Kłamstwo w CV – dlaczego nie warto kłamać w swoim podaniu o pracę

Na rynku pracy pojawiają się często oferty pracy, gdzie musisz mieć 25 lat, ukończone dwa kierunki studiów oraz 15 lat doświadczenia. Takie wymagania mogą przysporzyć sporo nerwów a nawet sprawić, że kandydaci zaczną kłamać w podaniu o pracę.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV
Tabela treści
Spis treści

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz moje CV

Pamiętaj jednak, że kłamanie w CV to dość poważna sprawa, która może kosztować cię utratę pracy, a nawet nieść za sobą poważniejsze konsekwencje.

W tym artykule opisujemy, czym grozi kłamstwo w CV, o czym lepiej nie wspominać i czy warto wpisywać pracę na czarno do życiorysu zawodowego. Zaczynajmy!

Co grozi za kłamstwo w CV?


kiedy nakłamałeś w cv

Możesz mieć pewność, że rekruterzy s w stanie szybko zweryfikować, czy informacje zawarte w twoim podaniu są prawdziwe. Jeżeli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, możesz pożegnać się ze swoją szansą na zdobycie pracy.

Aż 95% pracodawców było w stanie zweryfikować, że kandydat kłamie, już podczas rozmowy o pracę (za raport HR Polska). Przyłapanie na kłamstwie oznacza utratę wiarygodności kandydata. Rekruter nie będzie nam wierzył, a przecież zaufanie to podstawa. Jak pracodawca miałby powierzyć ci na przykład hasło do systemu czy klucz do magazynu, skoro kłamiesz?

Wygłupisz się przed rekruterem

Rozmowa o pracę to dość stresujący moment. Z pewnością nie chcesz się dodatkowo pocić tylko dlatego, że mocno podkoloryzowałeś swoje umiejętności. Rekruterzy mają doświadczenie i wiedzą dokładnie, jakie pytania zadać, aby odkryć, czy to, co kandydat podał w swoim CV jest prawdą. Z pewnością najesz się wstydu, jeżeli pracodawca odkryje, że kłamiesz.

Stracisz otrzymaną pracę

Wyobraź sobie, że nakłamałeś w CV odnośnie najważniejszej umiejętności, która jest niezbędna do wykonywania zawodu. Pracodawca szybko się zorientuje, że nie masz kluczowej kompetencji i nie radzisz sobie z obowiązkami. Stracisz wówczas swoją pracę. Czasem lepiej otwarcie od razu przyznać, że nie posiadasz danej umiejętności, ponieważ pracodawcy coraz częściej decydują się na szkolenie pracowników.

Wyrobisz sobie złą opinię

Słyszałeś kiedyś sformułowanie “czarny PR”? Właśnie to może spotkać cię, jeżeli rekruter przyłapie cię na kłamstwie. Coraz częściej osoby rekrutujące, a także szefowie z danej branży komunikują się ze sobą w sprawie kandydatów i pracowników. Jeżeli rekruterzy poinformują innych o tym, że kłamiesz, możesz mieć ogromne trudności ze znalezieniem pracy.

Narazisz się na konflikt

Wyobraź sobie, że w pracy trafiasz do zespołu z osobą, która nie ma kwalifikacji potrzebnych do wykonywania swoich obowiązków. W efekcie to na ciebie spada większość zadań, a nowy pracownik nie potrafi nic zrobić lub ciągle prosi o pomoc. Z pewnością nie jest to miła sytuacja dla żadnej ze stron, a właśnie tym może zaowocować kłamstwo w CV.


kiedy nakłamałeś w cv

Kłamałem, aby zdobyć pracę – czy mogę trafić do więzienia?

Wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy, że kłamiąc w CV, być może popełnia przestępstwo. A więc krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, kłamiąc w podaniu o pracę, możesz trafić do więzienia. Oczywiście nie w większości przypadków.

Przykładowo, jeżeli twoje podanie zawiera umiejętności, których faktycznie nie masz, popełniasz wykroczenie.

Jednak, gdy do podania dołączasz dokumenty, które są sfałszowane, na przykład dyplom ukończenia szkoły, popełniasz przestępstwo. W takiej sytuacji może nawet dojść do powiadomienia prokuratury.

Karą za fałszowanie dokumentów może być:

  • Grzywna,
  • Ograniczenie wolności,
  • Pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeżeli pracodawca przyłapie cię na kłamstwie już po tym, jak cię zatrudni, może cię zwolnić dyscyplinarnie, a do tego zażądać zwrotu wypłaconych ci pieniędzy.

💡 Z raportu “Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy”, sporządzanego przez IBBC Group wynika, że aż 81% rekruterów miało do czynienia z kandydatami, którzy kłamali lub podawali niepełne informacje, aby zdobyć pracę.

Czy pisać o nieukończonych studiach w CV?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wpisywać nieukończone studia do życiorysu zawodowego. Czy podawanie takiego szczebla edukacji bez wspomnienia o tym, że nie został on ukończony nie jest już kłamstwem?

Jak najbardziej możesz podać odbyte, ale nieukończone studia czy kursy w swoim CV. Jednak pamiętaj, że nie możesz wpisać tytułu naukowego, którego nie obroniłeś. Przykładowo, studiowałeś na studiach magisterskich, ale ich nie ukończyłeś: podaj informację o tym, że studiowałeś, ale nie pisz, że masz tytuł magistra.

Nie musisz wpisywać w swoim curriculum vitae, że przerwałeś studia. Wystarczy, że poinformujesz o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy pracodawca zapyta cię o wykształcenie. Na rozmowę kwalifikacyjną możesz przynieść indeks czy raport z USOSa, aby mieć dowód, że faktycznie studiowałeś.

Czy do CV warto wpisać pracę wykonywaną na czarno?

Niestety realia na rynku pracy są takie, że wiele osób pracuje na czarno. Pamiętaj jednak, że doświadczenie można zdobyć nie tylko pracując na pełen etat w oparciu o umowę o pracę. Nawet podczas pracy na czarno zdobywasz doświadczenie zawodowe, którym możesz podzielić się w swoim podaniu.

Ważne jest, aby nie wpisywać do CV obowiązków czy stanowisk, których rzeczywiście nie pełniłeś. Jeśli pracodawca zapyta cię o konkretną posadę, poinformuj, że była to praca bez umowy. Aby udowodnić, że rzeczywiście pracowałeś na danym stanowisku, koniecznie opisz swoje obowiązki, a także umiejętności i konkretne sytuacje, w których je wykorzystałeś.


kiedy nakłamałeś w cv

Jak zadbać o to, by CV wyglądało idealnie?

Użyj naszego kreatora, aby stworzyć idealne podanie o pracę. Korzystając z szablonu CV, bez problemu stworzysz życiorys zawodowy, który zachwyci rekruterów. Co więcej, będziesz miał pewność, że nie pominąłeś żadnej istotnej kwestii.

Nie zapomnij o stworzeniu sekcji z nagłówkiem, doświadczeniem zawodowym, podsumowaniem życiorysu, wykształceniem i umiejętnościami. Zadbaj o to, by wpisać w nie tylko prawdziwe informacje.

💡Tworząc swoje CV, pamiętaj, że twój adres e-mail to nie nazwa użytkownika na portalu społecznościowym. Zadbaj o to, by wyglądał on profesjonalne.

Jeżeli stworzyłeś podanie o pracę w naszym kreatorze CV, ale poniosła cię fantazja podczas opisywania swoich umiejętności, wpisz dane logowania i zaloguj się do swojego konta, a następnie edytuj swoje dokumenty aplikacyjne, by uniknąć błędów.

Kłamstwo w CV – podsumowanie artykułu

Wiesz już, że kłamstwo w CV nie popłaca, a wręcz może kosztować cię twoją szansę na pracę, a nawet zaowocować konsekwencjami prawnymi. Pamiętaj, że dobrze napisane, szczere CV to klucz do sukcesu, nawet jeżeli jesteś dopiero początkującym kandydatem.

Zajrzyj na naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania życiorysu zawodowego. Koniecznie skorzystaj z naszych szablonów, aby stworzyć podanie, które zachwyci rekruterów. Z taką pomocą kłamstwo będzie zupełnie zbędne!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV