Jak napisać doskonałe CV dla analityka biznesowego - kompletny przewodnik

Analitycy biznesowi odgrywają coraz większą rolę w różnych branżach i przedsiębiorstwach. Do ich obowiązków należy między innymi analiza sytuacji w danej firmie i doradzanie na temat kolejnych kroków, jakie powinno podjąć przedsiębiorstwo.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowe CV analityka biznesowego

Janusz Kwiliński
Analityk biznesowy
janusz.kwiliński@gmail.com
189 189 189

Od trzech lat pracuję jako starszy analityk biznesowy w firmie XYZ. Poprzednio przez ponad pięć lat wykonywałem obowiązki na stanowisku analityka biznesowego w tej samej firmie. Specjalizuję się w branży kosmetycznej. Dzięki moim umiejętnościom i kwalifikacjom, firma zaoszczędziła ponad 2 miliony złotych.

Doświadczenie

Analityk biznesowy
Firma XYZ
2020-2023

 • Zarządzałem projektami, a ścisła współpraca z działem księgowości pozwoliła na ograniczenie kosztów o 12%.
 • Identyfikowałem wymagane zmiany, potrzebne dla kluczowych procesów biznesowych.
 • Przygotowywałem raporty dla zarządu, w celu omówienia wdrażanych rozwiązań i postępów.
 • Analizowałem potrzeby finansowe projektów.


Wykształcenie

Ekonomia – studia magisterskie
Uniwersytet Ekonomiczny
Poznań
2010-2012

Umiejętności

 • Analiza biznesowa
 • Mapowanie procesów biznesowych
 • Modelowanie procesów biznesowych
 • Metodyka SCRUM i PRINCE 2
 • Gromadzenie informacji i analiza wymagań biznesowych
 • Łatwa komunikacja
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Odpowiedzialność
 • Wysoka kultura osobista
 • Punktualność i dyscyplina

Jako że zapotrzebowanie na analityków biznesowych wciąż rośnie, konieczne jest pokazanie rekruterom, że to właśnie ty zasługujesz na oferowane stanowisko. Musisz wiedzieć, jak napisać przekonujące i wyróżniające się CV analityka biznesowego. Nie powinieneś się tym jednak martwić - pomożemy ci w całym procesie.

Ten kompletny poradnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć na temat pisania CV. Znajdziesz tu również wzory życiorysów zawodowych, które pozwolą ci lepiej zrozumieć, co powinno się znaleźć w twoich dokumentach aplikacyjnych. Zaczynajmy!

Ile zarabia analityk biznesowy?


Analityk Biznesowy CV

Według portalu itwiz.pl analitycy biznesowi, którzy specjalizują się w branży IT, zarabiają średnio 12 500 złotych brutto. 25% osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia ponad 15 000 złotych na miesiąc.

Osoby zatrudnione na zasadzie B2B zarabiają średnio 20 000 złotych brutto na miesiąc.

Analityk biznesowy - CV i jego części

Dobre CV to takie, które zawiera wszystkie ważne informacje o tobie i przedstawia je w ciekawy i wizualnie estetyczny sposób. Każde CV powinno zawierać te sekcje:

 • Nagłówek,
 • Doświadczenie zawodowe,
 • Wykształcenie,
 • Umiejętności.

Niemal każdy kandydat wyśle podanie z powyższymi informacjami. Właśnie dlatego, aby się wyróżnić na tle konkurencji, powinieneś dodać do CV dodatkowe sekcje, a także podsumowanie zawodowe.

📌 Nasz kreator CV pozwoli ci stworzyć idealny życiorys zawodowy za pomocą kilku kliknięć.

Nagłówek w CV

Nagłówek to jedna z ważniejszych części w CV. Będzie to pierwsza rzecz, jaką zauważy w podaniu pracodawca. Musisz więc zadbać o to, by wyglądała ona profesjonalnie. Pamiętaj o tym, że twoje dane osobowe powinny być przejrzyste i czytelne.

W tej sekcji nie powinieneś podawać zbyt wielu informacji. Podstawowe dane, takie, jak imię i nazwisko, adres e-mail, telefon, miejscowość i ewentualnie nazwa stanowiska, zdecydowanie wystarczą. Podaj dodatkowe informacje tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o nie w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, że niektóre z nich, na przykład stan cywilny czy data urodzenia, mogą zostać uznane za wrażliwe i prowadzić do dyskwalifikacji, w szczególności, gdy starasz się o pracę za granicą. Co więcej, im więcej danych podasz, tym większy chaos wprowadzisz do swojego CV.

Zwróć uwagę na to, jak prezentuje się twój adres e-mail. Powinien on składać się z twojego imienia i nazwiska, ewentualnie liczb. Musi być od razu czytelny. Żartobliwe adresy z czasów studenckich nie sprawdzą się w poważnym i profesjonalnym środowisku.

Dane z nagłówka posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą. Jeżeli pojawi się w nich nawet najmniejszy błąd, możesz stracić swoje szanse na zatrudnienie.


Analityk Biznesowy CV

Doświadczenie zawodowe

Aby zdobyć wymarzoną pracę, nie zawsze musisz mieć ogromne doświadczenie. Czasami odpowiednie certyfikaty, wiedza i umiejętności wystarczą. Nie ma jednak wątpliwości, że doświadczenie zawodowe może ci pomóc w zdobyciu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a także może wpłynąć na to, ile pieniędzy zaoferuje ci pracodawca.

Opisując swoje poprzednie prace, wspomnij o:

 • nazwie pełnionego stanowiska,
 • nazwie firmy,
 • okresie zatrudnienia.

Rekruterzy czytają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt CV każdego dnia. Z pewnością chcesz się od razu wyróżnić na tle innych. Aby to zrobić, oprócz tych podstawowych informacji wspomnij też o swoich obowiązkach oraz największych osiągnięciach. Możesz zrobić to za pomocą wypunktowania. Dzięki temu twoje CV będzie przejrzyste i łatwe do odczytania.

Przykładowa sekcja z doświadczeniem zawodowym

Doświadczenie
Analityk biznesowy
Firma ABC
Poznań
2021-2023

 • Modelowałem procesy biznesowe i analizowałem dokumentację firmy przy pomocy Enterprise Architect.
 • Używałem systemów IT do odwzorowywania informacji, w celu przekazania ich w przejrzysty sposób zespołowi.
 • Dzięki rozwiązaniom biznesowym, które zaoferowałem, zyski firmy wzrosły o 12%

Analitycy biznesowi w swojej karierze operują na różnych danych. Pokaż pracodawcy, że znasz się na analizie danych przedstawiając swoje osiągnięcia za pomocą liczb. W ten sposób pracodawca zobaczy, jak możesz przyczynić się do rozwoju firmy. Jednocześnie pozwoli mu to wysnuć wniosek, że sprawdzisz się idealnie jako specjalista ds. analizy biznesowej.

⚠️ Skuteczne CV to takie, które przedstawia twoje mocne strony. Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia zawodowego, po prostu pomiń tę sekcję, wybierając format funkcjonalny CV. Nie pisz słowa 'brak', pracodawca z pewnością wie, że dopiero zaczynasz na rynku pracy. Jeżeli ubiegasz się o staż, skup się po prostu na swoich umiejętnościach, wykształceniu, a także na swoich celach zawodowych.

Analityk Biznesowy CV

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać analitykiem biznesowym?

Wielu kandydatów bagatelizuje tę sekcję, uznając, że nie jest ona zbyt ważna. Jest to jednak spory błąd. To na jej podstawie pracodawca może zobaczyć, czy masz odpowiednie umiejętności, aby zacząć pracę. Co więcej, w przypadku większych korporacji, ta sekcja może odegrać kluczową rolę podczas pierwszego etapu rekrutacji.

Duże firmy stosują systemy śledzenia kandydatów, czyli specjalne programy, które skanują CV i list motywacyjny w poszukiwaniu słów kluczowych. Te dokumenty, które ich nie zawierają, są automatycznie odrzucane i nigdy nie trafią na biurko rekrutera.

Jeżeli nie chcesz by takie coś przytrafiło się twojej aplikacji, koniecznie przeczytaj ofertę pracy. Znajdziesz tam kompetencje, które są wymagane od kandydatów na danym stanowisku. To właśnie one są najczęściej słowami kluczowymi do CV.

Chcesz mieć pewność, że twoja sekcja z umiejętnościami sprawdzi się podczas rekrutacji? Koniecznie zastosuj się do poniższych rad:

 • Jako pierwsze wymień te swoje umiejętności, które pojawiły się także w ofercie pracy. Dzięki temu pracodawca od razu zauważy najistotniejsze informacje.
 • Zapisz swoje umiejętności w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ogłoszeniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że systemy śledzenia kandydatów odczytają je we właściwy sposób.
 • Nigdy nie podawaj nieprawdziwych informacji. Kłamstwo w CV może skutkować natychmiastowym zwolnieniem dyscyplinarnym. Jeżeli wyjdzie ono na jaw zanim otrzymasz pracę, możesz najeść się wstydu, a także zyskać złe imię w branży. Pamiętaj, że rekruterzy kontaktują się czasem ze sobą.
📌 Aby nie pominąć żadnych istotnych umiejętności, przed wysłaniem CV do kolejnego pracodawcy, spersonalizuj tę sekcję. W naszym kreatorze możesz to zrobić szybko i bez problemu.

Analiza procesów biznesowych - jakich jeszcze umiejętności potrzebuje analityk biznesowy

Umiejętności twarde to takie, których można się nauczyć lub zdobyć wykonując praktyczne zadania. Bez nich wykonywanie konkretnego zawodu nie byłoby możliwe. W przypadku analityka biznesowego są one najważniejsze, nie zapomnij więc przedstawić ich w jasny i przejrzysty sposób.

Najważniejsze umiejętności twarde dla analityka biznesowego to:

 • modelowanie procesów biznesowych,
 • język modelowania procesów biznesowych BPMN,
 • Enterprise Architect,
 • raportowanie,
 • Metodyka SCRUM i PRINCE 2.


Jeżeli posiadasz umiejętności twarde, które mogą być przydatne dla konkretnej branży, w której starasz się o stanowisko, koniecznie o nich wspomnij. W ten sposób możesz się wyróżnić na tle innych kandydatów.

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie są coraz częściej cenione na rynku pracy. Pozwalają one na współpracę między poszczególnymi członkami zespołu, a także wskazują na to, jak sprawdzisz się w roli lidera. Na ich podstawie pracodawca może też zweryfikować, czy będziesz w stanie efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Choć w przypadku analityków biznesowych nie są one tak kluczowe, jak umiejętności twarde, koniecznie wspomnij o nich w swoim CV.

Spójrz na przykłady:

 • punktualność
 • przykładanie wagi do szczegółów
 • umiejętność pracy pod presją czasu
 • wysoka kultura osobista
 • łatwość w komunikacji

Wykształcenie w CV

Niemal każdy wzór CV zawiera sekcję z wykształceniem. W przypadku CV analityka biznesowego jest ona szczególnie istotna. Specjaliści w tej dziedzinie muszą posiadać wykształcenie wyższe z zakresu biznesu, a często i informatyki. Koniecznie pochwal się swoim wykształceniem w CV.

Spójrz na przykład:

Wykształcenie

Informatyka - specjalizacja analiza danych - tytuł licencjata
Uniwersytet Warszawski
2015-2017


Pamiętaj, że nie musisz wspominać o swojej szkole średniej, jeżeli ukończyłeś studia wyższe. W CV podawaj tylko te informacje, które są istotne dla konkretnej pracy.

Dodatkowe sekcje w CV

Z pewnością nie chcesz być tylko jednym z wielu kandydatów. Aby wyróżnić się na tle innych, koniecznie dodaj dodatkowe sekcje do swojego życiorysu zawodowego. Przedstaw w nich wszystko to, co odróżnia cię od większości. Możesz na przykład opisać swoje umiejętności językowe, zainteresowania czy też ukończone kursy.Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub więcej sekcji dodatkowych jedynie za pomocą kliknięcia. Struktura życiorysu zawodowego dostosuje się do tych zmian tak, aby nadal wyglądać profesjonalnie i czytelnie.

⚠️ Skup się wyłącznie na tych informacjach, które mają znaczenie dla danego stanowiska. Przykładowo, jeżeli zdecydujesz się na sekcję z zainteresowaniami, nie podawaj jak leci wszystkich swoich pasji. Wybierz te, które są związane z branżą lub takie, które rozwijają umiejętności potrzebne na oferowanym stanowisku.

Języki obce

Posługiwanie się językami obcymi to umiejętność, która jest coraz bardziej doceniana na rynku pracy. W branży IT i biznesie, znajomość języka angielskiego to już niemal wymagana podstawa. Jeżeli znasz języki obce, pochwal się tym w osobnej sekcji. W ten sposób będziesz miał pewność, że pracodawca nie przeoczy ważnej informacji w ogólnej sekcji z umiejętnościami.

Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób opisać znajomość języków obcych, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na ten temat.

Podsumowanie zawodowe

W podsumowaniu zawodowym musisz za pomocą kilku zwięzłych zdań przedstawić najważniejsze aspekty swojej zawodowej kariery. Przykładowo, wspomnij o dużym doświadczeniu, ciekawych projektach czy szczególnym osiągnięciu. Jako początkujący kandydat, skup się raczej na opisie wykształcenia, umiejętności oraz celów zawodowych.

Choć ta sekcja powinna być umieszczona na samej górze życiorysu zawodowego, możesz jej pisanie zostawić na sam koniec, aby na świeżo mieć w pamięci wszystkie informacje.

Celem tej sekcji jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego CV. Bądź więc tak interesujący, jak to tylko możliwe.

Dowiedz się więcej na temat pisania tej sekcji, zarówno dla doświadczonych, jak i niedoświadczonych kandydatów, czytając nasz poradnik.

CV analityka biznesowego - podsumowanie artykułu

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam podobne artykuły z praktycznymi poradami, które pomogą ci zdobyć pracę marzeń.

Już dziś weź sprawy w swoje ręce i napisz idealne CV dla analityka biznesowego.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Jak długie powinno być moje CV?

Według ekspertów, optymalna długość CV to jedna strona A4. Być może myślisz, że to mało. Jednak tylko kandydaci, którzy mają ogromne doświadczenie mogą sobie pozwolić na dodatkową stronę życiorysu zawodowego.

Nie zmniejszaj czcionki w CV ani nie usuwaj marginesów. Choć da ci to więcej miejsca, może zrujnować twoją aplikację. Rekruterzy poświęcają średnio 6 sekund na każde podanie. Jeżeli nie będzie ono czytelne na pierwszy rzut oka, mogą od razu je odrzucić. Zamiast tego zastanów się dokładnie, jakie informacje są rzeczywiście istotne dla danej posady. Jeżeli pracowałeś już jako analityk biznesowy, nie musisz na przykład wspominać o swoich dorywczych pracach z czasów studenckich. Skup się na ciekawym i dokładnym opisie informacji, które mają znaczenie. Wówczas zwiększysz swoje szanse na sukces.

Jeżeli jesteś osobą z ogromnym doświadczeniem i rzeczywiście potrzebujesz więcej niż jedną stronę na opisanie informacji związanych z pracą analityka biznesowego, koniecznie sięgnij po mieszany układ CV. W takim formacie wszystkie najważniejsze inforamcje pojawiają się na pierwsze stronie, dzięki czemu pracodawca ich nie przeoczy.

Czy klauzula o ochronie danych osobowych jest konieczna w CV?

Tak, taka klauzula musi się znaleźć w każdym CV. Jeżeli jej nie umieścisz w swoim dokumencie, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury. Zapisz ją w aktualnej formule. Jeśli zdecydowałeś się na więcej niż jedną stronę CV, pamiętaj, że klauzula musi się znaleźć na każdej ze stron. Możesz umieścić ją w stopce i nieco zmniejszyć czcionkę. W ten sposób będziesz miał pewność, że nie odciągnie ona uwagi od ważnych treści, ponieważ zajmie mniej miejsca.

List motywacyjny nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca poprosił o nią w ogłoszeniu o pracę. Już dziś sięgnij po nasz wzór CV i stwórz idealne podanie o pracę dla analityka biznesowego.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV