Stanowisko stolarza wymaga konkretnego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów rzemieślników, którzy chcą pracować przy produkcji mebli lub w branży budowlanej.
Jan Leśniak Stolarz budowlany 123 111 333 jan.leśniak@gmail.com
Podsumowanie zawodowe
Od ponad pięciu lat pracuję jako stolarz budowlany. Współpracuję z firmą XYZ, a także klientami indywidualnymi. 100% moich projektów zrealizowałem na czas, a zadowolenie moich klientów niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Specjalizuję się w wykonywaniu stolarki dachowej.
Doświadczenie zawodowe
Stolarz budowlany Firma ABC Wrzesień 2018 – obecnie
Zajmowałem się przygotowywaniem rysunków technicznych.
Dzięki mojej wyobraźni przestrzennej i zdolnościom matematycznym, zaoszczędziłem ponad 20% kosztów produkcji.
Nadzorowałem pracę 10 praktykantów.
Wykształcenie
Technikum budowlane – stolarstwo Poznań 2015-2018
Umiejętności
Rysunki techniczne
Stolarstwo dachowe
Obróbka drewna
Obsługa maszyn stolarskich
Tworzenie mebli
Doskonała znajomość geometrii przestrzennej
Prawo jazdy kategorii B
Wysoka kultura osobista
Wyobraźnia przestrzenna
Precyzja i punktualność
Znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym
Nawet w sytuacji niedoborów kadrowych kandydaci powinni pamiętać, jak ważne jest napisanie dobrego CV dla stolarza. Ty wiesz, jak zbudować idealny, solidny stół, my z kolei znamy się na konstrukcji podania o pracę. W tym artykule znajdziesz przydatne porady na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, z wzorami, które ułatwią proces pisania idealnego podania.
📌 Pamiętaj, że przykładowy wzór CV to jedynie źródło inspiracji. Dobre podanie to takie, które podkreśli twoje najlepsze cechy, a także będzie dostosowane do konkretnej oferty pracy.
Fakty na temat pracy stolarza
Za moment przedstawimy wszystkie najważniejsze części, jakie powinny zawierać twoje dokumenty aplikacyjne. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy jako stolarz.
Według portalu pl stolarze mogą liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4130 złotych brutto.
25% najlepiej zarabiających stolarzy może liczyć na pensję powyżej 4 840 złotych brutto na miesiąc.
Zaledwie 3% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
Na pensję może mieć wpływ miejsce pracy, wielkość firmy, doświadczenie i wykształcenie kandydata.
Doświadczenie w CV stolarza
W zawodzie stolarza duże doświadczenie jest bardzo mile widziane. Warto jednak pamiętać, że nawet kandydaci z mniejszym doświadczeniem mają szansę na objęcie stanowiska. Ważne jest jednak, aby w curriculum vitae jak najlepiej przedstawić swoje doświadczenie. Dzięki tej sekcji w CV możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów i mieć większe szanse na zdobycie zatrudnienia. Co więcej, to jak napiszesz tę sekcję, może mieć wpływ także na wysokość pensji zaoferowanej ci przez pracodawcę.
Prezentując swoje doświadczenie koniecznie wspomnij o:
Nazwie stanowiska,
Nazwie poprzedniego pracodawcy,
Okresie zatrudnienia.
Powyższe dane pojawią się niemal w każdym CV, ponieważ jest to wymagane minimum. Jeżeli chcesz, by twoje CV się wyróżniło, podaj też swoje najważniejsze osiągnięcia na poprzednich stanowiskach i pełnione obowiązki.
Historia zatrudnienia w CV osoby z doświadczeniem
Stolarz
Firma meblowa ABC
2019-2022
Przygotowywałem drewno do obróbki.
Wykonałem ponad 100 zestawów mebli kuchennych.
Przygotowywałem rysunki techniczne.
Zajmowałem się doborem materiałów, oszczędzając firmie 12% wydatków.
📌 Jeżeli możesz, użyj danych liczbowych do przedstawienia swoich osiągnięć. Dzięki temu pracodawca lepiej zrozumie, w jaki sposób twoje zatrudnienie może przynieść mierzalne zyski danej firmie.
Osoby bez doświadczenia w branży
Nawet najlepsi stolarze kiedyś od czegoś zaczynali. Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, nie zniechęcaj się. Twoje pierwsze praktyczne doświadczenie nie musi być pełnoetatowym, płatnym stanowiskiem. Dobrym pomysłem jest wpisanie w tę sekcję stażu, wolontariatu, a nawet praktyk ukończonych w szkole zawodowej czy technikum.
Aby przedstawić swoje doświadczenia praktyczne związane z obróbką drewna, użyj podobnego szablonu, jak powyżej. Jeżeli pracowałeś już na etacie, ale w branży, która nie jest związana ze stolarstwem, wspomnij o tym, ale skup się przede wszystkim na przedstawieniu zdobytych umiejętności, które możesz wykorzystać w pracy stolarza.
⚠️ Pamiętaj, że CV ma podkreślać twoje zalety, a nie braki czy wady. Właśnie dlatego nigdy nie wpisuj w tę sekcję słowa “brak” – to z pewnością nie zaimponuje pracodawcy. Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia praktycznego, sięgnij po funkcjonalne CV i pomyśl o aplikowaniu na staż czy praktyki, które pomogą ci przyuczyć się do zawodu.
Nasz poradnik dla początkujących kandydatów poprowadzi cię przez meandry tworzenia CV. Dzięki niemu dowiesz się, jak zaimponować pracodawcy, nawet jeżeli aplikujesz na swoje pierwsze stanowisko w branży.
Wykształcenie w CV – czy jest konieczne?
Osoby z wykształceniem technicznym czy zawodowym mogą mieć większe szanse na zdobycie zawodu niż te, które ukończyły inne szkoły. Doświadczenie zawodowe może pomóc w zdobyciu pracy. Niezależnie od tego, czy ukończyłeś odpowiedni kierunek, czy też tworzysz meble hobbystycznie i chcesz zamienić to w ścieżkę kariery, koniecznie przedstaw swoje wykształcenie w CV.
Mój projekt mebli kuchennych zdobył prestiżową nagrodę w konkursie XYZ.
Osoby z dużym doświadczeniem nie muszą opisywać szczegółowo osiągnięć ze szkoły. Lepiej jest wykorzystać przestrzeń w CV na przedstawienie swoich sukcesów zawodowych i obowiązków w poprzedniej pracy. Początkujący stolarz może jednak pochwalić się swoimi sukcesami z czasów szkolnych. Pracodawcy szukają ambitnych, gotowych do działania kandydatów – warto więc zademonstrować, że właśnie taką osobą jesteś, nawet jeżeli nie masz jeszcze wszystkich umiejętności czy doświadczenia potrzebnego, aby objąć dane stanowisko.
Umiejętności w pracy stolarza
Produkcja mebli wymaga konkretnych umiejętności manualnych, a często i znajomości odpowiednich narzędzi do obróbki drewna. Możesz mieć więc pewność, że pracodawca z pewnością zajrzy do tej sekcji życiorysu zawodowego.
Jeżeli aplikujesz o pracę na stanowisku stolarza w dużym przedsiębiorstwie, istnieje możliwość, że twoje podanie będzie musiało przejść przez systemy skanowania aplikacji. Te specjalne programy skanują i odrzucają te podania, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych.
Nie musisz się jednak martwić, słowami kluczowymi są zazwyczaj umiejętności podane w ogłoszeniu o pracę. Aby więc pomyślnie przejść wczesny etap rekrutacji i sprawić, że twoje CV wyląduje na biurku rekrutera, a nie w koszu, dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę i dostosuj swoje CV do jego treści.
📌 Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji dokumentów, dzięki czemu będziesz w stanie spersonalizować swoje podanie za pomocą kilku kliknięć.
Postaraj się zapisać swoje umiejętności w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ofercie pracy, aby mieć pewność, że komputer odczyta je prawidłowo.
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde są mierzalne i można je zdobyć podczas pracy lub nauki. Bez nich wykonywanie obowiązków w zawodzie stolarza nie byłoby możliwe. Upewnij się więc, że w CV podkreśliłeś wszystkie istotne umiejętności.
Spójrz na przykładowe kompetencje twarde przydatne w pracy stolarza:
Odczytywanie i przygotowywanie rysunków technicznych,
Wykonywanie mebli z drewna i szkła,
Dekoracja i grawerowanie drewnianych mebli,
Obsługa maszyn stolarskich,
Obróbka materiałów,
Prawo jazdy kat. B.
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie są związane z cechami charakteru, choć niektórych z nich można się nauczyć. Pracodawca może być zaciekawiony tym, jaką osobą jesteś, jak czujesz się w pracy z innymi oraz czy można na tobie polegać. Wspomnij więc o tych umiejętnościach w swoim CV. Oto kilka przykładowych kompetencji miękkich:
Precyzja,
Wykonywanie powierzonych obowiązków na czas,
Umiejętność pracy w zespole,
Wysoka kultura osobista,
Umiejętność pracy pod presją czasu.
Podsumowanie zawodowe
W swoim CV stolarz powinien zawrzeć wszelkie informacje, które pomogą mu się wyróżnić na tle konkurencji. Ważne jest także momentalne zdobycie uwagi rekrutera. Właśnie dlatego powinieneś napisać podsumowanie zawodowe.
To krótki, zwięzły opis twoich najważniejszych kwalifikacji, umiejętności i osiągnięć. Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że warto zapoznać się z resztą twojego CV. Jeżeli twoje kwalifikacje nie są jeszcze zbyt imponujące, przedstaw swój cel zawodowy i opisz najważniejsze kompetencje, które sprawiają, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów.
📌 Ta część powinna się znaleźć na samej górze CV, zaraz pod nagłówkiem. Jej tworzenie możesz jednak zostawić na sam koniec. Dzięki temu będziesz dobrze pamiętać o najważniejszych aspektach twojej kariery.
Dodatkowe porady
Dołącz list motywacyjny
Napisanie listu motywacyjnego to doskonały sposób na zwrócenie uwagi pracodawcy. Choć jest to dokument obowiązkowy wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę, to eksperci radzą, by zawsze wysyłać go jako dodatek do CV.
List motywacyjny daje ci dodatkowe miejsce na przedstawienie wszystkich tych informacji, na które zabrakło przestrzeni w CV. Co więcej, możesz też pokazać swój unikatowy charakter, a także opowiedzieć więcej na temat swoich wyjątkowych umiejętności. Nie zapomnij wspomnieć o swoich celach zawodowych i tym, jak objęcie oferowanej posady pozwoli ci je osiągnąć.
Nigdy nie kłam w CV
Czasami kandydaci czują pokusę podkolorowania swoich umiejętności czy podania innego wykształcenia niż mają w rzeczywistości – nigdy tego nie rób. Rekruterzy to doświadczeni pracownicy, którzy szybko wyłapią kłamstwo. Większość informacji można zweryfikować podczas rozmowy o pracę. Jeżeli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, nie tylko najesz się wstydu, ale także bezpowrotnie stracisz szansę u danego pracodawcy. Stolarstwo to zawód cechowy, a więc kłamstwo u jednego szefa może oznaczać brak szansy także w innych przedsiębiorstwach.
Jeżeli kłamstwo wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, możesz zostać dyscyplinarnie zwolniony. Pamiętaj, że będziesz współpracować z innymi, a do twoich zadań będzie należała obsługa narzędzi i maszyn, które niewłaściwie użyte mogą wyrządzić wiele szkód, w tym uszczerbek na zdrowiu.
Ponownie przeczytaj swoje podanie
Aby uniknąć błędów i mieć pewność, że zawarłeś w swoim CV wszystkie istotne informacje, koniecznie jeszcze raz przeczytaj swój życiorys zawodowy i list motywacyjny. Zajmie ci to niewiele czasu, a może pomóc ci stworzyć perfekcyjne podanie, które zwali z nóg potencjalnego szefa.
CV stolarza – podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak napisać dobre CV. Na zakończenie przypominamy kilka najważniejszych szczegółów:
Dobrze napisana sekcja z doświadczeniem może pomóc ci zdobyć pracę i lepsze warunki zatrudnienia.
Niezależnie od ukończonej szkoły, przedstaw swoje wykształcenie w CV.
Wypisz swoje najważniejsze umiejętności, uwzględniając dane zawarte w ogłoszeniu o pracę.
Dodaj podsumowanie zawodowe, aby wyróżnić się na tle konkurencji.
Napisz list motywacyjny, który przekona pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem.
Unikaj błędów i nie kłam w podaniu.
CV wzór to strona, na której znajdziesz idealne szablony dokumentów aplikacyjnych, które zachwycą rekruterów. Zajrzyj na naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia podania i przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej.
Praca marzeń jest na wyciągnięcie ręki. Skorzystaj z naszych porad, aby ją zdobyć. Już dziś stwórz doskonałe CV stolarza!
Czy moje CV do pracy stolarza musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Tak, taka klauzula musi zostać zapisana w CV. Jeżeli nie umieścisz jej w podaniu, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury. Klauzula musi znajdować się na każdej stronie curriculum vitae i być zapisana w aktualnej formule. Umieść ją w stopce dokumentu, używając nieco mniejszej czcionki, aby nie odciągała uwagi od treści twojego CV.
Twój list motywacyjny nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.
Jak napisać podanie o pracę stolarza za granicą?
Stolarze za granicą mogą zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Jeżeli zdecydowałeś się na wyjazd za granicę i musisz napisać CV w obcym języku, pamiętaj, że zwykłe przetłumaczenie dokumentu nie będzie wystarczające. Musisz pamiętać o tym, że rynek pracy w obcym kraju może rządzić się swoimi prawami, również jeśli chodzi o pisanie podania.
Koniecznie przeczytaj nasz poradnik na temat pisania CV po angielsku i CV po niemiecku, aby dowiedzieć się, jak zaimponować zagranicznym rekruterom.
Już dziś sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne CV stolarza.