Kompletny przewodnik: Jak napisać CV ratownika medycznego

Praca ratownika medycznego wymaga konkretnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Jest ona bardzo ważna, ponieważ to od osób pracujących w tym zawodzie zależy zdrowie, a nawet życie ludzi. Aby rozpocząć pracę w branży, musisz przygotować idealne CV ratownika medycznego.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV (ratownik medyczny)

Adam Kowalski

Ratownik medyczny
123 123 343
adam_kowalski@gmail.com
Płock

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad pięciu lat pracuję jako ratownik medyczny. Pomaganie ludziom to moja pasja, a w pracy wykorzystuję moją dobrą kondycję fizyczną oraz odporność na stres, aby nieść pomoc potrzebującym. Oprócz standardowej wiedzy ratownika medycznego posiadam też specjalistyczne szkolenia z zakresu pomagania pacjentom z autyzmem i chorobami psychicznymi.

Doświadczenie zawodowe

Ratownik medyczny

Szpital Wojewódzki w Płocku
2015-2020

 • Udzielałem pierwszej pomocy pacjentom.
 • Przeprowadzałem wywiad medyczny z pacjentem i podtrzymywałem komunikację w sytuacjach kryzysowych.
 • Wykorzystywałem moje umiejętności interpersonalne w celu uspokojenia osób bliskich pacjentom.
 • Oceniałem parametry życiowe pacjentów, decydując o najlepszych działaniach.
 • Nadzorowałem pracę stażystów.

Wykształcenie

Uniwersytet Medyczny – jednolite studia magisterskie
Ratownictwo Medyczne
Warszawa
2010-2015

Umiejętności

 • Udzielanie pierwszej pomocy
 • Monitorowanie funkcji życiowych
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
 • Prowadzenie dokumentacji medycznej
 • Prawo jazdy kat. B

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o stanowisko ratownika medycznego po raz pierwszy, czy pracujesz jako ratownik już od dawna, możesz mieć problem z napisaniem dobrego CV. Nie martw się jednak – pomożemy ci w tym. Ten artykuł zawiera wszystkie istotne informacje na temat tworzenia życiorysu zawodowego oraz przykłady CV, które pozwolą ci na napisanie idealnego podania.

Fakty na temat pracy ratowników medycznych

Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak napisać dobre CV, spójrzmy na informacje na temat zarobków ratowników medycznych oraz na inne ciekawe statystyki:

 • Średnia miesięczna wartość zarobków ratowników medycznych wynosi 4 200 złotych brutto.
 • 34% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
 • To, ile zarabia ratownik medyczny zależy od wielu czynników, między innymi lokalizacji, stażu pracy, liczby przepracowanych godzin, a także poziomu wykształcenia (za pl).
 • Zarobki ratowników medycznych są największe w województwach Małopolskim, Śląskim i Wielkopolskim.
 • Ratownik WOPR może liczyć na zarobki w wysokości 3 430 złotych brutto miesięcznie.

Jaki format powinien mieć życiorys zawodowy ratownika medycznego?

⚠️Na jedno CV rekruterzy poświęcają średnio sześć sekund.


cv ratownika medycznego

Musisz więc zrobić wszystko, aby twoje CV i list motywacyjny były przejrzyste i od razu przyciągały uwagę na dłużej. Ważne jest to, jak będą uporządkowane informacje w twoim CV. O kolejności i układzie poszczególnych sekcji decyduje wybrany przez ciebie format życiorysu. Bardzo ważne jest, aby twoje CV podkreślało zalety, a ukrywało wady, czy też braki (np. braki w historii zatrudnienia).

Oto trzy formaty, spośród których możesz wybrać ten, którego użyjesz:

 • Format chronologiczny (kliknij tutaj, aby przeczytać poradnik na temat jego tworzenia)
 • Format funkcjonalny (dowiedz się więcej klikając tutaj)
 • Format mieszany (skorzystaj z naszego poradnika tutaj)

Wybierając dany format, weź pod uwagę swoją historię zatrudnienia oraz jej ciągłość. Przeczytaj powyższe artykuły, aby z łatwością zdecydować, który format będzie dla ciebie najlepszy.

🎁Według ekspertów, najlepiej jest zapisać doświadczenie i wykształcenie w odwróconej kolejności chronologicznej. Robiąc to masz pewność, że twoje najnowsze kwalifikacje zostaną zauważone jako pierwsze.

Nagłówek w CV ratownika medycznego

To najkrótsza część podania o pracę. Z pewnością jej stworzenie zajmie ci niewiele czasu, ale zadbaj o jej poprawne napisanie. To pierwsza rzecz, którą zobaczy rekruter. Nagłówek musi więc być czytelny i wyglądać estetycznie. Co więcej, twoje dane kontaktowe nie mogą zawierać żadnych błędów.

⚠️Jeżeli potencjalny szef nie będzie się mógł z tobą skontaktować, stracisz swoje szanse na pracę. Zwróć szczególną uwagę na literówki w mailu i przekręcone cyfry w numerze telefonu.

Podaj tu:

 • Imię i nazwisko (ponieważ jest to niejako tytuł twojego CV, użyj pogrubienia lub nieco większej czcionki)
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail
 • Miejscowość

Możesz także dodać swój tytuł zawodowy, choć jest to opcjonalne.

Pamiętaj jednak, by w swoim CV nie umieszczać żadnych wrażliwych danych, na przykład o stanie cywilnym. Nie ma też potrzeby podawania dokładnego adresu zamieszkania, ponieważ większość rekrutacji odbywa się obecnie online. Nie podawaj również kraju zamieszkania, chyba że starasz się o pracę za granicą.

📌Twój adres e-mail musi wyglądać profesjonalnie, ponieważ będzie twoją wizytówką. Unikaj “śmiesznych” czy nieprofesjonalnych zwrotów. Zamiast tego stwórz go z połączenia imienia i nazwiska. Możesz dodać liczby czy znaki specjalne, ale pamiętaj, aby zachować przejrzystość adresu. Skorzystaj z profesjonalnie wyglądających platform, na przykład Gmail. Zwróć też uwagę na to, z jakiego adresu e-mail wysyłasz swoje dokumenty aplikacyjne.

Czy w swoim CV ratownik medyczny musi umieścić zdjęcie?

Nic nie wzbudza tylu kontrowersji podczas rekrutacji, co dodawanie zdjęcia do CV. Sprawa nie jest jasna, a to, czy należy dodać zdjęcie do CV, czy też lepiej tego nie robić, zależy od wielu czynników. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym szczegółowo opisaliśmy sytuację, kiedy należy umieścić zdjęcie, a kiedy go unikać.

📌Według polskiego prawa pracodawcy nie mogą zdyskwalifikować cię za brak zdjęcia.

⚠️Pamiętaj, że pracodawca zobaczy cię po raz pierwszy na zdjęciu, musisz więc zrobić dobre wrażenie. Twoja fotografia musi być profesjonalna. Zapomnij o selfie czy prywatnych zdjęciach z wakacji. Zamiast tego udaj się do profesjonalisty lub wykonaj samemu portret na stonowanym tle. Nie zapomnij o schludnym uczesaniu i odpowiednim ubiorze.


cv ratownika medycznego

Podsumowanie zawodowe w CV ratownika medycznego

Jeżeli chcesz, by twoje CV od razu wyróżniło się na tle innych, koniecznie dodaj do niego podsumowanie zawodowe. Jest to krótki opis najważniejszych osiągnięć i doświadczeń zawodowych, a także umiejętności i celów, jakie ma kandydat.

W Polsce dodawanie podsumowania zawodowego do CV jest nadal mało znane. Właśnie dlatego dodając je, masz szansę pokonać nawet tych kandydatów, którzy ukończyli lepszą szkołę, a nawet tych, którzy pracują w zawodzie ratownika medycznego od wielu lat.

Pamiętaj, że celem podsumowania jest przekonanie pracodawcy, że warto zajrzeć do dalszej części CV, a nie wypisanie wszystkich informacji o sobie.

📌Ta część życiorysu zawodowego powinna się znaleźć zaraz pod nagłówkiem. Jej pisanie zostaw jednak na sam koniec. Dzięki temu na świeżo spojrzysz na swoją karierę i łatwiej ci będzie wymienić najciekawsze informacje.

Przykład podsumowania zawodowego:

POPRAWNIE 👇

Od ponad czterech lat pracuję jako ratownik WOPR. Działam szybko i skutecznie pod presją stresu, dlatego jestem w stanie wykonywać najważniejsze obowiązki i ratować ludzi w wodzie. Doskonale pływam i cechuje mnie duża siła fizyczna. Co więcej, zajmuję się promowaniem bezpieczeństwa w wodzie na różnych spotkaniach, a także przeszkoliłem ponad dwunastu praktykantów. Praca w ratownictwie medycznym to moje powołanie, które chcę kontynuować w oddziale WOPR w Mikołajkach.


NIEPOPRAWNIE 👇

Jestem ratownikiem wodnym. Kocham wodę i sporty wodne. Ratuję ludzi i chcę dołączyć do WOPR w Mikołajkach.


Drugi przykład jest zbyt krótki i zbyt ogólny. Żadna z podanych informacji nie wyróżni tego ratownika medycznego. Z kolei w pierwszym przykładzie kandydat podał swoje doświadczenie, największe atuty, a także poinformował, dlaczego chce kontynuować pracę ratownika medycznego.

📌Jeżeli po raz pierwszy chcesz dołączyć do ratownictwa medycznego, w tej części skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach oraz celach zawodowych.

Specjalnie dla ciebie stworzyliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak stworzyć tę część życiorysu zawodowego, niezależnie od tego, czy masz duże doświadczenie zawodowe, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę jako ratownik medyczny.

Doświadczenie zawodowe w CV na stanowisko ratownika medycznego

Ratownictwo medyczne jest bardzo odpowiedzialną pracą. Oczywiście im więcej masz doświadczenia, tym lepiej. Jednak nawet jeżeli dopiero zaczynasz pracę w branży, musisz dobrze napisać tę sekcję.

Oprócz wymieniania nazwy stanowiska, firmy zatrudniającej i okresu trwania doświadczenia, koniecznie wspomnij o najważniejszych obowiązkach, a także osiągnięciach. W ten sposób wyróżnisz się na tle konkurencji i z pewnością zaimponujesz pracodawcy.

Doświadczenie w CV – ratownik medyczny

Ratownik Medyczny

Szpital Powiatowy w Słupcy

2012-2020

 • Udzielałem pierwszej pomocy pacjentom i przewoziłem ich do placówki medycznej.
 • Wykorzystywałem swoje umiejętności interpersonalne, aby uspokoić bliskich pacjenta i przekonać ich do efektywnej współpracy.
 • Otrzymałem nagrodę ratownika roku, przyznawaną przez pacjentów szpitala.


cv ratownika medycznego

Sekcja z doświadczeniem w przypadku osób bez doświadczenia

Do wykonywania zawodu ratownika medycznego potrzebne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniego dyplomu. Zanim rozwiniesz swoją karierę, będziesz musiał przejść praktyki zawodowe lub ukończyć staż. Pamiętaj, że wolontariaty także liczą się jako praktyczne doświadczenie. Posiadanie dyplomu ratownika medycznego to zdecydowanie coś, co warto wspomnieć w CV początkującego kandydata, nie pomijaj jednak sekcji z doświadczeniem – wpisz w niej staże, praktyki i wolontariaty, a pokażesz, że jesteś proaktywnym, gotowym do działania kandydatem.

Oto przykładowe CV:

Ratownik medyczny – stażysta

Szpital Wojewódzki w Szczecinie

2019-2020

 • Pod nadzorem starszego ratownika medycznego wykonywałem pierwszą pomoc.
 • Prowadziłem dokumentację medyczną pacjentów.
 • Przygotowywałem karetkę do wykonywania czynności ratunkowych.

Jeżeli twoje doświadczenie pasuje bardziej do zawodu pielęgniarki, koniecznie zajrzyj do naszego przewodnika na temat pisania CV dla tej profesji.

Wykształcenie w CV ratownika medycznego

Ratownicy medyczni muszą posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli im na wykonywanie pracy. Studia licencjackie czasem są wystarczające, choć absolwenci studiów magisterskich mogą mieć większe szanse na zatrudnienie.

W tej sekcji koniecznie podaj:

 • Swój tytuł naukowy,
 • Nazwę ukończonej uczelni,
 • Okres trwania nauki.

Sekcja z wykształceniem – wzór CV

Ratownik medyczny – studia licencjackie

Uniwersytet Medyczny

Poznań

2012 – 2015

 • Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
 • Otrzymałem nagrodę za najlepszą pracę dyplomową.


cv ratownika medycznego

Pracujesz jako ratownik medyczny od kilku lat? Nie musisz tak szczegółowo omawiać swoich osiągnięć w szkole. Jeśli jednak jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub nadal studiujesz i nie możesz pochwalić się pokaźną historią zatrudnienia, zamiast tego pochwal się swoimi największymi osiągnięciami. Robiąc to nie tylko wypełnisz puste miejsca w CV, ale także zaprezentujesz siebie jako ambitnego, gotowego do działania kandydata. Możesz tu na przykład wspomnieć o:

 • Udziale w konferencjach,
 • Otrzymanych nagrodach,
 • Stypendiach,
 • Publikacjach naukowych.
📌Ta część CV powinna zawierać twój najwyższy stopień edukacji. Jeżeli ukończyłeś studia, nie ma potrzeby wspominać o szkole średniej.

Umiejętności w CV

Coraz więcej placówek do rekrutacji używa systemów śledzenia kandydatów (ATS), czyli programów skanujących podania i odrzucających te, które nie mają odpowiednich słów kluczowych.

Możesz je jednak szybko odszukać, dokładnie przeglądając ofertę pracy. Najczęściej są to umiejętności wymagane od kandydatów. Pamiętaj, aby zapisywać swoje umiejętności w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiają się w ofercie pracy. Robiąc to masz pewność, że program odczyta je poprawnie.

⚠️Nie kłam w CV. Nieprawda może być szybko odkryta przez pracodawcę. Co więcej, kłamiąc, aby dostać tak ważną pracę jak ratownik medyczny, możesz nawet narazić zdrowie lub życie pacjentów!

Medyczne czynności ratunkowe – umiejętności twarde potrzebne w zawodzie ratownika medycznego

Tworząc sekcję z umiejętnościami, jako pierwsze podaj te swoje umiejętności, które pojawiają się w ogłoszeniu. Koniecznie dostosuj CV do konkretnej oferty i stanowiska. Inne umiejętności będą wymagane od kierowcy karetki, inne od ratownika medycznego, jeszcze inne od ratownika WOPR.

Przykładowe umiejętności twarde, które powinien mieć ratownik medyczny to:

 • Umiejętność wykonywania medycznych czynności ratunkowych,
 • Prowadzenie dokumentacji medycznej,
 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa,
 • Odczytywanie danych,
 • Obsługa sprzętu medycznego (warto wymienić konkretnie jakie)

Umiejętności miękkie

Aby zostać ratownikiem medycznym, sama wiedza techniczna nie wystarczy. Bardzo ważne są także umiejętności miękkie, często związane z charakterem człowieka. Pracodawca musi wiedzieć, że przy udzielaniu pierwszej pomocy i ratowaniu życia zachowasz zimną krew. Ważna jest także sprawność fizyczna, bo będziesz czasem musiał unieść pacjentów, etc. W pracy liczy się też wytrzymałość psychiczna – niestety nie każdy pacjent przeżyje. Pracując z ludźmi z pewnością musisz też być empatyczny i umieć komunikować się zarówno z pacjentami, jak i ich bliskimi, a także z lekarzami i innymi pracownikami szpitala. Nie zapomnij więc wypisać umiejętności miękkich w swoim curriculum vitae.

Dowiedz się więcej na temat umiejętności w CV, czytając nasz poradnik.

Dodatkowe sekcje w CV

Oprócz podstawowych sekcji, do swojego curriculum vitae możesz także dodać mniej oczywiste części, na przykład:

 • Umiejętności językowe,
 • Znajomość programów komputerowych,
 • Zainteresowania,
 • Kursy i szkolenia.

Niezależnie od tego, którą sekcję zdecydujesz się dodać do swojego CV, pamiętaj, że informacje w niej zawarte muszą być istotne dla pracy, o którą się ubiegasz.

Kursy

Medycyna nieustannie się rozwija, a więc pracując w służbie zdrowia powinieneś być głodny wiedzy i dokształcać się. Pokaż pracodawcy, że gdy tylko możesz, zdobywasz nowe kwalifikacje, wymieniając ukończone przez siebie kursy. Nie muszą to być koniecznie kursy z zakresu medycyny. Mogą to być też szkolenia, które pomogą ci lepiej działać w sytuacjach kryzysowych i komunikować się z pacjentami.

Znajomość języków obcych

Języki obce są cenione na rynku pracy i warto o nich wspomnieć niemal w każdej pracy. Pracując jako ratownik, możesz mieć do czynienia z różnymi osobami, także z turystami, którzy nie znają języka polskiego. Umiejętności językowe są więc ogromnym atutem. Jeżeli nie wiesz, jak stworzyć sekcję z językami, koniecznie przeczytaj ten artykuł.


cv ratownika medycznego

Spraw, by twój życiorys był idealny

Sprawdź błędy

CV z błędami może zrobić bardzo złe wrażenie na pracodawcy. Zanim je wyślesz, koniecznie sprawdź, czy twój list motywacyjny i CV nie zawierają błędów takich jak literówki, błędy ortograficzne czy nieczytelne zdania.

Zawsze możesz poprosić o pomoc znajomych, którzy spojrzą na twoją aplikację świeżym okiem.

Napisz list motywacyjny dla ratownika medycznego

Swój list motywacyjny ratownik medyczny może potraktować jako dodatkowy dokument tylko wtedy, gdy pracodawca nie prosi o niego w ofercie pracy. Nawet w takiej sytuacji eksperci radzą, by zawsze dodać list do CV. W ten sposób pokazujesz, że naprawdę zależy ci na danym stanowisku i potrafisz działać samemu.

Taki dokument daje ci też dodatkową przestrzeń na umieszczenie tych informacji, na które zabrakło już miejsca w CV.

Skorzystaj z kreatora CV

Pisanie podania o pracę nie musi być czasochłonne i żmudne. Wystarczy, że sięgniesz po nasze przykładowe CV i szablony, dzięki którym stworzysz idealną aplikację w mgnieniu oka.

Zaprojektowane przez ekspertów wzory dają ci pewność, że pracodawca zwróci uwagę na twoje podanie.

🎁 W naszym kreatorze możesz edytować swój list motywacyjny i CV za pomocą kilku kliknięć, dlatego w łatwy sposób spersonalizujesz swoje dokumenty aplikacyjne przed wysłaniem ich do pracodawcy.


cv ratownika medycznego

CV dla osoby chcącej zostać ratownikiem medycznym – podsumowanie

Wiesz już, jak napisać CV, które zachwyci rekruterów. Oto kilka informacji na podsumowanie artykułu:

 • Wybierz taki format CV, który podkreśli twoje mocne strony.
 • Ogłoszenie o pracę powinno być twoim źródłem wiedzy i inspiracji.
 • Stwórz ciekawe podsumowanie zawodowe, aby przyciągnąć uwagę rekrutera.
 • Podawaj tylko prawdziwe informacje.
 • Sprawdź, czy aplikacja jest bezbłędna.
 • Dołączenie listu motywacyjnego do podania znacząco zwiększy twoje szanse na zatrudnienie.

Jeżeli szukasz poradników, które pomogą ci w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam także wzory innych życiorysów zawodowych, na przykład CV lekarzy i CV dla asystentów medycznych. Sięgnij też po nasze szablony CV, aby stworzyć idealną aplikację do pracy. Zostań ratownikiem medycznym już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy moje CV musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Aby pracodawca mógł wykorzystać twoje podanie w celach rekrutacji, musisz umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych w swoim CV. Umieść ją w stopce i na wszystkich stronach życiorysu zawodowego. Nie musisz jej dodawać do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Zajrzyj na naszą stronę internetową i napisz idealne CV dla ratownika medycznego już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV