Jak napisać CV – asystent prawny – kompletny przewodnik

Praca asystenta prawnego jest wymagająca, ale też niezwykle ciekawa. Pełna wyzwań posada zachęca wiele osób, a więc aplikując o to stanowisko, musisz liczyć się ze sporą konkurencją. Długoletnie doświadczenie, umiejętności i wykształcenie mogą nie wystarczyć, jeżeli nie wiesz, jak poprawnie zaprezentować je pracodawcy.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Aby zdobyć posadę, musisz przygotować profesjonalne CV asystenta prawnego. Pomożemy ci napisać ten dokument! Skorzystaj z poniższego przewodnika, aby dowiedzieć się, jakie elementy powinny być zawarte w podaniu, a z pewnością zachwycisz rekrutera i otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Profesjonalne CV prawnika (asystent prawny) – wzór

📌Pamiętaj, że przykładowe CV prawnika powinno być dla ciebie wyłącznie źródłem inspiracji. Nie kopiuj treści dokumentów aplikacyjnych z Internetu. Nawet jeżeli przykładowe podanie radcy prawnego zostało napisane przez ekspertów, nie sprawdzi się podczas rekrutacji. Dlaczego? Ponieważ CV i list motywacyjny muszą być dostosowane do indywidualnych kwalifikacji kandydata oraz konkretnej oferty pracy.

Fakty na temat pracy asystenta prawnego

cv asystent prawny

Za moment przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji w CV i tego, jak je napisać. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku informacjom na temat pracy jako asystent prawny.

 • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia miesięczna pensja asystentów prawnych wynosi 4 150 złotych brutto.
 • Aż 74% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
 • Zarobki prawnika na tym stanowisku zależą między innymi od poziomu doświadczenia, wielkości firmy, a także wykształcenia oraz miejsca pracy.
 • Główna różnica pomiędzy radcą prawnym a asystentem jest taka, że radca prawny może reprezentować klienta przed organami nadzoru i sądem, a asystent nie.

Doświadczenie zawodowe w CV osoby ubiegającej się o pracę w kancelarii prawnej

Profesjonalna obsługa prawna wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także praktycznego doświadczenia. Właśnie dlatego ta sekcja w CV jest bardzo ważna. To na jej podstawie pracodawca może określić, czy masz doświadczenie, które umożliwi pracę na danym stanowisku. Od niej może także zależeć, jaką stawkę zaoferuje ci przyszły szef.

Pisząc tę część CV, wspomnij o:

 • Nazwie pełnionego stanowiska,
 • Nazwie pracodawcy,
 • Miejscowości,
 • Okresie zatrudnienia.

Miej na uwadze, że takie podstawowe informacje pojawią się niemal w każdym CV. Dlatego tak ważne jest, aby dodatkowo w ciekawy i zwięzły sposób przedstawić też swoje umiejętności i osiągnięcia. Spójrz na poniższe przykłady, aby lepiej zrozumieć, o czym mówimy.

Doświadczenie w CV

Asystent prawny

Międzynarodowa Firma XYZ

09.2018-10.2022

 • Pomagałem w przygotowywaniu pism o charakterze prawnym, w tym pism procesowych.
 • Negocjowałem warunki umowy z kontrahentami, zmniejszając koszty produkcji o 12%.
 • Sporządziłem ponad 100 pozwów o zapłatę i wniosków egzekucyjnych.

📌Jeżeli masz taką możliwość, użyj danych liczbowych do opisania swoich osiągnięć i obowiązków. W ten sposób w lepiej zademonstrujesz, jakie korzyści możesz przynieść firmie, jeżeli pracodawca zdecyduje się zatrudnić właśnie ciebie.

Doświadczenie zawodowe – osoby bez dużego doświadczenia

Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia w branży, napisanie tej sekcji może stanowić dla ciebie wyzwanie. Pomyśl jednak o wszystkich sytuacjach, w których miałeś szansę w praktyce wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Może to być staż, praktyki, a także aplikacja.

📌W tę sekcję wpisz wszystkie ukończone aplikacje prawnicze.

Spójrz na przykład poniżej:

Aplikacja radcowska

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu

09.2012-10.2022

 • Zdałem egzamin radcowski, uzyskując wpis na listę radców prawnych.

⚠️Nigdy nie wpisuj w tę sekcję słowa "brak". Jeżeli faktycznie nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, lepiej jest zupełnie ją pominąć, używając funkcjonalnego formatu CV. Pamiętaj, że dobre CV to takie, które podkreśla twoje zalety, a nie braki.

cv asystent prawny

Umiejętności w CV dla asystenta prawnego

Ta część w CV jest jedną z najważniejszych. To na jej podstawie pracodawca dowiaduje się, czy masz odpowiednie kompetencje potrzebne do wykonywania zawodu. Co więcej, może ona odegrać kluczową rolę podczas pierwszych etapów rekrutacji.

Coraz częściej firmy, w szczególności te duże, sięgają po systemy śledzenia kandydatów. Są to specjalne programy komputerowe, które skanują CV i list motywacyjny. Sprawdzają one, czy podanie zawiera odpowiednie słowa kluczowe. Jeżeli nie, odrzucają one takie dokumenty aplikacyjne.

Z pewnością chciałbyś, żeby twoje CV trafiło na biurko rekrutera. Aby tak się stało, koniecznie dokładnie przeanalizuj ofertę pracy. Na liście na pewno zauważysz umiejętności wymagane od kandydatów. To właśnie one są słowami kluczowymi.

Kiedy będziesz tworzyć tę sekcję, pamiętaj o następujących poradach:

 • Nigdy nie kłam na temat swoich umiejętności. Pracodawcy bardzo szybko mogą zweryfikować twoje kompetencje. Jeśli przyłapią cię na kłamstwie, możesz bezpowrotnie stracić swoją szansę na zatrudnienie.
 • W pierwszej kolejności wymień te swoje kompetencje, które są wymagane na danym stanowisku. Dzięki temu, od razu przyciągniesz uwagę rekrutera.
 • W CV wpisz tylko te kompetencje, które mają znaczenie dla danego zawodu. Jeżeli umiesz lepić garnki z gliny, to świetnie, ale raczej nie zaimponujesz tym swojemu potencjalnemu szefowi.
 • Zapisz umiejętności dokładnie w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ofercie pracy. Robiąc to, masz pewność, że systemy śledzenia kandydatów odczytają je w poprawny sposób.
🎁Korzystając z naszego kreatora, masz możliwość szybkiej edycji swojego CV. Dzięki temu twój profesjonalny dokument może zostać w mgnieniu oka dostosowany do wymagań zawartych w ofercie pracy.

Kompetencje twarde

Umiejętności twarde są niezbędne do pracy w konkretnym zawodzie. Zdobywa się je podczas nauki lub/i pracy. Możesz mieć pewność, że niezależnie od tego, czy aplikujesz do kancelarii prawnej, czy międzynarodowej korporacji, rekruterzy zwrócą uwagę na tę część.

💡Pamiętaj, aby dostosować listę swoich umiejętności do branży, w której będziesz pracował jako prawnik. Zakres obowiązków opisany w ofercie pracy także powinien stanowić dla ciebie podpowiedź odnośnie do kompetencji, jakich oczekuje od ciebie pracodawca.

Oto lista przykładowych umiejętności twardych, które mogą przydać się w pracy prawnika:

 • Sporządzanie opinii prawnych,
 • Przygotowywanie pism procesowych,
 • Znajomość prawa podatkowego,
 • Znajomość norm unijnych,
 • Przygotowywanie pozwów.

Umiejętności miękkie

Nie ma wątpliwości, że w pracy prawnika liczą się także umiejętności miękkie, czyli to, jak dana osoba radzi sobie z pracą z innymi, jak zachowuje się w sytuacjach stresowych, etc. Podczas poszukiwania prawników do firmy, pracodawca na pewno zweryfikuje kompetencje miękkie danej osoby. Przykładowe cechy, które mogą pomóc w zdobyciu pracy, to:

 • Umiejętność pracy pod presją czasu,
 • Umiejętność perswazji,
 • Umiejętność uważnego słuchania,
 • Nieszablonowe myślenie,
 • Umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów,
 • Przykładanie wagi do szczegółów.
cv asystent prawny

Wykształcenie w życiorysie zawodowym

Sekcja z wykształceniem jest bardzo ważna w CV prawnika, niezależnie od tego, czy jest to CV radcy prawnego, adwokata czy asystenta. W końcu każde to stanowisko wymaga dogłębnej wiedzy na temat różnych aspektów prawnych, na przykład z zakresu międzynarodowego prawa handlowego, prawa podatkowego w ujęciu międzynarodowym, etc. Możesz mieć więc pewność, że pracodawca zajrzy do sekcji z wykształceniem.

W tej sekcji podaj następujące informacje:

 • Uzyskany tytuł naukowy,
 • Nazwę uczelni,
 • Miejscowość,
 • Czas trwania edukacji.

Przykład sekcji z wykształceniem w CV asystenta prawnego

Studia jednolite magisterskie

Specjalizacje prawne: prawo spółek handlowych i umowy gospodarcze

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Poznań

09.2018-07.2022

 • Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
 • Zorganizowałem Ogólnopolską Konferencję Prawników.
 • Byłem przewodniczącym Koła Prawników ds. Handlu.

Osoby, które pracują w zawodzie już od jakiegoś czasu, nie muszą tak szczegółowo opisywać swoich osiągnięć w szkole. W swoim CV lepiej wówczas opisać doświadczenie praktyczne na danych stanowiskach. Jeżeli jednak jesteś początkującym kandydatem, szczegółowy opis wykształcenia i sukcesów w szkole może zadziałać na twoją korzyść. W ten sposób pokażesz, że jesteś ambitnym kandydatem, który jest gotowy do działania.

📌W swoim CV wymień tylko najwyższy stopień edukacji. Jeżeli ukończyłeś studia prawnicze, podczas poszukiwania pracy nie musisz wspominać o szkole średniej.

Podsumowanie zawodowe w CV

Podsumowanie zawodowe to doskonały sposób na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Zapisz tu kilka zwięzłych, ale ciekawych zdań na temat swojej kariery. Pochwal się szczególnymi osiągnięciami lub dużym doświadczeniem. Początkujący kandydaci mogą skupić się na przedstawieniu celów zawodowych, pochwalić się ukończonymi kursami i umiejętnościami.

Warto wiedzieć, że pisanie podsumowania zawodowego w CV to w Polsce nadal mało znana praktyka. Oznacza to, że wpisując podsumowanie do swojego życiorysu, możesz wyróżnić się na tle nawet tych osób, które mają lepsze kwalifikacje.

Przykład dobrego podsumowania zawodowego

Od ponad dwóch lat pracuję jako asystent prawny w międzynarodowej firmie XYZ. Dzięki mojej dogłębnej znajomości prawa podatkowego w Unii Europejskiej, pomogłem zaoszczędzić firmie 200 000 złotych w skali roku. Biegle władam językiem angielskim i niemieckim. Obecnie poszukuję możliwości rozwoju zawodowego w firmach związanych z branżą przemysłową.

Dodatkowe sekcje w CV

Aby zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zrobić wszystko, by wyróżnić się na tle konkurencji. Doskonałym sposobem, żeby to zrobić, jest dodanie do CV dodatkowych sekcji.

Zainteresowania

Zainteresowania to część życiorysu, którą uwielbiają kandydaci. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak wykorzystać ją na swoją korzyść. Nie możesz tu po prostu wypisać swoich hobby. Muszą to być pasje związane z posadą, o którą się starasz.

Skorzystaj z naszego przewodnika, aby dowiedzieć się, jakie zainteresowania warto przedstawić w swoim CV.

📌Każdy element życiorysu zawodowego, nawet sekcja z zainteresowaniami, musi być adekwatna do stanowiska, o które się ubiegasz.

Znajomość języków obcych

W wielu pracach znajomość języka angielskiego to coraz częściej obowiązkowy wymóg. Ze względu na globalizację, coraz więcej firm szuka profesjonalistów, którzy władają biegle co najmniej jednym językiem obcym. Znając język masz szansę na pracę nie tylko w kancelarii prawnej, ale także jako asystent prawny w dużych korporacjach. Jeżeli znasz prawo podatkowe, a do tego władasz językiem obcym, masz o wiele większy wybór na rynku pracy.

Pamiętaj, aby wspomnieć o znajomości języka obcego w osobnej sekcji, tak aby ta informacja nie umknęła uwadze twojego potencjalnego pracodawcy. Jeżeli nie wiesz, jak dobrze przedstawić języki w CV, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem.

Ulepsz swoje CV

Napisz list motywacyjny prawnika

Napisanie listu motywacyjnego może pomóc ci zdobyć uwagę pracodawcy i wyróżnić się na tle innych potencjalnych pracowników.

Koniecznie dopasuj treść listu motywacyjnego do konkretnej oferty pracy. Postaraj się umieścić tam ciekawe fakty, na które nie było już miejsca w CV. Dobre wrażenie zrobi na przykład opisanie konkretnych sytuacji zawodowych, w których mogłeś wykorzystać wymagane przez pracodawcę umiejętności.

📌Jeżeli jesteś kandydatem, który nie ma dużego doświadczenia, w liście motywacyjnym skup się przede wszystkim na opisie swoich celów zawodowych, a także umiejętności, wykształcenia i kursów. Pokaż pracodawcy, że jesteś ambitnym kandydatem.

Choć pracodawca nie zawsze wymaga od kandydatów listu motywacyjnego, warto dodać go do swojego CV, w szczególności, gdy aplikujesz o stanowisko nie mając doświadczenia.

Unikaj błędów

Z pewnością wiesz, że nawet najmniejszy błąd czy kruczek prawny może zrujnować firmę. Właśnie dlatego w twoim zawodzie tak ważna jest precyzja. Pokaż pracodawcy, że przykładasz wagę do szczegółów, wysyłając bezbłędne dokumenty aplikacyjne.

Zwróć szczególną uwagę na literówki, nieczytelne zdania, błędy ortograficzne i interpunkcję. Jeżeli wyślesz CV z błędami, możesz zrobić złe wrażenie, a nawet stracić swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdzenie dokumentów nie zajmie ci wiele czasu, a możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

cv asystent prawny

CV dla asystenta prawnego – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać doskonałe CV dla asystenta prawnego. Mamy nadzieję, że przy pomocy naszych szablonów, to zadanie okaże się jeszcze łatwiejsze.

Na naszej stronie znajdziesz inne przykłady życiorysów zawodowych, w tym CV radcy prawnego oraz CV adwokata (kliknij tutaj). Zajrzyj na naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Stwórz idealne CV już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę pracować jako asystent prawny bez wykształcenia wyższego?

Pozycje prawnicze wymagają dogłębnej wiedzy z różnych dziedzin prawa, dlatego aby zdobyć zatrudnienie w tej branży, musisz ukończyć odpowiednie studia. Co więcej, bardzo często pracodawcy oczekują ukończenia konkretnej aplikacji prawnej.

Czy w moim CV mogę umieścić referencje?

Opinie poprzednich pracodawców na temat pracownika to doskonałe źródło informacji. Jeżeli ubiegasz się o pracę i znasz osoby, które mogłyby poświadczyć, że jesteś dobrym pracownikiem, możesz podzielić się referencjami z potencjalnym szefem. Pamiętaj, aby zawsze najpierw uzgodnić to z osobami, od których spodziewasz się referencji.

Więcej informacji na temat dodawania referencji w CV znajdziesz w tym artykule.

Sięgnij po nasz kreator i stwórz idealne podanie o pracę dla asystenta prawnego.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV