CV sprzedawcy bez doświadczenia zawodowego – kompletny przewodnik
Szukanie pracy jest sporym wyzwaniem, w szczególności, gdy dopiero zaczynasz na rynku pracy i nie masz doświadczenia. Jeżeli należysz do tej grupy, koniecznie musisz wiedzieć, jak napisać podanie, które przekona pracodawcę, że mimo braku doświadczenia nadajesz się do pracy.
Wzór CV – kasjer sprzedawca bez doświadczenia
Laura Konieczka
laura.konieczka@gmail.com
123 123 988
Lublin
Podsumowanie
Jestem absolwentką technikum handlowego, które ukończyłam z wyróżnieniem. Aplikuję na stanowisko sprzedawcy w Państwa butiku, ponieważ chcę rozwijać moje umiejętności z zakresu sprzedaży detalicznej. Jako miłośniczka mody wierzę, że moja znajomość trendów i entuzjazm do pracy, przyczynią się do rozwoju sklepu.
Umiejętności
- Obsługa kasy fiskalnej
- Znajomość modowych trendów
- Wyczucie kolorów i zmysł estetyczny
- Prowadzenie inwentarza
- Utrzymywanie porządku w sklepie
- Wysoka kultura osobista
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów
- Umiejętność pracy w stresogennym środowisku.
Doświadczenie zawodowe
Kasjerka – stażystkaSklep “Promyk”
2020-2021
- Doradzałam klientom w sprawie wyboru zabawek dziecięcych.
- Prowadziłam regularny inwentarz.
- Pod nadzorem starszych sprzedawców uczyłam się obsługi kasy fiskalnej i organizacji magazynu.
Wykształcenie
Technikum Handlowe
Poznań
2020-2021
- Otrzymałam wyróżnienie dla najlepszych studentów.
- Brałam udział w szkolnym projekcie na biznes plan sklepu odzieżowego.
- Ukończyłam 50 godzin praktyk.
W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat CV sprzedawcy bez doświadczenia. W tekście znajdziesz wzory CV, a także porady ekspertów, które pozwolą ci napisać doskonałe CV krok po kroku. Zaczynajmy!
Jakie sekcje zawrzeć w CV i po jaki format sięgnąć?
Każde CV sprzedawcy, czy to doświadczonego, czy też początkującego, musi zawierać kilka obowiązkowych sekcji. Są to:
- Nagłówek,
- Umiejętności,
- Wykształcenie,
- Doświadczenie (w większości przypadków).
To jest jednak tylko wymagane minimum. Jeżeli chcesz, by twoje CV sprzedawcy się wyróżniło, dodaj też podsumowanie zawodowe i dodatkowe sekcje.
Kolejność pojawiania się poszczególnych części w CV zależy od formatu, jaki wybierzesz. Pamiętaj, że twoje CV powinno podkreślać twoje zalety, a nie wady. Postaraj się więc dobrać taki format, który nieco ukryje braki w doświadczeniu zawodowym.
Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia zawodowego, najprawdopodobniej format funkcjonalny będzie najlepszym wyborem. Tam umiejętności pojawiają się jako pierwsze, a sekcja z doświadczeniem schodzi na dalszy plan lub wcale się nie pojawia.
Osoby, które mają już za sobą staż, praktyki czy pracę w innej branży, być może powinny wybrać układ chronologiczny, w którym doświadczenie zawodowe pojawia się jako pierwsze.
Nagłówek w CV
Nagłówek to najkrótsza część CV, jednak nie powinieneś jej bagatelizować. To pierwsza rzecz, którą zobaczy pracodawca, musi więc wyglądać schludnie i być czytelna. Co więcej, to w tej części swojego CV podajesz dane kontaktowe, których pracodawca użyje, aby skontaktować się z tobą w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej.
W nagłówku powinno się znaleźć:
- Imię i nazwisko kandydata
- Adres e-mail
- Numer telefonu
- Miejscowość
Ewentualnie możesz podać również swój tytuł zawodowy.
W CV nie podawaj:
- Wrażliwych danych osobowych, na przykład informacji o stanie cywilnym,
- Adresu domowego – nikt nie wysyła już listów metodą tradycyjną,
- Nazwy kraju, chyba, że starasz się o pracę poza Polską.
Oto przykład:
Janina Kowal
janina.kowal@outlook.com345 543 123
Poznań
Podsumowanie zawodowe
W podsumowaniu zawodowym, kandydaci krótko opisują swoje najciekawsze i najważniejsze momenty w karierze. Mogą się tu pojawić informacje na temat doświadczenia, specjalizacji, umiejętności, osiągnięć itp.
Celem tej części jest przekonanie pracodawcy, że powinien przeczytać dalsze części CV. W Polsce praktyka dodawania podsumowania zawodowego do CV jest jeszcze mało znana. Wykorzystaj to na swoją korzyść – tworząc krótki opis na swój temat momentalnie przyciągniesz wzrok pracodawcy i masz szansę pokonać nawet tych kandydatów, którzy mają większe doświadczenie albo lepsze wykształcenie.
Oczywiście jako osoba początkująca, nie masz doświadczenia zawodowego, które zachwyciłoby pracodawcę. Nie skupiaj się więc na swoich pracach. Wspomnij o ukończonej szkole oraz o tym, jakie są twoje umiejętności, a także poświęć szczególną uwagę na opis swoich celów zawodowych.
Celem zawodowym może być na przykład:
- Rozwój doświadczenia na stanowisku sprzedawcy,
- Praca w konkretnej branży, którą kandydat jest zainteresowany,
- Rozwijanie umiejętności pod okiem specjalistów.
Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia tej sekcji. Znajdziesz tam przykłady zarówno dla doświadczonych kandydatów, jak i tych, którzy aplikują o swoją pierwszą pracę.
Doświadczenie zawodowe – co zrobić z tą sekcją jako początkujący kandydat?
Osoby bez doświadczenia zawodowego mogą stresować się tworzeniem CV. Pamiętaj jednak, że każdy kiedyś od czegoś zaczynał. Jeżeli aplikujesz na pierwsze praktyki zawodowe w sklepie, czy też o pracę na stanowisku kasjera i nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, po prostu pomiń tę sekcję.
Nie wpisuj tu jednak słowa “brak”. Pracodawca rozumie, że jesteś osobą początkującą, jednak nie ma potrzeby podkreślania tego, czego nie możesz zaoferować. W wypadku braku jakiegokolwiek doświadczenia, sięgnij po format funkcjonalny życiorysu, w którym sekcja z historią zatrudnienia nie musi się pojawiać.
Zastanów się dobrze, czy faktycznie nie masz żadnego doświadczenia praktycznego. Nie musi to być od razu płatna praca na pełnym etacie. Staże, praktyki zawodowe czy wolontariaty, również nadają się do wpisania do tej sekcji. Co więcej, choć osoby doświadczone powinny unikać wpisywania do CV stanowisk niezwiązanych z posadą, o którą się ubiegają, początkujący na rynku pracy, czy osoby zmieniające branże jak najbardziej mogą wspomnieć o pracy w innych sektorach. Ważne jednak, aby napisać, jakie zbywalne umiejętności zdobyło się na danym stanowisku.
Osoby, które uczęszczały do szkoły zawodowej czy technikum, mogą w tej części wpisać ukończone obowiązkowe praktyki.
Spójrz na przykład:
Dom Dziecka
Poznań
2020-2021
- Przygotowywałam zajęcia dla dzieci, podczas których rozwijałam swoje umiejętności z zakresu komunikacji.
- Nadzorowałam przygotowania do pokazu mody, zorganizowanego przez podopiecznych placówki.
Wykształcenie w CV (sprzedawca bez doświadczenia)
Każde CV powinno zawierać sekcję, w której kandydat opisuje swoje wykształcenie. Sekcja ta może zadziałać na twoją korzyść, jeżeli masz wykształcenie związane z branżą lub stanowiskiem, o które się ubiegasz. Osoby, które ukończyły technikum handlowe czy szkołę zawodową, mogą łatwiej znaleźć pracę w sklepie, jednak inni także mają szansę, w szczególności, jeżeli ich wykształcenie pokrywa się z branżą, jaką obsługuje sklep.
W tej sekcji wspomnij o:
- Stopniu
- Nazwie swojej szkoły
- Miejscowości
- Okresie trwania edukacji
Spójrz na przykład poniżej:
Technikum Handlowe im. Kołłątaja
Kraków
2015-2020
- Ukończyłem technikum z wyróżnieniem.
- Byłem przewodniczącym Samorządu Studentów.
Doświadczeni kandydaci nie muszą, a nawet nie powinni tak szczegółowo opisywać swojej edukacji. Jednak osoby początkujące powinny pochwalić się osiągnięciami, takimi jak:
- Wysoka średnia,
- Udział w konkursach,
- Otrzymane stypendia,
- Przynależność do kół naukowych i organizacji.
W ten sposób pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i ambitną. Szefowie uwielbiają młodych ludzi, którzy biorą sprawy w swoje ręce, są głodni wiedzy i stawiają na rozwój.
Umiejętności – najważniejsza sekcja w życiorysie zawodowym początkującego kandydata
Jeżeli chcesz napisać CV bez doświadczenia zawodowego, musisz skupić szczególną uwagę rekruterów na swoich umiejętnościach. Sekcja z doświadczeniem może nie istnieć albo nie być zbytnio imponująca. Włóż więc nieco więcej wysiłku w opisanie swoich umiejętności.
Sekcja z umiejętnościami jest ważna dlatego, że w celu prowadzenia rekrutacji wiele firm używa specjalnych programów (systemy śledzenia kandydatów), które skanują CV i list motywacyjny, weryfikując czy kandydat zawarł w nich umiejętności wymienione w ofercie pracy.
Koniecznie zapoznaj się z ogłoszeniem i wypisz te swoje umiejętności w CV, w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ogłoszeniu. Z naszym kreatorem CV możesz szybko edytować swoje podanie, dzięki czemu dostosujesz swoje dokumenty aplikacyjne do każdego stanowiska.
Umiejętności twarde na stanowisko sprzedawcy
Umiejętności twarde, nazywane też technicznymi, to takie, których można się nauczyć w szkole lub podczas pracy. Bez nich wykonywanie zawodu nie byłoby możliwe. Jako początkujący kandydat, nie martw się, jeżeli nie masz ich wszystkich. Pracodawcy wiedzą, że osoby, które zaczynają pracę, nie posiadają wszystkich umiejętności i często szkolą pracowników. Sprawdź, czy możesz zdobyć jakieś umiejętności przydatne do pracy na przykład na dodatkowym kursie.
Oto przykładowe umiejętności twarde, które przydadzą się sprzedawcy:
- Obsługa kasy fiskalnej,
- Inwentarz,
- Układanie towaru
- Obsługa klientów,
- Aktywna sprzedaż,
- Przyjmowanie reklamacji,
- Doświadczenie w handlu detalicznym,
- Prawo jazdy kat. B.
Umiejętności miękkie
Umiejętności miękkie często wynikają z cech charakteru danej osoby, ale mogą też być wyuczone. Umiejętności interpersonalne są bardzo ważne w zawodach, w których wymagany jest kontakt z ludźmi, tak jak w pracy kasjera. Właśnie dlatego musisz wymienić je w swoim CV sprzedawcy/kasjera.
Mogą to być na przykład:
- Umiejętności związane z rozwiązywaniem konfliktów,
- Umiejętność pracy pod presją czasu,
- Wysoka kultura osobista,
- Umiejętności negocjacyjne,
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
- Punktualność,
- Cierpliwość.
Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania sekcji z umiejętnościami.
Dodatkowe sekcje
Jako początkujący kandydat, musisz zrobić wszystko, aby pokazać, że masz unikatowe zdolności, z których możesz skorzystać podczas pracy jako sprzedawca. Aby zaprezentować je pracodawcy, napisz dodatkowe sekcje do twojego CV.
Mogą to być na przykład:
- Twoje zainteresowania,
- Umiejętności z zakresu obsługi komputera,
- Ukończone kursy i szkolenia,
- Znajomość języków obcych.
Zainteresowania
Wielu kandydatów, szczególnie początkujących na rynku pracy, dodaje swoje zainteresowania do CV. To bardzo interesująca sekcja, o ile wiesz, jak wykorzystać ją na swoją korzyść. Nie wpisuj przypadkowych hobby, które przyjdą ci do głowy.
Odnieś się do treści ogłoszenia, aby przypomnieć sobie, jakie cechy i umiejętności są oczekiwane od kandydatów. Jeżeli twoje zainteresowania rozwijają te kompetencje, wspomnij o nich. Zapisz też te zainteresowania, które pokrywają się z branżą, w której chcesz pracować jako sprzedawca. Przykładowo, jeżeli chcesz zdobyć pracę w sklepie jeździeckim, wspomnij o tym, że lubisz jeździć konno. Chcesz zdobyć posadę sprzedawcy w ekskluzywnym butiku czy sklepie odzieżowym? Napisz o swojej pasji do mody.
Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej na temat tworzenia tej sekcji.
Obsługa komputera
Obecnie praca sprzedawcy jest dość ściśle związana z obsługą kasy fiskalnej i programów komputerowych. Jeżeli chcesz zaimponować pracodawcy, wspomnij o programach, jakie znasz. Jeżeli aplikujesz do pracy w małym sklepie, warto też wspomnieć o umiejętnościach z zakresu obsługi mediów społecznościowych czy obróbki graficznej.
Języki obce
Obecnie na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na osoby znające języki obce. Nie chodzi wyłącznie o pracę tłumaczy czy lektorów. Języki doceniane są przez niemal wszystkich pracodawców. Jeżeli biegle mówisz w języku angielskim, czy innym języku obcym, wspomnij o tym w osobnej sekcji swojego CV.
Koniecznie zajrzyj do naszego przewodnika, w którym wyjaśniliśmy, w jaki sposób dobrze przedstawić umiejętności językowe w CV.
Dodatkowe porady
Sprawdź błędy językowe
Zanim wyślesz swoje CV i list motywacyjny sprzedawcy do pracodawcy, koniecznie sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Jeżeli twój dokument będzie miał literówki, błędy interpunkcyjne, gramatyczne lub ortograficzne, pracodawca może pomyśleć, że nie traktujesz na poważnie oferowanej pracy.
Jeśli nie znasz dobrze zasad pracowni, poproś o pomoc znajomych. Nie strać szansy na zatrudnienie przez nieuważność.
Napisz list motywacyjny sprzedawcy
CV sprzedawcy to podstawowy i obowiązkowy dokument rekrutacyjny. List motywacyjny jest obowiązkowy wyłącznie wtedy, gdy pracodawca o niego prosi, jednak według ekspertów, początkujący pracownicy powinni zawsze go wysyłać.
Robiąc to dajesz sobie dodatkowe miejsce na przedstawienie swojego unikatowego charakteru i przekonanie pracodawcy, że to właśnie ty jesteś idealną osobą na oferowane stanowisko. Dodanie tego dokumentu może znacząco wpłynąć na twoje szanse na zdobycie zatrudnienia.
Podsumowanie artykułu – CV sprzedawcy kasjera bez doświadczenia
Wiesz już, jak napisać podanie nawet nie mając doświadczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam też przykładowe CV dla absolwentów i przewodnik po tworzeniu życiorysu zawodowego bez żadnego doświadczenia.
Ułatw sobie zadanie i stwórz idealne CV dla sprzedawcy używając naszych szablonów CV. Zdobądź wymarzoną pracę nawet bez doświadczenia już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę pisać podsumowanie zawodowe w moim CV?
Choć podsumowanie zawodowe nie jest obowiązkową częścią CV, warto je napisać. Może ono znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy. Skup się w nim na przedstawieniu swoich najlepszych umiejętności oraz celów zawodowych.
Dlaczego warto użyć kreatora CV?
Nasze szablony zostały zaprojektowane przez ekspertów, dzięki czemu masz pewność, że będą wyglądały profesjonalnie i zawierały wszystko to, co niezbędne. Z nimi napisanie CV i listu motywacyjnego będzie o wiele prostsze i szybsze. Co więcej, swoje dokumenty możesz szybko edytować, a to oznacza, że bez problemów spersonalizujesz każde podanie z uwzględnieniem konkretnej oferty pracy.
Sięgnij po nasze szablony i napisz świetne CV dla sprzedawcy bez doświadczenia!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.