Jak napisać CV opiekunki osób starszych – przewodnik krok po kroku

Ze względu na starzenie się społeczeństwa, powstaje coraz więcej miejsc pracy związanych z służbą zdrowia i opieką nad osobami starszymi czy chorymi. Mimo braków kadrowych i faktu, że opiekunowie do osób starszych są nieustannie poszukiwani, chcąc pracować jako jeden z nich, nadal musisz wyróżnić się na tle konkurencji.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV opiekuna osób starszych

Kamil Kęs
Opiekun osób starszych
000 111 333
kamil.kęs@gmail.com

Podsumowanie zawodowe

Od dwóch lat pracuję jako opiekun osób starszych. W mojej pracy kieruję się empatią i szacunkiem, czego efektem jest 100% zadowolenie klientów. Obecnie szukam możliwości rozwoju zawodowego w renomowanej firmie.

Doświadczenie zawodowe

Opiekun osób starszych
Dom spokojnej starości
Lipiec 2020– obecnie

  • Zajmowałem się osobami starszymi, analizując ich potrzeby.
  • Przygotowywałem i wydawałem leki zgodnie z zaleceniami lekarzy.
  • Opiekowałem się 5 pacjentami w śpiączce.


Wykształcenie

Technikum Medyczne
Opiekun osób starszych
Warszawa
2013-2018

Umiejętności

  • Prowadzenie dokumentacji medycznej,
  • Zmienianie opatrunków
  • Pierwsza pomoc,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Empatia,
  • Wysoka kultura osobista,
  • Umiejętność pracy pod presją,
  • Dokładność.


Aby zademonstrować, że masz kwalifikacje i kompetencje potrzebne do wykonywania tego zawodu, musisz przygotować idealne CV opiekuna osób starszych. Jednak nawet jako wieloletni ekspert w tej dziedzinie, możesz nie wiedzieć, jak to zrobić. Właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym krok po kroku objaśniamy, jak stworzyć dokumenty aplikacyjne, które przyciągną uwagę pracodawcy.

📌Przykładowe CV, które znajdziesz w Internecie, powinno stanowić jedynie inspirację do napisania twojego życiorysu zawodowego. Pamiętaj, że dobre CV musi być dostosowane do konkretnej oferty pracy i w ciekawy sposób opisywać twoje kwalifikacje. Jeżeli skopiujesz treść przykładowego CV, raczej nie osiągniesz swojego celu.

Opiekun osób starszych – fakty na temat pracy

cv opiekuna

Za moment omówimy poszczególne sekcje CV, najpierw jednak spójrzmy na kilka faktów dotyczących pracy na stanowisku osoby zajmującej się osobami starszymi. Oto one:

  • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 3 200 złotych.
  • Aż 90% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
  • W Niemczech, gdzie polskie opiekunki wyjeżdżają do pracy w tej branży, można liczyć na zarobki między 1400-1600 euro na rękę na miesiąc.
  • Zarobki są często uzależnione od miejsca pracy, wykształcenia, a także doświadczenia na danym stanowisku.

Podsumowanie zawodowe w CV

Podsumowanie zawodowe to kilka krótkich zdań, w których opisujesz swoje najważniejsze osiągnięcia i kwalifikacje. Po jego przeczytaniu potencjalny pracodawca powinien czuć, że warto przeczytać resztę twojego CV.

Warto wiedzieć, że dodawanie podsumowania zawodowego do CV jest praktyką nadal mało znaną w Polsce. Oznacza to, że umieszczając je w swoich dokumentach aplikacyjnych, masz okazję wyróżnić się nawet na tle tych kandydatów, którzy mają wykształcenie kierunkowe czy dodatkowe kwalifikacje. Napisz podsumowanie swojego CV, aby zwiększyć szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

📌Jeżeli jesteś osobą początkującą w branży i nie masz dużego doświadczenia, którym mógłbyś się pochwalić, skup się przede wszystkim na opisie swoich umiejętności i celów zawodowych.

Przykład dobrego podsumowania zawodowego

Od ponad czterech lat pracuję jako opiekunka osób chorych. Ukończyłam pedagogikę wczesnoszkolną, co dodatkowo pomaga mi w opiekowaniu się najmłodszymi klientami. Posiadam doświadczenie w opiece nad dziećmi z autyzmem i ADHD. Zadowolenie osób, z którymi pracowałam wynosiło 100%. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych w agencji oferującej usługi opieki nad osobami starszymi i chorymi.

📌Swoje podsumowanie zawodowe umieść tuż pod nagłówkiem. Jego pisanie możesz jednak zostawić na sam koniec. W ten sposób będziesz na bieżąco z najważniejszymi informacjami dotyczącymi twojej kariery, które powinny znaleźć się w tej części.

Nadal nie masz pewności, jak stworzyć ciekawe podsumowanie zawodowe? Tworząc CV, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika.

Doświadczenie zawodowe w CV

Jeżeli posiadasz doświadczenie w pracy opiekunki, koniecznie się tym pochwal. Osoby, które pracowały już z osobami starszymi, małymi dziećmi lub chorymi, wzbudzają zaufanie w pracodawcy. Oznacza to, że jeśli masz doświadczenie, możesz mieć nieco większe szanse na zdobycie zatrudnienia. Co więcej, pracodawca może zaproponować ci wyższą stawkę.

W tej części CV koniecznie wypisz:

  • Nazwę pełnionego stanowiska,
  • Nazwę pracodawcy (może to być firma lub informacja o tym, że pracowałeś dla osoby indywidualnej),
  • Czas trwania zatrudnienia.

Powyższe informacje są zgodne z obowiązującymi standardami i znajdą się niemal w każdym CV. Aby zwrócić uwagę rekrutera, powinieneś opisać doświadczenie zawodowe w bardziej rozbudowany sposób. Pochwal się swoimi osiągnięciami i przedstaw, jakie były twoje najważniejsze obowiązki.

Sekcja z doświadczeniem dla osób, które pracują w branży od dłuższego czasu

Opiekun osób starszych

Dom Spokojnej Starości

09.2012-10.2022

  • Opiekowałem się 5 starszymi osobami.
  • Byłem odpowiedzialny za przygotowywanie i rozdzielanie odpowiednich leków.
  • Wykonywałem podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, w tym mycie i zmienianie bandaży.
  • Nadzorowałem prace 10 wolontariuszy.

📌Dobrym sposobem na dobitne pokazanie tego, jak możesz przyczynić się do rozwoju danej firmy, jest użycie danych liczbowych.

Historia zatrudnienia w CV osoby bez doświadczenia w branży

Osoby, które po raz pierwszy piszą swoje CV i nie mają doświadczenia w branży, mogą czuć niepokój przy tej sekcji. Nie martw się jednak – każdy kiedyś od czegoś zaczynał. Zastanów się nad wolontariatami, stażami i praktykami. Choć są one często bezpłatne, to doskonały moment na zdobycie pierwszych praktycznych doświadczeń.

Pochwal się też pracami, które wykonywałeś dorywczo lub które nie są związane z branżą. Skup się wówczas na opisie tych umiejętności, które mogłyby być wykorzystane podczas pracy na oferowanym stanowisku.

Opiekunka w żłobku

Żłobek nr 2

Warszawa

09.2015-10.2021

  • Organizowałam zajęcia dodatkowe, z uwzględnieniem potrzeb dzieci.
  • Wykorzystałam moje umiejętności komunikacyjne, aby skutecznie porozumiewać się z rodzicami dzieci.

⚠️Pamiętaj, że profesjonalne CV powinno podkreślać twoje zalety, a nie wady. Nigdy nie wpisuj w tę część słowa "brak". Pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że dopiero zaczynasz. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia, po prostu pomiń tę sekcję, sięgając po układ funkcjonalny życiorysu.

cv opiekuna

Wykształcenie

Choć w pracy opiekuna nie jest wymagane konkretne wykształcenie, pracodawcy na pewno docenią kandydatów, którzy mają wykształcenie medyczne, paramedyczne, a w niektórych przypadkach również pedagogiczne.

Niezależnie od tego, czy ukończyłeś specjalną szkołę, czy też nie, koniecznie uzupełnij tę sekcję w swoim CV. Bez niej pracodawca może od razu odrzucić twoje podanie. W tej sekcji powinny znaleźć się poniższe informacje:

  • Nazwa tytułu zawodowego lub naukowego (jeżeli dotyczy),
  • Nazwa szkoły,
  • Miejscowość,
  • Okres nauki.

Przykładowa sekcja z wykształceniem w CV

Studia magisterskie – specjalizacja nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Poznań

09.2012-07.2018

  • Ukończyłem studia z wyróżnieniem.
  • Moja praca magisterska otrzymała nagrodę ABC.
  • Byłem przewodniczącym Samorządu Studenckiego.

Osoby, które mają już duże doświadczenie w pracy, nie muszą aż tak szczegółowo opisywać swojego wykształcenia. Podstawowe informacje wystarczą. W przypadku początkujących kandydatów, warto jednak podzielić się wszystkimi informacjami, które mogą zadziałać na twoją korzyść. Pokaż, że jesteś aktywnym, gotowym do działania pracownikiem, chwaląc się swoimi sukcesami w szkole.

📌W CV wymień najwyższy stopień edukacji. Jeżeli ukończyłeś studia pielęgniarskie, nie musisz wspominać o swoim liceum. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy niższy szczebel edukacji był bardziej związany z branżą. Przykładowo: ukończyłeś szkołę zawodową na profilu medycznym, a potem poszedłeś na studia z filologii polskiej. W takiej sytuacji wymień obie szkoły w swoim CV.

Gdzie wpisać kurs na opiekuna osób starszych?

Kurs opiekuna osób starszych to doskonały sposób na doskonalenie swoich umiejętności. Jeżeli nie masz wykształcenia medycznego, koniecznie zamieść informację o takim kursie w sekcji z wykształceniem, aby pracodawca od razu ją zobaczył.

Jeżeli jest to jednak kurs doszkalający, możesz go wpisać w osobnej sekcji z kursami i szkoleniami.

Jakie umiejętności powinna wpisać do CV opiekunka osób starszych?

Sekcja umiejętności nie tylko pokaże pracodawcy, że masz wszystko, czego trzeba, aby być dobrym pracownikiem, ale może ci także pomóc zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pisząc tę sekcję pamiętaj, że pracodawcy coraz częściej wykorzystują systemy śledzenia kandydatów podczas rekrutacji. Są to specjalne programy, które analizują list motywacyjny i CV, aby sprawdzić, czy zawierają one odpowiednie słowa kluczowe.

Jeżeli nie chcesz, by twoje podanie trafiło do kosza, zanim w ogóle wyląduje na biurku rekrutera, koniecznie przeczytaj ofertę pracy. Znajdziesz tam wymagane umiejętności. To właśnie one będą twoimi słowami kluczowymi.

Pisząc tę sekcję:

  • Nie kłam. Pracodawca szybko zweryfikuje kłamstwo, a ty stracisz swoją szansę.
  • Jako pierwsze wymieniaj te swoje kwalifikacje, które pojawiają się w ofercie pracy.
  • Wymieniaj tylko umiejętności adekwatne dla proponowanego stanowiska.
  • Postaraj się zapisać umiejętności w takim samym brzmieniu, w jakim są przedstawione w ogłoszeniu o pracę, aby mieć pewność, że systemy śledzenia kandydatów odczytają je w poprawny sposób.
🎁W naszym kreatorze CV możesz edytować treść swojego CV i listu motywacyjnego za pomocą kilku kliknięć. Właśnie dlatego nie będziesz mieć problemu ze spersonalizowaniem dokumentów, uwzględniając konkretną ofertę pracy.

cv opiekuna

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde to takie, bez których wykonywanie zawodu byłoby niemożliwe. Możesz je zdobyć, ucząc się lub pracując. W pracy opiekuna osób starszych mogą być na przykład przydatne kwalifikacje pielęgniarki, choć nie zawsze. Dokładnie przeczytaj ofertę, aby wiedzieć, czego wymaga dany pracodawca.

Poniżej prezentujemy kilka umiejętności twardych, które mogą się przydać w pracy opiekuna:

  • Podstawy psychologii,
  • Pierwsza pomoc,
  • Język migowy,
  • Higiena i pielęgnacja osób starszych,
  • Transfer osób starszych,
  • Aktywizacja osób starszych,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Znajomość języka angielskiego.

Umiejętności miękkie

Oprócz umiejętności związanych z dbaniem o fizyczny dobrostan osób starszych, opiekunowie muszą posiadać zestaw umiejętności miękkich, dzięki którym będą poprawnie wykonywać swoje działania. Ze względu na nieustanny kontakt z innymi osobami, w pracy opiekuna osób starszych, umiejętności miękkie to podstawa.

Przykładowe kompetencje miękkie to:

  • Komunikatywność,
  • Cierpliwość,
  • Spolegliwość,
  • Asertywność,
  • Empatia.

Dodatkowe sekcje

Wyżej wymienione sekcje to podstawowe części CV, które znajdą się niemal w każdym życiorysie zawodowym. Jeżeli chcesz, by twoje podanie się wyróżniało, koniecznie dodaj dodatkowe sekcje. Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania kilku takich sekcji. Dzięki nim urozmaicisz swoje CV. Używając naszego szablonu, masz pewność, że cały dokument będzie wyglądał estetycznie i zachowa swoją czytelność.

Znajomość języków obcych

Znajomość języka angielskiego może być przydatna, jeżeli pracodawca oczekuje, że pomożesz osobom w jego nauce. Co więcej, języki obce dają ci możliwość wyjazdu za granicę. Wiele agencji szuka opiekunów i opiekunek gotowych do wyjazdu do pracy w innych krajach. Jeżeli wyższe zarobki są dla ciebie kuszące, a znasz co najmniej jeden język obcy, wspomnij o tym w osobnej sekcji, aby pracodawca nie przeoczył tej informacji.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak wpisać znajomość języków do CV, korzystając z naszego poradnika.

Ukończone kursy i szkolenia

Pracownik, który lubi się rozwijać i uczyć, to dobra inwestycja. Jeżeli ukończyłeś doszkalające kursy, koniecznie pochwal się nimi w osobnej sekcji. Mogą to być szkolenia związane z techniczną stroną zawodu, na przykład szkolenie z języka migowego, szkolenie z pielęgnacji osób starszych czy kurs pielęgniarki. Ważne są także te kursy, na których mogłeś rozwijać swoje umiejętności miękkie, dzięki którym będziesz lepiej współpracował z osobami starszymi, na przykład kurs z perswazji czy skutecznej komunikacji.

Sprawdź błędy

Zanim wyślesz swoje podanie do pracodawcy, koniecznie zweryfikuj, czy nie ma w nim żadnych błędów. Literówki, błędy ortograficzne i nieczytelne zdania mogą odstraszyć rekruterów. Niechlujne CV pokazuje, że nie zależy ci na pracy lub że jesteś osobą, która nie przykłada wagi do szczegółów. Możesz zrobić bardzo złe wrażenie, jeżeli nie poświęcisz kilku dodatkowych minut na zapoznanie się ze swoimi dokumentami aplikacyjnymi.

cv opiekuna

CV – opiekun osób starszych – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik wyjaśnił wszelkie wątpliwości dotyczące pisania CV. Na koniec przypominamy najważniejsze kwestie:

  • Podsumowanie zawodowe pomoże ci wyróżnić się na tle konkurencji.
  • To, w jaki sposób napiszesz sekcję z doświadczeniem, może mieć wpływ na stawkę, jaką zaproponuje ci pracodawca.
  • Sekcja z umiejętnościami jest bardzo ważna. Dostosuj ją do informacji z ogłoszenia o pracę.
  • Stwórz sekcję z wykształceniem, nawet jeżeli nie posiadasz wykształcenia kierunkowego.
  • Pochwal się dodatkowymi kwalifikacjami i umiejętnościami w dodatkowych sekcjach.

Koniecznie zajrzyj na naszego bloga i stronę internetową. Znajdziesz tam wiele artykułów na temat pisania podania o pracę, w tym CV opiekunki dziecięcej/CV niani (kliknij tutaj), a także nauczyciela wychowania przedszkolnego (kliknij tutaj).

Jeżeli chcesz stworzyć CV dla opiekunki osób starszych w szybki i skuteczny sposób, skorzystaj z naszych szablonów CV.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki format życiorysu zawodowego wybrać?

To, jaki format życiorysu zawodowego wybierzesz, wpłynie na kolejność poszczególnych sekcji w twoim CV. Zajrzyj na naszego bloga, aby odkryć, jakie formaty masz do wyboru. Pamiętaj, że potrzebujesz CV, które będzie podkreślało twoje mocne strony, a nie wady. Odpowiednio wybrany format pomoże ci osiągnąć ten cel.

Nasz kreator CV daje ci możliwość wyboru między różnymi formatami CV. Co więcej, możesz przemieszczać poszczególne sekcje w dokumencie tak, aby dopasować ich kolejność do swoich potrzeb.

Czy w moim CV opiekunki muszę wpisać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Tak, taka klauzula musi się znaleźć w każdym CV. Jeżeli jej tam nie umieścisz, pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę w procesie rekrutacyjnym, nawet jeśli jesteś najlepszym kandydatem. Wpisz klauzulę w stopkę dokumentu, nieco mniejszą czcionką. Dzięki temu nie odciągnie ona uwagi od treści podania oraz nie stracisz cennego miejsca w CV.

Pamiętaj, że klauzula musi być zapisana w aktualnej formule i znaleźć się na wszystkich stronach CV. Twój list motywacyjny nie musi jej zawierać, chyba że pracodawca wskazał inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Skorzystaj z naszych szablonów i już dziś napisz idealne CV dla opiekuna osób starszych.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV