CV dla strażaka – wzory i porady

Praca strażaka jest bardzo wymagająca. Osoby, które chcą pracować w straży muszą cechować się wytrzymałością fizyczną, a także konkretnymi umiejętnościami. To od nich w dużej mierze może zależeć życie innych osób.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV dla strażaka

Karol Leśny
Strażak
Lublin
212 545 432
karol.leśny@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad pięciu lat pracuję w straży pożarnej. W mojej karierze ugasiłem ponad sto pożarów i brałem udział w akcjach ratunkowych podczas powodzi. Moje umiejętności zarządzania zespołem sprawiły, że straż pożarna znajdująca się pod moją opieką otrzymała liczne nagrody i efektywnie wykonywała akcje ratunkowe. Obecnie chcę rozwijać się na stanowisku kierowniczym, ponieważ wierzę, że dzięki mojemu doświadczeniu i pasji, będę mógł szkolić doskonałych strażaków.

Doświadczenie

Strażak
PSP
2015-2021

 • Brałem udział w gaszeniu ponad stu pożarów.
 • Pomagałem ludziom dotkniętym powodzią, dostarczając jedzenie w ciężkich warunkach, a także pomagając w ewakuacji.
 • Zarządzałem zespołem dziesięciu młodszych strażaków, prowadząc drużynę do otrzymania licznych nagród.

Wykształcenie

Inżynier Pożarnictwa
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
Warszawa
2012 – 2015

Umiejętności

 • Przeprowadzanie ewakuacji
 • Obsługa sprzętu pneumatycznego podczas wypadków komunikacyjnych
 • Uszczelnianie wycieków
 • Wprowadzanie zasad bezpieczeństwa (organizacja imprez masowych)
 • Umiejętność pracy w stresujących sytuacjach
 • Zarządzanie zespołem
 • Odwaga
 • Doskonała kondycja fizyczna

Zawód strażaka to zawód z powołania. Jeżeli chcesz pracować w tej branży, będziesz nie tylko gasił pożary budynków, ale także pomagał podczas wypadków czy klęsk żywiołowych. Jeżeli marzysz o tym, by rozpocząć karierę w Państwowej Straży Pożarnej, musisz napisać profesjonalne CV strażaka.

Ten artykuł poprowadzi cię przez proces pisania CV. Podajemy w nim przykłady wraz z omówieniem oraz zdradzamy najlepsze porady ekspertów, dzięki którym twój dokument wyróżni się na tle innych.

Fakty na temat pracy strażaka w PSP

Za moment przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji w CV strażaka. Zanim to jednak zrobimy, przyjrzyjmy się niektórym faktom na temat tej pracy.

 • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, strażak PSP zarabia średnio 5 250 złotych brutto miesięcznie.
 • Wielu profesjonalnych strażaków zaczyna swoją karierę od przynależności do lokalnej jednostki OSP.
 • To, ile zarabia strażak PSP zależy od stażu pracy.
 • Zaledwie 4% zatrudnionych w straży pożarnej to kobiety.
 • 30% osób otrzymuje ubezpieczenie na życie oraz ma możliwość udziału w kursach i szkoleniach.
 • 15% zatrudnionych otrzymuje prywatną opiekę zdrowotną.

Wygląd CV

O pracę strażaka może ubiegać się wiele osób. Konkurencja, a także dokładna selekcja ze strony rekruterów sprawiają, że musisz zrobić wszystko, aby twoje dokumenty aplikacyjne były idealne, a także wyróżniały cię na tle innych.

Oto porady, które powinieneś wziąć pod uwagę, tworząc curriculum vitae strażaka:

 • Format CV powinien pomóc ci uwypuklić twoje dobre strony, a nieco ukryć wady. Dobierz go więc z uwzględnieniem doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.
 • Skuteczne CV to takie, które jest dostosowane do pracy, o którą się starasz. Aktualizuj swój dokument za każdym razem, kiedy aplikujesz na jakieś stanowisko i zadbaj o to, by był przygotowany ze specjalnym uwzględnieniem danej pracy.
 • Korzystając ze wzoru CV, masz pewność, że wszystkie ważne sekcje zostały w nim zawarte.
⚠️ Średnio pracodawcy poświęcają sześć sekund na każde CV. Jeżeli chcesz zatrzymać ich spojrzenie na dłużej, stwórz estetyczne i przyciągające uwagę podanie.

Format CV

Format CV warunkuje to, w jakiej kolejności będą pojawiać się informacje w twoim CV. Możesz wybrać:

Format funkcjonalny

W tym układzie najważniejsza jest sekcja z umiejętnościami, pozostałe sekcje schodzą na dalszy plan. Sprawdzi się więc, jeżeli aplikujesz o pierwszą pracę lub zmieniasz branżę. Będzie też idealny, jeżeli miałeś przerwy w karierze.

Pamiętaj jednak, że taki układ często wzbudza podejrzenia pracodawcy, który może myśleć, że coś ukrywasz. Aby mieć pewność, że wykorzystałeś ten format na swoją korzyść, zajrzyj do naszego artykułu.


strazaka

Format chronologiczny

Ten układ jest najpopularniejszy. Jest lubiany zarówno przez pracowników, jak i rekruterów. Ze względu na to, że podkreśla on przede wszystkim historię zatrudnienia, sprawdzi się świetnie w przypadku doświadczonych kandydatów. Jednak ze względu na swoją popularność, może być dobrym wyborem także dla osób, które mają za sobą swoje pierwsze doświadczenia (np. staż w ochotniczej straży pożarnej).

Zajrzyj do naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat tego formatu i kiedy go używać.

Mieszany

Taki format zawiera cechy dwóch poprzednich. Będzie dobrym wyborem dla osób z dużym doświadczeniem, aplikujących o stanowiska kierownicze, a także dla tych, którzy mieli przerwy w karierze.

W takim układzie jako pierwsze przedstawiasz te osiągnięcia, umiejętności i doświadczenie, które mają związek z posadą, o którą się starasz. Przeczytaj więcej na temat tego układu, w tym artykule.

🎁Szablon CV powinien mieć taki format, który będzie pasował do twoich kwalifikacji.

🎁Według ekspertów najlepiej jest użyć odwróconego porządku chronologicznego do opisywania swoich doświadczeń zawodowych, osiągnięć czy wykształcenia. Wówczas najnowsze informacje pojawią się na samej górze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pracodawca nie przeoczy niczego istotnego.

Jakich części nie może zabraknąć w CV?

Twoje CV musi zawierać konkretne informacje. Niektóre z nich są niezbędne, a inne będą jedynie wartością dodaną do twojego życiorysu zawodowego. Jeżeli kluczowe sekcje nie pojawią się w twoim CV, pracodawca może od razu odrzucić twoje podanie. Pamiętaj więc o umieszczeniu następujących części:

 • Nagłówek, czyli część z danymi osobowymi i kontaktowymi,
 • Doświadczenie zawodowe,
 • Wykształcenie,
 • Umiejętności.

Z pewnością nie chcesz być jednym z wielu kandydatów, lecz osobą, która zwróci szczególną uwagę pracodawcy. Aby to zrobić, dodaj dodatkowe sekcje, na przykład znajomość języków obcych, obsługa komputera, kursy i szkolenia, czy też zainteresowania. Stwórz też sekcję z podsumowaniem zawodowym lub celami zawodowymi, aby momentalnie przyciągnąć spojrzenie rekruterów.

Brzmi skomplikowanie? Nie martw się! W dalszej części artykułu znajdziesz objaśnienia, jak napisać każdą z wymienionych sekcji.

Nagłówek w CV

Mimo tego, że nagłówek to najprostsza i najkrótsza część życiorysu zawodowego, powinieneś poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi. Po pierwsze, jest to pierwszy element CV, na jaki spojrzy pracodawca, powinien być więc estetyczny i pokazywać, że jesteś schludną osobą. Po drugie, to dzięki informacjom w nim zawartym pracodawca będzie mógł się z tobą skontaktować.

⚠️Jeżeli popełnisz nawet niewielki błąd w tej części, możesz stracić swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zwróć szczególną uwagę na literówki w mailu i przekręcone cyfry w numerze telefonu. Sprawdź też czy podany numer jest aktualny oraz czy w twoja skrzynka pocztowa ma wystarczająco dużo miejsca na przyjęcie nowej wiadomości.

Dane kontaktowe mogą pojawiać się w dowolnej kolejności. Twoje imię i nazwisko powinno jednak znaleźć się na samej górze. Wyróżnij je pogrubieniem lub nieco większą czcionką. Będzie to niejako tytuł twojego życiorysu zawodowego.

Poprawny przykład
Ludwik Nowak

Strażak PSP

123 543 543

ludwik.nowak123@gmail.com

Lublin


Niepoprawny przykład

Ludwik Nowak

123131313 domowy 909090909 drugi 123456789

12cudny212ludw1k@gmail.com

Ul. Promienista123

65-823 Lublin

Polska


Na pewno od razu zauważyłeś, że pierwszy przykład jest przejrzysty i bardzo czytelny. Numer telefonu został podzielony na trzy części, co zwiększa jego czytelność. Adres e-mail wygląda schludnie, a pogrubione imię i nazwisko wyróżniają się. Co więcej, kandydat umieścił swój tytuł zawodowy – nie jest on konieczny, ale może zwrócić uwagę rekrutera.

W drugim przykładzie panuje chaos. Kandydat podał aż trzy numery telefonu. Pamiętaj, że wystarczy tylko jeden: aktualny i taki, pod którym będziesz osiągalny. Większość rekrutacji odbywa się obecnie online. Pracodawca nie będzie korespondował z tobą w tradycyjny sposób. Podawanie dokładnego adresu zamieszkania jest więc zbędne, a do tego zabiera cenną przestrzeń. Nazwę kraju podaj tylko wtedy, gdy ubiegasz się o pracę za granicą.

Zwróć też uwagę na adres e-mail: jest on bardzo trudny do odczytania. Dodatkowo zawiera nieprofesjonalne zwroty, które sprawią, że pracodawca pomyśli, iż nie jesteś poważnym kandydatem.

📌Eksperci radzą, by do pisania dokumentów aplikacyjnych używać adresu e-mail składającego się z imienia i nazwiska. Jeżeli taki adres jest już zajęty, możesz także dodać cyfry czy znaki specjalne. Pamiętaj jednak, by zachować jego przejrzystość. Zwróć też uwagę, z jakiego adresu wysyłasz swoje podanie.


strazaka

Zdjęcie w CV – czy jest konieczne?

To, czy w ogóle warto dodawać zdjęcie do CV zależy od wielu czynników. Jeżeli tworzysz CV, musisz zadać sobie następujące pytania:

 • Czy pracodawca prosi o zdjęcie w CV?
 • Czy w twoim zawodzie to, jak się prezentujesz ma znaczenie?
 • Czy według zasad danego kraju lub polityki firmy dodanie zdjęcia jest akceptowalne?

Temat dodawania zdjęcia do CV jest bardzo kontrowersyjny i niejasny. Właśnie dlatego powinieneś zajrzeć do naszego artykułu, w którym dokładnie opisaliśmy, kiedy warto dodać zdjęcie, a kiedy lepiej tego unikać.

⚠️Zdjęcie w CV stanie się twoją wizytówką. To ono zrobi pierwsze wrażenie na rekruterze. Zadbaj więc o to, żebyś wyglądał na profesjonalistę. Unikaj selfie czy prywatnych zdjęć, a zamiast tego dodaj portret na stonowanym tle. Nie zapomnij o odpowiednim ubiorze i uczesaniu – każdy detal ma znaczenie!

📌Nie musisz tracić czasu na skomplikowane projektowanie graficzne. Nasz wzór curriculum vitae daje ci możliwość dodania i prostej edycji zdjęcia do CV.

Podsumowanie zawodowe w CV (strażak)

Nie każdy wzór CV, jaki znajdziesz w internecie da ci możliwość dodania podsumowania zawodowego. Nasi eksperci wiedzą jednak, jak bardzo ta część może ci pomóc w procesie rekrutacji. Właśnie dlatego, wszystkie szablony dają ci możliwość jej dodania.

Podsumowanie zawodowe to krótki, ale zwięzły opis twoich najważniejszych umiejętności, doświadczenia i osiągnięć. Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że powinien przeczytać dalsze części CV, a także zajrzeć do listu motywacyjnego.

W Polsce dodawanie tej części do CV nadal nie jest popularną praktyką. Właśnie dlatego, jeżeli to zrobisz, masz szansę wyróżnić się na tle innych osób, nawet tych, które mają większe doświadczenie lub ukończyły lepszą szkołę.

📌Choć ta część powinna znaleźć się zaraz pod nagłówkiem z danymi, eksperci radzą by jej pisanie zostawić na sam koniec. Po napisaniu wszystkich innych sekcji w swoim CV, będziesz lepiej wiedział, jakie są twoje najmocniejsze strony i przypomnisz sobie swoje największe sukcesy.

Wzór CV (strażak) – podsumowanie zawodowe

POPRAWNIE 👇

Od trzech lat pracuję w ochotniczej straży pożarnej. Podczas mojej kariery mogłem zapoznać się ze specyfiką jednostki OSP, a także rozwinąć wiele umiejętności, takich jak gaszenie pożarów czy pomoc na wypadek klęski żywiołowej. Czuję, że praca w straży pożarnej jest moim powołaniem, dlatego chcę dołączyć do kadr PSP, aby zajmować się pomocą innym zawodowo.


NIEPOPRAWNIE 👇

Pracowałem w OSP. Obecnie chcę podjąć profesjonalną karierę w straży pożarnej. Umiem gasić pożary.


Pierwszy przykład jest krótki, ale zawiera wiele ciekawych informacji. Kandydat dzieli się najważniejszymi umiejętnościami, a także informuje, jak duże jest jego doświadczenie. Na koniec zaprezentował powody, dla których chce dołączyć do straży pożarnej.

W drugim przykładzie nie ma żadnych szczegółów, które przekonałyby rekrutera, że powinien przeczytać resztę życiorysu. Jest on zbyt ogólny i z pewnością nie sprawi, że kandydat się wyróżni.

📌Jeżeli zaczynasz przygodę w danej branży, skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i celach zawodowych.

Źle napisane podsumowanie zawodowe może ci wręcz zaszkodzić. Upewnij się, że tworzysz tę sekcję w odpowiedni sposób, zaglądając do naszego artykułu.

Jak zostać strażakiem PSP? Wybór szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Jeżeli aplikujesz do służby przygotowawczej, musisz mieć ukończoną co najmniej szkołę średnią. Jeśli jednak chcesz być profesjonalnym strażakiem, musisz zacząć służbę kandydacką. Szkoła główna służby pożarniczej w Warszawie to miejsce, w którym odbywa się kształcenie kadr oficerskich. W przypadku służby kandydackiej możesz uzyskać następujące tytuły:

 • Inżyniera pożarnictwa,
 • Magistra inżyniera pożarnictwa,
 • Stopień służbowy młodszego kapitana PSP.

Jeżeli chcesz być aspirantem strażakiem PSP, musisz uczestniczyć w jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej: w Poznaniu, Krakowie lub Częstochowie. Po ukończeniu takiej szkoły otrzymasz tytuł technika pożarnictwa i wówczas możesz zacząć pracę strażaka.

Jak przedstawić swoje wykształcenie w CV (strażak)?

Niezależnie od tego, na jaki stopień aplikuje strażak PSP, powinien w tej części przedstawić następujące informacje:

 • Zdobyty tytuł naukowy i/lub zawodowy,
 • Nazwę ukończonej szkoły lub uczelni,
 • Okres trwania nauki.

strazaka

Wzór CV – sekcja z wykształceniem

Magister Inżynier Pożarnictwa

Szkoła Główna Służby Pożarniczej

Warszawa

2012 – 2015

 • Ukończyłem studia z wyróżnieniem.
 • Brałem aktywny udział w działalności koła naukowego.

Jeżeli pracujesz już od jakiegoś czasu w straży pożarnej, nie musisz tak dokładnie opisywać swojej edukacji. Zamiast tego, skup uwagę na swoich zawodowych osiągnięciach. Jeżeli jednak po raz pierwszy starasz się dostać do Państwowej Straży Pożarnej, warto wspomnieć o swoich sukcesach podczas nauki. Życiorys zawodowy początkującego kandydata powinien przekonać potencjalnego szefa, że masz wszystko, czego potrzeba w zawodzie strażaka.

📌Przedstaw tylko najwyższy szczebel edukacji. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy niższy szczebel edukacji bardziej koresponduje ze stanowiskiem, o które się starasz. Wówczas warto wspomnieć o obu.

📌Kolejność pojawiania się sekcji w CV zależy od formatu jaki wybierzesz. Unikaj jednak rozpoczynania od sekcji z edukacją. Taki układ (zwany też klasycznym) był kiedyś popularny, ale obecnie przez wielu postrzegany jest jako nieefektywny i przestarzały.

Doświadczenie zawodowe w CV

W swoim CV strażak nie może pominąć sekcji z doświadczeniem. To, jaką masz historię zatrudnienia i jak ją zaprezentujesz w dokumencie, może mieć znaczący wpływ na twoje szanse na zatrudnienie.

W tej sekcji powinieneś podać:

 • Nazwę pełnionego stanowiska,
 • Miejsce pracy (np. PSP, OSP),
 • Czas trwania zatrudnienia.

Jeżeli chcesz napisać życiorys zawodowy, który wyróżni cię na tle innych kandydatów, nie poprzestawaj na tych podstawowych informacjach. Przy każdym opisywanym zatrudnieniu wymień też swoje najważniejsze obowiązki i osiągnięcia.

Historia zatrudnienia w CV (strażak z doświadczeniem)

Kapitan Straży Pożarnej

PSP Poznań

2015-2020

 • Przygotowałem 12 stażystów do długotrwałych akcji ratowniczych.
 • Zajmowałem się zapewnieniem bezpieczeństwa podczas organizacji imprez masowych.
 • Brałem aktywny udział w planowaniu ponad 120 akcji gaszenia pożaru.
 • Nadzorowałem prace związane z usuwaniem szkód wyrządzonych przez powodzie.
 • Trzykrotnie otrzymałem nagrodę strażaka roku.


strazaka

Sekcja z historią zatrudnienia – strażak bez doświadczenia

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy, możesz czuć się niepewnie, tworząc sekcję z doświadczeniem. Pamiętaj jednak, że każdy od czegoś zaczynał.

Zamiast momentalnie poddawać się i unikać tej sekcji, zastanów się nad praktykami i wolontariatami, które zrealizowałeś. Nawet jeżeli pracowałeś w OSP, bez umowy, możesz podać to jako swoje doświadczenie.

Liczą się także umiejętności nabyte w innych pracach, dlatego jeżeli pracowałeś dorywczo, studiując w szkole PSP, koniecznie też o tym wspomnij.

Spójrz na przykład:

Strażak – wolontariusz

OSP Luboń

Marzec – sierpień 2019

 • Przygotowywałem pojazdy do wyjazdu na akcje ratownicze.
 • Pomagałem przygotować szkolenie pożarnicze dla osób ubiegających się o wolontariat w OSP.
 • Wraz z moją drużyną zdobyłem złoty medal w wojewódzkich zawodach strażackich OSP.

Choć praca w OSP jest bezpłatna, jest to dobre przygotowanie do pełnienia służby w profesjonalny sposób. Być może warto od niej zacząć, zanim zdecydujesz się zostać profesjonalnym strażakiem.

Umiejętności w CV

Sekcja z umiejętnościami stanowi jedną z najważniejszych w całym CV. Dlaczego? Większość firm w celu prowadzenia rekrutacji używa specjalnych programów komputerowych, znanych pod nazwą systemy śledzenia kandydatów.

Ich zadaniem jest skanowanie otrzymanych dokumentów i odrzucanie tych, które nie zawierają słów kluczowych. Jeżeli nie chcesz, by twoje podanie trafiło do kosza jeszcze zanim wyląduje na biurku rekrutera, dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy. Znajdziesz tam listę umiejętności, które są wymagane od kandydatów.

To właśnie podanie kompetencje będą twoimi słowami kluczowymi, niezbędnymi do przejścia wstępnego procesu selekcji.

Tworząc tę sekcję, pamiętaj o kilku zasadach:

 • Zapisuj swoje umiejętności w takim samym brzmieniu jak w ofercie pracy, aby mieć pewność, że program odczyta je poprawnie.
 • Edytuj swoje CV pod tym względem przed wysłaniem do kolejnego pracodawcy (w naszym kreatorze zrobisz to za pomocą kilku kliknięć).
 • W pierwszej kolejności wymieniaj te swoje umiejętności, które także pojawiły się w ogłoszeniu o pracę.
 • Dodaj słowa kluczowe zarówno do CV, jak i do listu motywacyjnego.
⚠️Nie kłam w CV! Prawda szybko wyjdzie na jaw, a ty stracisz szansę na zatrudnienie. Co więcej, pracując jako strażak, odpowiadasz za zdrowie, a nawet życie innych. Jeśli skłamiesz na temat swoich umiejętności i zostaniesz zatrudniony, możesz doprowadzić do tragedii. W takich odpowiedzialnych zawodach, jeżeli pracodawca odkryje, że kłamałeś w dokumentach aplikacyjnych, możesz zostać zwolniony dyscyplinarnie.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde to takie, których można się nauczyć. Bez nich bardzo często wykonywanie danego zawodu nie byłoby możliwe.

Przykładowe umiejętności strażaka to:

 • Zabezpieczanie miejsca katastrof budowlanych,
 • Obsługa sprzętu gaśniczego,
 • Ratownictwo pożarnicze,
 • Ratownictwo chemiczne,
 • Umiejętność naprawy usterek samochodowych.

strazaka

Umiejętności miękkie

Praca strażaka oprócz umiejętności zarządzania sytuacjami kryzysowymi i gaszenia pożarów, wymaga też odpowiednich cech charakteru i umiejętności miękkich. Do obowiązków strażnika należy ratowanie życia innych, często z narażeniem własnego. Osoby aplikujące do pracy w branży muszą więc pokazać pracodawcy, że sprawdzą się w tej roli.

Oto przykładowe umiejętności miękkie, które mogą przydać się strażakom:

 • Umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresowymi,
 • Komunikatywność,
 • Zdolności przywódcze,
 • Odporność na trudne warunki pracy,
 • Empatia,
 • Wysoka kultura osobista.

Szukasz więcej inspiracji do napisania tej sekcji? Zajrzyj do tego artykułu.

Dodatkowe sekcje w CV – jak zaimponować pracodawcy?

Doskonałym sposobem na wyróżnienie CV jest dodanie dodatkowych sekcji, w których zaprezentujesz swoje wyjątkowe umiejętności.

W swoim CV możesz przykładowo umieścić sekcje:

🎁 Niezależnie od tego, na jaką dodatkową sekcję się zdecydujesz, pamiętaj, aby umieścić w niej tylko te informacje, które mają znaczenie dla posady, o którą się ubiegasz.

Spraw, by twój życiorys był jeszcze lepszy

Zweryfikuj błędy

Wysłanie listu motywacyjnego lub CV z błędami może cię słono kosztować. Błędy są często postrzegane przez rekruterów jako wyraz niechlujstwa, a nawet tego, że pracownikowi nie zależy na danym stanowisku. Właśnie dlatego przed wysłaniem swojego dokumentu koniecznie go przeczytaj i sprawdź, czy nie ma w nim literówek, błędów ortograficznych i czy wszystkie zdania są czytelne.

Napisz list motywacyjny strażaka

List motywacyjny jest dodatkiem do każdego CV. Za jego pomocą możesz naprawdę zaimponować pracodawcy. Skorzystaj z niego, aby pokazać swoją wyjątkową osobowość i pochwalić się najważniejszymi osiągnięciami.

Przy użyciu naszego kreatora napisanie listu motywacyjnego nie zajmie ci dużo czasu, a taki dokument może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy.

Wzór CV – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać CV strażaka, które zachwyci rekruterów. Oto kilka końcowych porad:

 • Napisz podsumowanie zawodowe i dodaj dodatkowe sekcje, aby wyróżnić się na tle innych.
 • Podawaj tylko te informacje, które mają związek z pracą, o którą się starasz.
 • Skup się na napisaniu ciekawej sekcji z historią zatrudnienia, nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia zawodowego.
 • Sięgnij po wzór CV, aby ułatwić sobie zadanie pisania tego dokumentu.
 • Zweryfikuj wszystkie dokumenty pod kątem błędów.
 • Dodaj klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych do swojego CV.

Sięgnij po nasze szablony CV, aby stworzyć ciekawe i profesjonalne podanie. Skorzystaj też z porad zawartych na naszym blogu, aby napisać życiorys i list motywacyjny, który zapewni ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie czekaj ani chwili – weź sprawy w swoje ręce i stwórz profesjonalne CV strażaka już dziś!


strazaka

Najczęściej zadawane pytania

Co jeszcze umieścić w aplikacji dla strażaka?

Skarbnicą wiedzy na temat wymaganych dokumentów jest zazwyczaj oferta pracy. Przeczytaj ją więc bardzo dokładnie. Być może nie wszystkie dokumenty wymagane są w początkowych fazach rekrutacji, jednak możesz być poproszony o ich dosłanie dopiero później, w każdym momencie.

Pracodawca z pewnością będzie oczekiwał potwierdzenia braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Zaświadczenie lekarskie, które potwierdza twoje umiejętności będzie więc konieczne. Co więcej, pracodawca może poprosić także o dostarczenie dokumentów potwierdzających ukończenie danej szkoły (np. świadectwo dojrzałości, egzamin ze szkoły PSP).

Przygotuj się również na test sprawności fizycznej, który pracodawca przeprowadzi zanim zdecyduje się ciebie zatrudnić.

Gdzie mogę pracować jako strażak?

Strażacy pracują w Ochotniczej lub Państwowej Straży Pożarnej, choć ich zadaniem nie zawsze jest gaszenie pożarów. Istnieje wiele rodzajów ratownictwa, dlatego też praca ta jest bardzo ciekawa. Niektóre ze specjalizacji to:

 • Ratownik wysokościowy – osoby te pracują na wysokościach i potrafią dotrzeć do nietypowych miejsc.
 • Specjalista techniczny – takie osoby pracują głównie przy katastrofach budowlanych i różnego rodzaju wypadkach, które wymagają szybkiego zabezpieczenia. Obsługują specjalistyczne sprzęty, dzięki którym szybko mogą dotrzeć do ludzi potrzebujących pomocy.
 • Specjalista chemiczno-ekologiczny – taki strażak pomaga w akcjach, gdzie istnieje duże ryzyko poparzenia żrącymi substancjami chemicznymi.
 • Ratownik wodny – takie osoby specjalizują się w ratowaniu osób z akwenów wodnych, na przykład w przypadku zaginięć w wodzie czy podczas powodzi.

Zajrzyj na naszą stronę, sięgnij po idealne szablony życiorysów zawodowych i stwórz idealne CV strażaka już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV