Jak napisać doskonałe CV stewardessy - kompletny poradnik

Stewardessy dbają o komfort pasażerów i zapewniają im bezpieczeństwo podczas lotu. Linie lotnicze bardzo poważnie podchodzą do wyboru członków cabin crew, czyli załogi pokładowej. Dla większości linii lotniczych najważniejsze są umiejętności kandydatów, jednak twoje wykształcenie czy doświadczenie także może wpłynąć na decyzję.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowe CV stewardessy

Anna Bąkowska
221 112 221
anna.bąkowska@gmail.com
Warszawa

Podsumowanie zawodowe

Mam trzyletnie doświadczenie jako stewardessa lotnictwa pasażerskiego. Biegle władam językiem angielskim i niemieckim, co umożliwia mi płynną komunikację z pasażerami międzynarodowymi. Dzięki doskonałym umiejętnościom interpersonalnym, potrafię zapewnić wyjątkowe doświadczenie podróżnym. Doskonale znam procedury bezpieczeństwa i techniki pierwszej pomocy, dzięki czemu mogę zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo na pokładzie.

Doświadczenie

Stewardessa
Fly Emirates
wrzesień 2021 - obecnie

  • Dbałam o bezpieczeństwo pasażerów na pokładzie samolotu.
  • Wspierałam pasażerów i przedstawicieli załogi w trudnych sytuacjach, w tym podczas ciężkich turbulencji.
  • Doskonale znam procedury bezpieczeństwa, dzięki którym udało mi się uniknąć wielu konfliktów na pokładzie.
  • Brałam udział w pięciu awaryjnych lądowaniach, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerom, dzięki moim umiejętnościom komunikacyjnym.

Umiejętności

  • umiejętność pływania
  • prawo jazdy kat. B
  • wiedza z zakresu bezpieczeństwa lotniczego
  • umiejętności sprzedażowe
  • zrozumienie przepisów lotniczych
  • umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach
  • znajomość zasad pierwszej pomocy i przepisów bezpieczeństwa
  • wysoka sprawność fizyczna
  • umiejętność efektywnej komunikacji z załogą samolotu i pasażerami
  • dyskretne i umiejętne rozwiązywanie problemów

Wykształcenie

Technik Gastronomii
Technikum gastronomiczne nr 2
Warszawa
2015-2020

Znajomość języków obcych

Język angielski - C2
Język niemiecki - C1

Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś stworzyć doskonałe dokumenty rekrutacyjne, w tym profesjonalne CV i list motywacyjny stewardessy. Być może o udzielaniu pierwszej pomocy i taktykach sprzedażowych wiesz wszystko. Ale czy wiesz, jak stworzyć doskonałe podanie o pracę?

Nie martw się: ty dbasz o bezpieczeństwo pasażerów podczas lotu, a my wiemy, jak napisać list motywacyjny i CV stewardessy, aby twoja podróż zakończyła się sukcesem. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat poszczególnych części CV. Zacznajmy!

Ile zarabia stewardessa?


Stewardesa CV

Zarobki cabin crew zależą w ogromnej mierze od linii lotniczych. Tanie linie lotnicze oferują zazwyczaj mniejsze stawki. Na pensję może również wpływać twoje doświadczenie, umiejętności, a nawet wykształcenie, a także to, czy wykonujesz loty czarterowe.

Z danych podanych na portalu wynagrodzenia.pl wynika, że średnia pensja dla lotów pasażerskich wynosi 6 700 złotych brutto. Z kolei 25% najlepiej zarabiających pracowników, może spodziewać się wynagrodzenia powyżej 7 700 złotych brutto.

65% osób zatrudnionych na stanowisku stewardessy to kobiety.

Stewardesa - CV i jego części

Każdy szablon CV podzielony jest na części. Ułatwiają one proces rekrutacji, ponieważ pozwalają rekruterom na szybkie zapoznanie się z informacjami o kandydacie. Jeżeli CV jest chaotyczne i nieczytelne, pracodawca może je od razu odrzucić.

Podstawowe części CV, czyli takie, które powinny się pojawić w każdym życiorysie zawodowym, to:

  • nagłówek,
  • doświadczenie,
  • wykształcenie,
  • umiejętności.

Pamiętaj, że oprócz tych podstaw, warto też wysilić się nieco bardziej i dodać sekcje, które zostaną pominięte przez większość kandydatów. Napisz dobre podsumowanie zawodowe, a także dodaj dodatkowe sekcje, w których pokażesz swoje wyjątkowe umiejętności, zainteresowania czy kwalifikacje.

Czy moje CV powinno zawierać zdjęcie?

To zależy od lokalnych zwyczajów i oczekiwań rynku pracy w danym regionie. W niektórych krajach, dołączanie zdjęcia do CV jest powszechne i oczekiwane, zwłaszcza w branżach takich, jak modeling czy aktorstwo. Dotyczy to też pracy jako stewardessa.

Jednak w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Wielka Brytania, dołączanie zdjęcia do CV jest mniej powszechne, a wręcz może w niektórych przypadkach prowadzić do automatycznej dyskwalifikacji.

Zawsze zwracaj uwagę na to, czy w ogłoszeniu o pracę prosi się o zdjęcie. Jeżeli nie, najlepiej będzie je pominąć. Jeżeli jednak zdecydujesz się na dodanie zdjęcia, zadbaj o to, aby było ono profesjonalne, aktualne i pokazywało ciebie jako profesjonalistę. Unikaj dołączania zdjęć odbiegających od standardów, np. zdjęć wakacyjnych, rodzinnych czy selfie.

Dowiedz się więcej na temat zasad dodawania zdjęcia do CV, czytając nasz poradnik.

Doświadczenie na stanowisku stewardessy - czy jest potrzebne?

Aby objąć stanowisko stewardessy, niekoniecznie musisz mieć duże doświadczenie. Tę pracę często podejmują ludzie młodzi, a niektóre linie lotnicze nawet wolą osoby, które nie miały wcześniejszego doświadczenia jako cabin crew. Wtedy można je przeszkolić dokładnie tak, żeby ich postawy odpowiadały standardom linii lotniczych.

Niezależnie od tego, czy pracowałaś już jako stewardessa, czy dopiero zaczynasz, postaraj się stworzyć sekcję z doświadczeniem. Koniecznie umieść tu:

  • nazwę stanowiska,
  • nazwę linii lotniczych lub firmy, która cię zatrudniała,
  • czas trwania zatrudnienia.

Aby wyróżnić się na tle innych i zdobyć nową pracę w lotnictwie, oprócz tych podstawowych informacji, wspomnij także o swoich głównych obowiązkach i wymień największe osiągnięcia w pracy stewardessy.

Jeżeli twoja praca nie miała żadnego związku z lotnictwem, postaraj się opisać inne stanowiska, podkreślając te umiejętności i kwalifikacje, które mogą się przydać podczas rekrutacji na stanowisko stewardessy.


Stewardesa CV

Przykładowa sekcja z doświadczeniem zawodowym

Stewardessa
Fly Emiratesr
wrzesień 2021 - obecnier
  • Dbałam o bezpieczeństwo pasażerów na pokładzie samolotu.
  • Wspierałam pasażerów i przedstawicieli załogi w trudnych sytuacjach, w tym podczas ciężkich turbulencji.
  • Doskonale znam procedury bezpieczeństwa, dzięki którym udało mi się uniknąć wielu konfliktów na pokładzie.
  • Brałam udział w pięciu awaryjnych lądowaniach, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerom, dzięki moim umiejętnościom komunikacyjnym.

📌 Nie masz jeszcze żadnego doświadczenia jako cabin crew, a marzysz o pracy jako stewardessa? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik na temat pisania CV bez doświadczenia zawodowego.

Umiejętności

Praca stewardessy wymaga konkretnych umiejętności. Podczas procesu rekrutacji duże linie lotnicze otrzymują wiele zgłoszeń. Właśnie dlatego chętnie sięgają po systemy śledzenia kandydatów. Te specjalistyczne programy komputerowe skanują twoje podanie, sprawdzając, czy w CV i liście motywacyjnym stewardessy znajdują się odpowiednie słowa kluczowe.

Nie musisz się martwić. Słowa kluczowe możesz łatwo znaleźć. Wystarczy, że przeczytasz dokładnie ogłoszenie o pracę. Tymi słowami są zazwyczaj umiejętności wymagane od kandydatów.

Pamiętaj, aby nigdy nie kłamać w swoim CV. Po pierwsze, doświadczeni rekruterzy bardzo szybko zweryfikują kłamstwo, a po drugie, w pracy stewardessy odpowiadasz za bezpieczeństwo innych. Kłamiąc na temat swoich kompetencji, być może narażasz ludzi na niebezpieczeństwo.

📌 Z naszym kreatorem CV bardzo szybko możesz edytować wzór listu motywacyjnego i CV. Dzięki temu bez problemu dostosujesz swoje podanie do konkretnej oferty pracy.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde to takie, które są mierzalne i które można zdobyć podczas nauki czy pracy. Bez nich niemożliwe byłoby wykonywanie danego zawodu. CV stewardessy koniecznie musi zawierać tę część, ponieważ to właśnie kompetencje są najważniejsze dla pracodawcy podczas rekrutacji członków cabin crew.

Spójrz na przykładowe umiejętności twarde, które mogą się przydać w zawodzie stewardessy:

  • umiejętność pływania
  • prawo jazdy kat. B
  • wiedza z zakresu bezpieczeństwa lotniczego
  • obsługa pasażerów
  • umiejętności sprzedażowe
  • zrozumienie przepisów lotniczych
  • umiejętność efektywnej komunikacji w języku angielskim, polskim i niemieckim

Umiejętności miękkie

Zawód stewardessy jest bardzo odpowiedzialny i wymaga niemal nieustannego kontaktu z ludźmi. Właśnie dlatego, ubiegając się o stanowisko stewardessy, musisz przedstawić swoje umiejętności miękkie.

Przykładowe umiejętności miękkie potrzebne, aby objąć stanowisko stewardessy to:

  • umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach
  • znajomość zasad pierwszej pomocy i przepisów bezpieczeństwa
  • wysoka sprawność fizyczna
  • umiejętność efektywnej komunikacji z załogą samolotu i pasażerami
  • dyskretne i umiejętne rozwiązywanie problemów
📌 Czy wiesz, że w wielu liniach lotniczych prowadzona jest zbiorowa rozmowa kwalifikacyjna, w której oceniane są twoje umiejętności, w szczególności miękkie? Dowiedz się, jak się do niej przygotować, czytając nasz poradnik na ten temat.


Stewardesa CV

Wykształcenie

W przypadku pracy na stanowisku stewardessy nie ma ściśle określonych wymagań dotyczących wykształcenia. Zazwyczaj linie lotnicze oczekują, że kandydaci będą mieli co najmniej średnie wykształcenie, choć nie zawsze jest to warunek konieczny. Większość linii lotniczych nie wymaga od kandydatów ukończonych studiów, ponieważ skupia się przede wszystkim na umiejętnościach miękkich i znajomości języków obcych.

Stewardesy muszą także przejść specjalne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i obsługi pasażerów. Takie szkolenia są jednak zazwyczaj zapewniane przez linie lotnicze już po zatrudnieniu.

Mimo wszystko, powinnaś przedstawić swoją edukację w CV. Koniecznie podaj tu:

  • tytuł zawodowy/naukowy, jeżeli dotyczy,
  • nazwę szkoły,
  • czas trwania edukacji.

Spójrz na przykład sekcji z wykształceniem:

Technik Gastronomii
Technikum gastronomiczne nr 2
Warszawa
2015-2020

📌 Ponieważ sekcja z wykształceniem nie odgrywa dużej roli podczas rekrutacji na stanowisko stewardessy, możesz umieścić ją na końcu, pod sekcjami z doświadczeniem i umiejętnościami.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to kilka zwięzłych zdań, które powinny zostać umieszczone na początku CV. Jego zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest podsumowanie najważniejszych umiejętności, doświadczenia i osiągnięć zawodowych kandydata. Skup się w nim na tym, jaką wartość możesz zaoferować pracodawcy.

Przede wszystkim uwzględnij te osiągnięcia i umiejętności, które są istotne dla danej pozycji. Aby zrobić to dokładnie, zapoznaj się jeszcze raz z treścią oferty pracy. Zadaniem tej sekcji jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać twoje CV.

Dodając podsumowanie zawodowe do swojego podania, znacząco zwiększasz swoje szanse na wyróżnienie się na tle konurencji.

Oto przykładowe podsumowanie zawodowe, którym możesz się zainspirować:

Mam trzyletnie doświadczenie jako stewardessa lotnictwa pasażerskiego. Biegle władam językiem angielskim i niemieckim, co umożliwia mi płynną komunikację z pasażerami międzynarodowymi. Dzięki doskonałym umiejętnościom interpersonalnym, potrafię zapewnić wyjątkowe doświadczenie podróżnym. Doskonale znam procedury bezpieczeństwa i techniki pierwszej pomocy, dzięki czemu mogę zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo na pokładzie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pisania tej sekcji życiorysu zawodowego? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim przykłady podsumowania, także dla osób bez dużego doświadczenia.

Dodatkowe sekcje w CV

Dodatkowe sekcje to idealny sposób, aby wyróżnić swoje CV na tle innych. W naszym kreatorze możesz je dodać za pomocą jednego kliknięcia. Choć masz dużo opcji do wyboru, pamiętaj, że treść tych sekcji powinna być ściśle związana z pracą, o którą się ubiegasz. Przykładowe sekcje dodatkowe, po które możesz siegnąć to:

  • kursy i szkolenia,
  • zainteresowania,
  • języki obce,
  • wolontariaty,
  • obsługa komputera.

Języki obce

Umiejętność porozumiewania się w języku angielskim to w pracy stewardessy konieczność. W końcu będziesz latać do obcych krajów, a komunikacja to w tej pracy klucz do sukcesu. Właśnie dlatego w przypadku CV stewardessy warto wspomnieć o tych umiejętnościach w osobnej sekcji.

Jeżeli znasz więcej niż jeden język obcy, twoje szanse na zdobycie zatrudnienia mogą się zwiększyć. Co więcej, jeżeli jest to niszowy język, możesz nawet mieć szansę na otrzymanie wyższej stawki.

Dowiedz się, jak stworzyć sekcję z językami obcymi w CV, czytając nasz poradnik.


Stewardesa CV

Jak napisać list motywacyjny stewardessy?

Być może zastanawiasz się, czy musisz napisać list motywacyjny stewardessy. Odpowiedź brzmi - niekoniecznie. Jeżeli pracodawca wyraźnie prosi o list motywacyjny w ogłoszeniu o pracę, uznaj go za dokument obowiązkowy do aplikacji. W innym wypadku, to tylko od ciebie zależy, czy zdecydujesz się na jego napisanie.

Eksperci uważają jednak, że tworzenie listów motywacyjnych może znacząco zwiększyć szanse kandydatów. Dobry list motywacyjny stewardessy przekona pracodawcę nie tylko, że masz odpowiedzenie kompetencje i kwalifikacje, ale też pokaże, że jesteś osobą ambitną i gotową do działania.

W liście motywacyjnym stewardessy warto skupić się na opisaniu swojej pasji do podróżowania i na umiejętnościach komunikacyjnych. Warto również podkreślić chęć pracy w zespole, skrupulatność, elastyczność i znajomość procedur bezpieczeństwa. Kluczowe jest wyrażenie gotowości do zaangażowania się w działania związane z zapewnieniem wyjątkowej obsługi i komfortu pasażerom.

Pamiętaj, że w liście motywacyjnym możesz rozwijać dane z CV, ale nie powinieneś ich powielać. Skup się także na opisaniu swoich celów zawodowych, podkreślając, jak praca na danym stanowisku może się przyczynić do ich realizacji.

Podsumowanie artykułu

Jeżeli praca stewardessy to twoje marzenie, koniecznie poświęć wystarczająco dużo czasu na napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu to zadanie będzie dla ciebie nieco łatwiejsze.

Potrzebujesz więcej porad? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele użytecznych wskazówek. Sięgnij też po nasze szablony CV, aby stworzyć idealne podanie o pracę stewardessy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długie powinno być moje CV?

W większości przypadków najlepiej sprawdzi się jednostronnicowe CV. Tylko osoby z ogromnym doświadczeniem powinny pozwolić sobie na nieco dłuższy życiorys zawodowy. Aby zmieścić wszystko na jednej stronie A4, zastanów się dobrze, jakie informacje są najważniejsze i związane z konkretną posadą.

Nigdy nie zmniejszaj zbytnio czcionki ani nie redukuj marginesów. Być może wówczas zmieścisz trochę więcej tekstu, ale jednocześnie sprawisz, że twoje podanie przestanie być czytelne i pracodawca od razu je odrzuci.

Jak dobrze sformatować CV stewardessy?

CV powinno być czytelne i uporządkowane. Zaleca się używanie czytelnej czcionki, takiej jak Arial lub Times New Roman, w rozmiarze 10-12. Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie nagłówków, punktów wypunktowanych i odrębnych sekcji, aby ułatwić czytanie i przeglądanie CV.

Korzystając z naszego kreatora CV, masz pewność, że twoje dokumenty aplikacyjne będą wyglądały estetycznie i przedstawią wszystkie informacje w czytelny sposób.

Już dziś skorzystaj z naszych szablonów i stwórz doskonałe CV dla stewardessy.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV