Jak napisać CV laboranta – kompletny przewodnik
Laboranci mają ciekawą i odpowiedzialną pracę. To od ich umiejętności, wiedzy i doświadczenia zależy, czy badania będą przeprowadzone prawidłowo i z zachowaniem jak największej dokładności.
Wzór CV dla laboranta
Adam NowakLaborant
111 111 444
adam.nowak@gmail.com
Podsumowanie zawodowe
Od ponad trzech lat pracuję w laboratorium. Specjalizuję się w badaniu próbek spożywczych. Ukończyłem studia na kierunku chemicznym i posiadam ogromną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa żywności. W Państwa laboratorium chciałbym pracować na stanowisku starszego laboranta.
Doświadczenie zawodowe
Laborant
Laboratorium XYZ
Wrzesień 2019 – obecnie
- Analizowałem próbki żywności, biorąc pod uwagę przepisy BHP.
- Zapobiegłem przedostaniu się niebezpiecznych próbek do produkcji, oszczędzając ponad 100 000 złotych strat.
- Nadzorowałem pracę 5 stażystów.
Wykształcenie
Licencjat – chemia
Wydział Chemii
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2013-2018
Umiejętności
- Badanie próbek żywności,
- Analizowanie i weryfikowanie surowców,
- Obsługa narzędzi laboratoryjnych,
- Opisywanie produktów według norm laboratoryjnych,
- Precyzja,
- Przykładanie wagi do szczegółów,
- Umiejętność zarządzania zespołem.
Na rynku pracy możesz spotkać się z konkurencją, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kandydatem, czy dopiero zaczynasz jako specjalista laborant.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak przedstawić swoje kwalifikacje w CV laboranta. W tym artykule opisaliśmy dokładnie, jakie sekcje powinieneś zawrzeć w swoim życiorysie zawodowym, jak je napisać i jak wyróżnić się na tle konkurencji. Oprócz eksperckich porad, znajdziesz tu także przykładowe CV laboranta i opis jego poszczególnych sekcji, które pomogą ci lepiej zrozumieć, jak stworzyć idealne podanie.
Ciekawe fakty na temat pracy laboranta
Za moment przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji CV. Najpierw jednak przyjrzyjmy się informacjom na temat pracy na stanowisku laboranta.
- Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia miesięczna pensja dla laborantów wynosi 4 270 złotych brutto.
- 67% zatrudnionych na stanowisku laboranta to kobiety.
- Laborant powinien mieć wykształcenie średnie zawodowe lub wyższe.
- Starsi specjaliści zarabiają średnio 4 450 złotych miesięcznie.
Jakie sekcje powinny znaleźć się w CV?
Dobre CV to takie, które zawiera wszystkie istotne informacje o kandydacie. Muszą one być przedstawione w ciekawy sposób, a także być atrakcyjne wizualne. Nie możesz po prostu podać wszystkich danych jednym ciągiem. Twój życiorys zawodowy powinien być podzielony na sekcje. Podstawowe sekcje w CV to:
- Nagłówek,
- Umiejętności,
- Doświadczenie zawodowe,
- Wykształcenie.
Powyższe sekcje znajdą się niemal w każdym CV. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle innych kandydatów, dodaj do swojego CV podsumowanie zawodowe, a także dodatkowe sekcje z informacjami, które świadczą o tym, że jesteś specjalistą.
Nagłówek
Swoje CV laboranta zacznij od nagłówka z danymi kontaktowymi. Choć jego napisanie zajmie ci krótką chwilę, nie bagatelizuj tego zadania. Nagłówek musi wyglądać estetycznie i czytelnie – to pierwsza rzecz, którą dostrzeże rekruter. Spraw nią dobre wrażenie. Ponadto, dane zawarte w nagłówku posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą, dlatego też muszą być zapisane bezbłędnie.
W nagłówku zawrzyj tylko podstawowe informacje, takie jak: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejscowość, chyba że pracodawca poprosił o dodatkowe dane w ogłoszeniu o pracę.
Spójrz na przykład nagłówka poniżej:
999 333 333
jan.kowalski@gmail.comPoznań
Zwróć uwagę na swój adres e-mail. Będzie on twoją wizytówką. Zapomnij o “żartobliwych” zwrotach czy pseudonimie. Zamiast tego postaw na profesjonalną klasykę: stwórz adres e-mail z połączenia twojego imienia i nazwiska. Pamiętaj też, aby wysłać dokumenty aplikacyjnie z profesjonalnie wyglądajacego adresu.
Podsumowanie zawodowe
Niezależnie od tego, czy chcesz pracować w branży spożywczej, a technologia żywności to twoja pasja, czy też wolisz zajmować się badaniem surowców w laboratorium przedsiębiorstwa chemicznego, musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Doskonałym sposobem, aby to zrobić, jest napisanie podsumowania zawodowego.
Jest to kilka zdań, w których opisujesz najważniejsze informacje na temat swojej kariery. Pochwal się tu wieloletnim doświadczeniem, szczególnymi osiągnięciami, ukończonym kursem czy też umiejętnościami, które czynią cię perfekcyjnym kandydatem. Jeżeli dopiero zaczynasz na rynku pracy, w tej części skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach, ukończonych praktykach, a także celach zawodowych.
Spójrz na przykład podsumowania:
Dobre podsumowanie zawodowe powinno przekonać rekrutera, że warto przeczytać resztę twojego CV.
Doświadczenie zawodowe laboranta
Doświadczenie zawodowe to bardzo ważna sekcja w CV. To dzięki niej pracodawca dowiaduje się, jak sprawdzasz się w praktyce. Warto dopracować tę część swojego CV, ponieważ może ona nie tylko zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie, ale także mieć wpływ na kwotę, jaką zaproponuje ci pracodawca.
W tej sekcji nie zapomnij podać:
- Nazwy pełnionego stanowiska,
- Nazwy firmy lub laboratorium przedsiębiorstwa, które cię zatrudniało,
- Okresu zatrudnienia.
Powyższe informacje z pewnością pojawią się w większości CV. Jeżeli chcesz się wyróżnić, oprócz podstawowych danych, wymień także swoje obowiązki oraz największe osiągnięcia w pracy.
Spójrz na przykład:
Laboratorium XYZ
09.2020–09.2022
- Przeprowadzałem badania laboratoryjne z zachowaniem zasad ostrożności i dobrej praktyki laboratoryjnej.
- Cechowałem się analitycznym myśleniem, dzięki czemu rozwiązałem ponad 100 problematycznych przypadków.
- Zarządzałem zespołem 5 młodszych laborantów.
Sekcja doświadczenie zawodowe dla początkujących kandydatów
Większość kandydatów niemających jeszcze doświadczenia na etacie, panikuje, widząc tę sekcję. Nie wiedzą oni, jak sobie poradzić z tą częścią CV. Zanim zdecydujesz się ją zupełnie pominąć, dokładnie zastanów się, czy rzeczywiście nigdy nie miałeś okazji na praktyczne wykorzystanie swojej wiedzy oraz umiejętności. Nie musi to być od razu praca na umowie. Staże, praktyki zawodowe, a nawet wolontariaty, to doskonały sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Jeżeli jakiś ukończyłeś, koniecznie pochwal się tym w tej sekcji, podkreślając przede wszystkim to, jakie miałeś obowiązki oraz jakie kompetencje mogłeś wykorzystać w praktyce.
Jeżeli masz wcześniejsze doświadczenie, ale nie jest związane z pracą w laboratorium, możesz wymienić je w swoim CV. Pamiętaj jednak, by w opisie przede wszystkim podkreślić te umiejętności wykorzystywane w poprzednich pracach, które będą przydatne na stanowisku laboranta. Umiejętności miękkie też się liczą!
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak napisać profesjonalne CV bez doświadczenia.
Umiejętności
Sekcja z umiejętnościami odgrywa kluczową rolę w pierwszych etapach rekrutacji. Na jej podstawie pracodawca określa, czy będziesz w stanie pracować nad konkretnymi zadaniami. Co więcej, firmy coraz częściej korzystają z systemów śledzenia kandydatów. To specjalistyczne programy, które skanują list motywacyjny i CV kandydata i decydują, czy podanie powinno przejść do kolejnych etapów rekrutacji. Decydującym czynnikiem są słowa kluczowe umieszczone w CV.
Nie martw się jednak – słowa kluczowe to nie jest pilnie strzeżona, tajemna wiedza – to najczęściej umiejętności wymagane od kandydatów, które są wymienione w ogłoszeniu o pracę. Dokładnie przeczytaj ofertę, a następnie:
- W pierwszej kolejności wymień te swoje umiejętności, które pojawiają się w ofercie pracy,
- Postaraj się zapisać je w takim samym brzmieniu, jak w ogłoszeniu o pracę, aby mieć pewność, że systemy śledzenia kandydatów odczytają je poprawnie,
- Podawaj tylko prawdziwe informacje. Kłamstwo może szybko wyjść na jaw, a ty stracisz swoją szansę na zatrudnienie.
Umiejętności twarde, jakie powinien mieć specjalista laborant
Umiejętności twarde w zawodach związanych z naukami ścisłymi to podstawa. Samo wykształcenie nie wystarczy. Musisz mieć praktyczne kompetencje, na przykład znać normy dotyczące badań, które pozwolą ci na wykonywanie pracy. Oto przykładowe umiejętności twarde, które należy wpisać do CV laboranta:
- Badanie półfabrykatów, surowców i wyrobów gotowych,
- Przeprowadzanie badań analitycznych,
- Posługiwanie się aparaturą laboratoryjną,
- Znajomość pakietu Ms Office,
- Umiejętność bezpiecznej pracy ze szczepami bakteryjnymi i odczynnikami chemicznymi,
- Analiza składu chemicznego,
- Prawo jazdy kat. B.
Umiejętności miękkie przydatne w pracy laboranta
Laborant powinien nie tylko umieć przeprowadzać badania laboratoryjne, ale także wiedzieć, jak pracować w zespole, czy też jak skupić się i przykładać wagę do detali. Laborant powinien cechować się także umiejętnością rozwiązywania problemów i analitycznym myśleniem. Wszystkie wymienione umiejętności to kompetencje miękkie. Wynikają one zazwyczaj z cech charakteru, choć części z nich można się nauczyć podczas pracy czy nauki.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby specjalista laborant nie pomijał umiejętności miękkich w CV. Dla pracodawcy mogą być nawet tak samo ważne, jak twoje kompetencje techniczne.
Oto lista z przykładowymi umiejętnościami miękkimi:
- Umiejętność pracy w zespole,
- Dobra organizacja pracy,
- Dotrzymywanie powierzonych terminów,
- Precyzja i dokładne wykonywanie badań.
Wykształcenie
Aby objąć posadę jako laborant, musisz mieć odpowiednie wykształcenie. Niezależnie od stopnia ukończonej szkoły, przedstaw je w tej części CV. Podaj tu:
- Stopień naukowy (jeżeli dotyczy),
- Nazwę szkoły,
- Czas trwania nauki.
Spójrz na przykład:
Technikum Medyczne w Poznaniu
09.2012-06.2016
- Ukończyłem szkołę z wyróżnieniem.
- Otrzymywałem stypendium marszałka województwa dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Jeżeli pracujesz już w zawodzie od kilku lat, nie musisz tak dokładnie opisywać swojego wykształcenia. Lepiej zostaw miejsce na wpisanie informacji o swoich poprzednich stanowiskach pracy. Jeśli jednak jesteś początkującym kandydatem, możesz pochwalić się sukcesami w szkole. W ten sposób pokażesz, że jesteś osobą ambitną, gotową do działania, która wie, jak osiągać swoje cele.
Dodatkowe sekcje w CV
Powyżej wspomniane sekcje są niemalże obowiązkową częścią każdego CV. Możesz być pewien, że większość kandydatów wpisze je w swoje podanie. Chcąc się wyróżnić, dodaj dodatkowe sekcje w swoim CV. Mogą to być na przykład:
- Znajomość języków obcych,
- Zainteresowania,
- Dodatkowe kursy i szkolenia,
- Obsługa komputera.
Zainteresowania
Zainteresowania to sekcja lubiana zarówno przez pracodawców, jak i kandydatów. Niestety ci ostatni nie zawsze wiedzą, jak wykorzystać ją na swoją korzyść. Nie wpisuj tu przypadkowych zainteresowań i pasji. Tak jak reszta twojego CV, tak i sekcja z zainteresowaniami musi być przemyślana.
Przedstaw tu te swoje pasje, które są związane z wykonywanym zawodem lub podczas których zdobywasz umiejętności przydatne w pracy laboranta.
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak stworzyć idealną sekcję z zainteresowaniami.
Kursy
Pracodawcy cenią osoby, które nieustannie rozwijają swoją wiedzę i umiejętności. Pokaż, że jesteś osobą ambitną, która bardzo poważnie traktuje swoją karierę, przedstawiając ukończone szkolenia. Nie muszą to być wyłącznie kursy ściśle związane z pracą w laboratorium. Pochwal się także tymi szkoleniami, na których zdobyłeś umiejętności miękkie, pozwalające ci być jeszcze lepszym pracownikiem.
Znajomość języków obcych
Język angielski to już w wielu miejscach podstawa do zatrudnienia. Jeżeli znasz więcej niż jeden język obcy lub władanie dodatkowym językiem to warunek konieczny zatrudnienia, wpisz tę umiejętność w osobną sekcję. Nie ryzykuj, że pracodawca przeoczy tę informację przeglądając listę z innymi umiejętnościami.
Nie wiesz, jak przedstawić znajomość języka obcego w CV w atrakcyjny sposób? Zajrzyj do naszego przewodnika, w którym przedstawiliśmy kilka sposobów.
Ulepsz swoje CV
Dodaj list motywacyjny laboranta
List motywacyjny to doskonały sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji i zwiększenie szans na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Opisz w nim wszystko to, co może zaimponować pracodawcy, a na co zabrakło miejsca w CV. Pamiętaj, aby nie powtarzać danych z życiorysu zawodowego, lecz je rozwijać. Przykładowo, przedstaw konkretną sytuację, w której mogłeś wykorzystać swoje umiejętności. Jako początkujący kandydat, skup się przede wszystkim na opisaniu celów zawodowych i tego, w jaki sposób praca na danym stanowisku może ci pomóc w ich osiągnięciu.
Sprawdź błędy
Błędy w CV wyglądają nieprofesjonalnie. Pracodawca może pomyśleć, że nie zależy ci na pracy. Jako laborant, powinieneś przykładać wagę do szczegółów. Jeżeli pracodawca zauważy literówki, błędy ortograficzne czy nieczytelne zdania, pomyśli, że nie posiadasz wymaganych umiejętności.
Poświęć czas na ponowne przeczytanie listu motywacyjnego i CV. Zajmie ci to chwilkę, a może znacząco zwiększyć twoje szanse na przejście do kolejnego etapu procesu rekrutacyjnego.
Dodatkowe dokumenty
Sprawdź, czy pracodawca nie wymaga dołączenia do podania dodatkowych dokumentów. W wielu pracach laboratoryjnych wymagana jest na przykład aktualna książeczka zdrowia sanepidowska.
CV laboranta – podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak stworzyć ciekawe CV do laboratorium. Przypominamy kilka najistotniejszych informacji:
- Podsumowanie zawodowe to doskonały sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji.
- Wybierz format CV, który podkreśli twoje zalety i nieco ukryje ewentualne braki.
- Sekcja z doświadczeniem pomoże ci w zdobyciu pracy. Postaraj się ją stworzyć, nawet jeżeli nie masz doświadczenia na pełnym etacie.
- Wykształcenie powinno znaleźć się w twoim CV, niezależnie od tego, jaki poziom edukacji skończyłeś.
- Wypisz umiejętności twarde i miękkie, aby zaprezentować je pracodawcy i zwiększyć swoje szanse na przejście przez początkowy etap rekrutacji.
- Dodaj dodatkowe sekcje, aby zaimponować potencjalnemu szefowi.
- Unikaj błędów.
- Dokładnie przeczytaj ofertę pracy, aby wiedzieć, czego wymaga pracodawca.
Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat tworzenia CV, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Na naszej stronie znajdziesz wzór CV i szablony, które pomogą ci napisać idealne podanie o pracę dla laboranta.
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę umieszczać klauzulę o ochronie danych osobowych w CV?
Klauzula o ochronie danych osobowych jest niezbędną częścią CV. Jeżeli jej nie umieścisz w swoim życiorysie zawodowym, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury.
Klauzulę możesz dodać w stopce dokumentu i nieco zmniejszyć czcionkę, aby zaoszczędzić cenne miejsce. Pamiętaj, że powinna ona być zapisana w aktualnej formie i znajdować się na wszystkich stronach CV.
Nie musisz wpisywać klauzuli CV do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca poprosił o to w ofercie pracy.
Czy wykształcenie średnie zawodowe wystarczy, aby zostać laborantem?
Wykształcenie wyższe nie jest warunkiem koniecznym do zatrudnienia na tym stanowisku, ale może pozytywnie wpłynąć na decyzję pracodawcy. Wystarczy jednak ukończenie szkoły policealnej, na przykład na kierunku chemicznym. Niektórzy pracodawcy zatrudniają także osoby po specjalistycznym technikum zawodowym.
Już dziś sięgnij po nasze szablony CV dla laboranta i stwórz idealne podanie!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.