List motywacyjny pielęgniarki – kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy list motywacyjny pielęgniarki

Poznań, 12.04.2022
Laura Nowak
123 123 132
laura.nowak@gmail.com

Jan Kowalski
Dyrektor działu anestezjologicznego
Szpital Wojewódzki
Poznań

Szanowny Panie Kowalski,

Pracuję jako pielęgniarka od ponad pięciu lat i specjalizuję się w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego. Swoją pracę traktuję jako misję i powołanie, dzięki czemu skrupulatnie pełnię swoje obowiązki, a moich pacjentów otaczam szczególną opieką. Według ankiet wypełnianych przez pacjentów, ich zadowolenie z mojej pracy wynosiło 100%.

Nieustannie się rozwijam, uczęszczając na różne szkolenia. Niedawno ukończone szkolenie specjalizacyjne z pielęgniarstwa onkologicznego z pewnością może być atutem podczas pracy w Państwa szpitalu.

Wierzę, że moje doświadczenie w pracy z pacjentami, umiejętności interpersonalne, a także wiedza z zakresu opieki nad pacjentami onkologicznymi, przyczynią się do komfortu pacjentów Państwa placówki.

Mam nadzieję, że będziemy mieć możliwość spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej i omówienia mojej kandydatury. Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojego podania. W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Laura Nowak

Aby zdobyć pracę w tym zawodzie, musisz napisać dobry list motywacyjny pielęgniarki, dzięki któremu przekonasz pracodawcę, że to ty jesteś odpowiednią osobą na proponowane stanowisko.

W tym artykule przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć na temat pisania tego dokumentu. Znajdziesz tu także wzór listu motywacyjnego, który może posłużyć ci jako inspiracja do napisania swojego dokumentu.

📌Wzór listu powinien być wyłącznie inspiracją do napisania własnego dokumentu. Jeżeli po prostu skopiujesz treść znalezioną w Internecie, twoje podanie raczej nie zadziała. Profesjonalne CV i list motywacyjny powinny być dostosowane do konkretnej oferty.

Czym jest list motywacyjny i kiedy należy go napisać?

List motywacyjny to dokument uzupełniający CV pielęgniarki. Możesz w nim zaprezentować informacje, na które nie było miejsca w CV, pokazać swoją unikatową osobowość i przekonać pracodawcę, że to ty jesteś idealnym kandydatem na stanowisko.

Taki dokument jest dość często wymagany przez pracodawców. Jeżeli prośba o niego pojawia się w ogłoszeniu o pracę, powinieneś potraktować ją poważnie i uznać, że list motywacyjny to obowiązkowy dokument. Jego brak może oznaczać natychmiastowe odrzucenie twojej aplikacji.

W swoim liście możesz przedstawić konkretne przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś swoje umiejętności, wykazałeś się innowacyjnością lub osiągnąłeś cele dzięki swojej wiedzy czy też dotychczasowemu doświadczeniu zawodowemu.

Odpowiedz na dwa bardzo ważne pytania

Pisząc swój list motywacyjny, pielęgniarka powinna zastanowić się najpierw nad dwoma ważnymi pytaniami:

 • Dlaczego aplikuje na dane stanowisko i dlaczego w tej, a nie innej placówce?
 • Dlaczego jest odpowiednią kandydatką na proponowane stanowisko?

Odpowiadając na te pytania w dokumencie, ułatwisz sobie zadanie i zwiększysz szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.


Wyszukaj list motywacyjny dla pielęgniarki

Porady na temat pisania listu motywacyjnego do pracy w zawodzie pielęgniarki

Dane osobowe

Swój list motywacyjny pielęgniarka powinna zacząć od podania danych osobowych. Umieść je w lewym górnym rogu dokumentu. Podaj swoje dane kontaktowe. Możesz wspomnieć także o swoim stanowisku.

Spójrz na przykład:

Anna Wiśniewska
Pielęgniarka onkologiczna
989 989 989
anna.wiśniewska@gmail.com


⚠️Pamiętaj, aby na samej górze dokumentu, po prawej lub lewej stronie, umieścić miejscowość oraz datę.

Dane odbiorcy

Dane odbiorcy, czy też adresata, powinny być umieszczone po przeciwnej stronie do danych osobowych kandydata. Powinny się tu znaleźć:

 • Imię i nazwisko odbiorcy
 • Tytuł piastowanego stanowiska (np. Dział HR, rekruter, dyrektor oddziału w szpitalu, etc.)
 • Nazwa placówki
 • Miejscowość

Spójrz na przykład:

Klara Konieczna
Dyrektor Oddziału Onkologicznego
Szpital Wojewódzki
Warszawa

Wielu kandydatów adresując dokument i rozpoczynając go powitaniem, używa ogólnego zwrotu, na przykład "Szanowni Państwo", zamiast podać konkretnego adresata. Nie jest to błąd, jednak jeżeli chcesz zwrócić uwagę pracodawcy, musisz włożyć w tę część listu nieco więcej wysiłku.

Postaraj się znaleźć imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Jeżeli ta informacja nie została podana w ogłoszeniu o pracę, spróbuj poszukać jej:

 • Na LinkedIn firmy,
 • Sprawdzając informacje na temat działu rekrutacji na stronie placówki,
 • Kontaktując się z działem HR telefonicznie i prosząc o informacje na temat rekruterów.

Przykładowy list motywacyjny dla pielęgniarek

Używaj zwrotów grzecznościowych

List motywacyjny to oficjalny dokument. Musisz więc pamiętać, aby używać odpowiednich zwrotów grzecznościowych, zarówno na początku, na końcu, jak i w środku dokumentu.

Przykładowe zwroty grzecznościowe na początku dokumentu:

 • Szanowna Pani X,
 • Szanowny Panie X,
 • Szanowni Państwo,
 • Do dyrektora oddziału onkologicznego.

Przykładowe zwroty grzecznościowe na początku dokumentu:

 • Z wyrazami szacunku,
 • Z poważaniem.
📌Pamiętaj, że według zasad pisowni, zwracając się do adresata w liście, używamy wielkich liter. Przykładowo: Państwa placówka, Pana doświadczenie, w Waszej placówce, etc.

Dopasuj dokument do oferty pracy

Kluczem do sukcesu jest napisanie dokumentów aplikacyjnych dostosowanych do konkretnej oferty pracy. Przejrzyj ogłoszenie i odnieś się do niego w swoim liście, aby zaimponować pracodawcy i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady.


pisanie listu motywacyjnego dla pielęgniarki

Pogrub najważniejsze informacje

Istnieje możliwość, że pracodawca tylko rzuci okiem na twój list motywacyjny. Możesz zwrócić jego uwagę, używając pogrubienia. Zaznacz nim najważniejsze umiejętności i cechy, którymi wyróżniasz się na tle innych kandydatów.

Spraw, by dokument był przejrzysty

Możesz czuć pokusę, by napisać bardzo długi list motywacyjny i ścisnąć go na jednej stronie A4. Nie rób tego. Wybierz tylko najważniejsze informacje na temat swojej kariery.

Twój dokument powinien być przejrzysty i czytelny. Koniecznie pozostaw nieco marginesu, a także oddziel od siebie poszczególne akapity. Dzięki temu, rekruter w łatwy sposób odczyta twój dokument.

📌Używając naszego kreatora, masz pewność, że twoje dokumenty będą wyglądały przejrzyście i estetycznie.

“Sprzedaj się” w rozwinięciu

List motywacyjny to w pewnym sensie rozwinięte podsumowanie zawodowe z CV (pamiętaj jednak, by nie kopiować tej samej treści, którą zawarłeś w swoim życiorysie). W liście musisz “sprzedać siebie” jako idealną osobę na proponowane stanowisko. Aby to zrobić, opisz, co wniesiesz do nowego miejsca pracy, a także w jaki sposób możesz wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności czy doświadczenie, aby przyczynić się do rozwoju firmy.

📌 Opisując swoje sukcesy, koniecznie przedstaw je za pomocą danych liczbowych. Dzięki temu w mierzalny sposób pokażesz pracodawcy, jakie korzyści może przynieść zatrudnienie właśnie ciebie.

List motywacyjny pielęgniarki bez doświadczenia

Osoby, które pracują w zawodzie pielęgniarki od niedawna lub nie mają dużego doświadczenia, koniecznie powinny napisać list motywacyjny.

Dzięki temu zainteresujesz pracodawcę swoją osobowością i motywacją do pracy. W takim przypadku, zamiast doświadczenia, opisz dokładniej swoje wykształcenie, skup się na szczególnych umiejętnościach, a także przedstaw twoje cele zawodowe związane z daną placówką.

Oto kilka przykładów celów zawodowych, które warto podać w swoim liście:

 • Praca pod okiem znanego autorytetu medycznego,
 • Praca w renomowanej placówce,
 • Praca z najlepszymi ekspertami w konkretnej dziedzinie medycznej (np. w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego, pielęgniarstwa operacyjnego, etc.)
 • Chęć rozwoju konkretnych umiejętności lub zdobywania doświadczenia w konkretnej gałęzi medycyny.
📌 Chęć otrzymywania lepszych zarobków jest zrozumiała, jednak nie powinna ona pojawiać się w liście jako twój powód, dlaczego starasz się o pracę w danej placówce.


Szablony listów motywacyjnych dla pielęgniarek

Jak napisać CV osoby ubiegającej się o pracę na stanowisku pielęgniarki?

Napisanie listu motywacyjnego to tylko połowa drogi. CV pielęgniarki to najważniejszy dokument, jaki musisz przedstawić pracodawcy. Szczegółowe porady na temat tego, jak go stworzyć, znajdziesz na naszej stronie internetowej. W tym artykule zawarliśmy skrót tego, co powinno znaleźć się w życiorysie zawodowym.

Wybierz właściwy format CV pielęgniarki

W zależności od tego, jakie masz doświadczenie i jak przebiegała twoja kariera, musisz wybrać odpowiedni format CV pielęgniarki. To właśnie układ CV będzie warunkował to, w jakiej kolejności pojawiają się poszczególne sekcje w dokumencie.

Możesz wybrać:

 • Układ chronologiczny (idealny dla osób, których kariera zawodowa nie ma żadnych luk)
 • Format funkcjonalny (idealny dla świeżo upieczonych absolwentów i kandydatów, którzy chcą się przebranżowić)
 • Format mieszany (polecany osobom z ogromnym doświadczeniem i kandydatom, którzy mają już podobne doświadczenie zawodowe).

Treść CV pielęgniarki

Twoje CV powinno zawierać nagłówek z aktualnymi danymi kontaktowymi. Następnie, w zależności od wybranego formatu pojawią się:

 • Sekcja z doświadczeniem, w której opiszesz historię zatrudnienia,
 • Sekcja z wykształceniem,
 • Sekcja z umiejętnościami.
⚠️Coraz więcej pracodawców używa systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów, które skanują podania (CV i list motywacyjny) i odrzucają te, które nie zawierają słów kluczowych, czyli najczęściej kompetencji wymienionych w ofercie pracy. Zadbaj więc o to, aby twoje umiejętności pokrywały się z tymi oczekiwanymi przez pracodawcę.

Podstawowe sekcje, które pojawiają się niemal w każdym CV nie będą wystarczające w przypadku dużej konkurencji. Postaraj się zaimponować pracodawcy dodając dodatkowe sekcje, w których przedstawisz swoje wyjątkowe kompetencje i kwalifikacje, na przykład:

 • Ukończone szkolenia i kursy,
 • Wiedzę z zakresu informatyki,
 • Znajomość języków obcych,
 • Zainteresowania.

Zwiększ swoje szanse na zdobycie pracy, dodając ciekawe podsumowanie zawodowe!

List motywacyjny do pracy za granicą

Niestety, w Polsce praca pielęgniarek jest nadal niedoceniana i nisko płatna. W codziennej pracy osoby te muszą często przekraczać strefę swojego komfortu, a często nawet pracować ponad siły.

Właśnie dlatego coraz więcej profesjonalistek i profesjonalistów z dziedziny chce wyjechać do pracy za granicę. Niezależnie od tego, czy poszukujesz praktyk zawodowych za granicą, czy szukasz pracy jako doświadczona pielęgniarka, musisz napisać dokumenty aplikacyjne w odpowiednim języku.

📌CV i list motywacyjny nie może być po prostu przetłumaczony na obcy język. Musisz wiedzieć, jakimi zasadami kieruje się dany kraj.

Jeżeli ubiegasz się o pracę z granicą, koniecznie sprawdź poniższe artykuły:


Jak napisać list motywacyjny dla pielęgniarki?

Dodatkowe porady

Wiesz już, jak napisać dokumenty aplikacyjne. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, zapoznaj się z dodatkowymi poradami.

Nie kłam i nie ubarwiaj swoich kwalifikacji

CV pielęgniarki, tak samo, jak i list motywacyjny, nie powinny zawierać nieprawdziwych informacji. Pracodawca może szybko zweryfikować twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe. Jeśli przyłapie cię na kłamstwie, stracisz swoje szanse na zatrudnienie. Co więcej, praca pielęgniarki jest bardzo odpowiedzialna – od twoich umiejętności i wiedzy zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów. Kłamanie w dokumentach aplikacyjnych byłoby więc nie tylko nieetyczne, ale i niemoralne.

⚠️Jeżeli otrzymasz pracę, a potem pracodawca zda sobie sprawę, że skłamałeś w CV, możesz zostać dyscyplinarnie zwolniony i stracić prawo do wykonywania zawodu.

Sprawdź dokument pod kątem błędów

Pracodawcy i rekruterzy otrzymują naprawdę wiele podań o pracę.

💡6 sekund to średnia, jaką pracodawca poświęca na przejrzenie dokumentów aplikacyjnych.

Właśnie dlatego twoje CV i list motywacyjny muszą być nieskazitelne. Nie możesz pozwolić sobie na błędy ortograficzne czy literówki. Dokładnie przejrzyj wszystkie wysyłane dokumenty. Zweryfikuj też, czy informacje zaprezentowane są wprost i czy łatwo je zrozumieć.

Jeżeli nie jesteś mistrzem pisania, poproś o pomoc znajomych, którzy mogą spojrzeć na dokument świeżym okiem.

Jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy

Wiesz już, że dopasowanie dokumentów aplikacyjnych do konkretnej oferty jest bardzo ważne. Zanim wyślesz swoje podanie, sprawdź, czy w swoim liście motywacyjnym nawiązujesz do kwalifikacji lub wymagań zawartych w ogłoszeniu.

Pracodawcy lubią podania, które pokazują, że kandydat jest zainteresowany konkretnym stanowiskiem i że włożył wysiłek w napisanie odpowiednich dokumentów. Pamiętaj, że za pomocą naszego kreatora możesz szybko edytować CV i list motywacyjny, dostosowując je do ofert pracy.

List motywacyjny pielęgniarki – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak stworzyć idealny list motywacyjny, jeśli ubiegasz się o stanowisko pielęgniarki. Na koniec przytaczamy najważniejsze informacje na temat tworzenia tego dokumentu:

 • Pamiętaj o zachowaniu przejrzystości dokumentu: pozostaw przestrzeń marginesów, oddziel akapity i ogranicz się do maksymalnie jednej strony A4.
 • Sprawdź list pod kątem błędów.
 • Pamiętaj o użyciu odpowiednich zwrotów grzecznościowych.
 • Potraktuj ofertę pracy jak skarbnicę wiedzy.
 • Spersonalizuj list motywacyjny do każdej pracy, o którą aplikujesz.

Napisz skuteczne CV pielęgniarki, korzystając z porad zawartych w tym artykule. Zajrzyj też na naszego bloga, aby przeczytać inne ciekawe artykuły z poradami ekspertów na temat poszukiwania pracy.

Jeżeli chcesz zdobyć pracę w charakterze pielęgniarki, skorzystaj z naszego kreatora, dzięki któremu stworzysz dokumenty aplikacyjne, które zachwycą rekruterów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mój list musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?

Zawarcie klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych w CV pielęgniarki jest niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji. Z kolei list motywacyjny nie musi jej zawierać, chyba, że pracodawca poprosił o to w ofercie pracy.

Dowiedz się więcej na temat klauzuli o ochronie danych osobowych z naszego artykułu.

Czy samo wykształcenie pielęgniarskie wystarczy, by zostać pielęgniarką?

W zawodzie pielęgniarki odpowiednia wiedza z zakresu medycyny jest niezbędna, ale nie wystarczy do pracy w zawodzie. Bardzo ważne jest także doświadczenie. Zawód pielęgniarki to zawód z powołania. Oznacza to, że osoba pracująca na tym stanowisku, musi mieć konkretną osobowość, być empatyczna, dyskretna, życzliwa i cechować się dużą odpornością na stres.

Pracuję jako pielęgniarka od wielu lat. Czy nadal powinnam napisać list motywacyjny?

Jeżeli pracodawca prosi wprost o ten dokument w ofercie pracy, nie ma wątpliwości, że list motywacyjny to obowiązkowa część podania.

To fakt, że osoby z większym doświadczeniem mają często większe szanse na znalezienie pracy. Dodatkowy list motywacyjny w szczególności powinny napisać młode pielęgniarki, ale nawet jeśli masz już doświadczenie, również polecamy ci poświęcić odrobinę czasu i napisać ten dokument.

W ten sposób będziesz mieć pewność, że wyróżnisz się na tle innych. Poza tym pracodawca będzie wiedział, że naprawdę zależy ci na posadzie. Co więcej, jeżeli masz naprawdę duże doświadczenia, swój list motywacyjny możesz wykorzystać jako miejsce na rozwinięcie wątków, na które nie było miejsca w CV.

Skorzystaj z naszego kreatora CV i stwórz idealne podanie do pracy pielęgniarki już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV