Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej online – praktyczny przewodnik

Rozmowa online to coraz częstsza metoda przeprowadzania rekrutacji. Pozwala ona rekruterom w szybszy sposób skontaktować się z potencjalnymi kandydatami. Rozmowę online przeprowadza się nie tylko w przypadku pracy zdalnej.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Jeżeli dostałeś zaproszenie właśnie na takie spotkanie z potencjalnym pracodawcą – po pierwsze gratulujemy, a po drugie, jesteśmy tu, aby przygotować cię do rozmowy kwalifikacyjnej online.

W naszym poradniku znajdziesz informacje na temat tego, jak przygotować się do takiego spotkania oraz o jakie kwestie zadbać podczas rozmowy rekrutacyjnej przeprowadzanej online.

W jakich sytuacjach można spodziewać się rozmowy kwalifikacyjnej online?


rozmowa kwalifikacyjna online

Obecnie rozmowy rekrutacyjne odbywają się online bardzo często. Nie jest to wyjątek i nie zdarza się wyłącznie w przypadku pracy zdalnej. W szczególności w okresie pandemii COVID-19 była to bardzo popularna metoda przeprowadzania rozmowy z kandydatami. Obecnie coraz więcej pracodawców korzysta z niej lub zgadza się na nią, w przypadku gdy kandydat o nią poprosi.

Rozmowa rekrutacyjna może odbywać się online niemal w każdym przypadku. Taki typ wywiadu z pracownikiem jest jednak szczególnie popularny, jeżeli rekrutowane są osoby z obcego kraju. Pracodawcy nie spodziewają się wówczas, że każdy kandydat przyleci do obcego kraju na rozmowę. Zwłaszcza, gdy kandydat nie ma pewności, czy otrzyma daną posadę.

Coraz częściej też pracodawcy zgadzają się na rozmowę online, jeżeli kandydaci mieszkają w innym, odległym miejscu w Polsce. Dzięki temu kandydaci mogą oszczędzić czas, a także pieniądze. Ponadto, można mieć pewność, że nie spóźnimy się na rozmowę kwalifikacyjną, na przykład przez zepsuty czy opóźniony pociąg.

Pamiętaj: to, że rozmowa odbywa się w komfortowych warunkach z twojego własnego domu, nie oznacza, że jest mniej poważna. Wręcz przeciwnie, pracodawca może z większą uwagą słuchać, co mówisz, a także zwracać uwagę na mowę ciała etc. Właśnie dlatego musisz wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy online.

O te kwestie musisz zadbać, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej online

Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać, jeżeli dostałeś zaproszenie na rozmowę online.

Niech rekruter wybierze platformę

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych to chleb powszedni rekruterów. Ważne jest to, aby to kandydat dostosował się do decyzji potencjalnego pracodawcy. Rekruterzy często informują kandydatów, za pomocą jakiego komunikatora chcą się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej online.

Możesz mieć niemal pewność, że pracodawca nie poprosi cię o używanie płatnych komunikatorów. Większość popularnych platform używanych w biznesie jest bezpłatna.

Popularne programy, za pomocą których pracodawcy lubią przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne online to:

  • Microsoft Teams,
  • Zoom,
  • Skype,
  • Google Hangouts.
📌Pamiętaj, że nazwa twojego konta powinna być profesjonalna. Infantylna czy prześmiewcza nazwa Skype, którego założyłeś w podstawówce może negatywnie wpłynąć na to, jak będzie postrzegał cię potencjalny szef. Tak jak w przypadku profesjonalnego maila, najlepiej sięgnąć po prostu po swoje imię i nazwisko.

rozmowa kwalifikacyjna online

Sprawdź połączenie z Internetem

Przygotowując się do rozmów online, koniecznie sprawdź swoje połączenie z Internetem. Jeżeli wiesz, że często tracisz sieć wi-fi lub Internet w twoim mieszkaniu jest słabej jakości, postaraj się znaleźć jakieś rozwiązanie. Przerywane czy zacinające się połączenie może zagrać na twoją niekorzyść.

Zapytaj znajomych, czy możesz skorzystać z ich komputera podczas rozmowy kwalifikacyjnej online. W czasie spotkania powinieneś być też dobrze widoczny. Rozpikselowany obraz, choć nie jest twoją winą, może obniżyć twoje szanse.

Jeżeli używasz laptopa, koniecznie podłącz go do ładowarki, nawet wtedy, gdy zazwyczaj tego nie robisz. Na pewno nie chcesz, by twój komputer nagle się wyłączył.

Zanim dojdzie do spotkania z pracodawcą, przetestuj swój mikrofon i słuchawki. Możesz to zrobić na komputerze lub dla pewności zadzwonić do znajomego i upewnić się, że wszystko brzmi tak, jak powinno.

📌 To oczywiste, że z przyczyn losowych może zdarzyć się jakaś awaria. Jeżeli wiesz, że coś może się wydarzyć w trakcie rozmowy, bo na przykład mieszkasz w okolicy, gdzie Internet nie jest dobrej jakości, poinformuj o tym pracodawcę i daj znać, że jeśli rozmowa zostanie przerwana, postarasz się ją jak najszybciej przywrócić.

Zwróć uwagę na tło

To, co jest za tobą, będzie tłem rozmowy. Z pewnością nie chcesz, by twoim tłem było niepościelone łóżko czy pokój z nieposkładanymi ubraniami. Najlepiej jest wybrać gładkie tło ściany albo coś, co wygląda profesjonalnie, na przykład półka na książki.

Zadbaj o porządek

Oprócz porządku za tobą, zadbaj także o to, w jakim stanie znajduje się twoje biurko. Podczas telekonferencji możesz nerwowo przechylić kamerę i z pewnością nie chcesz, żeby rekruter zobaczył bałagan na biurku. Co więcej, pozostawiając na blacie biurka przypadkowe przedmioty stwarzasz ryzyko, że przypadkiem je strącisz i narobisz hałasu. Porządek da ci poczucie komfortu i pozwoli lepiej się skupić na rozmowie.

Sprawdź, jak wygląda oświetlenie

Siedzenie w mroku na pewno nie zostanie uznane za coś profesjonalnego. Rozmowa kwalifikacyjna online to moment, w którym pracodawca zobaczy cię po raz pierwszy. Zrób dobre wrażenie, dbając o odpowiednie oświetlenie. Światło nie powinno odwracać twojej uwagi ani cię razić. Pamiętaj też, że nie może ono świecić bezpośrednio w kamerę, bo wówczas rekruter nie będzie cię dobrze widzieć.

Wybierz ciche miejsce

Rozmowa kwalifikacyjna online powinna wyglądać niemal tak samo, jak ta w biurze firmy. Do siedziby pracodawcy na pewno nie zabrałbyś głośnych współlokatorów czy płaczącego dziecka. Postaraj się, by podczas przeprowadzanej rozmowy kwalifikacyjnej panowała cisza. Poproś współlokatorów o moment spokoju, mówiąc, jak ważna jest dla ciebie ta rozmowa. Jeżeli masz dzieci, to dobry moment, aby skorzystać z pomocy babci czy opiekunki.

Pamiętaj także, żeby wyłączyć powiadomienia i dźwięk, zarówno w telefonie, jak i na komputerze. Nie tylko mogą one zakłócić twoją rozmowę, ale także sprawić, że stracisz koncentrację.


rozmowa kwalifikacyjna online

Spotkania online z potencjalnym pracodawcą – jak się ubrać?

To, jak wyglądamy, nie zawsze ma znaczenie. Jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej twój wygląd może wywrzeć pierwsze wrażenie na rekruterze. Na pewno chcesz, żeby potencjalny szef postrzegał cię jako osobę profesjonalną. Właśnie dlatego musisz zadbać o odpowiedni ubiór.

Na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś ubrać się tak samo, jak zrobiłbyś to, idąc na spotkanie do siedziby firmy. Oznacza to, że strój musi być dostosowany do branży oraz charakteru pracy. W zależności od stanowiska, możesz wybrać styl formalny lub tzw. smart-casual.

📌 Zwróć uwagę na to, jak twoja garderoba prezentuje się przed kamerą. Unikaj drobnych wzorów, wąskich pasków na ubraniach, a także biżuterii, która może odbijać światło. Takie elementy mogą rozmazywać obraz, a nawet tworzyć wizualnie niepożądane efekty. Wówczas rekruter może być rozproszony, a także mieć zaburzony wizerunek twojej osoby.

Pandemia COVID uraczyła nas wieloma memami i anegdotami o osobach, które pracowały na home office i podczas spotkań online nieumyślnie wstały, pokazując, że tylko góra ich stroju była formalna. Nawet jeżeli masz niemal 100% pewność, że nie będziesz wstawać podczas rozmowy, postaraj się wybrać formalny dół. Spodnie od piżamy, majtki, czy całkowity brak dolnej części garderoby mogą cię rozpraszać, a nawet obniżać twoje poczucie wartości. Czuj się komfortowo, ale też profesjonalnie, tak żebyś był w stanie asertywnie negocjować warunki zatrudnienia.


Zrób dobre pierwsze wrażenie odpowiednią mową ciała

To prawda, że tylko raz ma się szansę zrobić dobre wrażenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na żywo, rekruter może łatwo zauważyć twoją mowę ciała lub poczuć pewny uścisk ręki. Jednak online nie jest to takie proste. Właśnie dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na mowę ciała podczas rozmowy online.

Bardzo ważne jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy z potencjalnym szefem. Ustaw kamerę na wysokości twarzy, tak aby móc na nią spoglądać. Pamiętaj o naturalnym uśmiechu. Koniecznie skup się na słuchaniu, a także podtrzymuj konwersację, aby pokazać, że jesteś pewną siebie osobą.

Pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniej mimiki twarzy. Nie pokazuj znudzenia. Pokaż, że jesteś zainteresowany i podekscytowany konwersacją. Wykorzystaj swoje dłonie, aby ożywić rozmowę, na przykład wyliczając coś na palcach, czy wskazując wzrost lub spadek liczb.

Gestykulując pokazujesz, że jesteś osobą otwartą i pewną siebie. Do tego utrzymujesz uwagę pracodawcy. Postaraj się poćwiczyć rozmowę przed lustrem, aby wiedzieć, co dobrze działa, a co niekoniecznie się sprawdzi. Jak ze wszystkim podczas ubiegania się o pracę, zachowaj umiar. Z pewnością nie chcesz, aby pracodawca zauważył, że jesteś bardzo zdenerwowany, a tak się stanie, jeżeli nieustannie będziesz machał rękoma.

Pamiętaj o tym, że rozmowa kwalifikacyjna online jest tak samo ważna, jak rozmowa o pracę w siedzibie firmy

Choć coraz więcej rozmów przeprowadzanych jest online, część kandydatów nie przykłada się do nich tak bardzo, jak do rozmów na żywo. To błąd. Zapomnij o luźnej atmosferze, jaka kojarzy się z rozmowami online ze znajomymi. Nie trać swojej szansy z tak błahego powodu. Koniecznie z uważnością przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej na Skype czy Zoomie.

Przed rozmową radzimy przeczytać w szczegółach, czym zajmuje się firma, w której chcesz zdobyć pracę. Przejrzyj media społecznościowe, aby zabłysnąć jakąś wyjątkową informacją i pokazać swoją wiedzę oraz zainteresowanie tym, co robi dane przedsiębiorstwo. Zrób wszystko, by pracodawca widział, że naprawdę zależy ci na posadzie.


rozmowa kwalifikacyjna online

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną online – podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet. Jeżeli szukasz innych porad na temat przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie sprawdź naszego bloga. Znajdziesz tam wszystko, co musisz wiedzieć na temat ubiegania się o pracę.

Jeżeli nie napisałeś jeszcze swojego CV i listu motywacyjnego, zrób to już dziś. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z naszych szablonów i wzorów.

Najczęściej zadawane pytania

Jakich pytań spodziewać się podczas rozmowy online z pracodawcą?

Podczas rozmowy online możesz spodziewać się dokładnie takich samych pytań, jak podczas rozmowy w biurze. Choć forma rozmowy jest inna, to jednak cel jest taki sam: zweryfikować, który kandydat sprawdzi się najlepiej. Przeczytaj nasz artykuł na temat trudnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak skupić uwagę rozmówcy na sobie?

Zadbaj o to, by swoją mową ciała pokazać, że jesteś pewną siebie osobą. Możesz także gestykulować, aby rozmówca bardziej się skupił i utrzymał zainteresowanie. Pamiętaj jednak, żeby nie gestykulować za dużo, ponieważ może to być uznane za przejaw stresu.

Przygotuj się na rozmowę z rekruterem online już dziś z pomocą naszych porad!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV