Szablon CV kierowcy

Według statystyk całkowite zatrudnienie kierowców, pracowników sprzedaży i kierowców samochodów dostawczych będzie rosło szybciej niż średnia wszystkich innych zawodów. Porównując lata 2019 do 2029, przewiduje się 5% wzrost.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykład CV kierowcy

Adam Nowak

Osobisty Kierowca
456 659 721
adamnowak@gmail.com
Warszawa

Jestem sumiennym i zorientowanym na bezpieczeństwo kierowcą z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w dostarczaniu wymaganych produktów do różnych lokalizacji. Posiadam umiejętność zapamiętywania tras dostaw i miejsc docelowych. Jestem ekspertem w zarządzaniu czasem i efektywnym dostarczaniu pobranych płatności do działu księgowości.

Doświadczenie zawodowe

Firma ABC
Kierowca firmy
Styczeń 2017- obecnie

 • Utrzymywałem dokładność rachunków klientów i weryfikowałem ich aktualność poprzez prawidłowe wypełnianie formularzy zamówień i przyjmowanie płatności.
 • Pozyskiwałem opinie klientów i ustosunkowałem się do ich obaw i problemów z produktami i usługami dostarczanymi przez firmę.
 • Sprawdzałem i przeprowadzałem rutynową konserwację pojazdu dostawczego, sprawdzałem ciśnienie w oponach i wykonywałem niezbędne drobne naprawy.

Wykształcenie
Kierowca Mechanik
Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu
2012-2015

Umiejętności

 • Obsługa klienta
 • Procedury kontroli zapasów
 • Archiwizacja i dokumentacja
 • Transport ciężki
 • Prawo jazdy kat B i C
 • Wielozadaniowość
 • Rozwiązywanie problemów

Zainteresowania

 • Samochody zabytkowe
 • Podróżowanie

Wzrost zapotrzebowania na kierowców oznacza, że będzie istniało więcej dostępnych stanowisk. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować jako zawodowy kierowca autobusu, samochodu ciężarowego, czy dostawczaka, będziesz potrzebować CV kierowcy, które cię wyróżni.

Branża transportowa może być konkurencyjna i napisanie dobrego życiorysu, który zwróci uwagę rekruterów, może być wymagającym, a nawet trudnym zadaniem. Jeżeli nie wiesz, jak napisać profesjonalne CV – nie martw się, jesteśmy tu po to, żeby ci pomóc. Sięgnij po nasz kreator CV online, aby stworzyć idealne podanie i zdobyć pracę marzeń.

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać, krok po kroku CV kierowcy i dostać pracę w branży transportowej.

Fakty na temat pracy jako zawodowy kierowca

Niektóre z sektorów, które zatrudniają najwięcej kierowców/pracowników sprzedaży to:

 • Restauracje i inne lokale gastronomiczne
 • Hurtownie handlowe
 • Miejsca oferujące nietrwałe towary
 • Pralnie chemiczne
 • Zakłady sprzedaży bezpośredniej
 • Hurtownie elektroniczne
 • Agenci i brokerzy

Średnia pensja kierowcy ciężarówki wynosi 5 000 PLN brutto miesięcznie, jeżeli kierowca pracuje tylko w Polsce. Za granicą może to być nawet podwójna stawka. 💰

Kierowca dostawczaka zarabia średnio 3 990 PLN brutto miesięcznie.

Według portalu wynagrodzenia.pl, kierowca autobusu zarabia średnio 4 340 złotych brutto miesięcznie.

Jak stworzyć profesjonalne CV kierowcy?

Wielu kierowców poszukuje tej samej pozycji, co ty. Z pewnością więc chcesz, żeby twój życiorys był naprawdę wyjątkowy. Nasze wzory CV i przykłady życiorysów mogą ci bardzo pomóc. Dzięki nim będziesz wiedzieć, co powinno się znaleźć w twoim podaniu. Możesz też zajrzeć na naszą stronę, aby przejrzeć inne przykłady CV.

kierowcy

Aby wyróżnić się na tle konkurencji, zastosuj poniższe porady:

 • Użyj właściwego formatu dla swojego CV kierowcy.
 • Nieustannie dostosowuj swój życiorys do każdej pracy kierowcy, o którą się ubiegasz. W ten sposób znacznie zwiększysz swoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
 • Użyj właściwych słów kluczowych, aby mieć pewność, że systemy śledzenia kandydatów nie odrzucą twojego życiorysu.
⚠️ Pamiętaj, że rekruterzy poświęcają zaledwie około 6 sekund na każde otrzymane CV. Spraw, aby twoje podanie wyróżniało się i zatrzymało ich spojrzenie na dłużej.

Układ w życiorysie kierowcy

Tworząc CV kierowcy zawodowego, musisz pamiętać, że odpowiedni format to klucz do sukcesu. Obecnie uznaje się trzy formaty życiorysów:

 • Chronologiczny: w którym najważniejszą rolę odgrywa historia zatrudnienia. Polecany osobom, które pracują w zawodzie kierowcy od jakiegoś czasu i mogą pochwalić się średnim lub dużym doświadczeniem.
 • Funkcjonalny: w którym uwypukla się umiejętności zawodowe kandydat, a tym samym na dalszy plan odsuwa braki w doświadczeniu. Jest to więc układ idealny dla nowych pracowników oraz tych kandydatów, którzy zmieniają branżę.
 • Mieszany: jak nazwa wskazuje, to format łączący w sobie dwa poprzednie. Będzie idealny dla osób, które posiadają naprawdę bogate doświadczenie.
🎁Zastanów się, jaki format CV kierowcy zawodowego będzie najlepiej odpowiadał twojemu doświadczeniu. Następnie wybierz taki wzór CV, który będzie spełniał twoje potrzeby.

Struktura życiorysu kierowcy

Jeżeli szukasz pracy jako kierowca, musisz liczyć się z tym, że spotkasz się z ogromną konkurencją. Zarówno o posadę kierowcy autobusu miejskiego, tira, jak i samochodu dostawczego ubiega się wiele osób. Pamiętaj więc, że musisz zrobić wszystko, aby w twoim CV dla kierowcy nie zabrakło żadnej z jego części.

Układ życiorysu kierowcy powinien zawierać następujące sekcje:

 • Nagłówek
 • Podsumowanie życiorysu/cel zawodowy
 • Historię zatrudnienia
 • Sekcja z wykształceniem
 • Sekcja z umiejętnościami
 • Dodatkowe sekcję, którymi zaimponujesz pracodawcy (znajomość obsługi komputera, certyfikaty, zainteresowania, języki i nagrody/wyróżnienia)

W tym artykule krok po kroku omówimy z każdą ze wspomnianych sekcji.

Nagłówek w CV kierowcy

Nagłówek to najprostsza i najszybsza do stworzenia część. Nie możesz jej jednak traktować po macoszemu, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę podczas procesu zatrudniania.

Musi się ona znaleźć na samej górze życiorysu i zaczynać od twojego imienia i nazwiska, które powinno być wyróżnione nieco większą czcionką lub pogrubieniem tekstu. Następnie w dowolnej kolejności podasz swój numer telefonu, adres e-mail i miejscowość, w której mieszkasz.

Możesz, choć nie musisz, podkreślić swój tytuł zawodowy.

⚠️Sprawdź, czy ta część zawiera aktualne dane, a w adres nie wkradła się literówka. Jeżeli rekruter nie będzie się mógł z tobą skontaktować, możesz przegapić swoją szansę na pracę kierowcy tira czy autobusu.

Poprawny przykład

Adam Nowak

Kierowca autobusu miejskiego

878 878 678

adamnowak@gmail.com

Warszawa


Niepoprawny przykład

Adam Nowak

Kierowca samochodu

093 323 9323 domowy 898 8732 213, drugi 392 233 2112

1221Nowaczek0221love@gmail.com

Data urodzenia 06/05/1991

ul. Słoneczna, Mokotów

Numer domu 43

Warszawa


Jak możesz zauważyć, w poprawnym przykładzie nagłówka CV, kierowca wyraźnie przedstawił podstawowe dane kontaktowe. Są one przejrzyste i jasne do odczytania.

W drugim przykładzie kandydat ubiegający się o stanowisko kierowcy podał za dużo danych. Nie musisz podawać kilku numerów telefonów, tylko jeden aktualny i aktywny. Zwróć uwagę na adres e-mail. Zawiera on nieprofesjonalne zwroty, a chaotyczne liczby utrudniają jego odczytanie. Nie ma też potrzeby podawania dokładnego adresu, wystarczy nazwa miejscowości.

📌Specjaliści do spraw rekrutacji radzą, by profesjonalny adres e-mail składał się z twojego imienia i nazwiska. Jeżeli jest już zajęty, możesz dodać ciąg cyfr na początku lub końcu adresu. Pamiętaj jednak, że adres zawsze powinien być czytelny.

CV kierowcy a zdjęcie

Choć w teorii pracodawca nie powinien wymagać od kandydatów zdjęcia w podaniu o pracę, w praktyce dość często można napotkać oferty, w których mowa o fotografii. Co więc robić? Czy do swojego CV kierowca powinien dołączyć zdjęcie? Radzimy kierować się niniejszą zasadą.

kierowcy

Jeżeli pracodawca nie prosi wprost o dodanie fotografii do CV, lepiej ją pominąć. Jeżeli jednak w ofercie o pracę mowa o zdjęciu, dodaj je do swojego CV kierowcy. Pamiętaj, że fotografia musi być profesjonalna: nie dodawaj selfie, czy zdjęć z urodzin, lecz postaw na klasyczną fotografię portretową, najlepiej wykonaną przez profesjonalistę.

Podsumowanie zawodowe

Jest to część, która powinna znaleźć się na samej górze CV. W podsumowaniu zawodowym musi znaleźć się kilka krótkich zdań, które w zwięzły, ale obrazowy sposób opiszą twoje najważniejsze osiągnięcia i doświadczenia.

💡W Polsce praktyka dodawania podsumowania zawodowego jest nadal mało znana. Umieszczając je więc w swoim CV, kierowca znacznie zwiększa swoje szanse na zwrócenie uwagi kandydata.

Choć jest to sekcja, która będzie niejako otwierać twoje CV dla kierowcy, to eksperci ds. życiorysów radzą zostawić jej pisanie na sam koniec. W ten sposób będziesz miał odświeżoną wiedzę na temat swoich kwalifikacji i osiągnieć i będzie ci znacznie łatwej zamknąć je w kilku zdaniach.

Spójrz na poprawny i błędny przykład w CV kierowcy tira:

POPRAWNIE 👇

Pracuję na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego od ponad 8-lat. Odnoszę liczne sukcesy w zarządzaniu wysyłką i monitorowaniu łańcuchu dostaw, które potwierdzają moje nagrody m.in. nagroda pracownika roku. 98% moich ekspedycji zakończyła się w ustalonych wcześniej ramach czasowych.


NIEPOPRAWNIE 👇

Jestem dobrym kierowcą. Mam prawo jazdy kat. B i C. Chcę pracować w Waszej firmie.


W poprawnym przykładzie kandydat pokazał, że ma doświadczenie, a także potwierdził swoje osiągnięcia zdobytymi nagrodami. Zwróć uwagę, że w opisie pojawiły się dane liczbowe. To doskonały sposób na pokazanie pracodawcy swoich mierzalnych osiągnięć.

Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, zamiast podsumowania, mogą opisać swoje cele zawodowe.

Doświadczenie zawodowe w CV dla kierowcy

Ta część jest niezwykle istotna dla każdego życiorysu. To na jej podstawie pracodawca może szybko zrozumieć, co potrafisz, bazując na tym, jak realizowałeś swoją pracę wcześniej.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kierowcą, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę w transporcie, ta część nie tylko wpłynie na twoje zatrudnienie, ale także może być istotna podczas ustalania stawek i warunków zatrudnienia z pracodawcą.

Wymieniając swoje poszczególne doświadczenia, nie zapomnij podać poniższych informacji:

 • Nazwa pełnionego stanowiska
 • Nazwa firmy,
 • Okres zatrudnienia.

Spójrz na poniższe przykłady.

Historia zawodowa w CV doświadczonego kierowcy

ZTM Poznań

Kierowca autobusu

2012-2015

 • Przewoziłem klientów z jednego miejsca do drugiego i pomagałem w pobieraniu opłat od pasażerów, utrzymując doskonałą wydajność transportu.
 • Ponad 90% moich kursów była punktualna.
 • Utrzymywałem bezkolizyjną historię jazdy, przestrzegając wszystkich przepisów ruchu drogowego.
 • Szkoliłem ponad 50 młodych kierowców z zakresu bezpiecznej jazdy i praktyk jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Doświadczenie w CV kierowcy z małym doświadczeniem

Firma XYZ

Kierowca samochodu dostawczego

2019-2020

 • Zapewniałem dobrą organizację i bezpieczeństwo magazynu, chroniąc inwentarz firmy.
 • Odpowiadałem za wszystkie dokumenty i dane osobowe klientów oraz pozyskiwanie zamówień.
 • Opisywałem skrzynie i bele poprzez naklejanie etykiet oraz oznaczanie informacji na różnych pojemnikach.

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, zastanów się nad tym, czy zrealizowałeś jakieś praktyki, staż, a nawet wolontariat. Jeżeli tak, warto je opisać w tej części CV.

Wykształcenie w CV kierowcy

W swoim CV kierowca nie może pominąć tej sekcji. Choć praca kierowcy nie zawsze wymaga formalnego wykształcenia, to duże firmy mogą preferować kandydatów po technikum, a nawet z wyższym wykształceniem.

kierowcy

W szczególności w przypadku tak konkurencyjnego rynku warto dodać informacje o edukacji, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Pamiętaj, aby w sekcji z wykształceniem zawrzeć następujące informacje:

 • Uzyskany stopień naukowy,
 • nazwa szkoły,
 • miejscowość,
 • czas trwania nauki.

Przykład sekcji z wykształceniem w CV kierowcy

Zarządzania łańcuchem dostaw – tytuł licencjata

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

2012 – 2015

 • Ukończyłem studia z wyróżnieniem i średnią 4.8.
 • Byłem przewodniczącym koła naukowego logistyków.

Technikum samochodowe

Świadectwo maturalne

2007-2012


Jeżeli jesteś osobą, która ma dużo doświadczenia, nie ma potrzeby dokładnego opisywania swoich osiągnięć w szkole. Jednak w przypadku początkujących kierowców to idealny sposób na przekonanie do siebie rekrutera. Pokaż, że byłeś ambitnym uczniem, który jest gotowy na nowe wyzwania.

📌Zawsze podawaj swój ostatni szczebel edukacji, chyba że poprzednie szkoły miały znaczenie dla posady, o którą się starasz. Przykładowo: jeżeli ukończyłeś liceum przed studiami, nie ma to znaczenia w CV, jeżeli jednak było to technikum samochodowe, możesz o tym wspomnieć.

Umiejętności, które powinny się znaleźć w twoim CV kierowcy

Skuteczne CV to takie, w którym jest sekcja z umiejętnościami. Każdy wzór CV powinien zawierać tę część. Jest ona bowiem kluczowa w procesie rekrutacji.

Ze względu na duże zainteresowanie pracą na danym stanowisku, w celu prowadzenia rekrutacji, rekruterzy często korzystają ze specjalnych programów nazywanych systemami śledzenia kandydatów. Służą one do wstępnej selekcji tych podań, które nie zawierają istotnych słów kluczowych.

Z pewnością zastanawiasz się jak napisać CV, które pokona te automatyczne programy. Sprawa jest prostsza, niż się wydaje. Musisz po prostu dokładnie przyjrzeć się ofercie pracy. Tam znajdziesz listę kompetencji, których oczekuje się od kandydatów. To właśnie one będą słowami – kluczami w twoim CV.

Czasami kandydaci chcą zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, podając te umiejętności, których w rzeczywistości nie mają. Nie rób tego! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, potencjalny szef szybko zweryfikuje twoje kompetencje. Co więcej, prowadząc samochód, jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych. Kłamanie w CV może narażać zdrowie, a nawet życie ludzi i zwierząt.

⚠️Zbyt “idealny” zestaw umiejętności wzbudzi podejrzenia rekrutera.

Umiejętności w CV kierowcy

Kompetencje twarde będą się nieco od siebie różnić w zależności od tego, czy jesteś kierowcą samochodów ciężarowych, autobusu, taksówki… Pamiętaj, aby dostosować je do pracy, o którą się obecnie starasz. Choć posiadanie prawa jazdy wydaje się być oczywistą sprawą wśród osób ubiegających się o pracę w transporcie, pamiętaj, aby dodać tę informację do CV. Najprawdopodobniej będzie to jedno ze słów kluczowych w systemach śledzenia kandydatów.

Przykłady umiejętności twardych:
 • Systemy zarządzania magazynem SAP
 • Prawo jazdy kat B, C…
 • Prowadzenie różnych modeli autobusów
 • Umiejętność prostych napraw technicznych
 • Zdolność do prowadzenia samochodów dostawczych po wąskich jezdniach
 • Umiejętność pracy na komputerze
 • Ciężki sprzęt przemysłowy
 • Zdolność prowadzenia pojazdów w trudnych warunkach pogodowych
 • Logistyka i procedury motoryzacyjne
 • Transport ciężki
 • Rozwój biznesu
Umiejętności miękkie:
 • Doskonała obsługa klienta
 • Rozwiązywanie problemów
 • Dbałość o szczegóły
 • Krytyczne myślenie
 • Elastyczność
 • Komunikacja
 • Niezawodność
 • Szybkie działanie
 • Dobra organizacja

Choć w pracy kierowcy będą w dużej mierze liczyć się umiejętności twarde, to nie zapominaj, że kierowcy muszą czasem pracować z innymi. Praca kierowcy może od ciebie wymagać kontaktów z pracownikami magazynów, bezpośredniej interakcji z klientami itd. Pozytywne nastawienie jest szczególnie istotne, jeżeli jesteś kierowcą autobus. Pamiętaj, aby opisać te miękkie umiejętności, które przekonają potencjalnego szefa, że jesteś idealny na dane stanowisko.

📌W pierwszej kolejności podaj te swoje kompetencje, które pokrywają się z umiejętnościami wymaganymi od kandydatów, podanymi w ofercie pracy.

Dodatkowe sekcje w CV kierowcy

Z pracą kierowcy wiąże się dużo wyzwań. Mimo to, wiele osób stara się o tę posadę. W związku z tym twój życiorys zawodowy musi się wyróżniać na tle innych. Dobrym sposobem na to, aby być o krok przed innymi kandydatami, jest dodanie dodatkowych sekcji, np. przedstawiających twoje umiejętności komputerowe, znajomość języków obcych czy hobby.

🎁 Pamiętaj, że każda informacja zawarta w CV musi być adekwatna do stanowiska, o które się starasz. Nie podawaj w nim żadnych faktów, które są nieistotne dla pracodawcy.

Umiejętności z zakresu obsługi komputera

Jeżeli masz jakieś konkretne umiejętności z zakresu obsługi komputera, które pozwolą ci na bycie zauważonym, powinieneś je dodać w tej osobnej sekcji. Ważna może też okazać się znajomość aplikacji z mapami i programów nawigacyjnych.

Certyfikaty

Kierowca musi mieć ważne prawo jazdy i może też potrzebować dodatkowych kursów z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Zawsze lepiej je dodać w sekcji z certyfikatami zamiast tej z wykształceniem, aby upewnić się, że rekruterzy ich nie przegapią.

Zainteresowania

Zainteresowania w twoim życiorysie kierowcy powinny pasować do profilu i pomóc ci zaprezentować swoje umiejętności. Zainteresowania, takie jak oglądanie telewizji i granie w gry wideo, nie będą wyglądać dobrze w twoim CV. Raczej sprawią, że stracisz swoją szansę. Zamiast tego dodaj zainteresowania, które mogą sprawdzić się w pracy kierowcy, na przykład zamiłowanie do podróży, mechanika konkretnych samochodów itd.

Znajomość języków obcych

Często zdarza się, że kandydaci wpisują swoje języki obce do sekcji z umiejętnościami. Nie jest to błąd, w szczególności, jeżeli do pracy nie jest wymagana znajomość języków obcych. Jeżeli jednak szukasz pracy w transporcie międzynarodowym lub wiesz, że firma organizuje ekspedycje do innych krajów, najlepiej, jeżeli stworzysz osobną sekcję z językami.

Swoje umiejętności możesz przedstawić, na przykład podając oficjalnie zdany kurs.

 • IELTS lub TOEFL potwierdzające znajomość języka angielskiego (z punktacją 30 lub więcej)
 • Goethe Zertifikat dla języka niemieckiego (z wynikiem 60% lub wyższym)
 • DELF dla francuskiego z wynikiem 70% lub wyższym

Aby poznać więcej metod dodawania języków do CV, przeczytaj ten artykuł.

Jak sprawić, by życiorys był idealny?

Oprócz powyższych informacji pamiętaj też o poniższych poradach:

kierowcy

Sięgnij po kreator CV

Szablon CV, czy też narzędzie do tworzenia życiorysów, to doskonały sposób na to, by stworzyć CV szybko i bez problemu. Dodatkowo będziesz mieć pewność, że nie zabrakło w nim żadnych istotnych informacji. Z Wzór CV możesz wybrać taki szablon, który będzie podobał ci się wizualnie – bez spędzania godzin na projektowaniu graficznym.

Przekaż referencje

Jeżeli poprzedni pracodawcy byli zadowoleni z tego, jak wykonywałeś swoje obowiązki, możesz do podania dołączyć ich listy z referencjami. To doskonały sposób na wyróżnienie się na tle innych i pokazanie pracodawcy, że jesteś kandydatem godnym zaufania.

Sprawdź błędy

Zanim wyślesz swoją aplikację, dokładnie sprawdź CV i list motywacyjny, aby mieć pewność, że nie ma w nich literówek ani żadnych błędów. Jeżeli rekruter je zauważy, możesz stracić szansę na zatrudnienie. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy wszystkie dane kontaktowe są aktualne.

Napisz list motywacyjny kierowcy

W niektórych ofertach pracy możesz znaleźć informacje, że pracodawca chce otrzymać CV i list motywacyjny. Wówczas jego wysłanie jest konieczne. Pamiętaj jednak, że aby się wyróżnić, powinieneś stworzyć list motywacyjny nawet wtedy, gdy pracodawca o niego nie prosi.

List motywacyjny pozwala ci opisać niektóre z twoich osiągnięć i wyrazić twoją pasję do pracy. Wysyłając go, pokazujesz, że potrafisz zrobić nieco więcej niż minimum, o które cię poproszono, a także demonstrujesz, że jesteś ambitnym kandydatem.

Praktyczne porady na temat tworzenia CV – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu stworzysz CV bez większych problemów. Oto najistotniejsze kwestie, o których musisz pamiętać:

 • Gotowy wzór CV może pomóc ci stworzyć idealny życiorys, z wszystkimi istotnymi sekcjami.
 • Dobre podsumowanie zawodowe sprawi, że wyróżnisz się na tle konkurencji.
 • Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą autobusu, samochodu ciężarowego, czy taksówki, zawsze wspomnij o posiadanym prawie jazdy w sekcji z umiejętnościami.
 • List motywacyjny może znacznie podnieść wartość twojego podania.
 • Pamiętaj, aby dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną.
 • Aby móc brać udział w procesie rekrutacyjnym, pamiętaj o dodaniu aktualnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

Odwiedź naszą stronę, aby zdobyć jeszcze więcej porad i stworzyć skuteczne CV i list motywacyjny. Skorzystaj z naszego kreatora do tworzenia życiorysów, aby ułatwić sobie zadanie i skrócić czas, który musisz poświęcić na stworzenie dobrego CV.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dodatkowe dokumenty zawrzeć w życiorysie?

Pracodawca może poprosić także o świadectwo kwalifikacji zawodowych. W niektórych przypadkach firmy chcą też, by pracownik dostarczył aktualne zaświadczenie o niekaralności.

Czy muszę ukończyć szkołę, aby zostać zawodowym kierowcą?

Nie, ukończenie szkoły nie jest wymagane, aby zostać profesjonalnym kierowcą. Jednak ukończone szkoły i dodatkowe kursy mogą wpłynąć na twoje zarobki.

Aby zostać kierowcą, musisz:

 • mieć prawo jazdy kat. B.
 • następnie zdobyć prawo jazdy pozwalające na prowadzenie większych pojazdów (C, C+E, D).
 • aby przewozić osoby i/lub towary musisz także przejść szkolenie, a następnie zdać odpowiedni egzamin (czas trwania szkolenia i zasady zdawania egzaminu zależą od wieku kandydata).

Każdy kierowca, który uzyskał pozwolenie na wykonywanie zawodu, musi brać udział w szkoleniu okresowym. Odbywa się ono co 5 lat i składa z 35 godzin zajęć teoretycznych. Co więcej, zawodowy kierowca musi także przejść badania lekarskie i testy psychologiczne, aby przedłużyć swoją licencję.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV