Jak napisać CV dla managera restauracji – kompletny przewodnik
Jeżeli pracujesz w gastronomii i marzysz o stanowisku kierowniczym, być może nadszedł czas, aby je zdobyć. Na stanowisko managera restauracje często rekrutują osoby, które pracowały na niższych stanowiskach, ale znają funkcjonowanie restauracji od podszewki.
Manager restauracji – wzór CV
Laura Kowalska
Kierowniczka restauracji
Płock
333 122 112
Laura.kowalska@gmail.com
Profesjonalne podsumowanie
Specjalizuję się zarządzaniem ekskluzywnymi restauracjami. Podczas mojej pracy zwiększyłam zadowolenie i rotację stałych klientów o 35%. Nadzorowałam zespół 50 osób, a dzięki moim umiejętnościom z zakresu zarządzania, cały zespół działał sprawnie i skutecznie, w efekcie czego otrzymał nagrodę ABC.
Doświadczenie
Kierowniczka restauracji
Restauracja Ekskluzywna
Płock
2019-2022
- Nadzorowałam pracę zespołu 50 osób, w tym kelnerów i kucharzy.
- Odpowiadałam za zwiększenie przychodów restauracji poprzez pracę nad usprawnieniem codziennych zadań.
- Opracowałam plan działania, dzięki któremu rozpoznawalność restauracji zwiększyła się o 60%.
Wykształcenie
Technikum Gastronomiczne
Profil: kucharz
Płock
2015-2018
Umiejętności
- Obsługa kasy fiskalnej
- Biegła obsługa komputera (wymień programy)
- Zarządzanie zespołem
- Przygotowywanie raportów
- Analizowanie danych i wykresów w celu zapewnienia lepszych wyników
- Przyjmowanie reklamacji
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów z klientami
- Wysoka kultura osobista
- Umiejętność pracy w stresujących sytuacjach
Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o stanowisko managera po raz pierwszy, czy jesteś już doświadczonym kierownikiem restauracji, musisz napisać skuteczne CV managera restauracji.
W tym tekście pokażemy ci najważniejsze sekcje CV i wyjaśnimy, co w nich zawrzeć. Ponadto, damy ci wskazówki oraz pomożemy ci zdobyć pracę menedżera restauracji, o którą się ubiegasz.
Fakty na temat pracy jako manager restauracji
Za moment omówimy poszczególne sekcje, jakie powinno zawierać twoje CV oraz powiemy, co zrobić, aby twój życiorys zawodowy wyróżniał się na tle innych. Najpierw jednak sprawdźmy kilka faktów na temat pracy na tym stanowisku:
- Według portalu pl średnia miesięczna pensja brutto dla osób pracujących na stanowisku kierownika restauracji wynosi 5 390 złotych.
- 25% zatrudnionych na stanowisku managera restauracji może liczyć na pensję powyżej 6 780 złotych brutto.
- 56% osób zatrudnionych w branży to kobiety.
- Na wysokość pensji może wpłynąć miejsce pracy, staż zawodowy, a nawet wykształcenie.
Jak powinno wyglądać przykładowe CV managera restauracji?
Osoby zajmujące się kierowaniem restauracją są zazwyczaj bardzo zajęte, podobnie jak oddani pracy rekruterzy, którzy muszą przejrzeć kilkanaście, a czasem nawet kilkaset podań dziennie. Właśnie dlatego powinieneś napisać i sformatować swój życiorys w taki sposób, żeby był łatwy do przeczytania.
W związku z tym, jeżeli nie aplikujesz na stanowisko w branży kreatywnej, najlepiej jest postawić na przejrzystość i zwięzłość swojego CV. Ponadto, unikaj nieistotnych informacji. Upewnij się, że twój życiorys zawodowy jest skrojony na miarę pozycji, na którą aplikujesz.
Na przykład, jeśli aplikujesz o stanowisko menedżera restauracji, powinieneś skupić się na doświadczeniu i osiągnięciach bezpośrednio związanych z zarządzaniem niezależnym punktem sprzedaży. Jeżeli jednak aplikujesz o pracę w hotelu, powinieneś podkreślić te umiejętności, które lepiej pasują do poszukiwanej przez ciebie pracy.
Unikaj tekstu zbitego w duże partie i błędów typograficznych. Pojawienie się tych elementów w tekście mogłoby sugerować, że nie przykładasz wagi do szczegółów i nie przejmujesz się czytelnikiem. Może to być wybaczone osobom, które aplikują o swoją pierwszą pracę, ale jeśli aplikujesz na stanowisko kierownika lub menedżera, jest to bardzo nietaktowne.
Wybierz przykładowe CV, które pasuje do charakteru twojej pracy
Jeżeli nie aplikujesz na stanowisko, które wymaga kreatywności, najlepiej jest użyć przejrzystych i nowoczesnych stylów życiorysu. Możesz użyć kreatora CV, ale powinieneś wiedzieć, czego rekruterzy i zarządzający restauracją oczekują od twoich dokumentów aplikacyjnych.
W naszym kreatorze możesz napisać CV managera wybierając jeden z trzech popularnych formatów:
- Chronologiczny,
- Funkcjonalny,
- Mieszany.
Pamiętaj, że twoje CV powinno podkreślać twoje zalety, a nieco ukrywać wady. Wybierz więc taki format, który odpowiada twoim potrzebom i kwalifikacjom.
Nagłówek i twoje dane osobowe
To część, którą musi zawierać każdy życiorys, także twój. To tu podajesz swoje dane takie jak imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail i opcjonalnie profile na profesjonalnych mediach społecznościowych (na przykład LinkedIn). Upewnij się, że dane kontaktowe są aktualne – jeżeli kierownik nie będzie mógł się z tobą skontaktować, raczej nie będzie szukał dodatkowych danych.
W dzisiejszych czasach dodawanie zdjęcia profilowego do twojego CV nie jest już wymagane. W rzeczywistości jednak, pracodawcy nadal często o nie proszą. Jeżeli zdecydujesz się je dodać, upewnij się, że twoja fotografia wygląda profesjonalnie i jest doświetlona. Twoje zwariowane zdjęcie z Instagrama nie będzie się nadawało.
Jeżeli nie wiesz, czy twoje CV managera restauracji powinno zawierać zdjęcie, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika.
Ponadto upewnij się, że twój adres e-mail wygląda profesjonalnie. Unikaj używania osobistych, “żartobliwych” maili, takich jak na przykład czerwonychłopak@gmail.com. Najlepiej jest użyć swojego imienia i nazwiska. To samo dotyczy twoich danych na profilu w profesjonalnych mediach społecznościowych. Zwróć więc uwagę z jakiego maila wysyłasz swoje dokumenty aplikacyjne.
Napisz podsumowanie zawodowe, które wyróżni twoje CV managera restauracji
Ta sekcja to krótkie i zwięzłe podsumowanie twojego życiorysu zawodowego. Powinno podsumowywać twoje umiejętności i osiągnięcia tak, aby zachęcić rekrutera do przeczytania dalszej części twojego CV. Ta sekcja powinna mieć maksymalnie od trzech do czterech wersów.
Właśnie dlatego powinieneś spróbować zawrzeć w niej jak najwięcej informacji. Nie musisz używać kwiecistych słów i eleganckiej konstrukcji zdania. Skup się na swoich osiągnięciach i bądź konkretny!
Oto znakomity przykład dla menedżerów restauracji, którzy aplikują o pracę w sieci restauracji:
Z drugiej strony, jeżeli aplikujesz o pracę w restauracji hotelowej, możesz sporządzić podsumowanie w taki sposób:
Profesjonalne CV – sekcja z doświadczeniem
W branży spożywczej, doświadczenie jest najprawdopodobniej najważniejszą miarą przy zatrudnianiu. Jeżeli z sukcesem pracowałeś przez kilka lat w restauracji, masz większe szanse na zatrudnienie niż świeżo upieczeni absolwenci.
Jeśli tworzysz listę swojego doświadczenia zawodowego w branży spożywczej, najlepiej będzie, jeżeli zaaranżujesz ją w sposób chronologiczny, zaczynając od ostatnich stanowisk które pełniłeś. Ponadto, jeżeli pracowałeś w innych branżach, niezwiązanych z usługami gastronomicznymi, nie musisz o nich wspominać.
Kiedy wymieniasz stanowiska, które poprzednio pełniłeś, upewnij się, że zawarłeś nazwę i miejsce restauracji, okres pracy, obowiązki i znaczące osiągnięcia. Podając szczegóły swojego doświadczenia, użyj słów kluczowych, które odpowiadają opisowi pracy.
Jeśli wspomnisz dokładnie o swoich umiejętnościach i doświadczeniu, których pracodawca poszukuje u kandydata, sprawisz, że twoje podanie będzie bardziej zachęcające dla zatrudniających. Bądź precyzyjny. To klucz do tego, aby zaimponować rekruterowi i zapewnić sobie rozmowę o pracę w wybranej przez siebie firmie.
Na przykład, Restauracja Farma Ziołowa szuka osoby na stanowisko menedżera restauracji z następującymi kwalifikacjami i obowiązkami:
Obowiązki
- Zapewnienie sprawnych operacji w recepcji i na zapleczu
- Wdrożenie ciągłego programu treningowego w celu ulepszenia osiągnięć pracowników
- Zarządzanie stanami magazynowymi i zapewnienie dostępności całości menu przez 95% czasu
- Usprawnienie zarządzania budżetem na poziomie oddziału w celu zmniejszenia kosztów
- Zapewnienie zgodności ze wszystkimi wymogami regulacyjnymi
- Utrzymanie wysokiego zadowolenia klientów
- Rozpatrywanie skarg gości
- Ciągła komunikacja z kierownictwem w celu zaktualizowania wydajności oddziału
Kwalifikacje
- Co najmniej pięć lat doświadczenia w branży spożywczej
- Co najmniej dwa lata doświadczenia na stanowisku menedżera lub kierownika
- Ukończona szkoła średnia
- Doskonałe zdolności komunikacyjne
- Znakomite umiejętności interpersonalne
- Możliwość pracy w szybko zmieniającym się środowisku
- Znakomita znajomość działalności restauracji, zasad bezpieczeństwa w kuchni oraz procedur regulacyjnych
Biorąc pod uwagę te wymagania, powinieneś być w stanie użyć kluczowych terminów i słów w swoim opisie doświadczenia. W ten sposób pokażesz, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Tu znajdziesz dobre przykłady opisu doświadczenia, które pasują do aplikacji na stanowisko menedżera restauracji Farma Ziołowa:
Doświadczenie zawodowe – wzór CV
Warszawa
Menager restauracji | Marzec 2018 – Listopad 2020
- Zaktualizowałem listy kontrolne zaplecza w celu poprawienia wydajności operacji kuchennych o 17%
- Zrealizowałem program szkoleń pracowników w celu zwiększenia satysfakcji klienta
- Zarządzałem stanami magazynowymi poprzez prognozowanie i dostawy na czas
- Podczas mojej pracy jako menedżer restauracji nigdy nie przekroczyłem budżetu
- Aktualizowałem pozwolenia i wymagania regulacyjne
- Przesyłałem kierownictwu tygodniowe, miesięczne i roczne raporty
- Tworzenie i zarządzanie harmonogramami zmian
- Obsługiwane reklamacji klientów podczas zmiany
- Przygotowywanie procedur operacyjnych
Kraków
Stanowisko managera zmiany | Kwiecień 2015 – Czerwiec 2016
- Zapewniałem sprawny przebieg zmian
- Przejmowałem pracę nieobecnych kolegów
- Przygotowywałem raporty sprzedaży po końcu każdej zmiany
- Odpowiadałem za nadzorowanie jakości usług
- Przygotowywałem ewidencję czasu pracy pracowników
- Pełniłem funkcję bezpośredniego asystenta kierownika zmiany
- Byłem odpowiedzialny za spotkania z gośćmi i odpowiednie przypisanie ich do obsługi
- Nadzorowałem jakości usług w restauracji
- Prezentowałem oferty menu
- Pomagałem w inwentarzu podczas końcowych zmian
Poznań
Kelner | Listopad 2012 – Luty 2014
- Byłem odpowiedzialny za przeżycia kulinarne gości
- Trzy razy otrzymałem nagrodę pracownika miesiąca
Wypisz swoje istotne umiejętności
Rola menedżera restauracji wymaga wielu umiejętności. Niektóre z nich to komunikacja, relacje interpersonalne, obsługa klienta, zdolność organizacji, rozwiązywanie problemów, marketing, delegowanie zadań, a nawet umiejętności biznesowe.
Musisz pamiętać, że prowadzenie restauracji to wiele zadań: szkolenie pracowników, rozmawianie z klientami, zajmowanie się zaopatrzeniem, dopilnowanie, aby nie zabrakło żadnych składników oraz nadzorowanie czy wszystkie pozwolenia, wymogi i certyfikaty są aktualne.
Możesz stworzyć wypunktowaną listę, która skupia się na tych wszystkich rzeczach. Upewnij się, że twoje najsilniejsze umiejętności pojawią się na górze. W ten sposób możesz uwypuklić swoje największe zalety podczas rozmowy o pracę. Nie wspominaj o umiejętnościach, które są nieznaczące dla pracy, o którą aplikujesz.
Od menedżera restauracji wymaga się konkretnych umiejętności, stażu pracy oraz doświadczenia. Oczywiście, każda osoba może mieć inne doświadczenie, jednak na ogół od menedżera oczekuje się następujących umiejętności:
- Zarządzanie biznesem
- Komunikacja
- Obsługa klienta
- Przywództwo
- Organizacja
- Rozwiązywanie problemów
- Krytyczne myślenie
- Dobra organizacja pracy pod presją czasu
Kiedy wypisujesz swoje umiejętności, możesz być bardziej precyzyjny, ale zawsze upewnij się, że są one istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.
W przypadku pracy kierownika restauracji, najważniejsze są umiejętności miękkie, jednak twarde umiejętności także powinny zostać tu wymienione. Podkreśl szczególnie te kompetencje, które pozwalają ci być doskonałym kierownikiem, a także te, które wymagane są w ofercie pracy. Mogą to być na przykład:
- Umiejętność kierowania zespołem,
- Znajomość technik perswazji,
- Prawo jazdy kat. B,
- Bezproblemowy kontakt z kluczowymi klientami,
- Zarządzanie restauracją,
- Zarządzanie personelem,
- Utrzymywanie relacji z dostawcami
Sekcja z wykształceniem
Ta sekcja zazwyczaj pojawia się po sekcjach z historią zawodową i umiejętnościami. Chociaż wyższe wykształcenie może być idealne dla danej pozycji, większość ofert dla menedżerów restauracji nie ma takiego wymagania. O ile posiadasz wymagane certyfikaty, twoja kandydatura zostanie rozważona.
W rzeczywistości, Biuro Statystyk Pracy podaje, że typowym poziomem wykształcenia dla osób ubiegających się o pracę w branży spożywczej jest szkoła średnia lub jej odpowiednik. Jeżeli więc chcesz zostać menedżerem restauracji, ale nie ukończyłeś studiów, wciąż możesz się ubiegać o to stanowisko.
Jako początkujący kandydat nie masz dużo doświadczenia, dlatego możesz tu podać informacje o swojej szkole, nawet jeżeli nie jest bezpośrednio związana ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Przede wszystkim jednak podkreśl tu te kursy, które sprawiają, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów.
Osoby, które mają większe doświadczenie, powinny wypisać tu przede wszystkim kursy i szkoły bezpośrednio związane z pracą, o którą się ubiegają.
Jeżeli posiadasz tytuł managera gastronomii albo ukończyłeś staż w renomowanej restauracji, pamiętaj, aby o tym wspomnieć.
W tej sekcji koniecznie wymień nazwę szkoły, miejscowość oraz czas uczęszczania do szkoły. Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, pochwal się też swoimi osiągnięciami w szkole.
Spójrz na przykład:
Warszawa
2018-2022
Dodatkowe porady
Oto kilka dodatkowych porad, dzięki którym stworzysz jeszcze lepsze CV.
Napisz list motywacyjny managera restauracji
List motywacyjny managera to najczęściej dodatkowy dokument. Najważniejsze w podaniu jest CV. Jednak to list motywacyjny może wyróżnić cię na tle konkurencji.
Eksperci radzą, by napisać go nawet wtedy, gdy pracodawca o niego nie prosi. Wówczas dajesz sobie dodatkowe miejsce na omówienie tych kwestii, na które zabrakło miejsca w CV. Co więcej, możesz w nim pokazać swoją unikatową osobowość.
Dodanie listu motywacyjnego jest szczególnie istotne dla kandydatów, którzy nie mają żadnego doświadczenia, choć z pewnością zostanie także docenione przez pracodawców, jeżeli pracujesz jako manager restauracji już od jakiegoś czasu.
Sprawdź dokumenty aplikacyjne pod kątem błędów
Zarówno CV, jak i list motywacyjny managera, muszą prezentować ciebie jako profesjonalistę. Dotyczy to także błędów. Nic tak nie zniechęca rekruterów, jak dokumenty z błędami. Zanim wyślesz podanie do pracodawcy, koniecznie przeczytaj je jeszcze raz. Zwróć szczególną uwagę na literówki, nieczytelne zdania, brak przecinków czy błędy gramatyczne.
Jeżeli nie jesteś mistrzem ortografii, poproś o pomoc znajomego. Sprawdzenie CV zajmie ci niewiele czasu, a może zapobiec utracie szansy na zatrudnienie.
Dokładnie przejrzyj ofertę pracy
Oferta pracy może zawierać cenne informacje. Znajdziesz tam dane na temat tego, czego dokładnie szukają pracodawcy. Przeczytaj ogłoszenie zanim zabierzesz się za pisanie swojego podania, a potem jeszcze raz, gdy podanie będzie już gotowe.
Dzięki temu będziesz miał pewność, że dokumenty aplikacyjne są spersonalizowane i idealnie pasują do konkretnej oferty pracy.
Jak napisać CV menedżera restauracji – podsumowanie artykułu
Zdobądź doskonałe doświadczenie Niezależnie od tego czy aplikujesz na stanowisko menedżera restauracji po raz pierwszy czy też pracowałeś już na kilku stanowiskach kierowniczych, powinieneś włożyć wysiłek w stworzenie idealnego CV oraz listu motywacyjnego. Nie ma znaczenia, jak dobrym menedżerem restauracji jesteś: jeżeli nie będziesz w stanie tego zakomunikować, nie zostaniesz zaproszony na rozmowę o twoją wymarzoną pracę.Aby pomóc sobie w poszukiwaniu pracy, użyj naszych przykładów i wzorów CV dla kierownika restauracji, które przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie. Przeczytaj dokładnie ten poradnik, aby wiedzieć, jak dostosować swoje CV menedżera do twoich zdolności, umiejętności i pracy, o którą aplikujesz, a następnie skorzystaj z naszego kreatora CV.
Zajrzyj koniecznie na naszego bloga dotyczącego poszukiwania pracy. Mamy tam inne artykuły, które mogą ci pomóc w znalezieniu pracy. Sprawdź je!
Najczęściej zadawane pytania
Jakie sekcje są najważniejsze w CV managera restauracji
Typowy życiorys dla menedżera restauracji zawiera pięć sekcji: nagłówek, profesjonalne podsumowanie, doświadczenie zawodowe, istotne umiejętności, a także twoje wykształcenie i staże.
Upewnij się, że twój życiorys zawodowy skupia się na twoim doświadczeniu w roli menedżera restauracji. To właśnie tych informacji szukają rekruterzy w życiorysie zawodowym menedżera restauracji.
Manager restauracji musi się liczyć ze sporą konkurencją. Właśnie dlatego na końcu CV warto jest umieścić informacje w dodatkowych sekcjach. Mogą to być na przykład:
- Sekcja z umiejętnościami językowymi,
- Zainteresowania,
- Sekcja z dodatkowymi kursami.
Nasz kreator daje ci możliwość dodania tych sekcji za pomocą jednego kliknięcia. Pamiętaj, że nawet w tych dodatkowych sekcjach podawane informacje powinny mieć związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
Jakie są zadania i obowiązki menedżera restauracji?
Chociaż zadania i obowiązki menedżera restauracji mogą różnić się w zależności od firmy, istnieją takie, które są postrzegane jako uniwersalne, a więc każdy kierownik restauracji powinien być w stanie je wykonać. Oto one:
- Zatrudnianie, szkolenie i zarządzanie pracownikami
- Nadzorowanie ciągłości dostawy składników, surowców i sprzętu
- Monitorowanie operacji kuchennych
- Zapewnienie zgodności z normami zdrowia i bezpieczeństwa żywności
- Zarządzanie harmonogramami pracowników
- Zarządzanie finansami
- W razie potrzeby delegowanie zadań
Jesteś gotowy na to, aby zdobyć stanowisko kierownicze w restauracji? Skorzystaj z naszych szablonów i napisz doskonałe CV dla managera restauracji.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.