Jak napisać CV ucznia? Dokładny przewodnik
Być może chcesz zdobyć dodatkowe pieniądze na nowy telefon czy ubrania, albo szukasz pracy, dzięki której zaoszczędzisz nieco na wymarzone studia czy też zagraniczne wakacje? Niezależnie od twojego celu, będziesz musiał napisać CV ucznia, które przekona pracodawcę, że warto cię zatrudnić.
Przykładowe CV dla ucznia
Anna Nowak
anna.nowak@gmail.com
123 345 567
Warszawa
Podsumowanie
Jestem uczennicą liceum ogólnokształcącego nr 3 w Warszawie na profilu filmoznawczym. Ze względu na moje zainteresowanie światem filmu, chcę rozpocząć swoją pierwszą pracę w kinie “Muza”. Posiadam aktualną książeczkę sanepidowską i mam doświadczenie w pracy jako kelnerka.
Umiejętności
- Biegła znajomość pakietu MS Office
- Serwowanie potraw
- Obsługa kasy fiskalnej
- Umiejętność pracy w systemie zmianowym
- Praca w zespole
- Umiejętność pracy pod presją czasu
Doświadczenie zawodowe
Kelnerka
Restauracja XYZ
2021-2022
- Zbierałam zamówienia od klientów.
- Serwowałam potrawy.
- Obsługiwałam kasę fiskalną.
Wykształcenie
Profil Filmoznawczy
Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Warszawie
2020-obecnie
- Brałam udział w organizacji cateringu na studniówce.
- Otrzymałam stypendium dyrektora dla najlepszych uczniów.
Jeżeli nie wiesz jak napisać curriculum vitae, nie martw się, jesteś w idealnym miejscu. W tym artykule zaprezentujemy, jak krok po kroku napisać świetny życiorys zawodowy, dzięki któremu zdobędziesz swoją pierwszą pracę.
Doświadczenie zawodowe to nie wszystko, co oznacza, że masz szansę na zdobycie pracy nawet jako początkujący kandydat. Potencjalni szefowie bardzo często szukają świeżo upieczonych absolwentów szkół, a nawet uczniów, ze względu na ich świeże spojrzenie na rynek pracy, otwartość, pozytywne nastawienie, a także gotowość do podejmowania wyzwań.
Profesjonalne CV dla ucznia musi zawierać wszystkie istotne informacje, zaprezentowane w ciekawy sposób. Jeżeli chcesz napisać CV ucznia, które wyróżni cię na tle konkurencji, skorzystaj z naszych wzorów CV, dzięki którym napisanie pierwszego życiorysu będzie proste i szybkie.
Jeśli poświęcisz procesowi pisania aplikacji odpowiednio dużo uwagi i skonstruujesz idealne CV, masz szansę na zdobycie pierwszej pracy, nawet jeżeli nie masz żadnego doświadczenia.
Fakty na temat pracy uczniów
Brak doświadczenia czasem stanowi przeszkodę, jeżeli chodzi o szukanie pracy. Warto jednak pamiętać, że:
- Niektórzy pracodawcy uważają, że osoby bez doświadczenia są gotowe do pracy, mają pozytywne nastawienie i chcą się rozwijać, dzięki czemu są idealnymi kandydatami.
- Osoby bez doświadczenia zawodowego mogą skorzystać z programów stażowych czy też praktyk, aby zdobyć pierwsze doświadczenia.
- Uczniowie i studenci są chętnie zatrudniani przez firmy, ze względu na niższe koszty zatrudnienia dla pracodawcy.
CV nastolatków – jak powinno wyglądać
Aby napisać pierwsze CV, które będzie skuteczne, musisz wiedzieć, co dokładnie powinno się znaleźć w życiorysie zawodowym ucznia. Sięgnij po nasz kreator CV i skorzystaj ze wzorów, aby napisać CV i list motywacyjny ucznia, dzięki któremu pokonasz konkurencję.
Szablon CV pozwoli ci na ustrukturyzowanie wszystkich informacji we właściwy sposób. Co więcej, korzystając ze wzoru CV ucznia będziesz miał pewność, że nie pominiesz żadnej ważnej informacji.
👇Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się, jakie sekcje powinny się znaleźć w CV dla ucznia.
Idealna konstrukcja CV ucznia
W związku z tym, postaraj się przedstawić wszystkie informacje w czytelny, ale też ciekawy sposób. Nawet jeżeli otrzymujesz wyróżnienia za wzorową naukę i masz cenne doświadczenie zdobyte np. na praktykach zawodowych, możesz mieć problem ze znalezieniem pracy, jeżeli nie wiesz jak zaprezentować te dane.
CV dla ucznia musi zawierać nagłówek, czyli sekcję, w której podajesz swoje dane osobowe: imię i nazwisko. Nie może w nim także zabraknąć informacji na temat edukacji oraz umiejętności. Postaraj się także dodać sekcję z doświadczeniem, nawet jeżeli ukończyłeś tylko staż czy praktyki.
Aby wyróżnić swoje CV ucznia na tle innych aplikujących, dodaj także podsumowanie zawodowe czy też cele zawodowe, aby przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Doskonałym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera jest także zaprezentowanie dodatkowych sekcji, w których zaprezentujesz swoje wyjątkowe osiągnięcia, zainteresowania czy umiejętności.
W dalszej części tego artykułu omawiamy dokładnie, jak stworzyć poszczególne sekcje CV dla ucznia.
Format CV dla ucznia – jaki wybrać
Format CV, czy też jego układ, to sposób na ustrukturyzowanie informacji w podaniu o pracę. Istnieją trzy formaty:
- Chronologiczny,
- Funkcjonalny,
- Mieszany.
Jako osoba pisząca swoje pierwsze CV najprawdopodobniej powinieneś wybrać układ funkcjonalny. Taki układ polecany jest przede wszystkim osobom początkującym na rynku pracy oraz tym, które zmieniają branżę. Najważniejsze w nim są umiejętności kandydata, a nie historia zatrudnienia. Oznacza to, że CV funkcjonalne nieco “ukrywa” braki dotyczące doświadczenia zawodowego.
Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat zalet i wad życiorysu funkcjonalnego.
Jeżeli posiadasz już jakiekolwiek doświadczenie w pracy, nawet w postaci stażu, projektu czy pracy sezonowej, możesz także wybrać układ chronologiczny. Jako pierwsza pojawia się w nim historia zatrudnienia, następnie wykształcenie, a dopiero potem umiejętności. Jest to format najbardziej rozpoznawany przez pracodawców, więc może się sprawdzić, jeżeli masz nawet niewielkie praktyczne doświadczenie.
Uczniowie powinni unikać układu mieszanego. Taki format łączy w sobie cechy dwóch poprzednich i polecany jest wyłącznie osobom z ogromnym doświadczeniem zawodowym, na przykład kandydatom ubiegającym się o stanowiska kierownicze. Być może w przyszłości z niego skorzystasz, ale z pewnością nie będzie to dobry wybór na początku kariery.
“Sprzedaj się!”, czyli sekcja z podsumowaniem zawodowym
Sekcja z podsumowaniem zawodowym powinna od razu pokazywać rekruterowi, jakie są twoje największe atuty. Zaprezentujesz w nim najważniejsze informacje o sobie w ciekawy sposób.
Warto pamiętać, że podsumowanie życiorysu, choć popularne w innych krajach, w Polsce nadal jest nowością. Właśnie dlatego dodanie go do CV to doskonały sposób na wyróżnienie się na tle innych.
Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia zawodowego, stwórz sekcję z celami zawodowymi, w której zawrzesz informacje na temat swoich umiejętności oraz tego, jak chcesz się rozwijać.
Jeżeli chcesz stworzyć dobre podsumowanie życiorysu, spójrz na wymagania podane w ofercie pracy.
PRZYKŁAD
Oferta pracy:
Od kandydatów oczekujemy:
- Gotowości do pracy w systemie zmianowym,
- Aktualnej książeczki sanepidowskiej,
- Dyspozycyjności do pracy w święta i weekendy,
- Statusu ucznia lub studenta.
Podsumowanie zawodowe
Doświadczenie zawodowe w CV dla ucznia
Zdobycie pierwszego doświadczenia stanowi nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak masz swoje pierwsze praktyczne doświadczenia za sobą, koniecznie wspomnij o nich w CV dla ucznia. Mogą to być nawet prace sezonowe, dorywcze, czy też staże zawodowe. Uczniowie technikum czy szkół zawodowych powinny wpisać tu praktyczne zajęcia zrealizowane w ramach obowiązkowego programu nauczania.
Opisując swoje pierwsze doświadczenia, nie zapomnij przy każdym wymienionym stanowisku wspomnieć o:
- Nazwie posady
- Nazwie firmy
- Czasie trwania zatrudnienia
Powyższe informacje to minimum. Jeżeli chcesz zaimponować pracodawcy, koniecznie opisz jakie były twoje obowiązki, a także pochwal się największymi osiągnięciami.
Każda informacja w życiorysie zawodowym powinna mieć związek z pracą, o którą się starasz. Jeżeli jednak jesteś początkującym kandydatem, który zdobył praktyczne doświadczenie w pracy w innej profesji czy branży, wspomnij o tym w sekcji z doświadczeniem. Dzięki temu potencjalny szef wie, że nie jesteś zupełnym żółtodziobem. Postaraj się także podkreślić umiejętności zdobyte w tej pracy, w szczególności, jeżeli są przydatne na stanowisku, na które aplikujesz.
Doświadczenie w CV ucznia technikum
Praktykant Mechanik
Salon ABC
Warszawa
2019-2020
- Prowadziłem stronę salonu na Facebooku zwiększając retencję klientów o 20%.
- Pod nadzorem starszego mechanika naprawiałem usterki w samochodach osobowych.
- Czyściłem samochody przed oddaniem ich klientom.
Brak doświadczenia
W przypadku, gdy aplikujesz o swoją pierwszą pracę czy staż, możesz pominąć tę sekcję. Nie martw się! Każdy kiedyś od czegoś zaczynał, a brak doświadczenia nie skreśla cię jako kandydata.
Możesz także podejść do tej sekcji kreatywnie. Pomyśl, czy być może uczęszczałeś na zajęcia w szkole lub kurs, podczas którego zdobyłeś konieczne do pracy umiejętności. A może sam realizujesz projekt, który mógłby ci pomóc w zdobyciu stanowiska, na przykład prowadzisz bloga, który mógłby stanowić dobre doświadczenie dla pracodawcy zatrudniającego copywriterów? Dobrym pierwszym doświadczeniem będzie także wolontariat.
Pamiętaj, że choć w pierwszej pracy raczej nie zarobisz milionów, zdobędziesz bezcenne doświadczenie, a może i poznasz ludzi, którzy w przyszłości pomogą ci w rozwoju twojej kariery.
Opisz swoje wykształcenie
Niemal każde przykładowe CV będzie miało sekcje z wykształceniem. Jest ona jedną z ważniejszych sekcji w życiorysie zawodowym. Ta część odgrywa szczególnie istotną rolę w podaniach osób, które nie mogą się jeszcze pochwalić doświadczeniem zawodowym.
Osoby, które ukończyły technikum czy szkołę zawodową, mogą zdobyć dodatkowe punkty za wykształcenie kierunkowe. Jeżeli jednak jesteś uczniem liceum czy nawet gimnazjum, nadal powinieneś wspomnieć o swojej szkole.
Opisując wykształcenie, podaj:
- Nazwę szkoły i kierunek/profil
- Miejscowość
- Czas trwania nauki
Spójrz na poniższy przykład:
Przykład
Liceum ogólnokształcące o profilu matematyczno-fizycznym
Warszawa
2018-2021
- Pomagam słabszym uczniom podczas spotkań pozalekcyjnych w przygotowaniu do matury.
- Otrzymuję stypendium dla najlepszych uczniów.
Sekcja z umiejętnościami – jak ją stworzyć
Osoby, które nie mają doświadczenia praktycznego, powinny skupić swoją uwagę na posiadanych umiejętnościach. To dzięki nim przekonasz potencjalnego szefa, że sprawdzisz się na proponowanym stanowisku.
W wielu firmach w celu prowadzenia rekrutacji używa się programów do śledzenia kandydatów, czyli specjalistycznych programów komputerowych, które skanują CV. Dzięki nim wiele podań jest odrzucana zanim w ogóle trafi na stół rekrutera.
Z pewnością nie chcesz zostać odrzucony zanim jeszcze pracodawca zobaczy twoje CV. Możesz temu zapobiec. Dokładnie przeczytaj ogłoszenie o pracę. Znajdziesz tam listę umiejętności, które są wymagane od kandydatów. To właśnie one będą słowami kluczowymi, które pozwolą przejść przez filtry programów.
Pamiętaj o następujących radach:
- Programy skanują CV i list motywacyjny, a więc upewnij się, że użyłeś słów kluczowych w obu dokumentach.
- Zapisz swoje umiejętności w takim samym brzmieniu, jak są podane w ofercie pracy.
- Jako pierwsze zawsze wymieniaj te swoje kompetencje, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę.
- Przed wysłaniem podania do kolejnego pracodawcy, spersonalizuj sekcję z umiejętnościami.
Umiejętności twarde
Umiejętności twarde to takie, bez których wykonywanie danej profesji nie byłoby możliwe. Są one nabyte, co oznacza, że można się ich nauczyć, np. podczas wykonywania praktycznych zadań lub w trakcie edukacji. Pamiętaj, że lista umiejętności będzie się różniła w zależności od tego, o jaką pracę i w jakiej branży się ubiegasz: pracownik biurowy będzie miał inne umiejętności twarde niż na przykład kelnerzy.
Oto przykład niektórych “uniwersalnych” umiejętności twardych, które mogą się przydać niemal w każdej pracy:
- Znajomość pakietu Microsoft Office
- Prawo jazdy kat. B
- Znajomość prawa pracy i zasad BHP
- Obsługa kasy fiskalnej
- Umiejętność obsługi kserokopiarki
Umiejętności miękkie
Takie kompetencje często są związane z cechami charakteru, choć części z nich można się także nauczyć i rozwijać. Takie umiejętności powinny znaleźć się w każdym CV, w szczególności uczniów rozpoczynających swoją przygodę na rynku pracy. Dzięki nim prezentujesz, czy jesteś osobą, z którą łatwo się współpracuje, czy jesteś gotowy do rozwoju, czy umiesz pracować w zespole itd.
Kompetencje miękkie to na przykład:
- Empatia
- Umiejętność pracy pod presją
- Zdolność do samodzielnej pracy
- Rzetelność
- Punktualność
- Umiejętność pracy zespołowej
- Przywództwo
- Pozytywne nastawienie
- Wysoka kultura osobista
Tworzenie curriculum vitae dla uczniów – dodatkowe sekcje
Jedną ofertą pracy może interesować się dziesiątka kandydatów. Pokaż pracodawcy, że to właśnie ty zasługujesz na uwagę, tworząc dodatkowe sekcje w swoim życiorysie zawodowym. Prezentując swoje szczególne kwalifikacje, możesz pokonać innych kandydatów, nawet tych, którzy mają lepsze doświadczenie lub wykształcenie.
Umiejętności informatyczne
Jeżeli jesteś młodym kandydatem i chcesz zdobyć pracę, pochwal się swoimi umiejętnościami informatycznymi. Podstawowa obsługa komputera, na przykład znajomość pakietu Office to już często wymagana podstawa. Jeżeli jednak znasz się na obsłudze innych programów, np. obróbce video czy graficznej, koniecznie wspomnij o tym w osobnej sekcji. Obecność firm w mediach społecznościowych jest coraz bardziej istotna, jeśli więc znasz się na SEO, reklamie na Instagramie, czy też budowaniu profilów w social mediach, koniecznie wspomnij o tym w tej części.
Pracodawca, który szuka na przykład kelnera, z pewnością doceni dodatkowe umiejętności, dzięki którym będzie on mógł zachęcić młodszych klientów do skorzystania z usług.
Języki
Według portalu money.pl znajomość jęzków obcych na polskim rynku pracy znacząco zwiększa szanse na zatrudnienie. Osoby władające obcym językiem zazwyczaj zarabiają więcej. Nawet jeżeli posługujesz się popularnym już językiem angielskim, możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Dodatkowa sekcja z językami obcymi to dobry pomysł na wyróżnienie się na tle konkurencji. Stwórz ją szczególnie wtedy, gdy znajomość dodatkowego języka jest wymaganym warunkiem zatrudnienia.
Nie jesteś pewien, jak stworzyć tę sekcję? Specjalnie dla ciebie napisaliśmy cały artykuł o tym, jak możesz zapisać swoje umiejętności językowe.
Zainteresowania
Wielu kandydatów umieszcza tę sekcję w CV, jednak niewielu robi to we właściwy sposób. Twoje pasje mogą wydawać ci się szalenie interesujące, jednak jeżeli nie mają związku z pracą, raczej nie zachwycą pracodawcy. Przykładowo, jeżeli twoim hobby są gry komputerowe, a ubiegasz się o pracę jako kelner, nie będzie to miało znaczenia. Jeżeli jednak chcesz dostać pracę w agencji medialnej, znajomość nowości ze świata gier może być twoim atutem.
Dodatkowe porady – CV bez doświadczenia
Jeżeli tworzysz swoje pierwsze CV, musisz zrobić wszystko, by przyciągnąć uwagę pracodawcy. Twoje CV musi być ciekawe, ale też perfekcyjne! Oto kilka rad, które pomogą ci w napisaniu idealnego CV dla ucznia:
- Wzór CV i szablony listu motywacyjnego pomogą ci w napisaniu podania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że w twoim podaniu niczego nie brakuje, a także, że twoje CV jest estetyczne i wygląda profesjonalnie.
- List motywacyjny to doskonały sposób na przekonanie pracodawcy, że jesteś ambitnym kandydatem. Aby napisać list motywacyjny ucznia, który zachwyci pracodawcę, sięgnij po nasz kreator CV.
- Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne, sprawdź, czy nie mają żadnych błędów ortograficznych, literówek lub niejasnych sformułowań.
- Sprawdź, czy podane dane kontaktowe są aktualne.
Napisz swoje pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu czujesz się nieco pewniej. Oto kilka podsumowujących porad:
- Stwórz podsumowanie zawodowe, w którym pochwalisz się jakimś szczególnym osiągnięciem, swoimi umiejętnościami oraz napisz, jakie są twoje cele zawodowe.
- Sięgnij po kreator CV, aby mieć pewność, że twoje podanie zawiera wszystkie kluczowe informacje.
- Przeanalizuj umiejętności i wymagania zawarte w ofercie pracy i dostosuj swoje CV uwzględniając te informacje.
- Aby wyróżnić się na tle konkurencji, dodaj dodatkowe sekcje.
- Twoje CV powinno zawierać bardziej szczegółowy opis wykształcenia.
- Nie zapomnij dodać do swoich dokumentów aktualnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Jeżeli nie dodasz tej informacji, pracodawca nie będzie mógł użyć twojego CV w procesie rekrutacji.
Zajrzyj na naszą stronę, gdzie znajdziesz podobne artykuły z poradami na temat tworzenia idealnego podania o pracę. Zacznij poszukiwania swojej pierwszej posady już dziś. Z naszymi wzorami CV bez problemu stworzysz dokumenty aplikacyjne, dzięki którym wyróżnisz się na tle innych kandydatów! Zdobądź swoje pierwsze doświadczenie na rynku pracy i przygotuj się na rozwój kariery.
Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę mieć ukończone 18 lat, aby zacząć legalnie pracować?
Nie, w Polsce pracę mogą także podjąć młodociani w wieku 15-18 lat, ale musi ona spełniać określone warunki. Praca ucznia w tym wieku nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie. Warto jednak pamiętać, że do godzin pracy zalicza się także godziny lekcyjne w szkole. W trakcie roku szkolnego młodociani nie mogą pracować więcej niż dwanaście godzin tygodniowo (wyłączając godziny lekcyjne). Prace wykonywane przez młodocianych uczniów muszą być lekkie i nie zagrażać życiu czy zdrowiu. Co więcej, zatrudniający musi stworzyć takie warunki pracy, które nie będą kolidować z nauką.
W jakich zawodach mogę dostać pracę bez żadnego doświadczenia?
W wielu pracach wymagane jest duże doświadczenie albo specjalistyczne wykształcenie wyższe. Przykładowo, aby zostać lekarzem czy prawnikiem, musisz przejść konkretną ścieżkę edukacyjną i zdobyć praktykę zawodową. Istnieje jednak wiele branż, w których można otrzymać pracę bez doświadczenia i wykształcenia.
Jeżeli nie masz doświadczenia, możesz aplikować na przykład o stanowisko sprzątacza czy też pracownika sklepu. Wiele osób bez wykształcenia wyższego zostaje pracownikami kuchni. Istnieje także wiele stanowisk pracy, w których wyższe wykształcenie nie jest wymagane, a doświadczenie można zdobyć podczas praktyk uczniowskich czy nawet freelancingu: może to być na przykład praca cieśli, piekarza, modela czy copywritera.
Zanim zaczniesz aplikować o pracę, pomyśl, jaka branża cię interesuje. Kto wie, może pierwsze zatrudnienie, które miało być tylko tymczasowe i dać ci dodatkowe pieniądze, przeobrazi się w profesjonalną karierę zawodową?
Zajrzyj na naszą stronę i użyj szablonów CV, które pomogą ci zdobyć pierwszą pracę!
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.