CV naukowca – kompletny przewodnik

Choć wiele osób wyobraża sobie szalonych naukowców w fartuchach, praca akademicka to znacznie więcej niż taki stereotypowy, popularny obraz. Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z nauką i studiami, z pewnością masz za sobą długie godziny badań, lata nauki i niezliczoną ilość przeczytanych książek i artykułów.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV naukowego

Anna Nowak

Doktorantka Chemii
Warszawa
345 565 545
nowak.anna@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Jestem doktorantką chemii na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuję się w chemii kosmetycznej. Otrzymałam liczne wyróżnienia i nagrody, w tym nagrodę Chemika Roku przyznawaną przez PAN. Chcę dołączyć do Państwa zespołu badawczego, aby rozwijać wiedzę z zakresu chemii molekularnej.

Doświadczenie

Wykształcenie i stopnie naukowe
Stopień doktora chemii
2009

Instytut Chemii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa
Tytuł rozprawy doktorskiej: Wpisz tytuł pracy
promotor: prof. dr hab. Ludmiła Buk
2005–2009

Studia doktoranckie z zakresu chemii
Instytut Chemii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Doświadczenie zawodowe

2009-2012
Asystentka naukowa, Zakład Chemii Kosmetycznej, Uniwersytet Łódzki, Łódź.

Publikacje naukowe

Nowak, Anna (2010), “Analiza składów chemicznych kosmetyków stałych” w Chemia ABC 15(30): 32-87

Konferencje i wyjazdy naukowe

Marzec-lipiec 2009, Pobyt naukowy, Uniwersytet Sorboński, Paryż

Umiejętności

 • Prowadzenie badań,
 • Wykorzystanie narzędzi laboratoryjnych,
 • Znajomość języków obcych,
 • Rzetelność,
 • Umiejętność pracy pod presją,
 • Empatia.

Do pracy naukowej dostaną się tylko najlepsze osoby. Warto więc mieć świadomość, że napisanie odpowiedniego CV naukowego to klucz do sukcesu. Nawet jeżeli wiesz wszystko o historii XVIII wieku lub potrafisz stworzyć doskonałe chemiczne mieszanki, możesz nie wiedzieć, w jaki sposób napisać odpowiednie CV.

CV naukowe może być znacznie dłuższe niż standardowe CV. Nie szczędź więc miejsca, musisz bowiem przedstawić informacje o wszystkich swoich osiągnięciach akademickich. Grono akademickie oceniające twój życiorys naukowy dokładnie sprawdzi wszystkie informacje.

Nie martw się jednak – nie jesteśmy naukowcami, ale o pisaniu podań o pracę wiemy wszystko. Pomożemy ci stworzyć taki życiorys zawodowy, w którym doskonale zaprezentujesz wszystkie swoje osiągnięcia i umiejętności. Tak jak w pisaniu pracy dyplomowej ważne jest zawarcie odpowiednich tez, antytez i argumentów w odpowiednim miejscu, tak i w CV musisz umieścić poszczególne części podania we właściwy sposób.

Zanim zabierzesz się za pisanie CV, zapoznaj się z tym artykułem, w którym zawarliśmy ciekawe porady i wskazówki. Skorzystaj też z naszego kreatora CV, aby mieć pewność, że wszystkie istotne informacje zostały zawarte w twoim podaniu.

Fakty dotyczące pracy naukowej:

Spójrz na kilka informacji dotyczących pracy naukowej:

 • Według danych przedstawionych na stronie pl, pracownik naukowy może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5 980 złotych brutto.
 • 49% osób biorących udział w badaniu to kobiety.
 • Część osób pracujących na stanowiskach naukowych cieszy się takimi benefitami jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej oraz szkolenia i kursy zawodowe.

Format i układ CV naukowego

CV naukowe różni się nieco od standardowego. Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które przydadzą się, kiedy będziesz tworzył życiorys naukowy:

 • Wybierając format życiorysu, pamiętaj, że powinien on podkreślać twoje najważniejsze osiągnięcia.
 • Zanim wyślesz życiorys naukowy, spersonalizuj go tak, aby pracodawca czuł, że zależy ci właśnie na danym stanowisku.
 • Użyj wzoru CV, aby mieć pewność, że twoje podanie wygląda estetycznie.
⚠️ Na rynku pracy rekruterzy poświęcają średnio około 6 sekund na każde podanie. Twoje CV naukowe powinno zatrzymać spojrzenie na znacznie dłużej.

Format CV naukowego

Istnieją trzy formaty życiorysu:

 • Chronologiczny, gdzie główną rolę odgrywa twoje doświadczenie zawodowe,
 • Funkcjonalny, gdzie na pierwszy plan wysuwają się twoje umiejętności,
 • Łączony, który zawiera cechy dwóch powyższych formatów i który polecany jest osobom z ogromnym doświadczeniem.

Pisząc CV naukowe, sięgnij po taki format, który podkreśli twoje najważniejsze osiągnięcia. Niezależnie jednak od wybranego układu pamiętaj, by zapisać dane w odwróconym porządku chronologicznym. Oznacza to, że jako pierwsze wypiszesz te osiągnięcia, publikacje, doświadczenie, wykształcenie itd., które jest najnowsze, a zakończysz listę na najstarszej informacji. W ten sposób twój pracodawca nie przeoczy najistotniejszych faktów o tobie.

⚠️ Standardowe CV powinno mieć optymalnie jedną stronę, a maksymalnie dwie. Jednak życiorys naukowy nie ma takiego limitu. Twój dokument może mieć nawet kilkanaście stron. Jego długość powinna zależeć od etapu twojej akademickiej kariery. Pamiętaj jenak, aby wszystkie informacje były adekwatne do twojego pola badań.

Jakie elementy powinien zawierać życiorys naukowy?

W klasycznym CV powinny pojawić się takie sekcje jak wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Jednak, jak już wiesz, CV naukowe jest wyjątkowe. Oto lista części CV, które może zawierać życiorys naukowy:

 • Wykształcenie,
 • Zainteresowania naukowe,
 • Twoje publikacje,
 • Projekty i doświadczenie badawcze,
 • Konferencje naukowe,
 • Nagrody i wyróżnienia,
 • Granty i stypendia,
 • Języki i umiejętności.

Koniecznie pamiętaj też o dodaniu nagłówka z danymi kontaktowymi – to konieczność, nawet dla życiorysu naukowego. Być może przyda się także podsumowanie zawodowe, w którym podkreślisz swoje najważniejsze osiągnięcia naukowe.

🎁W zależności od momentu twojej kariery naukowej, a także miejsca, w którym chcesz pracować, będziesz mógł wpisać do swojego życiorysu naukowego wszystkie lub tylko część powyżej wspomnianych sekcji. Najważniejsze jest, abyś przedstawił je w ciekawy i przejrzysty sposób.


pobierz cv dla naukowca

W dalszej części artykułu przedstawiamy jak stworzyć poszczególne części w CV naukowym.

CV naukowe – jak zapisać nagłówek

Napisanie tej części życiorysu jest dość proste. Po prostu musisz wiedzieć, co powinno znaleźć się w tej sekcji, a także uważać, by wszystkie dane były zapisane poprawnie.

⚠️Zanim wyślesz podanie, zweryfikuj, czy twoje dane kontaktowe są aktualne i nie zawierają błędów. Jest to szczególnie ważne dla naukowców, którzy nie są jeszcze rozpoznawalni w świecie akademickim. Twój potencjalny szef nie będzie szukał twojego numeru telefonu czy adresu e-mail. Jeżeli zapisałeś błędne dane, możesz stracić szansę na zatrudnienie.

Nagłówek powinien znaleźć się na górze twojego CV naukowego. Warto podkreślić swoje imię i nazwisko pogrubieniem lub nieco większą czcionką. Tworząc nagłówek w CV naukowca, powinieneś uwzględnić następujące informacje:

 • Stopień naukowy,
 • Jednostka naukowa i jej adres korespondencyjny, a także numer kontaktowy (jeżeli dotyczy),
 • Twój e-mail,
 • Twój numer telefonu.
Poprawny przykład
Jan Nowak

Wykładowca historii sztuki starożytnej

Uniwersytet Warszawski, Wydział Historyczny,

Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa

Tel: 123 412 323

Dane kontaktowe:

656 543 123

jannowak@gmail.com

Niepoprawny przykład

Jan Nowak

1234561234 domowy 23456712 drugi 098765432

1212slodk4janekl@całuski.com

ul. Słoneczna 12,

34-465 Warszawa


Poprawny przykład jest czytelny i z łatwością można zapoznać się ze wszystkimi informacjami. Potencjalny szef od razu wie, z kim ma do czynienia. Bez problemu może skontaktować się z osobą na uczelni, a także bezpośrednio z kandydatem, korzystając z osobistych danych kontaktowych.

Drugi przykład jest chaotyczny i nieczytelny. Adres e-mail zawiera nieprofesjonalne zwroty. Pamiętaj, że nie ma potrzeby podawania osobistego adresu zamieszkania – jest on zupełnie zbędny i tylko wprowadza chaos.

📌Eksperci radzą, by stworzyć adres składający się z imienia i nazwiska. Jeżeli nie masz profesjonalnego adresu na poczcie uczelni, stwórz go na wiarygodnych platformach np. Gmailu.


Przykłady CV Naukowca

Wykształcenie w CV

W przypadku CV naukowego, wykształcenie powinno pojawić się jako pierwsza sekcja. W końcu ubiegasz się o pracę w świecie nauki, a więc edukacja gra tu kluczową rolę.

📌W większości standardowych CV należy podawać tylko najwyższy stopień wykształcenia. Jednak CV naukowe znacząco różni się od standardowych wzorów. W sekcji z edukacją warto wypisać wszystkie zdobyte stopnie naukowe.

W sekcji z wykształceniem należy wymienić:

 • Uzyskany tytuł naukowy,
 • Datę uzyskania tytułu naukowego lub czas trwania edukacji,
 • Nazwę instytucji oraz miejscowość,
 • Tytuł pracy dyplomowej,
 • Informacje o promotorze (imię, nazwisko, stopień naukowy)

Przykład sekcji z wykształceniem

Doktor habilitowany z zakresu językoznawstwa

2019

Instytut Neofilologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Praca doktorska: “O języku”

promotor: prof. dr hab. Laura Lis

Studia doktoranckie, kierunek językoznawstwo

2015–2019

Instytut Neofilologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Tytuł magistra z zakresu filologii angielskiej

2015

Instytut Neofilologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Tytuł pracy magisterskiej: “O języku angielskim”

promotor: prof. dr hab. Antonia Potrzebna

Studia magisterskie z filologii angielskiej

2010–2015

Instytut Neofilologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa


Publikacje naukowe

Lista publikacji naukowych to obowiązkowy element każdego curriculum vitae naukowca. W tą sekcję możesz wpisać wszystkie publikacje związane z twoimi zainteresowaniami naukowymi i ścieżką kariery.

Mogą się tutaj pojawić takie publikacje jak:

 • Monografie,
 • Rozdziały w monografiach wieloautorskich,
 • Recenzje książek,
 • Artykuły opublikowane w czasopismach naukowych,
 • Publikacje online,
 • Inne teksty naukowe warte uwagi.
📌 Choć większość sekcji w CV powinna być zapisana w odwróconej kolejności chronologicznej, ta część może stanowić wyjątek. Uporządkuj swoje publikacje w taki sposób, aby najważniejsze i najbardziej prestiżowe pojawiały się jako pierwsze.


napisać cv Naukowca

Aby sprawić, by ta sekcja była bardziej przejrzysta, podziel ją, uwzględniając rodzaj publikacji: na przykład umieść osobno monografie, a osobno artykuły.

Stosuj taką formę zapisu, jaką zazwyczaj używasz do zapisania bibliografii w swoich pracach.

🎁 Jeżeli jakiś artykuł nie został jeszcze opublikowany, ale ty masz pewność, że zostanie wydany, możesz wspomnieć o nim w CV z dopiskiem “w przygotowaniu”.

Spójrz na przykład:

Monografie:

Potrzebna Anna (2019) “Symbolika średniowiecznych katedr”, Wydawnictwo Naukowe UAM

Artykuły:

Potrzebna Anna (2017) “Analiza rzeźb zewnętrznych katedry w Lyon”, Artes Liberales 14(2): 35-98


Konferencje i wyjazdy naukowe

Jako osoba związana ze światem nauki wiesz, jak istotny jest udział w konferencjach, a w szczególności czynny udział. Konferencje i wyjazdy naukowe dają ci możliwość zaprezentowania swoich badań w różnych zespołach naukowych, a także zdobycie znajomości i wiedzy od innych uczestników. Właśnie dlatego taka sekcja powinna się znaleźć w każdym życiorysie naukowym.

Ta sekcja powinna zawierać informacje na temat:

 • Organizacji konferencji,
 • Udziału w konferencjach,
 • Wykładów gościnnych,
 • Udziału w seminariach naukowych,
 • Wyjazdów naukowych.
📌 Jeżeli masz do przedstawienia wiele konferencji i wyjazdów naukowych, możesz tę sekcję podzielić na podsekcje, tak jak w przypadku publikacji. Jeżeli jednak nie ma ich wiele, możesz po prostu wypisać je ciągiem.

Przykład:

20.10-01.12.2019 – Pobyt naukowy, University of New York, USA

03.2019 – Organizacja konferencji naukowej “Nazwa Konferencji Naukowej”, WarszawaSzablony CV Naukowca

CV naukowe – jak opisać doświadczenie zawodowe?

W przypadku klasycznego CV, doświadczenie zawodowe to najważniejsza część podania. Jednak w karierze akademickiej nie odgrywa ona aż tak istotnej roli, choć nadal jest ważna. W tej sekcji wymień tylko najistotniejsze doświadczenia, ważne dla twojej dziedziny naukowej, a także podkreśl jakie funkcje dydaktyczne pełniłeś na uczelni.

Spójrz na poniższy przykład:

2015-obecnie

Asystentka naukowa, Zakład Filologii Germańskiej, Instytut Goethego, Wydział Filologiczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

2013-2014

Prowadzenie zajęć Wstęp do germanistyki, Instytut Goethego, Wydział Filologiczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań


Twoje profesjonalne CV powinno zawierać tylko informacje dotyczące pracy naukowej. Jeżeli pracowałeś poza akademią, na rynku komercyjnym, nie jest to istotne w życiorysie naukowym, chyba że praca była bezpośrednio związana z twoją działalnością naukową. Przykładowo pracowałeś w laboratorium chemicznym, a jesteś doktorem chemii.

Projekty badawcze i doświadczenie naukowe

Poprzez udział w projektach badawczych pokazujesz potencjalnemu pracodawcy, że jesteś ambitnym kandydatem, który jest gotowy do rozwoju. W tej części CV powinieneś przedstawić doświadczenia, które pokazują, że potrafisz prowadzić lub brać udział w projektach badawczych i grantach.

Nawet jeżeli nie był to indywidualny grant czy projekt, ale pracowałeś w zespole, koniecznie o tym wspomnij w swoim CV. W ten sposób pokazujesz, że nie tylko znasz się na rzeczy, ale także w swojej karierze akademickiej potrafisz działać zespołowo.

Podając informacje w tej części nie zapomnij wymienić:

 • Czasu trwania grantu,
 • Nazwy projektu,
 • Źródła finansowania,
 • Jednostki naukowej, w której realizowałeś projekty naukowe.

Aby się wyróżnić, opisz pokrótce swoją rolę w danym projekcie.

Spójrz na poniższy przykład:

2017-2019

Przewodniczący projektu “Badanie średniowiecznych katedr w województwie Pomorskim”

Projekt finansowany z grantu Ministerstwa Nauki

Jednostka naukowa: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu


Sekcja z nagrodami i wyróżnieniami

Niezależnie od tego, czy otrzymałeś list gratulacyjny od Rektora, wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim czy nominację do Nagrody Nobla, w twoim CV naukowym powinna znaleźć się informacja na temat wyróżnień i nagród.

Wymieniając swoje osiągnięcia, najpierw podaj rok, a potem nazwę.

🎁 Podawaj tylko informacje na temat nagród i wyróżnień, które otrzymałeś podczas swojej uniwersyteckiej kariery. Nie wspominaj o nagrodach z liceum. Nagrody powinny być związane z twoją karierą naukową. Jeżeli specjalizujesz się w chemii, a opublikowałeś powieść obyczajową, niekoniecznie jest to informacja, która zachwyci pracodawcę.

Nagrody i wyróżnienia w CV – przykład
 • 2017, Nagroda Ministra Edukacji II stopnia za wybitne osiągnięcia naukowe z dziedziny chemii.
 • 2018, List gratulacyjny rektora uczelni za prowadzenie projektu badawczego “Chemia w życiu codziennym”.

Podsumowanie w CV naukowym – czy jest konieczne?

Jeżeli piszesz życiorys naukowy, z pewnością jesteś ekspertem w danej dziedzinie. Podczas twojej działalności naukowej zapewne miałeś styczność z innymi kandydatami i wiesz, że konkurencja na akademickim rynku pracy też może być dość spora. Warto więc zrobić wszystko, aby wyróżnić się na tle innych. Jak to zrobić? Pisząc podsumowanie życiorysu.

Podsumowanie to zaledwie kilka krótkich zdań, w których powinieneś zawrzeć wszystkie swoje najważniejsze osiągnięcia w ciekawy sposób. Zachęcisz tym rekrutera do dalszego czytania życiorysu. Pamiętaj, że ta część jest bardzo krótka: ma zaledwie trzy lub cztery zdania. Postaraj się więc jej użyć jak najlepiej. Jeżeli jesteś doktorem habilitowanym, tytuł pracy magisterskiej czy konferencja sprzed trzech lat nie powinna się znaleźć w tej części.

Spójrz na poprawny przykład podsumowania:

Poprawnie
Jestem doktorem habilitowanym nauk o sztuce. Otrzymałem nominację do prestiżowej nagrody ABC. Moje książki na temat sztuki cieszą się międzynarodowym uznaniem, czego dowodem jest wyróżnienie w konkursie XYZ. W Państwa placówce chcę wykorzystać moją wiedzę i zdolności edukacyjne, aby kształcić młode pokolenie z zakresu teorii sztuk wizualnych.

📌Jeżeli zdecydujesz się na podsumowanie zawodowe, powinno się ono znaleźć pod nagłówkiem. Mimo, że jest to jedna z pierwszych sekcji w życiorysie, eksperci radzą, by jej pisanie zostawić na sam koniec. W ten sposób po napisaniu CV odświeżysz sobie pamięć na temat swoich szczególnych osiągnięć.

Umiejętności

Każde CV, w tym CV naukowe powinno zawierać sekcję z umiejętnościami. Jest ona szczególnie istotna, jeżeli aplikujesz o pracę w renomowanej placówce, do której aplikuje bardzo wielu kandydatów. Czasami pracodawcy używają specjalnych programów, które odrzucają wstępnie CV, niespełniające konkretnych wymagań.

📌Aby nie zostać odrzuconym, zanim twoja aplikacja trafi na biurko rekrutującego, przejrzyj ofertę pracy i zweryfikuj, jakie umiejętności są wymagane od kandydatów. Powinny się one znaleźć w twoim CV.

W podaniu musisz podać zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Umiejętności twarde będą się różnić w zależności od dziedziny, którą zajmujesz się naukowo. Pamiętaj więc, aby dostosować tę sekcję do swojego sektora. Istnieją też pewne umiejętności techniczne, które przydadzą się każdemu, kto wybrał akademicką karierę. Są to na przykład prawo jazdy czy umiejętność obsługi komputera.

Umiejętności miękkie są związane z cechami charakteru i z tym, jak działasz samemu oraz w interakcji z innymi. Pamiętaj, że te kompetencje są szczególnie istotne, jeżeli aplikujesz o pracę, która wymaga działania zespołowego, czy też uczenia innych. Dostosuj listę do stanowiska, o które się starasz.

Oto przykładowe kompetencje miękkie, które mogą być przydatne do pracy naukowej:

 • Cierpliwość,
 • Umiejętność wykonywania monotonnej pracy,
 • Uważność,
 • Praca pod presją czasu,
 • Punktualność,
 • Praca zespołowa,
 • Empatia,
 • Przywództwo,
 • Analityczne myślenie,
 • Kreatywne myślenie.

Co jeszcze należy umieścić w CV naukowym? Dodatkowe sekcje.

Aby w pełni wykorzystać potencjał podania, pomyśl o dodaniu nieobowiązkowych sekcji, które mogą pomóc ci wyróżnić się na tle innych naukowców i pokazać, że to ty jesteś idealnym pracownikiem na dane stanowisko.

Zainteresowania naukowe

Zainteresowania naukowe różnią się nieco od tych dodawanych do klasycznego CV. Jednak reguła jest taka sama: podawaj tylko te zainteresowania, które mają związek z pracą, o jaką się ubiegasz.

W tej części możesz podkreślić tematy, którym przykładasz szczególną uwagę podczas swoich badań. Podkreśl także dziedzinę, w jakiej się specjalizujesz. Warto tu także wspomnieć o swoich planach, związanych z rozwojem danej specjalizacji.

Przykład:

Specjalizacja: historia średniowiecznych katedr, region niemiecki, ikonografia świętych

Referencje

Dodawanie referencji do CV nie jest obowiązkowe. Powinny się one pojawić wówczas, gdy pracodawca tego wymaga, lub gdy możesz się pochwalić poleceniem od wybitnej osoby pracującej w twojej dziedzinie. Wówczas możesz je dodać na samym dole dokumentu.

⚠️Pamiętaj, aby nie kłamać na temat listów referencyjnych. Zanim umieścisz kontakt do kogokolwiek, upewnij się, że ta osoba wyraża na to zgodę. Świat akademicki jest hermetyczny, a ty z pewnością nie chcesz, aby myślano o tobie jako o nieuczciwej osobie.


doświadczenie cv dla naukowca

Języki obce

Jeżeli znasz jakikolwiek język obcy, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV. Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest ceniona na rynku pracy i stanowi wspaniały atut dla kandydatów świata naukowego. Znajomość niektórych języków może być wymagana, abyś mógł prowadzić zajęcia czy projekty badawcze z osobami zza granicy, a także prowadzić badania.

Pamiętaj, że podanie informacji na temat zdobytych certyfikatów naukowych to idealny sposób na przekonanie pracodawcy, że jesteś doskonałym kandydatem. Przykładowe certyfikaty, o których warto wspomnieć to:

 • Język angielski – TOEFL
 • Język niemiecki – Goethe Zertifikat

Nie masz pewności, jak przedstawić swoje umiejętności z zakresu języków obcych w CV? Zajrzyj do tego artykułu. Opisaliśmy w nim krok po kroku kilka metod przedstawiania języków w CV.

Spraw, by twój życiorys zawodowy był nieskazitelny

Z pewnością chcesz, aby twoje podanie o pracę przekonało rekrutera, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko. Oto kilka porad, które pomogą ci napisać idealne CV

Zweryfikuj błędy

Zanim wyślesz swoje podanie, sprawdź, czy nie ma w nim literówek. CV naukowca jest znacznie dłuższe od klasycznego życiorysu zawodowego, a więc większe jest także ryzyko popełnienia błędu. Zadbaj o to, by w twoim CV nie było literówek, błędów ortograficznych czy niejasno brzmiących zwrotów.

Sięgnij po kreator CV

Kreator CV to idealny sposób na napisanie doskonałej aplikacji. Dzięki szablonom wiesz, jakich sekcji nie może zabraknąć w CV. Co więcej, jeżeli twoja kariera naukowa ruszy do przodu, możesz zaktualizować swoje CV za pomocą kilku kliknięć.

Podsumowanie artykułu

Z pewnością już wiesz, jak stworzyć doskonałe CV. Na koniec spójrzmy jeszcze na kilka ważnych punktów:

 • Użyj szablonu CV, aby szybko stworzyć podanie.
 • Twój życiorys zawodowy może mieć więcej niż dwie strony.
 • W większości sekcji zastosuj odwrócony porządek chronologiczny.
 • Podawaj tylko informacje, które mają związek z twoją pracą naukową.
 • Nie zapomnij o dodaniu do dokumentów aplikacyjnych najnowszej formy klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

Jeżeli chcesz przejrzeć nasze profesjonalne wzory, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam też więcej praktycznych porad na temat tworzenia idealnych dokumentów aplikacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy należy dodawać zdjęcie do CV naukowca?

Pracodawca nie może wymagać od kandydatów CV ze zdjęciem. Mimo to, w wielu ofertach pracy często pojawia się prośba o przesłanie dokumentów z dołączoną fotografią. Wtedy i tylko wtedy kandydat może, choć nie musi jej dołączyć. Pamiętaj jednak, by była ona profesjonalna.

Czy do CV należy dołączyć list motywacyjny?

W przypadku klasycznej aplikacji o pracę, dołączenie listu motywacyjnego jest zazwyczaj dobrym pomysłem. Wówczas kandydat pokazuje, że jest ambitny, a także ma możliwość przedstawienia dodatkowych informacji o sobie.

Pamiętaj jednak, że naukowe CV jest znacznie dłuższe od klasycznego. Masz w nim wystarczająco dużo miejsca, aby omówić najważniejsze osiągnięcia. Dołączenie listu motywacyjnego jest koniecznością tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o to w ogłoszeniu o pracę.

Szukasz doskonałego życiorysu zawodowego dla naukowca? Jesteś w idealnym miejscu! Kliknij tutaj, aby przejrzeć najlepsze szablony CV naukowych.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV