Opowiedz mi o sobie – rozmowa kwalifikacyjna i trudne pytanie

Pierwsze spotkanie z rekruterem jest kluczowe. Może zwiększyć lub zmniejszyć twoje szanse na zdobycie pracy. To, co i jak powiesz, określi twoją przyszłość na danym stanowisku. Ważne jest więc, aby przygotować dobre odpowiedzi na pytania rekrutera.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat odpowiedzi na zagadnienie “opowiedz mi o sobie” podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie trać czasu! Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej już teraz!

Zasada 20

Często się mówi, że losy kandydata są przesądzone w ciągu pierwszych 20 sekund, pierwszych 20 słów i pierwszych 20 gestów. Z tego powodu przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważne jest, abyś zadbał o dobre samopoczucie, zrelaksowanie się i abyś był pewny siebie. Niestety, nawet jeżeli masz doskonały profil zawodowy, zła odpowiedź na rozmowie rekrutacyjnej może kosztować utratę szansy na pracę.

Dlaczego rekruterzy chcą, by kandydaci opowiedzieli o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


opowiedz mi o sobie

Żadne pytanie, nawet najdziwniejsze, podczas rozmowy o pracę nie jest przypadkowe. Rekruterzy dobrze wiedzą co robią. Pracodawca, prosząc cię o opowiedzenie o sobie, chce sprawdzić to, na ile jesteś pewien swoich zdolności oraz umiejętności.

Jest to okazja do zrobienia świetnego pierwszego wrażenia i pokazania swoich mocnych stron.

📌Prawdopodobnie pracodawca już przeczytał twoje CV i wie, jakie masz umiejętności czy doświadczenie. Chce jednak sprawdzić, jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych i weryfikuje, czy potrafisz “sprzedać” swoje umiejętności.

Oto inne powody, dla których rekruterzy mogą prosić cię o opowiedzenie o sobie:

 • Chcą poznać twoje cechy osobowości i twoje mocne strony.
 • Chcą wiedzieć, czy znasz wartości firmy i czy z nimi współgrasz.
 • Chcą potwierdzić informacje zawarte w życiorysie zawodowym.
 • Chcą wiedzieć, jak opisujesz siebie jako osobę i jako profesjonalistę.
 • Chcą sprawdzić twoją pewność siebie.
 • Chcą zweryfikować, czy należysz do najlepszych kandydatów.

Jeżeli płynnie i ciekawie odpowiesz na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz mieć większe szanse na zaimponowanie pracodawcy i zdobycie pracy.

Od czego zacząć?

Na rozmowie kwalifikacyjnej, pracodawca może zadać ci podobne pytanie, ale nieco inaczej sformułowane. Oto przykłady, które możesz usłyszeć podczas takiej rozmowy:

 • Twoje CV bardzo mi się podobało. Czy możesz powiedzieć mi więcej o sobie?
 • Jakbyś siebie opisał?
 • Jak przebiegała twoja kariera zawodowa?

Jeżeli takie pytanie pojawia się na początku rozmowy, prawdopodobnie pracodawca używa go jako “łamacza lodu”. Może też świadczyć o tym, że pracodawca decyduje się na zatrudnienie kandydata, ale potrzebuje jeszcze kilku informacji, które przekonają go, że to dobra decyzja.

Ważne jest, abyś wiedział, jak odpowiedzieć na to bardzo ważne pytanie. Jeśli jest to pierwsze pytanie, twoja odpowiedź będzie mieć kluczowe znaczenie i może przesądzić o tym, czy pracodawca będzie tobą bardziej zainteresowany, czy też na odwrót.

Oto, jak możesz odpowiedzieć na to pytanie:

 • Wyjaśnij jak przebiegała twoja ścieżka zawodowa,
 • Wspomnij o tym, jak widzisz swoją karierę zawodową w danej branży,
 • Przedstaw swoje motywacje, podkreślając dlaczego chcesz dołączyć właśnie do tej firmy,
 • Możesz wspomnieć, dlaczego wybrałeś dany kierunek studiów lub zdecydowałeś się na dany zawód,
 • Przedstaw się (powiedz, kim jesteś, co robisz i dlaczego to robisz),
 • Wspomnij, dlaczego szukasz nowej pracy.
📌Pamiętaj, że liczy się twoje życie zawodowe, a nie prywatne. Nie wspominaj o swoim życiu pozazawodowym – nie jest to informacja ważna dla pracodawcy i może ci tylko zaszkodzić.

Jako bazę możesz wykorzystać swoje podsumowanie zawodowe, które napisałeś w CV. Nie powtarzaj go jednak słowo w słowo. Skup się na doprecyzowaniu informacji. Możesz też wspomnieć o tym, jak radzisz sobie z obowiązkami, albo o dodatkowych szkoleniach czy zdobytych kwalifikacjach.


opowiedz mi o sobie

O czym powinienem wspomnieć, odpowiadając na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Gdy ankieter powie: „opowiedz mi o sobie”, nie zastygaj, nie okazuj nerwów, braku pewności siebie czy wątpliwości. Pamiętaj, że umiejętność komunikacji jest ważna niemal w każdej pracy.

Oto kilka przykładów tematów, które możesz poruszyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytanie:

 • Opowiedz o doświadczeniu zawodowym.
 • Wspomnij o swoim wykształceniu.
 • Opisz pracę, którą obecnie wykonujesz. Pomijaj temat firmy, w której pracujesz, ale opisz rolę, którą odgrywasz.
 • Wspomnij o wszelkich szkoleniach i kursach. Nie zapomnij pochwalić się znajomością języków obcych.
 • Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy też nie, wspomnij o swoich celach zawodowych i motywacji.
 • Możesz opisać też, gdzie widzisz siebie za 5 lub 10 lat. Przedstaw swoją wymarzoną pracę, ale bądź też realistą – mierz siły na zamiary. Stanowisko powinno być też związane z firmą lub chociaż sektorem, w którym starasz się o pracę.
 • Przedstaw też swoje najlepsze strony i umiejętności, wyjaśniając w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju zespołu.

Rozmowa kwalifikacyjna – zbuduj odpowiedź, która działa na twoją korzyść

Powinieneś wykorzystać tę część rozmowy o pracę na swoją korzyść. Rekruter daje ci możliwość podkreślenia twoich mocnych stron. Weź pod uwagę te wskazówki, aby udzielić dobrej odpowiedzi:

 • Przygotuj swoją odpowiedź z wyprzedzeniem.
  Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną poświęć czas na przećwiczenie odpowiedzi, biorąc za punkt odniesienia wizerunek ciebie jako profesjonalisty, który chcesz przedstawić oraz wrażenie, jakie chcesz wywrzeć na rekrutujących. Mając przygotowane gotowe odpowiedzi unikniesz niezręcznej ciszy.
 • Dopasuj odpowiedź do stanowiska i firmy.
  Rekruter chce, abyś przekonał go, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do tej konkretnej pracy. Twoja odpowiedź musi pasować zarówno do stanowiska, jak i firmy.
 • Bądź zwięzły i konkretny.
  Krótka, stanowcza, trafna i zrozumiała odpowiedź wystarczy, aby osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną zobaczyła ciebie z jak najlepszej strony.
 • Podkreśl swoje mocne strony.
  Zawsze zachowuj pozytywne nastawienie. Chodzi o podkreślenie swoich mocnych stron. Słabe strony powinny pojawić się w rozmowie wyłącznie wtedy, kiedy potencjalny pracodawca pyta o nie wprost.
 • Bądź szczery.
  Nie kłam. Rekruterzy mają duże doświadczenie i szybko wykryją kłamstwo. Wówczas stracisz swoją szansę na pracę. Jeżeli dopiero masz przed sobą pierwsze doświadczenie zawodowe albo niedawno ukończyłeś szkołę, nie musisz kłamać, ani tego ukrywać.
📌Pamiętaj, że podczas rozmowy rekruterzy oceniają zarówno twoje odpowiedzi, jak i mowę ciała. Postaraj się zaprezentować obraz osoby pewnej siebie. Przejrzyj też ofertę pracy, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności są najbardziej cenione w kandydatach.

Możliwe odpowiedzi

Jest kilka możliwości odpowiedzi na to pytanie. Pamiętaj, że zawsze będą się one różnić w zależności od sposobu, w jaki chcesz się zaprezentować i tego, co zawierała oferta pracy. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Zobacz gotowe odpowiedzi, które przygotowaliśmy i potraktuj je jako źródło inspiracji, które pomoże ci lepiej przygotować się do zdobycia pracy:

Przejdź do sedna

W zależności od tego, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna, możesz przejść od razu do sedna. Spójrz na przykład:

POPRAWNY
Jestem architektem od sześciu lat i specjalizuję się w budownictwie komercyjnym. Od początku mojej kariery w architekturze interesuję się budową funkcjonalnych przestrzeni dla firm. Moim celem jest stworzenie przyjaznych i atrakcyjnych miejsc pracy, w których pracownik czuje się komfortowo do tego stopnia, że ​​chce przybyć wcześniej do biura.

Właśnie to chcę osiągnąć, tworząc projekty budynków komercyjnych w Państwa firmie: stworzyć komfortowe przestrzenie, które pozwolą firmie zwiększyć produktywność jej pracowników, a co za tym idzie, przekazać pozytywny wizerunek swoim klientom.


opowiedz mi o sobie

Zacznij od ciekawej historii

To dobry sposób na przełamanie lodów i zaintrygowanie przyszłego szefa. O czym może być historia? O początku twojej kariery, o tym jak widzisz daną branżę, czego się nauczyłeś, etc.

Spójrz na przykłady:

Kto by pomyślał, że jedno wyjście do kina zadecyduje o mojej karierze. Kiedy zobaczyłem reklamę pewnego popołudnia w kinie, odkryłem, że chcę studiować marketing i pracować w branży.

Właśnie skończyłem studia z tej wspaniałej dziedziny i byłoby dla mnie zaszczytem wkroczyć na rynek pracy ramię w ramię z tą agencją. Tworzenie kampanii reklamowych zdolnych przeniknąć do umysłu docelowego konsumenta jest tym, co motywuje mnie do dalszego działania.


Posiadam tytuł magistra psychologii, dzięki któremu udało mi się zrozumieć, jak działa ludzki umysł i jak poprzez reklamę możemy połączyć się z klientem. To właśnie to uczucie sprowadziło mnie tutaj. Chcę tworzyć unikalne kampanie, których konkurencja się nie spodziewa i których konwersja przekracza najśmielsze oczekiwania.


📌Opowiedzenie ciekawej historii sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy aplikujesz o stanowisko w branży kreatywnej. Dzięki takiej odpowiedzi pokazujesz pracodawcy, jak w praktyczny sposób możesz wykazać się na danym stanowisku.

Opowiedz, jak rozwinąłeś się zawodowo

Osoba, którą byłeś, kiedy zaczynałeś karierę, nie jest tą samą osobą, która pojawiła się dzisiaj na rozmowie kwalifikacyjnej. Poinformuj rekrutera, jak zmieniła się twoja wiedza, doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia... Wyjaśnij, że twoim celem jest nieustanny rozwój.

Oto przykład:

POPRAWNY
Cztery lata temu zaczynałam jako pomoc kuchenna w jednym celu: uczenia się od najlepszych, aby stać się jedną z najlepszych. Robiłam wszystko, żeby tak było. Przez całą moją karierę przeżyłam satysfakcjonujące doświadczenia: od błędów do osiągnięć. To właśnie sprawiło, że jestem profesjonalistką, która jest tutaj dzisiaj, by wykonać ten duży krok: aplikować na stanowisko szefa kuchni, spełniając jedno z moich największych marzeń.

Jak przygotować się do pytań na rozmowie kwalifikacyjnej?

Improwizacja nie zawsze przynosi pożądane rezultaty, a tym bardziej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie chcesz dać się zaskoczyć rekruterowi, przygotuj się przed pójściem na rozmowę. Zaszedłeś za daleko, aby teraz zostawić twoją karierę w rękach przypadku.

Przygotowanie odpowiedzi na wszystkie pytania będzie miało duży wpływ na wynik w kolejnych etapach rekrutacji.

Te wskazówki pomogą ci skutecznie odpowiedzieć na wszystkie pytania:

 • Poznaj firmę. Jej wartości, filozofię, produkty, usługi… Musisz wiedzieć, do jakiej firmy chcesz dołączyć.
 • Przećwicz odpowiedź. Stań przed lustrem i wyobraź sobie siebie przed rekruterem w chwili, gdy mówi „opowiedz mi o sobie”. Wspomnij o swojej karierze, szkoleniu, językach, umiejętnościach... Przećwicz odpowiadanie na pytania, nagraj to, a następnie przeanalizuj video, aby ocenić swoje odpowiedzi, a także język ciała.
 • Wyobraź sobie siebie pełniącego dane stanowisko. Doda ci to pewności siebie i zwiększy motywację do pozytywnego przejścia przez rozmowę.

Wielu kandydatów traci swoją szansę na zdobycie pracy po usłyszeniu “opowiedz mi o sobie”. Są oni przerażeni, zaczynają się jąkać, nie wiedzą, co powiedzieć. Ty jednak wiesz już, jak przygotować odpowiedź na to pytanie, a więc wykorzystaj to na swoją korzyść i zdobądź wymarzoną pracę.


opowiedz mi o sobie

Czego nie mówić, odpowiadając na to zagadnienie?

Szczerość jest wysoko ceniona, ale z umiarem. Istnieją informacje, które nie mają znaczenia ani dla stanowiska, ani dla rekrutera. Wspominanie o nich może ci zaszkodzić.

Niektóre tematy, o których nie powinieneś wspominać to:

 • Informacje osobiste. Unikaj komentowania szczegółów dotyczących twojego domu, rodziny, ogólnie życia prywatnego.
 • Negatywne szczegóły twojej poprzedniej pracy. Żadna firma nie chce pracować z kimś, kto źle mówi o swoim poprzednim pracodawcy.
 • "Nie wiem". Nawet doskonałe CV i list motywacyjny nie pomogą ci, jeśli wypowiesz to sformułowanie.
 • Inne oferty. Nie próbuj wywierać presji na rekruterze, mówiąc mu, że masz inne oferty czekające na twoją odpowiedź. Takie zagranie jest ryzykowne i może zadziałać na twoją niekorzyść.

Pytanie “opowiedz mi o sobie” nie musi być wyzwaniem

Wymień najważniejsze informacje dotyczące twojego wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Istnieją rzeczy, które lepiej pominąć, odpowiadając na tę kwestię, na przykład twoje życie osobiste.

Twoim celem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zrobienie jak najlepszego wrażenia. Unikaj więc wypowiadania się w negatywny sposób o poprzednim pracodawcy czy pełnionym przez ciebie stanowisku. Odwróć pytanie i skup się na swoich osiągnięciach i mocnych stronach.

Nie próbuj za dużo kryć. Niewiele osób wie, jak poprawnie odpowiedzieć na „opowiedz mi o sobie” podczas rozmowy o pracę, ponieważ uważają one, że należy podsumować swoje życie, a wiesz już, że tak nie jest. Rekruterzy chcą informacji zawodowych, a nie osobistych.

Gdy to zrozumiesz, zobaczysz, że to zagadnienie to nie wyzwanie, a moment, który może sprawić, że wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Zakończenie

Oto szybkie podsumowanie najważniejszych informacji, o których warto pamiętać, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną:

 • Nie okazuj strachu, nieufności ani niepewności. Bądź pewny siebie i zwięźle odpowiadaj na pytania rekrutera.
 • Ważne są pierwsze słowa. Możesz najpierw przełamać lody, opowiadając krótką historię, o ile ma ona związek z twoją karierą lub stanowiskiem.
 • Nie powtarzaj dokładnie tego, co jest w twoim CV.
 • Nie wspominaj o informacjach lub tematach niezwiązanych z zatrudnieniem.

Kiedy szukasz pracy i idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, bądź przygotowany. Zwiększa to twoje szanse na odniesienie sukcesu w procesie selekcji, rozwianie wątpliwości, podkreślenie swoich mocnych stron i, w najlepszym wypadku, usłyszenie długo oczekiwanego „jesteś zatrudniony”.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV