Inżynier oprogramowania - napisz cudowne CV - kompletny poradnik
Branża informatyczna coraz bardziej się rozwija, jednocześnie cierpiąc na niedobór specjalistów. Jeżeli masz wiedzę i umiejętności w dziedzinie informatyki, z łatwością znajdziesz pracę, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Przykładowe CV informatyka/programisty
Lukrecjusz Piła
Programista
lukrecjusz.piła@gmail.com
222 123 111
Podsumowanie zawodowe
Od ponad trzech lat pracuję na stanowisku inżyniera oprogramowania. Moje kluczowe umiejętności obejmują biegłą znajomość języka C++ oraz Phyton. W ciągu swojej kariery zaprojektowałem ponad 20 rozbudowanych systemów IT dla branży medycznej. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych jako software engineer w międzynarodowej firmie.
Doświadczenie
Inżynier oprogramowania
Firma XYZ
2018-2023
- Odpowiadałem za projektowanie i implementację rozbudowanych systemów IT, z uwzględnieniem specyfiki branży medycznej.
- Działałem w środowisku C++ oraz Phyton.
- Nadzorowałem pracę pięciu nowych inżynierów oprogramowania, wdrażając ich do standardów firmy.
Wykształcenie
Informatyka - specjalizacja programowanie - studia magisterskie
Uniwersytet Warszawski
Warszawa
2015-2018
Umiejętności
- Windows Visual Studio
- Znajomość branży medycznej i przepisów bezpieczeństwa
- Programowanie w różnych językach programowania
- Sporządzanie raportów
- Dokumentacja techniczna projektu
- Prawo jazdy kat. B
- Punktualność
- Przykładanie wagi do szczegółów
- Wysoka kultura osobista
- Umiejętność pracy w zespole
- Łatwa komunikacja
Jednak nawet w zawodach, w których istnieją niedobory kadrowe, musisz wykazać się dobrze napisanym CV inżyniera oprogramowania.
Być może znasz biegle kilka języków programowania, a także masz duże doświadczenie zawodowe. Jednak czy wiesz, jak stworzyć CV i list motywacyjny, które przyciągną uwagę rekrutera? Przeczytaj ten poradnik, a znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby stworzyć doskonałe podanie o pracę!
Ile zarabiają inżynierowie oprogramowania?
Według portalu kodilla.com pensje inżynierów oprogramowania są różne w zależności od języka programowania, jakim się posługują. Pensje w przypadku UoP wyglądały następująco:
- JavaScript Developer: 12-29 tys. złotych brutto na miesiąc
- Java Developer: 12-35 tys. złotych brutto na miesiąc
- Python Developer: 12-35 tys. złotych brutto na miesiąc
- FullStack Developer: 13-30 tys. złotych brutto na miesiąc
W poprzednim roku najbardziej poszukiwani byli specjaliści znający język Java i JavaScript.
Nagłówek w CV - z czego się składa i czego unikać
Nagłówek to bardzo ważna część CV. Będzie to pierwsza sekcja, która przyciągnie uwagę pracodawcy. Zadbaj więc o to, by była przejrzysta i czytelna. Co więcej, to właśnie dane z nagłówka posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą w celu umówienia terminu rozmowy kwalifikacyjnej.
W nagłówku podawaj tylko podstawowe dane, chyba że pracodawca poprosił o dodatkowe informacje w ofercie pracy. W ten sposób nie będziesz zajmował miejsca w CV nieistotnymi informacjami, a także unikniesz wpadki: niektóre dane osobowe mogą zostać uznane za wrażliwe i równać się dyskwalifikacją z procesu rekrutacji (w szczególności, jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą).
Podczas pisania CV, ogranicz się do następujących danych w nagłówku:
- imię i nazwisko
- opcjonalnie tytuł zawodowy
- numer telefonu
- adres e-mail
- miejscowość (nie podawaj dokładnego adresu zamieszkania)
Spójrz na przykład:
Programistka
kinga.matys@gmail.com
222 123 111
Pamiętaj, że twój adres e-mail będzie widoczny dla pracodawcy. Postaraj się, aby wyglądał profesjonalnie. Zapomnij o humorystycznych zwrotach czy przezwiskach. Zamiast tego postaw na swoje imię i nazwisko. Jeżeli taki adres jest już zajęty, możesz dodać do niego numery. Postaraj się jednak zachować jego przejrzystość.
Zdjęcie w CV
Dodawanie zdjęcia w CV jest dość kontrowersyjnym tematem. Pracodawca nie powinien decydować o tym, czy cię zatrudni na podstawie wyglądu, lecz umiejętności. Mimo to wielu pracodawców nadal prosi o fotografię w CV. Choć nie musisz jej obowiązkowo dodawać, czasami taki zabieg może zagrać na twoją korzyść. Wówczas przygotuj zdjęcie, na którym wyglądasz profesjonalnie.
Dowiedz się więcej na temat dodawania zdjęcia do CV oraz tego, jak powinno ono wyglądać, czytając nasz kompletny przewodnik: kliknij tutaj!
Sekcja z doświadczeniem zawodowym
Doświadczony inżynier oprogramowania może mieć nieco większe szanse na zdobycie zatrudnienia w prestiżowych firmach. Jednak obecnie pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie kandydatów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności techniczne, nawet jeśli nie mają jeszcze doświadczenia.
Niezależnie od twojej sytuacji, postaraj się stworzyć sekcję z doświadczeniem zawodowym. Pamiętaj, że jej treść może też wpłynąć na warunki, jakie zaoferuje ci pracodawca. Sekcja doświadczenie zawodowe powinna zawierać następujące informacje:
- nazwę pełnionego stanowiska
- nazwę firmy, która cię zatrudniała
- czas trwania zatrudnienia.
Oprócz tych podstawowych informacji, opowiedz też o swoich kluczowych obowiązkach i przedstaw swoje sukcesy zawodowe oraz wybitne osiągnięcia. W ten sposób zaimponujesz pracodawcy i wyróżnisz się na tle innych.
Doświadczony inżynier oprogramowania - wzór CV
Firma ABC
Białystok
2015-2020
- Umiejętność rozwiązywania problemów pozwoliła mi na poprawienie oprogramowania dwóch aplikacji, bez konieczności tworzenia nowych prototypów.
- Jako lider zespołu nadzorowałem pracę pięciu stażystów.
- Wykorzystałem znajomość języków Java i JavaScript do stworzenia ponad 12 aplikacji, które spotkały się z uznaniem w branży.
Wykształcenie inżyniera oprogramowania
Wykształcenie może wzmocnić twój profil zawodowy. Tytuł licencjata czy magistra z zakresu informatyki z pewnością zrobi wrażenie na pracodawcy. Jednak nawet bez specjalnej edukacji, jeżeli masz odpowiednie umiejętności, możesz zdobyć pracę jako programista. Przykładowo, certyfikaty CISCO czy znajomość innych języków programowania mogą mieć większe znaczenie niż to, czy ukończyłeś studia.
Niezależnie od tego, czy masz wykształcenie kierunkowe, czy też nie, koniecznie przedstaw swoją edukację w CV. Podaj tu:
- zdobyty tytuł zawodowy lub naukowy (jeśli dotyczy)
- nazwę szkoły czy uczelni
- czas trwania edukacji
Spójrz na przykładową sekcję z wykształceniem:
Politechnika Poznańska
2020-2023
- Brałem udział w konferencjach naukowych z programowania.
- Byłem laureatem krajowej olimpiady informatycznej.
- Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
Jeżeli masz już doświadczenie w branży, nie musisz tak szczegółowo opisywać swoich osiągnięć w szkole. Lepiej poświęć więcej uwagi informacjom z zakresu praktycznych doświadczeń. Z kolei początkujący kandydaci mogą wykorzystać sekcję z wykształceniem na pokazanie, że są ambitnymi osobami, które biorą sprawy w swoje ręce. To cechy, które pracodawcy docenianą w świeżo upieczonych absolwentach.
Jakie umiejętności powinny znaleźć się w CV informatyka programisty?
Umiejętności to jedna z ważniejszych sekcji w życiorysie zawodowym. Ma ona szczególne znaczenie, jeżeli aplikujesz do pracy w dużej korporacji. W celu prowadzenia rekrutacji coraz więcej pracodawców używa systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów, które skanują podania kandydatów. Nawet, jeżeli napiszesz idealny list motywacyjny i CV, a nie umieścisz w nim słów kluczowych, możesz stracić swoją szansę.
Słowa kluczowe mogą zostać łatwo odnalezione w ofercie pracy. Są to zazwyczaj umiejętności wymagane od kandydatów. Upewnij się więc, że zarówno twój list motywacyjny, jak i CV je zawierają.
Postaraj się zapisać umiejętności w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiają się w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu będziesz miał pewność, że komputer odczytał je poprawnie.
Umiejętności techniczne
W przypadku informatyków, w tym programistów, umiejętności techniczne mogą okazać się kluczowe podczas zatrudniania. Bez nich wykonywanie zawodu nie byłoby możliwe. Postaraj się w pierwszej kolejności wymienić te kompetencje, które są wymienione w ogłoszeniu jako kluczowe. W ten sposób zwrócisz uwagę rekrutera.
Pamiętaj też, że umiejętności twarde powinny być dostoswane do branży, w której chcesz pracować. Przykładowo, inny zestaw umiejętności będzie właściwy dla programisty w świecie gier, a inny dla specjalisty ds. programowania w branży medycznej.
Przykładowe umiejętności, które mogą przydać się na stanowisku programisty to:
- projektowanie aplikacji
- znajomość branży
- raportowanie
- dokumentacja techniczna
- Windows Visual Studio
- Windows Server
Umiejętności miękkie
Jako programista być może będziesz ściśle współpracował z innymi kolegami w firmie, albo też pracował samemu. W zależności od stanowiska i sytuacji, umiejętności miękkie mogą pomóc ci odnaleźć się na danym stanowisku. Są one także kluczowe w rozwoju zawodowym. Pracodawca na pewno będzie chciał wiedzieć, jak sprawdzasz się w danym środowisku, nie zapomnij więc dodać kilku umiejętności miękkich do tej sekcji.
Przykładowe umiejętności miękkie, które mogą okazać się kluczowe to:
- umiejętność pracy pod presją czasu
- sumienne wykonywanie powierzonych obowiązków
- umiejętność pracy w zespole
- umiejętność wykonywania monotonnych czynności
- zdolność do otwartej komunikacji
Dodatkowe sekcje w CV
Twoje CV będzie jeszcze lepsze, jeżeli dodasz do niego dodatkowe sekcje. Pokaż w nich te umiejętności i informacje, które wyróżniają cię na tle większości. W naszym kreatorze CV możesz dodać jedną lub więcej sekcji.
Języki obce, zainteresowania, kursy i szkolenia to tylko przykładowe sekcje, które możesz dodać. W przypadku programistów warto też napisać osobną sekcję, w której przedstawisz znajomość języków programowania.
Znajomość języków obcych
Języki obce są coraz bardziej cenione na polskim rynku pracy. Ich znajomość może nie tylko pomóc ci w zdobyciu pracy, ale także zaważyć na pensji, jaką zaproponuje ci pracodawca. W branży informatycznej znajomość języka angielskiego to już niemal wymagana podstawa.
Sprawdź, jak dobrze przedstawić umiejętności językowe w CV, czytając nasz kompletny poradnik.
Znajomość języków programowania
W przypadku języków programowania, dobrze jest je wyróżnić w aplikacji na stanowisko programisty. Postaraj się nie tylko wymieniać nazwy języków, ale także podać poziom biegłości. W ten sposób pracodawca od razu zauważy te informacje w twoim CV, ponieważ będą one wyróżnione w osobnej sekcji, podobnie jak sekcja z językami obcymi.
Czy napisanie listu motywacyjnego to dobry pomysł?
List motywacyjny to dobry sposób na wyróżnienie twojej aplikacji. W liście motywacyjnym możesz powiedzieć o tych projektach, na które zabrakło miejsca w CV. Warto też opisać, w jakich sytuacjach miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności, a także skupić się na technicznej stronie pracy programisty w poprzedniej firmie. Jako początkujący kandydat możesz też wybrać opisanie swoich celów zawodowych.
List motywacyjny ma na celu przekonanie pracodawcy, że sprawdzisz się na oferowanym stanowisku. Warto pamiętać, że to dokument dodatkowy, jednak jego napisanie może znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.
Zajrzyj do naszego artykułu, z którego dowiesz się, jak napisać wstęp, rozwinięcie i zakończenie listu motywacyjnego. Znajdziesz tam również przykład listu motywacyjnego dla programisty, który może posłużyć ci za źródło inspiracji.
Jak napisać CV inżyniera oprogramowania - podsumowanie artykułu
Wiesz już, jak napisać CV informatyka programisty, które zachwyci pracodawcę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej i sytuacji na rynku pracy, koniecznie zajrzyj na naszego bloga.
Sięgnij po nasze szablony CV, które zostały opracowane przez ekspertów, aby zdobyć pracę marzeń.
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę ukończyć studia wyższe, aby zostać programistą?
Nie. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają młodych i utalentowanych samouków. Oprócz wykształcenia ważne są umiejętności, które posiadasz. Kluczową rolę odgrywają języki programowania; jeżeli więc opanowałeś jeden lub kilka z nich biegle, nadal masz szansę na zatrudnienie.
Pamiętaj, że dobrze jest mieć potwierdzenie znajomości języków programowania, na przykład przedstawić odpowiedni certyfikat albo portfolio, które potwierdza twoje umiejętności.
Jak długie powinno być moje CV?
Według ekspertów optymalna długość CV to jedna strona A4. Skup się na najważniejszych informacjach, a na pewno nie będziesz miał problemów ze zmieszczeniem się w tym limicie. Pamiętaj, aby nie zmniejszać czcionki czy nie usuwać marginesów. To tylko zmniejszy czytelność twojego CV, co sprawi, że pracodawca może je od razu odrzucić.
Jeżeli z jakiegokolwiek powodu zdecydujesz się na napisanie dłuższego CV, zadbaj o to, by wszystkie kluczowe informacje znalazły się na pierwszej stronie życiorysu zawodowego. Wybierz wówczas mieszany układ CV.
Czy moje CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak. Taka klauzula pozwala pracodawcy wziąć twoje CV pod uwagę podczas rekrutacji. Jeżeli twoje CV nie będzie jej zawierało, nawet gdy jesteś idealnym kandydatem, pracodawca będzie musiał odrzucić twoje podanie.
Ważne jest, aby umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych na wszystkich stronach życiorysu zawodowego. Zadbaj też o to, by była zapisana w aktualnej formie. Możesz umieścić ją w stopce i nieco zmniejszyć czcionkę. W ten sposób nie stracisz wiele cennego miejsca, a jej treść nie będzie odciągać uwagi od reszty twojego CV.
Już dziś napisz idealne CV dla programisty!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.