Coraz więcej firm poszukuje specjalistów do spraw sprzedaży, czyli takich osób, które będą ustalać politykę sprzedaży i promocji danej marki. Tacy specjaliści mogą także kreować zapotrzebowanie klientów na produkty marki. Znajomość marketingu jest tutaj również podstawą.
Klaudia Kowalska Specjalistka ds. sprzedaży 111 333 222 klaudia.kowalska@gmail.com Poznań
Podsumowanie zawodowe
Od dwóch lat pracuję jako specjalistka ds. sprzedaży. Do moich głównych obowiązków należy aktywne pozyskiwanie nowych klientów i utrzymanie długofalowych relacji z konsumentami. Dzięki moim umiejętnościom z zakresu sprzedaży i marketingu, przychody firmy wzrosły o 12% w skali roku. Obecnie poszukuję nowych wyzwań i chcę rozwijać swoje umiejętności w międzynarodowej firmie.
Doświadczenie
Specjalistka do spraw sprzedaży Firma ABC Poznań 2021-2023
Ustalałam politykę sprzedaży i promocji produktu X i usługi Y. Dzięki współpracy z działem marketingu kampania okazała się sukcesem, który przyniósł firmie 5% wzrostu sprzedaży.
Odpowiadałam za aktywne pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi klientami, co sprawiło, że retencja kontrahentów wzrosła o 7%.
Prezentowałam plany sprzedażowe zarządowi w jasny sposób i edytowałam je z uwzględnieniem budżetu reklamowego i preferencji.
Wykształcenie
Ekonomia i zarządzanie – studia magisterskie Uniwersytet Ekonomiczny Poznań 2018-2020
Umiejętności
Aktywne pozyskiwanie nowych klientów
Budowanie portfela klientów
Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem
Znajomość branży X
Obsługa klienta
Obsługa pakietu Microsoft Office
Prawo jazdy kategorii B
Wysoka kultura osobista
Efektywna komunikacja
Umiejętność przekazywania skomplikowanych danych w prosty sposób
Specjalista ds. sprzedaży może oczekiwać ciekawej pracy, a także stosunkowo dobrych warunków zatrudnienia. Konkurencja na rynku pracy może być jednak dość spora. Właśnie dlatego, aby zwrócić uwagę rekruterów, musisz napisać profesjonalne CV specjalisty ds. sprzedaży.
Być może specjalizujesz się w danej branży, a o marketingu i technikach sprzedaży wiesz wszystko. Jednak czy wiesz, jak napisać CV, które przyciągnie wzrok pracodawcy? Nie musisz się o to martwić! Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym krok po kroku przedstawiliśmy, jak napisać doskonałe CV. Znajdziesz tu najbardziej istotne informacje, a także szereg przykładów, które pomogą ci w zdobyciu pracy.
Jakie są zarobki specjalisty ds. sprzedaży?
Według danych umieszczonych na portalu wynagrodzenia.pl, osoby pracujące na stanowisku specjalista ds. sprzedaży zarabiają średnio 5 480 złotych brutto na miesiąc. 25% najlepiej zarabiających może liczyć na wynagrodzenie wynoszące ponad 6 810 złotych. 63% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.
Starsi specjaliści otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6 860 złotych brutto na miesiąc, a 25% najlepiej zarabiających może oczekiwać pensji ponad 8 800 złotych brutto. 51% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.
Współpracownik ds. sprzedaży - CV i jego części
Aby odnieść sukces podczas rekrutacji, twoje CV musi się wyróżnić. Właśnie dlatego stworzenie tylko podstawowych sekcji w CV może nie być wystarczające. Dodaj do niego ciekawe podsumowanie zawodowe, w którym napiszesz trochę na temat swoich osiągnięć, a także celów zawodowych. Możesz też dopisać dodatkowe sekcje, w których zaprezentujesz swoje unikatowe umiejętności.
Nagłówek w CV
Jeżeli chcesz zrobić świetne pierwsze wrażenie, musisz zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół w swoim CV. Wielu kandydatów ignoruje sekcję z nagłówkiem, a to poważny błąd. W końcu jest to pierwsza część życiorysu zawodowego i to na nią w pierwszej kolejności padnie spojrzenie rekrutera. Zadbaj więc o to, by była ona przejrzysta, czytelna i wyglądała profesjonalnie.
⚠️ Pamiętaj, że to dane, które podasz w nagłówku posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą. Najmniejszy błąd, taki jak literówka w adresie mailowym lub przekręcony numer telefonu może kosztować cię twoją szansę na zatrudnienie.
W tej sekcji ogranicz się wyłącznie do podstawowych danych. Podaj swoje imię i nazwisko, telefon oraz adres e-mail. Możesz też dodać miejscowość, ale nigdy nie podawaj pełnego adresu. To niepotrzebne i zajmuje miejsce, a nawet wprowadza chaos do tej sekcji.
Unikaj podawania dodatkowych danych, chyba że pracodawca prosi o nie w ogłoszeniu o pracę. Niektóre informacje mogą zostać uznane za wrażliwe i prowadzić do automatycznej dyskwalifikacji.
Doświadczenie w życiorysie zawodowym
Opis kwalifikacji zawodowych może odegrać kluczową rolę podczas procesu zatrudniania. Na jego podstawie pracodawca może nie tylko wydedukować, że będziesz świetnym kandydatem, ale też zaoferować ci wyższą pensję lub lepsze warunki zatrudnienia.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz w branży, czy też pracujesz jako konsultant ds. sprzedaży od lat, koniecznie poświęć tej części swoją uwagę. W tej sekcji powinny znaleźć się następujące informacje o poprzednim stanowisku:
nazwa pełnionej funkcji (na przykład konsultant ds. sprzedaży),
nazwa firmy, która cię zatrudniała,
okres trwania zatrudnienia.
Taki opis doświadczenia znajdzie się niemal w każdym CV. Rekruterzy z pewnością docenią, jeżeli wyróżnisz tę sekcję podając swoje najważniejsze obowiązki i największe osiągnięcia na danym stanowisku. Najlepiej jest je przedstawić, używając wypunktowania. Dzięki temu zachowasz czytelność dokumentu.
Spójrz na poniższy przykład:
Ekspert ds. sprzedaży
Firma XYZ
Poznań
2021-2023
We współpracy z działem marketingu, ustalałem politykę sprzedaży i promocji produktów kosmetycznych.
Wykorzystując moją wiedzę branżową i doskonałą znajomość technik sprzedaży, zwiększyłem zainteresowanie produktem o 50%.
Pozyskiwałem nowych klientów i utrzymywałem dobre relacje ze stałymi klientami.
Nadzorowałem pracę dwóch stażystów.
📌 Jeżeli istnieje taka możliwość, postaraj się przedstawić swoje obowiązki i osiągnięcia przy użyciu liczb. To wspaniały sposób na pokazanie pracodawcy, jak w realny sposób możesz mieć wpływ na rozwój firmy.
Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz tam porady i wskazówki na temat tego, jak stworzyć przekonujący życiorys zawodowy nie mając żadnego doświadczenia.
Jak napisać CV - specjalista ds. sprzedaży i jego umiejętności
Pisząc swoje CV, nie możesz zapomnieć o sekcji z umiejętnościami. Każdy pracownik powinien posiadać pewien zestaw kompetencji, aby zdobyć pracę. W przypadku pracy jako specjalista ds. sprzedaży, będą one bardzo ważne.
Pamiętaj, że wiele większych firm i korporacji coraz chętniej sięga po tak zwane systemy śledzenia kandydatów. Te specjalne programy komputerowe skanują twoje podanie i decydują, czy trafi ono na biurko potencjalnego szefa. Warto więc wiedzieć, co zrobić, aby tak się stało. Komputer szuka w twoim CV i liście motywacyjnym odpowiednich słów kluczowych. Najczęściej można je znaleźć, uważnie czytając ogłoszenie o pracę. Wymienione tam umiejętności będą twoimi słowami kluczowymi.
⚠️ Niezależnie od tego, czy posiadasz niemal wszystkie umiejętności podane w ogłoszeniu, czy tylko kilka z nich, nigdy nie koloryzuj swojego CV. Kłamstwo szybko zostanie wychwycone, a ty najesz się wstydu i prawdopodobnie stracisz też swoją szansę na zatrudnienie.
Umiejętności twarde
Kompetencje twarde są niezbędne do pełnienia funkcji na danym stanowisku. Zdobywa się je podczas nauki lub pracy. Dostosuj listę swoich umiejętności, do konkretnej oferty pracy. Im bardziej spersonalizowane będzie twoje CV, tym większe będziesz mieć szanse na zatrudnienie. W zależności od tego, w jakiej branży masz pracować jako specjalista ds. sprzedaży, możesz też podać specjalistyczne umiejętności charakterystyczne dla tej konkretnej branży.
Przykładowe umiejętności twarde:
aktywne pozyskiwanie klientów
utrzymywanie relacji z klientami
marketing
znajomość technik sprzedaży
znajomość technik negocjacyjnych
prawo jazdy kategorii B
biegły język angielski
Umiejętności miękkie
Zdolności interpersonalne odgrywają istotną rolę w zawodach związanych ze sprzedażą. Co więcej, pracodawca chce wiedzieć, jak będziesz komunikował się ze współpracownikami, przełożonymi i klientami. Właśnie dlatego tak istotne jest przedstawienie umiejętności miękkich w CV.
Mogą to być na przykład:
samodzielność
nastawienie na sukces
łatwość w nawiązywaniu kontaktu z innymi
umiejętność pracy w zespole
zdolność zarządzania zespołem
wysoka kultura osobista
Wykształcenie w CV specjalisty ds. sprzedaży
Aby pracować jako konsultant ds. sprzedaży, musisz mieć duże doświadczenie i/lub ukończyć studia wyższe. Niezależnie od tego, jaki szczebel edukacji ukończyłeś, koniecznie wypełnij tę sekcję w swoim CV. Podaj tu zdobyty tytuł naukowy lub zawodowy (jeżeli dotyczy), nazwę szkoły oraz czas trwania edukacji.
Zapoznaj się z poniższym przykładem, aby lepiej zrozumieć, jak powinna wyglądać sekcja z edukacją:
Wykształcenie
Marketing i zarządzanie - licencjat
Uniwersytet Ekonomiczny
Warszawa
2020-2023
Byłem przewodniczącym koła naukowego studentów marketingu.
Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
Specjalista, który już od lat pracuje w branży nie musi wdawać się w szczegóły swojej edukacji. Jednak osoby, które przecierają pierwsze szlaki na rynku pracy, powinny pokazać, że są ambitne i gotowe do działania. Zademonstrowanie swoich sukcesów zawodowych może pomóc ci zrobić wrażenie na pracodawcy i przekonać go do zatrudnienia właśnie ciebie.
📌 W swoim CV podaj tylko adekwatne i/lub najwyższe wykształcenie. Jeżeli ukończyłeś studia, nie musisz już wspominać o szkole podstawowej czy nawet średniej.
Dodatkowe sekcje - wyróżnij się na tle innych kandydatów
Aby zdobyć stanowisko w prestiżowej firmie, musisz wyróżnić się na tle innych aplikujących. Doskonałym sposobem, aby to zrobić, jest dodanie dodatkowych sekcji, w których zaprezentujesz swoje wyjątkowe umiejętności.
Niezależnie od tego, jaką sekcję wybierzesz, pamiętaj, że wszystkie dane w CV powinny być związane z konkretną ofertą pracy. Przykładowo, możesz przedstawić swoje umiejętności z zakresu obsługi komputera, znajomość języków obcych, zainteresowania, ukończone kursy i wiele więcej.
📌 Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub więcej dodatkowych sekcji za pomocą kilku kliknięć. Całość CV zostanie automatycznie dostosowana tak, aby twój życiorys zawodowy był harmonijny i wyglądał profesjonalnie.
Znajomość języków obcych
Znajomość języków obcych to cecha, która jest coraz bardziej ceniona na rynku pracy. W przypadku specjalistów ds. sprzedaży język angielski może być wręcz wymagany. Niezależnie od tego, czy władasz jednym językiem czy znasz ich więcej, koniecznie pochwal się tym w osobnej sekcji. Dzięki temu nie ryzykujesz, że rekruter przypadkowo przeoczy tę informację.
Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika, aby dowiedzieć się więcej na temat przedstawiania języków w CV.
Kursy i szkolenia
Dodatkowe szkolenia nie tylko pokazują potencjalnemu szefowi, że posiadasz konkretne umiejętności, ale też że jesteś ambitną osobą, która lubi i chce się dokształcać. W tej sekcji możesz wymienić zarówno te kursy, które pozwoliły ci pogłębić wiedzę na temat danej branży, szkolenia z konkretnych umiejętności twardych, jak i te, dzięki którym rozwinąłeś swoje umiejętności interpersonalne.
Napisz list motywacyjny, aby wyróżnić się na tle konkurencji
Doskonałym sposobem na wyróżnienie swojego CV jest napisanie listu motywacyjnego. Czasami pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Wówczas taki dokument należy uznać za obowiązkowy i koniecznie wysłać go razem z CV. W innym wypadku jest to wyłącznie opcja, z której może skorzystać kandydat.
Według ekspertów załączenie takiego listu może zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie. Przedstaw w nim kluczowe umiejętności, opowiadając o konkretnych sytuacjach, w których mogłeś je wykorzystać, wspomnij o najważniejszych sukcesach, a także opowiedz o swoich celach zawodowych i o tym, w jaki sposób praca w danej firmie czy na danym stanowisku pomoże ci w ich realizacji.
Podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś nie mieć problemu z napisaniem ciekawego i profesjonalnego CV, które zachwyci pracodawców. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania podania, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych, etc. koniecznie zajrzyj na naszego bloga.
Nie zapomnij skorzystać z jednego z naszych szablonów, dzięki którym stworzysz fantastyczne podanie o pracę bez problemu. Już dziś napisz CV, które zapewni ci wymarzoną pracę.
Czy moje curriculum vitae musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak. Taka klauzula musi zostać umieszczona w twoim CV. Niezależnie od rodzaju pracy i firmy, do której aplikujesz, CV bez klauzuli o ochronie danych osobowych nie będzie mogło być rozpatrzone przez pracodawcę, nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem.
Klauzula musi zostać zapisana w aktualnej formule. Jeżeli twoje CV ma więcej niż jedną stronę, koniecznie umieść klauzulę na każdej z nich. Możesz wpisać ją w stopkę dokumentu, a także nieco zmniejszyć czcionkę. Dzięki temu zaoszczędzisz cenne miejsce, a jej treść nie będzie odciągać uwagi rekrutera od twojego curriculum.
List motywacyjny może, ale nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca o nią poprosił. Wówczas lepiej jest ją uznać za obowiązkowy element.
Czy moje CV specjalisty ds. sprzedaży może mieć więcej niż jedną stronę?
Ogólnie rzecz biorąc eksperci zalecają, by CV miało najwyżej jedną stronę A4. Zastanów się, jakie informacje są rzeczywiście ważne dla danej pracy. Wówczas nie powinieneś mieć problemu z umieszczeniem ich na jednej stronie. Pamiętaj, żeby nie zmniejszać zbytnio czcionki lub nie usuwać marginesów, ponieważ może to zmniejszyć czytelność twojego CV. Po prostu skup się na tym, co ma znaczenie dla pracodawcy.
Jeżeli jesteś wybitnym ekspertem w branży, pracowałeś przy naprawdę wielu projektach i jedna strona nie wystarczy, aby zademonstrować wszystkie twoje kwalifikacje, możesz dodać więcej stron. Pamiętaj jednak, by wówczas sięgnąć po mieszany układ życiorysu zawodowego, czyli taki, w którym najważniejsze dla posady informacje znajdują się na samej górze, na pierwszej stronie CV.
Już dziś skorzystaj z naszych porad i dowiedz się jak napisać CV specjalisty ds. sprzedaży!