Możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy poprzez napisanie podania, które zdobędzie uwagę menedżerów ds. zatrudnienia. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest użycie właściwego szablonu lub narzędzia do budowania CV. Dzięki nim stworzysz CV, które pomoże ci wybić się spośród innych osób poszukujących pracy.
W tym artykule znajdziesz wzór CV wraz ze szczegółowym omówieniem jego poszczególnych sekcji. Co więcej, zawarliśmy w nim porady ekspertów, dzięki którym napiszesz wyróżniające się CV.
Fakty na temat pracy dziennikarzy
Widziałeś już nasz wzór CV. Za moment powiemy więcej o pisaniu CV, które pomoże ci zdobyć pracę marzeń. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy dziennikarzy:
- Według statystyk, firmy, które zatrudniają najwięcej dziennikarzy to gazety z wiadomościami, magazyny, domy wydawnicze, radio i telewizja, ale także branża wideo, czy uniwersytety oraz szkoły podyplomowe.
- Według portalu pl dziennikarze pracujący na etacie zarabiają 4 860 złotych brutto miesięcznie.
- Zarobki często są uzależnione od wielkości firmy, miejsca pracy, a także doświadczenia na danym stanowisku.
- 44% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
Jak stworzyć dobre CV dla dziennikarza?
Jeżeli chcesz otrzymać pracę, musisz wysłać profesjonalny życiorys zawodowy. Ta zasada dotyczy także branży dziennikarskiej. Potrzebujesz CV dziennikarza, które wyróżni cię i pomoże ci zdobyć pracę w tej konkurencyjnej branży. Musisz także dostosować swój życiorys do każdego stanowiska, o które się ubiegasz, aby spełnić wymagania menedżera ds. zatrudnienia.
Jeżeli chcesz zdobyć pracę jako dziennikarz, musisz pokazać swojemu potencjalnemu pracodawcy, że jesteś dokładnie tym, kogo potrzebuje firma. Oto kilka porad, które możesz uwzględnić, doskonaląc swój życiorys zawodowy dziennikarza:
- Użyj właściwego formatu swojego CV dziennikarza.
- Przeanalizuj opis pracy i dodaj wszystkie adekwatne umiejętności do swojego życiorysu.
- Użyj niezbędnych słów kluczowych, ponieważ większość rekruterów używa systemów śledzenia kandydatów, które odrzucają podania, które nie zawierają słów kluczowych.
💡 Sprawdź opis stanowiska i dokładnie przeczytaj treść oferty pracy, ponieważ zazwyczaj zawiera on niektóre słowa kluczowe i umiejętności, jakie musisz dodać do swojego CV dziennikarza, aby zwiększyć swoje szanse na bycie zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.
Układ CV dla dziennikarza
Twój układ CV zdradza twój profesjonalizm i może sprawić, że dostaniesz szansę lub ją stracisz. Właściwy format życiorysu dziennikarza to format, który uwypukla twoje największe zalety i nieco ukrywa wady.
Struktura CV dziennikarza
Tworząc życiorys zawodowy dziennikarza, możesz sięgnąć po formach chronologiczny, format funkcjonalny i układ mieszany.
Format chronologiczny na pierwszy plan wysuwa doświadczenie zawodowe kandydata. CV funkcjonalne pozwala ci skupić się na twoich umiejętnościach i jest idealny, jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia. CV mieszane łączy w sobie najlepsze cechy formatu z odwróconym porządkiem chronologicznym i życiorysu funkcjonalego. Jest idealny, jeżeli masz już spore doświadczenie zawodowe.
Struktura życiorysu dziennikarza powinna zawierać poniższe sekcje:
- Nagłówek
- Profesjonalne podsumowanie/cele zawodowe
- Doświadczenie zawodowe
- Sekcja z wykształceniem
- Sekcja z umiejętnościami
- Dodatkowe sekcje
Zacznij swój życiorys dziennikarza od nagłówka
Nagłówek zawiera twoje dane kontaktowe. Może też zawierać link do twojego bloga lub portfolio. Musisz dodać też swoje imię i nazwisko..

Przykład dobrego nagłówka
Adam Nowak
253 656 363
adamnowak@gmail.com
Warszawa

Przykład niewłaściwego nagłówka
Adam Nowak
253 656 363
adamnowak@gmail.com
adamnowak.wordpress.com
Data urodzenia 03/05/1991
Numer domu 34
Ulica Słoneczna
Warszawa
📌Nagłówek nie powinien zawierać zbyt wielu danych. Najlepiej ogranicz się do swojego imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail i miejscowości. Inne informacje dodaj tylko wówczas, gdy pracodawca prosi o nie w ofercie pracy.
Czy zdjęcie w podaniu dziennikarza jest wymagane?
Nie jest wymagane umieszczanie zdjęcia w CV dziennikarskim, ale może być to oczekiwanie, ponieważ możesz stać się twarzą firmy. Jeśli dołączysz zdjęcie, upewnij się, że jest to zdjęcie profesjonalne.
Pamiętaj, że według prawa, pracodawca nie może odrzucić kandydata tylko za brak zdjęcia. W praktyce jednak, pracodawcy mogą zwracać na to uwagę. Ponieważ wielu kandydatów czuje się niepewnie odnośnie tematu zdjęć w CV, specjalnie dla ciebie stworzyliśmy artykuł na temat tego, kiedy warto dodać zdjęcie do curriculum vitae, a kiedy lepiej go unikać. Przeczytaj go, klikając tutaj.
Profesjonalne podsumowanie
Podsumowanie zawodowe przedstawia twoje zawodowe osiągnięcia i doświadczenie. Ta sekcja powinna przekonać menedżera ds. zatrudnienia do przeczytania dalszej części twojego CV. W Polsce dodawanie tej sekcji do CV jest nadal rzadko praktykowane. Właśnie dlatego poświęcając chwile na napisanie tej sekcji, możesz wyróżnić się nawet na tle bardziej doświadczonych kandydatów.
Spójrz na poprawny przykład podsumowania zawodowego:

POPRAWNY
Jestem odnoszącym sukcesy dziennikarzem multimedialnym z ponad ośmioletnim doświadczeniem. Jestem oddany doskonałości i uczciwości. Posiadam znakomitą znajomość języka angielskiego i dobrą znajomość różnych stylów pisania. Opanowałem biegłość w opracowywaniu artykułów, reportaży, artykułów wstępnych i scenariuszy telewizyjnych.
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym studentem absolwentem albo zmieniasz branże i nie masz zbyt dużego doświadczenia, skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach, a także celach zawodowych. Pozwoli ci to pokazać swoją pasję do pracy i przekonać pracodawcę, że zasługujesz na szansę w zawodzie dziennikarza.
Dowiedz się więcej na temat tego, jak stworzyć idealne podsumowanie zawodowe, czytając nasz poradnik.
Doświadczenie zawodowe w CV na stanowisko redaktora
Twoje doświadczenie zawodowe to integralna część życiorysu zawodowego, ponieważ pozwala ona twojemu potencjalnemu pracodawcy zobaczyć, co możesz zaoferować, bazując na twoim poprzednim doświadczeniu zawodowym. Jeżeli nie jesteś pewien, jak się do tego zabrać, szablon CV dla dziennikarza może ci pomóc w napisaniu sekcji z historią pracy. Sprawdź nasze szablony życiorysów zawodowych i listów motywacyjnych.
Opisz swoje profesjonalne doświadczenie w CV dziennikarza
Kiedy wymieniasz swoją historię pracy w sekcji z doświadczeniem zawodowym, zacznij od nazwy swojego stanowiska, nazwy firmy, czasu zatrudnienia i ogólnych obowiązków. Umieść je pod nazwą każdego stanowiska za pomocą wypunktowania.
W tej sekcji powinieneś umieścić każde profesjonalne doświadczenie istotne dla pracy, o którą się ubiegasz. Radzimy ci pominąć wszystkie doświadczenia, które nie są istotne dla danej posady. Dobrym pomysłem jest też wymienienie policzalnych osiągnięć, ponieważ to pozwala potencjalnemu pracodawcy łatwo zobaczyć twoje wartości, które przynosisz firmie.
Przykłady sekcji z doświadczeniem zawodowym dla początkujących dziennikarzy
Stażysta w stacji telewizyjnej
Twoje Media
Styczeń 2019-Lipiec 2019
- Byłem odpowiedzialny za rozkładanie sprzętu potrzebnego w zdalnych stacjach, używanego w celach promocyjnych i do transmisji.
- Podróżowałem do różnych miejsc i przeprowadzałem wywiady związane z wydarzeniami i osobistymi doświadczeniami z pomocą innych dziennikarzy.
- Asystowałem reporterowi, który przeprowadzał wywiady, wypełniając raporty, zawierające dane osobowe. Otrzymałem pozytywną ocenę od starszego redaktora.
Przykład sekcji z doświadczeniem zawodowym dla doświadczonych dziennikarzy
Straszy reporter w stacji telewizyjnej
Grupa Medialna
Czerwiec 2019-Obecnie
- Zarządzałem różnymi projektami i nadzorowałem zespół ośmiu redaktorów, producentów i asystentów produkcji, zwiększając liczbę projektów publikowanych co miesiąc o 5%.
- Co miesiąc przygotowywałem działania postprodukcyjne dla trzech różnych produkcji.
- Co trzy miesiące szkoliłem dwóch młodszych pisarzy, którzy pracowali jako stażyści.
- Zapewniałem relację z najświeższymi informacjami i innymi wiadomościami dla mediów drukowanych i internetowych.
Wykształcenie w curriculum vitae dziennikarza
Sekcja z edukacją w twoim życiorysie pozwala ci stworzyć listę wykształcenia, które zdobyłeś, niezależnie od tego, czy jest to dyplom uczelni wyższej, czy też świadectwo maturalne. To bardzo ważna sekcja, która powinna się znaleźć w twoim życiorysie, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym dziennikarzem. Dostrzeżesz ją w większości przykładowych życiorysów.
Czy powinienem zacząć od sekcji z wykształceniem, czy z doświadczeniem?
Zależnie od formatu CV, który wybrałeś, możesz zacząć od sekcji z wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym. Jeżeli zdecydowałeś się na format funkcjonalny, swoje CV powinieneś zacząć od umiejętności. W przypadku chronologicznego formatu, najlepiej jest zacząć od swojego doświadczenia.
CV, w którym sekcja z wykształceniem znajduje się na samym początku, nazywane jest klasycznym CV. Obecnie taki format uznawany jest za nieco przestarzały, a eksperci polecają go jedynie osobom, których zawód jest ściśle związany z wykształceniem, na przykład w przypadku naukowców czy wykładowców.
Jak poprawnie przedstawić wykształcenie w życiorysie zawodowym dziennikarza?
Sekcja z edukacją powinna zawierać nazwę uczelni i miejscowość, zdobyty stopień naukowy oraz lata, kiedy studiowałeś.
Przykładowa sekcja z wykształceniem w życiorysie dziennikarza
Licencjat z dziennikarstwa i komunikacji
Warszawa
2018-2020
- Otrzymywałem stypendium dla najlepszych studentów.
- Prowadziłem spotkania koła naukowego.
- Zorganizowałem krajową konferencję naukową dla dziennikarzy.
Jeżeli pracujesz na stanowisku dziennikarza od dłuższego czasu, nie musisz tak szczegółowo opisywać swojej szkoły. Zostaw cenne miejsce w CV na przedstawienie swoich osiągnięć w pracy. Jeżeli jednak jesteś początkującym kandydatem lub świeżo upieczonym absolwentem dziennikarstwa, pokaż pracodawcy, że jesteś ambitną osobą, opisując swoje osiągnięcia w szkole.
Umiejętności, które powinny się pojawić w CV dziennikarza
Każdy przykładowy życiorys, na który spojrzysz, będzie miał sekcją z umiejętnościami, ponieważ jest to kluczowa sekcja życiorysu dziennikarza. Dziennikarstwo wymaga specyficznych umiejętności, które pomogą ci w efektywnym pełnieniu swoich obowiązków. Kluczowe jest wymienienie tylko tych umiejętności, które są istotne i te, które naprawdę posiadasz. Pomiń te umiejętności, które są nieistotne i niewymagane od dziennikarzy.
Opis stanowiska zawiera niektóre z wymaganych umiejętności, a więc możesz go dokładnie przejrzeć i zawrzeć wszystkie wymienione umiejętności w tej sekcji.
📌Pamiętaj, że w celu prowadzenia rekrutacji pracodawcy coraz częściej sięgają po systemy śledzenia kandydatów. Te specjalistyczne programy skanują, a następnie odrzucają te podania, które nie zawierają słów kluczowych.
Nie musisz się jednak martwić, słowami kluczowymi są najczęściej umiejętności, które pojawiają się w ofercie pracy. Jeżeli chcesz napisać skuteczne CV, koniecznie dokładnie przeanalizuj ogłoszenie o pracę.
Jakie umiejętności są potrzebne do wykonywania zawodu dziennikarza?
Spójrzmy na niektóre ważne umiejętności, które powinieneś zawrzeć w życiorysie:
Umiejętności twarde
- Umiejętność redagowania tekstu
- Adobe Photoshop
- Reportaże śledcze
- Filmowanie
- Prezentowanie skomplikowanych wiadomości
- Reportaż telewizyjny
- Budowanie relacji z osobami z zewnątrz
- Umiejętność wyszukiwania informacji
Miękkie umiejętności
- Umiejętność porozumiewania się
- Wielozadaniowość
- Zarządzanie czasem
- Integralność
- Dbałość o szczegóły
- Umiejętność rozwiązywania problemów
- Umiejętności organizacyjne
- Doskonałe umiejętności pisania
Jakie umiejętności dla początkującego dziennikarza?
- Podstawowe umiejętności filmowania
- Podstawowe umiejętności kodowania
- Umiejętności edycji
- Raportowanie wspomagane komputerowo
- Umiejętność komunikowania się
- Kreatywność
- Przeprowadzanie wywiadów
- Raportowanie w mediach społecznościowych
Jakie umiejętności wpisać w profesjonalne CV doświadczonego dziennikarza?
- Prawo z zakresu dziennikarstwa
- Sprawdzanie faktów
- Śledzenie informacji
- Reportaże telewizyjne
- Znajomość FileMaker Pro
- Znajomość Maya
- Biegłość w zakresie SEO
📌 Pamiętaj, że umiejętności, jakie pojawiają się w twoim CV powinny mieć związek z branżą, w której chcesz pracować. Inne kompetencje będzie miał dziennikarz sportowy, a inne dziennikarz śledczy.
Dodatkowe sekcje w curriculum vitae dziennikarza
Branża dziennikarska jest bardzo konkurencyjna, a to znaczy, że twój życiorys powinien pokazywać twoje umiejętności i doświadczenie w doskonały sposób.
Możesz podać linki do swojego portfolio, tekstów i mediów społecznościowych, ale wielu rekruterów chce zobaczyć, co odróżnia cię od wszystkich innych kandydatów. Dodatkowe sekcje zawierające twoje certyfikaty, zainteresowania i języki to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi wielu pracodawców.
Jeżeli używasz szablonu życiorysów, znajdziesz te sekcje w większości z nich.
Umiejętności komputerowe i certyfikaty
Jeżeli masz jakiekolwiek certyfikaty, które mogą pomóc twojemu CV się wyróżnić, powinieneś je zawrzeć w oddzielnej sekcji. Niektóre certyfikaty i umiejętności komputerowe, które możesz dodać w tej sekcji to:
- Certyfikat w zakresie zarządzania treścią cyfrową
- Certyfikat z tłumaczenia symultanicznego
Zainteresowania
Sekcja z zainteresowaniami jest kontrowersyjna, ponieważ niektórzy menedżerowie ds. rekrutacji mogą szybko cię zdyskwalifikować, jeśli twoje zainteresowania są nieistotne dla stanowiska. Jeśli twoje zainteresowania nie pasują do roli, lepiej pominąć tę sekcję. Niektóre zainteresowania, które możesz wziąć pod uwagę w przypadku CV dziennikarza, obejmują podcasty, blogowanie, fotografię i wideografię.
Nie jesteś pewien, czy powinieneś wpisać swoje zainteresowania do CV? Przeczytaj nasz poradnik na ten temat.
Znajomość języków obcych
Sekcja językowa jest bardzo ważna dla CV dziennikarza. Ważne jest, aby wymienić język i poziom biegłości oraz używać oficjalnych certyfikatów językowych. Mogą to być na przykład SIELE dla języka hiszpańskiego, DELF dla francuskiego z wynikiem 70% i wyższym oraz IELTS lub TOEFL dla języka angielskiego z wynikiem 30 punktów i wyższym.
Znajomość języków obcych może nie tylko zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy, ale także wpłynąć na stawkę, jaką zaoferuje ci pracodawca.
Sprawdź nasz poradnik na temat tworzenia sekcji z językami obcymi w CV, klikając tutaj.
Unikaj błędów
Błędy ortograficzne, językowe, interpunkcyjne, a nawet literówki, nie powinny pojawiać się w dokumentach aplikacyjnych. Dobre CV przedstawia kandydata w jak najlepszym świetle. Jeżeli aplikujesz na stanowisko dziennikarza czy redaktora, musisz znać zasady poprawnej pisowni. Błędy mogą przydarzyć się każdemu, warto jednak pamiętać o tym, by przed wysłaniem CV do pracodawcy, uprzednio je przeczytać.
Czy muszę napisać list motywacyjny dziennikarza?
Większość menedżerów ds. rekrutacji nie prosi o listy motywacyjne, ale ważne jest, aby dołączyć go do CV, aby wyróżnić aplikację. List motywacyjny pozwala ci opowiedzieć o niektórych osiągnięciach, zaprezentować swoją pasję do pracy i odróżnić cię od innych osób poszukujących pracy. Jest on szczególnie istotny, kiedy kandydat nie ma dużego doświadczenia zawodowego.
Jeżeli pracodawca prosi o list motywacyjny w ofercie pracy, uznaj go za obowiązkowy dokument.
Podsumowanie: najważniejsze rady dotyczące pisania idealnego życiorysu dziennikarza
Oto przegląd najważniejszych punktów, które omówiliśmy w tym artykule i które pomogą ci stworzyć życiorys dziennikarza, który pomoże ci zdobyć twoją kolejną pracę:
- Upewnij się, że twoje dane kontaktowe są aktualne.
- Użyj właściwego formatowania dla swojego życiorysu dziennikarza.
- Dodaj wszystkie istotne sekcje w życiorysie dziennikarza, wliczając w to nagłówek, podsumowanie/cele zawodowe, doświadczenie, wykształcenie i sekcję z umiejętnościami.
- Dołącz list motywacyjny, nawet jeśli nie jest wymagany, bo może ci to pomóc wyróżnić się na tle konkurencji.
Chcesz wiedzieć więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych i rynku pracy? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły z poradami na przykład na temat tego, jak przygotować się rozmów kwalifikacyjnych.
Stwórz życiorys zawodowy, który przyciągnie uwagę rekrutera już dziś, używając naszych szablonów CV.