Doświadczenie au pair w CV – poradnik

Wyjazd za granicę może być wspaniałą przygodą. Obecnie dzięki wielu programom wyjazdowym, w tym Erasmus czy au pair, pierwsza praca lub staż za granicą to doskonała okazja do zdobycia nowych umiejętności, a także doświadczenia zawodowego. Program au pair cieszy się dużą popularnością i jest znany przez pracodawców.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

W tym artykule przedstawiliśmy, jak opisać doświadczenie au pair w CV, aby zaimponować przyszłemu pracodawcy i wyróżnić się na tle konkurencji.

Program au pair – kilka faktów

Za moment objaśnimy, jak wpisać doświadczenie au pair do twojego CV. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat tego programu:

  • Na program au pair osoby wyjeżdżają najczęściej korzystając z agencji, które przypisują nianie do rodziny goszczącej. Takie agencje pomagają z załatwianiem różnych formalności, w tym biletów oraz wizy.
  • W przypadku wyjazdu poza strefę Schengen, konieczne jest wyrobienie odpowiedniej wizy.
  • Ponieważ będziesz pracować z dziećmi, konieczne jest posiadanie zaświadczenia o niekaralności.
  • W przypadku wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, minimalny czas pobytu wynosi 12 miesięcy.

Udział w programie au pair – kiedy warto o nim wspomnieć w swoim CV?


doświadczenie au pair w cv

Program au pair oferuje możliwość pracy z dziećmi w różnych częściach świata. Osoby wyjeżdżające na taki program mieszkają z rodziną, dzięki czemu mogą zobaczyć, jak wygląda życie codzienne w innym kraju: mają możliwość skosztowania lokalnego jedzenia, poznania kultury kraju goszczącego, a także podszkolenia znajomości języka. To także doskonały czas na rozwijanie wielu umiejętności, w szczególności umiejętności miękkich.

Jeżeli aplikujesz na stanowiska związane z opieką nad dziećmi, opisanie doświadczenia zawodowego zdobytego w programie au pair to doskonały start. Powinny o nim wspomnieć nie tylko przyszłe nianie, ale także osoby ubiegające się o pracę w żłobku, przedszkolu czy szkole.

📌Sprawdź nasze szablony CV dla niani oraz nauczyciela przedszkola.


Informacje o udziale w au pair warto także umieścić w CV, aplikując o pracę, w której wymagana jest biegła znajomość języka. Obecnie na rynku pracy ceni się osoby znające co najmniej jeden język obcy. Coraz częściej język angielski to podstawa. Jeżeli potencjalny pracodawca będzie wiedział, że miałaś okazję zanurzyć się w nowej kulturze i na co dzień porozumiewać się w innym języku, na pewno zrobisz wrażenie. W końcu podręcznikowa znajomość języka, a używanie go w praktyce, to dwie zupełnie różne sprawy.

Jeżeli jesteś początkującą kandydatką, która nie ma wielkiego doświadczenia zawodowego na stanowiskach w branży, w której ubiegasz się o pracę, możesz wspomnieć o programie au pair. Pamiętaj, żeby w opisie doświadczenia skupić się przede wszystkim na wykonywanych obowiązkach, a także zdobytych umiejętnościach, w szczególności tych, które mogą przydać ci się w pracy, o którą aplikujesz.

Doświadczenie zawodowe zdobyte podczas au pair – jak je opisać

Doświadczenie zawodowe w CV to jedna z najważniejszych sekcji. Specjaliści radzą, by nigdy jej nie pomijać. Nawet jeśli jesteś początkującą kandydatką bez dużego doświadczenia, postaraj się tu wpisać wszystkie stanowiska, podczas których miałaś okazję wykazać się praktycznymi umiejętnościami. Nie musi to być praca na etacie: wystarczy tu zrealizowany projekt, staż, praktyki zawodowe czy właśnie program au pair.

Za moment podpowiemy, na co zwrócić uwagę opisując doświadczenie au pair. Najpierw jednak spójrzmy na przykład sekcji z doświadczeniem au pair w CV.


doświadczenie au pair w cv

Wzór CV – doświadczenie au pair

Doświadczenie zawodowe
Niania
Program au pair Sky
Wielka Brytania
09.2021-12.2022

  • Opiekowałam się dwójką dzieci w wieku 12 i 13 lat.
  • Przygotowywałam gry i zabawy offline, dzięki czemu rozwinęłam moją kreatywność, a także umiejętności plastyczne.
  • Wzięłam udział w kursie gotowania dla dzieci z celiakią.
  • Rozwinęłam swoje umiejętności językowe, osiągając znajomość języka angielskiego na poziomie C2, potwierdzoną certyfikatem TOEFL.

📌Dobrze napisana sekcja z doświadczeniem nie tylko zwiększy twoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, ale może też wpłynąć na stawkę, jaką zaproponuje ci pracodawca.


Zadaj sobie pytanie, jaki był twój cel udziału w programie

Zanim zabierzesz się za opisywanie doświadczenia jako au pair w swoim CV, pomyśl o tym, jaki był twój cel, kiedy zdecydowałaś się na wyjazd na ten program. Być może chciałaś pogłębić znajomość kultury kraju goszczącego? Wspomnij o tym, ponieważ otwartość na innych i umiejętność pracy w zróżnicowanym kulturowo środowisku jest pożądaną cechą u wielu pracodawców. Jakikolwiek był twój cel, zastanów się, czy go zrealizowałaś i co wyciągnęłaś z wyjazdu.

Bądź szczegółowa

Niezależnie od tego, czy opisujesz doświadczenie zdobyte w pracy na etacie, czy jako au pair, musisz być szczegółowa. Opisz dokładnie iloma dziećmi się opiekowałaś, w jakim były wieku, gdzie pracowałaś, etc. Dodaj też informacje o wszelkich kursach, na przykład z zakresu pierwszej pomocy, kursach językowych czy nawet kursach gotowania.

W zależności od wybranego programu au pair, możesz mieć nawet szansę na udział w kursach z konkretnej dziedziny.

Dokładnie opisz zdobyte umiejętności

Pracując jako niania, z pewnością miałaś wiele obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i zdobyłaś praktyczne doświadczenie w tym zakresie. Jeżeli jednak nie planujesz kariery zawodowej babysitter, nadal możesz wykorzystać udział w programie na swoją korzyść. Opisując swoje doświadczenie, podkreśl, jakie umiejętności zdobyłaś i rozwijałaś podczas pracy, najlepiej podając konkretne przykłady ich wykorzystania.

Nie zapomnij pochwalić się wszelkimi umiejętnościami twardymi. Możesz na przykład powiedzieć o tym, że do perfekcji opanowałaś program Canva, pomagając dzieciom przygotowywać plakaty do szkoły. Ważne są także soft skills, czyli miękkie umiejętności, czy też kwalifikacje interpersonalne. Poniżej podaliśmy kilka z nich.

Komunikacja

To eksperci w dziedzinie komunikacji mają duże szanse na zatrudnienie. Bez umiejętności komunikacji trudno jest współpracować z innymi, a co dopiero zarządzać zespołem. Dzieci mogą nauczyć cię bezpośredniej, otwartej komunikacji. Podczas opieki nad nimi możesz także praktykować umiejętności z zakresu przekonywania i perswazji.

Organizacja

Au pair to doskonała szansa dla młodych ludzi, aby nauczyć się dobrej organizacji. Na takich wyjazdach rodziny pomagają niani, ale to ty jesteś odpowiedzialna za organizację czasu dzieci, odprowadzanie ich do szkoły, etc. Pamiętaj, że opieka nad dziećmi to doskonały moment na praktykowanie umiejętności zarządzania zespołem.

Dojrzałość

Pracując z dziećmi, w dodatku za granicą, musisz być osobą dojrzałą i odpowiedzialną. Podejmowanie decyzji, nawet tych trudnych, to dla niani chleb powszedni. Jeżeli przedstawisz swoje doświadczenie au pair w CV, pokażesz pracodawcy, że można na ciebie liczyć. Praca w zupełnie nowym i obcym miejscu pokazuje też, że jesteś samodzielna. To cechy, które w pracownikach ceni wielu pracodawców.

Znajomość języka obcego

Oczywiście wyjeżdżając do kraju goszczącego możesz podszkolić język który już znasz, a nawet nauczyć się nowego języka. Pracodawcy często szukają pracowników, którzy nie tylko biegle władają konkretnym językiem, ale także rozumieją różnice kulturowe danego kraju. Osoba z takimi umiejętnościami może nawet liczyć na pracę w międzynarodowej korporacji, w szczególności, jeżeli posiada także wyżej wspomniane cechy.


doświadczenie au pair w cv

Referencje od rodziców goszczących

Kwalifikacje to nie wszystko. Coraz więcej pracodawców chce wiedzieć, jak dany kandydat sprawdzał się w pracy. Jeżeli masz kontakt z rodziną goszczącą cię na au pair, a najlepiej jeszcze przed powrotem do kraju, poproś ją o napisanie referencji. Dzięki nim pracodawca będzie wiedział, że poradzisz sobie w nowej pracy, a także otrzyma dodatkowe potwierdzenie twojej umiejętności pracy z dziećmi.

Takie referencje są szczególnie istotne, gdy ubiegasz się o stanowisko niani. Nie powinny być one ogólne ani zbyt ubarwione. Tekst powinien być szczery i musi zawierać informacje o twoich umiejętnościach oraz konkretnych obowiązkach. Nie może zabraknąć również opisu tego, czego nauczyłaś się podczas programu.

Podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że twój wyjazd na au pair był wspaniałą przygodą. Wykorzystaj go na swoją korzyść w karierze zawodowej. Skorzystaj z naszych porad i wpisz to doświadczenie do swojego CV, aby wyprzedzić konkurencję i zaimponować pracodawcy.

Koniecznie też skorzystaj z naszych szablonów życiorysów zawodowych, aby stworzyć idealne podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Wyjeżdżając na program au pair, otrzymujesz szereg korzyści, w tym możliwość mieszkania za darmo z rodziną goszczącą, wyżywienie, a także płatny urlop. Dodatkowo osoby biorące udział w programie otrzymują tygodniowe kieszonkowe.

Wysokość wynagrodzenia zależy od obowiązków au pair i godzin pracy, a także ustalana jest przez regulacje w danym kraju. W tej tabeli możesz zobaczyć, jakie są stawki dla au pair w poszczególnych krajach.

W którym miejscu w CV powinna znajdować się sekcja z doświadczeniem zawodowym?

To, w którym miejscu będą znajdować się poszczególne sekcje CV, zależy w dużej mierze od wybranego formatu dokumentu. Jeżeli jesteś osobą z doświadczeniem zawodowym w branży, w której ubiegasz się o pracę, umieść sekcję z historią zatrudnienia na górze życiorysu zawodowego. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy lub w danej branży, sięgnij po układ funkcjonalny, w którym jako pierwsze pojawią się informacje na temat twoich umiejętności.

Skorzystaj z naszych porad i napisz idealne podanie o pracę z doświadczeniem au pair.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV