CV anonimowe – czym jest i dlaczego pracodawcy o nie proszą?

Procesy rekrutacyjne mogą czasem zaskoczyć. Niektórzy pracodawcy naprawdę wykazują się kreatywnością, jeżeli chodzi o pozyskiwanie nowych pracowników. Wieloetapowe eliminacje są już normą w wielu branżach.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Zdarzają się także grupowe rozmowy kwalifikacyjne. Sporą nowością, która jeszcze nie zawitała na dobre na polskim rynku pracy, są anonimowe CV.

Pracodawcy na początku rekrutacji proszą o wysłanie CV bez danych i na ich podstawie rekruterzy określają, czy pracownik nadaje się na dane stanowisko. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej na temat tego, czym właściwe jest takie CV, jakich elementów nie powinno się w nim umieszczać oraz jakie kraje wykorzystują je podczas procesów rekrutacyjnych.

Czym jest anonimowe CV?

Jak wskazuje sama nazwa, anonimowe CV to takie, w którym nie pojawiają się dane osobowe pracownika. Takie CV pozwala na lepszą ochronę danych osobowych, a także zmniejszenie ryzyka dyskryminacji pracowników, na przykład ze względu na wiek czy płeć.

⚠️ Pamiętaj, że jeżeli pracodawca dyskryminuje cię podczas pracy lub już podczas procesu rekrutacji, na przykład stosując mobbing, masz za sobą prawo pracy, które chroni ciebie jako pracownika.

Anonimowe przykłady CV

Czy anonimowe CV może zawierać zdjęcie?

Anonimowe CV nie może zdradzać żadnych informacji o osobie zainteresowanej rekrutacją, które nie świadczą o konkretnych umiejętnościach czy kwalifikacjach. Właśnie dlatego, jeżeli pracodawca prosi o anonimowy życiorys zawodowy, pod żadnym pozorem nie umieszczaj w nim swojego zdjęcia. Na jego podstawie pracodawca może określić twój wiek, płeć czy inne szczegóły, które mogą wpłynąć na jego decyzję.

📌 Pamiętaj, że każda rekrutacja musi być przeprowadzona z zachowaniem poufności informacji, a więc nawet jeżeli twoje CV nie jest anonimowe, rekruterzy nie mogą przekazywać informacji o tobie osobom trzecim.

Dlaczego pracodawcy proszą o anonimowe CV?

Teoretycznie przy zachowaniu poufności danych kandydatów istnieje mniejsze ryzyko dyskryminacji. W rzeczywistości jednak, rezultaty rekrutacji są zróżnicowane, w zależności od kraju.

Nawet w przypadku rzetelnych rekruterów niektóre informacje mogą wpływać na ich decyzję odnośnie do zatrudnienia kandydata, a przecież jedyne co powinno mieć znaczenie, to kwalifikacje danej osoby. Wyeliminowanie nieznaczących na tym etapie rekrutacji danych, pozwala precyzyjniej wybrać kandydatów wyłącznie na podstawie ich doświadczenia, wykształcenia i umiejętności.

Francja

We Francji wysyłanie anonimowych CV to już od lat norma. Eksperci tego kraju uzasadniają poufność rekrutacji chęcią wyeliminowania przejawów dyskryminacji, choćby ze względu na płeć czy narodowość, a także wiek.

Badania dziennika Le Monde wykazały jednak, że we Francji system ten nie zapobiega dyskryminacji mniejszości. Według dziennika osoby należące do różnych mniejszości mają większe szanse na zdobycie pracy wysyłając tradycyjne CV.

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów pierwsze testy z anonimowymi CV ruszyły w latach 2011-2012. Podczas nich firmy zajmujące się poszukiwaniem pracowników, prosiły o CV bez danych. W teście wzięły udział duże firmy, a wśród nich na przykład Deutsche Telekom.

W przypadku Niemiec w tego typu procesie rekrutacyjnym dostrzeżono sporo pozytywnych efektów. Kiedy dane kandydatów nie pojawiały się w dokumentach aplikacyjnych, emigrantom, w tym kobietom, o wiele łatwiej było wyróżnić się na tle bezpośredniej konkurencji i otrzymać zaproszenie na rozmowę o pracę.

Choć ten eksperyment się powiódł i wygląda na to, że poszukiwania kandydatów były bardziej owocne, eksperci nie są pewni, czy anonimowe CV spełniają swoją funkcję. Bowiem podczas rozmów kwalifikacyjnych pracodawcy mogą zapytać lub wywnioskować szczegóły, o których nie było mowy w CV.

Można tylko liczyć na to, że rekruterów traktujących kandydatów równo i z uwzględnieniem wyłącznie kwalifikacji danej osoby będzie coraz więcej.


napisać anonimowe cv

Przyszłość anonimowych CV w Polsce

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z anonimowym CV w Polsce? U nas to raczej rzadkość i spotykana jest częściej na zagranicznych rynkach. Warto jednak wiedzieć, że wiele przedsiębiorstw korzysta z pomocy profesjonalnych rekruterów.

Choć firmy mają możliwość samodzielnego znalezienia pracownika, wolą powierzyć to zadanie profesjonalnym rekruterom. Są oni odpowiedzialni za to, by przekazywać kandydatom informacje na temat przebiegu rekrutacji, a także kontaktować się z potencjalnym szefem. W ten sposób rekruter reprezentuje klienta, a więc daną firmę przed kandydatem, ale też stanowi pewien bufor.

Rekruterzy mają na względzie to, że otoczenie biznesowe rekrutacji to delikatna sprawa i wiedzą, że muszą działać ostrożnie. Często nie zdradzają oni wszystkich informacji o danej firmie, w szczególności, jeżeli chodzi o wyższe stanowiska, ponieważ w grę mogą wchodzić wrażliwe fakty, na przykład plany przejęcia innej firmy czy wprowadzenie zmian w zarządzie.

Podobnie jest jednak z kandydatami na różne stanowiska. W danej rekrutacji nie ma potrzeby ujawnienia danych osobowych na temat pracowników. Liczą się przede wszystkim wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Rekruterzy weryfikują, kto sprawdzi się na danym stanowisku, po czym przekazują informacje do firmy, umieszczając tylko dane istotne dla rekrutacji.

📌 Oferując usługę rekrutacji, rekruterzy muszą zachować poufność zleceniodawcy, a także zachować etykę pracy, jeżeli chodzi o wybór kandydatów.

Jak napisać anonimowe CV?

Jeżeli aplikujesz o pracę, w której wymagane jest dostarczenie anonimowego CV, po prostu stwórz dokument, który koresponduje z ofertą pracy i przedstawia twoje kwalifikacje w ciekawy sposób. Zachęcamy cię do zapoznania się z naszymi przykładami CV i artykułami, które sprawią, że proces rekrutacyjny będzie bardzo prosty.

Pamiętaj jednak, aby nie wpisywać danych do nagłówka. Możesz podać swój numer kontaktowy, ale powinieneś pominąć adres e-mail, jeżeli wskazuje on na twoją płeć czy narodowość. Warto dokładnie zweryfikować, jakie informacje są wymagane podczas rekrutacji, a tego dowiesz się dokładnie czytając ofertę pracy.

Dane kandydata w zagranicznym CV

Jeżeli ubiegasz się o pracę w innym kraju, dowiedz się, jaka jest tam opinia na temat wysyłania anonimowych CV. W określonych przypadkach pracodawcy mogą cię o nie poprosić, wówczas należy wysłać CV bez danych osobowych. Pamiętaj, że jeżeli złamiesz zasady i nie zastosujesz się do wymagań pracodawcy, raczej nie otrzymasz pracy.

Zwróć też uwagę na to, jak w danym kraju rekrutezy reagują na zdjęcie w CV. Może być tak, że twoje podanie zostanie automatycznie odrzucone, ponieważ umieścisz w nim swoją fotografię.

Jeżeli nie masz pewności, jakie dane mogą się pojawić w CV wysyłanym za granicę, przeczytaj nasze artykuły na ten temat:

  • CV po niemiecku (kliknij tutaj)
  • CV po angielsku (kliknij tutaj)
  • CV po francusku (kliknij tutaj)

cv anonimowe

Stwórz idealne CV już dziś

Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę za granicą, czy w Polsce oraz czy musisz umieścić dane osobowe w CV, czy też nie, na naszej stronie znajdziesz idealne szablony CV. Skorzystaj z naszego kreatora, aby stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne, które zachwycą rekruterów i wyróżnią cię na tle konkurencji.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę stworzyć CV bez danych osobowych w kreatorze CV?

Nasz kreator został opracowany przez ekspertów, dzięki którym jesteś w stanie stworzyć profesjonalne CV w mgnieniu oka. Wiemy jednak, że każdy kandydat jest inny i ma inne potrzeby, dlatego dajemy ci możliwość edytowania i personalizacji dokumentów aplikacyjnych.

Używając naszego kreatora, stworzysz idealne podanie bez danych osobowych, zachowując profesjonalny wygląd dokumentu. Co więcej, za pomocą jednego kliknięcia możesz zmienić język swojego CV, dzięki czemu będziesz gotowy do wysłania życiorysu zawodowego do pracy za granicą.

Czy mogę dodać zdjęcie do CV stworzonego w kreatorze?

Tak, nasz kreator daje ci możliwość dodania zdjęcia do szablonu. Możesz to zrobić za pomocą jednego kliknięcia. Następnie uzyskasz opcję wgrania zdjęcia i jego lekkiej edycji. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz zachować anonimowość w swoich dokumentach, nie możesz dodawać fotografii do CV.

Jeżeli pracodawca wskazał, że powinieneś dodać zdjęcie do CV, zadbaj o to, by było ono jak najbardziej profesjonalne. Postaw na stonowane tło i nie zapomnij o odpowiednim ubiorze, który będzie odpowiadał dress codowi danej firmy. Selfie czy rozmazane fotki z wakacji nie zrobią na pracodawcy dobrego wrażenia. Jeśli nie potrafisz wykonać prostego portretu, wybierz się do fotografa.

Już dziś napisz anonimowe CV, korzystając z naszych porad.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV