie, które wyróżnia estetyczny wygląd, niż takie, które zostało stworzone w Wordzie.

Spraw, by treść twojego podania była atrakcyjna

Oprócz przyciągnięcia wzroku rekrutera pięknym wyglądem podania, musisz także przekonać go do siebie jako kandydata za pomocą interesującej treści swojego CV. Przedstaw informacje w zwięzły, ale ciekawy sposób. Zastosuj pogrubienia, aby wyróżnić najważniejsze informacje. Jeżeli to możliwe, używaj danych liczbowych.

Sprawdź nasze przykłady CV, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania zwięzłego CV.

Zweryfikuj błędy w CV

Błędy w CV to strzał w kolano. Niezależnie od tego, czy wybierzesz CV bez czy ze zdjęciem, zadbaj o to, by nie odstraszyć rekruterów literówkami, błędami ortograficznymi lub nieczytelnymi zdaniami.


CV Wzór Do Wypełnienia Bez Zdjęcia

Przyciągnij wzrok świetnym podsumowaniem zawodowym

Podsumowanie zawodowe to idealny sposób na to, aby pracodawca skupił uwagę właśnie na twoim podaniu. Opisz w nim zwięźle swoje najważniejsze obowiązki i doświadczenia, aby przekonać rekrutera do przeczytania pozostałych części w twoim CV.

💡W Polsce podsumowanie zawodowe to nadal rzadko dodawana część w CV. Oznacza to, że dodając je do swojego dokumentu, możesz pokonać nawet tych kandydatów, którzy mają lepsze doświadczenie i/lub wykształcenie.

Stwórz estetyczny nagłówek

Kandydaci dość często umieszczają na górze CV napis “curriculum vitae” lub nawet “CV”. To strata cennego miejsca w dokumencie. Dodatkowo, taki nagłówek będzie nudny i nie zwróci uwagi pracodawcy. Zamiast niego umieść tam swoje imię i nazwisko oraz nazwę pełnionego stanowiska. W ten sposób zainteresujesz potencjalnego szefa i wyróżnisz się na tle konkurencji.

Zadbaj o profesjonalny wygląd danych kontaktowych

Kolejną rzeczą po nagłówku, na którą spojrzy rekruter, będą twoje dane kontaktowe. Zadbaj o to, by były czytelne, a nie chaotyczne. Ogranicz się do podstawowych informacji, takich jak adres e-mail, numer telefonu i ewentualnie adres do twojego konta na LinkedIn.

Pamiętaj, że dane muszą wyglądać profesjonalnie. Zwróć szczególną uwagę na adres e-mail. Najlepiej jeżeli będzie składał się z twojego imienia i nazwiska. Nie powinno w nim być żadnych nieprofesjonalnych zwrotów – pracodawca może pomyśleć, że nie traktujesz pracy poważnie.

📌Zanim wyślesz podanie, sprawdź, czy twoje dane kontaktowe są aktualne i nie zawierają błędów. Literówka w adresie e-mail, przekręcona cyfra w numerze telefonu, czy też niedziałający telefon mogą kosztować cię szansę na pracę.


CV Wzór Do Wypełnienia Bez Zdjęcia

Kiedy wysłanie CV bez zdjęcia może ci zaszkodzić?

Choć teoretycznie pracodawca nie może skreślić CV bez zdjęcia kandydata, to jednak istnieją sytuacje, w których brak fotografii w CV może ci zaszkodzić.

Aplikujesz o pracę w zawodzie, w którym wygląd może mieć znaczenie

Puste CV bez zdjęcia nie sprawdzi się w przypadku zawodów, w których ważny jest bezpośredni kontakt z klientem, lub gdy kandydat musi mieć konkretny wygląd (np. aktor, hostessa, modelka). Niekoniecznie musi chodzić o twój wygląd, lecz o profesjonalny wizerunek – to, jak się prezentujesz, może mieć na przykład wpływ na to, jak zareagują na ciebie klienci czy też kontrahenci.

Niektóre z zawodów, w których wygląd lub/i profesjonalny wizerunek mogą odgrywać duże znaczenie to:

 • Prawnik/prawniczka
 • Dyrektor/ka firmy
 • Hostessa
 • Aktor/ka

Ubiegasz się o stanowisko, na które aplikuje bardzo wielu kandydatów

Rekruterzy i pracodawcy otrzymują naprawdę wiele zgłoszeń. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko, na które aplikują dziesiątki, czy nawet setki kandydatów, warto jest skorzystać ze wszystkich możliwych chwytów, aby wyróżnić swoje CV. Puste CV bez zdjęcia z pewnością słabiej zapadnie w pamięć rekruterowi niż takie ze zdjęciem.

Pracodawca wyraźnie poprosił o zdjęcie w CV w ogłoszeniu o pracę

Jeżeli pracodawca w ogłoszeniu o pracę podkreślił, że spodziewa się aplikacji ze zdjęciem, lepiej jest je umieścić w CV. Choć teoretycznie firma nie może odrzucić CV bez zdjęcia, to w praktyce twoje puste CV może zostać od razu skreślone.

Przygotowanie CV ze zdjęciem

Jeżeli zdecydujesz, że w oczach pracodawcy lepiej będzie wyglądało CV z fotografią, pamiętaj, że musi ona wyglądać profesjonalnie. Koniecznie ubierz się odpowiednio do wykonywanej profesji. Pamiętaj o schludnym uczesaniu. Zdjęcie powinno być portretowe, wykonane na gładkim, najlepiej jasnym tle.

⚠️Pamiętaj, że zdjęcie jest tym, co wywrze pierwsze wrażenie na pracodawcy. Musisz więc wyglądać profesjonalnie. Nie dodawaj zdjęć z imprezy, wakacji czy selfie. Jeżeli nie masz profesjonalnego zdjęcia, lepiej jest wysłać puste CV.

CV wzór do wypełnienia bez zdjęcia – dlaczego warto?

Na naszej stronie znajdziesz puste CV, które możesz szybko wypełnić. Skorzystaj z naszych różnorakich wzorów, które stylem i formą będą pasować do twojej osobowości i ścieżki kariery. Jeśli chcesz mieć kreatywne CV, skorzystać z minimalistycznego wzoru lub postawić na nowoczesność, w naszej ofercie znajdziesz to, czego szukasz.

Być może zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać nasz kreator CV i skorzystać z szablonu podczas pisania CV. Oto kilka powodów:

 • Tworząc CV, wzór do wypełnienia bez zdjęcia daje ci możliwość zaimponowania pracodawcy piękną szatą graficzną oraz idealną strukturą.
 • Jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał zmienić wzór CV na taki ze zdjęciem, możesz to zrobić za pomocą kilku kliknięć.
 • Co więcej, wzór CV daje ci pewność, że twoje dokumenty aplikacyjne będą sformatowane we właściwy sposób, a także, że nie zabraknie w nich najważniejszych sekcji.
 • Puste szablony CV wyglądają estetycznie i schludnie – zachwycą pracodawcę nawet bez zdjęcia!
 • Wzór CV bez zdjęcia pozwala ci na stworzenie idealnego podania o pracę w ciągu kilku minut.


Profesjonalne CV bez zdjęcia – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak stworzyć CV bez zdjęcia, które przyciągnie uwagę rekruterów. Spójrz na podsumowanie informacji zawartych w artykule:

 • Według polskiego prawa nie masz obowiązku dodawania zdjęcia do CV.
 • Zdjęcie w CV powinno wyglądać profesjonalnie.
 • Użycie wzorów i szablonów CV pozwoli stworzyć ci takie podanie bez zdjęcia, które zachwyci pracodawcę.
 • Aby urozmaicić puste CV, dodaj ciekawy nagłówek, podsumowanie zawodowe i dodatkowe sekcje.

Pamiętaj, że wybór na temat umieszczenia zdjęcia w CV należy do ciebie. Możesz zdecydować się na wybranie szablonu z możliwością dodania zdjęcia lub bez niej. W każdym przypadku, nasze wzory CV sprawdzą się doskonale. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu zmienisz zdanie, możesz edytować swoje CV w bardzo szybki sposób i dostosować je do swoich potrzeb i wymagań pracodawcy.

Sięgnij po nasz kreator CV i stwórz doskonałe podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto dodawać list motywacyjny do CV bez zdjęcia?

Niezależnie od rodzaju CV, list motywacyjny jest zawsze dobrym pomysłem. Dodaj go do swoich dokumentów, aby przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. W tym dokumencie możesz omówić informacje, na które zabrakło miejsca w CV, a także zaprezentować swoją unikatową osobowość.

Pamiętaj też, że poświęcenie czasu na napisanie listu motywacyjnego pokazuje pracodawcy, że naprawdę zależy ci na stanowisku i że jesteś ambitną osobą.

Czy zdjęcie w CV musi być wykonane przez profesjonalnego fotografa?

Zdjęcie w CV musi wyglądać profesjonalnie. Eksperci radzą, by wykonać je u fotografa. Jeżeli jednak czujesz się komfortowo przed kamerą i potrafisz spełnić wymagania oczekiwane od tego typu zdjęcia, możesz wykonać je samodzielnie.

Pamiętaj, że musi być ono wykonane na stonowanym tle i przedstawiać ciebie jako profesjonalistę.

Zajrzyj na naszą stronę i wybierz najlepsze szablony CV bez zdjęcia już teraz!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV