Jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe – przewodnik

Jeżeli tworzysz podanie o pracę, z pewnością chcesz, aby pracodawca je zauważył. Stworzenie idealnego CV może stanowić nie lada wyzwanie, jednak istnieją sposoby na to, by momentalnie wyróżnić swój życiorys zawodowy na tle konkurencji. Jednym z nich jest podsumowanie w CV lub dodanie celów zawodowych.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać idealną sekcję z podsumowaniem, która zwróci uwagę pracodawcy. Zawarliśmy w nim także przykłady podsumowania zawodowego, dzięki którym lepiej zrozumiesz, jak je stworzyć. Z naszą pomocą stworzenie tych sekcji nie będzie dla ciebie żadnym problemem.

Czym jest podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe powinno przyciągać uwagę rekrutera. Czym jednak ono jest? To kilka zwięzłych zdań, w których musisz opisać siebie jako świetnego kandydata.

⚠️Rekruterzy poświęcają zaledwie 6-10 sekund na każde otrzymane podanie. Postaraj się zrobić wszystko, by ich wzrok zatrzymał się na twojej aplikacji na dłużej.

Ciekawe podsumowanie zawodowe sprawi, że twoje CV nie będzie jednym z setek, które rekruterzy otrzymują każdego dnia. Celem tej sekcji jest zaprezentowanie swoich mocnych stron, szczególnych umiejętności oraz doświadczeń, które momentalnie przyciągną uwagę potencjalnego szefa. Po przeczytaniu tej sekcji, odbiorca powinien czuć, że chce lepiej poznać kandydata i w tym celu przestudiować resztę dokumentu.

Podsumowanie zawodowe zazwyczaj ma 3-5 zdań. Pamiętaj, że musisz wykorzystać tę przestrzeń jak najlepiej. Zdania powinny zawierać najważniejsze i najciekawsze informacje o twojej karierze. Nie ma czasu na “lanie wody”! Dobrze jest też użyć słów kluczowych. Po przeczytaniu takiego “wstępu”, potencjalny pracodawca musi wiedzieć, co możesz wnieść do jego firmy.

💡Tworzenie CV z podsumowaniem zawodowym to nadal pewna nowość na polskim rynku pracy. Właśnie dlatego, dodając podsumowanie do swojego CV wyprzedzasz konkurencję. Tą sekcją możesz naprawdę zainteresować pracodawcę i dzięki temu zdobyć przewagę nawet nad tymi kandydatami, którzy mają o wiele większe doświadczenie czy lepsze wykształcenie.


Jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe

Aby zdobyć pracę, wcale nie musisz być najlepszym kandydatem, ale zdecydowanie musisz przedstawiać siebie właśnie jako taką osobę.

Przykład podsumowania zawodowego

Spójrz na dwa poniższe przykłady. Jeden z nich jest poprawny, drugi błędny. Niżej znajdziesz ich omówienie.👇

Poprawny

Od pięciu lat pracuję jako doradca klienta w branży budowlanej. Dzięki mojemu bogatemu doświadczeniu nawiązałem wiele kontaktów z klientami. Wykorzystując umiejętności sprzedażowe zwiększyłem przychody firmy o 25% w ciągu roku. Szukam nowych wyzwań zawodowych jako samodzielny agent nieruchomości, dlatego chcę dołączyć do Państwa firmy.


Błędny

Jestem doradcą klienta. Ciężko pracuję, zwiększając przychód firmy. Chcę dołączyć do państwa firmy.


Choć pierwszy przykład zajmuje tylko cztery linie, jest on przepełniony informacjami, które mogą zaimponować rekruterom. Z tekstu dowiedzieć się można, jak długo kandydat pracuje w branży, jakie są jego główne osiągnięcia, a także na jakim stanowisku w firmie chce się rozwijać.

Drugi przykład jest zbyt ogólny. Brakuje w nim konkretnych danych, które przekonałyby rekrutera, że ten kandydat wyróżnia się czymkolwiek na tle innych. Takie podsumowanie z pewnością nie zaowocuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, a raczej zaszkodzi kandydatowi.

📌 W tej sekcji CV, podobnie jak w części z doświadczeniem zawodowym, warto użyć danych liczbowych. Dzięki temu pokazujesz potencjalnemu pracodawcy mierzalne efekty swojej pracy. Procenty i liczby to doskonały sposób na zademonstrowanie tego, jak twoje zatrudnienie może pozytywnie wpłynąć na firmę.


cel zawodowy w cv

Czym są cele zawodowe?

⚠️ Uwaga! Choć w niektórych artykułach w Internecie możesz znaleźć informacje, że cele zawodowe i podsumowanie zawodowe to dokładnie to samo, nie jest to prawdą.

Umieszczenie celów zawodowych w podsumowaniu to dość częsta praktyka, jednak pojęcie "podsumowanie" jest bardziej szczegółowe. Sekcja z celami zawodowymi, jak wskazuje nazwa, powinna wskazywać na to, jakie są twoje ambicje związane z karierą.

Cel zawodowy w CV to krótki opis tego, do czego zmierzamy w życiu zawodowym, a także oczekiwań, jakie możemy mieć w stosunku do firmy. Osoby, które mają już duże doświadczenie zawodowe mogą wspomnieć o celu zawodowym w podsumowaniu CV. Z kolei ci, którzy zmieniają branżę lub są początkujący na rynku pracy, powinni szerzej opisać swoje plany zawodowe.

Przykład celów zawodowych

Poprawny

Jestem studentką fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Interesuję się przede wszystkim leczeniem pourazowym kręgosłupa. Specjalizuję się w masażach leczniczych. W Państwa placówce chcę rozwijać moje umiejętności z zakresu fizjoterapii i masażu leczniczego dla dzieci z porażeniem mózgowym, pod nadzorem najlepszych ekspertów z branży.


Błędny

Studiuję fizjoterapię. Szukam pracy, która będzie stabilna i da mi dobre zarobki. Nie jestem pewien, czy chcę rozwijać się jako fizjoterapeuta. Być może będę chciał zmienić pracę w przyszłości.


W poprawnym przykładzie kandydatka podała, gdzie się uczy, a także jaka dziedzina z branży interesuje ją najbardziej. Podkreśliła także swoją najważniejszą umiejętność. Co więcej, pracodawca może dowiedzieć się, czego oczekuje od jego firmy i w jaki sposób chce się rozwijać. Dobrym zabiegiem jest wyrażenie chęci nauki pod nadzorem specjalistów z branży.

Drugi, błędny przykład nie zawiera informacji na temat umiejętności kandydata ani nazwy szkoły. Cel zawodowy studenta, czy nawet osoby z doświadczeniem nie powinien być związany z dobrymi zarobkami. Nawet jeżeli masz takie oczekiwania, co jest normalne, nie powinieneś wspominać o tym w życiorysie zawodowym. Pod żadnym pozorem nie pisz też, że rozważasz zmianę branży.

📌To normalne, że w przyszłości możesz chcieć zmienić branżę czy zawód, w szczególności, jeżeli dopiero zaczynasz na rynku pracy. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś mówić o tym swojemu pracodawcy, ponieważ dla niego oznacza to inwestowanie w pracownika, który być może spędzi w firmie tylko kilka dni.

Jakie są więc różnice? Zajrzyj do poniższej sekcji. 👇

Najważniejsze różnice między celem zawodowym a podsumowaniem zawodowym

Podsumowanie zawodowe może, choć nie musi zawierać cele zawodowe. Główna różnica polega na tym, że profil zawodowy skupia się przede wszystkim na doświadczeniu i osiągnięciach pracownika. Z kolei cele zawodowe opisują przede wszystkim umiejętności i oczekiwania kandydata względem pracy.

Cele zawodowe mogą się także skupiać na tym, jak kandydat chce się rozwijać, na przykład opisywać planowaną dodatkową naukę w postaci studiów czy kursów.

📌Podsumowanie zawodowe sprawdzi się bardziej w przypadku kandydatów, którzy mają już dość spore doświadczenie zawodowe. Jeżeli jednak zaczynasz w branży, lepiej zrobisz umieszczając w CV cele zawodowe.


podsumowanie zawodowe

Jak skutecznie napisać profesjonalne podsumowanie w CV?

Pisanie podsumowania życiorysu na podstawie gotowych przykładów może pomóc ci stworzyć idealny życiorys zawodowy. Pamiętaj jednak, że powinny być one inspiracją, a nie gotowym schematem.

Oto kilka porad, które pomogą ci napisać podsumowanie zawodowe, które zaimponuje rekruterom:

 • Pomyśl o swoich najlepszych kompetencjach, które mogą zrobić wrażenie na pracodawcy. Wyjaśnij też, co możesz wnieść do nowej firmy. Gdzie tylko to możliwe, postaraj się potwierdzić informacje o swoich osiągnięciach danymi liczbowymi.
 • Dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę. Zrób to nie tylko po to, by napisać cel zawodowy czy podsumowanie, ale także inne części CV. Pomoże ci ono w wyłapaniu słów kluczowych, które powinny pojawić się w opisie podsumowania. Sprawdź też listę obowiązków oraz zweryfikuj najważniejsze umiejętności, jakie są wymagane od kandydatów. W podsumowaniu zawrzyj powyższe informacje.
 • Wspomnij o swoich dokonaniach. Jeżeli zwiększyłeś sprzedaż lub otrzymałeś ważną nagrodę, koniecznie pochwal się tym w podsumowaniu zawodowym. Nawet jeżeli była to nagroda pracownika miesiąca przyznawana przez poprzedniego szefa, nowy pracodawca zobaczy, że jesteś ambitnym kandydatem.
 • Twórz proste, krótkie i zrozumiałe zdania. Każde słowo w podsumowaniu zawodowym musi coś znaczyć. Nie używaj “wypełniaczy”, ale w jasny i dosadny sposób opisz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.
 • Stawiaj na jakość, a nie ilość. Podsumowanie powinno mieć maksymalnie pięć zdań. Lepiej, jeżeli napiszesz trzy zwięzłe zdania z ciekawymi informacjami, niż więcej, w których będziesz tylko wypełniał przestrzeń nieistotnymi danymi.
📌 Choć podsumowanie zawodowe musi być umieszczone na samej górze CV, zaraz pod nagłówkiem, zostaw pisanie tej części na sam koniec. Dzięki temu będziesz “na świeżo” pamiętać o swoich osiągnięciach i najważniejszych doświadczeniach. Pisząc najpierw pozostałe części CV, przypomnisz sobie, co w twojej karierze jest najważniejsze.

Czego unikać tworząc profil zawodowy w CV?

Już wiesz, co zrobić, aby twoje podsumowanie zawodowe spodobało się pracodawcy. Pamiętaj, że aby wyróżnić się na tle innych kandydatów musisz też unikać najczęściej popełnianych błędów.

Oto one:

 • Dodanie cytatu – pracodawcy potraktują to jako sztuczny wypełniacz przestrzeni i pomyślą, że nie masz nic ciekawego do powiedzenia. Jeżeli dany cytat to twoje motto życiowe, podziel się nim na rozmowie kwalifikacyjnej, czy ewentualnie w liście motywacyjnym, ale nie w CV.
 • Witanie się – nie zaczynaj opisu od “dzień dobry” czy “szanowni państwo”, to nie jest list motywacyjny!
 • Umieszczanie podania w dalszej części CV – podsumowanie ma zachęcić potencjalnego pracodawcę do przeczytania reszty życiorysu zawodowego. Jeżeli będzie umieszczone gdzieś indziej niż zaraz pod nagłówkiem, nie spełni ono swojej roli.
 • Zbyt długie podsumowanie – szczegółowe informacje zostaw na pisanie listu motywacyjnego. Ta sekcja musi być krótka!

Jak napisać cele zawodowe, które zaimponują potencjalnemu pracodawcy?

Napisanie sekcji cel zawodowy w CV może być wyzwaniem. Jak więc ją napisać?

Tworząc tę sekcję warto zadać sobie dwa pytania i szczerze na nie odpowiedzieć. Oto one:

 • W jakiej branży jestem ekspertem i jakie umiejętności mam rozwinięte na wysokim poziomie?
 • Jakie umiejętności/kwalifikacje chcę doskonalić i dlaczego?

Odpowiadając na pierwsze pytanie pokazujesz, jakie kompetencje możesz już teraz zaoferować pracodawcy. Drugie pytanie pozwala ci pokazać, że wiesz o swoich “brakach”, ale pokazujesz też gotowość i chęć, by się rozwijać.

📌Pamiętaj, że pisząc cel zawodowy w CV, tak jak w przypadku podsumowania zawodowego, musisz uwzględnić informacje zawarte w ofercie pracy i oczekiwania pracodawcy.

Warto pamiętać, że cel zawodowy w CV może nie tylko zaimponować pracodawcy, ale także pomóc kandydatom lepiej zrozumieć, czego oczekujemy od naszej kariery. Przeglądając setki ofert pracy, może ci się wydawać, że wiele z nich spełnia twoje oczekiwania. Warto jednak zastanowić się, jaki masz cel zawodowy i zweryfikować, czy firma, w której chcesz pracować jest w stanie dać ci to, czego chcesz.

🎁Poświęcenie chwili na napisanie celów zawodowych w CV, daje ci okazję na refleksję nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Pamiętaj jednak, że jeżeli dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy i nie masz zupełnej pewności, co chcesz robić zawodowo, nie powinieneś wspominać o tym w CV.

Twoje cele zawodowe muszą być realne. Być może rozpoczynasz pracę jako sekretarka, ale twoim ostatecznym celem jest zostanie CEO w firmie. To bardzo ambitny plan i wierzymy, że jesteś w stanie go zrealizować. Jednak podając swoje cele zawodowe, nie wybiegaj za daleko w przyszłość i skup się bardziej na tych celach, które będziesz w stanie osiągnąć w krótszym czasie, obejmując dane stanowisko.


podsumowanie zawodowe

Przykłady uniwersalnych celów zawodowych

Choć dla każdego kandydata cel zawodowy będzie inny, a ich przedstawienie zależy od danych w ogłoszeniu o pracę i oczekiwań pracodawcy, warto pamiętać o kilku uniwersalnych celach. Poniższe przykłady powinny stanowić dla ciebie punkt wyjścia, który możesz rozwinąć podczas pisania swojego podania. Oto one:

 • Nauka
 • Zdobywanie lub rozwój doświadczenia zawodowego
 • Doskonalenie lub zdobywanie umiejętności i wiedzy
 • Dążenie do zostania ekspertem w branży (jeżeli dane stanowisko może się do tego przyczynić)
 • Wykorzystanie swoich umiejętności, a także doświadczenia w pracy w danej firmie
 • Rozwijanie pasji i zainteresowań (o ile są one związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz)
 • Praca w renomowanej firmie lub/i pod okiem najlepszych ekspertów z branży (pamiętaj, by nie pisać o tym, jeżeli firma jest mało znana lub w rzeczywistości nie pracują w niej eksperci z danej branży)
 • Pomaganie ludziom (o ile jest to wymaganie zawarte w ofercie, np. w przypadku obsługi klienta czy zawodów medycznych)
 • Nowe wyzwania
 • Praca w określonej branży, która szczególnie nas interesuje

Dodatkowe przykłady

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy dodatkowe przykłady sekcji cel zawodowy i podsumowanie zawodowe.

Podsumowanie zawodowe – przykłady

Podsumowanie dla osoby ubiegającej się o stanowisko grafika komputerowego


Jestem grafikiem komputerowym z dwuletnim doświadczeniem. Współpracowałem z ponad 30 klientami indywidualnymi przy tworzeniu stron internetowych i logo. Specjalizuję się w tworzeniu materiałów graficznych, które pozwalają na zwiększenie rozpoznawalności marki. W Państwa firmie chcę rozwijać moje umiejętności z zakresu obsługi programów AutoCad i Photoshop, pracując pod okiem najlepszych ekspertów z branży.

Marzysz o pracy jako grafik komputerowy? Koniecznie sprawdź nasz artykuł na temat tworzenia CV do pracy na tym stanowisku.

Profil zawodowy dla księgowej


Od ponad pięciu lat pracuję na stanowisku księgowej. Specjalizuję się w podatkach międzynarodowych. Pracując w międzynarodowej korporacji zdobyłam wiedzę z zakresu rozliczania podatków w Wielkiej Brytanii. Dzięki mojej sumienności przychody biura wzrosły o 20%. W Państwa firmie chce zostać samodzielną księgową i pracować z najlepszymi z branży.

Profil zawodowy dla asystentki zarządu


Od ponad pięciu lat pracuję jako asystentka zarządu. Do moich obowiązków należy przygotowywanie sal konferencyjnych, organizowanie wyjazdów służbowych i dbanie o sprawny przepływ dokumentów firmy. Dzięki mojej autorskiej reorganizacji biura, produktywność pracowników administracyjnych firmy wzrosła o 50%. W Państwa firmie chcę wykorzystać moje umiejętności językowe w pracy z anglojęzycznymi klientami.

Cel zawodowy w CV

Cel zawodowy osoby ubiegającej się o pracę w obsłudze klienta


Od czterech lat jestem pracownikiem biurowym. Jestem osobą kontaktową, którą cechuje wysoka kultura osobista. Na stanowisku specjalisty ds. zadowolenia klienta chcę pomagać ludziom i rozwijać moje umiejętności interpersonalne. Wierzę, że doświadczenie zdobyte na poprzednim stanowisku, pozwoli mi dobrze wykonywać powierzone obowiązki.


podsumowanie zawodowe

Cel w CV osoby bez doświadczenia


Jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub studentem, koniecznie stwórz sekcję cel zawodowy w CV. W ten sposób wyróżnisz się i pokażesz, że zależy ci na pracy. Stworzenie podsumowania zawodowego, w którym musisz skupić się na osiągnięciach i doświadczeniu z pracy nie sprawdzi się w twoim przypadku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaimponować pracodawcy swoimi ambicjami.

Podkreśl swoje umiejętności i to, w jaki sposób możesz je wykorzystać podczas pracy. Umiejętności miękkie będą szczególnie ważne w branżach, w których musisz pracować z ludźmi. Podkreśl także, w jaki sposób twoje studia współgrają ze stanowiskiem, o które się starasz. Jeżeli zdobyłeś praktyczne doświadczenie podczas stażu czy wolontariatu, koniecznie o nich wspomnij.

Pamiętaj, że nauka i rozwój w danej dziedzinie to bardzo dobry cel zawodowy, nie wstydź się więc wspomnieć o tym w swoim CV. Jeżeli twoje pasje i zainteresowania są związane z pracą, także o nich wspomnij w sekcji cel zawodowy.

Oto przykładowy cel zawodowy w CV studenta, który ubiega się o pracę jako copywriter w mediach społecznościowych.👇

Jestem studentem medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Moją pasją jest tworzenie treści na strony internetowe i Instagrama. Podczas studiów spędziłem jeden semestr na Erasmusie w Leeds, dzięki czemu opanowałem język angielski do perfekcji. W Państwa firmie chcę wykorzystać swoje zainteresowania i umiejętności językowe na stanowisku copywritera Państwa anglojęzycznego konta na Instagramie i bloga WordPress.

📌Możesz podać nawet kilka różnych celów zawodowych, o ile współgrają one z ofertą pracy i branżą, w której chcesz zdobyć posadę.

Pamiętaj, że pracodawcy coraz częściej doceniają ambitnych, choć niedoświadczonych kandydatów. Mogą oni bowiem szkolić ich z uwzględnieniem wymagań firmy, a także wiedzą, że młodsi kandydaci często cechują się gotowością do nauki i dużymi ambicjami. Nie pozwól więc, by brak doświadczenia przeszkodził ci w rozpoczęciu kariery marzeń! Napisz idealną sekcję z celami zawodowymi.

Jak napisać podsumowanie zawodowe – noty końcowe

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć już jak stworzyć idealne sekcje z podsumowaniem i celami zawodowymi. Oto kilka informacji podsumowujących artykuł:

 • Podsumowanie zawodowe powinno być zwięzłe i zawierać ciekawe informacje.
 • Cele zawodowe mogą, choć nie muszą znaleźć się w sekcji z profilem zawodowym.
 • Cel zawodowy w CV powinien być w szczególności użyty przez pracowników bez dużego doświadczenia.
 • Pamiętaj, że podsumowanie zawodowe powinno być dostosowane do informacji zawartych w ofercie pracy.
 • Postaraj się wyszukać najważniejsze słowa kluczowe, przeglądając ofertę pracy. Dzięki temu zaimponujesz pracodawcy i pokażesz, że to właśnie na tej konkretnej pracy zależy ci najbardziej.
 • Pamiętaj o dodaniu do swojego dokumentu klauzuli przetwarzania danych osobowych. Bez niej pracodawca nie będzie się mógł z tobą skontaktować.

Jesteś gotowy na to, by rozpocząć karierę marzeń? Sięgnij po nasze wzory CV, dzięki którym stworzysz idealne podanie. Znajdziesz w nich sekcję z podsumowaniem i celami zawodowymi, którą wypełnisz szybko i bez problemu. Pamiętaj, że nasze szablony możesz edytować za pomocą kilku kliknięć, dzięki czemu możesz personalizować CV przed jego wysłaniem do nowej firmy.

Zdobądź świetną pracę już dziś! Zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz porady na temat pisania poszczególnych CV oraz wzory życiorysów zawodowych dla osób z różnych branż.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zawsze muszę dodawać do CV cel zawodowy lub podsumowanie życiorysu?

Nie, to dodatkowe sekcje, które możesz, ale nie musisz dodawać do swojego CV. Pamiętaj jednak, że te sekcje mogą wyróżnić cię na tle innych kandydatów i pomóc ci w zdobyciu wymarzonej pracy. Wielu kandydatów nie dodaje celu zawodowego czy podsumowania do dokumentów aplikacyjnych. Oznacza to, że poświęcając chwilę na stworzenie tej części, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na pokonanie konkurencji.

Czy podsumowanie zawodowe może zastąpić list motywacyjny?

Nie, list motywacyjny to osobny dokument, który dołączasz do CV. Ich cele są różne. Podsumowanie ma zachęcić pracodawcę do przeczytania reszty twojego podania. Z kolei w liście motywacyjnym masz okazję przekonania pracodawcy w bardziej szczegółowy sposób, dlaczego to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem.

Pamiętaj, że eksperci polecają dodanie listu motywacyjnego do CV nawet jeżeli pracodawca nie prosi o niego wprost w ofercie pracy. W ten sposób pokazujesz, że jesteś gotowy do działania i cechuje cię ambicja.

Skorzystaj z bogatej gamy szablonów CV i stwórz idealne podanie o pracę!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV