Najlepiej płatne zawody na Litwie 2022

Mimo tego, że płaca minimalna w Polsce wzrosła, wysoka inflacja i zwiększające się koszty życia w kraju nad Wisłą sprawiają, że obywatele coraz częściej zastanawiają się nad wyjazdem do pracy za granicę.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Większość osób szuka pracy w krajach Unii Europejskiej, najczęściej wyjeżdżając “na Zachód”, czyli na przykład do Niemiec, Anglii, a także Skandynawii. Warto jednak przyjrzeć się sytuacji na litewskim rynku pracy.

Choć nie jest to dość popularny kierunek dla emigracji zarobkowej, warto zwrócić uwagę na ten kraj. Sytuacja gospodarcza Litwy rozwija się, szczególnie od czasów wprowadzenia euro. Można liczyć na zwiększające się zarobki oraz otrzymywanie pensji w bardziej stabilnym od złotego euro.

Jeżeli zastanawiasz się, czy litewski rynek pracy jest dla ciebie dobrym wyborem, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Omawiamy w nim, na jakie zarobki mogą liczyć osoby pracujące na Litwie oraz jacy specjaliści są tam najbardziej poszukiwani.

Ile zarabiają Litwini?


Najlepiej płatne zawody na Litwie 2022

Płaca minimalna u Litwinów

Wysokość minimalnej płacy na danym rynku często wpływa na to, jak kształtują się średnie zarobki. Płaca minimalna to stawka według której ustala się pensje bardziej doświadczonych i lepiej wykwalifikowanych pracowników.

💡Od 2015 roku stawka minimalna za naszą wschodnią granicą, na Litwie, stale rośnie. Związane jest to przede wszystkim z wprowadzeniem euro.

Poniżej przedstawiamy informacje na temat płacy minimalnej w 2022 roku:

  • Płaca minimalna wzrosła z 642 euro brutto do 730 euro miesięcznie.
  • Minimalna stawka godzinowa wzrosła z 3,93 do 4,47 euro.
  • Kwota dochodu wolnego od podatku także wzrosła i obecnie wynosi ona 460 euro.
  • Osoby, które zarabiają średnią krajową, czyli 1678 euro miesięcznie, nie skorzystają ze wzrostu kwoty dochodu wolnego od podatku.
  • Decydując się na pracę na Litwie, powinieneś wiedzieć, że stawka minimalna może być płacona tylko tym osobom, które są wykwalifikowane do wykonywania danej pracy.

Powyższe informacje podajemy za l24.lt.

Średnie zarobki na Litwie

W 2022 roku średnie zarobki na Litwie we wszystkich sektorach wynosiły 1780 euro miesięcznie brutto.

Na najwyższe średnie zarobki brutto mogą liczyć osoby zamieszkujące okręg wileński, gdzie średnia miesięczna pensja wynosi 1978 euro. Najniższą średnią zarobków notuje się w okręgu tauroskim, z wynikiem 1401 euro.

Drugim najlepiej zarabiającym regionem jest Obwód Kowieński z wynikiem 1782 euro brutto na miesiąc. Na trzecim miejscu jest Obwód Kłajpedzki z wynikiem 1652 euro.

Branże oferujące jedne z największych zarobków na Litwie

Na litewskim rynku pracy poszukiwani są przede wszystkim trzy grupy pracowników. Podobnie jak i w innych państwach, brakuje pracowników fizycznych, przykładowo z branży budowlanej. Jeżeli więc ukończyłeś technikum budowlane, a nawet szkołę zawodową, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy u naszych sąsiadów. Warto jednak pamiętać, że na rynku litewskim istnieje już dość spora konkurencja w branży, a więc musisz wyróżniać się umiejętnościami.

Tak, jak w większości krajów, istnieje także duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT. Sektor informatyczny oferuje najwyższe zarobki na Litwie. Jeśli zdobyłeś odpowiednie wykształcenie, a także masz już doświadczenie w branży, możesz przebierać w wielu ofertach i negocjować warunki zatrudnienia.

Przemysł spożywczy i inne branże handlowe także potrzebują pracowników. Dobra wiadomość jest taka, że pracownicy poszukiwani są niemal na wszystkie stanowiska, a więc nawet jeżeli jesteś początkującym kandydatem, nadal masz szansę na znalezienie dobrej oferty pracy na Litwie.

Oto kilka zawodów, w których można zarobić najlepiej:

  • Inżynier baz danych – specjaliści z tej branży mogą liczyć na zarobki od 2 800 euro miesięcznie, aż do 6 900 euro.
  • Na powyższe “widełki” mogą także liczyć Java Developerzy.
  • Specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT mogą liczyć na trzecie najwyższe zarobki, które oscylują między 2 500, a 4 000 euro miesięcznie.
  • Konsultant ds. jakości obsługi klienta może zarobić między 1 950 a 2 180 euro na miesiąc.
  • Powyżej 1 650 euro zarabiają także specjaliści HR, starsi księgowi, analitycy finansowi oraz inżynierowie logistycy.

najlepiej płatne zawody na litwie

Jak zdobyć dobrą pracę na Litwie?

Bądź ekspertem w swojej dziedzinie

Niezależnie od miejsca, w którym chcesz znaleźć pracę, warto znać się na rzeczy. W szczególności, jeżeli oczekujesz średnich zarobków lub nieco wyższej pensji, koniecznie jest, aby wybrać dziedzinę, w której chcesz zostać lub już jesteś ekspertem.

📌 Im więcej masz doświadczenia i im lepsze jest twoje wykształcenie lub staż, tym łatwiej będzie ci znaleźć pracę.

Choć do zawodów fizycznych zazwyczaj nie musisz ukończyć szkoły średniej, to warto pamiętać, że na początku prawdopodobnie nie będziesz otrzymywał bardzo wysokich zarobków.

Dokładnie zapoznaj się z tamtejszym rynkiem pracy

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe za granicę, warto dokładnie przeanalizować rynek pracy. Możliwości zarobkowe są bardzo często zależne także od rejonu oraz branży. Jeżeli rozważasz pracę za granicą, sprawdź, czy stanowisko, o które się ubiegasz jest deficytowe, a także czy zarobisz nieco więcej niż w Polsce.

Oczywiście być może chcesz wyjechać z Polski, aby zobaczyć trochę świata – wówczas wyższa pensja może nie być dla ciebie tak istotna. Jeżeli jednak chcesz zarobić nieco więcej, a potem wrócić do rodziny, warto przeanalizować, czy nie lepiej zostać w Polsce lub znaleźć pracę w innym kraju, na przykład w Niemczech.

Napisz idealne podanie o pracę

Dzięki konkretnym umiejętnościom, doświadczeniu zawodowemu i wykształceniu będziesz miał nie tylko większe szanse na zdobycie pracy na Litwie, ale także łatwiej będzie ci negocjować lepsze warunki zatrudnienia.

Musisz jednak wiedzieć, jak przedstawić informacje o swojej karierze w podaniu o pracę. Na naszej stronie internetowej znajdziesz przykłady życiorysów zawodowych dla wielu różnych zawodów wraz z omówieniem. Skorzystaj z nich, aby dowiedzieć się, co powinno zawierać twoje podanie.

Koniecznie sięgnij też po nasze szablony i kreator CV, aby w zaledwie kilku krokach stworzyć podanie, które zachwyci pracodawcę!


Najlepiej płatne zawody na Litwie 2022

Najczęściej zadawane pytania

Czy do pracy na Litwie muszę napisać podanie o pracę po litewsku?

To zależy od tego, czego oczekują pracodawcy. Sprawdź informacje w ofercie pracy. Zazwyczaj jednak możliwe jest wysłanie życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego w języku angielskim. Pamiętaj, że nasz kreator CV oferuje różne wersje językowe – za pomocą jednego kliknięcia możesz zmienić język dokumentu i nagłówków, jednak treść musisz wypełnić sam w odpowiednim języku.

Czy opłaca się wyjechać do pracy na Litwie?

Ta kwestia zależy od twoich preferencji oraz wybranej branży, w której chcesz pracować. Choć wysokość wynagrodzeń u naszych sąsiadów jest wyższa, niestety wyższe są też koszty utrzymania i ceny produktów. Gospodarka Litwy prężnie się rozwija, a dane z poprzedniej dekady dają nadzieję na to, że wzrost gospodarki można powiązać ze wzrostami pensji.

Przemyśl więc wszystkie “za i przeciw”, a następnie podejmij decyzję, która będzie najlepsza dla ciebie.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV