Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się na nią przygotować

Stworzyłeś dobre podanie, a twoje dokumenty wyróżniły się na tle innych, w efekcie czego dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulujemy! Teraz nadszedł czas, by się do niej odpowiednio przygotować.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Pytania, które zadadzą ci rekruterzy wymagają konkretnych odpowiedzi. To one będą kluczowe dla potencjalnego szefa i zdeterminują twoją przyszłość w firmie. Musisz więc wiedzieć, jakie odpowiedzi są “poprawne”.

Według portalu Berlitz w 2022 to właśnie język angielski jest najczęściej używanym językiem świata. Z 1,132 miliarda użytkowników na całym świecie, wyprzedza nawet mandaryński. Oznacza to, że warto go znać nie tylko, aby móc swobodnie podróżować, ale też zwiększyć swoje szanse na rozwój kariery zawodowej.

Jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną, możesz poczuć się na niej trochę zdenerwowany, tym bardziej, że nie będziesz mówić w swoim ojczystym języku. Z tego powodu pokażemy ci niektóre z najczęstszych pytań i podpowiemy, jak na nie poprawnie odpowiedzieć. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany do stawienia czoła wyzwaniu, jakim jest rozmowa rekrutacyjna.

Informacje na temat osób mówiących w języku angielskim na polskim rynku pracy

Jeżeli ubiegasz się o pracę, znajomość języka obcego, w tym języka angielskiego, może ci pomóc. Na polskim rynku pracy potrzebne są osoby władające choć jednym językiem obcym. Nie chodzi tylko o prace typowo związane z językiem, takie jak na przykład na stanowisku tłumacza, ale także inne, w których język pozwoli ci na komunikację z klientami i współpracownikami.

Aż 40% Polaków nie zna żadnego języka obcego. Język angielski jest najpopularniejszym językiem i włada nim 60% osób. Znajomość języka obcego może zwiększyć twoje zarobki nawet o 1000-2000 złotych miesięcznie! (źródło danych).

Obok języka niemieckiego i rosyjskiego, język angielski jest postrzegany jako najbardziej potrzebny język do pracy w Unii Europejskiej. Oznacza to, że znając ten relatywnie prosty do nauczenia język, otwierasz się na nowe możliwości.

💡Tylko najlepsi kandydaci przechodzą do rozmowy rekrutacyjnej. Postaraj się więc, aby twoje CV było idealne i aby przekonało pracodawcę, że warto cię na taką rozmowę zaprosić.

Rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim – podstawowe pytania

W niektórych okolicznościach, zanim rekruterzy zaczną zadawać najczęściej pojawiające się pytania w języku angielskim podczas rozmowy kwalifikacyjnej, chcą poznać dodatkowe fakty o tobie. Istnieje możliwość, że podczas rozmowy rekruter będzie obcokrajowcem, a nie Polakiem. Warto więc przygotować się na rozmowę z native speakerem.

Rekruter może zapytać cię:

 • Jak dobrze znasz język? (How well do you speak the language?)
 • Dlaczego zdecydowałeś się aplikować o pracę w języku angielskim? (Why did you decide to look for a job in English?)

Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w zagranicznej firmie, pracodawca może też zapytać cię o to, jak długo mieszkasz w danym kraju. Pamiętaj, że te pytania nie są decydujące, jeżeli chodzi o zatrudnienie, jednak pracodawcy często używają ich, aby przełamać pierwsze lody.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący moment w procesie rekrutacji. Twoje odpowiedzi na pytania rekrutacyjne wpłyną na to, czy pracodawca pomyśli o tobie, że jesteś dobrym kandydatem. Za moment zaprezentujemy ci pytania, które są najczęsciej zadawane na rozmowie rekrutacyjnej.

📌Istnieją pytania, na które nie ma konkretnej odpowiedzi. Są to najczęściej pytania dotyczące osobowości. Odpowiadając na nie, postaraj się zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Tell me about yourself / Opowiedz mi o sobie

Choć nie ma formy pytania per se, taka kwestia na pewno pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej. Zazwyczaj pojawia się ona na samym początku rozmowy, ponieważ na podstawie twojej odpowiedzi, rekruter wie, jak podejść do pozostałych pytań.

Pamiętaj jednak, że nie powinieneś opowiadać o swoim życiu osobistym, czy o tym, co robisz w wolnym czasie. Odpowiadając na to pytanie, skup się raczej na tym, jak radziłeś sobie w poprzedniej pracy jako profesjonalista. Wspomnij o ciekawych faktach dotyczących twojej kariery i wymień kwalifikacje lub/i cechy, które sprawiają, że jesteś świetnym kandydatem.

Spójrz na przykład dobrej odpowiedzi:

POPRAWNY
I am well organized and efficient. I pay attention to details and leave nothing unfinished. My passion for computers and programming was a kickstarter for my computer engineering studies. I graduated last year and am looking for a good job opportunity.

📌Prawidłowy sposób odpowiedzi na to pytanie jest bardzo podobny do sposobu, w jaki powinieneś napisać profesjonalne podsumowanie CV. Musisz w kilku słowach wyjaśnić, kim jesteś i pokazać ciekawe cechy, które przekonają pracodawcę, że warto kontynuować rozmowę rekrutacyjną.


rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Why do you want to work here? / Dlaczego chcesz tu pracować?

Jednym z najczęstszych błędów jest odpowiedź „bo kocham firmę” lub „to zawsze było moim marzeniem”. Są to odpowiedzi, których udzielają wszyscy i nie wyróżnią cię one na tle pozostałych kandydatów.

Co więc zrobić? Podaj solidne argumenty, które pokażą pracodawcy, że wiesz, czym zajmuje się firma, jakie są jej ideały i jak możesz przyczynić się do jej rozwoju i vice versa.

Spójrz na błędny przykład:

BŁĘDNY

Since I was a kid, I was excited about your company and how it creates furniture. It was always my dream to work with you, so when I saw the job opening, I thought it was a perfect opportunity for me.


A teraz na poprawny:

POPRAWNY
For some time I have followed your Company’s growth. It was very impressive how you developed your products and services. I am a product designer with a passion for creating furniture and I have skills that can contribute to the optimization of your Company.

Łatwo zauważyć, że drugi przykład jest o wiele bardziej konkretny. Można dowiedzieć się z niego więcej o kandydacie i pokazuje on, że nie fascynuje się ślepo firmą, ale podąża za jej rozwojem. Kandydat przedstawił także, w jaki sposób może przyłożyć się do rozwoju firmy.

What is your best skill? / Jaka jest twoja najlepsza umiejętność?

Odpowiedź na to pytanie musi być pewna, przekonująca i rzeczowa. Jeśli pracodawca widzi, że masz dużo wątpliwości, prawdopodobnie twoja odpowiedź nie będzie wiarygodna. Pamiętaj, aby przed przyjściem na rozmowę kwalifikacyjną, przeczytać jeszcze raz opis stanowiska i przypomnieć sobie, jakie kompetencje są najbardziej pożądane.

Oto kilka umiejętności, które mogą przydać się na rozmowie kwalifikacyjnej:

 • Teamwork
 • Working under pressure
 • Communication skills
 • Meeting deadlines
 • Conflict resolution
 • Interpersonal skills

Pamiętaj, żeby nie poprzestać wyłącznie na wymienieniu swojej umiejętności. Podaj ją i postaraj się opisać, jak wykorzystujesz ją w pracy. Możesz nawet odnieść się do konkretnej sytuacji, kiedy z niej skorzystałeś.

Spójrz na przykład:

I’m good at multitasking, thanks to which I was able to meet all my deadlines, even in the most stressful situations.

📌Odpowiadając na powyższe pytanie, wspomnij zarówno o umiejętności miękkiej, jak i twardej. W ten sposób podkreślisz więcej swoich mocnych stron i zaimponujesz pracodawcy.

What is your greatest weakness? / Jaka jest twoja największa słabość?

Mocne strony to nie wszystko. Na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca będzie chciał sprawdzić, czy znasz też swoje słabości i czy nad nimi pracujesz.

Pamiętaj, że to jedno z najważniejszych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przygotuj się do niego. Nie kłam przed samym sobą i rekruterem, twierdząc, że nie masz słabości. Wybierz cechę, nad którą pracujesz i opowiedz, w jaki sposób to robisz.

Spójrz na przykład:

I am not the best person when it comes to coping with stress. However, I practice mindfulness and relaxation methods, which allow me to relax and respond to stressful situations better.


rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Why should we hire you? / Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku lub w każdym innym języku, byłaby niepełna, jeżeli rekruter nie spytał cię o to. Przygotuj więc zwięzłą i jasną odpowiedź. Bądź obiektywny i rzeczowy i nie rozgaduj się za bardzo. Lanie wody na pewno nie zrobi wrażenia na pracodawcy.

Spójrz na poprawny przykład:

POPRAWNY
For three reasons: I’m very attentive, I always meet my deadlines, and I deliver the best results. In my previous job, my boss was always satisfied with my work. I am sure that you will be happy with my services.

Bądź zwięzły i odpowiadaj na temat, a z pewnością twoja rozmowa kwalifikacyjna po angielsku zakończy się sukcesem.

How can you contribute to our company? / Co możesz wnieść do naszej firmy?

To kolejne pytanie, którego możesz spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim, bądź więc przygotowany. Odpowiedź powinna nawiązywać do poprzedniej, ponieważ są one ze sobą powiązane. W każdym razie ważne jest, abyś wyjaśnił, w jaki sposób przyczynisz się do rozwoju firmy.

Oto przykład:

I have perfect sales skills, which allowed me to increase the income of my previous company by 25% in 5 months. I believe that with my knowledge in the field, I am able to repeat this success in your company.

📌 Jeżeli masz taką możliwość, w tym momencie powinieneś podać dane liczbowe, które potwierdzają twoje osiągnięcia. W ten sposób pokazujesz potencjalnemu szefowi, jak w mierzalny sposób wpłyniesz na firmę, jeżeli zostaniesz zatrudniony.

Do you prefer to work alone or in a team? / Wolisz pracować samemu czy w zespole?

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu zweryfikowanie, czy sprawdzisz się na danym stanowisku. Niektóre pytania będą więc podchwytliwe. Do tych należy właśnie to. Najlepiej zrobisz nie decydując się na żadną z opcji. Po prostu przedstaw sytuacje, które udowadniają, że sprawdzisz się w obu okolicznościach.

Spójrz na poniższy przykład:

I can work efficiently in both situations. There are circumstances when it is better for me to work on my own, especially on tasks for which I have expert qualifications. However, I highly value the help of my colleagues, especially when it comes to working on new ideas.

What motivates you? / Co cię motywuje?

Na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku możesz zostać zapytany o to, co cię motywuje. W zależności od tego, jakiej odpowiedzi udzielisz, będziesz miał większe lub mniejsze szanse na zatrudnienie. Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ tak naprawdę zależy ona od tego, jak rozwinąłeś się jako profesjonalista.

Pamiętaj, żeby twoja motywacja była atrakcyjna, ale też szczera.

Spójrz na przykład:

My source of motivation are challenges, because they make me more focused on achieving my goals. I perform well under pressure, so a little bit of stress makes me work harder.

Why did you leave your previous job? / Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?

Jak już wspomnieliśmy, rozmowa kwalifikacyjna może być podchwytliwa. Powyższe pytanie należy do tych, przy których musisz być szczególnie uważny.

⚠️Nigdy nie wypowiadaj się w negatywny sposób o poprzednim pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej. Nawet jeżeli masz ku temu podstawy, krytykowanie poprzedniego szefa będzie negatywnie odebrane przez rekrutera.


rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Pamiętaj też, aby nie przekazywać żadnych informacji na temat polityki firmy czy jej sekretów. Jeżeli to zrobisz, rekruter będzie wiedział, że nie jesteś lojalną i godną zaufania osobą. Zamiast opisywać wady poprzedniej pracy, skup się na potencjale tej nowej i teraźniejszości.

Przykład:

Because I am looking for new opportunities to develop my knowledge and skills. I believe that the new job that you offer can positively influence my career.

Where do you see yourself in five years? / Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To kolejne pytanie, bez którego rozmowa kwalifikacyjna wyda się niepełna. Odpowiadając na nie, bądź szczery, ale także obiektywny. Zastanów się nad swoimi celami zawodowymi, a potem opowiedz o nich.

Przeanalizuj, jak naprawdę widzisz siebie w przyszłości i co chcesz osiągnąć jako profesjonalista. Bądź ambitny, ale też realistyczny.

My current goal is to work with a company in which my skills are appreciated. I want to grow as a professional in this field, take challenges, and develop my knowledge. All of this, in five years, to have greater involvement in the company.

🎁Pracodawca może powtórzyć pytanie, lub zadać podobne. To test. Pamiętaj o tym, aby twoje odpowiedzi były spójne, a zrobisz dobre wrażenie.

Mniej popularne pytania, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku

Pytania, o których wspomnieliśmy wcześniej są zadawane najczęściej. Możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że padną podczas rozmowy rekrutacyjnej. Czasami jednak możesz otrzymać pytanie, którego w ogóle się nie spodziewasz.

Te pytania z pozoru wyglądają na takie, które nie mają związku z pracą, a nawet są “niepoważne”. Pamiętaj jednak, że rozmowa rekrutacyjna jest dobrze zaplanowana przez specjalistów ds. zatrudnienia, a więc nic, co się podczas niej dzieje, nie jest przypadkowe.

Oto kilka nieoczywistych pytań, które mogą się pojawić podczas rozmowy o pracę:

What would surprise me a lot in you? / Co zaskoczyłoby mnie w tobie?

Celem tego pytania jest sprawdzenie, czy jesteś spontaniczną, szczerą osobą, która potrafi wyjść z nieco kompromitujących sytuacji. Oceń swój charakter i umiejętności i bardzo dobrze wybierz odpowiedź, wykazując równowagę i spokój.

What would be the title of your life if it were a book? / Jaki tytuł nosiłaby książka o twoim życiu?

Pytanie, które choć wydaje się nieco dziwne, może się pojawić podczas rozmowy kwalifikacji. To sposób na ocenienie, czy jesteś osobą kreatywną, a także test na umiejętność bycia analitycznym. Możesz sięgnąć zarówno po istniejący tytuł, jak i coś wymyślonego. Jeżeli aplikujesz o pracę w branży kreatywnej, lepiej jeżeli wybierzesz tę drugą opcję.

What three things would you take to an island? / Jakie trzy rzeczy zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę?

Takie pytanie można usłyszeć na randce albo od znajomych, którzy są ciekawi, jakie wartości tobą kierują. Pracodawca też chce wiedzieć, do jakich elementów kandydat przywiązuje wagę i czy ma dobrą zdolność szybkiego decydowania. Zastanów się nad odpowiedzią, zanim rozmowa rekrutacyjna się zacznie.

How would you rate me as an interviewer from 1 to 10? / W skali od 1 do 10, jak oceniłbyś mnie jako rekrutera?

To jedno z najtrudniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ znajdziesz się między młotem a kowadłem. To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy jesteś szczery i zawsze mówisz prawdę. Jeżeli jednak rozmowa kwalifikacyjna ci się nie spodoba, możesz się wahać, czy powiedzieć, co naprawdę myślisz.

Co powinieneś zrobić? Kontroluj swoje nerwy, odpowiadaj zgodnie z prawdą, ale miłym i taktownym tonem.

What animal would you be? / Jakim byłbyś zwierzęciem?

To dziwne pytanie jest lubiane przez rekruterów. Twoja odpowiedź pokaże, czy jesteś kreatywny i umiesz szybko reagować na nieoczywiste sytuacje. Przemyśl ją jeszcze przed rozmową i wybierz zwierzę utożsamiane z cechami, które są wymagane w pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – przydatne wskazówki

Oto nasze porady, które pomogą ci jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy z pracodawcą:

 • Zadbaj o odpowiedni ubiór. Czasem będziesz musiał być formalny, a czasem wybrać luźniejszy styl. Wszystko zależy od pracy i stanowiska, o które zamierzasz się ubiegać. Wizyta w kancelarii prawnej to nie to samo, co pójście na rozmowę kwalifikacyjną w studiu graficznym.
 • Przejmij inicjatywę. Postaraj się być proaktywny. W ten sposób pokażesz, że jesteś zmotywowaną, pewną siebie i pozytywnie nastawioną osobą. Zacznij od pewnego uścisku dłoni na powitanie.
 • Pokaż swój entuzjazm. To, w jaki sposób mówisz, ma niemal tak wielkie znaczenie, jak to, co mówisz. Jeżeli wydasz się znudzony i pozbawiony entuzjazmu, zmniejszysz swoje szanse na zatrudnienie.
 • Zadbaj o kontakt wzrokowy. Patrząc rozmówcy w oczy, pokazujesz że jesteś pewnym siebie i silnym kandydatem. Ciągłe unikanie kontaktu wzrokowego może sprawić złe wrażenie.
 • Nie tylko mów, ale też słuchaj. Rozmówca musi czuć, że uważnie słuchasz pytań. Postaraj się skupić jak najlepiej i utrzymać płynną konwersację.

rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

O co zapytać rekrutera?

Niestety, rozmowy kwalifikacyjne są często mylone z przesłuchaniami. Prawda jest taka, że ​​to coś więcej niż sesja pytań i odpowiedzi; to przyjemna rozmowa. Dlatego też ważne jest również zadawanie pytań pracodawcy, w szczególności wtedy, gdy jesteś o to poproszony.

Zadawanie pytań rekruterom pozwoli ci dowiedzieć się więcej o pracy i określić, czy jest ona dla ciebie odpowiednia. Wypróbuj następujące pytania:

Is this the new vacancy? / Czy to nowe stanowisko?

Odpowiedź pomoże ci zorientować się, czy rola, którą będziesz pełnić w firmie, jest dostosowana do nowoczesnych technik. Jeśli nie, możesz zapytać o to, kto poprzednio pełnił tę funkcję i jakie cechy są w kandydacie najważniejsze.

What is a normal working day like in the company? / Jak wygląda dzień pracy w firmie?

To pytanie, które pomoże ci zrozumieć, jak działa firma. Będziesz mógł dowiedzieć się, jakie są ich priorytety i porównać je ze swoimi.

Is there a chance of promotion? / Czy istnieje możliwość awansu?

Bądźmy szczerzy, wszyscy dążymy do lepszej pracy i zarobków w przyszłości. Jeśli zadajesz to pytanie z taktem i serdecznością, pokażesz, że jesteś ambitny i lubisz stawiać czoła wyzwaniom. Co więcej, zasugerujesz, że wiążesz z firmą swoją przyszłość. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy chcą zostać zatrudnieni na długi okres.

📌Aby zbudować więź z rekruterem, zadaj mu pytania związane z jego pracą. Możesz na przykład zapytać o to, jak długo pracuje w firmie i co w niej ceni najbardziej.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – podsumowanie artykułu

Jeżeli chcesz zachwycić pracodawcę podczas rozmowy, koniecznie zastosuj się do powyższych porad. Zaprezentuj się jako specjalista, pamiętając o następujących radach:

 • Odpowiadaj z pewnością siebie i opanowaniem
 • Użyj przyjaznego i uprzejmego tonu
 • Przygotuj się na nieoczekiwane pytania
 • Zawsze mów prawdę

Każda firma jest inna i każdy rekruter ma swój własny sposób na rozmowę z kandydatami. Jeśli spojrzysz na nasze przykłady rozmów kwalifikacyjnych w języku angielskim, będziesz miał większe szanse odnieść sukces.

Zajrzyj na naszego bloga, aby znaleźć więcej porad na temat aplikowania o pracę.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV